- Temperatuur van het Scheldewater dat de malaise is ingetreden en mogelijk niet zoo gauw zal zijn voorbijgegaan. Verder dhr Stoutjesdijk het woord tot de leerlingen wendende wekte deze in de eerste plaats ook op om zooveel mogelijk te organiseeren en zich aan te sluiten bij de Z. L. M. Daarop richtte de heer 3. H. Hage voorzitter van de commissie van toe zicht, het woord tot de gediplomeerden, hoopte later de vruchten van deze cursus te mogen zien en de jongelingen opwekte om de opgedane kennis zooveel mogelijk bij te houden, te vermeerderen en zich aan te sluiten bij den bond van oud-leer lingen. Alle sprekers dankten den Burgemeester voor zijn welwillende medewerking betoond tot het verleenen van een lokaal voor het houden der cursus en vraagden ook voor de verdere toekomst zijn medewerking. Dezen dank werd met genoegen doorzijn Edelachtbare aanvaard en beloofde zooveel in zijn vermogen is, steeds zijn welwillende medewerking te zullen betoonen, ook voor het houden van andere cursussen, indien die in het leven worden geroepen. Tenslotte dankte de heer A. de Houdt met zeer gepaste woorden de leeraars voor hun gegeven onderwijs, de hh. Stevens, Stoutjesdijk en Hage en verder allen, die hebben medegewerkt tot het welslagen dei- cursus voor hunne gewaardeerde bemoei ingen en overhandigde aan beide leeraars een cadeautje als stoffelijk blijk van waar deering voor het genoten onderwijs. Tot rijksopzichter is benoemd de heer Piet van As Abr.zn. Hij zal te werk ge steld worden aan de wegverbetering van Bergen op ZoomTholen. ♦POORTVLIET. In de Provincie Zee land zijn lot heden ongeveer900.8U0rupsen nestender bastaard-satijnvlinder ingeleverd Inde op 20 Maart jl. gehouden jaar vergadering der Coöperatieve Boerenleen bank alhier, heeft de Voorzitter de heer VV. Carels na afloop van de vergadering ontslag genomen als Voorzitter en Lid der Bank Door de schoolkinderen dezer ge meente is bijeengebracht de som van f5.72 ten behoeve van de opx-ichting van een monument voor het Nederlandsche Red- dingswezen te Den Helder. GEMENGD NIEUWS. Wettelijke aansprakelijkheid. Meer en meer doet het instituut van de wettelijke aansprakelijkheid zich gelden in het dagelijksch leven. Het maandblad „Het Kompas", uitgave van de Nat. Lev. Bank, wijdt er een artikel aan. De schrijver noemt eerst de categorie van bestuurders van motorvoertuigen als degenen, die dikwijls met wettelijke aan sprakelijkheid te doen£krijgen. En het is er voor hen niet beter op geworden, nu door wijziging van de Motor- en Rijwiel- wet de omgekeerde bewijslast in het leven is geroepen.Had voorheen de aangeredene te bewijzen, dat de automobilist de schul dige van de aanrijding was, heden klaagt de aangeredene aan en de automobilist moet aantoonen dat hij onschuldig is. Maar ook anderen kunnen met wettelijke aansprakelijkheid te doen krijgen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een wielrijder een voetganger aanrijdt. Bij harden wind kan een schoorsteen van een dak afwaaien en het aangrenzende pand beschadigen of een voorbijganger verwonden. Is daarom de eigenaar onvoorzichtig te noemen Toch kan hij hebben nagelaten te onder zoeken, of ankers of ijzers in goede con- dite waren. Men kan hem dan van nala tigheid beschuldigen en 't slachtoffer kan hem voor de door hem geleden schade aansprakelijk stellen. De wet stelt ook de ouders aansprakelijk voor de schade, veroorzaakt door minder jarige kinderen. Een van uw kinderen slaat spelende een tol door een groote spiegelruit. Twijfel geen oogenblik of de winkelier zal u vriendelijk vragen hem de schade te vergoeden. Te ontkomen is hieraan niet. Zoo is ook de werkgever aansprakelijk voor de schade door zijn dienstboden en ondergeschikten veroorzaakt in werkzaam heden, waartoe hij hen gebruikt. Eenige jaren geleden dweilde een dienst bode de stoep en daar het winter was, duurde het niet lang of een ijslaagje be dekte de stoep. Een brievenbesteller loopt de stoep op om zijn brieven af te leveren. Bij het vertrek valt hij door de gladheid van die stoep en krijgt een schedelbreuk, met het gevolg, dat hij wordt afgekeurd voor den dienst bij de posterijen. De brie venbesteller, die