Sproeten komen vroeg in Schoonmaaktijd Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 1 nomen voor bovengrondsehe leiding en daar zijn palen voor nooclig. De voorz. zegt met de heeren van de week rond geweest te zijn en men kan palen krijgen, maar de kosten zijn voor de gemeente. Dhr Carels meent dat in het bedrag van f'1350-toch ook de palen zijn begrepen en wanneer er nu minder palen komen, dan meent spr. dat ze het wel voor f 1350 kunnen doen. De voorz. antwoordt dat de ondergrond- sche kabel zeer duur is, de directeur heeft hem echter verzekerd dat er niets meer in rekening wordt gebracht dan de kosten van aanleg, zij willen op den aanleg niet verdienen, zij willen stroomlevering. Hoe minder palen dus hoe goedkoopei het voor de gemeente wordt. Dhr. Carels vindt die f 1950 niet gerecht vaardigd, hij vindt het onbillijk. De voorz. zegt nogmaals dat dit komt door de bijzondere eischen die er zijn ge steld geworden. Weth. Krijger handhaaft zijn voorstel. Dhr Carels vertrouwt de zaak niet. Dhr van Westen kan geheel met het gesprokene van dhr Carels meegaan, om te probeeren dat er al gaat. Mocht dit niet lukken dan kan spr meegaan met het voor stel van dhr Krijger. Het is enkel een reis naar'Middelburg en het is toch ten voor- deele van de gemeente. De voorz. merkt op dat wanneer dit ge beurd het wel lijkt of hij niets gezegd heeft. Hij heeft wel ter dege met den Directeur en dhr Everwijn gesproken toen deze ge weest zijn. Hij heeft het naar voren ge- het voorjaar, koop tijdig een pot SprUt0l. Bij alle Drogisten. 8 88939 bracht dat de raad hiermede wel geen genoegen zou nemen. Hij gelooft dan ook dat men er niets at zal krijgen. Dhr Carels zegt men weet de geschie denis te Üud-Vossemeer de P.Z.E.M. laat zich wel vinden. Daarom moet er getracht worden iets te redden en lukt dit dan hebben wij succes. De voorz. antwoordt dit reeds geprobeerd te hebben. Dhr Carels zegt maar de raad toch nog niet. Weth. Krijger zegt dhr Carels achtte hem er goed voor om naar Middelburg te gaan, maar spr vindt dat dhr Carels maar eens moest gaan, die weet het beter dan hij. Dhr Carels zegt het stuk is aan B. en W. dus daarvan dient een lid te gaan. De voorz. merkt op dat dit administra tief gebeurd, maar het is toch ook voor den raad. Dhr Carels houdt vol dat het niet aan den raad is gericht. Dhr van Westen zou voor willen stellen dat de hh. Carels en Krijger samen gaan, twee weten meer dan een en wat de een vergeet kan de ander soms aanvullen, het is toch voor een gezonde zaak. Dhr Vogelaar zou ook nog een kansje willen wagen. Weth. Kryger meent dat het toch nihil zal zijn. Dit zou anders zijn wanneer ze nog niet waren begonnen. De voorz. merkt op dat ze zich dan toch een klap in het aangezicht zouden geven. Dhr Carels zegt in Oud-Vossemeer heb ben ze het toch ook gedaan, v Weth. Krijger blijft zijn voorstel hand haven. Het is aannemen voor f 1950 en overal van af. De voorz. vraagt wanneer dit voorstel wordt aangenomen of men dan nog moet probeeren met de lampen van 32 kaars. Alle hh. vinden dit goed, want het is een gratis proef. Met 4 tegen 3 st. wordt het voorstel- Niel alleen die aanwassen tot do Hoogkamer maar ook die aan de overzijde der Torenkamer lot den Heenetrecht toe, heel de Meer, beweren zij, behoort bun en beschouwen zij als bnn eigendom. Daar zij bet tot nog toe steeds bij woordeD gelaten hadden, meende ik bet voor vroowen- gesnap te moeten honden, maar sedert zij zich niet ontzieu, bun onbeschaamde herders op Uw gebied te zenden, meende ik het U niet meer te mogen serzwijgen. Het