IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT foor het inzeepen mPUROL NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL RUIME KEUZE Vrouwen handen Vrijdag 18 October 1929. Zeven en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. gouden ringen, gouden horloges en Kettingen. Gouden haakjes, gouden colliers, Doublé damespolshorloges vanaf f9.50. Zilveren damespolshorloges 22 38254 vanaf f 6.75 IC LICHTE MARYLAND BAAI 19CT. IN PATENTVERPAKKING Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4regels 75ct.; iedere regel meer 171/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. GEMEENTERAAD. -ANNAtAND, 15 October 1929. orzitter Burgemeester C. M. P. W. isens, Secretaris de heer F. M. Boo- 1. Aanwezig alle leden. voorzitter opent de vergadering en gt allereerst in herinnering de brand J Sept. 11. bij den heer C. Slager, [en hebben wij bij vernieuwing mogen ateeren dat door het personeel en ichappen alles in het werk is gesteld lussching van den brand zonder eenig of aansporing tot werken, en ook leel dat niet bij den brandweer was geholpen. Allen hebben gedaan wat hand vond om te doen, zoodat de 1 alleen bij de schuur is bepaald ge in. Een woord van barlelijken dank :n wij bier dan ook brengen aan allen op 26 Sept. jl. zich verdienstelijk heb- gemaakt. Een woord van waardeering hier aan den commandant of com- tris der brandweer, die als altijd zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. :S zeer te waardeeren daar hij van >egin van den brand tot aan de mor ren is aanwezig geweest en dit op hoogen ouderdom. De heer Goedege- heeft dezen zomer zijn 50-jarig eum bij den brandweer mogen ge en. In 1879 is hij als pomper in functie men en heeft alle rangen doorloopen eeft nu de betrekking als commandant ommissaris vau de brandweer. Vele heeft hij de functie mogen vervullen iet is een groote bijzonderheid een eeuw aan een instelling verbonden jn. De heer Goedegebuure heeft steeds taak met lust en opgewektheid ver en spr. spreekt den wensch uit en t dit te kunnen doen namens allen, Ie gezondheidstoestand van den heer legebuure van dien aard mag blijven, lij nog onkele jaren, want hij is reeds 6 gepasseerd, hoofd van de brandweer e blijven. i notulen der vorige vergadering wor- voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, i voorz. deelt mede dat de waarborg- bij de Nat. Bank was tegen 4% en rand men billijk, nu zijn er banken meer uitbetalen, nu hier is over ge- even is het geworden 4'/2 gekomen stukken n schrijven van Ged. Staten inhou- Alsgij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig In dootco van 30-60 «n 90 ct. Tube 80 ct. 88258 14 Beleefd aanbevelend, A. H. STOLK, Tel 19. MARKT 259, ST. MAARTENSDIJK. 0»- STEEDS TE ONTBIEDEN TB0 e goedkeuring raadsbesluit tot wijzi- der begrooting voor 1929. Van bet- e college betreffende wijziging der rdening voor den keuringsdienst van in. :n schrijven van het gemeentebestuur Bergen op Zoom dat de gemeente nnaland moet bijdragen over '1927 voor bezoeken van leerlingen aan de Am- itsschool f 197.82. in het gemeentebestuur van Amster- dat de bijdrage over '1927 bedraagt het bezoeken van leerlingen aan de lenvaartschool f23,07. m schrijven van den Pensioenraad dat 'nkoopsom bedraagt voor den heer net f 167.09 en voor mej. Woittier 50, te samen f 198.59. en W. stellen voor deze voor ken- ïving aan te nemen. Wordt met alg. oe besloten. in schrijven van de Centr. Esperanto •commissie te Nijmegen inhoudende verzoek om op de school een cursus voor Esperanto in te voeren. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken, daar zij meenen geen aan leiding te vinden om een cursus in te voeren. Met alg. st. wordt hiertoe besloten. Een schrijven van de P. Z. E. M. inhou dende mededeeling naar aanleiding van een mondeling verzoek. Zij hebben enkele wijzigingen aangebracht, nu komon er 43 wandarmen en 3 straatoverspanningeu en de kosten zijn nu begroot op f2150. De voorz. zegt de kosten zijn nu ge komen op f 2150, dat is dus belangrijk minder dan de opgave in de officieuse vergadering en wij zullen hopen dat het nog lager wordt dan genoemde som. Alleen doet spr. nog opmerken dat er in de Klippelstraat nog een lamp vergeten is. Alle leden kunnen zich met het schrijven vereenigen. Een verzoek van A. P. Bil om een goed verwarmd en verlicht schoollokaal tot het houden van den landbouwcursus, daar het aantal leerlingen voldoende is en hij geen geschikt lokaal kan vinden. De voorz. zegt hieromtrent is overleg gepleegd met den heer Bil en hem is ge vraagd hoe lang die cursus zal duren en hoe hij die zal houden. De heer Bil heeft toen medegedeeld dat hij dezen cursus zal houden in de maanden November, Decem ber, Januari en Februari en dat de cursus 2 jaar zal duren. Hij zou die willen geven op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag en wel van des avonds 6.30 tot 8.30, dus 8 uur per week. Het geval doet zich echter voor dat wij in de maand November zitten met het herhalingsonder- wijs en wij hebben maar 1 goed verlicht lokaal in de school Nu heeft de heer Bil goedgevonden 2 dagen 'e laten vervallen, dan kon hij die later ophalen en dan zou nog afgewacht moeten worden ol het ber- halingsonderwijs gegeven wordt, hetgeen spr. hoopt, plaats hebben 's Maandags, Dinsdags en Donderdags van 6 tot 8 uur. Dit is ook gevraagd aan den heer Odink en die vond die regeling goed. B. en W. waardeeren het zeer dat er landbouwonderwijs wordt gegeven en stel len dan ook voor aan het verzoek te vol doen met die bepalirg er bij dat indien het mocht blijken dat er meer werk komt om de school schoon te houden dit voor zijn rekening komt, mocht dit echter niet het geval zijn dan is hij niets verschuldigd. Dhr Goedegebuure zegt reeds vroeger is er over gesproken als er een vacature kwam om een onderwijzer te benoemen met landbouwacte en nu is het dhr Bil gelukt deze acte te halen en spr juicht het thans toe, dat deze cursus nu dadelijk gaat beginnen en laten wij daarom alles geven voor het onderwijs in den landbouw. Spr stelt voor om die meerdere kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De voorz. zegt dat het hem genoegen doet dat alle leden er mede instemmen dat er landbouwonderwijs wordt ge geven, maar wat betreft het schoonhouden spr n eent dat er dan des te rneer gezorgd zal worden dat het in orde blijft. Dit is toch geen bezwaar. Dhr Goedegebuure meent dat het toch niet vuii zal worden. De voorz. zegt misschien niet bij deze jongelui, maar bij de vrijw. landstorm was dat wel zoo. Dhr Prince meent dat dit geen bezwa rende bepaling is en het spoort aan tot orde. De voorz. zegt dat dhr Bil er echter mee tevreden is. Met alg. st. wordt bes'oten dhr Bil een schoollokaal te geven, met de reeds ge- uoemde bepaling. Een schrijven van E. Goedegebuure in houdende mededeeling dat zijn doofstom met dochter, eenigen tijd in een gesticht zou moeten vertoeven om eenig onderwijs te genieten, zoodat er dan nog kans is dat zij in haar onderhoud zal kunnen voorzien. De kosten hiervan bedragen ongeveer f500 en daar hij zelf wel f250 zou kunnen op brengen zoo verzoekt hij de andere helft of f250 uit de gemeentekas te mogen ont vangen. De voorz. zegt er is geschreven naar