den overigens o zoo voor- zichtigen patroon van de dienstbode aan sprakelijk stelt, ontvangt van deze, zoo lang hij leeft, het verschil tusscben loon en pensioen. Ook is de werkgever aansprakelijk tegenover de leden van zijn eigen personeel, die meer dan f8 per dag verdienen, indien zij doorzijn schuld, nalatigheid of onvoorzichtigheid schade bekomen. Bij vaststelling der schade wordt dan echter rekening gehouden met schadeloosstelling die ter zake van het betreffende ongeval krachtens de Onge vallenwet genoten wordt. Zoo zou men kunnen doorgaan en vele voorbeelden kunnen noemen van schaden welke onwillig kunnen worden toegebracht. Doktoren, tandartsen en apothekers wor den zelfs aangesproken, wat nog dezer dagen werd gemeld. Een patiente sprak haar tandarts aan voor schadevergoeding, daar zij bij de behandeling een klein in strumentje in de keel had gekregen, dat operatief moest worden verwijderd. Den eisch tot schadeloosstelling kende de rech ter toe. Het spreekt van zelf, dat het verzeke ringsblad aan deze beschouwingen den raad vastknoopt, om zich door een polis tegen de (inanceele gevolgen van de wet telijke aansprakelijkheid te dekken. Een handig heer. Te Doornik is een internat onale oplich ter geknipt, die vele firma's voor groote bedragen heeft opgelicht. De man heeft gedeeltelijk bekend. Het is een zekere Christo Caryfalis, die onder verschillende namen zijn streken uitvoerde. Zoo is hij b.v. te Hamburg opgetreden als Sir John Kerr, vertegenwoordiger van een Engel- sche papierfirma, als hoedanig hij groote koopcontracten met Hamburgsche koop lieden afsloot. Na verloop van tijd kwam hij dan met connossementen e. d. en inde geld voor nog niet geleverde waren. Totaal heeft hij op deze wijze ongeveer 10 mil lioen francs verkregen. De navorschingen der internationale crimineele politie hebben aangetoond, dat de Caryfalis aan het hoofd staat van een wijdvertakte bende oplich ters. De weg Roosendaaal—Belgische grens. De gemeenteraad van Roosendaal heeft met 10 tegen 6 stemmen besloten tot het totaal opnieuw aanleggen van den weg Roosendaalgrens op een breedte van 7Vj M., waarvan 5'/2 M. rijweg en ter weerszijden een fietspad van klinkerbe strating. De bestrating van den rijweg zal volgens het nieuwste procédé geschieden. Voorts werd besloten in de Dorpsstraat te Nispen ter weerszijden van den rijweg tegeltrottoirs te leggen. De kosten zijn ge raamd op f210.000 en f12.000. Nog bijtijds gered. De rijnaak Jaco, schipper Jansen, varende op de Zuiderzee, is nabij de zandplaat de üude Zeug, bij Medemblik, losgeslagen van de sleeptrossen van de sleepboot Gani- medes en tegen den dijk geslagen. De aak was geladen met steen voor de Zuiderzee werken. Door het geven van seinen is de sleepboot Onderneming, kapitein Huisman, van Den Oever vertrokken. Na veel moeite is het gelukt schipper Jansen, zijn vrouw en vijf kinderen van den aak te halen en naar Medemblik te brengen. Onmiddellijk is de Onderneming opnieuw uitgevaren om te trachten den aak bij hoog water vlot te krijgen, waarin zij zou worden ge steund door de Ganimedes. Arm kind. Het 4-jarig dochtertje van M. N. te St. Philipsland had het ongeluk met een ileschje azjjnextract te vallen. Het fleschje brak en de kleine kreeg den inhoud in het gezicht. De oogjes werden zoodanig verwond, dat voor het behoud daarvan gevreesd wordt. Gestolen schip? Te Egmond aan Zee zijn in een sloep 4 Duitsche matrozen aangekomen. Zij ble ken afkomstig van een Duitsche stoom- treiler, die reeds een week te IJmuiden ligt en zonder bemanning blijft liggen, terwijl de kapitein-eigenaar reeds geruimen tijd afwezig is. Men vermoedt dat het schip gestolen is of dat er smokkelarij in spel is. De matrozen zijn te Egmond dan ook duchtig in het oog gehouden, doch zijn weer met hun sloep naar IJmuiden teruggekeerd. Verduistering. Een 57-jarige postzegelhandelaar te Am sterdam heeft eenigen tijd geleden van een oude dame uit Rotterdam een postzegel verzameling ontvangen om te verkoopen. Deze verzameling had ongeveer een waarde van f1500. Van de opbrengst zou de ban delaar 10 pet. commissieloon ontvangen. Jnplaats van de verzameling te verkoopen, heeft hij deze