IERSEKSCHE EM THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. rE In Uw Zade PUROL 2314 Vrijdag 9 Augustus 1929. Zeven en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. «anspireerende Voeten 1 zoc FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. PON ind- 9-2 LATI en i aar. IMAM aat a, GEMEENTERAAD. LICHTE MARYLAND BAAI CT. IN PATENTVERPAKKING9 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, sper kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad fl,376, franco per post fl,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4regels 75ct.; iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATiEN. HINDERWET. rgemeeiter en Wethouders van Tholen brengen pen bare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter ligt een verzoek met bijlagen van H. Goossen, beroep, te Tholen, om verganning tot het ion van een motor in het perceel Hoogstraat no. 10 iraal bekend in sectie F. no. 1506. Maandag 19 Angnstas a.s., des voormiddags nar, zal in het Gemeentehuis gelegenheid be- om bezwaren tegen de inwilliging van dit ver in te brengen en deze mondeling en schriftelijk lichten, jwel de verzoeker, als zy, die bezwaren hebben, jn gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde ter secretarie der gemeente bennis nemen i ter zake ingekomen schrifturen, aandacht van belanghebbenden wordt er op gd, dat volgens de bestaande jurisprudtntie niet iroep gerechtigd zyn zij, die niet overeenkomstig der Hinderwet op den bovenbepaalden dag het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde >ezwaren mondeling toe te lichten, olen, 5 Augustus 1929. 25 StTO 1TEN 'Onze NDE ;n als kvrije 36 91 K) 38( rgemeester en Wethouders van Tholen brengen lenbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter ligt een verzoek met bijlagen van hen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, om ver- Dg tot het plaatsen van twee motoren in de nebamer van het perceel Hoogstraat no. 45, traal bekend in secte F, no. 1653. Dinsdag 20 Augustus a.s., des voormiddags uur, zal in het Gemeentehuis gelegenheid be- om bezwaren tegen de inwilliging van dit ver in te breDgen en deze mondeling en schriftelijk lichteu. wel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde t*er secretarie der gemeente kennis nemen e ter zake ingekomen schrifturen, aandacht van belanghebbenden wordt er op igd, dat volgens de beslaande jurisprudentie niet roep gerechtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig der Hinderwet op den boven bepaalden dag iet Gemeentebestuur ziju verscheoeo, ten einde ezwaren mondeling toe te lichten, len, 6 Augustus 1929. 24 UHl dero traospireerende lichsamsdeelen moet rirtri^6^ao^e'eQ me* Parolpoeder, als zijnde het afdoeDde middel daar.oor. •Voet,- Toilet— en Kinderpoeder in BosaeD 0 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. S8086 8 PLUIMVEETEELT. Vragen,^ deie rubriek betreffende, kannen door de abonné'» worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel rnn 7.5 ct. voor antwoord insluiten en blad Termolden. Ziekte, gebrek of eigen schnld? Kromme borstbeenderen. men verschillende kippen bekijkt die er op stand soms heel aardig uilzien zal het opvallen er velen een eigenaardige afwijking vertoonen, n meer of minder krom borstbeen. Nu moet direct op wijzen dat wat wij een krom borstbeen n, >0 381 gen eren blll 36261 echo IN. lang niet altijd een verkromming van het 8 borstbeen is, doch alleen van de kam van rstbeen. Het borstbeen is een min of meer irpig plat been dat verbonden is met de ribben midden steekt er een soort kam uit waaraan ote borstspieren zich vasthechten, de spieren or het vliegen dienst doen. Het is nu deze borstkam die men meestal hot borstbeeD en die men bij geslachte en geplukte kippen ijk ziet. Vooral bij magere kippen steekt deze iherp uit en vandaar dat men de vleezigheid aliieit van een slachikip beoordeelt naar de laf fïaaroP die kam uilsteekt. Hieruit volgt ook Ie gewoonte der poeliers om deze kam, als panklaar gemaakt wordt, af te knippen. Dan ua een broodmagere kip met scherp uitstekend ieu ineens heel anders, de kam is omgoieo-d, egd en de borst der kip lijkt gevuld, vleezig. kam nu is bij verschillende kippen i'j plaats larsrecht krom, soms met een flauwe bocht, chter met een heele storke S vormipe bocht, bocht flauw dan behoeft het borstbeen er nog >der