IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT geneest NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. lo. 2.319 Vrijdag 13 September 1929. Zeven en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. M Zenuwstillend 88141 MIJNHARDT'S zenuwtabletten FIRMA J. M. C. POT THOLEN. aat 3 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post fl,65 -f 15 ct. disp. kosten. PUBLICATIEN. BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Borgemeester en Wethondera van Tholen maken iend, dat een kiezer, met inachtneming van het de Kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht ie mmen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede ogen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge- onlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de ge- lente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zyn vezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de Ivakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of lermalen in de die gemeente terugkomt, ais regel kens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet paalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vronw, ilke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de venvermelde voorwaarden, met haar man, in ver- nd met diens beroep of werkzaamheden, afwezig segt te zijn. De kiezerslijst wyst aan, welke kiezers bevoegt zijn volmacht te stemmen en voor welke verkiezing daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belang- bbende een daartoe strekkend met redenen omkleed rzoekschriit aan het gemeentebestuur heeft inge- ndde indiening moet geschieden vóór 1 Januari niet eerder dan 1 October van het voorafgaande tr. Formulieren voor de bedoeldo verzoekschriften van 15 September tot en met 31 December ter meente-secretarie kosteloos voor de kiezers ver- ijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrifr als venbedoeld heeft ingediend en die van de ge- aagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, welker kiezerslijst hy moet voorkomen, aan den rgemeester of aan den daartoe door dezen aange ven ambtenaar. De mededeeling kan geschieden odra het verzoek is ingediend, doch niet later dan week na den dag der candidaatslelling. Hy geaft daarbij op naam en voornamen, dag- ekening en plaats van geboorte van hem zelf en den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht •gemaakt. De volmacht wordt door den kiezer UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. De inlevering moet, voor zooveel deze gemeente betreft, plaats hebben te Oud-Vossemeer in het Ge meentehuis op Dinsdag 15 October 1929 des middags om 12 uur. De goederen zullen in ontvangst worden genomen door den indeelingsdistrictscommandant of' een ander daartoe aangewezen officier. Voor verdere bijzonder heden raadplege men de aanplakbiljetten. Tholen-, 9 September 1929. 29 VRIJSTELLING WEGENS KOSTWINNER SCHAP, UITSTEL VAN EERSTE OEFENING, ENZ. Aan den ingeschrevene voor den dienstplicht, die tot gewoon dienstplichtige bestemd is, zal vermoedelijk omstreeks einde September kennis worden gegeven omtrent het korps, het korps onderdeel, enz. of den dienst, waaraan hij is toegewezen, alsmede omtrent het tijdvak waarin hij zal worden ingelijfd. Voor aanvraag om vrijstelling wegens kost winnerschap en uitstel van eerste oefening, raad plege men de aanplakbiljetten. Tholen, 9 September 1929. 18 Burgemeester en wethouders van Tholen brengen ter kennis dat aangifte voor ruiming van privaatputten tegen Donderdag 19 September a.s. kan geschieden. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van het Stadhuis. Tholen, den 11 September 1929. 