PUROL T S€fv%€tte -fuZUl t JilJVlVG THOLEN, 17 Januari 1930. Bij den ontvanger der Directe beiaatiogen alhier ia over de maand December aan gevetena- geld ontvangen f 650.84. Onze atadgeooot U. de Laater ia toege laten lot eeu verbintenia bij de Politietroepen, met beatemming voor Ned. Weet Indië (Cnrspao), «aarheen bij na zijn opleiding te Nieuwereloia, nog dit jaar vertrekt. Te 'a Qravenbage alaagde voor coBtumière Mej. 8. C. Muller te Sint Maartenadijk, Zij genoot hare opleiding aan de eerate Mode vakschool te Tholen, directrice 8. A. vau Arden ne- Verplanke te Bergen op Zoom. Woensdagavond trad voor het Nuts- departement alhier op deheerEmil Hulle- broeck, de overal in ons land bekende dichter-zanger van het Nederlandsche lied. De heer Moelker, voorzitter van het departement heette de talrijk opgekomen aanwezigen welkom, waarna de heer Hulle- broeck het podium besteeg, al direct be groet wordende met een hartelijk applaus. Nu, de avond heeft wel gebracht hetgeen men er van verwachtte. Keeds direct be stond er contact .tusschen den zanger en de aanwezigen, op vlotte wijze wist dhr. Hullebroeck te vertellen wat de strekking van sommige liederen was en hun ontstaan en de zanger oogstte dan ook telkens een luid applaus. Er waren liederen die een ernstige strekking hadden, er waren ook tal die opbruischten van echt Vlaamsche leut. Er is aandachtig geluisterd en waar er gelegenheid was voor is er opgeruimd meegezongen, zelfs heele liederen om van de liederen waarbij het refrein werd mee gezongen door de aanwezigen maar niet te spreken. Het slotwoord van den voorzitter die den heer Hullebroeck dankte voor den genot vollen avond, was zeer zeker verdiend. Voorts werd nog een woord van dank ge bracht aan den heer en mevr. C. Wagtho- Reijers, die dezen avond hun piano voor de begeleiding afgestaan hadden. 8T. ANNALAND. Ia do zaal vaa F. Rijobcrg werd op Dmsdag 14 dezer alhier gehouden de vergadering van de vereeuiging „Landbouwbe lang", bijgewoond door 31 van de 109 leden. Dit het verslag van den Secretaris blijkt dat in 1929 waren aangeschaft de volgeode knnst- mesialotfen. Zwavelzure ammoniak 397800 kg., cbilisalpeter 160064 kg., kalksalpeter 46400 kg., ammoniak snperphosphaat 130100 kg., super- phosphaat 90900 kg., patentkah 94100 kg„ kalizont 40 °/QI 3225 kg. tot een gezamentlijk bedrag van 1 105646.01. Volgens de rekening was ontvangen I 109407.56 en uitgegeven f 109212.55. Batig saldo alzoo I 195.01, waar door bet reservefonds steeg tot f 1509.21. Tot Secretaris-penniogm. werd met bijua alg. st. herkozen de beer Abr. Goedegeboure Az. Jr. Aan de Ver. tot bestrijding van de musscben- plaag, welke een finantieel verslag over 1929 had ingeleverd, werd weder een subsidie toege kend van f 100, terwijl men verder aan de geitenfokver., die in een noodlijdenden toestand verkeert, een bijdrage van f 15 toekende. Vervolgens werd besloten aan het Land- en Tutnbouwburean te Amsterdam te verzoeken op een gedaan aanhod een lezing te doen houden over nieuwere Lncbtstikstofmeststoffen en bemes tingsmethodes op kleigrondeo, door een hunner Landbouwkundige Ingenieurs, alsmede om te trachten deskuudige inlichtingen te bekomen omtrent het veilen vau vroege aardappelen. OUD-VOS8EMEER. Mevr. de wed. D. van 't HofQuist, gediplomeerd verpleegster, is ge slaagd te Letdeu voor het diploma kraamver pleegster. Alhier is plotseling overleden op 64- jarigen leeftijd de heer \V. A. van Nieuwen- huijzen, president-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, dijkgraaf van den Hollarepolder, oud-dijkgraaf van den Van Haaftenpolder, voorzitter van het Algemeen Armbestuur en lid van het Weezen-Armbestuur. 