Orgels Bij inschrijving te pachten bouwland, 2e prop. avond, Opvoering tooneelstuk in 3 bedrijven. KöHLER ORGELS F 210.00 weer naar voren zullen komen. Ook moet I niet met het plan Young eens te zijn door men niet denken dat wanneer dit jaar de oogst eens moest mislukken dat men er dan bovenop was, neen, dan is het nog steeds goed onder oogen te zien, de con currenten die op de groote markt werken. Spr. stelde ook nog de vraag of er over productie is, dit is niet zooveel maar de invoerrechten zijn te hoog en men kan over de hekken die voor den dam staan moeilijk heen komen. Na deze lezing dankt de Voorzitter den heer Siebenga voor zijn mooie lezing en hij zegt geen vaarwel, maar roept hem een tot weerziens toe. Toen liet de heer Siebenga zien een film van de Landbouwtentoonstelling te Berlijn in 1927, die van Vlissingen in 1921 en die van Goes in 1929, die zeer in de smaak vielen. Door onbekende oorzaak geraakte een zoontje van P. Deurloo in een der slooten langs den Singel. Het ventje zakte hoe langer hoe dieper, toen het in den modder staande ventje werd opgemerkt door mr. J. Dros, die met veel moeite het ventje wist te redden. ST. ANNALAND. Bij de op Donderdag 13 Maart j.l. door het Bestuur van het Waterschap St. Annaland gehouden aan besteding van het verhoogen van den buiten- berm enz. aan de Waterkeering van den Annavosdijkpolder is ingeschreven door T. BI ij leven te Made f28.970 C. Berrevoets te Zierikzee 28.351 J. M. Dekker te Papendrecht t> 28.233 L. van Popering te Sirjansland 28 141 Joh. Elenbaas te St. Annaland 27 980 A. Westdorp te Stavenisse M. v. de Velde te Bruinisse W. v. Vossen te St. Annaland Aan laatstgenoemde gegund. SGHERPENISSE. Donderdagavond gaf het muziekgezelschap Eendracht" in Café Groenewege onder leiding van haar nieuwen directeur haar tweede uitvoering. De zaal was goed bezet. De muziekstukken en de voordrachten werden goed voortgebracht. Hot geheel werd besloten met een gezellig bal. Bij de gehouden aanbesteding voor het herstel, de vernieuwing en het onderhoud aan de dijkwerken van het Cal. Water schap waren de volgende inschrijvei-s 27.950 s 27.643 26.933 dat hij toen in een brief zijn uiteenzet tingen deed, die bijna de geheele confe rentie hebben doen stranden. Intusschen is in den Rijksdag bij derde lezing het plan Young aangenomen met 266 tegen 193 st. en 3 onthoudingen, ter wijl de financieele wetten die met dit plan verband houden zijn aangenomen met 270 tegen 192 st. en 3 onthoudingen. De Rijkspresident heeft Donderdag de wetten onderleekend, zoodat Duitschland heeft afgedaan met het verdrag van Ver- sailles en tegenover de vroegere gealli eerden zijn plaats als mogendheid weer kan innemen. In verband hiermede heeft president Hindenburg zich met een procla matie tot het Duitsche volk gericht, waarin hij aandringt op meerder eendracht, die alleen kan maken dat Duitschland weer groot wordt. De vlootconferentie te Londen brengt niet hetgeen men er van meende te kunnen verwachten. De een geeft niet toe aan de wenschen van den ander en men spreekt dan ook reeds van een mislukking van de conferentie. Engeland ziet zich in Indië voor groote moeilijkheden geplaatst. De laatste jaren is er zekere onrust onder een deel der Indische bevolking, waarbij men als zeker kan aannemen dat ook Rusland de hand in het spel heelt. Een leider waarmede men rekening dient te houden is zekere Ghandi, die veel invloed bezit. Deze heeft aangedrongen op afschaffing van verschil lende bepalingen, waartegen de regeering zich heeft verklaard. Thans beeft hij zijn volgelingen verzameld die het land door gaan en den inwoners aanzetten tot onge hoorzaamheid tegen het gezag. Wat de regeering zal doen is nog niet duidelijk. Neemt ze Ghandi in hechtenis dan zou dit een uitwerking kunnen hebben die niet te overzien is. Laat ze Ghandi voort gaan met zijn pogen om het gezag te ondermijnen dan is dit al even gevaarlijk. J. van Vossem Van Popering v. d. Velde Wesdorp G. Bolier M. Duijnhouwer Jan Duijnhouwer 1 34.865 35.150 i 34.800 j 32.760 31.850 30.700 30.550 STAVENISSE. Zaterdag II. werd te Scherpenisse de openbare eindles gehouden van den cursus in