IERSEKSCRE THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Vo. 2308 Vrijdag 28 Juni 1929. Zes en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Tweede Blad. Ju ve FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. Bil 71 Vr Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, rijs per kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37', franco per post fl,05 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEP. INTERC. No. 16. GEMEENTERAAD. ■acb ,f. '«{POORTVLIET, 25 Juni 1929. Voorzitter en Secretaris de heer Dronkers. Aiwezig de heer C. J. M. Hage. De notulen der vorige vergadering worden lorgelezen. De heer Carels zegt dat Evertsen tot drie aal toe bouwstoffen heeft wezen vragen ■O ior de notulen en dat hij ten einde raad ize heeft verstrekt en belooft geen aan- erking op de notulen te zullen maken, 'ireker verzoekt echter toch het woord ispotisme te willen veranderen in nepo- ime, welk woord eer. geheel andere be ekenis heeft. De heer Vogelaar dacht dat B. en W. 3 crediet was toegestaan van f2200 en de notulen staat van f2000. De voorz. zal het woord despotisme ver- »»o idereu en wat betreft de opmerking van n heer Vogelaar dat is een schrijffout. De notulen worden hierna vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van H. M. de Koningin Z. K. H. Prins Hendrik, inhoudende nkbetuiging voor de gelukwenschen ont- ngen op de geboortedag van Prinses liana. Eveneens was ingekomen eendank- tuiging van H. K. H. Prinses Juliana. rhc Benige missives van Ged. St. betreffende edkeuring raadsbesluit wijziging derbe- ooting voor 1929, om in huur te geven a J. Moerland een stukje gemeentegrond, merkten hier echter bij op, de grond huur te geven voor een bepaalden tijd. B. en W. stellen voor het in huur te ven voor 10 jaar. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Een schrijven van Ged. St. inhoudende 1 edkeuring raadsbesluit betreffende af- overschrijving van de begrooting voor 28 en 1929. 6 Een schrijven van Ged. St. dat er geen denking bestaat tegen thans vastgestelde bouwde kom der gemeente. Een schrijven van den Minister van derwijs, K. en W. dat het onderwijs- irschot voor 1929 is bepaald op f 101.50. Een schrijven van Ged. St. betreffende Mkeuring raadsbesluit tot aankoop van woonhuis van üostdijk. Proces-verbaal van kasopname bij den neente-ontvanger waar in kas moest n en was f 13667.83. len schrijven van B. en W. van Bergen Zoom dat de bijdrage over 1926 voor nijverheidsschool is bepaald op f 125.58. leze stukken worden voor kennisgeving igenomen. ten schrijven van de Wegencommissie de A. N. W. B. en de K. N. A. C. zij in de eerst volgende vergadering len behandelen het verzoek van bijdrage ir het huis dat de gemeente heeft afge- ken voor verbetering van het verkeer, wordt nog een schrijven voorgelezen 17 Juni waarin de wegencommissie ideelt dat zij het verzoek hebben be ldek!, maar dat "er geen bijdrage kan den gegeven omdat er reeds door den leeuteraad een besluit is genomen tot reken. te voorzitter zegt nu zou men kunnen gen waarom niet eerder geschreven, ir dit is de schuld niet van het ge- mtebestuur, maar de commissaris van K.. N. A. C. had het reeds gezegd dal 5 wel geen bijdrage zou gegeven worden, is in de vorige vergadering een besluit omen en de anderen dag is dadelijk threven. en schrijven van het gemeentebestuur Hardenberg om mee te helpen aan verzoek om de belastingkantoren ten telande niet op te heffen. en W. stellen voor dit voor kennis- ing aan te nemen. Z. h. st. wordt daar- besloten. an de Gezondheidscommissie te Tholen ngekomen de begrooting voor 1930 ruit blijkt dat de gemeente Poortvliet it bijdragen i 111.72, tevens is inge- len de rekening over 1928. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement aanmerkelijke prijsvermlnderlnf. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren en de begrooting vast te stellen. Z. h. s. wordt dit goedgevonden. Een schrijven van de Directie van de P. Z. E. M. om hun vergunning te ver- leenen tot het plaatsen van palen voor de bovengrondsche leiding en dit zoo spoedig mogelijk, daar ze zoo spoedig mogelijk willen beginnen. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen onder toezicht van B. en W. De heer van Westen zou er aan toe willen voegen indien dit contractueel ge beurd, dat de palen 2'/2 M. uit de as van den weg moeten staan. De voorzitter antwoordt dat dit op alle plaatsen niet mogelijk is. De heer van YVesten zegt dat zou toch moeten, want anders kan men er niet door met een wagen hooi. Z. h. s. wordt bet verzoek ingewilligd. Een verzoek van Adr. Lindhout om hem vergoeding toe te staan voor zijn school gaand kind. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, waartoe met alg. st. besloten wordt. Een verzoek van H. van Ysseldijk voor leverantie aan de gemeente. B. en W, stellen voor daar over de zaak al 2 maal is gesproken het voor kennis geving aan te nemen. De heer Vogelaar zegt nog op hetzelfde standpunt te staan als de vorige vergadering. Weth. Krijger wil hetzelfde standpunt innemen als de vorige vergadering. Z.h. stemmen wordt het stuk voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van H. van Ysseldijk om hem achter zijn woning de put te laten dempen en daar een verlaatput van de gemeente aan te laten brengen, en dan zal hij voor eigen rekening daar buizen laten leggen, maar het strookje grond blijft voor de gemeente. De Voorz. zegt B. en W. zijn daar eens wezen kijken en hebben Elenbaas daar ook bij betrokken daar het hem ook geldt. Er is toen overeengekomen dat daar een put zal gemaakt worden en dat Elen baas dat stukje grond dan krijgt voor het schoonhouden van de verlaatput. Ook nam Ysseldijk hier genoegen mee. De heer Elenbaas licht de zaak nader toe en zegt dat als men daar een riool kolkje aanbrengt het een zuivere boel wordt. De heer Carels vraagt of men dat putje kan missen. De Voorz. weet niet waar het voor moet gebruikt worden. De heer Carels zegt, dus U bent van oordeel dat het gemist kan worden en vindt dan ook geen bezwaar tegen het verzoek. De heer Vogelaar zegt er moet een put gemaakt worden, als men nu die grond gaf en dat zij het dan alles zelf maken, dan behoefde de gemeente geen kosten te betalen. De heer Elenbaas vindt die grond de kosten niet waard. Maar zegt als men het maakt zooals het plan is de gemeente er voor goed van af is. Dhr. Carels gelooft niet dat het mogelijk is zooals de heer Vogelaar voorstelt om een schenking van de gemeente te doen. De voorz. gelooft dat daar ook wel eenig bezwaar tegen zal zijn. Dhr Carels gelooft dat de beste oplos sing is, dat dat stukje grond aan de ge meente blijft. Met alg. st. wordt besloten aan het ver zoek van Ysseldijk te voldoen. De voorz. deelt nog medejdat de kwade posten over 1927 bedragen f432 en dat van den Minister van Onderwijs K. en W. be richt is ingekomen dat de bijdrage voor de R. H. B. S. te Bergen op Zoom over 1928 bedraagt f 1600.57. Met alg. st. wordt goedgevonden een af- en overschrijving van de begrooting voor 1928. Aan de orde komt wijziging der politie verordening naar aanleiding van het ver zoek van dhr Vogelaar in de vorige ver gadering gedaan. B. en W. stellen eerst voor een sluitings verbod in te voeren, daarna een tapverbod en dan een verbod om degene die reeds meermaleu verbalisseerd zijn voor dron