Tweede Blad. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1930. Vreeselijk drama. Oude vrouw in brand. De droogmaking der Zuiderzee. Ons reddingswezen. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door '%'abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe itliergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5 ct. fjoor antwoord insluiten en blad vermelden. "lintertijd. Dure geheim-middelen, en adressen van Fokkers. rflechreef ik over een middel dat aanbo nd tegen snot. Ik heb er reeds op gewezen »even te Barneveld daarmee genomen niet cld verloopen zijn volgens de berichten in f Sn, doch we moeten daaromireut nog het rapport van den dierenarts die de proef jachten. Deze zaak is wel interessant, als hoe velen vaak flinke sommen aan allerlei Bddelen besteden en daarmede een hoop raken en geen succes hebben. Juist deze ving ik een brief uit Axel, die ons een 'ing kan zijn. De schrijfster zegt jratwee hokken elk met 100 kippen. Nn '0 maanden geleden de reiziger van ver bij mij en zei dat een zijner afnemers 1,1 kippen had gehad en een middel ge- 1 en daarmede prachtige resultaten had be- t dacht ik, ik zal er ook eens om schrijven. 3f dan ook en dat grapje kostte mij 137.50. gelijk dacht ik, maar ik ben een echte jJvau mijn hoenders, dus ik aan hot voeren. ;[lie f37.50 op was, was het nog hetzelfde. >b ik een veearts geraadpleegd en gisteren overige dieren iugeënt tegen diphtherie. tjen twee dood, de anderen zijn nog al Dlat denkt U, zou ik nu van deze kippen ins mogen kweeken Indien niet, kunt U «en vertrouwd adres opgeven waar ik mijn j'BU koopen? nu een brief uit hel volle leven, een voor velen. Hel geld voor een geheim Ifeggegooid en toen hei niet hielp, pas den - gehaald. Vraag nu eens wat dat alles ge- ■Vterwijl als direct de dierenarts de kippen pid, de kosten veel lager geweest zouden ziekte waarschijnlijk geen dooden gekost Er zit in deze vraag echter nog veel eerste lijkt het mij voor een eerste klas iek zeer gevaarlijk als haar reizigers zich ijk glad ijs begeven, waar de officieele -p thans diphtherie en pokkon met vrij cerheid kan voorkomen en behandelen, de klanten aan te raden geheimmiddelen te nemen, daarmede zija de klanten niet gebaat en zal dtt op den duur op den fabrikant terugslaan. Ten tweede raad ik de schrijfster niet aan van deze dieren kuikens te fokken, want waar de kippen omstreeks November en December ziek waren, daar zal er van een behoorlijke leg ook niet veel terecht gekomen zijn en zoo zal het resultaat wel zijn zwakke dieren, die pas over een poosje goed gaan leggeu. Ten derde weet de eigenares nu in het voorjaar niets omtrent de erfelijke legcapiciteiteu van haar kippen, dus wat zou het voor nut hebben van zulke onbekende grootheden kuikens te gaan fokken Denk er heusch om als we kippen willen hebben die wat opbrengen, dan moeten we diereu hebben die goed gefokt zijn, d. w. z. waar de fokker met zorg den leg gecontroleerd heeft en alleen van de goede legsters broedeieren neemt. Natuurlijk moet ook de afstamming van den haan prima zijn. Dit brengt mede dat men verreweg het veiligst is als men fokt van tweede legs dieren, waarvan de eerste leg ge controleerd is en men dus oDgeveer weet wat de kippen aan erfelijke eigenschappen kunnen bezitten. Ik raad dus aan dit ziekenhuis, dat nu toch een maal er is, maar aan te houden en uit te laten leggen en ze dan op te ruimen en in het voorjaar van een goed hoenderpark bf broedeieren te nemen, als men gelegenheid heeft deze uit te broeden, bf eendagskuikens te koopen en deze op te fokken. Vrijwel het gemakkelijkst en vaak ook nog het beste is 10 a 12 weeks hennetjes te koopen. De naam van een goed hoenderpark Dat is moeilijk deze te publiceeren, daar ik geen reclame maak voor een of ander hoenderpark, doch wendt U eens Damons mij, tot den secretaris der algemeene Nederlandsche Pluimvee-Fokkers Vereeniging, den heer Schilt te Groenekam. Dit is een vereenigiug van fokkers, die naar het goede streven, al zijn er ook massa's goede fokkers, die er geen lid van zgn. Koopt men echter van een lid dezer vereeniging dan heeft men vóór, dat eventueels klachten nauw keurig behandeld worden en dat de fokdieren meestal ook op pullorum onderzocht zijn. Deze vereeniging tracht alle handels-leveranties zoo reëel mogelijk uit te doen voeren en geniet ook in het buitenland een goeden naam en vertrouwen. Vraag 2 uit Biggekerke luidt of ik geen middel weet tegen kaalpikken om door het voer te mengen. Het is niet gemakkelijk daar wat op te zeggen, vooral nu blijkt dat snavelringen niet helpen. Kaalpikken kan allerlei oorzaken hebben en de voornaamste zijn wel verveÜDg en gebrek aan be paalde stoffen in het voer. Tegen verveling of te dicht opeen zitten kan men waken door wat groen voer of een biet in het hok te hangen, zoodat de dieren zich moeten rekken om er bij te komen. Niet al te hoog zoodat ze springen moeien, een kip is nu eenmaal geen kikvorsch. Groenvoer kan men in een ruifje van gaas hangen. In het voer kan men wat