IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT QfL jff ^tand-mi $rujwcnden- NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. O. 2343 Vrijdag December 132». Zeven en veerugsie jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. PUR0L HO FIRMA J. M. C. POT THOLEN. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. EST artor of C IINI iv Oi iratis 50 3 i, 'SOC-SHtmUi^aiSKir. UITQAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kannen door de abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5 ct. voor antwoord insluiten en blad vermelden. Pluimveehouderij in Joego-Slavië. Van Buda-Pest naar Belgrado trekken wo dus naar st Zuid-Oosten, lusschen Donau en Theiss in, die &ide vrijwel zuidwaarts loopen, een geheelen dag jilen we door de enorme vlakte, door eindelooze aïsvlakten. Sommige velden zijn al geoogst, andere aan nog groen. Als de maïs geoogst is, zien we den grond overal een soort meloenen liggen, die isschen de maïs gekweekt worden en als voedsel ienen. Opvallend is in al deze streken dat men zoo einig huizen ziet en het bleef mij dan ook een ladsel, waar eigenlijk de menschen wonen die deze lakten bewerken. Aan de stations zien we enorme oopen van een klein soort soikerbieten, die door boeren van alle kanten op ossenwagens aangevoerd 'orden. Bij de dorpen zien we tallooze koppels ganzen en ippen. Deze zijn zoo vanuit den trein gezien totaal isloos, allerlei kleuren dooreen. Hier en daar zien ook groote troepen kroesharige varkens waar- nsschen weer ganzen en kippen. Reeds op grooten fstand zijn de waterputten te zien met groote hef- oomeD, zooals men die ook in bepaalde strekeD van ns land ziet. Naast de put ligt een uitgeholde boom- lam, waarin het water geloosd wordt en waaruit de eren drinken. Meer naar het Zuiden zien we groote akkers be- ekl met ongeveer 4 M. hooge palen, die weer door waradraden verbonden zijn. Een allereigenaardigsten adrnk maken deze reuze boonenstaken reeds op een fstand. Dit zijn de geleidboomen en draden waar- sngs de hop groeit, die men hier exporteert naar le bierbrouwerijen. Ook groote akkers mot hennep be- PRIJ ilant passeeren we en groote velden met druiven- ïruiken. Deze druiven worden niet langs stokken jeleid zooals in de wijnbergen in Dniischland en rankrijk, doch staan geheel zelfstandig en lijken ksch 'e* hessenstruiken. Sommige zijn totaal volgeladen net druiven, en bladereD ontbreken bijna geheel. In de buurt van Belgrado wordt het land meer leuvelachtig en tenslotte, als we de Donan bereikt lebben, zien we tegen den achtergrond van bergen le oude, beroemde, sterko vesting Belgrado liggen, Hoofdstad van Joego-Slavië, wat beteekent Zuid- avië. Waren we al in Hongarije de kluts kwijt miet de taal, hier in het oude Servië wordt het nog rger, daar we hier uit de letterieekens ook niet meer ijs kunnen wordeD. Meestal worden de plaatsnamen twee lettertypes aangegeven, de ons bekende la- ijnsche letters worden door de Kroaten gebruikt, lie grootendeels Roomsch-Katholiek zijn, terwijl de indere letterieekens gebruikt worden door de Serven, lie Grieksch-Katholiek zijn. f t De pluimveeteelt siaat in dit land in groot aan- LiJC iien, daar de eieruitvoer belangrijk is en veel op- irengt. De regeering, die thans inziet van hoeveel 8110 raarde de pluimvee-producten-export zijn, doet al iet mogelijke de pluimveehouder^ zoo snel mogelijk e bevorderen. Joego-Slavië is een der meest expor- A li eerende eierlanden van Europa en waar thans door illerlei maatregelen in importeerende landen aH iwitserland de eigen eier-export gedaald was, tracht men deze door verbeteringen in het land zelf weer op te voereh. Het Landbouwministerie richt op staats- TnOleu provinciale landerijen model-pluimveebedrijven op, ïieunt de particuliere pluimveefokkers, deelt premiën aiv op tentoonstellingen en bewerkt het geheele land met een machtige propagandacampagne. Dit jaar heeft men meer