IERSEHSCÜE Eü THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL No. 2339 Vrijdag 22 November 1929. Zeven en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. fels >OM Onze St-hicolaasétalage VAN DIXH00RN. >n 10T, t, Thi ii collectie luxe artikelen. A. H. STQLK, Pijnlijke Kloven Boterspoorbanket. Speculaas. Marsepain. 15 38392 Kremerstraat, B. o. Z., tel. 189. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75ct.; iedere regel meer 171/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. LAND- EN TUINBOUW. Wat elk* maand te doen geeft. Nadruk verboden. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (2e helft November.) We zijn er nu en dan al aan herinnerd, dat de lerfst voorbij gaat en de winter op komst is. Moge leze niet te spoedig en te streng optreden, want dit icbaadt niet alleen wat nog op het veld en in den bof staat, maar er is ook nog een en ander te doen, óór alles de winterslaap kan ingaan. Bij los weer :an het bemesten van den tuin geschieden. Als men too eens rondkijkt, bemerkt men, dat in vele tuioon bemesting niet voldoende is. Met een enkel [arretje stalmest meent men soms al wonder wat te loen. Nu is stalmest in vele plaatsen moeilijk of lechts tegen hoogen prijs te krijgen, en 't is dus te begrijpen, dat wie zelf geen vee heeft, er niet al kwistig mee ia. Maar we hebben immers in de erschillende kunstmeststoffen een heerlijke en niet Öure aanvulling van den stalmest of compost daar- oor wende men naast den natuurlijken mest wat unstmest aan, waarvoor men door een ruimeren ogst ruimschoots beloond zal worden. Is uw tuin laag gelegen, in 't voorjaar koud en at, zorg dan vooral voor een goeden, geregelden raterafroerhet water moet kunnen wegvloeien in e slooten, en de ondergrond dient goed los te zijn. nfjlet leggen van den grond in z.g. winterbedden is ier zeer dienstig. Eerst worden de bedden, die een reedte krijgen van een paar Meter, bemestdaarna raaft men greppels, van boven ongeveer 40 cM. -ijd, en werpt de uitgegraven aarde op de bedden. greppels maakt men naar den slootkant toe ieper omdat het water goed kan afloopen. Worden bedden vervolgens omgespit, dan kan de aarde oed doorvriezen, terwijl het water van de greppels akt. In dezen tijd profiteere men zoo lang mogelijk van e versche groenten, 't zij men die nog zelf in den iof heeft wij denken hier aan spruiten, boereu- looi, aan de vorstvrije savoye kool, misschien nog, iij gunstig weer, andijvie en spinazie of ze bij •n groentenboer moet koopen. 't Is heel aardig als men flink geweckt heeft, of pot of kuip wat hoeft ingemaakt, maar men vergete iet, dat uit eeu gezoodheidsoogpunt versche groenten erre te verkiezen zyn boven ingemaakte, geweckte f gedroogde groenten. De nachtvorsten deden de istste slaplanten op den kouden grond reeds ver- >ren gaan, en daardoor ziju we dus op de bakken angewezen. Maar hier dient men geregeld goed acht geven, want bij vochtig weer treedt schimmel en itting opde aangetaste bladeren worden daarom ilkens weggenomen. Hebt u veel winterwortels, dan kunt u ze inkuilen In te* venals aardappelen, maar u kunt ze ook ter plaatse ten staan, evenals schorseneeren, mits ge ze be- oorlyk met loof bedekt dat is gemakkelijker daar er dan steeds bij kunt komen. Op deze wijze erkrijgt u schorseneeren die 2 jaar oud zijn en aarder worlela leveren. Toch kunnen we dit niet ipaald aanraden,, want die zwaardere wortels zijn an miader kwaliteit, ze hebben veel melksap ver- Dren, zijn d ardoor niet zoo malsch en worden stokkig. ebt u een ruimen en drogen kelder, dan kunt ge aar nu wortels, schorseneeren en ook uw