den directeur var. die stichting in Rotterdam en deze deelde mede dat de kosten zullen bedragen f350 per jaar en dat zij er drie jaar zal moeten blijven. Nu heelt Goede gebuure begroot f500. B. en W. stellen voor om de helft van de werkelijke ver- pleegkosten te betalen en wel f175 en dit zoo lang als zij er moet vertoeven. DhrHeijboerkan zich hiermee vereenigen Dhr Goedegebuure merkt op dat in het verzoekje voor komt dat het f500 zal kosten en hij zegt de helft maar te kunnen dragen en niet meer. B. en W. stellen nu voor de helft van f350 te geven en dat is f 175, wanneer nu Goedegebuure maar f 100 kan betalen dan moet hij die f75 er zelf bij doen. Hoe hij gekomen is aan f500, dit is zoo, de verpleegkosten zijn f350, maar dat meisje moet toch zakgeld hebben en gekleed gaan en zoo is hij aan f 500 ge komen. Spr zou dan ook vóórwillen stellen aan zijn verzoek te voldoen en hem f250 te betalen. De voorz. zegt dat B. en W. dit ook hebben overwogen. Zij zeiden de verpleeg kosten van Kaatje Goedegebuure zijn f350 maar wat komt daar hij. Maar nu hebben wij ook niet uit het oog verloren dat klee ding en reiskosten opwegen tegenover de voeding, want die valt geheel weg. Indien wij nu ramen f450 en wij geven f225, dat zou dan eeu voordeel wezen voor Goe degebuure en dat mag toch niet. Wij mee nen dat het beter is de helft te geven van De voorz. zegt dit geldt dan voor zoolang zij te Rotterdam is. Dhr Prinse vraagt of het de bedoeling is als het mocht blijken dat het te laag of het dan verhoogd wordt. De voorz. bevestigt dit. Dhr Prinse kan dan met het voorstel meegaan. Het voorstel in stemming gebracht wordt met alg. st. aangenomen. Aan de orde komt het vaststellen van de gem. begrooting voor 1930. De voorz. leest het rapport van de com missie voor en deze vindt geen aanleiding tot op- of aanmerkingen en adviseert tot vaststelling. Met alg. st. wordt de begrooting vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 66837,355 wat den gewonen dienst betreft en in ont vang en uitgaaf op f 169,77 wat den kapi- taaldienst betreft. De begrooting van het Weezen-Armbe stuur heeft ook bij de commissie geen aan leiding gegeven tot op- of aanmerkingen, zoodat zij adviseert de hegrooling vast te stellen. Met alg. st. wordt deze begrooting vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 12731.515. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging der begrooting voor '1929. Hierna sluiting. blijven Qndanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door 88256 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. Nadruk verboden. (2e helft October.) Gaveu we iD ons vorig ariikelije den «ad om planten, die niet winterhard tijn. vóór 15 Oct. naar binnen te brengen, met verschillende groenten be boeren we die voorzichtigheid niet in acht te nemen. Want op de mooie dagen zit er nog groei in de lucht en in den grond. Zie dan maar eena naar onze an dijvie, ouzo koolrapen en Icool, naar de reuzeDbloetn- koul en de prei, dat alles profileert nog van de milde dagen, die October kan geven. Ook met het opnemen vau 't witlof wachten we nog de cultuur de werkelijke verpleegkosten omdat zak- j hiervan moet niet eerder aanvangen, dan wanneer o-„M on roiclrncfpn nnwpcren tetrfin de voedinrr i de wortels „rijp" zijn, wal te zien is aan hat af sterven van hot lof. Men heeft dan de beste kans geld en reiskosten opwegen tegen de voeding Dhr Goedegebuure zegt het meisje is 24 jaar oud en zou indien zij niet naar het Instituut was, nog wel zelf de kost kunnen verdienen. De voorz. meent dat zij er wel 2 of 3 jaar moet blijven volgens het