IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. lïo. 2345 Dinsdag 31 December 1929. Zeven en veertigste jaargang 'holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer 1930 LË en ïst ïd, ■I Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/i ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. Als de kalender 31 December aan- ijst, gaat het U ten zooals duizenden nderen, dan staan wij even stil bij dat, at voorbij is gegaan. Was het leed, dat ons aanroerde, dan erdiepen wij ons in hetgeen voorbij ging; as bet vreugde dan verwijlen wij nog aarne in gedachten bij hetgeen ons thans en aangename herinnering is, doch het- een ons beroerde, het girig voorbij en 1930 rengt ons een nieuw tijdperk dat ons reugde zal geven, doch dat ook voor ons an brengen zorgen en verdriet. En staan wij dan aan den aanvang van en nieuw jaar, dan hopen wij als vanzelf- prekend dat rampen ons mogen bespaard dijven en dat wij mogen ontvangen wal nen redelijkerwijze kan verwachten. In onze omgeving is weinig voorgevallen, lat de aandacht heeft getroffen. Voor groote ampen bleven wij gespaard. Tweemaal verd Oud-Vossemeer geteisterd doorbrand, ie gelul kig geen groote uitbreiding heeft ;enomen. Wij hebben een zomer achter den rug lie een overvloedige oogst heeft gegeven. Een zwarte schaduw hangt echter over de landbouwende bedrijven, de groote oogst indt geen afzetgebied, de producten zijn aag in prijs, zoodat voor den landbouw esproken kan worden van een jaar dat nagenoeg geen winsten kan geven. Moge iet nieuwe jaar bier verbetering brengen. I De visscherij gaf geen reden tot klagen |nen kan hier spreken van een goed jaar, hetgeen voor dezen tak van bedrijf, na de ilechte jaren die men gehad heeft, wel noedgevend kan zijn. De week voor Kerstmis bracht nog Iroefenis in een gezin te Tholen, door het ip noodlottige wijze omkomen op het ijs van de Vest van een tienjarig meisje, ge- ukkig zijn dergelijke gevallen in onze om- ;eving zeldzaam. De meest sprekende rampen 'n ons land ijn wel geweest de groote branden die iet geheele jaar door gewoed hebben. De rand te Middelburg trof wel het zwaarste >nze provincie. En hier ligt o. i. een taak voor al de Gemeenten in ons eiland. Late nen door gemeenschapszin, die jammer enoeg in onze omgeving zoo weinig heerscht, romen tot stationeering van een of meer otorbrandspuiten, die bier werkelijk niet iverbodig zijn. Wel hebben wij hier een waterleiding, deze kan zeer zeker worden beschouwd als een hulpmiddel bij het bestrijden van brand. Doch als men dan ziet dat de gemeenteraden wars zijn om de directie van de waterleiding te steunen om steeds paraat te kunnen zijn in geval van brand, men denke maar aan het invoeren van een schuurverbod, waarin ie gemeente Tholen is voorgegaan, dan ge- uigt dit toch niet van goed inzicht. En zij, lie buiten het bereik van de waterleiding vonen, hebben toch zeker ook belang bij :en goed functioneerende brandweer. Het afgeloopen jaar bracht vooruitgang ip verlichtingsgebied. Oud-Vossemeer, St. Annaland, Stavenisse en Poortvliet kunnen reeds of zullen straks profiteeren van het moderne electrische licht, dat voor hen die steeds zich met andere kunstverlichting hebben moeten hehelpen, een heele ver andering ten goede zal zijn. En tegelijker tijd kan in deze plaatsen gebruik worden jemaakt van de electriciteit als beweeg kracht, hetgeen weder kan strekken tot neerder bloei van industrie. Men ziet ook hier geeft 19:29 schaduw zijden, doch er is ook nog genoeg dat '1930 mi moed doet betreden. iat 1930 moge zijn een jaar dat veel zegtn en voorspoed brenge. GEMEENTERAAD. Vewolg gemeenteraadsvergadering der geneerde Poortvliet van 24 Dec. 1929 Een schrijven van de Centr. Esp.com missie te Nijmegen om een cursus in deze tal in te voeren op de school. B. er W. stellen voor dit voor kennis- gevingaan te nemen, waartoe met alg. st. beslotei wordt. Met dg. st. wordt goedgevonden twee wijzigiuen der begrooting voor 1929. Een chrijven van den Directeur der N.V. Wserleidingmij.Tholen om een geheel schuurvebod in te voeren. B. en V. stellen voor om art. 16 van de politieerordening te wijzigen en bij te plaatsen iok bij langdurige droogte. Op een algehei schuurverbod meenen zeniet in te moeen gaan. De heei van Westen zou langdurige droogte u willen schakelen en het een beetje ruher te stellen, want bij brand kan dit ooi voor komen en te zetten „in dien B. en W. het noodig achten", dan hebben zij rch altijd het recht. De Voontter zegt dan er ook bij te kunnen voepn bij langdurige droogte