Na de Wasch Kan rooken kwaad? - =1 pleegd. Op D. J. V. ia aangetroffen een goaden tientje en een Indiiche mant. Bij een haiszoe- king zijn een goaden tientje eo een gonden vijfje en een halve galden, alles van bovengenoemde inbraak afkomstig gevonden. De gearresteerde A. P. R. bekende eveneens en beweerde zijn aandeel van den bnit te hebbee begraven in een open terrein aan de Pladella- straat. Daar heeft hij het na eenigen tijd niet meer kunnen terng vinden. De recherche heeft Zaterdag en Zondag op dit terrein laten graven, echter zonder resaltaat. De gestolen papieren hebben de inbrekers verbrand, zij beweren bet geldkistje in het Spaarne te hebben geworpen, J. V. is Maandag in vrijheid gesteld. De beide inbrekers zijn opgesloten. Bet onderzoek wordt voortgezet. Bronchitis en Kinkhoest a Siroop per flesch Igld. Bonbons per doos 60ct. Bi) Apoth. en DrogUten 858 10 38450 Van den wal in den sloot. Een incasseerder te Hoogeveeo is Maandag avond met een met f600 zwaar beladen geldzak aan het stunr «an eijn fiets, de richting kwijt geraakt, Hij kwam aan het slingeren, waardoor de geldzak met iohocd in de vaart ia terecht gekomen. Na lang baggeren is Dinsdag op f 30 na het verlorene leroggevonden. Men boopt deze I30 ook nog te vioden. Doodelijk auto-ongeval. Maandagavood laat Da een danspartij in een cafe te Hilversum ging het 20-jarig meisje C. P. io gezelschap van de gebroeders H. eo luitenaut der hozareo C. in een auto op weg Daar Utrecht. Tusscheu de Hollandsche Rading eu Maartensdijk, is de auto door tot du toe onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Door deo schok is het meisje in aanrakiog gekomen met een slang van de kep van den aoto, waardoor een ernstige schedelbreuk met inwendige verbloeding is ont staan. Er werd teruggereden naar Hilversum, waar geneeskundige hulp is ingeroepeD. Het meisje is spoedig daaroa overleden. De bestuurder van den auto was vermoedelijk onder den iovloed van alcohol. De persooeo met wie het meisje deo autorit deed kenden haar uiet eens hij naam, zoodat zij Diet wisten Daar welk huis te Hilversum zij haar moesten vervoeren. Zij hebbeo baar toeD naar een hnis te Hilversum io de Laogestraat gebracht, waar zij deD gemeentelijken genees kundigen dieüst hebben opgebeld. Dr. Dagevos geeft haar toeo berkend. Zoo na en dao hoort toeo waarschuwingen tegen de rookgewoonte. la hot rooken schadelijk Aoti-rookers wijzen op de hart- eo oogziekten, die inderdaad voor komen bij overmatig rookeD. Maar werkt teo elotte ook niet bet meest nuttige voedings- of genotmiddel schadelijk bij overmatig gebruik Dr. Wing te Johuano io Amerika beeft eokele proeven met rookers en uiet-rookers genomen en daaruit blijkt, dat er Dog niet zoo heel veel kwaad door de tabak wordt gesticht. Mits alweer ....met mate gebruikt I Hollandsche vee de voorkeur. De aankoop van vee door Spanje zal in gevolge een Spaansch Kon. Besluit veran deringen ondergaan, waardoor het voor Spanje bestemde vee niet meer op de vrije arkt gekocht zal kunnen worden. Spanje 'dt door dit besluit op den aankoop bij boer aan huis aangewezen, oemd besluit eischt nl. dat de bees- eten zijn van Friesch-Hollandsch ras. ;oer mag uitsluitend bestaan: le uit talveren, jonge koeien en jonge stieren, .arvan de moeder en de grootmoeder J00 K.G. of meer melk hebben gegeven, .net een vetgehalte van 12% of meer. 2 uit kalfkoeien welke in de voorafgaande latatieperiode 400 K.G. of meer melk heb ben gageven dan 12 vet of meer, en 3e uit koeien, die meer dan tweemaal hebben gekalfd en 6000 K.G. melk of meer hebben gegeven van eenzelfde vetgehalte. Aangeschoten. S. en P. uit Retranchement waren met een lichtbak op Belgisch grondgebied gaan jagen. Er werd op ben geschoten waarbij S. die aan een arm verwond was op Neder- landseh gebied vluchtte. P. viel