8T. ANNALAND. Op Woenvdtg 9 ApiiT, kwam ouder leidiug vao den heer J. F, Brooy- mam een 30-iai leden der Z. L. M. uit aeie en naburige gemeenten bijeen, ter bespreking ran bet nut en foordeel ran bet oprichten alhier eener Veilingsvereeniging. De algemeene Secretaris der Z. L. M., de heer Siebenga, alsmede de Bijkslaadtrouwconsoleot, de heer t, d, Plassche, waren op nitnoodiging mede aanwetig om de besprekingeo nader toe te lichten en zoo noodig in dezen adries nit te brengen. Bedoelde heeren gaven eene uitvoerige uiteen zetting van het ontstaan der veilingen en van wat hier mede vooral op Tuinbouwgebied be reikt is en wat bij deu exportbaodel voorname lijk van nien en aardappelen bereikt kan worden. Wanneer echter geen eensgezindheid en ver trouwen onder de landbouwers bestaat, gepaard met flink doorzettingsvermogen, kannen zij het oprichten van een dergelijke vereeoigiog niet aaoOeveleo, omdat de kinderjaren in den regel niet meevallen, Is het tegenovergestelde bet geval dan zal deze «el voordeel opleveren. Een vast omlijnd plan kan echter moeilijk gegeven worden daar de hoodiug van de boeren ten slotte toch den weg moet wijseD. Nadat door verschillende heeren over een en ander was van gedachten gewisseld, werd be sloten dat de gemeenten St. Annaland, St. Maar tensdijk en Stavenisse ieder uit en voor zich eeDe Commissie van enkele leden zullen benoemen, welke een en aoder nader zal bestodeeren en onderzoeken, om dan later met voorstellen te komen of men al ol niet een veilingsvereeniging zal opricbteu, dan wel of men zich bij een be staande zal aaualnilen. TIIOLEN. Deze week heeft de gemeente politie alhier eenige proQessen-verhaal op gemaakt wegens het zich zonder noodzaak ophouden op stoepen. Het zal vele nering doenden genoegen doen dat onze politie thans tegen dit onduldbare gehang tegen w nkeletalages eens optreedt. Nieuwe zaak. Blijkens een in ons blad voorkomende advertentie is hedenmiddag te Bergen op Zoorn door de bekende firma Bisscholf in het vroeger door den heer M. la Fontijn en later door den heer Rijk bewoonde pand, een zaak in Modeartikelen en dames- en heerenkleeding geopend. Vanzelfsprekend bracht de huidige tijd mee een algeheele moderniseering van het pand. Deze is ontworpen door de hh. Pols en v. d. Made, architecten te Dordrecht, terwijl het binnenwerk is uitgevoerd door de fa. v. Hek te Roosendaal. Het pand aan de Markt geeft een geheel modernen winkel te aanschouwen, met Iraaie étalages. In den winkel vinden we eerst de afd. dames- en heerenmodes. Daarna volgt de confectie-afdeeling voor heerenkleeding, terwijl hierachter de ruime afdeeling voor dames- en kinderconfectie volgt. Overal bevinden zich ruime paskamers, terwijl het pand van centrale verwarming is voor zien. Bedrijfsleider van het Bergen op Zoomsche magazijn is de heer A. Bakker. GEMENGD NIEUWS. Royale belooning Dinsdagmiddag reed in de Julianastraat te Hillegersberg een 16-jarige jongen met 'n handwagen. Hij passeerde een tweetal dames, waarvan er een haar tasch verloor De jongen stuitte met zijn voet tegen een zacht voorwerp. Hij keek en zag dat het een damestasch was. Tot zijn niet geringe verbazing zag hij dat er buiten verschi lende briefjes, ook een bankbiljet van f 1000 aan wezig was Hij rende detweedamesachterna Op zijn vraag of een der dames soms niets verloren had, werd een van hen plotseling zeer zenuwachtig, toen zij bemerkte dat hcar tasch niet meer aan haar arm hing. De jongen zeide dat Mevrouw zich niet meer ongerust behoefde te