IERSEISSCHE ER THOOLSCHE COURANT Transpireerende s voeten NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. Êomersproeten ver wijnen spoedig door een pot El Ruime keuze |j F io. 2311 Vrijdag 19 Juli 1929. Zeven en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. N( NK boor STA /raa RQ' Zoo >pfUt0l. Bij alle Drogisten. olen p z» m gouden- en zilveren iint- hortoges, gouden heerenhortoges, zilveren- en nikkelen polshorloges. 'UDI g 379 ntro Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, tfjs per kwartaal f 0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37', franco per post f 1,65 4- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4regels 75ct.; iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering;. PUBLICATIEN. Burgemeester en Wethouders van Tholen maken tkend dat in de vergadering van Raad van 28 Mei 129 vastgesteld werden Verordening op de heffing van gelden voor >t hebben van standplaats met een woonwagen ooen de gemeente Tholen 3n Verordening op de invordering dier gelden dat op de heffing de Koninklijke goedkearing rkregen werd bij Koninklijk Beslait dd. 29 Jani 129, no. 22. Tholeu, 18 Juli 1929. 12 Bargemeester en wethoaders van Tholen brengen ter oois dat aangifte voor ruiming van privaatpatten >en Donderdag 25 Juli a.s. kan geschieden. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van Stadhui9. Tholen, den 17 Juli 1929. 7 GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1928, overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien igen, van beden tot en met 26 Juli aanstaande, gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. 12 Tholen, 12 Juli 1929. 37991 379 PLUIMVEETEELT. lodi i«- Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonné'» worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5ct. voor antwoord insluiten en blad vermelden. Wat doen de kuikens 's nachts De vorige keer hebben we gezien hoe de kuikens Dder een z.g. caroussel-kunstmoeder zich gedurende eo nacht gedroegen en zich óf min óf meer in een E% rkel opstellen óf in een gedeeltelijke cirkel met landjes er builen. Dit geldt dan voor de troep tikens in zyn geheel, doch onderling wisselen de ikens voortdurend van plaats. kuikens in den warmeren tijd geboren hebben is neiging om iu groepjes buiten de kunstmoeder zitten 's nachts en dan min of meer te verkleumen Igen den morgen. Men vraagt zich af of het hier toe te schrijven is dat laat broed kuikens als egel niet zoo goed groeien als vroeger gebroede. Als dit zoo is zou dus een afrasting gedurende nacht rondom de kunstmoeder wel gewenscht De kuikens kunnen dan niet in aparte groepjes uiten de kunstmoeder verkleumen. Feitelijk hebben ich de laatbroed kuikens meer zou en langer licht w de vroegbroed en men zou dus verwachteo dat beter zouden groeien. Mogelijk dat nu deze unatmoeder-ervaringeu een oplossing hiervan geven, aar uit deze schijnbare nuttelooze proeven wat uikens doen volgen nog meer practische wenken, loe meer kuikens namelijk onder de kunstmouder, meer ze zullen moeten zoeken naar hun besla iiatsje, hoe meer onderlinge onrust dus. Vandaar dit eeu bevestiging is van de oude ervaring at men feitelijk niet meer dan 300 kuikens onder scherm moet zetten. Doch ik ga door met vragen. Nu we eenmaal dit op- emerkt hebben gaan we eens letten op andere kunst- loeders bijv. de electrische, waarbij soms het geheele boven de kuikens egaal verwarmd wordt. Onder do'q kunstmoeder is dus een gelijkmatige tempe- 'ETI ll|iur. Hoe zullen nu kuikens onder zoo'n kuust- 'oeder zich houden in vergelijking lot kuikens onder scherm Dit geldt ook voor warmwater kunst- Hoeders of andere modellen. Gebleken i» al dat de door mij beschreven batterij-kunstmoeders aarbij 1000 kuikens in zes lagen boven elkaar op M2. ruimte gefokt worden de kuikens best groeien, ij deze batterij-kunstmoeders, die thans al meer en iM 'UÖ zoo o i Beleefd aanbevelend, 20 37987 BW A. H. STOLK, "WÊ MARKT 259 - - ST. MAARTENSDIJK Tel. 19 met