dierlijk eiwit doen of levertraan en gist als deze er nog niet in zitteu. Twee gram levertraan en vijf gram gist per dag per kip is genoeg. Helpt dit alles niet dan is er weinig aan te doen. Ik zelf knip wel eens de pnnt van den bovensnavel af, juist tot op het leven toe. Als ze dan tegen harde, taaie dingen pikken hebben ze pijn en laten dan ook het veerenpikken. Deze week kreeg ik uit Ca nada een trio Plymouth Rocks en een trio Wit Leghorn. De eene Plymouth Rock hen was totaal kaal gepikt en hier hadden de dieren dit pikken blijkbaar aangeleerd tijdens de lange zeereis, want het ziju eerste klas stamboek-dieren van een regee- rings-fokstation en daar zendt men geen dieren weg waar wat aan mankeert. Dr. TE HENNEPE. GEMENGD NIEUWS. Te EindhoveD, in de Spireastraat, woonde zekere Reymers met zijn dochter en een huis houdster. De dochter hield eeo mode-atelier en er werden kostgangers gehoadeD. Dinsdagmiddag kwam een der kostgangers thuis en vond de gruwelijk verminkte lijken van de 21-jarige dochter Irma en de huishoudster. De politie werd gewaarschuwd die in de keuken Reymers vond met de slang van een gascomfoor in zijn mond. De man die stervende was, werd bniten gebracht en overleed kort nadien. De misdaad, door den man gepleegd is af schuwelijk. Hij schijnt de vrouwen met bijlslagen te hebben afgemaakt. De hnishondster schijnt daarbij ter bescherming een arm opgeheven te hebben, waardoor ze daar gewond werd. Deze wonde is na baar dood door den mau verbonden. Na den moord beeft hij vermoedelijk beide lijkeu aau een koord door het buis gesleept. Bebloed is het koord teruggevonden. Dit koord heeft hij waarschijnlijk om de halzen van zijn slachtoffers gestropt. Hij heeft de lijken zorg vuldig gewasscheD, ze weer naar het atelier ge sleept en geheel ontkleed, waarna hij ze in een wit laken heeft gewikkeld en op matrassen op den vloer heeft gelegd. De kleereu en de bijl zijn op den zolder terug gevonden. De kleeren bleken gescheurd te zijn, hetgeen er op wijst, dat er een worsteling heeft plaats gehad. De moordenaar is in de keuken gaan zitten in een fauteail en heeft een gasslang, welke aan de gaskraan verbonden was, iö den mond ge nomen. De kostgangers sloegen bij hnn thuis komst hem de gl&sslang nit deo mond, doch dit baatte niet meer, daar de man reeds den geest bad gegeven. De moord moet omstreeks elf uur hebben plaats gehadtoen de kostgangers om goed twaalf uur thuis kwameD, waren de lijken nog warm. Bij het onderzoek is gebleken, dat de kost gangers dien morgen niet thuis zijn geweest en de moord door niemand anders kan gepleegd zijn dan door den verdachte, die de hand aan zichzelf heeft geslagen. De man verkeerde in geldelijke moeilijkheden, men neemt aan dat hij in een vlaag van zins verbijstering heeft gehandeld. Te Amsterdam geraakten de kleeren van een 70-jarige vrouw die voor de keuken kachel stond, in brand. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen de buren toesnellen, die de brandende kleeren blosehteD. De arme vrouw was zoo hevig verbrand dat ze na haar overbrenging naar een ziekenhuis aldaar is overledeD. Uit het thaüs verschenen driemaandelijksch overzicht van deo stand der werkzaamheden blijkt, dat het maken van een 2000 M. lang gedeelte van den afsluitdijk met twee werkhavens op het Breezand op eokele werken na is gereed gekomen. Ten tijde, dat de werkzaamheden op volle kracht werden uitgevoerd, woonden er op het eiland en in de havens ongeveer 1000 mao. Tengevolge van de gunstige weersgesteldheid is de sluiting van den Wieriogermeerdijk vroeger tot stand gebracht dan waarop was gerekend. Hierdoor kwamen veel materieel en arbeids krachten vrij eu met het oog op het nog gun stige jaargetijde werd besloten nog een 500 meter lang gedeelte te maken van den in het Algemeen werkplan opgenomen betengeliugsdam in de geol „de Vlieter", gelegen op ongeveer 5 K.M. beoosten Wieringeo. De uitvoering van het werk is zeef krachtig ter hand genomen, zoodat voor Kerstmis 1929 reeds 4.60 M. dam opgestort, bezonken en gedeeltelijk bestort was. In verband met de weerstgesteldheid is het werk toen gestaakt. De verhooging van den Friescheo Zeedijk tnsschen Zurich en Harlingen werd krachtig voortgezet. De steenglooiïng was op 15 Nov. op de voorgeschreveu hoogte van 4 M. boven N. A. P. aanwezig. In totaal werd reeds ongeveer 46.000 v.k. M. glooiïng hervat of gezet, zijude nagenoeg de helft van de totaal te maken hoeveelheid glooiïng. Ook dit werk werd vóór Kerstmis geheel stop gezet, met uitzondering vau eenige werkzaam heden ter voorkoming van stormschade. De laatste gedeelten van den Wieringermeer- dijk werden geheel voltooid opgeleverd. En deze week is door den Mie. van Waterstaat het stoomgemaal „De Lely" die het eerste gedeelte bemaalt, in werking gesteld. Vorig jaar verongelukte de aan Hoek van Holland gestationeerde reddingsboot en is toen een oproep tot het Nederlandsche Volk om steno gericht teneinde tot oprichting van een fonds

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3