schrijven van den Directeur van het gesticht, het geen de voorzitter voor leest. Spr acht het dan ook werkelijk voldoende als de ge meente f175 geeft. Dhr Goedegebuure zegt dat de kleeding anders duur is tegenwoordig. Weth. Quakkelaar had het heter gevon den dat er eerst bij het gemeentebestuur gekomen was, voor dat het meisje weg was gegaan. Het is nu het paard achter den wagen spannen. Waarom komt men eerst niet als men iets van plan is, waar steun van de gemeente voor noodig is, naar het gemeentebestuur? Het is toch billijk om eerst een verzoek in te dienen. Weth. Elenbaas vindt dit ook, want neemt aan dat er afwijzend beschikt zou worden. Het is een verkeerd standpunt om eerst het meisje weg te doen en dan aan te kloppen hij het gemeentebestuur. Weth. Quakkelaar zal zijn stem aan het voorstel geven, maar wenschte dit toch eerst in het midden te brengen. De voorz. zegt met Goedegebuure hier over gesproken te hebben en hem dit onder hei oog gebracht te hebben. Hij heeft toen volkomen ingezien dat het niet goed is geweesl. Weth. Quakkelaar merkt nog op dat een ander dan later ook zoo zou kunnen doen. Spr stelt echter voor om voorloopig f175 tefgeven en dan kan men later nog zien. 12 36269 om vaste kroppen ie irekken. Witlof is een groente waarvan het welslagen van tal van factoren of kleinig heden afhangi. De cultuur kan geschieden op velerlei wijzen tuinbazen doen dit b.v. zeer geschikt onder de pijpen der waruie kassen, maar ook in schuren, in bakken, kelders en kuilen, kan hel met succes plaats hebben. Mogelijk komen we hierop later nader terug. Wij herhalen nog even, dat we onze aardappels en wortelgewassen kunnen iukuilen, mits we er voor zorgen, dat we eeu plaats kiezen, waar het grond water geen kwaad kau doen, anders ontstaat er rotting. Onze andijvie hinden we hij partijtjes op, om ze geel te doen worden men due dit op 't midden vau een inooien dag, als de plau'en geheel droog zijn. Zoo zoetjes aau raakt onze moes'uin leeg, en zijn we reeds weer bedacht op bel ireffeu van voorbe reidende maatregelen mei het oog op den naderenden winter. Misschien is het wenschelgk om uw grond in winterbedden te leggen, wauneer n 1. het terrein lna«r en er des winters een hooge waters and is. Dan grare men greppel-jes die afloopen naar oen broederen greppel of slootde ui'gegravon aarde werpe mea den akker of tuin, zoodat de akker j-s rond komen te liggen, en het overtollige water afvloeit naar de greppels, tiet voordeel van dit in winter bedden leggen is dat in 't voorjaar de grond eerder opdroogt en verkruimelt, en do zaaïng eerder met succes kan aanvangen, Verioont uw grond mos of biezen, dan i* hei goed, behalve te greppelen ook te kalken vele tuinen zijn uog te kalkarra. Urn echter den juisten kalkioestand te leereu kennen, waarmee de vruchtbaarheid van dan tuin ton uauwste verband houdt, is ten zuersie aan te raden, oen monster grond lot onderzoek op ie zendeu aan het Bedrijfalaboraioriutn voor grondonderzoek te Gro ningen, kosten f 2 50 Meu vrage daartoe eerst een formulier aan ter in vulling, de rest wij-i zich van zelf aau. Woont ge in eeu boschrijke omgeving, dau komt nu voor U de tijd vau liladharküii. Misschien vindt ge dit geen prettig werkje, maar bet afgevallen en verzamelde loof is iu de huishouding van elkeu tuin een nu'tig raaieria.il Brengt moo hei op een vaste hoop, en zet men dien gedurende den zomer een paar malen om, tot de massa voldoende verteerd is, dan krijgen we eeu kostelijke bladuarde, zeer ge schikt voor de cultuur onzer gewassen en voor te

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1