IERSEKSCHE Eli THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. Doos 30 ct. Huiduitslag 2304 Vrijdag 31 Mei 1929. Zes en veertigste jaargang olen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. fel ranspireerende Voeten FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. leg tik elsi I. MO EN Diamanten Colliers Diamanten Ringen Diamanten [Sierspelden alles in wit goud is een artikel voor den tegenwoordigen tijd. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. 2! i B d) r. rmifQ ir. cht) 31 Drankwet. -geoieett#r en wethouders van Thoien brengen penbare kennis, dat op 25 Mei 1929, bij hen ;ekomen een verzoekschrift van Marinos Johannis van beroep veldarbeider, wonende te Thoien. erlof voor den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in de navolgende teit: het Noord-Westelijk gelegen vertrek van perceel, kadastraal bekend gemeente Thoien, G. no. 1032, plaatselijk gemerkt no. 32, en en in den 1500 Gemeteupolder aldaar, men twee weken na de dagteekening dezer be- naking kan ieder tegen het verleenen van dit schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wet- ers inbrengen. olen, 27 Mei 1929. 17 rgemeester en Wethouders van Thoien maken nd, dat het verboden is, stoepen of straten te eu of glazen te wasschen. lorls worden de ingezetenen verzochi, met het ngwaler zuinigheid te betrachten. ioleD, 30 Mei 1929. 7 andere transpireerende lichaamadeelen moet d behandelen met Purol-Huidpoeder, als ide bet meest afdoende middel daarvoor, krijgbaar in bassen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. 87807 De droogte en onze waterleiding. het platte land wordt alles wat nieuw is, met een zeker wantrouwen begroet, vooral le nieuwigheid kosteo met zich meebrengt, men meent beter te kunnen bespareD, do is bet bier met de waterleiding gegaan, gaat het met andere zaken en zoo gaat het eens elders op het platte land. De stedeling k zij die nabij groote centra's wonen passen spoediger aan bij hetgeen het moderne leven gemakken en veraangenaming van ons dage leven breügt. als wij nu eens de berichten hooren oit chillende deelen van ons land, waar wegens inhoudende droogte groot watergebrek heerscht kunnen wij niet dankbaar genoeg zijn dat ons ld in het bezit is van een waterleiding die velen goed en in onbeperkte mate water ver- ;t. Pat voelen de inwouers van Borselen op Beveland het thans aaa den lijve dat zij enigen geweest zijn, die door afkeer tegen Dieuwe, zich verzetten tegen aansluiting vaD aterleiding. Nu zorgt bet gemeentebestuur water uit de VlissiDgsche waterleiding, dat itribaeerd wordt tegen goede betaling, ter- niemaod der ingezetenen meer dan twee ters per dag kan bekomen. p Walcheren is het al net eender, daar ook I elders aangevoerd water, dat zelfs tot drie ier cent per emmer wordt verkocht. Op ouwen en DuirelaDd dezelfde wateriuRère. ter dat van elders aangevoerd, wordt verkocht hoogen prijs. In Zeeowsch-Vlaanderen, verichilleude gemeenten zich, onbegrijpelijk >eg, verzetten tegen de totstandkoming van waterleiding, moeten de inwoners zicb tegen ;en prijs water verschaffen, dat bij mondjes- t wordt verstrekt. lier hooren wij niet van watergebrek en de «fozeu die vroeger voor bun water drie of cent per emmer moesten betalen, en zij die voordien moesten vergenoegen met slecht RD :r uit regenbakken, zouden niet gaarne de }SE l'leiding wil en missen. Wij hooren dat zelfs ptavenisse, waar nog tal van waterleidingen Is huizen waren weggetimmerd teneinde het ruiken van leidingwater maar uiet mogelijk Daken, thans de betimmeringen weggenomen den of reeds zijn. Als de nood er eenmaal &at men zich aanpasseo aan hetgeen de voorait- mldg ons schenkt, hetgeen dan toch zeker