Openbare Uitvoering Nutsspaarbai Vrijdag 28 Februari Na afloop bal. Plaatsing gezocht Hofstede No. 2025 uitgegevi Schipper Moerland zon gaarne meerdere door vaart willen hebben naar Botterdam. Na komen er veel schadegevallen voor, tot IJielmonde in de Pershonshaven enz. De diverse ponten znllen op de Agenda van de Alg. Verg. geplaatst orechtstreeks met het Hoofdbestuur behandeld worden. De Eore-voorzitter dankte den voorzitter voor de tot hem gerichte woorden en uitte de beste wenschen, zoowel voor hens als voor de leden en alle zaken de schipperij betreffende. Na sluiting werd den aanwezigen een surprise bereid. STAVENISSE. Had men tot dusverre op den toren (dateerende van 1672) alhier slechts één wijzerbord, aan den kant van de Voorstraat, dus aan de Noordzijde thans is, ingevolge een besluit van een der vorige raadsvergaderingen ook aan de andere, dus aan de Zuidzijde van den toren, en wel door den horlogemaker P. P. Dekker alhier, een wijzerbord aangebracht. Dat is zeer pratisch en mooi, daar de gemeente zich aan de Zuidzijde, in den Kerkweg, de laatste jaren kolosaal heeft uitgebreid. ST. ANNALAND. Door de Controle Ver- eeniging V.Z O.D. alhier werd aanbesteed de levering vrij op den wal en per 100 K G. van 4175 K.G. Grondnotep.schilvers, 525 K.G. Lijnzaadschilvers en 500 K.G. Mais. Ingeschreven werd voor de grondnotenschilvers W. Heijboer te Sl. Annaland a 60% f 11.85 Adr. ïheunisse aldaar a 55% f'11.94. De Lijnzaadschilvers W. Heijboer a 40% f 12.94 A. Theunisse a 40% f 13.45. Mais W. Heijboer f7.50 A. Theunisse f8.— Alles gegund aan W Heijboer. ST. MAARTENSDIJK. Op Donderdag 20 Februari werd in Holel Nelisse ten overslaan van Notaris J. Meulenberg in één veiling verkochtHet hofsteedje met bouwland, samen groot 2 gemeten 167 roeden, toebehoorende aan Mej. de Wed. J. Hage-Joppe, gelegen aan den Durendijk. In combinatie werd het gekocht door dhr. Corns. Priem alhier voor f 5700. In afzon derlijke veiling were voor het bouwland tot f1440 geboden. *POORTVLIET.Bij het gehouden examen te 's Gravenhage slaagden voor coupeuse leerares de dames M. J. Nortier en J. J. Nortier. De heer A. J. Plattèeuw, hoofd der o. 1. school alhier is benoemd als hoofd eener school te Sluiskil. SCHERPEN1SSE. In de gehouden ver gadering van het muziekgezelschap „Een dracht" bleek uit de rekening en verant woording dat was ontvangen f400.21 en uitgegeven f 437 25. Tot bestuurslid werd herkozen de heer K. H. v. Bezooijen en gekozen de heer G. Bolier Jz. Met het oog op den financieelen toestand der kas werd besloten om te frachten dit jaar een Bazar of loterij te organiseeren behoudens nadere goedkeuringen. Tot voorzitter van het muziekgezel schap „Eendracht" werd gekozen de heer L. J. Jansens en tot vice-voorzitter de heer J. M. Vroegop. THOLEN. De succesavond die onze rederijkerskamer „Cats" m-t haar winter- uitvoering in December gehad heeft, schijnt de dames en heeren tot meer aan te sporen. Donderdag a.s. geeft ze nog eens een uitvoering en thans met het looneel- stuk „De gevolgen van een leugen". Nu, wij geiooven dat, gezien de goede bekendheid die „Cats" bezit, de zaal van den heer Hoek wel weder geheel, bezet zal zijn op 27 dezer. Het bal na zal ook nu wel weder een attraclie te meer zijn. „Concordia" heeft zoo de gewoonte de maand Februari haar winteruitvoering te houden. Ditmaal heeft deze plaats Vrijdag 28 dezer in het café van den heer De Jonge, Vischstraat. Ter afwisseling wordt een tooneelstukje opgevoerd, dat een aange name onderbreking zal geven. Ook hier is bal na, zooals de gewoonte is. De jacht op de nesten van den bas terd satijnvlinder alhier door de school jeugd, heeft een ongedacht succes. Niet minder dan twaalfduizend achthonderd nesten zijn bij het hoofd der o. 1. school, de heer Van Liere, ingeleverd. Den 28 Februari sluit de termijn van inlevering, zoodat de jeugd nog een week haar best kan doen om een premie te verdienen. Ten overstaan van notaris I). van de Velde te Tholen is Zaterdag in hotel Engel vaart publiek verkocht een woonhuis met erf aan de Dal. straat. Kooper is