knolselderij pbergen, namelijk in kisten met wit zand, het zand laagsgewijze tusschen gestrooid. De knolselderij an ook in eeu kouden bak ingekuild worden, een eel van het loof late men dan zitten vooral late en na, wat nog meermalen wordt gedaan, om het >of met een deel van de wortelhals af te snijden, it geeft licht rotting. Men plaatst de knollen naast Ikaar, het blad boven de aarde uitstekend, en ze fdekkenao met een laagje droog blad. Het laatste zaaisel wortela op den vrijen grond oet nu met droog blad of een laagje turfmolm orden afgedekt. Geeft acht op uw aspergebedden, ge ziet daar de engels meer en meer geel worden, spoedig zullen geheel afgestorven zijn. Snijdt daarom die stengels den grond af, breng ze op een hoop en steek er taant 18, 22 18, 22. iesprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Dooien 30-60 eD 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. 250 38380 12 38898 9 in brand in hierdoor vernietigt ge de nakome- ïgschap der aspergekevers, dia in het loof zouden rerwinteren en het volgende jaar uw bedden zouden isteren. Maak dan de bedden schoon, en als het ikruid verwijderd is, breng er dan een laagje mest '•r en dak dit af met wat aarde uit da paden. We geven tenslotte nog een paar wenken voor lisvrouwen en anderen, die bloemen verzorgen kwijls komt bet voor, dat planten met uitgedroogde •iten zonder voorafgaand gieten verplant worden, it is zeer verkeerd. Als een dergelijke plant na verpotten begoten wordt, trekt het water door den iterst vochtigen kant heen. De drooge kluit neemt 'arvan weinig of heel geen water aan en als men el lang aan 't gieten geweest is kan men zien, dat buitenste aarde wel door en door n'it, maar die it gereed, bestaande uit: een keurige Bij uitstek zeer geschikt voor deze gelegenheid. Beleefd aaubereleod, ST. MAARTENSDIJK. 38397 20 Tel. 19. van de kluit nog geheel of grootendeels droog is, En dergelijk verplanten is zeer nadeelig voor de planten. De kluit moet bij het verpotten door en door vochtig zijü. Heeft men planten met droge kluit, dan moeten die zóó lang in het water ge dompeld worden, tot ze goed vochtig zijn. Hortensia's krijgen door begieten met ammoniak- aluin blauwe bloemen. Op een Liter water neemt men 10 gram (1 ons is 100 gr.) ammoniak-aluin. Na 6 weken is het voldoende om in een Liter gietwater slechts 3 gram op te lossen. PLUIMVEETEELT. Vragen, desa rubriek betreffende, kunnen door de abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5 ct. voor antwoord insluiten en blad vermelden. 0e Pluimveehouderij in Oostenrijk. Do vorige week eindigde ik mijn brief in Buda- pest, thans zijn slechts enkele dagen gepasseerd en hebben we alweer Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië en de Zwarte Zoe achter ons gelaten om na den Bosporus doorgestoomd te zijn aan de oevers van den Gouden Hoorn in Constantinopel ons reisverhaal te vervolgen. De indrukken volgen elkaar zoo snel op dat het haast onmogelijk is de oudere indrukken genoegzaam vast te houden te midden eener roeze moezige Turksche drukte te Constantinopel, waar het Westen en het Oosten elkaar hier ontmoeten, een mengsel van West en Oost, de hoofdstraat ta melijk geordend volgens Westersche begrippen, de rest ontzettend, zoowel wat plaveisel als reinheid betreft. Bergen vuil krioelend van honden en vooral katten, die tegen den schemer in grooten getale opdagen om als straatreinigers te dienen en hoopen vuil verslinden. In Stamboel zelfs kippen in de straten, dus zoo landelijk mogelijk. Maar laten we voorloopig nog even bij Oostenrijk blijven, het land waarvan onze