de te partij is die de menschen knnoeD kiezen, .wij hoorden dezer dagen door verschillende JLb olscbe eilandbewoner», die buiten het gt bied en waar de leiding bet brengen van leiding- ir mogelijk maakt, de verzuchting vlaken, zij het betreuren dat ook zij niet in de ge kheid zijn aan te slniteD. tij die aangesloten zijn profiteeren thans bel van het feit geen last te ondervinden de langdurige droogte. PLUIMVEETEELT. Vragen, dei* rubriek betreffende, kannen door de ebonné'i wordeu gezonden aan dr. te Hennepe Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 7.5 ct. ▼oor antwoord insluiten en blad vermelden. Maatregelen bij Kuikenziekten. De drinkwatervoorziening en ontsmetting. Prijsvraag met broedsel-eieren cadeau. Ik heb de vorige keer uitgelegd dat het groote gevaar bij de kuikenziekten zit in de onderlinge besmettiug door drinkwater, besmet voer, bodemver vuiling. De ziekte krijgen we meestal door besmette broedeieren. Meestal zeg ik, niet altijd. Zoo kunnen raUen, muizen, musschen en spreeuwen ook wel smetstof overbrengen, doch verreweg de meeste ge vallen zijn aan besmette eieren toe te schrijven. De kunst is nu de besmetting van de kuikens ouderling tegen te houden. Kijken we eerst eens naar het drinkwaterbakje. Tien tegen een dat het gewoon op den grond staat en al heel gauw nadat het 's morgeus neergezet is, zit er vuil in van strooiselmateriaal, van de snavels der kuikens, enz. Elk oogenblik zoo'n bakje ver- verschen gaat haast niet, vooral niet op een groot bedrijf. Veel schiet men al op als men het drink- bakje op een verhoogiug zet zoodat de kuikens als het ware op een trapje er naar toe moeien loopeu. Ze kunnen er dan geen strooisel in knoeien. Nu gaan we nog een slap verder en probeeren het drink water te ontsmetten. Drinkwater-hygiëne is een der meest doeltreffende middelen tot bestrijding van be smettelijke pluimveeziekten, maar zij is niet ge makkelijk. Een goed drinkwater-ontsmettingsmiddel moet zijn 1. goed ontsmettend. 2. absoluut onschadelijk. 3. geen smaak of reuk hebbend. 4. niet duur zijn. Ziedaar nu een serie eiscben waar men nog nief zoo gemakkelijk mee klaar is. Goede onlsmettings- raidde'en zijn er genoog, maar het zijn meestal ook zware vergiften. Denk maar eens aan carbol, subli maat enz. Deze zijn dan ook voor de groote praktijk niet bruikbaar en hoe gevaarlijk het is de menschen stoffen aan te raden, die slechts in heel sterke ver dunning ongevaarlijk ziju, is mij vaak door allerlei vergifiigiugsgevallen gebleken. Zoo is er wol eens aangeraden kopergroen, dat nog werkzamer zou zijn dan z.g. ijzervitriool. Nu is kopersulfaat wol bruik baar mits sterk verdund, terwijl de ervaring ons leert dat vrijwel de meeste menschen bij genees middelen donken: „Als een klein bee'je helpt, helpt een flinke hoeveelheid nog veel beter". Gevolg verscheidene doode dieren waar bij opening de maaginhoud gewoonweg groen zag van het koper groen. Zulk soort van stoffen raad ik dus sterk af Ijzervitriool is minder gevaarlijk en sommigen denken al heel wat goeds te doen als ze wat roestige spijkers in het drinkwater doen. Dat is echter heel weinig waard en helpt ons bij dergelijke smets'.offen als waar het hier om gaat hoelemaal niet. Een der beste stoften was tot nu toe creoline. Dit is niet zwaar vergifiig maar het bezwaar is dat de meeste dieren een afkeer hebben om het te drinken. Ze moeten dus al flink dorst hebben om er aan te beginnen en om de kuikentjes zoo yer te brengon is al totaal verkeerd. Bij ganzen en eenden die volwassen waren heb ik met 1/2 ®/o creoline in het drinkwater vaak heel aardig succes gehad. Ook kaliumpermangaat is veel gebruikt en hoewel deze stof in rein water heel goed