IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT nga— NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. 2337 Vrijdag 8 November 1929. Zeven en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. De St. Nicolaasétalage is gereed. Uliïi is hst krachtige wagen aa den strijd vaast en ©^reinheid. Wvm reinigt pot ten, papsnsn, «erk©n, messen, Issseïs, email, k©P®r. houtwerk, ssSsl3d®rw®Fk» isnoletsnt, gtos* werk en tegels, blaakt al!® keu- giansend helder. N W. De Lswer's Zeep Maat- schappii, Wlaardinsen. U beleefd tot een bezoek Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,05 -(- 15 ct. disp. kosten. PUBLIGATIEN. rjemeeiter en wethouders van Tholen brengen ter ii dat aangifte voor ruiming van privaatputten Donderdag 14 November a.«. kan geschieden, aangiften te bezorgen in de brievenbus van itadhuis. lolen, den 5 November 1929. 7 Burgemeester van Tholen zal op Zaterdag 16 November 1929, des middags te 12 uur, ten haize aldaar TWEE HOOPEN COMPOST iek verkoopen. 38327 i aanwyzing geschiedt door den Karreman. oleD, den 5 November 1929. 7 Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat Maandag den 11 November 1929, des na- igi 21/2 ure eene openbare vergadering van den is belegd, mten van behandeling Ingekomen stukken. Toekenning van sabsidien aan vereenigingen voor 1930. Idem aan het Algemeen Armbestuur voor 1930. Vaststelling van de begrooting der gemeente en die der bedryven voor 1930. Goedkeuring der begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1930. Wyziging gemeente-begrooting 1929. Wyziging der begrooting van bet Gasbedrijf voor 1929. Benoeming van een lid van bet Algemeen Arm bestuur. Idem van leden der Gascommissie voor 1930. Benoeming van een lid-werkgever der commissie van controle op de arbeidsbemiddeling- Verbetering van de vest. lolen. den 5 November 1929. 24 Bronchitis en Kinkhoest UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. op de motorfiel* hield hen met een re volver in bedwang, terwijl zijn makker ongeveer dertig brillanten ringen greep en in zijn tasch stopte. Met den buit in de eene hand en een revolver in de andere, liep hij weer naar de motorfiets en reed, op zijn achtervolgers vurend, weg. De leeftijd der daders wordt op 21 en 27 jaar geschat. Uit de dakgoot gevallen. Woensdagmorgen is de 17-jarige dienst bode van de familie v. d. V. in de Beuke- straat te Vlaardingen bij het zeemen van een raam aan den achterkant van het huis uit de 5 M. hooge dakgoot geval'en. Zij is met een gebroken been en verschillende kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe Belas tingen te Heerenveen zijn twee bedragen ingekomen als „gewetensgeld", wegens te weinig betaalde rijks- en gemeentebelas tingen, n.1. f2500 en f25000. Bonbons per doos 60ct. Bij Apoth. cd Drogisten 38336 PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rnbriek betreffende, kunnen door de abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5 ct. voor antwoord im" insluiten en blad vermelden. Pluimveehouderij in het Buitenland. u ik toch op reis ben is het misschien voor de '8 interre5sant aan de hand van mijn schetsmatige ndrukken eens iets te vernemen van wat in het Bnlaud gebeurt op het gebied der pluimvee- lerij en vooral van de manier waarop men de mveehouderij tracht te bevorderen. Onze pluim- •uderij is natuurlijk nationa 1 maar haar bestaan nauw samen met de pluimveehouderij in andere en daar wij een exporteerend land zijn. Aan den kant probeeren de exporteerende landen hun te doen hun pluimveehouderij zoo economisch elijk te maken, aan den anderen kant trach'.en ite afnemers van ons, zooals Engeland en Duitseh- hun eigen pluimveehoudery te bevorderen door iuvoer min of meer te bemoeilijken door allerlei tregelen. Als derde groep van pluimveehoudende zou men kunnen noemen die landen waar ii pas do pluimveehouderij begint op te bloeien, thans nog geen rol spelen doch binnen enkele i heel wat verder zullen zijn en hnn producten op de wereldmarkt zollen gaan brengen. Vooral jonge landen of sterk gewijzigde landeD van opa werken zoo hard mogelijk aan de ontwikke- van hun pluimveehouderij. 