IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT Jfaprx&i* NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. MIJNHAI 2321 VrijdagF27 September 1929. Zeven en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. VERDRONKEN. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, sper kwartaal f0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17>/2 c Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. jrgemeetter en Wethouders van Tholen maken ad dat het tot nadere aankondiging verboden is n de Kom der gemeente met wagens en karren s dan stapvoets te rijden, lolen, den 26 September 1929. 6 Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ervroeging met één uur van de wettelijken tijd, indigen den 6 October a.s. te drie in den voor lig. i overgang geschiedt in dier voege dat op even- ;md tijdstip de tijdregeling weder in overeen- ning wordt met den middelbaren zonnetijd en aanwijst twee uur in den voormiddag, lolen, 26 September 1929. 10 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft September.) Nadruk verloden. idden September is de tijd om slazaad en bloem- uit te zaaien voor „weeuwenplaDten" hiervoor men nemen de bonte chili" en de „Meikoningin" van vooral de laatste op den kouden grond zeer oetde Erfurter dwerg is voor bloemkool aan evelen. Men kan de laatste buiten zaaieD, maar en bak, waar dan bij regenachtig weer de ramen legd kunnen worden, achten wij beter. Slaan ;s de plantjes erop, dan worden de ramen eraf imeD. Wanneer de planten een paar blaadjes ver en, hebben ze meer ruimte noodig, waarom we lan verspenen en ze gelegenheid krijgen tot flinke te planten op te groeien. Zaait men bloemkool en bak, dan kan men hiermee wachten tot het dezer maand, daar anders bij gunstig weer de ten voor den winter licht te zwaar worden. Zoo het ook met onze sla gaan te zeer ontwikkelde ten gaan bij verplanting vroeg schieten, bloemkool die ge nu in den tuin hebt staan, ge geregeld eiken dag nagaan, om te voorkomen de zon ze niet geel doet worden. Daartoe is bet de bladeren te knikken en aldus de „bloem" eschutten bloemkool, die niet blank is, heeft waarde voor een goed deel verloren. Ik zie daar bedden bietwortels en witlof-planten, die door- hoten zijn ze geven, wat de eerste betreft, geen elijke wortels, terwijl de laatste geen vaste jpen vormen. doet dus het best ze te verwijderen. Loop even straks lusschen de witloofwortels, om ze en daar waar ze te gedrongen staan, wat uit te leu de overblijvende kunnen daar nu nog van teeren. an de witlofwortels van het vorige jaar kunt ge de zaadslengels afsnijden of met wortel en al uit grond lichten en op den zolder te drogen hangen, g ze omgekeerd op en leg krantenpapier op den om het zaad, dat uitvalt, te verzamelen. Denk de muizen iet ge nu uw aardbeibedden nog eens na, om anken van oude en jonge planten te verwijderen de te zwakke planten door betere te vervangen, hier en daar kan men nog opmerken, dat de enstruiken verkeerd behandeld worden. Als de enoogst is afgeloopen, bindi men de struiken te a alsof het takkenbossen ziju. Waarom doet men Om des te beter het onkruid dat zich er welig clien heeft ontwikkeld en moeilijk te verwijderen baas te kunnen worden, terwijl tevens zon en t den grond kunnen bereiken. Dat is geen kwaad maar de handelwijze is toch af te keuren; ainste als men het samenbinden reeds doet, als blad nog aan de struiken zit en do bosseD eerst den winter losmaakt. Dan belet men licht en it toe te treden tot het binnenste der struiken, lge waarvan de bladeren verstikken en de htknoppen zich slecht ontwikkelen. Zulke mis- delde struiken kunnen het volgende jaar oogst geven en alleen aan den buitenkant der een en aan de toppen vrucht dragen. Het is dus om, waar dat samenbinden nog geschiedt, na verwijderen van het onkruid en het losmaken den grond, onmiddellijk de struiken weer los naken. I verzuimt zeker niet, om eiken morgen eens js uw perziken te loopen krijgen ze een zacht- kleur, dan probeert ge eens voorzichtig (niet