werkt, ver liest het heel gauw xtfn werking als er onreinheden in het water komen. Dit geschiedt bij drinkwater voor pluimvee direct voor de vuile snavels der dieren. Een middel dat in den laatsten tijd in Duitschland veel gebruikt wordt en waarvan ik verschillende gunstige resultaten vernam is chinosol. Ik ben op het oogenblik bezig daarmede proeven bij kuikens te nemen en ik moet zeggen, dat het lot nu toe goed voldoet. Chinosol is niet giftig, teuminste in normale dosis on het heeft weiuig reuk of smaak. Het is een geel poeder, dat eclr.er voor bet gemak der verbruikers in pastilles van 1 gram afgeleverd wordt. Zoo'n pastille kost ongeveer 10 cent en dat is betrekkelijk duur. Als meu echter, bedenkt dat men op een emmer water maar één pastille noodig heeft, dan begrijpt men dat de kosteD nog al meevallen. Ik heb ook proeven genomen met chloor, doch deze mislukte om dezelfde reden als het kalium- perraangaat. Chloorgas wordt tegenwoordig veel gebruikt om leidingwater en zwaai badwater te slerilliseeren en het is verbazingwekkend te zien hoe een bijna onaantoonbare hoeveelheid chloorgas het sterkste besmette water absoluut steriel maakt Is er echter veel onreinheid, organische stof in het water, dan verdwijnt het chloor direct, wordt schei kundig gebonden en de werking is afgeloopen. Vooral met drinkwater voor eondeu lukt het heel slecht. Ik kon bij de proeven haast zooveel chloor er niet in doen of het verdween direct. Mogelijk dat het met kippen wat beter zou gaan, maar dit moet ik eerst nog weer eens verder uitwerken. Het beste lykt mij op het oogenblik werkelijk de chinosol, hoewel het voor mij een bezwaar blijft, dat chinosol in de aanwezigheid van ijzerverbin .ingen daarmede een zwarte verbinding geeft niet onwerkzaam is. Nu is het een lastig feil dat het meeste grondwater in ons land, althans dat uit welputten, ijzer bevat. (Water uit zakputten bevat minder ijzer doch is op zichzelf al af te raden). Men moet dus regen water nemen voor de chinosol of leidingwater en dat is niet altijd gemakkelijk te krijgen. Verder zijn de drinkgereedschappen er meestal ook niet op iugericht, daar ze meestal van z.g. ge galvaniseerd ijzer zijn. Dit galvaniseeren geschiedt meestal met den Fra^nchen slag, d. w. z. heel matig en het gevolg is, dat dergelijke drinkbakken heel gauw roestig worden. Ze zijn dan ook voor de chinosolpossing ook al weer ongeschikt. Drinkbakjes van aardewerk zijn het beste maar deze moeten zoo geconstrueerd zijn dat de kuikens er niet in kunnen gaan staan. Men zal zoo zoetjes aan het idee krijgen dat ik vrijwel alles afkam en tot mijn spijt moet ik eerlijk zeggen, dat er in mijn oogen ook maar heel weinig goeds is in alle pluim- veebenoodigdheden. De meesle hebben het bezwaar dat ze op een tentoonstelling heel aardig lijken en als meu ze in de practijk door en door probeert, blijft er heel weinig goeds van over. Bekijk mij bijv. met de gegevens die ik U dezen keer ge geven heb, eens de drinkbakjes die er in den handel zijn. Ga bij buren of vrienden eens kijken hoo het er uit ziet en gij zult overal met mij zeggen „dat is geen ideaal". Zoolang er geen ziekte is, is alles be9f, begrijp dat goed, maar ik wil het juist goed hebben als er ziekte is. Beken maar, als ik zoo met U allerlei benoodigdheden eens ging bekijken, van een een voudig drinkbakje tot broedmachines en kunstraoeders toe, gij gauw in mijn schuiije zoudt komen on wel zoudt inzien dat de meeste gereedschappen meer goed bedoeld dan veel waard zijn. Streef dus na dit artikel maar weer eens naar het ideaalEen gemakkelijk reiuigbaar, roestvrije drinkbak, die op een verhooging gezet wordt, zoodat de kippen of kuikens er geen vuil in kunnen