dit eenvoudige en goedkoope ding binnenkort eens proeven te nemen. We komen dan dus op zeer eenvoudige kunstmoeders, n.1. een zinken bodem waarop wat turfmolm, daarboven een gaasvloer en daarboven bet eleetrisch verwarmde dek. Daarmee ben ik er nog niet, want ik wil deze electrische kunstmoeder-proef combineeren met een electrische opfokproef, nl. met nieuwe lampen die ultra violette stralen afgeven en betrekkelijk goedkoop zijn. Mochten deze binnenshuisproeven gunstig verloopen (in andere lauden verliepen ze al heel gunstig, doch ik probeer graag alles eerst zelf alvorens het aan te raden) dan wordt de slachthuisfokkerij in den winter er veel eenvoudiger door. Mijn schroom van electrische kunstmoeders zal ik ook nog moeten overwinnen. Tot nu toe waren mijn resultaten daarmede niet gunstig, doch er zijn thans nieuwen modellen in den handel die belangrijk beter heeten te zijn. De door mij beschreven proevon in Massachusetts trokken in Amerika veel aandacht en een der grootste pluimveebladen daar ging ze direct controleeren op hot eigen proefstation. Meer en meer gaan n.1. de pluimveebladeD er toe over eigen proefstations op te richten en dit is een methode die ik zelf al ver schillende jaren toegepast heb, Zeor duidelijk is het voordeel van een dergelyke proefinstallatie weer gebleven met de nienwe gaas bodems en de gelegenheid die ik nu had met pnllorum kuikens flinke proeven te nemen. En zoo is het met alles wat op pluimveegebied z.g „uitgevonden" wordt. Man moet het zelf probeeren en omdat niet iedereen daartoe in de gelegenheid is moet een groot blad over een eigen inrichting kunnen beschikken. Vooral ook met het oog op minder eerlijke adverteerders is een controle zeer geweoscht. De Poultry Tribine nu beeft een aparte nacht-werkman in dienst op haar proefstation. Dit isopmeergroote Amerikaansche pluimveebedrijven het geval. Deze controleert 's nachts broedmachines en kunstmoeders, reinigt drink- en voerbakken, vult de voerbakben. pakt eieren in, tiinmeri, enz, een massa kleine bijwerkjes die toch nuttig zijn. Hier bieek nu dat bij het hierboven beschreven geval de kuikens buiten den rand der kunsttnoeder zitten en als de temperatuur daalt, eilandjes van opeen kruipende kuikens er buiten vormen, hetgeen gevaarlijk is met het oog op kouvatten. Hel op hoopjes kruipen is steeds tegen te gaan, vandaar dat het gewenscht is dal de temperatuur in de kunst moeder good geregeld is. Over proeven met voortdurende nachtverlichling van het kuikenhok dio door de Poultry Tribune genomen werden spreek ik later wel weer eens. Dr. TE HENNEPE. BUITENLAND 'arant n. Al te eil bedl ieerook in Duitschland beginnen le komen, heeft men f het zooeveu beschreven verwarmingstype van actrische bovenplaat verhitting, óf men plaatst de wie batterij of meerdere batterijen in één verwarmde litate. Verder vragen we ons dan at: Zon hel niet Md zijn dat de kuikens 's nachts van lijd tol tijd sas gaan verzitten en zich bewegen van warmere sar koudere plaatsen en omgekeerd. We zien dus dat een schijnbaar nuttelooze proef «slotte tot zeer belangrijke vraagstukken voerde daardoor kwam er ik toe meer aandacht te be- •den aan de electrische kunstmoeder. Men heeft aarvan in Duitschland thans heel eenvoudige sodellen geconstrueerd, een eenvoudig eleetrisch •rwarmde plaat die men op vier steenen zet en aaronder de kuikens kunnen gaan zitten. Ik hoop De genezing van den koning van Engeland schijnt niet zoo volledig te zijn geweest als algemeen is vermoed. Wel is de Koning na zijn herstel naar Londen teruggekeerd, doch wegens het zich opnieuw vormen van een abces zijn de doctoren tot een nieuwe operatie overgegaan. De Koning gaat thans vooruit. In Engeland voelt men er veel voor om te trachten de duikboot als oorlogswapen af te schaffen. Zou men hiertoe kunnen komen dan staat Engelands vloot weer in een sterkere positie, vandaar dat de Engelsche regeering zich sterk voor de afschaffing interesseert en zeer tevreden zou zijn