en in andere gevllen door bekendmaking door B. en W. Met alg. ;emmen wordt besloten dit artikel zoo tewijzigen. Een verzoei van C. Ivaat om vergoeding voor zijn scholgaande kinderen waar hij meer dan 4 KM. van de school woont. B. en W. sellen voor aan dit verzoek te voldoen, dar gebleken is dat dit juist is en de vergoeeng te doen ingaan 1 Dec. 1929. Met alg. t. wordt dit goedgevonden. Een verzoek an C C. van Ast gemeente werkman om em vrije woning toe te kennen in verLnd hij vee! nachtdienst doet en zijn levq dus duurder is. B. en W. steen voor om de bepaling dat wanneer hetdectrisch licht komt, f50 van zijn salaris a te trekken, in te trekken en hem nog f50 i verhoogen, maar geen vrije woninghuurte geven. Zijn salaris wordt dan f 1100. Dhr Carels zegt >en van Ast werd aan-* gesteld was hij bi, toen hij kort achter elkaar verhooginge kreeg was hij weer blij en nu komt hiweer met een adres. Spr. vermoedt dat lier jalouzie spreekt tegenover een ande gemeente-ambtenaar Men zegt die verdierf zooveel en hij doet maar zooveel werk m ik verdien maar zooveel en ik werk rter, maar men moet niet naar een ander ijken, want men kan met allen niet gelijkstaan. Omtrent die 1 50,- in die bepaling, dir is spr. altijd tegen geweest en hij zou eriietsvan zeggen als hij daar tegen opkwanwant ook hij zou er niet voor zijn datiem die ontnomen werd, maar om hem n voetstoots f50 er bij te geven, daar kan pr. niet mee mee gaan. Nu is het waar |s hij nachtdienst doet, dan moet de kdiel aanblijven en moet er een petroleumit branden, maar hij krijgt toch vrij bovikleeren en wan neer hij die aangeeft danerslijt het andere toch niet Het doet niei af van de ver dienste van den gemeenteverkman en dat hij nauwelijks in het onmboud van zijn gezin kan voorzien, sprheeft hem per soonlijk gezegd dat hij amoet wachten. Wat betreft een ingezonm stuk in de Thoolsche Courant dit is oodgedwongen moeten gebeuren de verhoopg van Evertse want er is zelf gedreigd door den Commis saris dat anders de begrooting r.iet zou Worden goedgekeurd. Evertse heeft recht op die verhooging, maar dat is met de ge meentewerkman niet, ieder streeft naar verhooging van inkomen, maar het gaat toch niet om telkenmale de kas open te zetten. Zoolang de verhoogiug niet is ge motiveerd, zal spreker er niet aan mee werken. De voorz. merkt op dat de inzender van dat ingezondm stuk er geen bal van weet, het is geen vriend van den gemeenteveld wachter. Dhr. Carels zegt nog en dan zet men er bij dat dit wel in orde komt in 1931, maar spreker gaat daarvoor niet uit den weg. De voorz. zegt dat van Ast dit adres heeft ingezonden zonder er met hem over te spreken, waarmee hij niet wil zeggen, dat het dan wel in orde was gekomen, maar dan had hij eens kunnen spreken met van Ast. Dhr. Vogelaar meent dat er jalouzie bij is en is er dan ook voor dat die f50 blijft, maar geen verhooging Dhr van Westen is voor die f50, maar tegen verhooging. Weth. Krijger zegt B. en W. hebben dit voorstel een beetje met schroom gedaan. Van Ast is een flinke werkman en hij solli citeert geregeld, nu heeft het nog niets gebaat, maar toch wilden B. en W. met dit middel probeeren om hem hier te houden. De voorz. zegt dat dit toch moeilijk zal gaan, want hij solliciteert geregeld. Het voorstel van B. en W. blijft echter gehandhaafd. In stemming gebracht wordt het verworpen met 3 tegen 4 stemmen. Vóór de voorz. en de beide wethouders. Echter blijft gehandhaafd dat de f50 niet wordt afgetrokken wanneer er electrisch licht komt. Het alg. armbestuur stelt voor als leden de aftredende leden de heeren E. van der Slikke en M. K. Krijger. Dhr Carels wil iets opmerken aangaande de aanbeveling. In de verordening staat dat de aanbeveling moet ingediend worden in de maand October en de leden gekozen in de maand November. Nu is deze eerst in de maand December ingekomen, zoodat noodgedwongen dit artikel moet worden overtreden. Spr. wil vragen hoe het komt dal die aanbeveling zoo laat is ingediend. Dan zou spr. willen vernemen, daar nu de voorz. aftreedt als lid of bij dan nog voor zitter is en moet deze dan met opnieuw benoemd worden. De voorz. zegt dat er in de overgangs bepalingen vau de verordening staat dat de voorzitter van het Weezen-armhestuur is voorzitter van het Alg. Armbestuur. Dhr Carels verschilt hierover van mee ning met den voorzitter en het dispuut gaat hierover dat do heer Carels zegt dat de overgangsbepalingen van nul of geener lei waarde zijn en alleen dienen om van het oude over te gaan in het nieuwe terwijl de voorzitter meent dat zij altijd van kracht zijn. De heeren worden het hier over niet eens. Dhr Carels zegt hierna nu nog geen antwoord te hebben hoe of het komt dat deze aanbeveling zoo laat is ingekomen. Dhr v. d. Slikke antwoordt dat de secre taris vau meening was, dat ze nog niet moesten aftreden, Dhr Carels zegt dus de fout is bij U. Weth. v. d. Slikke zegt dat hij die fout op zich wil nemen. Dhr Carels zegt dat zulke abuizen tot mogelijke willekeur aanleiding kunnen geven. ^Herkozen worden met 4 st. de heeren v. d. Slikke en M. K. Krijger. 