gelaat san heer Jan, dat onder dit ge sprek langzamerhand zijn vrooiyken trek verloren had, zag er nc, na do woorden van Rolf nit als een donkere wolk. Bittere beleediging werd hem aangedaan, Diet alleen in zijn rechten, maar ook in zijn persoon. Al waagde Rolt, nit ontzag en uit liefde tot zijn heer het niet, hem diens schimpnaam te noemen, deze wilt dat men den spot dreef daar iu Tholeu met zijn eigenaardig uiterlijk Jan met de lippen hem zelf had zijn uiterlijk zooveel genot vergald, zooveel treurige nachten bezorgd „Jan met de lippen", zoo noemde men bein, om de groote, dikke lippen die zijn overigens edel gelaat mismsakten. Waar een lichaamsgebrek nu nog wel den lachlust van een ongevoelig monsch opwekt, daar Krijger aangenomen. Tegenstemden delih. Carels, Hage en van Westen. Dhr Vogelaar wist eerst niet wat hij zou doen, maar stemde tenslotte voor men is dan overal vanaf. De voorz. zegt wanneer nu het licht wordt geprobeerd, hij de leden zal uit- noodigen om eens een kijkje te komen nemen, dan kan men zelf oordeelen, wat er moet gebeuren. Dhr van Westen vraagt nog wanneer de P.Z.E.M. hier nu niet op ingaat, is dan het besluit vervallen. De voorz. antwoordt dat dit besluit dan vervallen is en men een ander kan nemen. De voorz. is echter ook bereid om den Directeur der P.Z.E.M. te verzoeken nog eens te komen en de zaak nader te laten toelichten. Dhr Carels zegt het besluit is nu gevallen er is niets meer aan te doen. Houdt u aan dit besluit. De strop is nu om de hals en het is nu trekt maar dicht. De voorz. merkt op dat dit niet zoo is, de discussies worden gesloten. J Thans komt aan de orde bet vaststellen van het vermenigvuldigingscijfer. B. en W. stellen voor het te brengen van 1.1 op 1.2, ze achten dat dit voldoende is om aan de raming der begrooting te komen. Deze raming is f12000. Het goed slot van 1929 zal ongeveer f7000 zijn. Dhr Carels vraagt of er rekening met de geringe inkomslen in 1929 is gehouden. De voorz bevestigt dit. Dhr Carels meent dat men het nog hooger had moeten stellen. Daarom heelt hij reeds aangedrongen op zuinigheid. Er zijn in 1929 bijna geen inkomsten geweest Spr. meent dat de gemeentelijke inkomsten-be lasting meer dan f3000 minder zal bedragen. De post voor onvoorziene is al een heel eind opgeslokt want daar is de vorige ver gadering buitengewoon hard ingehakt en nu mogen er wel fortuintjes op de ancDre posten der begrooting zijn of deze dienst zal een zeer klein batig saldo aanwijzen. Spr zegt f3000 maar het zal wel over troffen worden. De arbeidstand, die hebben als ze hun daggeld rekenen niets verdiend want elk product is onder de waarde ge bleven, wanneer er dus niets verdiend is, dan drukt dit het volgend jaar op de inkomsten. De Voorz. merkt op dat volgend jaar een nieuwe toestand komt. Dhr Carels hoopt dat dit een meevaller voor Poortvliet zal zijn, want anders zullen er bange dagen aanbreken. De Voorz. gelooft dat dit wel mee zal vallen, want het Rijk draagt ook nog 75% van de salarissen van burgemeesters en secretarissen. Dhr Carels merkt op dat dan de opcenten grondbelasting minder worden. Hij wil B. en W. niet onaangenaam zijn, maar enkel een waarschuwend woord spreken want komt er een nadeelig slot, dan komt dit op de nieuwe begrooting als een post van uilgaaf en als men eenmaal in de put zit, dan gaat men steeds dieper. De Voorz. stemt dit toe. Dhr Carels zegt 0.1 maakt ook een indruk op het publiek, vooral nu de inkomsten minder zijn. Waar niet is verliest de Keizer zijn recht. Weth. Krijger zegt bet zou wel 1.4 kunnen zijn