indien met andere mogendheden hieromtrent een vergelijk zou kunnen worden getroffen. De overeenkomst tusscben België en Duitschland inzake de terugbetaling van de in België achtergebleven marken is thans geregeld. Duitschland zal aan België een zeker bedrag betalen, hoewel lang niet zooveel als België had geëischt. Hiermede is dus al weer een kwestie voortgevloeid uit den oorlog, opgeheven. Zooals men weet is er, voornamelijk van Fransche zijde aangedrongen op een blijvende internationale commissie, die na de ontruiming van het Rijnland, daar toe zicht zou moeten uitoefenen. De Duitsche rijksminister Streseman heeft thans aan een Duitsch journalist een verklaring gegeven dat, waar het onmogelijk is om in het Rijnland onopgemerkt militaire voorbereidingen te treffen, niet toelaatbaar is dat een dergelijke commissie wordt ingesteld. Duitschland wijst dit formeel af. Van Fransche zijde ziet men eveneens in dat de beste oplossing zal zijn om het verdrag na te leven, er zijn tenminste maatregelen tot ontruiming getroffen van het Rijnland. Het verzet in de Fransche kamer inzake de regeling der oorlogschulden is veel minder geworden, zoodat men ook hier weldra zal staan voor een afgedane zaak. En lijkt het hier er op dat de scherpe kanten ontstaan door den oorlog gaan slijten. Op den Balkan rommelt het weer danig. Servië maakt het Bulgarije lastig en om gekeerd doet men eveneens. Aan de grens tusscben die twee landen hebben steeds botsingen plaats tusschen grenstroepen, er is over en weer op elkander geschoten en er zijn dooden gevallen. En nu komen uit een andere hoek van den Balkan ook al weer alarmeerende geruchten. Rusland schijnt een begeerlijk oog te werpen op Roemenië en de regeering van dit land meent dat de nabijheid van veel Russische troepen en de reusachtige uitbreiding van de luchtvloot, zoodat Rusland het grootste getal moderne vliegtuigen ter wereld bezit, voor Roemenië een slecht teeken is. In verre Oosten ook weer gerammel met wapens. De Chineezen hebben zich meester gemaakt van den spoorweg in Mantsjoerije omdat zij het bolsjewistische geknip moede zijn. Rusland heeft een ultimatum gesteld en dirigeert veel troepen in de richting van de Chineesche grens. Intusschen vindt Japan het oolc alles be halve prettig dat China zich van dezen spoorweg heeft meester gemaakt. Het schijnt dat China niet toe wil geven, daar het ter bescherming van den spoorweg eveneens militaire maatregelen heeft ge nomen. Hoewel de verhouding tusschen Rusland en China zeer spannend is verwacht men toch geen oorlog. Japan zal trachten het geschil tusschen Rusland en China door haar bemiddeling op te lossen. Het zal echter niet gemakkelijk zijn voor Japan en ook is dit nog niet zeker, daar beide landen er mee accoord moeten gaan dat Japan de bemiddelingsrol speelt. China houdt echter vast aan de beslaglegging op de Oosterspoorweg. Bij een brandvveerdemonstratie in Enge land in een ernstige ramp gebeurd. Voor deze demonstratie was een speciaal gebouw gemaakt. Op het oogenbhk dat de demon stratie zou beginnen stond plotseling het gebouw in lichte laai. 15 jongens beneden de 16 jaar, die zich er in bevonden om behulpzaam te zijn bij de demonstratie kwamen in de vlammen om. Men heeft weer getracht van Europa naar Amerika te vliegen. Zaterdagmorgen startte eerst de Poolsche vliegers Idzikowski en Kubala en daarna de Fransche vliegers Costa en Bellonte van Le Bourget. Het is geen van beiden mogen gelukken. De Poolsche vliegers moesten een landing maken op de Azoren waarbij het vliegtuig verongelukte en de Poolsche vlieger Idzikowski werd gedood en Kubala ernstig werd gewond. De andere vliegers moesten wegens tegenwind terugkeeren. Rij overstroomingen in Turkije zijn meer dan 700 menschen om het leven gekomen. Bij een aardbeving in Schirwan zijn 2553 menschen omgekomen. In Amerika heeft Donderdag nog een groote treinramp plaatsgehad. Bij Stratton stortte een trein in de rivier. Het aantal dooden is tot op heden 20 terwijl 12 wagens onder water zijn. De oorzaak is vermoe delijk het zwellen van de anders onbe duidende beek door de vele regens van de laatste dagen, waardoor de pijlers van de brug onderspoeld zijn geworden. In den trein bevonden zich 500 passagiers, die bijna allen in hun slaap verrast werden. enanderetranspireerende lichaamsdeelen moet I men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het I meest afdoende middel daarvoor, j Purol-Voet - Toilet- en Kinderpoeder in Bussen I van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. 