1 J Bij Gevatte Koude Conanin'ri- Lij de aanvaarding van den Pauselijken stoel getracht heeft om het Russische volk te behoeden voor de ernstige gevolgen van deze vervolgingen. Een feit wordt in hel schrijven open baar gemaakt waarvan niemand iets wist, namelijk dal de Paus zich geruimen tijd geleden tot de verschillende regeeringen heeft gewend niet verzoek om Rusland niet te erkennen als Staat, vooraleer deze zou hebben verklaard dat ze de vrijheid van godsdienst zoude waarborgen en de ker kelijke bezittingen ongeschonden laten. Dit verzoek is tijdens de bijeenkomst te Genua aan de mogendheden gericht. In het schrijven wijst de Kerkvorst er op dat indien de verschillende regeeringen beter de rechten van God en de gerech tigheid hadden gediend door het verzoek niet zoo maar ter zijde te leggen, een en ander hoofdzakelijk ten goede was gekomen aan die kerken die niet den Katholieken godsdienst belijden. In den brief wordt er nog op gewezen dat de bolsjewistische opvoeding der jeugd, deze bederft en opleidt tot allerlei mis daden. Intusschen is ook van Fransche Protes- stantsche zijde geprotesteerd tegen de schandelijke wijze waarop de huidige re geerders in Rusland tegen den godsdienst optreden, er is in een der Parijsche kerken een bijeenkomst gehouden waar ook tegen woordig was de Fransche opperrabbijn. Dit is een bizonderheid omdat nog nimmer een rabbijn aanwezig was bij een gods dienstige bijeenkomst van een ander ge nootschap dan waartoe hij behoort. Ook in Engeland gaan de Kerken zich be moeien met de toestanden in Rusland, die ieder godsdienstig gevoel dreigen te verslikken. Thans zijn in het Engelsche Lagerhuis vragen gericht aan de regeering over de godsdienstvervolgingen in Rusland. Minister Henderson antwoordde dat den Engelschen gezant te Moskou inlichtingen zijn gevraagd. Ook in het Hoogerhuis is er over ge sproken en gevraagd wat er tegen te doen is. Een der sprekers, hoewel de leiten gruwelijk vindende, meende dat men zich niet kon inlaten met hinnenlandsche toe standen van een anderen staat. Zoo nu en dan lekt er iets uit van de vlootconferentie te Londen. Zoo zijn er drukke besprekingen over den duikboot oorlog, een wapen dat Engeland gaarne zou zien verdwijnen. Het heeft tijdens den laatsten oorlog er te veel schade van onder vonden. Mac Donald, Engelands eerste minister verklaarde, dat indien men thans niet tot afschaffing van dit wapen zou overgaan er een mooie gelegenheid verloren ging. Gaat men er niet toe over dan zal En geland toch zijn aantal duikbooten vermin deren zoowel in aantal als in tonneninhoud. Dit land zal dan eveneens komen met voorstellen die het onmogelijk zullen maken dat de duikboot wordt gebruikt tegen 1 koopvaardijschepen en daarom stelt Enge land voor weder aan de orde te stellen de overeenkomst van Washington van 1922 die door alle aanwezigen niet is onder teekend. En daar vormen de eerste bezwaren zich al! Japan verklaarde de duikboot niet te kunnen missen, vanwege zijn uitge strekte kusten. Amerika is er wel voor te vinden om tol een oplossing te komen, terwijl Italië zich uitsprak tot verminde ring en verbod van gebruik tegen handels vaartuigen, doch niet te vinden is tot ge- heele afschaffing. Zoo ziet men dat alleen op dit punt de heeren het nog lang niet eens zijn en dan komen er nog andere vraagstukken ter tafelZoo is men het op het vraagstuk van kruisers ook al niet eens en zet de eene regeering zijn bezwaren uiteen tegen over wenschen van andere zijde. In Spanje is men in afwachting van de dingen die komende zijn. Er gaan stemmen op om tot de vorming van een republiek te komen met als hoofd voor zijn leven den tegenwoordigen koning. Andere stem men doen zich hooren dat Koning Alfonso maar geheel afstand van de regeering moet doen, terwijl er ook een strooming is om van Spanje meer een staat te maken met een grondwet, waarin het Volk meer zeg genschap wordt toegekend en de koning zooals in de meeste landen, geen bizon- dere macht meer kan uitoefenen. Het zal af zijn te wachten of generaal Berenguer de stroom in de goede bedding kan houden. Op den Balkan heeft men met bezorgd heid' den reis van den Oostenrijkschen Bondspresident naar Italië aangezien. Im mers men meent er uit te kunnen opma ken een nauwere samenwerking met