3 st. waren telkenmale blanco. De voorz. spreekt nu over de kwestie van het voorzitterschap. Na een kleine dis cussie wordt besloten te stemmen. Met 4 st. wordt als voorz. van het alg. arm bestuur gekozen de heer E. van der Slikke, 3 st. waren blanco. Gekozen worden met alg. st. tot leden van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de hh. J. Looyengaen L. Blaas en tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. Looyenga. De voorz. doet eenige mededeelingen, allen betreffende de kwestie Gebraad. Deze heeft een nota ingezonden en hieruit blijkt dat hij niet te veel heeft gerekend. B. en W. vinden het niet overdreven en Gebraad was niet verplicht deze nota in te dienen, daar hem gezegd was dat hij voor f 60 die kar kon maken en hij gaat dus vrij uit. De heer Carels zegt ik zal dan de per soon zijn die geen kennis daarvan zal hebben, maar met mij zijn er wel 993/4 in de gemeente die dat ook niet hebben, dus die blaam treft mij niet. Spr. hoort nu voor het eerst dat Ge braad is opgedragen die kar voor f60 te maken, waarom is dit niet gezegd toen het voor het eerst ter sprake kwam. Als dat nu waar is dan zijn B. en W. daar mee accoord gegaan en nu is het voor Gebraad gemakkelijk, daar de rekening na dato moet worden opgemaakt. Spr. her innert zich nog een gezegde van een oud ingezetene dat het gemakkelijker is een rekening te maken dan te vermaken. Het gaat de perken te buiten. Hij zegt dat het ijzer is van 3'/2 mM. Spr. bestrijdt dit ten sterkste, daar hij nog eens gemeten heeft en het is niet dikker dan 3 mM. Maar het moet 3'/2 mM. zijn om aan 13 cent te komen, want in de prijscourant kost ijzer van 3 mM. maar 12 cent per K.G. Dan schrijft hij dat er 112 K.G. ijzer verwerkt isspr. gelooft als de kar eens werd ge demonteerd dat er dan misschien 75 K.G. over bleef. Het ijzer kost dan f9. Gere kend is er f0 40 per uur. Gebraad rekent gewerkt te hebben met 2 personen 75 uur, dat is een volle week voor één persoon, hij rekent 45 cent per uur, hel geen nog aanmerkelijk scheelt. Spr. heeft geïnfor meerd en alle ambachtslui te Poortvliet rekenen maar 40 cent per uur en voor een knecht nog iets minder. Spr. rekent dan verder voor en komt dan ten slotte tot f37.68 afgerond f38, zoodat Gebraad f22 te veel heeft genoten. De heer Vogelaar zegt Gebraad is vrij, daar gezegd is de kar voor f 60 te maken. De voorz. zegt dat Gebraad dit niet be hoefde te doen, daar hem is opgedragen de kar voor f 60 te maken. De heer Carels merkt op dat B. en W. opdracht hebben gegeven en eerst in de derde vergadering over dit onderwerp wordt dit ter kennis gebracht. Weth v. d. Slikke zegt dat met den gemeente-opzichter hierover was gesproken en deze heeft het toen Gebraad opgedragen. De heer Carels zegt het is weer het oude, B. en W. weten van niets. De voorz. antwoordt bij deze zaak niet geweest te zijn. Weth. v. d. Slikke wist, toen men de kar aan het maken was, dat deze kar f60 zou kosten, hetgeen ook weth. Krijger opmerkt. De heer Carels zegtde gem.-opzichter is toch niet de baas, dat zijn toch B. en W. Weth. Krijger had beter gevonden dat dezs kwestie maar achterwege was gebleven. De heer Carels zegt als de gem.-opzich ter deze opdracht heeft gegeven, dat B. en W. dit dan hadden moeten onderzoeken. Spr. vraagt dan nog waarom dit bedrag nooit aan den raad is medegedeeld. De gemeente-opzichter en Gebraad hebben toch niet te beschikken over de gemeente kas. Dhr. Vogelaar zegt dat het ijzer iets dikker is. Dhr. Carels antwoordt dat dit niet zoo is, hij heeft het gisteren nog gemeten. Hij betreurt het dat Gebraad zoo hoog in zijn wapens heeft gestaan. Spr. vindt het nonchalant van de beide wethouders om niet te zien hoeveel dat moet kosten en nu maar afgaan op den gem.-opzichter. De voorz. stelt voor de zaak alt afge handeld te beschouwen. Dhr. Carels zegt er is een wanklank aan en wel om 45 cent per uur te reke nen, daar een ander slechts 40 cent be-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1