Bedrijfscontrole (Land- bouwboekhouden) in den atgeloopen winter aldaar door den heer Buijze van hier aan een 15-tal deelnemers gegeven. Aansvezig waren de heeren Stevens, rijkslandbouw- consulent, Stoutjesdijk en Klompe, resp. voorzitter en secretaris van den kring ,,Tholen" der Z. L. M. en de hh. Hage, Keur en Noom, vormende de commissie van toezicht. Alle cursisten toonden met vrucht de lessen gevolgd te hebben, zoodat de heer Stevens aan allen een diploma kon uitreiken. Spr. ried de jongelui ten zeerste aan zich aaneen te sluiten, te ver eenigen en te organiseeren, want voor namelijk in deze moeilijke landbouwom- standigheden is zulks zeer gewenscht. Allen betoonden hun ingenomenheid met dezen cursus en dankten den leider voor de door hem gegeven lessen. Een der leerlingen dankte de verschillende sprekers en be sturen en bood namens allen, niet woorden van dankbaarheid, den heer Buijze een mooie fijn lederen zakportefeuille als aan denken aan. Dankbaar gestemd, ook voor de prettige wijze, waarop hij dezen cursus weder heeft kunnen geven, dankte de heer B. de verschillende sprekers en de gevers voor het mooie stoffelijk bewijs. BUITENLAND De overstroomingen in Frankrijk vragen veel aandacht. De schade hoewel zéér groot schijnt minder te zijn dan de eerste ge ruchten die van eenige milliarden francs spraken, toch is de schade nu men eenigs- zins een overzicht heelt, geraamd opmeer dan een milliard francs De hevigheid van de overstrooming wordt toegeschreven aan de ontbossching van uitgestrekte streken, waardoor het water niet werd vastgehouden doch beken en rivieren deed overstroomen met het noodlottige gevolg. Van alle zijden wordt hulp geboden, uit het buitenland eveneens, zoo zijn er ook in ons land co- mité's opgericht. Tardieu heeft reeds twee keer een échec in de kamer geleden, dóch hoewel hieruit blijkt dat het ministerie voorzichtig zal moeten manoevreeren, staat het toch nog overeind, voor hoelang is zeer moeilijk te zeggem Dr. Schacht is afgetreden als president van de Duitsche rijksbank, omdat hij het niet eens kon blijven met de coalitieregee- riug en wel voornamelijk met den socia- listischen minister van financiën. Een pretligen indruk maakt dit aftreden niet, omdat dr. Schacht de man is geweest die als deskundige de onderhandelingen over het plan Young gevoerd heeft. Doch reeds tijdens de conferentie deed hij blijken het Oud Gerei. Gem. voorm. 9.30 uur nam. 3 en 'c avonds 6 uur leeikerk. In bet gebonvr Viscbatraat no. 19 voorm 9.30 nam 2 en avonds 6 nar leeskeik. Woensdag 19 Maart Biddag Oud Ger. Gem. Voorm. 9.30. nam. 2 en's avonds 6 nar ds Vreogdenbil te Brainisse. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondag 16 Maart des avonds balt zes ds. G. A. Lolcama te Beigen op Zoom. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelvaart. Zondag 16 Maart Tweed* ZoDdag v. d. Vasten. Heden en Woenidag dringende oproep lot eerherstel en gebed voor Rusland. De H. Missen te 7 en 10 uor. Nam. 3 aur Lydensoverweging en voorgeschreven gebeden. Woensdag 19 Maart Feest van den H. Joseph 7.30 Ger. H. Mis. Des avonds 7 uur Lof. Maandag- en Dinsdagavond 7 our Novenelof. Zeterdagavond 7 nor Lof mei Roxenkransgebed. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Rootselaar en nam. 9 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.S0, sim. 2 oor dhr de Vries ea 's avonds uor leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam, 2 nar de. Dalema. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voor m. 9.30 en nam. 2 aar ds. de Bres. Doopsbed. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 aar ds. Moerman. Bed. H. Doop en Collecte Ziekenfonds St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uor ds. van Rootselaar. Doopsbed. Woensdag 19 Maart Biddag Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uar ds. van Rootselaar. Oud Ger Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 ds. Bath te Borsele. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 nam. 2 aar ds. de Gidts. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 «ar ds. Vreugdenhil. BURGERLIJKEN STAND. Gem TH OL RN van 7—13 Maart 1930. Geboren Eva, d.v. A. Maasmans e. v. J. C. van Elteren. Ondertrouwd H. Jansen en E. Jansen, beiden te Tholen. INGEZONDEN. Aan de Aandeelhouders der Ccöp. Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom. Op tal van vergaderingen en in een Dog grooter aantal courauteuartikeleu zijn de belaugen, en dik»ijls zeer onware bi-langen, besproken van de Zeeland. Wat daarin *oo treft, ia zeker het volgende le. de ecne ci operatie heeft vergeten de andere te ateonen, gaat zelf» samen met despecela- tieve en geeft zoodoende de idee van Coöpe ratie een grooten duw naar beneden; 2s. niet alle ctöperatoreo van de Zeelaud zijn bewoste samenwerkerszij vallen bij den eersten stoot al onderste boven. Zij moeten bedenken, dal zij de op en neer gaande pryzen van de wereldmarkt moeten medc- maken als fabrikanten, evenals die van alle overige producten 3-. zij moeten hedeuken, dat zij in het vervolg ook den marktprijs znllen medemaken, zoowel als zij zich aansluiten bij een derci operatieve fabrieken, dan wel als zij zich zonden toe vertrouwen aan de welwillendheid der specu latieve, die zal kunnen lachen, als zij bedenkt een raar de beste eiachen des tijds ingerichte fabriek als de Zeeland mede in handen te krijgen voor de luttele som van 750.000 gulden, «elke fabriek 6 millioen golden heeft gekost, terwijl zij eeu kleine en bekrompen fabriek verkocht aan de Zeelaud voor éóo millioen gulden 4*. De coöperatieve fabrieken rekenen er op uit Zeeland nieuwe leveranciers te recruteereu, en de speculeert op de baugheid en weinige energie^der landbouwers uit een en ander volgt dus, dat boer Jtnris moet hangen, wie bet beter weet, moet bet zeegpn 5. Toen de coöperatie begon, maakte de Eerste Nederlandscbe Coöperatieve? Sas van Gent moeilijke jaren door. Vertegenwoordigers der speculatieve fabrieken boden met loider stemme aandeden Sas van Gent aan; de bedoeliug lag er duimen dik op. Sas van Gent heeft volgehouden en is er bovenop gekomen. Dat kan de Zeeland ook, maar dan moet het woord coöperatie niet beleekenen samengaan zoolang alles voor- deelig loopt, maar vooral samengaan om elkauder te steunen wanneer wind en getij tegen zijn. Nog altijd maakt Eendracht de Macht. Zie slechts naar het nu broederlijk samengaan van de lichamen, die de Zeeland vermoorden. Leden van de Zeeland ziet toe. EEN AANDEELHOUDER. KERKNIEUWS. Tholen. Naar wij vernemen zal op Zondag 27 April a.t. da K. P. Datema Ned. Herv. pred. alhier zijn afscheidapredikatie honden, terwyl hy Zoodag 4 Mei zyn intrede zal doen te Ochten. Ds. de Gidts van Oud-Vossemeer zal heaTdan inzijn ambt be vestigen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorui. 9.30 Ds. Datema (Openbare Belydenis des Geloof») en nam. 2 uar Ds. Van Doorn. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur dr. Veltcnaar. Corr. Wegens plaatsgebrek, moet een ingezonden slok tot een volgend nummer bewaard blijven. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 14 Maart 1980. Boereoboter fl.per pond. Roomboter f 1. Eieren 4 cent per stuk. Ondertrouwd J. W. QU18T Az. en C. MOERDIJK Jd. Tholen, 14 Maar* 1930. 68919 Groote keuze 88928 PIANO- 15 EN ORGELMUZIEK Worps pslameD f 5.50 „Kan je nog zingen" f 3.25. Zangbundel Job. de Heer. 926 liederen en kooren f 4. B. 8. NELISSESchot Hoogstraat 44, Tholen. voor 4 jaar, dadelijk ingaande en eindigende oogst 1933, 2 Heet. 14 aren 80 centiaren (5 Gemeten 142 Boeden). nabij Molenvliet, toebehoorende aan Mejuffr. Wed. J. DE FOUW te St. Maartensdijk. '19 38926 Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk 18 Maart 1930 ten kantore van notaris D. van de Velde te Tholen, alwaar de voorwaarden ter inzage liggen. Steeds de nieuwste Gramophoonplaten en een prachtcollectie Pathéfoons voorradig bij 12 88927 B. S NELISSE—Schot Hoogstraat 44, TholeD. 910 Jengdbond voor Onthouding. Zaterdag 22 Maart a.s. bij den heer M. J. Hoek. Aanvang half acht. 12 38925 Entrée 25 en 10 cent. levert uit voorraad B. S. NELISSE—Schot Hoogstraat 44, Tholeu Mn ziek depot Fa. W. J. Weltevreden 38929 Zierikzee 18 Vraagt de beroemde met 9 regislerp, 2 kniezwellen en muziekberging vanaf

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2