Italië en Duitschland, welke samenwerking ge richt zou zijn tegen de kleine entente die steeds steun heeft gezocht bij en gesteund werd door Frankrijk. Vooral Joego-Slavië voelt er zich reeds bedreigd, daar Italië zich niet steeds een vriend van dat land heeft betoond. Men ziet er behoeft niet veel te gebeuren of men meent er in te zien gevaren tegen eigen veiligheid en hoe kan men trachten vooraleer al dit wantrouwen niet is opge heven, hopen op een gunstigen uitslag van besprekingen over vrede ■Bl. v va.ai Influenza, Griep en |l OLmjM v. lx wl Koorts; Rheumatiek S ta b letten L MM vaA Wetfin KpcrhermH Hoofdpijrr en Kiespijn Wettig beschermd tegen Vervalschingen Pti]a 40 en 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 810 14 »a7aa De hinnenlandsche toestand in België baart de regeering daar veel zorgen. De Vlamingen vragen luider en luider dat hen zal gegeven worden dat, waarop zij recht hebben, onderwijs in eigen taal en over heden die hun taal spreken. Men wil de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool thans doen plaats hebben op een wijze die men in Vlaanderen niet wenscbt te aanvaarden. De zaak is thans in de Belgische Kamer aanhangig en het ziet er near uit alsof men wil trachten de zaak zoodanig voor elkaar te krijgen dat er van een onmiddellijke ver vlaamsching niets komt. Doch in Vlaanderen rekent men er stellig op dat thans nu de regeering vorig jaar zoo'n duidelijke les heeft gekregen met den uitslag van ver kiezingen, dat hen recht zal worden ge daan. Mochten zij niet krijgen hetgeen zij redelijkerwijze verwachten, zoo schijnt het niet denkbeeldig te zijn of de mogelijkheid bestaat dat het grootste gedeelte van Vlaanderen niet mee doet aan de feest viering van de 100 jarige onafhankelijkheid van België die dit jaar zal plaats hebben. TWEEDE KAMER. Dinsdag is do Kamer weder begonnen. Bij den aanvang der vergadering wijdde de voorzitter, de heer Van Schaik eenige woorden aan de nagedachtenis van wijlen Mr. Sannes, die 16 jaar lid der Kamer was en die midden in zijn edelen strijd voor de leniging van de nooden der sociaal-be- hoeftigen is gevallen. De Kamer rouwt om een harer beste leden, zoo zeide spreker. Minister de Graal! sloot zich namens de regeering daarbij aan. Geïnstaleerd wordt het in de vacature Sannes benoemde lid de Boer. De heer de Visser dringt aan op het houden van zijn interpellaties inzake de Indische arrestaties. De voorzitter acht hiervoor geen reden aanwezig precies vóór de behandeling van de Indische begrooting. Aan de orde komt nu de behandeling van de begrooting voor Suriname. De heer van Kernpen meent dat de industrie in Suriname bergafwaarts gaat en vindt dat het grootkapitaal zich hier meer voor zou moeten interesseeren. Ook de heer Roetzelaar van Dubbeldam achtte de terughouding van grootkapitaal een nationalen misslag. De heer IJzerman dringt opnieuw aan op een onderzoek inzake de levensvatbaarheid van een gemengd- of gou ver n em en ts-groot bed rij f. Ook over het onderwijs werd gesproken. Suriname waar de toestanden zoo geheel anders zijn, heeft men vanuit Nederland gelukkig gemaakt met de financieele ge lijkstelling van het onderwijs. Verschillende heeren waren er voor dat het zoo spoedig mogelijk werd ingevoerd, en dat dit niet af mocht hangen van den financieelen toe stand. De minister kwam daarna aan het woord. Hij vindt het jammer dat elk jaar de be grooting in dezelfde stemming wordt be handeld. Geen wonder dat men zint pp middelen voor verbetering. De gouverneur heeft echter bij de aanbieding van de be grooting verklaard weinig heil te ver wachten van dergelijk algemeen gehouden plannen. De minister kan dan ook geen oplossing aangeven. VVoensdag heeft de Kamer de begrooting van Suriname aangenomen met 4523 stemmen. Tegen de S. D. A. P., V. D. en de heer Wijnkoop.; Toen is men begonnen met de Indische begrooting. Allereerst kwam hierbij aan het woord de heer Cramer, de Indische specialist. Wat hij naar voren bracht geeft geen indruk van een man die jaren in lndië heeft ge arbeid. Volgens spr. zou het beter geweest zijn de kosten der maatregelen die tegen de onlusten zijn gebruikt te besteden voor welvaartspolitiek De gevoerde staatkundige politiek is niet in het belang der bevolking. Ook wijst spr. op het