geld besteed voor de luimveehouderij dan voor de paardenfokkerij, die liijd een der voornaamste bedrijven was. De be- ïteede gelden voor de pluimveehouderij loopen in de tonnen gouds, daar zoowel de staat als de pro- rincies gelden verstrekt hebben. De onder controle van den staat gesubsidieerde bedrijven zijn verplicht eik jaar een zeker aantal broedeieron en pluimvee »f te leveren aan nieuwe bedrijven, die op bun beurt weer gaan fokken met dit uitgezochte materiaal. Door de gevoerde propaganda zijn de boeren thans tel op deze betere kippen en goede fokhanen en wordt dus snel het land van goede legsters voorzieQ. Voorwaarde om deze goede kippen te krijgen iseerst al het pluimvee wat er op het bedrijf is, radikaal opruimen. Men wil er dus zeker van zijn dal het nieuwe keur- materiaal niet weer bederft door kruising met di oude, minderwaardige kippen. Heel inieressant is ook het systeem waarbij de Stationschefs of het personeel der staiions op de boerenplaatsen modelhokken en elite-kippen krijgen. Als de boeren nu op de stations op den trein zitten te wach'en, hebben zij gelegenheid de moderne pluim veehouderij in de praktijk te bestudeeren. Joego-Slavië dat eerst het derde land was wat belreft eier-oiivoer, is thans het zesde fde volgorde is tbans ongeveer Rusland, Nederland, België, Polen en Joego-Slavië. De export der eersten is ongeveer 7000 wagons per jaar, terwijl Joego-Slavië per jaai ongeveer 2700 wagons eieren exporteert. In Zagreb, een der centra's in het Westen (het oude Agram) is onlangs een groote pluim vee vereeniging gesticht voor het geheole land en deze werkt nu met de regeering samen om snel de pluimveehouder^ te moderniseeren en uit te breiden. De hoofd-ambte- naren en ook de minister zijn zeer enthousiast, evenals alle hierbij betrokken kringen. Dr. TE HENNEPE. 68169 6 GEMEENTERAAD. ST. MAARTENSDIJK, 18 Dec. 1929. Voorz. Burgemeester J. J. Polderman. Secretaris dhr. J. E. B. Meloen. Afwezig Weth. Haije en de heeren Vroegop en Priem. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Eenige missives van Ged. Slaten in houdende goedkeuring raadsbesluiten huur van de woning J. P. Bogert en de uitgaven voor het onderwijs door omzetting van de school in één jaar cursus. Van Mej. Nieuwenhuijze en dhr van de Repe dat zij bereid zijn de extra lessen op de school te geven. Een schrijven van den Directeur van het Staatsboschbeheer dat hij geen bezwaar heeft tot het vellen van de boomen van de begraafplaats en dat hij inwacht een besluit tot weder inplanten. Dhr Koopman is er Yoor als de boomen verkocht worden deze zoo maar niet uit handen te geven. Dhr Nelisse meent dat het voordeeliger is ze publiek te verkoopen, omdat er hout bij is dat niet verwerkt kan worden. De Voorz. antwoordt dat hij eerst in overleg met den raad zal treden en die kan dan adviseeren wat te doen. Een verzoek van P. Potter om op de lijst geplaatst te worden voor het doen van smidswerkzaamheden voor de gemeente B. en W. stellen voor hem op de lijst te plaatsen in de plaats van Steketee. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden. De Voorzitter vraagt wat te doen met het plaatsen van de kachels, daar hier voor altijd een vaste man was en dat was Steketee. Wethouder Quakkelaar meent het te vragen aan degene die voor de gemeente werkt en wil die het niet dan aan een ander. Dhr Koopman is er voor het aan alle te vragen of zij het willen doen en als nu niemand het wil dan iemand daar voor aanwijzen dan is men altijd vrij. Dhr Geluk zegt wie het dan wil doen, die doet het. De Voorz. zegt het is een nauwlettend werk en ieder kan dit niet, maar het zal aan allen gevraagd worden. Een verzoek om subsidie van de R. K. Volkszangvereeniging. Hierop wordt met alg. stemmen afwijzend beschikt. Een verzoek van J. M. Boogert om in gebruik te ontvangen op 25 December een lokaal van de openb. school voor het j houden van het Kerstfeest van de