maken, daar hij het reeds gevonden had, waarna hij de tasch onder zijn jas te voorschijn haalde en aan de eigenares overhandigde. Verschillende malen werd de jongen bedankt voor zijn eerlijkheid, waarna zij aanslalte maakte, na nogmaals bedankt te hebben, haar wandehng voort te zetten. Geheel beteuterd bleei de eerlijke jongen staan die buiten een bedankje toch nog wat anders verwacht had. Mevrouw, dit blijkbaar ziende zeide het daarbij niet te zullen laten en gaf hem als belooning vijf tien cent voor een pakje sigaretten, zeide zij. Zware mishandeling. Dinsdagavond zat in een café aan den Oppert le Rotterdam Van S. op het biljart en had zijn hond bij zich, welke hij kunst jesliet maken, toen J. M. L. C.uit Eindhoven binnen kwam. Deze liet zich smalend over den hond uit, waarop Van S. zeiPas maar op, anders bijt hij je! De ander liet zich niet hang maken en gaf den hond een schop, waarna het dier hem niet aan vloog, maar onder het biljart wegkroop. De eigenaar van den hond maakte zich kwaad en gaf den ander een klap. De cafébezoekers wisten de vechtenden te scheiden. Omdat zij wisten, dat Van S. wei eens vocht, gaven zij hem den raad, liever weg te gaan Van S. besloot inder daad te vertrekken, maar toen hij bij het buffet stond te betalen, sprong de andere man hem plotseling op den rug en hij gaf hem met zijn mes vijf steken. Ernstig gewond liep Van S. het café uitde ander liep hem na en gaf hem op straat nog een steek in den rug. Daarna is hij weg- geloopen en is hij later op den avond in een ander café aangehouden. C is een oude bekende van de politie en heeft reeds een gevangenisstraf van 6 jaar uitgezeten wegens doodslag op een marechaussee. Hij ontkent gestoken te hebben, maar het in beslag genomen mes heeft hij als zijn eigendom herkend. C. is 'opgesloten. Van S. is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Twee vliegen'in één klap. Woensdagavond stond de heer J. B., expediteur in den Haag, op den hoek van de Mauritskade en de Parkstraat op een tram te wachten. Een ontslagen knecht is toen opeens op hem afgekomen in drei gende houding en met de woorden „nou ga je d'r an, nou zal ik je verzuipen in de Mauritskade De heer B. trok een wapenstok en stelde zich hiermee te weer. In de worstelpartij, die volgde, bleef hij overwinnaar, en de aanvaller, de 33-jarige M. B., ging aan den haal. Hij is'iater door de politie aan gehouden en opgesloten. De heer B. had echter geen vergunning voor het dragen van een wapenstok, zoodat de politie ook tegen hem proces-verhaal heelt opgemaakt, wegens overtreding van de Wapenwet, met inbeslagneming van het wapen. Verpleging van kinderen in koloniehuizen. De heer A. G. Bos, wiens naam onaf scheidelijk is verbonden aan het werk der vacantiekolonies, schrijft in 't maandblad „Het Kompas" over de verpleging van kinderen in koloniehuizen o. rn. het vol gende: Deze verpleging is een prachtig en doel treffend middel gebleken om het kind meer kracht en weerstand te geven en door een tijdelijke kuur een meer blijvende gezondheid te 'verschaffen. Het is in de laatste '20 jaren ook|loorgedrongenin breede lagen der^bevolking, dat de z.g. gezond heidskolonies een der wapenen zijn inden strijd tegen de tuberculose. Minder algemeen bekend en toch ge makkelijk te begrijpen is dat deze instel lingen een leerschool zijn voor hygiënisch leven. Er ontbreekt nog veel aan de lichame lijke reinheid van een groot deel van ons volk. De spreekwoordelijke Hollandsche zinde lijkheid mag slechts een enge beteekenis