zeer beperkte kiesrecht, op de samenstelling der raden, waarin zorgvuldig gewaakt is dat er geen meerderheid van lnlandsche zijde is, uit gezonderd dan den regentenraad. De minister wil de volksontwikkeling vooraf laten gaan aan de uitbreiding van politieke rechten, doch de volksontwikkeling komt juist met de politieke rechten. Spr. diende tenslotte twee moties in, één waarin jvordt betreurd dat de Indische regeering weigert inlichtingen te geven aan den Volksraad over de resultaten der huiszoeking en de tweede waarin opheffing wordt gevraagd van alle bepalingen die de vrijheid van vereeniging, vergadering, staking enz. beperken, opheffing van de voorloopige hechtenis der in verband met de huiszoekingen gearresteerden en alge- meene amnestie voor allle politieke ge vangenen. Ook werd de heer Colijn nog genoemd door den heer Cramer en vond het ver trouwen van den Gouverneur geschokt. De politiek is volgens de heer Cramer's meening gericht op de belangen van het kapitaal. Donderdag kwam de heer van Kempen aan het woord. Hij betoogde dat losmaking van hel moederland voor lndië schromelijke gevolgen zou hebben. Spr. bestrijdt de moties Cramer en vindt dat de regeering nog sterker moet optreden tegen het com munistisch gestook. Het Indisch budget is aan de grens van zijn inkomen en daarom is een zuiniger beleid geboden. Na hem kwam aan het woord de heer Colijn die ook wijst op de groote zorg die er besteed mcrt worden aan de Indische financiën, waarin het zwakke punt is de afhankelijk heid van de prijzen der producten. Met spijt den heer Colijn dat de S.D.A.P. de zieke geesten in lndië aanspoort tot voortgaan op een weg, die tot niets goeds leidt. Onze koloniale politiek kan de ver gelijking met die van ieder land doorstaan. Zijn fractie zal dan ook haar stem niet geven aan de moties Cramer. De heeren van Boetzelaar van Dubbel dam en Feber waren het met de vorige sprekers eens wat betreft den financieelen toestand van lndië. Wat de bestuurshervorming betreft, dit gaf nog eenig verschil, maar men kan niet spreken van botsende meeningen. Ook deze heeren wezen de moties Cramer onver biddelijk af. De Kamer werd hierna ver daagd tot Dinsdag. De heer Joekes zal dan aan het woord komen en indien zijn aan val ook gericht zal zijn tegen den heer Colijn dan zal hij moeten vechten tegen een afwezige tegenstander, daar deze de volgende week niet aanwezig zal zijn, daar hij naar Genève moet. Onverantwoordelijk autobestuurder. Tholen. Donderdagavond trof de gem.- veldwachter apn de Eendrachtsweg den autobestuurder J. D. alhier aan die onder zeer sterken invloed van sterken drank verkeerde. Hij wilde met zijn vrachtauto verder rijden, hetgeen de politie gelukkig voor de veiligheid van anderen verbood. De autobestuurder is onder hoede van een ander huiswaarts gebracht, terwijl de auto door een meer daartoe bekwamen chauffeur ter bestemder plaatse werd ge bracht. Handelsregister. Bij het Handelsregister'der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westeli k Noordbrabant, Seeligsingel 4 Breda, hadden gedurende de maand Januari 1930, de na volgende inschrijvingen plaats. Nieuwe zaken sedert 1 Januari 1929 op gericht. Joh. Quist, Tholen Voorstad 13. Grossier in chocolade, drops en suikerwerken Eig. Joh. Quist. Wijzigingen. Hotel van Kooten. Stavenisse, Voorstraat A 54. Uitgetr. Eig. A. A van Kooten. Zaak overgegaan aan C. L. Potappel. Philips wint het. Bij een radio tentoonstelling te Teplitz- Schönau, in Tsjechoslowakije, heeft de volgende interessante wedstrijd plaats ge vonden, om uit te maken, welk ontvang toestel de beste geluidsweergeving gaf. De toestellen, welke aan dezen wedstrijd medededen, werden achter een scherm opgesteld, zoodat de jury, die bestond uit een 200 bezoekers, de apparaten niet kon zien. Alle leden van de jury kregen een lijst, waarop ze hun bevindingen mochten mededeelen. Vereischt was in tien minuien de volgende stations ten gehoore te bren gen Boedapest, München, Weenen, Praag, Graz, Londen, Königswusterhausen, War schau en Kalundborg. Nadat de stembil jetten waren opgehaald kwam men tot de conclusie, dat de meerderheid van het publiek van meening was, dat het Philips- toestel 2511 de beste weergeving mogelijk maakte en dat daarop het Philips ont vangtoestel 2514 volgde. Verschillende toe stellen van ander fabrikaat hadden een geringer aantal stemmen. Ia het gebouw Vischslraat no. □au 3 's aronds 6 uur dhr Bar Vrgdag 21 Febr. avonds St. Philipiland (Doopsbed.) R. K. Kerk van 0. L. Vr. Ht„ Zondag 16 Febr. Septuagesima. 