beleend voor f 1500. Dit bedrag zou de handelaar niet hebben af gedragen. Toen de beleeningskosten niet werden betaald, is de verzameling her en derwaarts verkocht. De handelaar zal nu verdacht van verduistering worden ver volgd. Ernstig gewond. Donderdag heeft op den Rotterdamschen weg te Zwijndrecht een aanrijding plaats gehad tusschen twee auto's, waarvan de een bestuurd werd door den heer v. d. S. te Zwijndrecht en de andere door dén heer R. uit Bergen op Zoom. De auto van den heer v, d. S. geraakte in een sloot en werd licht beschadigd. De andere auto reed tegen een boom en liep ernstige schade op. Mevrouw van R. kreeg ernstige verwondingen aan hoofd en armen en werd naar het r.k. ziekenhuis te Dordrecht ver voerd. Christelijk lyceum In de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering is toen nog niet tot overeen stemming gekomen inzake de plaats van vestiging van het Christelijk lyceum voor Zeeland. BUITENLAND In Duitschland is plotseling een kabi netscrisis ontstaan, die echter al heel spoe dig is opgelost. De vorming van een nieuw kabinet is opgedragen aan dr. Brüning, die Zaterdag met zijn opdracht gereed kwam, zonder dat er sociaal-democraten in het ministerie zijn opgenomen. Het nieuwe ministerie staat voor hooger be schermende rechten, voornamelijk op land bouwgebied, waardoor vanzelfsprekend het leven, da' in Duitschland toch al niet zoo goedkoop is, wel weer meer naar boven zal gaan. Hoe het voor den Rijksdag zal staan? Dinsdag is het kabinet voor den Rijksdag getreden en zette dr. Brüning zijn program uiteen, waarin met bezorgdheid gewag werd gemaakt van de binnenlandsche radi cale stroomingen, die profiteeren van den slechten economischen toestand. De re geering zal trachten door economischen opbouw meer tot betere; toestanden te geraken, waardoor vanzelf de onrust zal bedaren. Bij het verdere uiteenzetten van de plannen waren het de communisten die telkens interrumpeerden. Na de rede volgde slechts weinig applaus, zoodat de verwachtingen op een lang leven van dit ministerie niet bizonder hoopvol zijn. De vlootconferentie te Londen levert geen resultaten op. Frankrijk en Italië kunnen het niet eens worden en ziedaar het groote struikelblok. Italië wil in sterkte voor Frankrijk's vloot niet onder doen, betgeen Frankrijk niet wenscht te onder schrijven omdat dit laatste land ook zijn zeekust heeft aan het Kanaal en Atlanti- schen oceaan. Nu is het feit dat Italië zoo'n grooten mond opzet niet zoo erg, want de econo mische toestand van Italië is zoodanig dat er toch geen cent is om oorlogsschepen te bouwen en dit land zou dus zeker wel een beetje minder grootsprakerig kunnen zijn, indien Mussolini, door zijn gevoerde politiek het Italiaansche Volk niet zoo krankzinnig van hoogmoed had gemaakt, dat thans terugnemen van wat hij steeds heeft verkondigd als noodig voor Italië's grootheid, voor hem wel eens minder goed zou kunnen werken. Mussolini heeft daarbij voor oogen den val van den Spaanschen dictator, die waarschijnlijk ook zijn einde voorspeld heeft. Alleen door hard te blijven schreeuwen kan hij zijn positie nog sterk houden. Amerika heeft laten weten dat het nog eenigen tijd geduld zal oefenen met den loop der onderhandelingen niet te storen. Doch mochten de heeren het niet met elkander eens worden voor een bepaalden tijd, dan gaat dit land door met het in dienen van zijn begrootiug voor de vloot en acht het zich niet meer gebonden met hetgeen reeds is besloten. lntusschen schijnt dit wel een spoorslag te zijn geweest voor Henderson en Bnand, tenminste nu zijn er ineens formules die eenige weken geleden onaannemelijk waren, wel vatbaar voor verwezenlijking, zoodat men maar weder goeden moed moet houden. Oud-Votssmeer. Ned. Herr. Kerk voorin. 9.30 dl. •n nam. 3 nor leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en na dl. Vreugdeohil. Oud fier. Getn. voorm. 