IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. a 0.2308 Vrijdag 28 Juni 1929. Zes en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. hol rho 37913 14 Vreest geen examen MIJNHARDT's issi van Huid en Voeten n Ki e kli in Pi 3 n slend, 58, Tl Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, ijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37', franco per post fl,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75ct.; iedere regel meer 171/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. BI] abonnement aanmerkelijke prijsvermlnderlnf. PUBL1CAT1EN, K0STEL00ZE INENTING. et fli item Burgemeester eu Wethouders der Gemeente Tholen ken bekend dat op Doaderdag den 4 Joli a.e. middags te 12 are, de gelegenheid zal zyn opeo- teld tot kostelooze inenting en herineuting van Dj ingezetenen, die zich daartoe in de Openbare lil jere School aanmelden. md) Tholen, den 22 Jini 192*. 10 lur> "oefening Kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Tholen herinnert personen wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen instellingen waarbij, personen die den leeftijd van en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking jur. sicht) r. 31 dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn zorgen, voor zoover niet bjj algeroeenen maatregel ty bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van en, die bevoegd is tot een te honden stemming de te werken, gedurende ten minste twee achter- ïRD volgende uren, tnsschen acht uren des voormiddags ▼yf aren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde; lat zy, volgens art. 56 van genoemde wet, voor •ver arbeid wordt verricht in fabrieken of werk- ztsen, verplicht zgn te zorgen, dat in het arbeids- J aal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, I C hst grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal lorende twee werkdagen voor, en op den tot raming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is jmi( ^hangen een door hen ot van hunnentwege onder kende lijst, de twee achtereenvolgende nren, boven lid, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepi- OLEN" voor alleD g«zamelyk dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtreding van vsnstaande voorschrift wordt gestraft met hechtenis ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten •gste vgf en zeventig galden. Tholen, 28 Jani 1929. 32 ijs :M0 ÏEN :LS teen wen tien PE op 2 l B lefli tiki eist 35 rtik Sch' scb DIENSTPLICHT. Wenschen omtrent inlijving. Zy, die voor de lichting van het volgend jaar zijn eschreven, kannen hnn wonsch, om in geval van lemming tot gewoon dienstplichtige te worden ijfd bij een bepaald wapen ot korps cdz., voor Juli a.a. opgeven ter secretarie van de gemeeuie ar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, lien zij hun weDsch omtrent de ÏDlgviDg niet reeds bij een der kenringsraden hebben opgegeven zg hnn wensch ook niet resds rechtstreeks aan den indeelingidiitrictscommandant hebben mede gedeeld of hun wensch een andere is dan die, welken zij te voren aan den kenringsraad ot den districts commandant kenbaar maakten. Hetgeen hier is vermeld ten aanzien van inlijving een wapen enz., is mede van toepassing ten aan- n van wenschen omtrent het tijdvak van inlijving omtrent de opleidiDg tol officier ot tot onderofficier. Er bestaat geen zekerheid, dat aan den geniten insch zal kannen worden voldaan. In sommige gevallen moet de aanmelding op andere jze geschieden, namelijk wanneer de belanghebbende 22 komst of indeeling wensch', zooalt hieronder it ögegeven vervroegde opkomst voor de officiersopleiding bestemming voor de officiersopleiding bg de be ien artillerie met vervalling van de eerste oefening gedeelten intermitteerende opleiding indeeling als hnlpseiner bij de zeemacht indeeling bg den motordienet of opleiding tot mffenr, motoirijder of hulpmonteur bg de artillerie opleiding alt ziekenverpleger of als ziekendrager de landmacht. Inlichtingen omtrent de wgze, waarop in deze 'allen de aanmelding moet geschieden, omtrent den van aanmelding en omtrent verschillende andere Zl palingen kunnen ter gemeente-secretarie worden vraagd, Tholen, 26 Jnni 1929. Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt terwijl Uw geest helder blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 45 PLUIMVEETEELT. Vragen, dete rubriek betreffende, kunnen door de abonné'e worden gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel ran 7.5 ct. voor antwoord insluiten en blad vermelden. Resultaten prijsraadsel drinkbak. Op de drinkbakprijsvraag kreeg ik ver- f :heidene brieven, waarop ik natuurlijk iet alle in kan gaan. Toch waren deze rieven zeer interessant omdat ze er van etuigden, dat de lezers belangstelling idden voor het onderwerp en dat zij de anten waar het bii de drinkwater-hwiene het spijt mij dat ik deze niet reprodu- ceeren kan. Ik zou de door mij als de beste op lossingen beoordeelde systemen kunnen ver- deelen in twee groepen, de eene groep en dit waren de meesten, zochten de drink- water-bygiene in stroomend water, zoodat de kuikens voortdurend versch onbesmet water krijgen. Op plaatsen waar men niet zijn toevlucht wil nemen tot ontsmettings middelen lijkt mij dit systeem ook het veiligst. Het is natuurlijk meer ingewikkeld dan de systemen met stilstaand water, die ik tot de tweede groep zou willen brengen. De heer J. G. d. B. te Meppel zond mij een zeer duidelijke teekening met eenige opmerkingen diè ik hierbij overneem. Uit uw artikel bleek mij duidelijk dat het practisch vrijwel niet mogelijk is om het drinkwater vrij van besmetting te houden. Voortdurend ververschen is dus gevvenscht. De heer de B. zoekt het nu in een voortdurende aanvoer in zeer kleine bakjes waaruit slechts één kuiken, doch niet meer tegelijk kan drinken, terwijl het te veel aangevoerde water direct afvloeit, vuil en smetstoffen medenemend buiten het hok. De drinkbakjes zijn als kleine ovaal ronde napjes gedacht van 5 bij 3 cM. Het toestroomende water uit een reservoir buiten het hok komt dusdanig in dedrink- napjes, dat het water daarin doet rond draaien. Het water vloeit door een gootje weer af. In tijden van gevaar voor ziekten kan in het water bovendien nog een ont smettingsvloeistof worden gedaan. Het principe lijkt mij goed maar in de practijk met honderden kuikens zou het direct vastloopen met de betrekkelijk ingewikkelde inrichting van reguleerkraantjes, talrijke drinknapjes, enz. Het systeem vereischt een betrekkelijk ingewikkelde installatie zooals men die in koeienstallen al jaren lang heeft en daar ook goed bevalt, doch voor kuikens lijkt het mij niet geschikt. Een vereenvoudiging van dit systeem, nl. een flink waterreservoir in het hok (s' winters is dan het water vorstvrij) be nevens een vlotterinrichting en eenige drinkfonteintjes in het hok zag ik eenige jaren geleden al bij verschillende groote pluimveefokkers te Barneveld en verleden jaar ook bij pluimveehouders in de prairiën van Canada. Bij een dezer prairie-boerde rijen zag ik een bedrijf van 4000 kippen dat gedreven werd door één man met één jongen. In elk hok van ongeveer'300 kippen was een waterreservoir van ongeveer 1000 L. en van hieruit worden de drinkfonteinen in het hok geregeld. Daar op deze plaats (Calgary) soms koude van 30 C. voorkwam kon het drinkwaterreservoir nog verwarmd worden ook. Dhr. B heeft dus werkelijk een goed systeem duidelijk