de heer A. du Burck voor f'950. Voor den heer Chr. Blok werd geveild 19 aren 5 centiaren tuingrond, die gekocht werd door C. Burgers tegen fl.40'per M2. BUITENLAND lasting betalen, van inkomstenbelasting zouden zijn vrijgesteld. Minister Gberon deelde mede dat dit de schatkist 60 millioen per jaar zou kosten en stelde de motie van vertrouwen met bovengenoemd gevolg. Tardieu lag ziek te bed toen hij het nieuws vernam. Intusschen is de vorming van een nieuw ministerie opgedragen aan Chautemps. Deze heeft verschillende besprekingen ge voerd en daarna de opdracht aangenomen. Ook al in verband met het aftreden van Tardieu zijn de besprekingen ter vloot- conferentie te Londen verdaagd. De tariefcommissie van den Volkenbond te Geneve waarin onze oud-minister Colijn steeds heeft gestreden voor opheffing van belemmerende invoerbepalingen is weder bijeen en .het blijkt dat men niet tot een resultaat kan komen, de muren zijn te hoog en te zwaar opgetrokken om ze te kunnen omverhalen. Toch heeft onze Nederlandsche staatsman succes met zijn pogingen gehad. Men zal thans trachten om overeenkomsten te sluiten met staten die hiervoor te vinden zijn, zonder dat dan noodig is dat alle landen toetreden. Onze oud-Minster Colijn is benoemd tot Voorz. van de commissie voor het douane bestand, terwijl hij vice-voorzitter is van de conferentie. Of men succes zal hehben Hier liggen zooveel angels en voetklemmen dat het slagen zan hetgeen de heer Colijn en anderen voorstaan zéér moeilijk zal zijn te verwezenlijken. De Russen hebben al heel spoedig ge reageerd op de verwijten die .zij overal te hooren krijgen over hun optreden tegen over den Godsdienst. Het antwoord is zoo als men van de heeren te Moskou kan verwachten. Met nog verwonder ijver zijn er een aantal kerken verwoest en is de mededeeling gevolgd dat men besloten is alle spoor aan God en godsdienst geheel weg te vagen. Arm land TWEEDE KAMER. Frankrijk beleeft weder een kabinets crisis. Tardieus ministerie is met 287 tegen 286 stemmen gevallen en dat terwijl om een kleinigheid de minister van financiën de vertrouwenskwestie stelde. Er was in de Fransehe kamer een wetsontwerp in behandeling dat belastingverlaging beoogde. Een der leden diende een 'amendement in waarbij Fransehe vrouwen die minder dan 20.090 franc verdienen indien hun echtge. noot voor eenzelfde hedrae minstens be Dinsdag is de Kamer voortgegaan met de behandeling van de Indische begroo ting. Allereerst kwam aan het woord de heer Joekes v. d. Hij repeteerde wat de heer van Kempen de vorige week reef s had gezegd dat het doel der bewindvoering moet zijn de bevordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart der inheemsche be volking. Hij was echter optimistischer ge stemd wat betreft den financieelen toestand De heer Joekes noemde deze kerngezond en ze zou nog vaster komen te staan, wan neer er eer. zw aardere winstbelasting werd geheven, en als men de militaire uitgaven, die thans 136 millioen bedragen, ging be snoeien. Hij komt op tegen de uitlating van den heer Colijn, die de nationalisten op gelijken voet stelde met de communisten. Hij vraagt ook of er bij de huiszoekingen wapens zijn gevonden en wanneer dit niet zoo is dan is het optreden een groote staalkundige fout geweest. Daarna kwam aan het woord de heer Wijnkoop. Deze heer maakte wel veel be weging maar het beteekent weinig. Het slot was een paar moties, maar zijn mede communist liet hem in den steek, zoodat ze niet in behandeling kwamen. De heer Albarda ving aan met te be- toogen, dat beginselen en doeleinden der koloniale politiek van jaar tot jaar een voorname plaats innemen in de discussies. Het is thans een vraagstuk van behoud of afschaffing der koloniën geworden. Volgens spreker is de inlandsche bevolking gekomen tot nationaal besef en geloof in eigen toe komst. De heer Albarda houdt ten slotte een heel aardig betoog over subjectieve en objectieve voorwaarden ter vervulling voor een zelfstandig Indonesië, wat hierop neer kwam, in theorie heb jelui recht op zelf standigheid, in de praktijk zal het nog