IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. n ROSSEH's ZEEPAARD IScr 2313 Vrijdag 2 Augustus 1929. Zeven en veertigste jaargang JE; ja olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. 29 FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. 7* Hoofdpijn-Tabletten 601 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75ct Staa I-Tabletten 90 Maag-tabletten. 75 ct in GEMEENTERAAD. O 3S 11101 hol( >leD' ^eD 31 Jo,i 1929. 'ho 37 Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,05 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEP. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. rgameester en Wethoadcrs van Tholen maken d, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland ver* Dg hebben verleend om ten behoeve van de aamheden van bet vervangen van een steenen gelegen in den Böq 1 weg, door een brag, den eg, nr. 9 van den ligger van wegei en voet voor het verkeer met rij- en voertuigen en te sluiten van 5 Augustus tot en met 14 Sep- 1929. 11 DIENSTPLICHT. IGANG NAAR DE AANVULLINGSRESERVE INLEVERING VAN RIJKSGOEDEREN, loadens onvoorziene omstandigheden, zullen op ober a.s. naar de aanvolliDgsreserve overgaan de gewone dienstplichtigen van de landmacht, rend- tot de lichiiDg 1914, met uitzondering die de eerste oefening met een andere lich- ïebben beëindigd de gewone dienstplichtigen van de landmacht, rende tot lichtingen 1912 en 1913, die met ihting 1914 de eerste oefening hebben beëindigd, f tot de aanvullingsreserve behoorende dienst- igen zijn bestemd om in geval van mobilisatie na de algemeene oproeping in werkelijken dienst irden geroepen en om dan op te komen bij de i. aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen Th1 met uitzondering van bet zakboekje in er van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt inlevering dat er goederen ontbreken of dat dezs den vereischtea staat verkeeren, dan stelt de plichtige, wien het aangaat, zich o. a. aan be- Dg bloot. Ier zal aan belanghebbenden worden bekend- kt, wanneer en waar de inlevering moet plaats de hierbij betrokken dienstplichtigen word) eigen helang aanbevolen, er intijds voor te dat bun goederen bij inlevering geheel in «ijn. olen. 1 Augustus 1929. 35 ikba en den, iumi A INHARDT's 10 10 Bij Apoth. en Drogisten De komende ontsiering. id-Vossemeer, St. Annaland, Stavenisse 'oorlvliet zullen straks worden aange- n aan het electrische net en de be- "*^ers worden dan in staat gesteld te len genieten van het moderne licht in tal van huisgezinnen en bedrijven Ij/ goede diensten zal kunnen bewijzen. (f/C et heeft ons echter bevreemd dat iu der hierboven genoemde gemeenten stem is opgegaan om het ontsierende ogs 'ngrondsche net niet te doen aanleggen, in de plaats hiervan een kabel te leggen. ij vinden dit jamrr.er, immers het zoo eiijke cachet van onze dorpen in ons ld gaat onherroepelijk verloren als men itraten overspannen zal zien met de e 'pen van de electrische geleiding. wordt tegenwoordig zooveel gedaan de schoonheid van het platte land te mden en hier zouden we op dat ge- weder een achteruitgang krijgen, nze dorpen in ons eiland zijn van een aardige bekoring voor ieder die een iek aan haar brengt, dat het werkelijk PP' mer zou zijn indien men nog niet zou ',e' hten om het voorgestelde boven- 81 idsche net te vervangen door een mj il, die ook voor de inwoners meerdere 6 e van veiligheid meebrengt. Hoe dik- s leest men niet dat ambachtslui door s voor vallen een greep doen naar een mgrondsche kabel, waardoor zelfs doo- ke ongevallen zijn voorgekomen. Jel zijn de kosten hooger, doch men ieze bij beschouwing van die hoogere en niet uit het oog, dat het hier geldt uitgave voor eenmaal, die met zich zal brengen het bewaren van een lelijk schoon, dat toch zeker het maken eenige meerdere kosten wel recht- 'digt. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kannen door de abonné's worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Poetzegel ran 7.5ct. voor antwoord iaslniten en blad vermelden. OVER DUNSCHALIGE EIEREN EN DOODE KIPPEN AAN HET VERKEERDE ADRES. We zijn verleden weok bij de oorzaken van «leobte voeding blijven steken, toestanden, waarbij de darm- wand door ziekte niet het benoodigde voer kan op nemen. De ziekte kan ook door het voer zelf veroorzaakt worden. Zoo heeft men in Amerika opgemerkt, dat bij voedering van bepaalde diermeelsoorten verhoogde sterfte onder kuikens optrad, terwijl dit diermeel bij kippen niet schadelyk werkte. Het darmkanaal der kuikens scheen das gevoelig te zijn voor bepaalde stoffen in het diermeel en thans wordt gezocht welke stoffen dat zijn. Darmstoornissen bij kuikens die op den grond loopen waar kippen geloopen hebben komt vaak voor. De kippen kunnen namelijk allerlei schadelijke para sieten herbergen en deze worden dan voor de kuikens noodlottig. Zeer schadelijk werkt ook een te groote hoeveel heid kuikens in een kleine ruimte. Kuikens moeten veel ruimte hebben om flink uit te kunnen groeien. Zelfs onoordeelkundige voeding van de foktoomen kan al de oorzaak zijn van zwakke kuikens die later weer tot zwakke kippen uitgroeien. We zien dus hieruit al wel dat we bij dunschalige eieren niet maar zoo ineens kunnen zeggen dat dit aan het voer ligt, maar dat de eigenlijke oorzaken veel verder kannen liggen en wel bij de ouders der kippen die de minderwaardige eieren loggen. In den laatsten tijd bestaat nog al veel de neiging om kippen tot hoogen leg te prikkelen door veel eiwit in het ochtendvoer. Ik ben daar uit gezond heidsreden altijd bang voor. Behalve dat ziekte zooals jicht, dunschalige eieren enz. er door in de hand gewerkl worden, wordt ook het lichaam der kippen door de overmaat van eiwit afbraakproducten on- noodig belast en min of meer vergiftigd, zoodat eiwitovervoedering behalve dat het vreeselijk duur is, ook nog tot een overge\oalige kippenstapel lijdt. Ton slotte is er een zeer eigenaardige ziekte in 9ommige streken van ons land en audere landen, waarbij de kippen zich blijkbaar besmetten door het eten van libellen. Deze ziekte is door Dr. vun Heels- bergen in ons land aangetoond en uitvoerig beschreven. Ik zelf heb haar nog nooit aangetroffen maar in Dnitschlaod komt ze ook voor. Door de besmetting dringen bepaalde soorten wormen in den eileider en veroorzaken daar eileiderontsteking. Het gevolg daar van is weer dunschalige eieren. Dunschalige eieren kan dus als het bij enkele kippen voorkomt op ziekten wijzen en als het bij meerdere kippen heerscht op algemeene zwakte of foutieve voeding. Als het zich als een min of meer duidelijke afwijking over een geheel land gaat voor doen zooals sommigen in Engeland beweren, dan wordt het ernstiger en moet men de zaak grondig onderzoeken. Een belangrijk punt bij dunschalige eieren is ook nog het volgende. Het kuiken vormt zijn beenderen stelsel in het ei voor een deel uit kalkzouten, die het tijdens het broeden aan de schaal onttrekt. Heeft dus de schaal te weinig kalk dan heeft het kuiken een zwakker beenderenstelsel en zal neiging ver- toonen tot het krijgen vaD de zoo sterk afgekeurde kromme boratbeenderen. Verder droogt een dunschalig ei sneller uit, de luchtkamer wordt dus te groot en het kuiken te klein. De kwestie der dunschalige eieren is er dus niet een van eierhandelaren alleen maar een van pluim veehouders en fokkers in de eerste plaats. Onze fokkers kunnen niet voorzichtig genoeg zijn bij hot letten op de schalen der eieren en we hebben nu gezien hoe schijnbaar onbetoekenende verschijnselen op zeer ernstige fouten kunnen wijzen. Van ernstige fouten gesproken ik heb tot mijn spijt de laatste weken weer verschillende lezers moeten teleurstellen door hun eigen schuld. Ik heb namelijk aan mijn huis gestuurd gekregen verschil lende kippen of kuikens en doorgaans op dagen dat ik op reis ben. Het gevolg is dat zulke dieren na tuurlijk in ontbinding overgaan en niet onderzocht worden. Ik heb reeds meerdere malen duidelijk gewaar schuwd dat gestorven dieren niet naar mijn huis gestoord moeten worden doch naar de Rijksserum- inrichting. Ook moet mijn naam niet op het adres vermeld worden. Rijksseruminrichting te Rotterdam i3 voldoende, zonder eenige bijvoeging van naam. Verleden week was ik eenige dagen in Engeland, en met zoo'n reis zijn altijd eenige dagen gemoeid. Bij terugkomst vond ik een doos doode en reeds rottende kuikens met bijgaande brief „Gaarne had ik zoo spoedig mogelijk antwoord. Tot dusver ging het best met het opfokken mijner kuikens, geen sterfte ongeveer doch van dit laatste broedsel van 300 