kenschap op een zwarte lijst te plaatsen aan wie de hotelhouders dan geen sterken drank mogen schenken. Dhr Voge'aar vindt de artikelen wel goed, maar is bevreesd bij het eerste arl. dat het te laat is. Men schiet er weinig mee op als er eerst dan opgetreden wordt, wanneer er ongeregeldheden voordoen. Het is beter een ziekte te voorkomen dan te genezen. De voorz. zegt er staat dat wanneer de burgemeester begint te vreezet) dan zijn de feiten er dus nog.niet, dat hij dan zal sluiten. Dhr Vogelaar zegt dat is betrekkelijk altijd noodig, want men weet hoe het hier op Poortvliet gaat er zijn altijd vecht partijen en hoe moet de voorz. dat in het oog houden. Men moet wel rekening hou den hoe de bevolking hier is bij feestelijke gelegenheden en daarom is spr erfvoor met het festival te verbieden sterken drank^te schenken. Dhr Carels gelooft dat er op zijwegen wordt uitgeweken, want we zitten nu in het schuitje van gebruiken en misbruiken van sterken drank en daar gaat het niet over, het is hier wijziging in de politie verordening. Spr. vindt de geheele politieverordening een wassen neus omdat er bepalingen in staan die toch niet worden uitgevoerd. Spr. staat op dit standpunt dat de raad zijn macht niet mag weggeven en hij heeft zich dan ook voorgenomen tegen de wijzi gingen te zullen stemmen. De macht van den Burgemeester wordt hiermede uitgebreid en de raad geeft zijn macht uit handen. De Voorzitter zegt het is toch niet moge lijk als er iels te doen is om dan vlug een raadsvergadering te houden en te zeggen hoe denk je er over wat moet er gebeuren. De heer Carels zegt dat bij alle voor komende leestelijkheden de beslissing door den raad genomen moet worden. De Voorz. dacht wel dat er bezwaar tegen zou komen en heeit daarom nog een ander concept gemaakt wat straks dan behandeld kan worden, dan wordt nu eerst behandeld het sluitingsverbod. Weth. Krijger meent dat dit altijd in handen van den Burgemeester is geweest. De Voorz. zegt dat de Burgemeester als hij het in het belang van de orde noodig acht de herbergen kan laten sluiten. Weth. Krijger vindt dat niemand anders dat toekomt dan de Burgemeester. Dhr van Westen begrijpt het niet goed daar toch volgens de thans bestaande politieverordening de Burgemeester het sluitingsuur zelf kan bepalen. De Voorz. antwoordt van niet, maar in bepaalde gevallen kan hij het uur verlengen maar wordt dit artikel aangenomen dan kan hij als hij het oordeelt in het belang van de orde zeggen zoo laat moeten de herbergen gesloten wezen. Weth. Krijger vindt dat het niet goed is dat om 3 uur 's nachts de herbergen nog open zijn. De Voorz. zegt dat is voor één zaal ge weest en niet voor allen. Weth. Krijger vindt dit niet goed. De Voorz. zegt wanneer het zoo blijft en het is werkelijk noodig dat er inge grepen wordt hij dat niet doet, want dan Staat hij overal builen. De heer Carels vraagt ofde Burge meester dan niet het recht heeft onmid- delijk 'te laten sluiten. De Voorz. antwoordt met deze politie verordening niet. Het artikel van hel sluitingsverbod in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren van Westen en Carels. Dan komt aan de orde het artikel be treffende het tapverbod. Dit houdt in dat indien de Burgemeester vreest dat er mis bruik gemaakt zal worden van ste ken drank hij kan verbieden het schenken van sterken drank en dit voor alle gelegenheden. -Weth. Krijger zegt irt de vergadering van B en W. reeds bezwaren te hebben ingebracht. Hier zijn niet zooveel extra ordinaire vermakelijkheden en nu komt het festival. Spr. kent Poortvliet nu 64 jaar en als zij er zijn weet hij dat er dan door gaans verschrikkelijke uitspattingen ge beuren. Nu