7 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. I (le helft September.) Nadruk verboden. ■rö por den borgemeester of den door dezen aangewezen nbtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht ordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van gemeente mededeelen, dat hy de volmacht aan- aemt. Van de aanneming wordt aanteekening ge- an onder het origineel der volmacht deze aan- ekening wordt door den gemachtigde en door den trgemeesler of den door dazen aangewezen ambte- Bar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds lijktydig met de aanwijzing beeft plaats gevonden, >eft de borgemeester of de door dezen aangewezen [nbtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aaD q gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen til*!! r secre,ar'e de volmacht te komen aannemen is O nnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, in is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw >or dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen, repal Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden □e metfÜ) die 'n gemeente bevoegd zijn tot het deel- zoodei'emeD aan dezelfde verkiezing. lnditD de kiezer een ^machtigde heeft aangowezeo vóór de vaststelling de kiezerslijst, en na de vaststelling der lijst ocht blyken, dat de gemachtigde niet aan dezeD I «ch voldoet, wordt de volmacht als vervallen bo- )£LBI k°Qwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde Brkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als 1 l tmachtigde aannemen, behondens dat hij een tweede inwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen jn geschied door personen, die tot zyn huisgenooten en. Het zaaien np den vrijen grond is nu vrijwel af- geloopen, liet eene bed na het andere wordt ont ruimd. Men zaait nu uit in leeggekomen bakken, bv. waar komkommers in zijn geweest, verschillende koolsoorten voor weeuwplanten (weeuwen). Bij on gunstig weer, kan men tor beschutting van de jonge plantjes 't glas er op leggen, bij goed weer is dit niet noodig. Men denke er nu reeds aan te zorgen voor slaplanten in het voorjaar en zaaie daartoe en buiten, bv. voor don bak niet te dicht om stevige lienate, Qp 2ehoore: Postki iesmidi js-arti fliddete kost velop papie echts ▼eel n 16 POT, Thol ze uit en zet ze op hoopen, of, als de gelegenheid bewaar ze dan onder water in een sloot. noemden straks weeuwplanten van koolsoorten; deze kan men op het eind dezer maand verspenen onder glasde eerste 2 a 3 dagen niet luchten daarna koel opkweeken is het beste. Men oogst behalve boouen ook andijvie en allerlei kool; de andijvie wordt een dag of 8, voor men ze oogst, opgebonden om ze geel te doen worden, dit moet escbieden bij droog weer, als dus ook de kasten droog zijn, daar deze anders gaan rotten na het opbinden. - Hebt u bleekselderij in uw hof, wil ze dan nu aanaarden en kweekt u ook 1 of meer specerij-gewassen, vaste planten, en rhabarber, dan kunt u ze nu verplanten of scheuren, om nieuwe bedden san te leggen, met het afsteken der rhabar ber kunt u echter ook wachten tot het a.s. voor jaar. Tk zie dat u ook prei hebt, maar heel ge lukkig is u daar niet mee, de rups van de preimot heeft er in huis gehouden en de hartbladeren in erge mate beschadigd, zoodat ik U moet raden het loof af te snijden en te vernietigen. - Wanneer ge uw aardappelen rooit, is het zaak goed toe te zien, of de knollen ook door de wratziekte zijn aangetast, men ontdekt dan wratachtige, zwartgekleurde uit- groeiingen der oogeü, meer of minder groot, soms ook zeer klein. Reeds eerder hebt u dan de ver schijnselen dezer ziekte kunnen waarnemennaast de aardappelstengels, of óp het onderste deel ervan, in de bladoksels, komen dan groene, bloemkoolachtige uitwassen voor, zoodra u deze uitwassen of uitgroeiïngen ontdekt, moet U daarvan aaugifte doen bij den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen. Is er nu in den oofttuin nog wat te doon ter be