aangegeven, maar voor "de kleinere pluimveehouders die slechts een paar honderd kuikens opfokken lijkt het mij te ingewikkeld. Het systeem is met wijziging die ik noemde (drinkfonteintjes) zeer arbeidsbe sparend bjj groote bedrijven. Het weg vloeiende en het overtollige water is na tuurlijk heel mooi, maar kan aanleiding geven tot watervermorsing en geknoei, natte rommel. Vandaar dat de zelfregu- leerende drinksystemen meestal zoo inge richt zijn, dat het water op dezelfde hoogte blijft staan als de dieren er uit drinken. Het stroomt dan dus iets minder snel door het systeem van den heer de B. Voor eendkuikens deugt het systeem minder, want deze moeten werkelijk drink nappen waar hun heele kop ingedompeld kan worden anders krijgen ze spoedig vieze oogen met korstjes er om heen en ver stopte neusgaten. Dhr J. van H. te Eindhoven gaf een be schrijving van een eenvoudiger systeem dat op hetzelfde principe-doorstrooming berust Hot l/nm, O,. ^r. noan /lot hot malar reservoir een emmer is en van hieruit door middel van een buis met kraan het water loopt op een drinkbakje in den vorm van de bekende citroenpersen. Het te veel aan water vloeit dan weer in den ondersten bak weg. Deze drinkbak lijkt mij betrekkelijk eenvoudig en voor plaatsen waar men geen ontsmettingsmid delen gebruikt die metaal aantasten wel geschikt. Een bezwaar biijtt weer de kraan die den watertoevoer regelt en die steeds goed in orde gehouden moet worden. De heer v. Z., journalist, redacteur van een der bladen, maakt het stroomende principe nog eenvoudiger en zet gewoon een cement bakje, waarin het water aan den eenen kant door een slangetje binnen stroomt en aan den anderen kant weg loopt. Het bezwaar is hier dat dit zeer eenvoudige systeem aanleiding zal geven tot veel geknoei, tenzij men den bak van boven weer bedekt, zoodat de kuikens er niet in kunnen gaan staan. Verder is dit voortdurend water aanvoeren en weer af voeren zonder kranen niet gemakkelijk en met kranen al evenmin gemakkelijk. De heer F. C. v. d. A. te Aalten bedacht een vernuftig toestel waarbij door middel van een balans, welke het kuiken als liet er op staat aan den eenen kant neerdrukt en daardoor tegelijkertijd met den anderen arm een reservoir opent en den bodem van het drinkwaterbakje sluit. Dergelijke inrichtingen durf ik in kippenhokken waar alles gauw stoffig wordt en dergelijke draaiende deelen gauw vastloopen, niet aan te bevelen. Bij valnesten, voerbakken enz. gebruikt men ze ook wel en mijn idee is altijd, dat ze op tentoonstellingen heel aardig lijken maar in een kippenhok minder bevallen. Nu kom ik tot de systemen met stil staand water. Sommige lezers, o. a. mej. v. d. B. te Krabbendijke, geven een be schrijving van de bestaande aardewerk- bakjes, waarbij men op een bakje met drinkwater een plat of bolvormig deksel zet met gaten, waardoor de kuikens kunnen drinken. Deze bakjes zijn heel bruikbaar voor kleine partijtjes kuikens, maar de tusschenruimten tusschen de gaten nemen veel ruimte in en daardoor geeft een bak maar aan betrekkelijk weinig kuikens drinkruimte. Ditzelfde bezwaar heeft het ontwerp van den heer W, R. L. te Eindhoven. De bak van geglazuurd aardewerk staat me wel aan, maar het aantal drinkopeningen is te gering. En nu kom ik op het ontwerp van den heer G. S. A. te Sluiskil, die mij door middel van de Terneuzensche Courant een antwoord vraagt. Ik heb hem op zijn verzoek het door mij aangeboden broedsel Witte Wyandottes gestuurd, hoewel eigen lijk een lezer van mijn artikelen zoo laat geen Wyandottes meer moest vragen, als hij ze tenminste voor winterleg wil ge bruiken. Goede Wyandottes moeten in Mei al een eind op scheut zijn. De beschrijving van dien bak geef