niet gaan. Woensdag is aan het woord geweest de heer Lou de Visser. De voorzitter, de heer van Sehaik heeft veel last met dezen Moskouscben boozen heer. Heftig heeft hij het woord gevoerd, maar moties heeft hij niet ingediend, de onvruchtbaarheid zag hij wel in. Na deze heftige spreker kwam in alle kalmte de minister aan het woord Het verschil in duidelijkheid is groot, voorden heer de Lou de Visser zijn de luidsprekers overbodig, voor den minister zouden ze nog extra versterkt moeten worden, om te kunnen worden verstaan. Punt voor punt heeft de minister verteld hoe hij de Nederlandsch Indische 'politiek, zoover die door Nederland kan worden uitgevoerd, wil voeren. De minister zeide wat betreft de bestuurshervorming, dat de lagere volks gemeenschappen toekenning van staatkun dige autonomie niet behoeven, maar wel beveiliging daarvan. Wat betreft de huis zoekingen, daar is niets van te zeggen voordat de justitie overweegt of ze ver volgen zal. De minister zeide ten slotte, dat het vertrouwen is geweltigd, dat zich meer en meer in de bevolking zelf tegen krachten zullen vormen, die zich tegen opruiende invloeden van buiten zullen ver zetten. Daarnaast blijft de aandacht van de regeering gevestigd op onderwijs, wegen- verhelerinc en vprhetevincr .van hot hi,„.o_ lijksleven. Het wekken van de verwachting op spoedige onafhankelijkheid is verderfe lijk voor de bevolking, dat is onrust zaaien. Over de financieele toestand oordee t de minister niet zoo erg als de heer van Kempen maar is ook niet zoo optimistisch gestemd als de heer Joekes. De minister hoopt dat de daling der producten een einde heeft genomen, maar acht desniettemin voor zichtigheid geraden. Donderdag zijn de repblieken begonnen. Het zijn herhalingen, toelichtingen en af straffingen. De heeren Cramer en Joekes motiveer en nader het financieel optimisme terwijl de heeren van Kempen en Feber hun pessimisme nader toelichten. Een debat tusschen de sociaal-democraten en deburge- lijke leden. Van deze en gene een uit barsting van oprechte verontwaardiging over het optreden van de heer L. de Visser, aan wiens geschetter over Indië de heer Albarda niet de minste waarde kon toe kennen. Over de huiszoekingen op 29Dec. jl. blijven de heeren Cramer, Albarda en Joekes na de rede van den minister nog ongunstig denken. Dan wordt er nog over de moties Cramer gesproken. Vandaag worden de replieken voortgezet. GEMENGD NIEUWS. De moord in den Blijdorppolder. Donderdagmiddag heeft de vierde kamer van de rechtbank te Rotterdam behandeld de vordering van den officier van justitie inzake den moord in de Blijdorppolder al hier, welke vordering inhield verlenging van den termijn van voorloopige hechtenis van den verdachte W. V. Bovendien is behandeld het request van den verdediger van den verdachte, in welk request de invrijheidsstelling van W. V. werd verzocht. Nadat het O. M waarge nomen door mr. E. D. H. Schutter, zijn vordering nader had toegelicht en de ver dediger mr. G. L. Willinge Gratama het verzoek om invrijheidsstelling had gemoti veerd, is de rechtbank in raadkamer gegaan. Daarna is meegedeeld, dat de rechtbank de vordering van den officier had afgewezen en dat het verzoek van den verdediger werd toegewezen. De rechtbank heeft daarop de invrijheids stelling van W. V. gelast. Diefstal. In de gemeente W'estwoud heeft een inbreker een goeden slag geslagen. Hij brak in bij den heer G. Oudijk, die pen ningmeester is van het armbestuur. De kas, inhoudende f7000 maakte hij buit, meteen nam hij de voor de hand liggende familiejuweelen mede. Dure aardbeien Op de veiling te Culemborg zijn de eerste aardbeien aangevoerd. Ze brachten 45 ct. per stuk op. Onvoorziohtig voerman. Dinsdag reed een 27-jarige man per motor rijwiel in de Parklaan te Eindhoven. Hij wilde een met een paard bespannen kar passeeren, toen de voerman in eens zonder eenig teeken te geven, een links van hem bevindenden zijweg insloeg. De motorrijder botste dientengevolge tegen een boom en kwam zoo ongelukkig terecht dat hij in bewusteloozen toestand naar een ziekenhuis werd vervoerd, waar hij overleed. De ongelukkige was pas 3 maanden ge- leden gehuwd. BURGERLIJKE STAND. Gemeerde THOLEN ven 1420 Febr. Geboren Hendrina Gerarda Joaephina, dv. A Jl van den Boom en M E. Hazen. Overleden Abraham Marinna Cornoelje ood 80 jareD, wedn. van Cornelia Fiere. Helena Quiak oud 75 jaren wed. van Leendert Goede- gebnnre. KERKNIEUWS. StaveDisse. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Klnndert, da. P. Moerman alhier. St. Maartensdijk. Dhr. P. v. d. Hoek Mz. heeft voor zijn benoeming als diaken der Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Naar men aan de „Haagsche Crt. mededeelt, komt mr, B. Gij'swijk (orde der Dominikanen) Panse- lijk delegaat van Zuid-Afrika te Bloemfontein, ernstig in aanmerking voor de benoeming tot aarlsbisschop van Utrecht. Mgr. Gijlswyk ie Delftenaar van geboorte. Met deze benoemii g maakt de Pane'n uitzondering op de gewoonte, om niet uit de wereldgeestelijken een aartsbisschop te benoemen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Rootselaar en nain. 2 uar Ds. Datema. (Aan het eind van beide diensten scbaalcollecte voor de Kerk.) Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 «ar dr. Veltenaar. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nor nam. 2 en avonds 6 uur leeskerk. In het gebouw Vischstraat no. 12 voorm 9.30 nam 2 en 's avonds 6 uar leeskerk. Vrijdag 28 Febr. Oad Ger. Gem. 's avonds 6.30 ds. Neerbosch ts Terneuzen. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelvaart Zondag Sexagesima. Ep. 2 Kor. XI. 19XII, 9. Ev. H. Locas VIII, 415. Een zaaier ging uit om zyn zaad te zaaien. De H. Missen te 7 en 10 uur. Nam. 3 uur H. Kruisweg. Maandag 24 Febr. H. Matthias, apostel. Zaterdagavond 7 our Lot met Rozenkransgebed. De maand Maart is bijzonder gewijd aan de ver eering van deu H. Josef, Beschermer der Kerk en Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 L 2 uur ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, aam. 2 c •u avonds 6 uur leeskerk. (Voorm de vervolging in Rusland.) Scherpenlsse. I Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 2 uur ds. de Gidts. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30,ni, 5.30 uur leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres, Oud Ger. Gem., voorna. 9.30,nt! 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80' ds. koerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nat. 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 en nam. 3 uur leeskerk. (In beide voor het ziekenfonds.) Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nao| 6 uur leeskerk. Oud-Vossemeer.: Ned. Herv. Kerk voorm. 9.301 nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. roorm. 9.30, nav 6 uur leesdienst. 1 MARKTBERICHTEI Noteering te Tholt THOLEN, 21 Febr. 19 Boerenboter fl.05 per1 Roomboter fl.126 Eieren 5 cent per etc Noteeriog te Middelburg, Boerenboter (part. prijs) (i ST.MAAKTENSDIJK, 20 Fel| Tarwe Bruine boonen Erwten (groene) „i Erwten (schokkers) „i Eigenheimers, witte f Zeeuwsche boDte r blauwe Uien, groote f 0.60 tot f-.pt Ondertrouwd C. M. KEGGE f 38833 en 1 J. C. RIBBE Tholen, 21 Februari 1930.' Ondertrouwd J. JANSEN Cz. 88834. en J. P. QU1ST Jd| Tholeo, 21 Februari 1930,j Voor Uwe belangstelling ter gelegenheid van onze echtvereenigiug betuigen hartelijker dank. Fam. C. W. TholeD, Febrnari 1930, Hartelijk daok aan allen bewijzen van deelneming bij het overlijden vaD oi liefden Broeder, Zwager t den heer J. M. DE GR/ Oud-Vossemeer, j Wed. H. D. DE W di C. A. DE GRAAF? Wed. J. A. DE GR. 888S8 Vat' Rotterdam, 1. HOOGKAMER 19 en Kiodei Oud-Vossemeer, 20 Febr. 11 te geven door het Fanfai schap „CONCORDIA", di de heer Jos. A. Versw in de zaal van den t L. C. DE JONGE Aanvang 's avonds 8 Entree voor niet-leden 49 per persoon. door jongeman P.G. tegen g vergoeding, om als inwoned tair zicb in de praktijk landbouwbedrijf verder te bekwamen. 12! Br. onder letter K. aau W. VAN KLAVEREN, Go Rent» S 6 Wordt mar berekend en bijgeschrer Op 17 Febr. jl. werd het Spai

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2