strijding? Ja, bij appel en peer kannen lijmbanden worden aangelegd tegen den wintervlinderkomt deze veelvuldig voor, dan dient men de banden na eenige weken na te zien en bij te smeren. Bij pruim, kers, morel en perzik heeft men hetzelfde te doen en bovendien, met hot oog op voorkomende lood glans, de aangetaste boomen na den oogst zoo spoedig mogelijk op te ruimen en te verbranden. In deze maand kan men ook nog last hebben van de besaenbladwesp, de laatste generatie. Door oen bespuiting met Parijsch groen kunnen de larven worden gedood nu de vruchten geplukt zijn, kan men deze bespuiting bij de kruis- en aalbessen- struiken zonder eenig bezwaar toepassen. Tholen, 9 September 1929. 82 DIENSTPLICHT. INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN. In opdracht van deD Minister van Defensie roept Sch e Burgemeester van Tholeo de gewone dienstplichtigen er landmacht, die op 1 October 1929 naardeaan- ollingsreserte overgaan, op, om de aan hen verstrekte [jksgoederen in te leveren, voor zoover de inlevering an deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. jLJj Tot de hier bedoelde dienstplichtigen behooren a. zy, die zijn ingelijfd voor de lichting 1914, met uitzondering van hen, die ten gevolge van genoten uitstel van eerste oefening of om een andere reden de eerste oefening, hetzij geheel, hetzij voor een deel, later dau den gewonen lijd hebben volbracht b. zij, die zijn ingelijfd voor een der lichtiDgen 1912 en 1913, doch mot de lichting 1914 de eerste oefening hebben beëindigd. planten te krijgeneen geringe aardebedekkiu; voldoende. Straks, ongeveer midden October, worden de plantjes onder glas verspeend op een afstand van 3 a 4 cM, en gedurende den winter koud behan deld, alle en maar vorstvrij houden. Deze planten zullen goed te pas komen, indien men in het voorjaar kropsla op een warmen bak wil zeiten. Het is niet goed over de slaplanten te gieten, men zorge slechts dat de aarde, waarin men ze zet, goed vochtig is. Vroeg broeigeel is de soort, welke het eerst goed is. In geen moestuin van eenige beteekenis zal de boerenkool ontbreken, deze is dan ongeveer Mei gezaaid en ongeveer Juli tiilgeplant. Maar ook du kan men ze nog wel uitplanien, bv. waar aard appels gestaan hebben, echter mag men dan geen groote stronken meer verwachten. De lage, fijne ge kruld is een zeer goede soort, deze heett een zeer fijne aangename smaak. Andere soorten, grover van blad, zijn beter tegen de vorst bestand men kan het de fijne gokrulde spoedig aanzien als het een weinig heeft gevroren, ze wordt dan zwart en gaat rotten. Boerenkoel wordt eerst recht smakelijk, als er een nachtvorslje over gekomen is. Woont ge in een streek, waar veel koolduiven zijn, wees dan op uw hoede, want als die vogels er den val op krijgen, dan is de kool spoedig vernield. We hebben in een vorig artikolje raeogedeeld dat men ook in den na zomer en in den herfst van den open vrijen grond spinazie kan telenwordt het evenwel zeer vorstig, dan is het met het groeien en oogsten gedaan. Wie ook in den winter er zeker van wil zijn spinazie op tafel te kunnen krijgen, die heeft in Aug. deze groente gezaaid om thans de jonge plantjes uit te zoeken (hoe jongor hoe beter] en ze in een bak te planten, 3 a 4 cM. uit elkaar. De ramen worden er op gelegd en men luchte goed hoog. Den bak heeft men tevoren gevuld met nieuwe zuivere blad- aarde. Aldus gekweeht, geeft de spinazie ons den ganschen winter een versch gerecht, waartoe men telkens de grootste bladeren afplukt. Ontdoet thans uw erwtenrijs van het s.roo en ook de boonestokken in ieder geval moeten de stokboonen, die het vol gend voorjaar voor zaaigoed zu11»d dienen, worden afgeplukt of opgetrokken, de wortels uit den grond lichten, opdat ze kunnen afrijpen. Hebt u veelboo- nenstroo en is u