vriendelijke gastheeren zeiden dat het zeer verarmd was en thans in de pluimveehouderij een der bronnen van inkomsten terug hoopt te vinden. Opvallend is dat voor wetenschappelijk werk geen geld gespaard wordt en de seruminrichting in Möd- ling bij Weenen is een der mooiste en best inge- richten die ik ooit zag. Oostenrijk dat bestaat uit negen bondsstaten past in deze staten verschillende middelen toe ter bevordering der pluimveehouderij. In Klosterneaburg, een dorpje in de bourt van Weenen, bezochteu wij den legwedstrijd die juist geëindigd was. In een oud klooster heeft daar de Oostenrijksche Pluimvee-Federatie haar materiaal ondergebracht en brengt daar vooral een der nati onale rassen, de Altosteirers, na&r voren. Dit is een verbeterd boerenboen dat naast eiorproductie vooral bekend is om het vleesch, zoodat de Steirersche poulardez overal zeer gezocht zijn. Dit hoen vindt ook in Duitschland thans veel liefhebbers en men heeft daar reeds speciale clubs voor opgericht. Een voor deel van dit hoen is dat het met weinig tevreden is en dat de huid en beenen vleeschkleurig zijn. Achter een korte kam heeft het een veerenbosch op den kop en heeft de kleur van Patrijs Leghorn». Een toom Witte Leghorns van den bekenden fokker Wellemaus uit Holland afkomstig, had ook goede resultaten gegeven. Daar de Leghorns echter weinig vleesch geven en men met de haantjes geen weg weet zit er in dit ras hier niet veel toekomst. Al deze landen trouwens die ik bezocht, hobben voor keur voor vleeschlegrassen, dus daarom een voor keur voor Rhode lslands, Wyandottes eo Plymouth Hoeks. Jammer genoeg heeft men eenige onaangename ervaringen opgedaan met Hollandsche fokkers waar van men Barnevelders gekocht heelt en hebben deze zendingen den naam onzer fokkers bedorven. Dit is zeer jammer want men had gaarne de Barnevelders gehad, daar men in Oostenrijk voorkeur heeft voor bruine eieren. Ik heb getracht een en ander weer in orde te krijgen ea mogelijk zal ik met behulp van betrouwbare fokkers thans Barnevelders daar kunnen plaatsen. In het Burgenland, dat vroeger tot Hongarije be hoorde en dat ongeveer 5000 vierkante K.M. groot is, past men weer een andere methode tot bevorde ring der pluimveehouderij toe. In 335 gemeenien plaatst men modelslallen met goed pluimvee. Aan een groot aantal boschwachters, schoolmeesters gaf men foktoomen met hanen, waarvan de moeders minstens 220 eieren gelegd hebben. Vanuit deze foktoomen worden broedeieren onder de boeren ver deeld en heeft men in het laatste jaar 160,000 aluks leghoenen op die manier verspreid. Bij deze verspreiding steunt de staat de honds tanden en betaalt de slaat evenveel subsidie als het bondsland. Bovendien trekt de staat elk jaar een bepaalde som uit voor alle landen, waarbij een groot bedrag aan elk land toegewezen word; voor pluim veehouderij, enz. In Stiermarken wordt de subsidie besteed om de boeren zevenweeksche hennen te leveren. Men heeft daar thans een centrale fokkerij en broedery. Deze levert de kuikens op den leeftijd van zeven weken aan de boeren, dus als ze den moeilijksten tijd gehad hebben. Dit systeem vnoral lijkt mij zeer werkzaam, want aan de betrekkelijk weinig deskundige boeren thans reeds broedeie en of eendagskuikens te geven, leidt tot veel arbeids- en geldverlies, daar van de eieren en kuikens weinig terecht komt, Nu levert men de hennon af en kan ook beter de hanen op een centrale plaats tot hun waarde brengen. Deze bennen nu kosten zeven shilling, doch de boer be taalt maar vier shilling, dus de staat legt er drie bij. In dit jaar heeft men aldus 50.000 jonge hennen