op den grond. Toen P. niet thuis was gekomen, dacht S. dat zijn kameraad was doodge schoten en deed hij aangifte bij de politie. Men vond P. met een stukgeschoten knie op den grond liggen en bracht hem naar 1 het ziekenhuis te Oostburg. Vlissingen zonder water. Door een gebrek aan den motor in het pompgebouw der Duinwaterleiding, heeft Vlissmgen een paar dagen zonder water gezeten. De stoommachine, die als reserve wordt gehouden, ligt juist voor schoon maak uiteen. Door hulp van „de Schelde" slaagde men door plaatsing van een tijde- lijken motor tot heden nog beperkt water te kunnen geven. Voor den motor moet een onderdeel van elders worden gezonden en als dit tijdig aankomt, hoopt men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer nor maal water te kunnen leveren. Afschaffing der opcenten op den Suikeraccijns. De minister van Financiën heeft, voor het geval het door de Tweede Kamer aan genomen ontwerp van Wet, houdende af schaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den Suikeraccijns, Wet zullen worden, aan de Directeurs der Belastingen voorschriften gezonden, welke mede aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant zijn medegedeeld. Hierna is het navolgende ontleend Ieder die teruggave of afschrijving ver langt van opcenten op den suikeraccijns, moet uiterlijk op Maandag 27 Januari 1930 bij den Ontvanger der Accijnzen voor de gemeente, waar de goederen zijn opge slagen, opgaaf doen op een formulier, van 15 Januari 1930 af verkrijgbaar a 2 cent per stel bij de Ontvangers der Accijnzen. De voorraden wordendoordeambteniren der accijnzen op 28, 29, 30 en 31 Januari 1930 lusschen 8 uur v.m. en 6 uur n.m. opgenomen en verzegeld. In den namiddag van 31 Januari 1930 of den voormiddag van 1 Februari 1930 vóór 10 uur gaan de ambtenaren na of de verzegeling nog on geschonden is. Daarna kan de aangever weer over de goederen beschikken. Indien monsters worden genomen, ge schiedt het onderzoek daarvan kostelois. Er wordt geen teruggaaf of afschrijving verleend als het terug te betalen of af le schrijven bedrag voor in één pand bijeen gebrachte goederen minder dan f 45 bedraagt of het suikergehalte der goederen 5% of minder is. Het is geoorloofd om partijen goederen van verschillende bezitters ter verkrijging van teruggaaf bijeen te voegen. De goederen mogen ook worden opge slagen in een schip, schuit of andere berg ruimte, niet gelegen in een bebouwd pand. De teruggaaf geschiedt tegen kwitantie op de achterzijde van het aangifteformulier en wordt verleend voor suiker, ook als deze is verwerkt in suikerhoudende goe deren. Menado, melasse en stroop komen daarvoor niet in aanmerking, wel echter limonadestroop. Strooper schiet op jachtopziener. Dinsdagavond is gevankelijk in de kazerne te Gorredijk binnengebracht de 21 J. B., ervan verdacht op een jachtopziener te hehben geschoten. Den volgenden morgen zijn nog vier personen aangehouden. Deze mannen waren op het veld onder Duurs- woude aan het stroopen, toen ze door twee opzieners verrast werden. Genoemde B. loste daarop een schot in de richting van de opzieners, met het gevolg dat een hunner vrij ernstig door de hagel werd gewond. De mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een dolle koe. Donderdagmiddag is te Hillegersberg een dolle koe de Juliana van Slolberglaan ingerend en heeft daar den 21-jarigen straatmaker J. B. aangevallen. De man werd eenige meters in de hoogte geworpen en kwam in een naburigen tuin terecht. De koe, die toen over het hek is gesprongen, bewerkte daarna den man met de horens. B., die roerloos was blijven liggen, kon zich tegen de aanvallen van het beest niet verzetten. De inspecteur van politie de Vries, die juist passeerde, rende den tuin in om B. behulpzaam te zijn. Het dier keerde zich daarop