veeboer, dan kunt u het in den winter aan het vee voederen anders kan het op hoopen worden gezet en in het volgend voorjaar in de komkomraerbakken als staal worden bonut. Laat uw boonenstaken niet, zooals men nog wel ziet, den geheelen winter in den grond staan, maar trek en zenuwsterkend is de werkiög van 10 Glazen Boisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel ran 7.5 ct. voor antwoord inslniten en blad vermelden. ZOMERSTERFTE DER KUIKENS II. COCCIDIOSIS. VANWAAR DE BESMETTING Als veel voorkomende verschijnselen zagen we dus uit de brieven plotselinge massale sterfte (op ver giftiging gelijkend), krampen, verlammingen. Een ander verschijnsel zien we uit de volgende brieven 1. Het wil niet meer vlotten met het kleine goed Tot ongeveer 14 dagen groeiden ze als kool, toen kwamen er wat bij met verdikte oogleden en kopjes. Volgens zeggen van anderen was het snot. Als men ze gadesloeg hoorde men ze proesten en niezen. Er gaan er geregeld dood, dus de koppel wordt er niet grooter op. 2. Ik heb tweehonderd vijfweeksche kuikens, die Zaterdag j.1. teekeuen van snot vertoonden en dit nog in geringe mate hebben, doch er trad daarna groote sterfte op. Op Zondag 10 doodon. Is dat afkomstig van de eieren of krijgen zo dat maar zoo ineens 3. U deelde mij mede dat er bij mijn kuikens pullorum in hot spel was Thans denk ik dat ze snot hebben omdat enkelen eon oog dicht hebben, niezen, enz. Ook onder de grootere kippen komen deze ver schijnselen voor. Daarom vermoed ik dat ze met snot of diphterie sukkelen. Ze hebben ook een geel beslag in den bek. Ziehier dus een drietal brieven van gevallen waar de „snot" verschijnselen het sterkst naar voren treden. Alle drie gevallen betreffen echter coccidiosis, alleen het laatste geval was zeer ingewikkeld, want daar bleek bij nauwkeurig onderzoek dat deze ongeluks vogel van eon pluimveehouder nu werkelijk drio ernstjge ziekten onder zijn pluimvee had, n.l. pul lorum onder de jongste kuikens, coccidiosis onder de oudere en bij de kippen dipklerie. Laten we nu alles eens te samen nemen en dan de ziekte keurig volgens de boeken beschrijven. De eerste verschijnselen der ziekte worden jammer genoeg niet altijd opgemerkt. Ze bestaan uit haugerig- .1 728 88142 21 beid der kuikens en weinig eetlust. Het eerst valt het den pluimveehouder op als eenige kuikens onder de kunstmoeder blijven zitten suffen. De kuikens laten de vleugels hangen en trekken den kop in. Soms hebben ze diarrhe, soms echter niet. De kleur der mest is geel of bloedrood. Sterfte treedt meestal de eerste dagen hevig op. De beele koppel ziet er bleek en slecht uit en blijft sterk achter in groei. Bij oudere kuikens verloopt de ziekte langzamer. De kuikens hebben ruwe veeren, zijn snotterig en vaak doet zich verlamming voor. Laat mij er nu meteen bijvoegen wat men bij lijk opening vindt, Zooals de lezers al weten, ontraad ik altijd sterk om zelf dood pluimvee open te maken, met het oog op het besmettingsgevaar van de om- gaving. Maakt men de buikholte open dan is het meest opvallend verschijnsel darmontsteking. Vooral de blinde darmen kunnen hevig ontstoken zijn en op gevuld met een roode of grijze kaasachtige masia. De overige verschijnselen zijn niet erg opvallend. Om met zekerheid de ziekte te kunnen onderkennen moet van den darminhoud een microscopisch prepa raat gemaakt worden en dan ziet men bij een ver grooting van ongeveer 500 of 1000 maal de typische ovaalronde eieren der parasieten. Men behoeft dus met het bloote oog heusch niet aan het zoeken te gaan. Wie niet over een goed microscoop beschikt vindt niets. Laten we dit nu goed onthouden. De smetstof be vindt zich in den darm en wordt met de mest op een ontzettende wijze verspreid. Millioenen en mil- lioenen microscopisch kleine eieren der parasieten komen met de mest naar buiten en besmetten het geheele terrein waar de kuikens loopen, benevens voerbakken, drinkbakken, klompen of schoenen van het personeel enz. Alvorens nu in het kort dit ellendige schadelijke beestje dal de ziekte veroorzaakt te be- schrijvon, vraag ik me eerst even af zooals in brief no. 2: Waar komt die smetstof vandaan? Van de eieren of krijgen ze dat zoo maar ineens? Laat ik eerst nog eenige interessante gevallen ver tellen in verband hiermede. 