afgeleverd en de vraag is thans enorm gestegen. Het bondsland Kürten levert eendagskuikens doch tevens geld om de bedrijven bij de boeren volgens model in te richten en het voer totdat ze legrijk zijn. De boer heeft dus geen onkosten totdat de kippen gaan leggen. Alleen blijft zijn bedrijf en het pluimvee ondor controle staan van den staal en houdt de dieienarts toezicht op de hygiënische omstandigheden. Behalve deze regeerings- bemoeiingen en regeorings- steun werken thans verschillende particuliere be drijven min of meer in directen staatsdienst mede aan het verspreiden van goed pluimvee. Dit werd ons getoond op een excursie onder leiding van Dr. Peters, den hoofd-inspecteur van veeteelt, onder wiens beheer de geheele veeteelt in Oostenrijk staat. Jammer dat de afstanden in deze landen zoo enorm groot zijn, dat men met de beste auto slechts enkele be drijven kan bezoekon op een dag. Bovendien is zoo'n rit, doordat men elk oogenblik wat nieuws ziet zeer vermoeiend en kan men al spoedig niet genoeg meer opnemen. Hoe verder wij naar het Oosten trokken, hoe vreemder het alles werd, hoe meer do aandacht voortdurend door gespannen is. Zoo maakten wy deze week een prachttoer in den wagen van den minister van Landbouw in Roemenië van Boekarest uit naar het landgoed van don grooten Roemeenscben staatsman Bratianu. Bratianu stierf twee jaar geleden en ver maakte ziju landgoed van meer dan 100 H.A. aan den staat voor inrichting van een proefstation op landbouwgebied. Hei landgoed, Florica genoemd naar zijn jong overleden dochiertje, ligt echter 100 KM. van Boekarest, zoodat een ritje daarheen inaar even 200 K.M. rijden meebrengt over wegen, die wij in Holland nu niet direct best zouden noemen. Daarover later. Dr. TE HENNEPE. Pijnlijke Kloven verzacht en ^èneest men met 491 38401 RECHTZAKEN. Wederspannigheid en mishandeling. De vroegere commissionnair C. M. uit Scher penisse, eeu man die vroeger in goeden doen was, maar tegenwoordig door z'd draukmisbruik leelijk met z'n familie aao lager wal is geraakt, verkeerde op 29 Augustus jl. weer onder den invloed der door hem zoo rijkelijk genoten borrels. De man ging bar te keer, vloekte en tierde als 'n gek, zoodat de veldwachter K. H. bet voor deu man beter oordeelde hem thuis te brengen Maar toen onze commissionnair eenmaal thuis was, vertoondehij zicb voor bet geopende ven ster en begon den veldwachter uit te schelden. Al spoedig kwam M. daarna weer buiten en wilde oiet meer naar binnen gaan, waarom de veld wachter hem in het arrestauteulokaal zon op bergen; hiertegen verzette de dronkaard zich evenwel door trappen en slaan, terwijl hij zich vasthield aan 'u paal. E^n klap met de gummi stok bracht al spoedig hem tot betere gedachten, maar zelfs nog in het arrestantenhok ging ie tekeer als 'n beest. Dit baatte hem natuurlijk niets en bovendien kreeg de man nog eeu proces-verbaal voor z'n onbehoorlijk optreden. Maandagochtt n 1 moest de ond-comtLiui inuair zich voor den Politierechter te Breda verant woorden hij was niet present, doch wel de veldwachter die z'n verbaal bevestigde. Waar de verdachte al meer wegeus weder- spacnigheid werd gestraft, kreeg hij no, conform den eisch van deu Of fvan Justitie, 3 maandeD gevangenisstraf wegens mishandeling en weder spannigheid. Herriemaker. Is den namiddag van 17 Aug. jl. bevoDd de rijksveldwachter A. P. B., zich in burger op den Molendijk te St-Maartensdijk, toeu.hij daar te midden van een menscbeomeDigte zekere H. C. J. M. aantrof, die stoDd te vloeken en te tieren. Op z'n kennisgeving dat hij rijksveld wachter was kreeg de ordebewaarder