24—10. 5 v. Ev. H. Matth. 20, 1^' De Hemelsche Vader gaat in den nit om arbeiders in zijn wijngaard zijn geroepen, maar weinigen nitverkc- De H. Missen te 7 en 10 unr Broederschapslof voor een zaligen doig Zaterdagavond 7 uur Lof met R(jn Poortvliet. 0 Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 *n ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, aam. 2 oq"' au 's avonds 6 aar leeskerk. Q Scherpenlsee. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 tn nam. 2 uur leeskerk. g Oud Geref. Gem. voorm. 9.30,nan 5.30 uur leeskerk. St. Maartensdijk f* Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 d£! vestiging van een ouderling) en nam. Godsdienstonderwijzer te Heemstede. Oad Ger. Gem., voorm. 9.30,nam 6 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 db[t dienstonderw. te Heemstede, nam. 2 nu j Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nan 5.30 leeskerk. St-Annaland. L Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ,e' en nam. 2 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 6 uur leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 di. da Gidti. Geref. kerk voorm. 9.30, en di. Vreogdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 6 nar leeidienst. R.K. Kerk v/d H. Wlllibrordus Ou Zaterdag 15 Febr. H. Missie Veerly 7 nor H. Mis, 7.30 preek. 8 uur H.^ 6.30 groote Missiepreek. Zondag 16 Febr. Hoogfeest vao veer/1 7 uur Vroegmis met algemeene H. Com J Plechtige Hoogmis met preek. 2.30— schappelijke aanbidding met gezangen avondoefeniDg der H. Missie. ^Maandag 17 Febr. Groote Mariadag. 'i± 9 uur Hoogmis met preek. 1 aar Aa, alle schoolkinderen. 6.30 our Grootiie Rozenkrans, wijding der religiease voort00 preek met Toewijding aan O. L. Vroo»:, Dinsdag 18 Febr. Sluitingsdag d 7 nar Vroegmis. 9 uar Hoogmis met Aanbidding door alle schoolkindert Solemneel Lof met feestpreek, proceid en Pauselyke zegen. (e Woensdag 19 Febr. 7 aar Plectd Roawmis voor alle overledenen dar a; toespraak. ra "i INGEZONDEN, „NUTS-AVONDEN" Geachte Redactie, Voor het onderstaande verzoek ik plaatsje in uw blad. Het schijnt aan enkele jengdige v81 mannelijke bezoekers der Nutsarondeu' om te waardeeren, dat er een enkele J goeds hier ter plaatse gegeven wordt.f lk behoef er nauwelijks op te wijzen, 1 en geschuifel achter in de zaal èn vop8 bezoekers èn voor den spreker zeer hi ib niet vlegelachtig en onbeschoft, speet' den laatste, Mag ik hen die zich daaraan sctlD vriendelijk verzoeken eerst nog wat5€ gaan genieten alvorens de NutsavoDi* tegenwoordigheid to vereeren? Dank voor de plaatsing. NU'tt: BURGERLIJKEN STANkg Gem. THOLEN van 7—13 Feb; Gehuwd-: D. G. Uijl te Po|* K. Jansen te Tholen. G. van dj te Dordrecht en W. Praat te ïn Overleden J. Blaas, 78 j., van J. P. van Dijk. De ,,Regeuinaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later Maar „Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. 5 38791 KERKNIEUWS. St. Maartensdijk. Naar wy vernemen heeft het Classicaal bestaar aan den Ksrberaad van de Ned. Herv. Kerk alhier bericht, dat er hunnerzijds geenerlei bezwaar bestaat tot toelating jals oaderlmg van den als zoodanig benoemden heer N. Noora. Benoemd lot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier de heer P. van den Hoek Mz. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 Ds. Datema en nam. 2 oor da. de Bres. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 «ar dr. Yellenaar. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 aar nam. 2 e« '•avonds 6 aar leeskerk. MARKTBERICHTEN. Noteering te Tholen. THOLEN, 14 Febr. 19S0, Boerenboter fl.05 per ptófe Roomboter fl.125 Eieren 5 cent per ttak.Q Noteeriog te Middelburg, 13 51 Boerenboter (part. prijs) f l.f" ST.MAARTENSDIJK, 6 Febmm P'H Tarwe Bruine boonen 10.e Erwten (groene) 9^ Erwten (schokker#) 10- pl Eigenheimers, witte f 0.||| Uien, groote f 0.60 tot fper Temperatuur van het Schellewate^ Graden L, 4. I 3,31 3,3 4' 1 4, f- Eebr. Zaterdag 8 ZoDdag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2