1. Ik stuur U eenige kuikens. Verschynselei zijn vleugels laten hangen, vermagering en na verloop van een paar dagen liggen ze dood iu het kuiken huis, waarin ik ze afzonder. Tien dagen geleden kocht ik van een naar mijn meening zeer serieus adres 300 achtweeks kuikens, waarvan er nu de laatste week veleu sterveD, terwijl de heele koppel er niet florissant uitziet. 2. Een kennis vau me kocht verleden week 200 zesweeks hennetjes. Hij ontving ze Vrydag eu vond direct de kuikens erg klein en achierlijk. Hij dacht dat ze verreisd waren doch iuplaats dat ze na eon dag rust bykwamen, trad er sterfte in en stierven er binnen een paar dagen al eeu twintigtal. Wat kan dat zijn Welnu in beide gevallen zijn de koopers gruwelijk bedrogen want men heeft hun kuikens geleverd, die met coccidiosis behept waren. In het eorste geval was dit niet direct zoo duidelijk te bewijzen omdat de sterfte uiet direct na aankomst optrad en dus ook de kuikens niet direct onderzocht worden. In het tweede geval viel het bewijs niet moeilijk. Het kuiken dat Zaterdag het eerst siierf woog nog geen 100 gram en had bij opening een typische chronische ontsteking van den blinden darm, welke vol zat mei coccidiën. Ook de volgende kuikens die stierven, hadden dezo typische blindedarmontsteking, waarhij zich in dit darmdeel als het ware een worstje van kaasachtige rommel met coccidiëu vormt. Deze kuikens wogen eveneens nog geen 100 gram. Omdat dit geval zoo verbazend leerzaam is als afschrikwekkend voor beeld geef ik nog wat meer bijzonderheden. De ont vanger schreef direct aan den leverancier dat do kuikens slecht waren en op het oog voel te licht van gewicht. De leverancier schreef dat er in dezen koppel in de laatste weken geen sterfte geweest was, dus de dieren gezond waren en verreisd en wel gauw weer op gewicht zouden zijn. In dit stadium kreeg ik het geval in onderzoek en liet direct de 200 kuikens wegen. Ze wogen ge middeld nog geen 190 gram per stuk. Nu moeten goede gezonde kuikens (zesweeks) gemiddeld 300 gram wegen en waren mijn eigen kuikens, waarmee ik de gaasbodemproeven genomen heb en die dua steeds binnenshuis gezeten hebben, reeds 400 gram gemiddeld. In dit geval liet zich dus duidelijk het volgende vasts'elleu De leverancier had onder deze kuikens cocciditais gehad, waardoor ze zeer achterlijk waron. Daar de sterfte uitgewerkt was had hij de reat verkocht, iu de hoop dat de nieuwe eigenaar het troepje wel houden zou. Was er dan na eenige weken sterfte opgetreden dan was er niets meer te bewijzen geweest en had de kooper de strop gehad. Tengevolge van de reis echter haddeD eenige der chronische lijder» achterblijvers, het te kwaad gekregen en waren direct gestorven. Lijkopening toonde den aard der ziekte aan. Ik gaf direct advies alles wat er nog was direct terug te zenden. Daarmede was echter de schade nog lang niet hersteld, want de hokken en rennen waren thans besmet. j^Allts wa9 vau te voren keurig in orde ge maakt voor de kuikens, de hokken dik belegd met turfmolm, de wanden gewit, de rennen vor zien vau schoon zand. Thans moest alles -1A®?eQ uit, de rennen een voet diep aitgegrs'16* meer bijna nog versche turfmolm er uit, en wanden der hokken in de creo'fd11 kiader» oplossing), Daarna opnieuw witten411 arm Be~

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1