en dan is het wel 40% hooger. Dhr. Carels weet wel dat liet voor B. en W. een slag in den blinde is, maar men moet toch rekenen met de draagkracht der in woners. Spr. gelooft echter dat ze er wel niet buiten zullen kunnen. De Voorz. merkt op dat er wel zullen zijn die in 1928 belasting hebben betaald en dit jaar dit niet zullen doen. Dhr Carels merkt op dat dit juist de hardste schreeuwers zijn als het cijfer ver hoogd wordt. Spr. is echter toch beducht want ook de ambachtsman en de winkelier lijden er onder, want hoeveel onbetaalde rekeningen zullen er nog niet zijn. Wanneer gold ia die dagen haast algemeen als een mis daad, door do natunr geteekend te aijo. Geen edelman had ongestraft zich een zinspeling op heer Jan's uiterlijk kunnen veroorloven, en nu scholden ruwe visschers hem, terwijl ze hem bestalen! Dat dorfden die lompe poorters bestaan en nog wel op zijn erfZag het oog van Rolt donker, niet minder dat van heer Jan en uif beider flikkerde tevens haat. Ja, haast was het die den edelman naar Tholens walien deed blikken terwijl hij de voiat balde. Die wallen hadden hem aedert jsren in zijn rechten verkocht, haddeu voor zich alleen de bediening van het veer tosschen haar en zijn gebied*} verzekerd, ondaoka beider natuurlijke aauaprakeo daarop, geweigerd elke schikking daaromtrent, gesteund als zij werden door den graaf. Die wallen ontnamen hem nu zijn recht matig eigendom en griefden hem daarbij in het diepst zijner ziel. Beer Jan zon geen kind van zijn eeuw geweest aijn, alt hij die wallen niet in tiendubbele mate had pogen toetemeten, wat zij hem aandeden. En de knecht dacht ook Dog B. en W. echter 4.2 noodig achten dan zal spr. er mee meegaan, maar hij raadt voor zichtigheid aan. De Voorz. antwoordt dat B. en W. geen 1.2 zouden voorstellen als het niet noodig was Met alg. st. wordt het vermenigvuldigings cijfer vastgesteld van 1.1 op 1 2. Bij de rondvraag vraagt de heer Carels inlichting over een stukje grond achter de boomgaard van G. Hage. Daar staat wel eens een kar of een ploeg op en dan wordt het verboden. Hij zou willen vragen van wie dat stukje is. De Voorz. weet dit niet, maar ook volgens de politieverordening kan dit gebeuren, daar het verboden is karren of andere' dingen langs den openbaren weg te plaatsen. Dhr Carels zegt dat dit nooit in den weg staat. De Voorz. onderzoekt het intusschen en het behoort bij den weg. Dhr Carels wijst dan nog op een put bij van Daalen, daar hebben al planken over gelegen, maar die zijn er afgehaald en de schooljongens springen er in en uit. Spr. vraagt of die open moet blijven liggen. De Voorz. belooft hierover met Elenbaas te zullen spreken. Dhr Vogelaar wijst nog op de sloot bij P. Geuze die ligt halfvol met oude doozen van de mestvaalt. De Voorz. zegt toe den gemeentewerk man hierop te zullen wijzen. Hierna sluiting. Ruwe, roode of wel schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol 872 11 89001 LAND- EN TUINBOUW. (Ie helft April). Nadruk verboden. De hoofdzaaitijd i» thans, in de maanden Maart, April «n Mei, al is het waar dat men den geheelen zomer door, en ook nog in September zaaien kan. Men zaait bf direct op de plaats van bsstemming, bf in broeibakken, om la'er uit te planteu in den vrijen grond, op de bestemde bedden. Het laatste doet men veelal, echter lang niet altoos, met sla en kool, pootuien, prei, selderij, enz. Men is dan ze kerder van den aanslag, en kan wat vroeger oogsten. Wortelen en spinazie, erwten en boonen, uieu en augurken, radys en snijkool, bitterkerg en boonen- kruid enz. zaait men