zijn mij er in twee dagen 60 ge storven en er gaan er nog meer. De ontlasting is dun en bloederig en ze schijnen een soort kramp te hebben. Het vorig jaar was het ook zoo. Ik voer en ik heb een kachelkunstmoeder van 500. Wat zou de oorzaak zijn, te warm in het hok of iets anders. Ik meen hierover wel eens iets van U ge lezen to hebben, maar ik kan het niet vinden. Het lijkt wel bloeddiarrhee en is zeker zeer besmettelijk. Morgen komen er weer kuikens, deze moeten zeker niet in het zelfde hok. U zult me zoer verplichten met spoedig antwoord. P. S. De kuikens zijn 8 dagen oud, laten de vleugels hangen, vallen om en zijn dood". Jammer van den eigenaar is deze heele zaak mis- geloopen. Waarschijnlijk betreft het hier coccidiosis en waren de kuikens naar de Seruminrichting ge zonden, dan had hij direct antwoord gekregen. Nu komt natuurlijk het antwoord te laat. Een andere kip die ik bij thuiskomst vond was al bijna een week in de doos. Hij kwam uit Terschuur en de eigenaar krijgt dus ook veel te laat bericht. Een derde exemplaar uit Axel luidde kort en bondig „Opmerking aangaande loopende kippen". Drie a vier weken loopende, haast geen voer op nemende, mankeerende aan de pooten, kreupel be vindende, op de kam kleur geel vuil, daarna ineen zakkende, blijvende zitten en langzaam den dood stervende. Hierbij de kip die aan bovengenoemde beschrijving is bevonden". Ik vermoed aan de beschrijving te oordeelen dat het tuberculose geweest is, die thans in de zomer maanden geheel tegen verwachting van velen, nog al voorkomt. Daarbij treedt als typisch verschijnsel meestal kreupelheid op, die eenige weken duurt, waarbij de kammen bleek geel worden en waarbij de kippen daarna langzaam sterven. Laten we dus afsp eken dat men mij beslist geen gestorven dieren meer aan huis stuurt, daar komt als regel niets van terecht. Dr. TE HENNEPE. POORTVLIET, 30 Juli 1929, Voorzitter en Secretaris de heer W. Drookers. Aauwezig alle ledeD. Daar de notulen bij de stokken ter inzage hebben gelegen worden deze niet voorgelezen. De heer Carels merkt op naar aanleiding van de notulen dat er staat dat bij bet niet zoo erg voDd, al was de secretaris niet bij de be handeling van de instructie, hij vond hel juist noodzakelijk dat de secretaris aanwezig was. Behoudens deze opmerking worden de notulen vastgesteld. De heer Vogelaar vraagt of dat altijd nitt mogelijk is dat de notulen ter lezing wordeo gelegd, dat bespaart tijd. De voorzitter antwoordt dat dan het reglement van orde moet gewijzigd worden, maar wanneer de notulen laüg zijn kan hij ze bij de stukken doen en als de leden het dan goedvinden be- hoiveo zij niet voorgelezen te worden. Tevens deelt de voorzitter aan den heer Vogelaar mede naar aanleiding van een vraag betreffende de najaars- vacantie, dat die door B. en W. is geregeld en dat die is den laatsten Maandag in September, met de 4 daaropvolgende schooldagen. Iugekomeo stokken Een schrijven van Ged. Slaten dat zij hebben ontvangen een afschrift van de wijziging der politieverordening. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag met de winst- en verliesreke ning over 1928 van de N. V. Waterleiding-Mij. B. en W. stellen voor dit voor de leden ter inzage te leggen. De heeren Carels en Eleobaas geven te kenoen dat zij het gaarne thuis willen inzien. De voorzitter zal hiervoor zorg dragen. Thans komen aan de orde de wijzigingen der politieverordening waaiover in de vorige ver gadering de stemmm staakten. Ie. Art. 119c waarin vermeld staat dat aan degene die zich meermalen aau dronkenschap schuldig makeD, te verbieden dat voor hen niet meer getapt mag worden. Deze wijziging wordt verworpen met 3 tegen 4 st. Vóór de beide wethouders en de heer Eleobaas. 2e. Een verordening dat op 15 Augastus geen sterke drank mag geschonken worden vanaf des middags 2 uur tot het sluitingsuur. Dit wordt aangenomen met 4 tegen 3 si. Tegen de heeren Carels, Hage en van Westen. Ingekomen zij o een verzoek van N. J. van de Klooster en van A. J. Hage om vergoediog voor hun schoolgaande kinderen, daar zij meer dan 4 K.M. van de school wonen. B. en W. atelleu voor aao de verzoeken te voldoen en te bepalen 2 cent per K.M. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Aangeboden wordt de gemeenlerekening over 1928. Iq ontvang op f 51217.535 en in uitgaaf op f 43765.62, alzoo een goed slot van f 7451.915# 12 36269 De voorzitter benoemt als leden tot het na zien daarvan de heeren Hage, Vogelaar, van Westen, Carels en Elenbaas. De voorzitter deelt mede dat B. en W. er prijs op stellen dat de vragen op of aanmer kingen schriftelijk worden ingediend en als kan tijdig, zoodat B. en W. ze onder oogen knonen zien en in de volgende vergadering koDnen beant woorden. Aangeboden wordt de rekening van het alg. armbestour over 1928 in ontvang op f 22585 28 en in uitgaaf op f 13537.665 alzoo een goed slot van f9047.815. De voorzitter benoemt tot leden der com missie tot nazien dezelfde heeren met oitzoB- dering van den heer Elenbaas die lid van het alg. armbestour is. B. en W. doen dezelfde vraag als bij de ge- B. en W. stellen voor om den beer C. J. Steeopoorte, daar het jaar van zijn tijd. benoe ming verstreken is, vast te benoemen. Met alg. st. wordt de heer C. J. Steeopoorte vast benoemd als gemeente-ontvanger met ingang van 1 Augustus 1929. Ingekomen is een verzoek van de Nederduitsch Herv. Kerk om een bijdrage in de kosten tot vernieuwen van een hek aau het schoolplein. De totaal kosten zijn geraamd op f 500 en zij vragen de helft der kosten. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken en de helft der koeten te betalen maar üiet hooger te komen dan een bedrag van f 250 en dat de kosten van jaarlijks onderhood niet komen ten laste van de gemeente. Dhr Carels vraagt of dat hek staat op kerkelijk of op gemeentelijk eigendom. De Voorz. autwoordt dat de Kerkelijke grond verder strekt dan het bek. De kerkelijk grond komt tot 3 M. van de school en het hek komt op ö1^ M van dé school. De heer Carels zegt dat men niet wettelijk verplicht is een bijdrage te geven, hij is een voorstander van de Ned. Doitsch Herv. Kerk en hoopt dan ook nit hetgeen hij verder zal spreken geen gif gezogen zal worden. Spreker is er voor wanneer het voor de helft eigendom van de ge meente blijft. Bij vorige gelegenheid heeft de gemeente ook een bijdrage gegeven voor een heining en die is overbodig geworden, de kerk heeft die toen weggedaan en gel ruikt op een andere plaats zonder erkenning van hel gemeente bestuur. De Voorz. zegt dat is wel zeer mooi, maar dan moet men ook bijdragen in het jaarlijksch onderbond. De heer Carels is het daar niet mee eens. Het is alleen ter voorkoming van een geval zooals voorheen is gebeurd. Wethouder Krijger zou er bij willen bepalen dat het hek dan nooit verwijderd mag worden zoüder toestemming van den raad. De heer Carels zegt dat er ook nog in het verzoek gesproken wordt over de baldadigheid der jeogd, dit griefde spreker daar dit alleen niet de schuld is van de jeugd, maar de palen zijn afgerot en dan gaan ze op zij en ook is er nog een andere omstandigheid. De heer Elenbaas gelooft toch wanneer de jeugd er niet opklom de palen wel langer ge- dunrd zonden hebben. De heer Carels geeft dit toe en heeft zelf wel eens gezegd dat zij er niet op mogen klimmen maar het is na eenmaal een eigenschap van een kind dat zij graag iets hooger staan. De heer Vogelaar wil niet in het recht treden van de Kerk, maar als de gemeente daar nu in bijdraagt zou het dan niet goed zijn dat het aaobesteed werd, opdat andere werklieden er ook aan kunnen werken. De Voorz. zagt het Kerkbestuur voert het uit en is dns vrij, zij vraagt slechts een bijdrage, maar zij zal de voordeeügste weg wel kiezen Weth. van der Slikke zegt dat zij doeu als bij de gemeente, als er wat is doen zij het geven aan diegene die voor de gemeente werken zoo is het ook bij de Kerk. Het voorstel om de helft van de kosten bij te dragen, maar uiet hooger te komen dan een bedrag van f250 en te bepalen dat het hek niet buitenwaarts mag geplaatst worden zonder toestemming vau den raad, wordt met algemeene stemmen aaDgenoineo. Over sollicitatiestukken van een onderwijzer met hoofdacte wordt overgegaan in besloten verga lering. Na heropening der Vergadering stellen B. en W, voor niet tot benoeming over te gaan maar opnienw sollicitanten op te roepen. Zij willen ook graag hooreo wat te doen met de post der begrouting die bedraagt f 50 en waarvan reeds t 36 is gebruikt.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1