tegen den inspecteur, die van dit oogenblik gebruik maakte B. over het hek te zetten, waarna hij zich ijlings uit de voeten moest maken. Met den eigenaar van de koe is de inspecteur weer den tuin ingegaan en heeft de koe neergeschoten. B. is bewusteloos en met ernstige verwondingen, vooral in het gezicht, naar het ziekenhuis vervoerd. Bierliefhebbers. Op oudejaarsavond waren acht jonge mannen te Rotterdam met elkaar op stap. Zij hadden dorst en trek in bier, maar geen centen. Op het Hofplein zagen zij in een gang biervaten staan. Terstond stelden zij een onderzoek in, maar de vaten waren leeg. Door een reet iu den vloer ontdekten zij evenwel biervaten in den kelder. Zij hebben een vat van 32 liter meegenomen naar een onbewoond pand aan de Schooter- boschstraat, waar zij het hebben leegge dronken. Toen zij daarna wat luidruchtig werden, zijn zij door de politie gepakt. Schip gezonken. Donderdagmorgen is bet Rijnscbip Sa- turne, uit Straatsburg, metende 1721 ton, geladen met fijne kolen, dat op weg was naar Willebroek (België), in het Hellegat gezonken. De opvarenden, schipper D. Korstanje, uit Wemeldinge, met vrouw en drie kin deren, benevens twee matrozen, zijn door een sleepboot met grooU moeite gered. Een vreemde ziekte. In het Westen van Berlijn en in andere plaatsen in Duitschland zijn menschen aan getast door een ziekte, die vermoedelijk door uit Zuid-Amerika ingevoerde pape gaaien was overgebracht. Er zijn drie menschen van de 2U aangetasten aan deze ziekte overleden. De andere lijders zijn er vrij ernstig aan toe. Allen lijden aan een longontsteking, die met hooge koorts ge paard gaat. Volgens de Berlijnsche bladen is uit breiding van de ziekte niet onmogelijk omdat ten tijde, toen het schip, dat de papegaaien naar Duitschland beeft over gebracht, vertrok, ook in Zuid-Amerika gevallen van psittakosis (zoo heet de ziekte) bij menschen zijn geconstateerd. Derhalve dringen de bladen aan op een controle bij vogelhandelaars. In twaalf jaar niet geslapen. Te Boedapest woont een man, die in twaalf jaar geen oog dicht heelt gedaan. Eens, toen hij vaandrig was aan het Ita- liaansche front, werd hij door een kogel aan het voorhoofd getroffen. De kogel werd uit het hoofd verwijderd en zijn teven werd daarmede gered. Van dat oogenblik af heeft de ongelukkige geen oog meer dicht gedaan. Reeds te voren in het ziekenhuis kon men hem slechts met de allersterkste dosis mor- phine of veronal een paar uur slaap ver schaffen en later zou hij een zoo groote dosis hebben moeten innemen, dat zijn ge stel er in een jaar door verwoest zou zijn geworden. Daar hij een man met een kraehtigen wil is, verdraagt hij liever de slapeloosheid. In een chemisch fabriek kreeg hij na het sluiten van den vrede een goede positie. Van den vroegen morgen tot den laten avond werkt hij daar iederen dag in de stille hoop, dat het hem eenmaal gelukken zal, zich dusdanig te vermoeien, dat hij 'snachls ten minste een half uur zal kunnen slapen. Steeds tevergeefs, 's Avonds, wanneer hj doodmoe naar huis komt, gaat hij naar b<d en moet tot den anderen morgen lezen, on niet van vertwijfeling over zijn slape- loisheid krankzinnig te worden, Jacobs Gelok Md Riet eo Harinus polder onder Tholeo. Marie v. d. Riet, Cor v. li van Dijke in den Roolaodl 3899 5 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder, j le helft Januari. Nadrck verboden. Als n dit lee9t, waarde lezer en lezeres, zijn we het nieuwe jaar ingetreden. Moge 198(1 U voor Uw gezin en Uw bedrijf veel zegen en2 voorspoed brengen Wij gaan allereerst in gel dachten met n den fruittuin in. Daar is bijni alles in rast, maar voor den teler valt er genoeg te doeo, ook al is de grond slecht en bevroreo Hebt ge er aan gedacht om uw aardbeien tel bedekken? Zoo niet, doe het dan na nog. Hier voor kant ge uitstekend gebraiken de paarden.