gemeenlijk op de bestemde bedden zelf. In deze en do volgende maand kunnen we de planten verzetten van hot zaaisel in 't begin van Maart n den bak. Er zyo groenten die we meer dan eens zaaien of planten, zooals radijs en rammenas, sla, spinazie en savoyekoolde eene oogst volgt op den andere, en de keuken blijft ge regeld vo'orzien. Ook hier gaat meu op tweeërlei wijze te werk bf direct op de bestemde plaats zaaien, zooals met rammenas en peterselie, bf we zaaien eerst uit op een oenigszins beschut en beschaduwd bed, om later te verplanten dit doet men met zomer- eu winterandijvie, savoye kool en krul- en spruitkool. Een en ander geeft veel zorg daar we dan intusschen in de warme maanden gekomen zijn het begieten op tijd mag dan niet worden verziimd, terwijl de aardvloo moet bestreden worden. Het is aan velen nog niet bekend, dat men ook in deu herfst groenten kan telen, die men dan in den tuin kan laten overwinteren hiervoor leenen zich zeer goed o. a. selderij, veldsla, boerenkool en prei. Te gelegenertijd komen we hierop terug. Overal wacht ons nu werk, behalve in den moes tuin iu den bloem- eu oofttuin, eu in de boom- kweekerij. In deu bloemtuin graszadeu zaaien vele, niet te zachte plantsoorten ter plaatse uitzaaien Peternia's, Asters, Violieren, Anjers, enz. in een bak uitzaaien, Dablia- eu Cannaknollen nazieD, de doode deelen afsnijden, ze vorder verdoelen en in den grond planten om uit te botieüpolplanteD verplantenhet gieten vermeerderenbij warmeu regeu de planten even buiten zetten verder nog heesters planten voorzoover dit niet reeds is geschied Het veer was nog eeuwen lang een twietappel tuischen Bergen en Tholen. Laatstgenoemde stad h eeft zich in het bezit welen te handhaven. middeleenwsch genoeg om zich in zijn heer even beleedigd te gevoeleo en der stad in Di'et mindere mate toe te wenschen, wat zijn heer haar toedacht. z/Rolfvolg me in den „Hof'**) daar ver neemt ge mijn bevelen. Nogmaala werd het «ein tot den aftocht ge geven. De ontevredenheid der edelen had plaats gemaakt voor bezorgdheid bij den onheilspelleu- den blik van heer Jan. Men zette zich stil iu beweging, toen een naderend gerecht, een krakend uiteenwijken van het struikgewas nogmaals tot stilhouden Doopte. Eu daar verscheen druip nat, met krabben in gelaat en handen, met geschenrde kleederen de heer van Lisdoock als een ridder van de droeve figour. Onder vroolijker omstandigheden had hij ongetwijfeld den spot eu lachlust der jonkers moeten verduren. Nu bad bij dien nit hun blikken kunnen lezen. Zijn opgewondenheid evenwel deed hem uocb den moedwil zijner gelijken, noch den toorn van heer Jan opmerken en zich tot dezen wendend, barstte hij nit: „Moet er nu neg geen paal en perk Du Markiezenhof" het kasteel van den heer Tan Bergen, nog bestaande en nu ingericht lot luzerne. Hot in dezen vorm bestaande is een eeuw ougsveer later gesticht. rozensiammen ontdekken, snoeien "en vaste planlbedden losmaken en in or< einde April Coniferen verplaiteD in di zaaide viooltjes uitplanten. In den oofttuin eind April oudere 1 ëuten waterloteu uitsnijden rupsenneste wat vooral dit voorjaar in vele streken is leiboomen aaobindeo beivruchibooo druivest. outdekkeu en aanbinden den schen de vruchtboomen spitten bij nac| vruchtboomen beschutten. Iu de boomkweekerijjonge boom veredelen van boomen winterveredelinge de nieuw aangelegde stukken en bedde wildstammetjes verplantenboomen verzenden of ontplanten kweeënstek e afleggers maken van kweeën, hazelnoten, Bestrijding van plantziekten blijft ger orde, allereerst in den