835 13 37990 GEMENGD NIEUWS. EEN VERLOKKENDE METHODE. De verlokkende methode om iets, waar men geeo geld voor heeft te koopen „op gemakkelijke condities", heeft al heel wat slachtoffers gemaakt. Als op een gegeven oogenblik de termijnen üiet kannen worden voldaan, en de verkooper zijn waar terugvordert, hoe dikwijls blijkt dan niet, dat de kooper het gekochte, dat nog met zijn eigendom is, al weer heeft verkocht, om aan geld te komen. Zoo is er eenigen tijd geleden bij den auto handelaar J. U. in de Raivenstraat te Botterdam, U. W. v. C. gekomen, om een auto op afbetaling te koopen. De wagen kostte f 2000 hij zou f 700 contant betalen en de rest in termijnen. Van C. had echter heelemaal geeu geld en hij kocht den auto slechts met het doel, hem zoo snel mogelijk weer te verkoopen, om op die manier aan geld te komeD. Met dit geld wilde hij in Duitschland een handel in cocaïne en morphine beginnen. Met den auto is hij naar Voorburg gereden, waar hij heao voor f 1600 verkocht. Van dit geld zond hij f 700 aan U., als zijnde het con- taute gedeelte. Van de resteerende f 900 gaf hij f 300 aan zijn vriend B., met wieo hij daarna naar Duitschland trok, om zijn haudel iu ver- doovende middelen te begioneo. De zaken liepen mis, en de twee keerden berooid terug. Vau C. had even wel den slag te pakken en wist spoedig een autohandelaar aan den Coolsingel te bewegen, hem een auto iu commissie te geven. Deze wagen verkocht hij voor 1 1600 en met dit geld trok hij, in gezelschap van B., naar België. Io Antwerpen eu Brussel was het bedrag spoedig opgemaakt eu opnieuw keerden zij zonder geld naar hier terug. Pogiogea om eeu derde auto te krijgen, mislukten, en thaus heeft van C. zich bij de politie gemeld. Hij is opgesloten. DE SNOEPENDE GEIT. Een schilderskuecht te Heerenveen schilderde eeu huis. De pot met plamuur stond in de na bijheid in 't grasveld. En een geit genoot van de heerlijke grassprietjes. De schilder had op zeker oogenblik plamuur noodig en kwam van zijn ladder. Maar de pot was leeg De geit deed net of er niets gebeurd was. Maar 't was goede plamuur geen slechte met krijtwit, doch beste ouet loodwit. Dat was nood lottig voor de geit, want zelfs een geilenroaag verdraagt niet het zware vergif loodwit. De veearts gaf oog een tegengif, maar tevergeefs. Na auder- balveu dag bezweek de geit. Haar snoeplust bracht haar den dood. 't was een uitstekend exemplaar dat meer dan drie liter melk per dag gaf. AANGEREDEN. Op de Koningin legracht Dabij de Lan Copes van Cuttenburch te 's-Gravenhage, heeft Dinsdag middag een ongelok met doodelijken afloop plaats gehad. De daar fietsende heer H. C. K., is aangereden door een auto, waardoor hij tegen den grond is geworpen eu zeer ernstig werd verwoud. Door den gemeentelijken geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. Volgens onderzoek van de politie treft de chaffear schuld. EEN KONING BEROOFD. Nadat Koning Albert van België met zijn ordonnans te Mariakerke bij Ostende in zee had gebaad, kwam hij bij terugkomst in de badkoets tot de ootdekkiDg, dat ziju kostbaar gouden horloge met ketting, eeu goudeu peooemes en een portel uille met inhoud wareu gestolen. De dief, een Ru*, is later aangehouden. NOODLOTTIGE VAL. De 37-jarige schilder M. L. de J. uit Ammerstol die bezig was in de Luslbolsiraat te Rotterdam met het teren van een gashouder, viel van de

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1