'POORTVLIET. De bevolking van Poort vliet bestond op 1 Januari 1929 uit 875 m. en 860 vr., totaal 1735 inwoners. Geboren 17 m. en 17 vr., totaal 34. Overleden 7 m. en 10 vr., totaal 17. Inge komen 27 m. en 30 vr., totaal 57. Ver trokken 46 m. en 45 vr., totaal 91. De bevolking bestond derhalve op 1 Jan. 1930 uit 866 m. en 852 vr., totaal 1718, alzoo een vermindering van 17 inwoners. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier, Mej. M. Vis te Tholen, ter voorzieing in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer J. Deurloo te Middelharnis. STAVENISSE. Woendsdagavond hield de fokvereeniging „de Geit" alhier haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat er eenige leden en enkele donateurs bedankt hebben. Het aantal bedraagt thans 33 en 5. benevens 5 rustende leden-Inge volge besluit van 11 Oct. 1.1. van den ge meenteraad alhier is de jaarsubsidie van de gemeenle van f25 ingetrokken. Daar door ook had de véreeniging een tekort van f34.15 en moeten er verschillende bezuinigingen ingevoerd worden. Het dek- geld werd voor het loopende jaar met f 0.25 verhoogd en het loon van den boekhouder en bode werd resp. met f5 en f 5 ver minderd. Als zoodanig werd herbenoemd de heer W. Quaak, resp. op f75 en f15. Als bestuurslid werd herbenoemd J. van 't Hof en in de vacature J. Dorst werd benoemd Neh. Smits. De secretaris J. Hage werd benoemd als plaatsvervanger-hoofd bestuurslid. Zoo mogelijk zou men gaarne dit jaar alhier weder een keuring hebben. BUITENLAND De Haagsche conferentie duurt voort. Zoo nu en dan zijn er strubbelingen om dat Duitschland weder eens nieuwe be zwaren op sommige punten opwerpt, maar tenslotte blijft het toch Duitschland moet nu eenmaal betalen, daar helpt geen verzet tegen. Men vermoedde eerst wel dat door het telkens komen met bezwaren het eind zou zijn dat de heeren der conferentie, omdat zij ook nog andere zaken te doen hebben, tenslotte op verschillende punten minder straf zouden blijven staan. Deze politiek is mislukt, omdat men de confe rentie langer zal laten duren. Intusschen heeft de Engelsche afgevaardigde Snowden weer een van zijn nijdige buien en hij voegde den Duitschers snauwend toe dat hij geen zin had om zijn geheele leven in Den Haag te blijven doorbrengen, men schoot volgens hem niet spoedig genoeg op en van dit langzame opschieten gaf hij den Duitschers de schuld, dat men nog niets verder was gekomen. Willen de heeren het plan Young niet, welnu dat zij dan het phn Dawes nemen, dan kan de zaak spoedig genoeg afloopen Dit is ook een opvatting, doch dan zou men zeggen dat een conferentie om te praten over verschillende zaken dan ook wel achter wege had kunnen blijven als men er zoo over denkt. Doch zou deze Haagsche con ferentie nu moeten gaan verschillen met andere conferenties? Zou de vlootconferentie die 21 dezer te Londen aanvangt vlotter verloopen Wij twijfelen er aan, want ook daar zijn zoo vele tegenstrijdige belangen te behandelen dat het ons onmogelijk gelijkt om een goed accoord te treffen. Toch stemt het hoopvol dat men telkens moeite doet om tot een oplossing te komen, die tenslotte moet brengen nauwere samenwerking om een oorlog onmogelijk te maken. In dit verband zou het toe te juichen zijn indien de pogingen van Briand om tot de vorming van een Europeeschen Statenbond te geraken, verwezenlijkt kun nen worden. Een Statenbond van alle Europeesche landen, die zich dan als het waren één zullen gevoelen, zou een einde maken aan iederen Europeeschen oorlog. Het idee is niet nieuw. Wij herinneren ons dat in 1903 door den Ned. Herv. Pred. ds. Dalhuizen, die toen te Wanswerd (Fr.) stond, dit idee in een werkje, getiteld de Wereldrepubliek, is uitgewerkt. De idee was dat de landsgrenzen