9.30, nam 3 6 uur leeskerk. PUBLICATIEN. Kostelooze Inenting. Bargemeester en Wethouder» der Gemeej maken bekend dat op Woensdag den 9 staande, des middags te 12 ure, de zal zyn opengesteld tot kostelooze inentiiy ineDtiog van de ingezetenen, die zich daa« O. L. School aanmelden. Afgekondigd en aangeplakt te Tholen, 11 den 4 Ajf De Bargemeester van Tholen maakt tegen Woensdag den 9 April 1930, des 2.30 uur eeno openbare vergadering van"" Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling verordening op de beffing dering van Besmettelijke ziektegelden 3. Aanbieding Jaarverslag 1929. 4. Verkoop van grond. Tholen, den 4 April 1930. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 4. April 1930. 'ei Boerenboter f 0.85 per ponotu Roomboter f 0.85 |Zi Eieren 4 cent per stuk. De Noteering te Middelburg, 3 Ap Boerenboter (part. prijs) f 0.87 MaartApril. Graden C Zaterdag 29 8,2 ZoDdag 30 8,3 Maaudag 31 9, 9,2 Dinsdag 1 Woensdag 2 9,3 Donderdag 3 9,3 Vrijdag 4 9,2 VERK00P1NGEN EN AANBESTEDfJ Tholen, 4 April 1930. Heden v besteed voor het Waterschap Polders onder Tholen" alhier he van een muur van gewapend b schrijvers waren: le Rott. Betonijzermij. Hillegersb A. Vriens, Bergen op Zoom M. v. d. Velde, Bruinisse M. L. Duijnhouwer, Scherpenisse J. P. Deurloo, Tholen P. de Koeyer, Ierseke J. de Ouden, Zierikzee W. J. Walpot, Tholen Ant. Soffers, Hoogerheide L. W. Blaas, Tholen A. du Burck Tholen Adr. Wesdorp Stavenisse Arend Foudrene Goes A. C. Korstanje Wemeldinge Adr. Fiedeler Bergen op Zoom W. J. Gunter Poortvliet J. Vos Tholen Gegund aan den laagsten insch: Deurloo alhier voor f31400. KERKNIEUWS. ds. F. de Gidta is de be- der Ned. Herv. Gemeente 9.30 en nam. 2.30 ur BURGERLIJKE STAND. Oud-Vosaemeer. Door noeming tot kerkvoogd aangenomen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 da. Van Rootselaar en nam. t uar Di. Datema. (Voorm. Voorber. H. Avondmaal) Ger. Kerk voorm. dr. Veltenaar. Oud Geret. Gem. voorm. 9.30 uur nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. In het gebouw Vischatraat no. 12 voorm 9.30 nam 2 en 'a avonds 6 uar leeskerk. Vryéag 11 April Oud Ger. Gem. 's avonds 7 uur ds. Barth te Borsele. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelvaart. Passiezondag. De H. Missen te 7 en 10 uur. Nam. 3 uur Lijdensoveiweging. Vrijdag Gedachtenis van de smarten van de Moeder dee Heeren. Zaterdagavond 7 uar Lof met Rozenkransgebed. Poortvliet. Ned. Her,. Kerk eoorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, *am. 2 uur dhr. de Vries eu's avonds 6 uur leeskeik. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uar ds. de Gidts. Doop3bed. Collecte voor het Ziekenfonds. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30,nam. 2 od 'a avonds 5.S0 uur leeskerk. St- Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds. de Bres. Oud Ger, Gem,, voorna. 9.30, nam. 2 en 'a avenés 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 1 uur da. Moerman. Oud Geret. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en'a avonds 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Datema en nam. 2 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 cd 'a avond» 5.30 leeskerk. Gem. THOLEN van 28 Maart-: Overleden Willemijna Schot, Gem. POORTVLIET overMaa Geboren Hubrecht Johannis, Geene en Christina Catbarina P Bevelander. Tona Johanna, d.v. Hartog en Christina Willemina A. Willemina Bertha, d.v. Benjamii Reeders en Goozina Hendrika L GehuwdAdriaan Anthonie j.ra. 32 j. en Pieternella de Rijk Gem. ST. MAARTENSDIJK over Geboren Marinus, z.v. M. de man en C. Snoep. Janna Maria, Opree en H. C. Joppe. Ondertrouwd D. J. van den 29 j. en J. E. Westerweel jd. 2^ Driel jm. 33 j. en N. Moerland Getrouwd: M. A. Carol jm. M. W. de Haan jd. 22 j. Overleden: T. Caashoek, 92 j van J. Knuist. J. Hage, 86 j. w^« J. Hage. J. Zwagemaker, 80 j. v A. van As. A. Knuist, 89 j. wei H. Charpentier. Maatje Jacoba, A. P. Geluk en W. P. Kloet. Oeffelen,62j. echtg. van M. Kloet. 59 j. echtg. van A. van den Holt Gem. SINT ANNALAND over IV Geboren: Jannetje Francina, Scherpenisse en S. Stols. Wilhe sabeth, dv. M. Keur en P. A. Witte Jacob, zv. A. M. Goedegf J. P. Goedegebuure. Adriana, d den Ouden en A. Kalle Marin WestdorpenC.van der Jagt. Eliza j( zv. S. Snoep en J. J. van Poortvliel dv M. van der Klooster en M Janna, dv. J. Moerland en M. Overleden Jacobua Leendert vliet, 28 j. ongeh. "f i! 1 i IC v 1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2