00 bereisde ik verledeu jaar Finland, Estland Polen waar men instituten oprichtte voor proeven icholen stichtte voor opleididg van vakmenschen. Warschau zag ik groote gebouwen waar de eatempeld en verpakt werden r het buitenland. 1 Duitschland vooral tracht men door opleiding leerkrachten aan speciale pluimveeteelt-scholen kennis te verspreiden en deze onder de eigenlijke mveehouders te brengen. Dit is dus als het ware bevordering der pluimveehouderij van boven af tegenstelling met wat meer in ons land plaats d, waar de pluimveehoudery zelf door coöperatie ontwikkelde en daarna kwam in overleg met regeering een proefstation en officieele consulenten, een klein land zou mogelijk ook een ploimvee- ooi niet genoeg leerliugen trekken, daar de leer- eo zelf later niet gemakkelijk goed gesalariseerde 'ekkingen zouden krijgen. In een land als Duitsch- 1 echtor is veel vraag naar bekwame goed ge lolde krachten, vandaar flinke scholen, tevens efstations. »oo bezocht ik verleden jaar het bekende inatitoul den heer Römer en begon de reis di: jaar met bezoek aan het instituut voor pluimveeteelt in Dog, ongeveer een 40 K.M. van München. Mijn :e artikel schreef ik in den trein naar München en thans zit ik in Buda-Pest te schrijven. De ver leiding ia groot om als het ware te veel aandachl te besneden aan de reisbeschrijving zelf, want on willekeurig raakt men onder den indruk van grootsche steden zooals Weenen of prachtateden zooals Buda- Pest.Laatste wordt in reisbeschrijvingen een der mooi ste steden der wereld genoemd en hoewol ik vele lan den bereisd heb, kan ik dit met de Bndapesters eens zijD. De indruk die de'stad ende rivier de Donan, die tusschen Buda en Pest stroomt, vanaf de bergen van Buda maakt, is onvergeielijk. Doch we waren nog in München en onmiddellijk in den auto die ons door een welvarende landbouwstreek naar Erding bracht. Juist als men zoo plotseling van eigen laud verplaatst wordt in een andere cultnurstreek, vallen de verschillen zoo sterk op. Men ziet aau alles dat men in een andere omgeving is tusschen andere meDschen met heel andere gewoonten. Op de velden de vrouwen hard meewerkende, op do wegen tallooze zware boerenwagens door sterke ossen getrokken, de <*eelgekleurde Simenthaler ossen. Dezo trekken met een juk dat aan het voorhoofd bevestigd wordt, dus niet met de schouders en borst zooals bij ons. Soms ook een os naast een paard voor een wagen. Zoo passeerden we vele vriendelijke dorpen tot we kwamen in Erding waar een haudwijzei- met een groote kip er op ons verwees naar het inslituut van Dr. Wein- miller, den grooten man van Zuid-Duitschlaud, speciaal Beieren. Dit institnut is eigenlijk een kost school met een dertigtal damcs-leerlingon, dochters van landeigenaren en boeren die later in haar om- o-eving de pluimveehouderij zullen bevorderen. Een volledige cursus duurt een vol jaar en moe ten de leerliugen naast de lessen ook alle prekiijk- bezigheden zelf verrichten. Daarnaast worden in het voor- en najaar driedaagsche cursussen gehouden voor pluimveehouders. Deze worden zoolang onder gebracht in het dorp zelf waar de bevolking er op ingericht is het den cursisten gerieflijk te maken. De laatste cursussen werden telkens door ongeveer 120 personen bijgewoond. Het instituut werd juist belangrijk vergroot met een prachtig gebouw, dat naast een leeszaal voor een een paar honderd personen, eetzalen, laboratoria enz. bevat. Het bedryf zelf omva- een paar duizend stuks pluimvee en bet druipt zijn eigen kosten. De leerkrachten, een achttal deskundigen, zijn in dienst van den Staat, de ge bouwen zijn indertijd ook door de regeering gesticht, doch het instituut heeft verder geeu regeeringsteun. Het voorziet in ziju onkosten door verkoop van broedeieren, kuikens, leergeld der cursisten enz. en houdt zelfs jaarlijks nog over. Dit systeem is natuurlijk mogelijk zoo laug er geen belangrijk aantal par- ticoliere fokstations zijn, daar het anders fei telijk een soort concurrent dezer bedrijven zou ziju. wat natuurlijk voor de fokkers niet aangenaam zou ziju. Voorloopig is er echter zoo'n geweldige aan vraag naar fokmateriaal in Beieren, dat ieder die maar wat goeds leveren kan, absoluut