zouden vervallen iedere staat een politieke eenheid zou blijven vormen, doch periodiek een der staatshoofden een zekeren tijd alj President van de Wereldrepubliek zou optreden. Zou nu werkelijk Briand kunnen verwezenlijken hetgeen in het hoofd van een Friescben dorpspredikant ongeveer dertig jaren ge leden is opgekomen en springende lippen (b dooKD v«a 30-60 co 90 et Tuba 80 ct. Bij Apotb- eo DrogUtco 790 18 88700 RECHTZAKEN. Maandag 10 Februari zal voor het Ge rechtshof te Dep. Bosch worden behandeld de zaak tegen den geschorsten rijks ontvanger van Tholen G. A. H., verdacht van verduistering van rijksgelden. H. is door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf van welk vonnis hij en de officier van Justitie in hooger beroep zijn gegaan. GEMENGD NIEUWS. Het Gooi en de Radio. Dat mooie Gooi met zijn wijde heiden en plechtige bosschen is zoo in korten tijd een echt radioland geworden. Het heeft er dus een attractie bij gekregen en's zomers weer een aanleiding méér voor de fietsers en automobilisten, om de vele wegen, die in het Gooi uitmonden in te slaan en dan maar hun oogen uit te kijken aan het on bekrompen groen en paars, en vol enthou siasme te wijzen naar het puntje van een antenne-toren, dat achter een groepje huis jes of boomen opduikt. De Gooische burger ziet nu ook langs zijn huisje allerlei vreemde wezens gaan, menschen die eigenlijk in zijn afgesloten milieu nooit zullen passen, maar toch weer te veel Gooier worden om bij de forensen te kunnen worden ingedeeld, het zijn de menschen van de „Radio", door industrie of omroep naar het Gooi gezogen. Het begon in 1918. Het buitenland lever de geen radio-installaties voor de schepen meer en de reeders wilden vooral indien tijd van mijnen en torpedo's hun schepen zoo maar niet de zee opsturen, er moest dus een nationale industrie komen en die kwam er met de oprichting van de Neder landsche Seintoestellen Fabriek te Hilver sum, maar deze onderneming heeft zich niet tot haar eerste taak beperktbehalve dat de vliegtuigen met haar installaties werden toegerust, heeft zij ook de grond slagen gelegd van ons huidig omroepwezen. Er werd nl. in 1923 een telefoniezender gebouwd, die later nog eens vernieuwd werd, en rondom dien zender vormde zich een clubje eerst in, later buiten den boe zem der onderneming, welks eerste naam uit de letters H.D.O. bestond: de Hilver- sumsche Draadlooze Omroep. Maar wat zijn een zender en een omroep zonder ontvangers? Er werden dus ook om- roep-ontvangtoestellen gefabriceerd. Steeds eenvoudiger en naar mate het aantal zend stations in Europa wies, steeds selectiever ook. Er is in Hilversum echter niet alleen een industrie met een zendstation, er zijn ook nog plaatsen, waar men datgene maakt, dat die zender in electrische trillingen omzet en door het ontvangtoestel weer in zijn oorspronkelijken vorm wordt terugge bracht, dus geluid, maar dan gemoduleerd geluid: mooie muziek en verstandige woor den. Er zijn nl. ook drie studio's een van de A.V.R.O., eeu van de V.AR.A. en een van de N.C.R.V., waarvan de laatste met het zendstation van den Ned. Draadloozen Omroep een naamlooze vennootschap gevormd door den Katholieken Radio Om roep, de Nederl. Christ. Radio Vereeniging en de Nederl. Seintoestellen Fabriek te Huizen is verbonden. Maar er is in Hil versum eigenlijk nog meer, de wereldwijde kortegolf-zender P.C J. in welk studio de «Ave languages annonces" Eduard Startz zijn practische internationalisme botviert, door elk land op zijn eigen wijze te amu seeren en aldus prettig te stemmen voor de Nederl. Industrie, die dezen zender be staan doet. We hebben ons laten vertellen, dat een zendtoestel eigenlijk niet zoo heel veel van