te lijden, maar als de bocht heel sterk men er soms wel oen paar vingers in kan dan wordt het heel anders en '3 het eigen- orstbeen zelf ook geheel krom Js dit nu erg eens even bedenken dat door de verkrom- »en verkorting van het borstbeen optreedt, een worden van de borstkas, dan zien we on- Üjk in dat daardoor de ruimte .0 de borst holte (die bij een kip één is) veel kleiner en dat dus edele organen hierdoor in hun keling on functie gehinderd worden. Vandaar ij ke taf f i 37 ;erma - 1 dus dat een kip met een krom borstbeen niet zoo goed is als een kip met een recht borstbeen. Toch komen dergelijke dieren zelfs nog wel op tentoonstellingen en een keurmeester die er niet op let laat ze soms door. Iemand, die veel werk van de keuring maakt, zal natuurlijk eventueele prijs winnaars in de hand nemen en het borstbeen beoor- deelen. De vraag is nu Hoe komt het kromme borstbeen tot stand en als U dat aan de kippenhouders vraagt zal 99 0/o antwoorden „Doordat de kippen te jong op stok gegaan zijn, toen het borstbeen nog week was''. Dat antwoord moeien we nu eens wat meer kri tisch bekijken want doordat men het algemeen hoort, zou men het haast gaan gelooven. Ik heb er al eens meer op gewezen dat de pluimveewetenschap nog zeer jong is en dat veel van wat men zoo hier en daar hoort en leest wat ik noem wetenschap uit de derde tot tiende hand is en veel overlevering bovendien. Tot voor enkele jaren speelde de over levering de hoofdrol. Daarna is men proeren gaan nemen, wetenschappelijke onderzoekingen gaan doen en heeft men interessante resultaten gekregen. Deze resultaten worden meestal in duizenden losse artikelen in tijdschriften en brochures geplubliceerd en be reiken maar enkelen. Deze verwerken deze gegevens dan weer in andere bladen en zoo komen dan de gegevens der wetenschappelijke proeven soms wel langs tien schijven tot het groote publiek. Nu behoeft het geen betoog dat daarbij veel veranderd wordt, lang niet altijd met opzet, maar toch lijdt de waarde der publicatie op die manier. Hieraan is niets te verhelpen en op den duur wordt het ook wel beter, doch goed is de toestand laDg niet. Een typisch voorbeeld is nu dit geval der kromme borstbeenderen. Hoewel de wetenschap al jarenlaug weet hoe de vork in de steel zit, hoort men in pluim veekringen nog altijd het verhaal van het te jong op stok gaan. Let men nu eens op de volgende twee dingen dan zal men al zien, dal er aan het oude antwoord iets is dat fout moet zijn. Ie. Bij kuikens die half in het wild leven en die heel vroeg er aan wennen op takken enz. te gaan zitten, merkt men van de afwijking niet veel. 2e. De geheele moderne Amerikaansohe literatuur werkt er op de kuikens vroegtijdig op zitstokken te krijgen. Nu kan men wel zeggen dat ze er in Amerika altijd wat nieuws op na houden, maar zeker is dat de pluimveehouderij in Amerika geweldig hoog staat en daar in allerlei laboratia en proefstations hard gestudeerd wordt. De moderne methoden die men daar toepast, worden door de geheele wereld vroeg of laat overgenomen of nagedaan en wat men daar als goed aanbeveelt dat zal over het geheel elders niet slecht zijn. Toch strijdt dit advies van de kuikens vroog aan de zitstokken gewennen heel sterk tegen de ouderwotsche angst van te vroeg op de stokken laten gaan. De geheele zaak komt hierop neer dat een gezond kuiken met een gezond beenderen stelsel wel degelijk vroeg op stok kan, evenals zijn zusjes en broertjes in wilden en halfwilden staat, maar dat kuikens met week beenderenstel, dus met Engelsche ziekte of afwijkingen die daarmee over eenkomen, het op stok gaan niet verdragen en het borstbeen verkromt. We hebben dus' te doen met abnormale beenweekheid en zijn daarmede weer be land bij dezelfde groep van plagen van den modernen pluimveestapel als die ik beschreef bij de dunschalige eieren. Erfelijke aanleg, ontoereikend voer, ziekten der kuikens, al deze factoren kunnen werken om de beenderen week te houden. Erfelijke aanleg. Als men van verschillende fokkers broedeieren koopt en de daaruit gekregen kuikens onder dezelfde omstandigheden opfokt als die van andere fokkers, dan zal men toch zien dat de kuikens van den eenen fokker beenzwakte, kromme borst- beeneu enz. krijgen en die van den anderen niet. Er schijnt, dus een erfelijke aanleg te zijn, vandaar dat men nooit moet fokken met kuikens