kken) of ze willen loslaten, lebt u misschien ook hazelnoten? Denk dan aan pluk. Er is wel geen gevaar voor overrijp worden, tr wellicht voor verlies. Veelal toch vindt men hazelaar, die een vochtigen bodem voor lief mt, langs de sloot, zoodat de rijpe vruchten voor deel in het waier terecht of liever niet terecht len. Maar er kan nog een andere oorzaak van ies zijndoor de ratten die in het water verblijf den en dan geen enkele vrucht sparen. Ter be- iging tegen deze roovers kunt ge om den stam den boom een flinke strook zink of blik be igen, waarvan de rand iets omgebogen is; dan nen de rallen er niet tegen opklimmen. Vie zelf zijn zaad wil winnen van verschillende emen en groenten, moet hieraan veel zorg besteden, ers gaat de boel schimmelen of verliest het zaad deel van zijn kiemkracht. In den regel zal men beter uit zijn, wanneer men zijn zaad koopt en be trekt van een vertrouwde firma, tenzij men te doen heeft met een zeldzaam gewas of een byzondere kruising en men het zaad winnen beschouwt als een lief hebberij. Maar nog eens de meeste zorg zij dan aanbevolen Indien u in het bezit is van 1 of meer Laurieren, dan kunnen deze thans verplant of verpot worden in een grootere pot. Men doet dit als regel om de 2 jaar, het eerste jaar na het verplanten ontwikkelt zich liet wortelgestel het meest, het tweede jaar o-roeit de plant meer naar boven. Groote kroon- of pyramideboomen kan men nog langer in de kuip laten staan, indien men althans niet merkt, dat zij kwijnen. Gebruik bij het verplanten eon krachtig potmeDgsel, b.v. van bladaarde en paardenmest, die goed verteerd is, van elk de helft. Druk dit mengsel goed aan en giet dan den eersten tijd Diet te veel, anders gaan de wortels licht rotten. Voor de huisvrouwOm zoo af en toe in den a.s. winter uw woonkamer te vervullen met een heerlijk parfum, moet ge thans bloeiende rozen plukken deze zonder stelen inmaken in een terdege gereinigde en gedroogde flesch welke luchtdicht kan worden afgesloten. Bewaar de flesch op een koele plaats en na een paar weken kunt ge reeds van den heerlijken rozengeur genieten, door oen poos de flesch te openen. Maandenlang blijft dit geconserveerde rozenparfum bruikbaar. naar een anderen huurder of naar den verhuurder terug. Hierdoor is voor het geheele land een uniforme regeling getroffen, waardoor de dorschende land bouwers nit een ernstige impasse zijn geraakt, waarin zij zich bevouden doordat over het ge- heole land ontvangers der Directe belastingen weigerden vrijkaarten voor wegenbelasting be treffende motortractors af te geven aan de zeer talrijke coöperatieve dorschvereenigingeD, welke sedert Juli 1927 waren opgericht om de Wegen belasting te ontgaan. In een der zalen van het Provinciaal bestuur van Zeeland heeft Maandag de installatie plaats gehad van de commissie van overleg in ambtenaarszaken, die in gesteld is ingevolge het nieuwe reglement betreffende den rechtstoestand van de ambtenaren der Provincie. De door Ged. Staten aangewezen voor zitter, de heer mr. P. Dieleman heeft daar bij een toespraak gehouden, en uiteengezet wat het werk en doel van een commissie van overleg is. Drogisten tabletten BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VERLAGING VAN DE TELEFOON TARIEVEN. Voor het interloca&l telefoonverkeer zijn ver laagde tarieven ontworpen. In plaats van de thans verschaldigde bedragen van f 0.20, voor een ge sprek over afstanden tot 15 K.M. en f 0.50 voor een gesprek over afstanden daarboven moet be taald worden: f 0.10 bij afstanden tot 10 K.M.; f 0.15 tusschen 10 en 15 K.M.f 0.35 lusschen 15 en 35 K.M.f 0.50 bij afstanden daarboven. Verder zullen de bezitters van locale aanslui tingen deswege per jaar een naar den kost prijs van de aansluitingen berekeuden jaarlijkschen hourprijs moeten betalen en daarnevens voor elk door hem gevoerd locaalgesprek cent ver schuldigd zijn. Deze nieuwe tarieven zullen ingaan op 1 Jan.a.9. Gerekend wordt op een lagere ontvangst van rnim één millioen gulden. Verder wordt in