een ontvangtoestel verschilt, alleen gaat alles in omgekeerde volgorde en is, omdat een zender reusachtige afstanden te over schreeuwen heeft, alles veel grooter en monstrueuzer, zoodat iemand, die van een ontvanger naar een zender loopt, zich zoo'n beetje voelt als Gulliver op reis van de dwergen naar de reuzen, bij wie bij dan spoelen krijgt te zien als vogelkooien, con densators als stellages en lampen als bloem vazen ja water er in!, want er zijn „watergekoelde" lampen om te voorkomen, dat door een buitengewone verhitting on- gewenschte uitzettingen zouden plaats vinden. Het benoodigde water krijgt de Hilversumscbe zender uit de waterleiding, maar in Huizen is geen waterleiding en zoo hoorden we daar in den z.h. Phohi- zender, dat hier 27 watergekoelde lampen worden gehruikt, waarvoor 100 M3 water in één uur tijds een „vijver", een pomp en de lampen doorloopt en dan weer met 10° verhooging opnieuw in den „vijver" terecht komt. In eik van de drie Hilversumsche om- roepstudio's die, zooals oorspronkelijk de gewoonte was, dus afgezien van de door den minister voorgeschreven omruiling, op den zender van de Nederlandsche Sein toestellen fabriek te Hilversum zijn aange sloten, heeft deze haar «enclave" in den vorm van een controle-kamer, waar het ter studio geproduceerde geluid, gecon troleerd en versterkt wordt voordat het per lijn naar den zender gaat. Door middel van lichtsignalen staat de controleerende technicus met dengene, die in de studio optreedt in contact, in dier voege, dat de eerste tijding zorgt, dat hij de lijn verbinding instelt en de laatste niet te vroeg begint te spelen of te speechen, en niet met een collega een genoegelijk praatje maakt in de meening, dat de microfoon is afgezet 1 In het gebouw van de A.V.R.O. aan den Oude-Eng weg ontdekten wij twee studio's een tamelijk groote voor muziek en een kleine voor sprekers, twee keurig inge richte vertrekken, uiteraard eenvoudig en wegens de plechtige draperieën langs de wanden veel gelijkend op doodekamers. In de kleine studio, waarin toen men er ons binnenleidde, nog de parfum van een der trouwe spreeksters tegen de vele plooien opkroop, is een royale katheder opgesteld die den „aangezochte" ongetwijfeld in staat moet stellen rustig en wel „in de ruimte" te praten. Voor groote uitvoeringen heeft men beslag gelegd op de concertzaal van het hotel „Hof van Holland", dat via een speciale lijn met het A.V.R.Ü.-gebouw is verbonden. Om den echo, die het geluid zijn vol heid geeft en door studio's dikwijls opge heven wordt, te herwinnen, is een leeg kamertje als echo-kamer ingerichtwat de microfoon in de studio opslorpt, geeft een luidspreker hier weer, om het, nu van wat echo voorzien, door een tweede micro foon weer te laten opnemen. Ook de V.A.R.A. heeft in haar residentie aan de Heuvellaan een kamer om echo te maken. De genoemde arbeiders-omroep beschikt diw ;e* ST over een royale villa, waarin de verdv- kapitalist zich ongetwijfeld zeer beha| zal hebben gevoeld, een flinke tuin om heen en uit de inrichting van lij heel waarvan het orgel wel de cloi blijkt dat de organisaties der gee! wanten baar eigen omroep niet ii steek hebben gelaten. Men weet, dat een der vele radio-v stukken luidtwel of geen publiek i— studio Als een poging ter oplossing, deelde men ons ter V.A.R.A. mede men in de sprekers-studio een ver_ afbeelding hangen, dat den spreke: indruk zou moeten geven een zicht. reageerend publiek voor zich te he; „En hier hebt u onze leeuw", zei een tonnetje toonend, dat men verva Vo kon laten brullen. Er waren nog aiSei trucs, allerlei hoogst onschuldig kiiAa speelgoed, dat vóór de microfoon als De razende fabriek of een verscheurend ito! had te