moestuin. M< ritnaald (koperworm) en emelt in den wezig zijn, dan moet men deze schade opzoeken en dooden. Door het uitzette vaugplanten, zooals sla, kan men ze do lijker vangen voorts door doorgesnedei knollen dicht ondor de oppervlakte van neer te leggen. Om die knollen weei steke men er een stokje in. Om de koolplanten legge men io t koolkragen, overal waar men last madeu, die de wortels aantasten. Die heeft tengevolge dat de planten straks, droge dagen van Juni, slap worden en is vooral op de lichtere (zand)-grondei maar ook op zwaardere gronden komen van de kool vlieg voor. Men kau zulke maken van asphaltpapier, doch wie c noodig heeft, kan ze beter koopen. Elke iu 't bijzonder de bloemkool en vroege planteu, wordt van een kraag voorzien dezer maand, daar de kool vlieg, welker schadelijk zijn (madeu iu de kool) mees van Mei haar eieren aan de koolplanten Voor de huismoeder. Volgens het Ned, voor Geneeskunde werden bij kinderdiai tige resultaten verkregen met rauwe ap maakt rijpe malsche eu zure appelen. D als eenig voedsel gedurende twee dage niets anders werd gegeten of gedronken, was vaak „wonderbaarlijk". Een melkcontröle-station. De besturen van den Algem. Nedi bond (F. N. Z.) en de Vereeniging v industrie en Melkhygiëne (V. v. Z, besloten tot de stichting van een conl voor melkproducten. Het beheer van dit station van F, V. v. Z. M. zal gevoerd worden doo •tour van negen personeD, van wie eenigingen er ieder drie aanwijzen, d lijke industrieele werkgevertbonden e bouworgaiisaties ieder één, terwijl leden gezamenlijk het 9de lid ben V. v. Z. M. heeft bereidt ala bestuur gewezen de heeren J. M. WageDaa linck te Vlaardingen, ir. A. Cats te I en G. J. Blink te 's-Gravenhaged< de heeren M. Anema te Wolvega, W te Roozendaal en J. A. Galak te'a-G In het Eiland Tholen zijn voor in Zeeland door den hoofdassistent consaleut B. van Aaperen Vervenen foktoomen goedgekeurd M. Liodhout, St. Maartensdijk 1 Sussex 19, Wit Leghorn 6130 man te St. Maartensdijk Wit Leghor en van D. Vermaas le St. Maarteni Leghorn 340. Bestrijding van mond- en klaui Hoe kan mond- en klauwzeer caalst bestreden worden was punt op een vergadering van de Rotterdam van de Hollandsche Landbouw. Afmaken is het beste, zei er e Maar wie kostbaar stamboekv denkt niet aan afmaken, zei een Weer een ander was de opinie den boer de keus moet laten tus maken of isoleeren. Maar als isolatie helpen zal, w merkt, dan moeten de kinderen boerderij, waarop mond- en klai uitgebroken, niet naar school e woners moeten niet naar de kerl Afmaken blijft het meest gerai gesteld worden aan de brutaliteit 7an d jakken vvo dienstlui. Moet een ede hen ten spot worden en als een op nw erf behandeld worden Een kloeten deed hem opnieuw in woede ea zou ongetwijfeld weer door een worden gevolgd zijo, waaruit niemand worden, indien die ruwe uitval nie op heer Jan had gewerkt. Nog voor nit kon valleD, zei hij gebiedend eens rustig, wat er gebeurd is en we zien." Met ingebonden toorn ou nitIk zat een bert na en ver tot aan den hoogeo dainrand, waa mijn pijl gewond, zicb in het water voortzwom. Aan den oever lag een] uw wapen. Ik sprong er in en wil naar het hert rotien, toen eeD herdei op het lijf sprong, zoodat ik in stortte. Daar viel hij mij nog aao, di door zijn baas, één uwer dienstlui, aan het stroopec was. Het hert ontk' hij zal de straf niet ontgaaD. Van I dat ge den schuldige streng straft, ei me ooit io 't vizier dan, bij mijn ik hem leeren, wat hij een edelman verse (Wordt ven

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 4