Zondags school. B. en W. stellen voor evenals vorig jaar dit weder toe te staan. Met algemeene stemmen wordt dit goed gevonden. Dhr Koopman zegt echter bij zijn meening te blijven dat de school niet overal voor gebruikt moet worden. Dhr. Geluk vraagt waar moest men anders naar toe? Dhr Nelisse meent dat het in het voor deel van de gemeente is dat de school hiervoor gebruikt wordt. Als men goed oppast, dan is hier toch niets tegen. Een schrijven van Ged.Staten inhoudende mededeeling betreffende de uitvoering wet besmettelijke ziekte. Een schrijven van het kanton Hoorn om adhesie te betuigen aan een adres dat bet gezonden heelt aan den Minister van Onderwijs en aau de Tweede Kamer be treffende klassificatie ingevolge het be zoldigingsbesluit. B. en W. stellen voor adhaesie te be tuigen. Het gaat er om dat de onderwijzers op het platteland dezelfde rechten hebben als in de stad, dit is in het belang van het onderwijs. Dhr Nelisse vraagt hoe of dat dan ge regeld moet worden? De Voorz. antwoordt dat dit moet gc- gebeuren door den Minister. Dhr Koopman zegt dat de gelijkstelling voor onze gemeente geen bezwaar is. Dhr Nelisse zegt de levenstandaard in de stad is veel hooger dan op het platteland. Dhr Koopman is het eens met den Mi nister dat het genoeg is met de trakte menten. Het voorstel van B. en W. om adhesie te betuigen wordt verworpen met 1 tegen 3 st. Voor weth. Quakkelaar. Een verzoek van het Bestuur van de Chr. Zangvereeniging om evenals vorig jaar een lokaal van de Bewaarschool af te staan tot het houden van een zangavond. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Met alg. st. wordt hiertoe be sloten. Een schrijven van het Centraal Archief van het Maatschappelijk Hulpbetoon in houdende mededeeling dat hij besloten heeft de contributie te verlagen tot f5 per jaar mits '119 gemeenten aansluiten. De voorz. zegt het is een goede instel ling waar men alle inlichtingen kan ont vangen en B. en W. zijn er dan ook voor aan te sluiten. Dhr Koopman zegt dat men voorzichtig moet zijn om zich niet overal in testeken, want het kost allemaal geld. De voorz. zegt het is een goede zaak, en wanneer nu een collecte moet worden gehouden, kan men er inlichtingen vragen en anders moet men zich wenden tot een commissaris van politie. Dhr Koopman zegt dat ze allemaal maar geweigerd moeten worden. De voorz. zegt dat men alles niet kan weren. Dhr Nelisse vindt het voor sommige in stellingen van de gemeente wel gemakkelijk. Met 3 tegen '1 stem wordt besloten voor f5 aan te sluiten. Tegen dhr Koopman. Ingekomen is verder een schrijven van het gemeentebesturen van Scherpenisse, Stavenisse en St. Annaland dat zij goed keuren het voorstel om het salaris van den keuringsveearts te bepalen op i 2750 voor de jaren 1930—32. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen en te besluiten om het salaris alzoo vast te stellen. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een verzoek van Wed. A. P. Hoek om Dhr Koopman zegt er komen geregeld vechtpartijen voor. Dhr Nelisse merkt op dat ze hier een goed terrein hebben. Dhr Koopman meent dat men ze tegen moet werken. De voorz. zegt dat wordt gedaan want de weg naar het terrein is zeer slecht en bijna niet om te berijden, en ze wordt niet verbeterd maar het helpt niet. Met alg. st. wordt de verordening vast gesteld. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging der begrooting voor 1929. Aan de orde komt verkiezing van een lid van het Weezenarmbestuur. De voordracht van B. en W. luidt 1. M. Zeedijk, 2. J. M. Hage. Met alg. st. wordt benoemd de heer M. Zeedijk. De voorzitter doet dan enkele mededee- lingen en wel dat een bedrag van f650 nominale waarde van het Grootboek N.W.S. zal moeten worden afgenomen voor over name van het bouwland. Dat in verband met de goedkeuring van het Staatsboschbeheer tot het vellen van boomen op de begraafplaats en men wel aanneemt dat Ged. Staten er ook hun goedkeuring aan zullen geven, is men in overleg gegaan met de Firma van der Have te Kapelle tot het beplanten van de beraafplaats. Een teekening is ingekomen en de kosten zullen bedragen f324.25, met nieuwe heg inbegrepen. De heer Nelisse meent dat de verkoop van de boomen niet mee zal vallen. De heer Geluk gelooft dat er weinig over zal blijven. De voorz. heeft gehoord van den één dat de boomen wel f10 of f 12 per stuk zullen opbrengen en een ander zegt weer van wel f20 per stuk en dan komt men er wel uit. De heer Koopman zou er voor zijn dat er iemand van de gemeente bij was als de boomen gerooid werden, b. v. van den Hoek. De heer Nelisse merkt op dat er boomen bij zijn die zeer moeilijk gerooid kunnen worden, en het beste is ze in de takels te hangen, spr. zou er dan ook voor zijn, dat de moeilijkste boomen eerst gerooid wer den, dan kunnen de andere dienen om de takels aan vast te zetten. De heer Geluk is er voor de schade die wordt aangericht aansprakelijk te stellen degene die ze aanricht. De voorz. antwoordt dat B. en W. niet over ijs van één nacht zullen gaan, maar als het zoo ver is zij eerst eens met den raad er over spreken. De heer Nelisse dringt er op aan dat met van der Have gesproken wordt om het toezicht gratis te doen geschieden. De voorzitter verzoekt den heer Quak- haar vergunning te verleenen dat zij des kelaar hierover met den vertegenwoordiger Zaterdagsavonds langer dan tot 10 uur tiaar winkel mag open houden, daar ze door de verplichte winkelsluiting van '10 uur schade ondervind. Met alg. st. wordt besloten op het ver zoek afwijzend te beschikken, daar met ingang van 1 Jan. 1930 de regeling van het Bijk van kracht wordt. Aan de orde komt nu de vaststelling van verordening tot heffing van gelden voor het plaatsen van woonwagens op het terrein De heffing is f 1.50 per week of gedeel ten daarvan en f75 per kalenderjaar. Dhr Koopman zegt blij te zijn dat deze verordening komt en hij zou ook blij we zen indien de voorz. niet zoo toegevend was tegenover die lui, want nu heeft men ze een geheelen winter hier, De voorz. zegt dat hij ze niet tegen kan houden, hij zou wel willen dat de heffing zoo hoog was dat ze nooit meer kwamen. Dhr Koopman meent dat er geen enkele gemeente op het eiland is, waar ze zoo dikwijls komen. Het is hier een arme ge meente en nu worden de menschen dage lijks lastig gevallen door die lui. De voorz. zegt ze komen niet vragen om te bedelen, maar om te leuren en daar krijgen ze een vergunning voor. Bijl heeft de vorige week er nog 1 bekeurd, 880 88470 18 van van der Have te spreken. Weth. Quakkelaar neemt dat op zich. Besloten wordt met alg. st. indien de goedkeuring tot rooien is verleend, de boomen te rooien en een nieuwe beplan ting aan te brengen, terwijl nader zal worden beslist hoe de boomen zullen wor den verkocht. Met bepaling er bij dat van den Hoek toezicht houdt. De voorzitter zegt dal Bijl sinds de ziekte van den bode de diensten heeft ver richt en B. en W. stellen voor hem daar een vergoeding voor te geven. De heer Nelisse zegt over de salaris regeling niet le spreken, maar Bijl is hem zeer onsympathiek geweest en zal hier later een motie over indienen. Weth. Quakkelaar zegt dit geval afzon derlijk te beschouwen. De heer Koopman zegt van die zaak niets af te weten. De voorz. zegt het gaat nu over de be looning en B. en W. zouden voor willen stellen hem 150 daarvoor te geven, het heeft 2 maanden geduurd. Met 3 st. wordt besloten Bijl 150 be looning te geven. De heer Nelisse houdt zich buiten stemming. Bij de rondvraag zegt de heer Koopman dat hij geen uitwatering meer heeft op de rioleering, doordat zijn buizen zijn dicht gemaakt en niet aangesloten. Hij vraagt of dit niet verbeterd kan worden. De voorz. antwoordt dat dit zal gebeuren. De heer Koopman zegt verder dat de verlaatputten bij A. Vroegop vol zitten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1