fungeeren. Als groote studio van de Ned. Ev Radiovereeniging doet aan de Boomlade laan een Luthersche kerk dienst, ten d een godsdienstoefening gehouden worden. De voortdurende omwisseling l>de studio heeft de heeren van de N. C. |Va op vernuftige middeltjes doen zinnen"" dien zoo vlot mogelijk te doen gëschie"® het doet eenigszins denken aan het \Da malige schuilkerkje op de O Z. Voorb wal te Amsterdam, dat nu als „Mu?d« Amstelkring" de geniale maskeeringen W belangstellenden demonstreert. j° We zijn ook eens naar Huizen gev» het rustige dorp met zijn zwarte ro3«' en breede kappen, dat nu telkens in Pe rust verstoord wordt door vreemdelii" die een van de beide zenders komen 0 zichtigen. S In een klein vriendelijk en moderiPBI styleerd gebouwtje is het station van1*' N. D. O. ondergebracht. Er is ook P" allerknust sludiootje met een celotex rie kerrietvezelj-bekleeding in plaats van®'" perieën. Dit vertrekje is er echter ai" volledigheidshalve, doch wordt prac'4 nooit gebruikt. Men vestigde onze aanP' ook op een inrichting, om in tijd vanP®1 vorming de antenne des nachts, wanvc de zender niet „draait", te verwarme^ de wintersche parasiet te doen sm(°' Een belangrijk grooter gebouw hert!'1 den zender van den Philips' Omroep r' land—Indië, welke op een golflengte o;®81 veer 16 M. proefuitzendingen doet onze koloniën in het Oosten en Wi en daartoe een speciaal antenne toepassing brengt, dat de in de studi88 Amsterdam geproduceerde muziek sic in twee richtingen den aether injaagt1®8 Uit deze vluchtige trip blijkt wel,1® wie het Gooi een echt radioland na30 niet overdrijft. Waar de N. S. F. 12jfi geleden begon in een klein huisje mer* schuin dak, zooals er nog zooveel iiS kern van Hilversum staan, als een oorljF kindje met onzekere toekomst maar dl bewust opgevoed, is thans opgegroeid groote industrie die nog andere uiti van radio leven naar het Gooi toe ti waarbij komt, dat het Gooi niet ali voor industrieële doeleinden gunstig'e legen is, doch ook als centrum, dat?" heele land met de electrische uitstralin'0! van twee zenders, zooals een tuinspro'!: een bloemperk, gelijkelijk besproeien nff wèl gelegen is. M. v. Weer brand te Middelburg. ae Te Middelburg is door onbekende oorz^, brand ontstaan in de bergplaats vang timmerlieden de Rijke en Minderhout de Roosterstraat. De brandweer was spoedig ter plaat met de tijdelijk te Middelburg gestag neerde Ford-autospuit van deN.V. n] A. Bikkers te Rotterdam. Mede waren a| wezig beide motorspuiten der gemeeg en met vereende krachten was men q vuur spoedig meester. m Aanvaring op de Schelde. Donderdagavond heeft bij Hansweertp aanvaring plaats gehad tusschen 1 Duitsche s.s. Clauss en het Zweedsche Cismaren. 1 Het was mistig. De Clauss is in middelplaat omhoog gezet, terwijl de O maren een ruim vol water kreeg en anker uitwierp. 81 KERKNIEUWS. St. Maartensdijk. Tot diaken by de Ned. Hj Kerk alhier is benoemd dhr J. 6. Koopman zyn benoeming heeft aangenomen. Tholen. Ned. Herv, Kerk voorm. 9.30 en nam. 21' ds. Datema. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Vellenaar. II Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nor nam. 2 's avonds 6 uur leeskerk. In het geboaw Vischstraat no. 12 voorm 9^ nam 2 en 's avonds 6 nar dhr Bsaij. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelvaart. Zondag 19 Jan. Tweede Zondag na Drie-KoninI Ep. Rom. 12, 616. Evang. H. Joas. 2, 1— De H. Missen ie 7 en 10 unr. Nam. 3 uur Broeii schapslof voor een Zaligen dood. Dinsdag 21 Jan. Feestdag v. d. H. Agnes, Mato en Martelares. De internationale bidweek voor de éénheid I geloofs sluit. Zaterdag 25 Jan. Bekeeriug van St. Paulai'j

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2