*" mest, die den vorigen zomer in den bak dienstp heeft gedaan, 't Maakt stijven en zwaren grond los en porens, beschut de planten, zonder deze te zeer van de lucht af te sluiten. Beschut ook"" uw perzik- en abrikozeuboomen door er wat— sparretakken voor te steken dit is niet zoozeerlj tegen de vorst als tegen ijzel en sneeuw. Een droge vorst doet niet zoo gaow kwaad, maar zijn de takken nat, dan veroorzaakt de vorstf' licht doode brnine plekkeD, waardoor het hont^' kan afsterven. Hoe staat het met uw bessen-B( struiken hebt ge ze al bemest Ik hoop niet^j; dat u van die vraag vreemd opkijkt, evenalaw» een kennis van me voor een paar jaar, die vanse meening was, dat de bessen het wel zonder mest konden stelleD, en evenzoo de frambozeD. HijP had in geen jaren mest aan zijn bessenstrniken®1 gegeveD, en toch droegen ze goed. Alleeolej wilde hij eens een betere soort aanschaffen,* omdat de zijne te kleine Trachten gaf. Ik riedj0 hem aan dit voorhaods niet te doen, omdat dewc soort wel goed was, en zeker vroeger grooterern bessen bad gedragen (ja, ja, no herinnerde hij zich dit ook wel 1), die van lieverlede door 't niet1® leeft men vaak last van schrijnende banden. )it schrijnen bondt dadelijk op door Puro. TfOLEN, 3 Januari 1930. Rijkspostspaarbank. an het postkantoor Tbolen en de daaronder res(nteerende hnlppostkantoren werd gedurende de baand December 1929 ingelegd f 19712.82, terfebetaald f 9406.25, jet laatste door dat kautoor aitgegeven boekje dragt het nnmmer 14186. Benoemd als onderwijzer aan de Nieawe Bainsche School te Baaro onze ond-stadgenoot de |eer J. de Korte Sz., thans te Tiel. - Bij de te Roosendaal gehouden Konijnen- temonstelling behaalde E. J. Veraart te Oad- Voemeer een le en 3e prijs met Chinchilla grct voedster, M. Korsman een 2e prijs met Chicbilla klein voedster en met een Wit Weener J. I, van Zetten een 4e prijs met Wit Vlaamsche ren F. J. Veraatt kieeg nog een eereprijs. - Donderdaga.s. boopt de oudsie inwoner onzer geoeute, dhr C. de Rooij, zijn 98e verjaardag te 'iereD. Dhr de Rooij is nog goed van getor en van gezicht en voor zijn leetfijd een bijaider krasse man. - Volgens een in ons blad voorkomende advrtentie is men ook hier gekomen tot op- riclng van een radiocentrale. zooals reeds in veligemeenten in ons land bestaan. fAVENISSE. Door Ingelanden van het Warschap „Stavenisse" is besloten tot deo bou van een nieawe nitwaterfngsluir. - Aan deo zeedijk van het Waterschap „St/enisse" van den nieuwenpolder alhier zijn aanispoeld 22 vaten, waarschijnlijk gevuld mei gasioe. Ze zijn als strandgoed opgeborgeo. Nieuwe Telefoonaansluitingen in het eiland Tholen. 'ioleu 57, Ea. C. Dielemau. ff 58, L. C. de Jonge, 59, K. J. Bal. fcvetiisse 3, J. L. Berohardi. 22, M. J. Lenue. 28, A. C. Gebraad. ff 24, J. Moerland Mz. Maartensdijk 21. A. Polderman. 31, V. van Splunter. Ijd-Vossemeer 21, A. J. Gelok. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. trgun mij een plaatsje in Uw veel gelezen blad. tar ik op vele plaatsen van Nederland kom ont- mc ik bij avond en 's morgens dat zoo ongeveer iec niet zyn fiets licht op heeft maar op St. Anna- lai is het treorig gesteld want daar rjjdt iedor altyd zoer licht en als je dan 's morgens een paar tegen ka zonder licht dan willen ze je nog io de sloot traen omdat ze er zeker last van hebben dat wij onplicht doen want je moet bij donker weer licht ophebben en het is gevaarlijk ook. Na vraag ik m af mag dat gebeuren of is er geen politie op St.nnaland dan wordt het tijd dat ze er «en be nepen. u M. de R. ik hoop dat in deze zaak maar ger verandering mag komen eer er nog oogelakken gtfureo. fogmaals myn hartelijken dank. EEN PAAR VRIENDEN VAN ST. ANNALAND. bemesten kleiner waren geworden. Hij luisterde** uaar