is spr. er tegen het tapverbod te bepalen om 4 uur zonder dat de her- giers dat weten en dan gebeurt het dat er niet genoeg limonade, bier of port is dan is de herbergier gedupeerd, maar als dat bepaald wordt dat er vanaf 1 uur geen sterken drank mag getapt worden dan kunnen de herbergiers daar rekening mee houden. De heer Van Westen voelt niet veel voor tapverbod, want als er werkelijk een tap verbod is dat er na 1 uur geen sterken drank mag geschonken worden dan heeft spr. menigmaal meegemaakt en gezien dat er een glaasje port geschonken werd uit de bitterflesch en dan wordt het in guller mate toegediend dan als er geen tapverbod is. Wethouder Krijger zegt waar een wet is, is geen overtreding, wanneer er volop sterken drank mag geschonken worden kan de politie geen proces-verbaal opmaken maar anders wel. De heer van Westen zegt dat dat nooit kan worden nagegaan, want in zulke ge vallen wordt er veel vlugger gedronken en zijn de menschen veel gauwer ziek. De heer Elenbaas vindt een borreltje na de koffie dat kan nog, maar in den middag acht hij dit niet noodig, dan kan men wel wat anders drinken. Spr. zou er dan ook voor zijn dat het sluitingsuur was 12 uur en dat dan alles moet zijn afgeloopen De voorz. antwoordt dat dit reeds is aangenomen. Dhr Vogelaar zegt als dit artikel wordt aangenomen, de uitvoering dan komt aan onzen voorzitter en dit voor alle gevallen. Dhr. Carels is van meening als men tracht het kwaad te bestrijden dit niet zal ondervangen worden als er een verbod komt. Want de sterken drank-liefhebbers halen het dan per fleschje van een andere plaats en voeren het clandestien in en drinken het dan op de straat. Laat men toch de burgers niet ringelooren. Ligt dit niet op den weg van de ouders om hun telgen te waarschuwen voor uitspattingen en dit is toch nie'. voor den burgemeester om jongelui van 16 tot 23 jaar aan banden te leggen. Ze moeten ingeprent worden door de ouders dat zij op zich zelf moeten passen, dat zij zelfstandig moeten worden, spr. houdt niet van dat geringeloor. Men klaagt tegenwoordig dat er zooveel taartjes en wat meer gegeten worden en moet men nu de bakkers gaan beletten om dat niet meer ten toon te leggen. Spr. vindt dat men met het verbod het doel niet bereikt. Wethouder Krijger zegt als de ouders niet voor de zaak zorgen dan heeft de over heid een roeping te vervullen. Spr. zegt dat de heer Carels heel goed weet de gevallen dat de ouders er niets tegen kunnen doen en daarom moet de overheid ingrijpen. Een klein dingetje, het halen van een fleschje drank in een andere plaats kan zij niet tegenhouden en gebeurt dn dan heeft ze toch gedaan wat mogelijk jvas. De overheid moet meehelpen en dan neemt spr. Gods woord op zijn baan die eischt het van de overheid en dat woord zegt dat God het van haar hand eischen zal. De gemeente wordt niet geringeloord en er is niets tegen dat zij aan banden wordt ge'egd. En wat betreft de bakkers, daar kunnen ze hoogstens een vuile maag van krijgen, maar wat gebeurt er niet door het gebruik van sterken drank. De heer Carels zal geen theologisch dispuut beginnen, maar volgens Gods woord is dat recht er wei, maar niet de plicht. De plicht is voor ieder persoonlijk, ieder moet een zelfstandig standpunt innemen. Spr. drinkt zelf nooit iets en als ieder mijn standpunt inneemt dat hij zich zelf bewust is dan kan dat zonder band. Want alles waar men te veel van neemt is ver keerd en spr. gelooft dan ook dat de ouders er voor moeten zorgen, want hun plicht is over hun kinders te waken. De heer Vogelaar zegt laten wij dan eens kijken naar onze naburige gemeente

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 3