uitverkocht is. Hoofdzakelijk worden in deze streek gehouden Wit Leghorns en Patrijs Leghorns, terwijl op do lande rijen overal koppels ganzen op te merken vielen. Voelt men zich in München nog min of meer thuis, doordat de taal bekend is en men alle op schriften in de steden lezen kan, dan is het als het ware of men in een geheel andere wereld komt als men de grens overschreden heeft en te Praag aan gekomen is. Dr. TE HENNEPE. ONDERWIJS. Met het verkrijgen van onderwijzers en onderwijzeressen zonder hoofdakte gaat het wel, oog steeds is de markt overvuld, maar met ver plichte hoofd kte schijnt het niet zoo gemakkelijk te gaao. In het eiland Tholen zijo thans 3 vacature» als zoodanig, te Stavenisse, Poortvliet en Oud-Vossemrer. uitoodigend. 20 38344 Beleefd aanbevelend, A. H. STOLK, MARKT 259 TEL. 19 ST. MAARTENSDIJK GEMENGD NIEUWS. Onze nieuwe rijksdaalder. Hij is evengoed 250 centen waard, maai zijn „deugd" is vrijwat minder dan die zijner voorvaderen, zijn gehalte is maar schraaltjes. Hij is namelijk van het ver laagde zilvergehalte, dat voor guldens al lang is toegepast. Verder is de nieuwe rijksdaalder voor zien van de beeltenis van de koningin. Men heeft daarvoor blijkbaar denzelfden beeldenaar gebruikt, die al jaren lang op onze guldens prijkt, alleen niet dit ver schil, dat deze nu in verhouding tot de afmetingeu is vergroot terwijl midden onder den huls een sterretje is aangebracht, dat op den gulden ontbreekt. Verdere bij zonderheden' heeft de nieuweling overigens niet, allen de klank is heel wat schraler dan van de oude Willem 111-stukken en de vroegere van de Koningin. Brutale juweelendiefstal. Woensdagavond is in een juwelierszaak te Gladbach een brutale diefstal gepleegd. Tegen acht uur hield een motorfiets voor den winkel stil. Terwijl een der twee mo torrijders den molor op gang hield, stapte de ander af en sloeg met een hamer de winkelruit in. De hamer vloog in de eta lage, zoodat de man hem niet meer kon bereiken, intusschen hadden voorbijgan gers het gebeurde gezien, doch de man 32 38331 Ongeluk. Dinsdagmiddag is bij een groote drijf jacht op het landgoed Beveweert, van baronesse van Haersolte, een ongeluk ge beurd. De heeren jhr. Roëll uit Baarn, H. W. van Heukelom uit Amsterdam en van Ho boken uit Piolterdam waren daar aan het jagen, toen eensklaps door onbekende oor zaak het geweer van den heer van Ho- boken afging, met bet noodlottig gevolg, dat de lieer van Heukelom in het linker oog werd getroffen. Hij is naar het Diaco nessen-ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Er bestaat hoop dat de heer van Heu kelom het oog zal behouden. Uit den trein gevallen. Tusschen Harderwijk en Hulshorst is een 3-jarig meisje, dal door haar moeder en grootmoeder uit Groningen naar Am sterdam werd gebracht, uit den trein ge vallen. Het kind speelde in de coupé en kwam in aanraking met de kruk, waar door het portier open ging. Onmiddellijk werd aan de noodrem ge trokken. Het kind werd dood naast den spoorlijn gevonden. Het lijkje is met den trein naar Amersfoort vervoerd. Aan brandwonden overleden De 58-jarige vrouw H geb. v. d. W. is in haar woning in de Tweede Wandeloord- dwarsstraat te Rotterdam bij hel aansteken van een petroleumstel in brand geraakt. Met ernstige brandwonden is zij in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen, waar zij is overleden. Zware brand. Maandagnacht heeft te Abcoude een zware brand gewoed, die door onbekende 1 oorzaak ontstaan is bij den kruidenier v. in de Hoofdstraat. Even voor vieren werd deze wakker door het knetteren van vlam men, hij moest met zijn huisgenoolen ijlings de straat opvluchten, in nachtge waad, zonder iets van zijn hebben en houden in veiligheid te kunnen stellen. Ook het hoven den winkel wonende gezin van"den heer V. zag nog juist bijtijds de kans omfjzich te redden; allen zijn onge kleed naar huiten gehold en vonden bij huren onderkomen. De brandklok luidde, en de bevolking van het beele dorp kwam op de been. Het vuur tastte ook het naastgelegen pand waarin de lieer v. C. een rijwielzaak met garage had, aan. De vrijwillige brandweer

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1