mijn raad, gaf zijo struiken een flinke®' portie meogmest en daarbij kalkmergel plusirt superphosphaat eu patentkali, en hij werd erl0 voor beloond, 't Vorige jaar en ook dezen zomer ,a moest ik zijn tuin zien verhoogd toonde hij me zijn struikeD, die er welvarend, als verjongd ei uitzagen, en rijk beladen waren met trossen vrij groote bessen. „Dit is iets anders hé, dan 2, 3 jaar geleden", zei hij tegen me, en zijn vronw voegde er aan toe „De bessen zijn niet alleen grooter, maar ze ziju ook veel zoeter". MisscbieD, lezer, kan deze mededeeliog u tot profijt zijn. Is het ook noodig de schatting om aw tuin eens na te zien Ge kunt uw hof beschutten door aaoplanting, b.v. door elzen, die gemakkelijk groehn, en bovendien om de 3, 4 jaar gekapt, erwteorija leveren dat één, «i twee jaar gebruikt kao worden. Maar een elzenaaoplanting groeit niet heele- maal dicht en biedt vooral in 't voorjaar een on voldoende beschutting tegen de scherpe noorden en oostenwinden, De benkenheggen voldoen in dit opzicht beter, ze groeien dichter en het oude loof valt eerst af als het nieuwe er aan komt. Maar noch els, noch beuk, noch wilg of populier, geeft een geheel voldoende besbhntting. Wil men deze, dan is naast een aanplant welke ook, een rietschuttiog weoschelijk, althans tot op een hoogte van 1 a anderhalve meter. Men kan hier- voor óf los riet óf tweedehandsdekmatten bezigen. te De tuinman zal hierbij meestal wel te pas moeten komen, m&ar denk er aan dat 't staande hout en de latten geteerd moeten worden aleer de matten er tegen komen, dat het ondereinde der )e palen dat in den grond komt, eerst flink met fa carbolioenm wordt bestreken, of wel eerst io het voor wordt aangebrand en dan nog heet, in de teer gestokeo. Hierdoor voorkomt men rotting. ?u De carbolioenm of teer strijke men niet enkel op bet ondereinde in den grond, maar ook nog een decimeter er boven. Bij gunstig weer een begin maken met het snoeien in den bloemtuin. Men heeft goed toe te zien of men met bloemheesters dan wel met sierbladheesters te doen heeft. Het snoeien der eerste moet zich richten naar den bloeitijd. Naast kennis der soorten ia voor goed sooeien ook noodig het doel in 't oog te honden, waartoe de heesters of boomen zijn aangeplant. Wie zichzelf niet vertrouwt, late snoeien door een deskundige. Andera loopt men b.v. gevaar tevergeefs op bloemen te wachten, wanneer men namelijk in den winter jaist de takken of gedeelten er van wegsnijdt, die in den loop vao 't jaar de bloemen moeteG geven. Waarom moeteD de heesters ge snoeid worden. Ziehier eeoige redenen le. om het evenwicht in den groei te behouden, en den eigeuaardigen vorm van sommige soorten te bevorderen 2e. om de bloemvoruiing te bevorderen 3e. om bij bout- bladige soorten krachtige scheuten met fraai ge kleurde bladeren te verkrijgen 4e. om bij groepsbeplantiog te verhinderen, dat de sterk groeiende soorten de zwakke overvleugelen om oude exemplaren door een kraehtigen sooei te verjongeD, eD het voortbrengen van jonge scheuten te bevorderen. Men snoeit in de rustperiode, als het blad is gevallen, en de nieuwe knoppen Dog niet be ginnen te zwellen, 't Is van belang niet te vroeg an te vangen, in ieder geval niet vóór half Januaribij strenge vorst kannen gesnoeide straikeo nog sterk invriezen. BUITENLAND LANDBOUW Ond-Vossemeer. Uit deze gemeente zijni ge- egd voor het diploma melkster de dames Heden heerscht in Den Haag weder groote be langstelling voor hetgeen staal te gebeuren op de tweede Haagsche conferentie. Reeds gisteren ziju er tal van delegaties aangekomen en ook vandaag zal de belangstelling wel weer groot zijn. Maandag be gint de conferentie in de zalen van het Binnenhof, waarmede dan de eerste stap ia gezet op de liqui-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2