ten ant woord dat z'n schoonzuster dit ook was. Uit alles bleek dat M. te veel op had eo dus wilde de veldwachter den man ter ontoochtering in den amigo onderbrengen. Dit lukte slechts nadat holp verkregen was, zoo hevig verzette zich de man. Maandag kreeg ie van den Politierechter z'n straf, in den vorm van f 40 boete subs. 40 d. hechtenis. M. verklaarde dat hij dien avond van niets wist, zóó dronken was ie, doch aao z'o straf veranderde dit Diets I Mishandeling. Slager M. J. K., wonende te St-Maartensdijk werd door den Bredaschen Politierechter d.d. 21 Oct. jl. tot 3 weken hechtenis veroordeeld wegens mishandeling van M. A. K. op 11 Juli jl. te Scherpenisse. In café Gr. was toen eeu ruzietje ontstaan over een gekochte en nog niet betaalde koe, waarbij slager K. z'n mededorpsbewoner een paar klappen gaf. Drie weken brommen vond onze slager toch wel wat veel voor 'u paar klappen, dos teekende hij verzet aan tegen dit vonnis eo Maandag werd de zaak opuieuw behandeld, waarbij mr. M. H. Hartog, advocaat te Bergen op Zoom als ver dediger optrad. Thans was onze hardhandige slager «èl aan wezig met 'n tweetal getuigen h décharge. Uit de verhooren van hem en van de beide andere getuigen hleek wel hoe eigenaardige manieren sommige meoscheo er op na houden. De slager beweerde getart en geslagen te zijn vóór hijzelf klappen uitdeelde, maar voor de politie verklaarde bij anders nader ondervraagd erkende de verdachte dat ie de eerste klap gat. De Off van Justitie vond dan ook geen aanlei ding de straf te wijzigeo en vroeg bekrachtiging van het vonnis. De verdediger achtte de toegewezen straf on juist en waar zijn cliënt geen ernstig feit pleegde bepleitte spr. een milder straf. Pleiter protes teerde tegen dei inbond van een brief van den veldwachter, welk schrijven ii het dossier der zaak was opgenomen en waarin de slager zwart wordt gemaakt. In dit geval van mishandeling vroeg de verdediger den verdachte op dr zelfde manier te beoordeelen als anderen verdachten. PI. zag tegen z'n cliënt een stemmingmakerij en vertrouwde dal de politierechter een kleine geldboete zou opleggen. Naar aanleidmg van een opmerking van den verdediger werd op verzoek van deu Off. van Justitie do aanwezige veldwachter gehoord over z'n schrijven betreffende den verdachte. Z'n mo tiveering was van dien aard dat de Politierechter deu veldwachter te verstaan gaf dat het geen gegevens waren meest praatjes en mededee- lingeo van andereu waarmee eeu politiemau de justitie niet moest lastig vallen. Eu de Off. van Justitie vond er aanleiding in z'n eisch te wijzigen in een boete van f 25 sub». 25 d. hechtenis. Conform dezen eisch sprak de Politierechter z'n vonnis oil eo koD onze slager tevreden naar buis gaan. Rare onderwijzer. De onderwijzer P. de H. nit Sint-Maartensdijk vergreep zich op 13 Aup. j.l. aan den schilder M. L. toen deze z'o toekomstige huurder 'n gedeelte van een hois wilde laten zieo. Deze opvoeder der jeugd sloeg den ander ge voelig in het gezicht en op bet boofd en werkte z'n buurmao ook op andere manier tegen waarom hij Maaudag voor deu Bredascheu Politierechter terecht moest staan. Verdachte trachtte z'n optreden te veront schuldigen door te beweren dat ie meende dat L. z'o moeder sloeg. Zijn optreden op dien avond zoowel z'n houding voor den Rechter was van dieu aard dat hij èn door deo Officier èo door den Politierechter danig op z'o nummer werd gezet en betwijfeld werd of aaD zoo'n persoon de opvoeding der kinderen wel kon worden toevertrouwd. Na verhoor en wederhoor rtqniieerde de Off.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1