hebben. Van onzen waterrijkdom wordt, althans voor het lichaam, een al te beperkt ge bruik gemaakt. Legio zijn nog het aantal volwassenen en kinderen, wier lichaam van den hals tot de knie zelden met water in aanraking komt. Slechts een betrek kelijk klein aantal baadt geregeld en goed. Hoeveel badkamers, desnoods primitief ingericht, zijn in verhouding tot het aantal huizen 1 Een nette en uiterlijk frissche baker hoorde ik eens vertellen met een zekeren trols, dat ze zich zonder aanstoot te geven in de woonkamer in het bijzijn van het heele gezin kon „verschoonen" en, zei ze, ieder wist wat een zindelijke vrouw zij was. Aan lichaarnsreinheid wordt in de goed ingerichte en goed bestuurde koloniehuizen veel zorg besteed. De dag van aankomst is tevens algemeen bad-en kamdag. Ieder krijgt een goede beurt Alle onderdeelen, als nagels van handen en voeten, ooren neus, hoofdhaar, oogen, wor den deugdelijk behandeld en dit geschiedt iederen dag weer. Behalve 't wekelijksche bad, worden bij het opslaan eiken morgen de lichaampjes gewasschen van het middel naar boven, terwijl vóór het naar bed gaan het overige deel van het lichaam een beurt krijgt. De tanden worden tweemaal per dag gescbuierd. Zeer spoedig zijn de kinderen ge\Voon aan reinheden en ze gevoelen er zich wél bij. Wat is nu de invloed op de volksrein heid in het algemeen Zuilen de kinderen thuis weer afleeren, wal zij in het kolonie huis hebben aangeh erd? Soms wel. Veel gaat weet'verloren, maar lang niet alles, zegt de schrijver. Artsen, wijkzusters en anderen kennen tal van treffende voorbeelden. Een meisje van 14 jaar, dat een paar keer in een koloniehuis verpleegd is, komt thuis en neemt Zaterdagsmiddags een waschkuip, water en zeep en reinigt zich en haar broertje als in het kinderhuis. De moeder lacht er om, doch eindigt met de jongere kinderen ook zoo te behandelen. De vader zorgt weldra voor schoone beenen, omdat hij zich begint te schamen voor zijn kinderen. Tallooze keeren hoorde ik en anderen van jonge moeders, die in haar jeugd zelf in het koloniehuis waren en nu eigen kinderen bezitten,7 mededeelen, hoe zij hun kroost behandelen, zooals zij het vroeger geleerd hadden. Meerdere mevrouwen hoorde ik vertellen hoeveel tegenstand ze soms te overwinnen hadden eer ze hun dienstbode tot het nemen van een bad hadden bewogen. Alleen met meisjes, die vroeger in een koloniehuis waren, hadden ze nooit moeite. Deze vonden het zelfs een voorrecht ook de badkamer te mogen gebruiken. Hygiënisch leven is meer dan lichaams reinheid alleen. Zon, licht en lucht, regelmaat, oordeel kundige voeding behooren mede tot de hoofdzaken. Van dit alles is het kolonie huis een leersehool. Tienduizend en meer kinderen komen en gaan ieder jaar weer. Al die duizenden dragen het zaad mede, dat zal ontkiemen of niet, maar zelden geheel verloren gaan. Goed afgeloopen. Dinsdagmiddag is, even na het uitgaan der school, het zoontje vin den heer Van W. uit de Lange Vorststraat te Middelburg op den Middelburgschen straatweg aan gereden door een motorfiets. Het jongetje stak met enkele vriendjes plotseling de straat over, zoodat den motorrijder geen schuld treft. Hij werd met kracht tegen den grond geworpen, zoodat hij ernstig aan het gelaat werd gewond. Ook bekwam hij enkele kneuzingen aan de beenen. Dr. v. d. Berg vervoerde hem met zijn auto naar het gasthuis, verbond hem daar en bracht hem later weer thnis. Ook de motorrijder H. V. uit 's-Graven- polder en de duorijdster kwamen te vallen, doch ook zij kwamen er met enkele uit wendige kneuzingen en ontvellingen af. De motorfiets was licht beschadigd. Groote brand. Dinsdagnacht is een groote brand uitge broken in den bouwmaterialenhandel van de firma P. van der Waard aan de Noord kade te Waddinxveen en in de houtopslag- plaatsvan den houthandel gebroeders Sloten die aan eerstgenoemd pand grenst. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat een groote houtloods van de firma Sloten en de bergplaats van de firma Van der Waard, die bestond uit een ouden molen en een steenen pakhuis, een prooi van de vlammen werden. De schade wordt op f20,000 a f30,000 geschatze wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door kortsluiting in de houtopslagplaats van gebroeders Sloten. Slecht bekomen. Maandagavond heeft de chauffeur C. K. een auto, welke vóór de garage van zijn vroegeren patroon M. G. Cr. aan de Bloem- straat te Rotterdam stond, weggenomen hij is daarin met eenige vrienden gaan rijden. De chauffeur verkeerde onder den invloed van drank en op den Langen Hille- weg gekomen, heeft hij een transportfiets van den rijwielhandelaar L. D. G., van dien weg, aangereden en zwaar beschadigd. De chauffeur is vervolgens op den West- Zeedijk ter hoogte van den politiepost in volle vaart tegen een verkeerspaal gereden. De paal knapte af en de auto werd zoo goed als in elkaar gedrukt. De chauffeur is opgesloten. BURGERLIJKEN STAND. Gem. THOLEN van 4-10 April 1930. Geboren: Johanna, d.v. J. L. Deurloo en J. van Vessem. Maria, dv. J. Meise en J. Kleppe. Gehuwd II. J. Donken en J. G. Meerman beiden te Tholen. Gem. SCHERPENISSE over Maart 1930. Overleden: Adriaan Deurloo69j. echtg. van J. D. Koster. Adriana Everse 76 j. Jan van de Velde, 81 j., weduwn. van M. S. Beun. GeborenWilhelmina Anna,d.v. Leendert de Kwak Koolaard en Johanna Langejan. Cornelis, zv. Pieter v. d. Gouwe en Helena Jacoba v. d. Graaff. BUITENLAND Pompen of vergaan. Zietdaar een beeld dat op de vlootcouferentie te Londen be trekking heeft. Met zoovele mooie voor uitzichten begonnen,schijnt de reeds eenige maanden aan den gang zijnde conferentie te stranden op de klaarblijke onwil van eenige Slaten, die tervville var. hun nationale eer, niets willen weten van vermindering van hunne sommen gelds kostende en de vrede bedreigende vloten. Frankrijk en Italië worden het niet eens. Mac. Donald en Briand doen alle moeite om de conferentie tot een goed einde te brengen, doch te vergeefs. Amerika meent dat het maar het beste is om een driemanspact te sluiten, waartoe dan Amerika, Engeland en Japan een over eenkomst kunnen sluiten, dan is er althans iets bereikt. Deze overeenkomst kan dan zoodanig worden gesloten dat later zoo noodig Frankrijk en Italië ook nog kunnen toetreden. Het gaat met de nieuwe Duitsche regeering niet al te goed. In den Rijksdag blijkt reeds dat ieder oogenblik het leven van de regeering gevaar loopt en men overweegt dan ook reeds om over te gaan tot een Rijksdag ontbinding, waai door wellicht de politieke toestand zoodanig zal worden dat dit ministerie de aangek belastingwetten geldig kan verktai Voor hiertoe over te; gaan 2 kanselier dr. Brüning nog wel een andere uitweg te vinden, omda de critiek lang niet malsch indien men op een dergelijke wij; ciëele wetten er door zou halen. Gbandi heeft in Engelsch Indië succes waarvoor men eerst vrei Engelsche regeering laat hem kj gang gaan, het aantal volgelinge dan ook niet grooter. Van de 192 hoofden hebben slechts 170 hun neergelegd. Waar Ghandi een groote pro had gemaakt om te trachten h monopolie te breken en hij daarto werkelijk optrad, liet men hem zi gaan, doch twee zijner volgelingen veroordeeld tot twee jaren gevange Dit vindt Ghandi erg en het valt hf dat zijn volgelingen en niet hijzelf gestraft. KERKNIEUWS. Tholen. Beroepen alhier (toeiegging le ds. H. K. Wolfensberger te Noordelooa. Bedankt voer het beroep naar de Ned. raeenie te St. Aünaland door ds. Rijns Polsbroek. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 en na Ds. Datema. (Voorin. Bed. H. Avondmi Dankzegging.) Ger. Kerk voorm, 9.30 en nam. dr. Veltenaar. tr Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nor nf 's avonds 6 nar leeikerk. In het geboavr Viichstratl no. 12 aam 2 en 's avonds 6 nor dhr. Baay. Woensdag 16 April Ned. Herv. Kerk 's avonds 7 nar ds. Woll te Noordeloos. Vrijdag 18 April Goede Vrijdag Ned. Herv. Kerk 'savonds 6.30 nur ds. Ger. Kerk 'e avonds 7 uur dr. Veltenai Oud-Ger. Gem. 's avonds 7 nar leesker Viscbstraat no. 12 's avonds 6.30 dhr B Ned. Protestantenbond afd. Thi Goede Vrijdag 18 April des avonds ds. H. de Jonge te Bergen op Zoom. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemel Palmzondag. De H. Missen te 7 en 10 de Hoogmis, palmwijding. Nam. S aar overweging. Witte Donderdag. 7,30 Gez. H. Mis Dei dag aanbidding van Chriatns in Zyn H. S Dei avonds 7 nor dankstonde. Goede Vrydag 7.30 Gedachtenisplechtigt Christus lyden en sterven. Des avonds 7 uur Paaschzaterdag-wijding van Water- en Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en na ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, aam. 2 aar dhr, dB 's avonds 6 nur leeskeik. Vrydag 18 April Goede Vrijdag, Ned. Herv. Kerk 's avonds 6 uur da. Geref. Kerk. avonds 6 nar dhr. de V Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bre H. Avondm. en nam, 2 uur leeikerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30, naia. 2 erf' 5.S0 nar leeskerk. v Vrydag 18 April Goede Vrydag.; Ned. Herv. Kerk 'a avonda 6 uur leetkefe Oud Ger. Gem. 's avonds 6 nur leeskerk86 St. Maartensdijk el Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerl 2 nur ds. de Bres. Doopsbed. Oud Ger. Gem,, voorna. 9.30,nam. 2 6 uur leeskerk. Vrydag 18 April Goede Vrydag, Ned. Herv. Kerk 's avonds 6.30 our ds. Ond Ger. Gem. 's avonds 6 uur leeskerk Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en na da. Moerman. Ond Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 eo 5.30 leeskerk. Vrydag 18 April Goede Vrydag Ned. Herv. Kerk 'a avonda 6.30 ds. Mo Oad G«r. Gem. avonds 6.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk t uor ds. de Gidts. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ei 5.30 leeskerk. Vrydag 18 April Goede Vrydag Ned. Herv. Kerk '«avonds 6 unr leesk« Ond Ger. Gem. 'a avonds 6 uur leeskerk Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Bev. Lidmaten^ en nam. 3 unr leeskerk. Geref. kerk voorna. 9.30, en naa ds. Vreugdenbil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, naai 2 ei C unr leeakerk. Vrydag 18 April Goede Viydag, Ned. Herv. Kerk 's avonds 6.30 ds. de Ger. Kerk 's avonds 6 nur ds. Vreogdei Oud Ger. Gem. 's avonds 6 unr leeskerl MARKTBERICHTEN. THOLEN, 11 April 1930 Boerenboter f 0.85 per pond Roomboter f 0.85 Eieren 4 cent per stuk. Noteeriog te Middelburg, 10 Ap Boerenboter (part. prijs) f 0.87* 8T.MAARTENSDIJK, 10 April 1 Per 1 Tarwe 10, Bruine boonen 12. Erwten (groene) 10. Erwien (schokkera) 13. Per Ziouwache bonte 2.75 g blauwe 2.50

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2