overweging genomen een ver laging van het peil van enkele posttarieven, in bet bijzonder die van drukwerken en monsters in bet binnenlandscb verkeer. Ook is in onder zoek de mogelijkheid van een lokaal tarief, be langrijk lager dan bet thans algemeen geldende, voor postpakketten. Het ligt in de bedoeÜDg de gewichtsgreus van postpakketten in het binnenlandscb verkeer ruimer te stellen, indien dit zonder bezwaren mogelijk zal blijkeD. Gestreefd wordt naar uitbreiding van het aantal reebtstreeksebe pakketposlzendiugen door middel van schepen van Nederlaudsche stoomvaartmaat schappijen, tengevolge waarvan, behalve z.g. „rustig" vervoer, lagere tarieven mogelijk worden en het transito verkeer over Nederland wordt be vorderd. In onderzoek is de mogelijkheid door aitvoeriug van nachtautodiensteu bet verkeer zoo te leiden, dat de correspondentie, welke in de groote steden van Noord- en Zuid-Holland in deu vooravond ten posikantore wordt gepost en bestemd is voor de belangrijke plaatsen in andere proviuciëo, den volgenden dag ter plaatse van bestemmiog in de eerste bestelling kan worden opgenomen. COÖPERATIEF MACHINAAL DORSCHEN EN WEGENBELASTING. De minister van financiën heeft aan de direc teuren der Directe Belastingen medegedeeld, dat houders van landbouwbedrijven, dis een tractor met dor8cbmacbine van een verhuurder vandorscb- werktuigen hebben gehuurd, als hondere van eeu en aoder kannen worden aaDgemerkt. AaD ieder kan voor dien tractor met aanhangwagens een kostelooze belastingkaart worden afgegeven, waarmede met dit motorrijtuig met aanhaDgw - gens naar de plaats waar hij de dorschwerktuigen zal bezigen, kan worden gereden, en vandaar SCHIPPER DRIJFT DE ZUIDERZEE IN. DeTexelsche vuurtorenwachter bemerkte stakelvuren op de Eierlandsche gronden. Onmiddellijk besloot men de reddingsboot van De Cocksdorp naar het in nood ver- keerende schip te zenden, waarbij men van roeiers gebruik moest maken. De reddingsboot koos zee, doch na een zeer moeilijke reis gelukte het eerst na vijf uur 't stakelende schip te bereiken. Het was een Ijalk, geladen met schelpen. Aan boord was een ongeval geschied waarom de vrouw van den schipper in doodsangst stakelvuren was gaan afgeven. De schipper was nl. tijdens den storm bezig een roei boot leeg te scheppen, toen plotseling de vanglijn brakde schipper trachtte nog naar het voor anker liggende tjalkschip terug te roeien, doch vergeefs. Met het ranke bootje dreef hij 't Eierlandsche Gat in. De reddingsboot had de boot niet gezien, zoodat men zich ongerust maakte over den schipper. Gelukkig bleek deze gered te zijn door een motorschip en te Harlingen behouden aan wal gebracht. De schipper was geheel uitgeput door vermoeidheid en koude. ONGELUK OP DE ZUIDERZEE. De beurtschipper van Workum, komende uit Amsterdam, nam te Zaandam een jol van een stadgenoot op sleeptouw. Op het zeetraject EnkhuizenStavoren zou de roerganger der jol, een 20-jarige jongeman, iets halen uit de voorboot en liet daartoe het roer los. Dit bleek gevaarlijk, want direct sloeg de jol o'm en werd het sleep- trosje door de kiel doorsneden. De jolleman kwam nu in een hachelijke positie: langer dan een half uur had de motortjalk noodig om den schikbreukeling te redden, wat eindelijk mocht gelukken. De jol met di verse goederen ging verloren. DOODELIJK ONGEVAL. Aan de papierfabriek De Eendracht van de firma van Gelder Zonen te Wormer heelt de 57-jarige arbeider P. Hollenkamp een 3000 K.G. wegende maalsteen over het lichaam gekregen. Hij is overleden. DE ROERMONDSCHE EIERMIJN. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat het olficieel reglement van de Coöp. Roer- mondsche Eiermijn werd vastgesteld. Vijf en twintig jaren is het geleden, schrijft het Hbl., dat meester Breukers, onderwijzer te Neer, de vader van den tegenwoordigen directeur, de boeren in zijn streek zóó ver wist te brengen, dat zij besloten een einde te maken aan den tot dusver met de winkeliers gedreven ruilhandél, waarbij zij voor hun eieren wat kruidenierswaren e. d. in ruil ont vingen, inplaats van geld. Aan zijn initia tief was het te danken, dat op be scheiden schaal een coöperatieve ver- eeniging werd opgericht, welke nadien is uitgegroeid tot de grootste instelling, die wij op dit gebied kennen. De Roermondsche mijn is de grootste en belangrijkste niet slechts van Neder land, doch van geheel Europa, zoo niet van de wereld, in het afgeloopen jaar minder dan rond 164 millioen eieren, welke een waarde vertegenwoordigden van meer dan 10 millioen gulden! En hoewel deze aanvoercijfers hooger zijn dan van eenig voorgaand jaar, toch zal het loopende jaar er weer bovenuit gaan, want in de eerste acht maanden van '1929 werden al weer aangevoerd '156 millioen eieren voor 9'/2 millioen gulden. BOERDERIJ AFGEBRAND. Dinsdagavond toen de bewoners zich reeds naar bed hadden begeven, brak plot seling brand uit in de landbouwschuur van A. te Twelloo. Door uit het raam te springen wisten de bewoners zich te redden. Niets'viel er meer te redden. Het vee was in de weide. Verzekering dekt de schade. DE UITBREIDING VAN HET RADIO-VERKEER. Het radio-verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld wordt steeds drukker. Het aantal aanvragen om verbinding is ge durende 't laatste jaar met meer dan 300 gestegen. Daarom is naast den bestaanden telefoondienst op lange golven thans ook een zender voor den internationalen tele foondienst op korte golven gebouwd. Dit station ligt in Lawrenceville N. Y., en be staat uit 20 torens of masten ter hoogte van 60 meter, opgesteld in den vorm van de letter L van meer dan een mijl lengte. Tusschen deze masten zijn 12 antennes opgehangen, welke aan het eind van dit jaar alle in bedrijf zullen zijn, als een onderdeel van het belangrijke internati onale telefoonsysteem dat de schakel zal vormen tusschen Europa en Zuid-Amerika. Negentien masten, waaraan 3 kortegolf- antennesystemen van elk 3 antennes, zijn opgehangen, vormen het lange been van de letter L en dienen voor de verbinding met Europa, terwijl de masten, die het korte been van die letter vormen, bestaande uit een korte-golf antennesysteem van 3 antennes, zal dienen voor de verbinding met Zuid-Amerika. De L-vorm is speciaal gekozen, omdat Argentinië en Engeland volgens het kompas ten opzichte van elkaar in een rechtboek 1928 Door de transatlantische telefoonverbin ding is het thans mogelijk 85 van alle telefoonabonné's ter wereld, 32'/2 millioen in getal, met elkander te verbinden. Wan neer de verbinding met Zuid-Amerika ge reed is, wordt dit percentage nog hooger. ZIGEUNERS. Langs de Belgische grenzen zwerven weer troepen Zigeuners die ons land trach ten binnen te dr ngen. Teneinde binnenkomen tegen te gaan worden onze grenzen door maréchaussee en politietroepen bewaakt. DE ALASTRIM. In ons land breidt de alastrim zich uit. Te Rotterdam wordt ze kwaadaardig, er zijn daar reeds eenige volwassenen over leden, terwijl er nog eenigen ernstig ziek liggen. De veehouder Th. P. te Woerden ging in de morgenuren eens naar de in de nabijheid van zijn woning gelegen weide om te zien hoe het met zijn vee stond. Toen hij langen lijd weg bleef, ging men eens poolshoogte nemen en vond men zijn lijk voorover in een sloot liggen. ONGELUKKIGE VISCHPARTIJ. Het water in het Stroobosscbe kanaal is zoo laag dat de walbeschoeiïng geheel op het droge ligt, zoodat men daar achter staande gemakkelijk kan visschen. Een meisje van 8 jaar was juist voor de zuivelfabriek aan het hengelen toen de machinist der zuivelfabriek de spuikraan van den stoomketel opende. Het kind bevond zich op dat oogenblik juist voor de leiding, welke in de vaart uitmondt. Deerlijk aan beenen en lichaam gebrand, werd het kind opgenomen. UITGEDROOGD. De Elbe, een van Duitschlands grootste rivieren, is tengevolge van den drogen zomer, over een groot deel van haar loop nagenoeg uitgedroogd. Bij Dresden is van werden er aangevoerd niet den anders zoo breeden stroom slechts

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1