die aan beenzwakte geleden hebben. Voeding. Tegenwoordig hoort men verbazend veel klachten over beenzwakte, verlamming enz. (ik be doel hier verlamming bij kuikens, niet die van kippen) Veel dezer afwijkingen worden veroorzaakt door on doelmatige voeding (niet genoeg vitaminen, niet ge noeg kalkzouten, te veel eiwit). Siel ik dus nu nog eenmaal de vraag die ik in den titel stelde dau is daarop hot antwoord: Het gebrek dat men krom borstbeen noemt is het gevolg van een ziekte, die deels door eigen schuld (ondoelmatig fokken, ondoelmatig voer,) deels door andere factoren (darmontstekingen door para sieten enz.) veroorzaakt kan worden. Kromme borstbeenen wijzen dus op veel ernstiger verschijnselen dan men oppervlakkig zou denken en er moet veel en veel meer aandacht aan besleed worden dan tot nu toe geschied is. Dr. TE HENNEPE. VISSCHERIJ. Io de jongste vergadering van het Hoofd bestuur van den Bond van Mosselkweekers io Zeeland, welke vergadering werd bijgewoond door den heer Brouwer, chef der Afd. Vissche- rijen van het Departement van Binnenlaudsche Zaken en Landbouw, werd ooder meer besproken de toestand van den buidigen Zeeuwschen Mos- selhandel in verband met eventueel voor het komende seizoen te treffen maatregelen, in den geest als gedurende het eerste bestaansjaar van den Bond succesvol hebben gewerkt. Algemeen was men van oordeel, dat dergelijke maatregelen onverwijld behoorden te worden ge nomen, indien de in den vrijen handel te be- diogeo prijzen te eeniger tijd neiging tot inzin king zonden gaan vertoonen. iDtusschen werd reeds aan een commissie opgedragen om, rekening hondeod met de in bet eerste jaar opgedane ervaring, een regeling te ontwerpen, waarnaar een georganiseerde ver koop zal kunnen geschieden. ST. MAARTENSDIJK, 6 Augostos 1929. Voorzitter Burgemeester J. Polderman. Secretaris dhr. J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. Door H.H. Ged. St. is goedgekeard de ge wijzigde rekening-courantovereenkomst met de Boerenleenbank, zoodat de gemeente thansf 10000 bij deze Bank zal mogen opnemen voor kasgeld* voorziening. Eveneeus is goedgekeurd het raadsbesluit tot ruiling van grond met deu heer P. J. Nelisse ten behoeve van uitgifte los land in pacht aan landarbeiders. H.H. Ged. St. verzoeken in te trekken het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van het terrein gedempte Kleioe Kaai. Dit verzoek WGrdt met alg. st. ingewilligd. Aan A. C. de Graaf wordt verganoing ver leend het gezin zijuer dochter ia de gemeente- wouing te doen inwonen. Aau den gemeeDtereiniger Moerland zal jaar lijks een verlof van 8 dagen worden toegestaan. Een verzoek van J. van der Werlf de huishuur tot f 80 te verlagen wordt ingewilligd. Met den landbouwer J. P. Hage zal een ruiling van grond worden aangegaan mede ten behoeve van de uitgifte van los land in pacht aaQ land arbeiders. Van een perceel in de Oud Geldshoek blijft uog eeo klein gedeelte over io besit van de landbouwers Hage en Nelisse. Met alg. st. wordt besloten het overblijvende gedeelte voor de ge meente aan te koopen en hiertoe een 2^ inschrijving N.W.S. te gelde te maken. Aaugeboden worden de rekening van hel woningbedrijf, in baten en lasten aangevende f9330.771 /2 met een bijdrage aan de gemeente van f 1863.75. De gemeeuterekeoing 1928 aangevende voor den gewonen dienst aan inkomsten f 89924.38, uitgaven f 94599.04V2» nadeelig slot f4674.667j. Kapitaaldienst f41716.23, uitgaven f41600, batig slot f 116.23. Rekening Armbest. ontvangsten f 25492.46V2, uitgaven f 22459.01, goed slot f3033.451/,. Met betrekking tot de rekening der gemeeDte wordt opgemerkt dat het nadeelig slot feitelijk f 8674.661/, zou hebben bedragen, ware het niet dat door eon administratieve wijziging met be trekking tot de inkomsten van het woningbedrijf, een uitkeeriog door dit bedrijf aan de gemeente kon worden verstrekt van ruim f 1800, terwijl anders door de gemeente zelf aan genoemd be drijf f2200 zou moeten zijn uitgekeerd. Dit gunstige resultaat voor het woningbedrijf geldt uiteraard slechts voor deze overgang. Een volgende maal zal de gemeente weder moeten bijleggen. Met betrekking tot de plaats gehad hebbende branden wordt besloten eenig Dieuw braüdblusch- materiaal aan te schaffen en voor buiten de kom der gemeente liggende perceelen brandkranen te doen plaatsen. Met goedvinden vao deu gemeenteraad zal op het woonwagenkamp alhier een W.C. geplaatst worden. Eveneens zal eeo kraan worden aange bracht ter verkrijging van drinkwater. De heer Vroegop wijst op de omstandigheid dat in gemeentewooingen de toevoer van stroom voor de electrische verlichting niet behoorlijk kan worden afgesloten. Hij geeft in overweging dit te doen Dagaan. Voorts wijst hij op het stoken van fornuizen dicht bij do woningen. De Voorz. zal op een en ander goed toezien. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de Electrische Centrale een aanschrijving te richten met nitnoodigiDg te willen doen onder- zoekeD of de aanleg der geleidingen wel goed ii geschied met het oog op brandgevaar. B. en W. worden gemachtigd tot het ver- koopen van onde looden pijpen tegen billijken prijs. Met betrekking tot het aanbrengen van een kluis in het gemeentehuis wordt besloten deze zaak aan te houden tot bij de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1930. Daarna slniting. behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube In dooren van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bi| Apoth. en Drogisten 776 38037 10 GEMENGD NIEUWS. 36269 GOED AFGELOOPEN. Even voorbij het station 'a Heer Areodskerke is het tweejarig kindje van het echtpaar van 't Hart uit Amsterdam, dat onderweg was naar VlissingeD, uit een coupé tweede klasse gevallen. Het portier was onverwacht opengegaan. De heer van 't Hart, die zich eenige «ogenblikken uit de coupé verwijderd had, trok aan de noodrem. Het ki"«d heeft men daarna schreeuwende op de spoorbaan aangetroffen, nog voordat een van de andere zijde verwachte mailtrein naderde. Het is meegenomen naar Middelburg, waar ii vastgesteld dat het kind slechts eeoige kneu zingen had opgeloopen. EEN ZELDZAME WANDELTOCHT. Woensdagmiddag zijn twee dames en vijf heeren van Hornhuizen, aan de Noordkust van Groningen, over de Wadden op weg gegaan Daar Schiermonnikoog. De Waddeo lagen geheel droog, wat in jaren niet is gebeurd. De tocht liep uitstekend af, ongeveer 8 uur kwam het gezelschap op het eiland aan, toegejnicht door eilanders, die dit sportief bezoek op prijs stelden. ONGELUKKIG AFGELOOPEN. Te Amersfoort zijn zes paarden, die voor een kanon gespannen waren, door het fluiten van een locomotief op hol geslageD. Een wacht meester werd overreden; hij is per auto naar het hospitaal gebracht. Op den Oudeu Soester- weg hield een andere wachtmeester het zesspan staande, maar hij werd daarbij zoo ernstig ge- woDd, dat ook hij naar het hospitaal overge bracht moest worden. BIJNA VERDRONKEN. Op het strand onder Bloemeodaal is een man in badcostuum in bewasteloozen toestand aange troffen. In een politiepost is hij bijgebracht. Bij het baden was hij door den stroom mee gesleurd, hij kon niet zwemmen en had met groote mspauniög het strand kunnen bereiken, waar hij totaal uitgeput was neergevallen. Uit zijn kleejen, die ongeeeer 500 M. verder gevonden werden, miste hij een gouden horloge met kettiDg. AANGESPOELD. Te Folkestone is het lijk aangespoeld van een onbekende vrouw. Mevrouw S. Misku uit Londen heeft het herkend als het stoffelijk overschot van mevr. A. Gerzon uit Amsterdam, die inder tijd bij de ramp van het vliegtuig City of Ottawa om het leven is gekomen. SCHEEPSRAMP TE OSTENDE. In het seizoen bestaat er te Ostende steeds gelegenheid om een zeetochtje te maken, waar van vele aldaar vertoevende toeristen gebruik maken. Zoo voer ook weder Zondagmiddag een pleizierboot met dagjesmenschen uit, er waren 62 personen aan boord. Nauwelijks was de boot vau wal of zij werd door eeo andere boot door midden gevaren, terwijl de boot binnen enkele minuten zonk. Ooder de passagiers warea slechts enkele die konden zwemmeD. Wel daagde er van alle kanten hulp op, doch lang niet allen konden worden gered. Er zijn 9 lijken opge haald, 6 vrouweo, 2 kinderen fn een man, terwijl men nog niet weet of er meerderen zijn verdronken, er zijn 22 gewonden in de hospi talen opgenomen. De kapitein van de sleepboot die het passa giersbootje aanvoer, heeft zich bij de justitie gemeld. Het is gebleken dat de verongelukte boot overladen was. Tot de geredden behooren ook eenige inwoners van Maastricht. EINDELIJK GELUKT. Bij den Novemberstorm vau het vorige jaar stramlde te Zandvoort het Duitsche stoomschip

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1