ik den volgenden keer. Dr. TE HENNEPE. en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten der huid, verzacht en geneest men met Doos 30-60. Tube SO ct. Bi] Apoth. en Drogisten 37912 13 LANDBOUW. Veulenkeuring van den Bond van Paardenfokkers Eiland Tholen. Het eenige dat we van het weder, waar onder deze bekende keuring dit jaar is gehouden, kunnen zeggen is, dat hoewel het droog was, het buitenzijn niet zoo prettig aandeed. De zon liet zich niet zien, de temperatuur was ook allesbehalve zo mers aandoend. Ér was tamelijk veel belangste'ling, de vereenigjng kan hun bestuur prijzen, dat al het mogelijke doet om de fokkerij in goede banen te houden Tip helai.retpllinn in deze keuring werd ook door anderen gedeeld. Zoo waren er o. a. medailles beschikbaar gesteld door de heeren C. H. A. Stoutjesdijk, voorz. van den Kring Tholen Z. L. M., W. L. Klompe, voorz. Bond van Paardenfokkers eiland Tholen, J. F. Brooymans, door den Kring Tholen der Z. L. M. en door de Vereeniging zelve. De jury, bestaande uit de hh. A. Bom en Aug. de Schutter, (plv. was dhr. J. Geluk) allen te Dinteloord, wees de prijzen als volgt toe: Afd. I Merrieveulens (Stamboekhouders). te pr. Germaine van Vosmeer, eig. G. J. de Wilde, Oud-Vossemeer. 2e pr. Fleurette, C. J. M. Hage, Poortvliet. 3e pr. Marie van Bleyendaei, J. F. Brooij- mans St. Annaland. 4e pr. Raissa, A. C. Geluk, St. Annaland. 5e pr. Niska, P. v. d. Riet, Oud-Vosse- meer. 6e pr. Merrieveulen, C. H. de Wit, Oud- Vossemeer. 7e pr. Celine, C. J. M. Hage, Poortvliet. 8e pr. Silva, M. J. C. Geluk, Oud-Vosse meer. 9e pr. Merrieveulen, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. 10e pr. Kato, W. v. Engelen, Oud-Vosse meer. 11e pr. Losana, id. 12e pr. Moedi, A. C. Geluk, St. Annaland. 13e pr. Cula, M. J. C. Geluk, Oud-Vos- semeer. 14e pr. Elza, W. v. Engelen, Oud-Vosse meer. Cat. II. Hengstveulens. Ie pr. Hengst, Zwagemaker. 2e. Marquis v. Bleyendaei, J. F. Brooy mans. 3e pr. Vos, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. 4e pr. Bruiuschimmel, E. J. Kosten, Tholen. Cat. III. 1-jarige merries. Ie pr. Vos, M. J. Stoutjesdijk, Tholen 2e pr. Ida, E. J. Kosten, Tholen. 3e pr. Liza van Bleyendaei, J. F. Brooij- mans, St. Annaland. 4e pr. Minerva, M. J. C. Geluk, Oud- Vossemeer. 5e pr.Maartje, J.Goedegebuure, St. Maar tensdijk. 6e pr. Cora, C. J. M. Hage, Poortvliet. 7e pr. Vos, M. f. Stoutjesdijk, Tholen. 8e pr. Bertha van Hooge Heide, C. W. Groenewege, St. Maartensdijk. 9e pr. Vos, M. J. Stoutjesdijk, Tholen. 10e pr. Lien, A. Geluk, St. Annaland. 11e pr. Diamante v. Vosmeer, G. J. de Wilde, Oud-Vossemeer. Cat. IV. 1-jarige hengsten. Ie pr. Hertog, J. F. Brooijmans, St. An naland. Cat. V. 2-jarige merries. Ie pr. Frida, J. F. Brooijmans, St. Anna land. 2e pr. Buurin, J. Goedegebuure, St. Maar tensdijk. 3e pr. Sulma van Tholen, M. J. Stout jesdijk, Tholen. 4e pr. Mirza, J. F. Brooijmans, St. An naland. 5e pr. Bruine merrie, P. v. d. Riet, Oud- Vossemeer. 6e pr. Mietje, M. J. C. Geluk, Oud-Vos semeer. 7e pr. Kitty van Bleyendaei, J. F. Brooij mans, St. Annaland. 8e pr. Sjize, L. Hanse, Oud-Vossemeer. 9e pr. Metha, J. van Gorsel, Tholen. Cat. VI. Hengsten met afstammelingen. Ie pr. Successeur, J. F. Brooijmans, St. Annaland. 2e pr. Guerrier van Tholen, M.J. Stout jesdijk, Tholen. 3e pr. Irigersol de Laboureur, C. Polder man, Tholen. 4e pr. Fils de Moustiquaire, E. J. Kosten, Tholen. BINNENLAND. Loting nationale militie volgens nieuwe methode. Hedenavond zal, voor de lichting 1930 en 1931, voor het geheete land te 's- Gra- venhage de eerste loting plaats hebben volgens de nieuwe methode. De toekomstige dienstplichtigen trekken

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1