gooien en waarin de kuikens niet kunnen gaan staan. Hebt ge last van ziekte, doe dan in het water per emmer één of twee pastilles chinosol en gebruik daarvoor leidingwater of regenwater. Ik houd mij aanbevolen voor elk* opmerking of uilvinding op het gebied van kuikendrinkbakjes die mijn ideaal nabij komen. Wie van mijn lezers lust heeft er eens ernstig over te denken mag meedoen aan een soort prijsvraag, waarbij ik van de ingekomen antwoorden de beste zal uitzoeken, zal pupliceeren en naar ver kiezing cadeau zal zenden een broeisel goede Wit Leghorns, Wit Wyandottes. Khaki Campbell eenden of Reebonte Loopeenden naar verkiozing allen van eigen fokdieren. Dr. TE HENNEPE. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Parolzeep droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. 7 37805 GEMENGD NIEUWS. De groote balkhavens, speciaal die voor Crtgonpine, de machinale zagerij en schaverij kwamen eerst aan de beurt. De aanmaak van een nieuw systeem sluis- bescherining tegen aanvaringen, dat zal worden toegepast bij do nieuwe groote sluis te IJmuiden, werd bier getoond. In de creosoteerinrichting werd eerst bezichtigd de installatie voor het gedeeltelijk creosoteeren van lange palen, voor hei- en steiger- werk, welke slechts over l/3 a l/4 der lengte ge prepareerd behoeven te worden. Daarna de bewer king van het hout, dat volledig werd gecreoioteerd. Hierna werd teruggevaren naar Rotterdam, waar met een gemeenschappelijk diner deze leerzame eu genoeglijke excursie besloten werd en de terugreis aanvaard. Beleefd aanbevelend, 87809 20 A. H. STOLK, TEL. 19. MARKT 259, ST.MAARTENSDIJK. BW Steeds te ontbieden. Excursie. Op 22 dezer werd vanwego den Cursus foor Waterbouwkundig opzichter le Goes (Zeeuwsch Tech nisch Instituut) een excursie gehouden naar de havenwerken ven Rotterdam en de houthandel en creosoteerinrichting van Gebr. Hulsingaie IJselmonde. Onder leiding van do leeraren we-den eerst de nieuwe werken bezichtigd aan het Driehavenplan bij Schiedam. Ken stoomboot waa door het Gemeente bestuur van Rotterdam welwillend ter beschikking gesteld. De heer Dammers, secretaris der hoofdaf- deeling Havenwerken, die ais vertegenwoordiger der gemeonte den tocht geleidde, wist op prettige, boeiende wijze tal ran bijzonderheden betreffende doel, voorbereiding en uitvoering der groote werken mee te deelen. In de Merwehaven wordt thans 2900 M. kademuur gemaakt op caissonluudeering. De 40 meter lange caissons worden vervaardigd in de Waalhaten. De Hollandsche Betonmij. te Den Hsag heeft een speciale werkwijze voor den bouw der vele groote caissons, welke door den heer de Neef oerst in het directiegebouw aan de hand van teeke- ningen en grafieken werd ve klaard en daarna op het werk nog nader werd toegelicht. In het bijzonder trok het onlkisten der gereedgekomen gedeelten sterk do aandacht. Van de bouwplaats worden de caissons gesleept naar de MerwehaveD, daar gezonken en volgestort. Daar werden ook bezichtigd de bagger molens en zuigers, benevens de persleiding, waardoor de overtollige specie naar den Bergscheu polder wordt gevoerd. In de Koningshaven kon hel gezelschap de bouw en da beweging van de binnenkort in gebruik te nemen Koninginnebrug nagaan. Nadat ververschingen waren gebruikt op het vliegveld Waalhaven werd de tocht voortgezet naar IJselmonde, waar met groote belangstelling werd kennis genomen van het uitgebreide bedrijf dor Gebr. Hulsinga, dat een terrein beslaat van 15 H.A. Een flinke agent. De ïö-jarige schilder C. S., van den Breeden Hilledijk, is Maandag op het dak van een pand aan de Adrianastraat te Rotterdam, doordat zijn kleeren in aan raking kwamen met een brandende spiri- tuslamp, in brand geraakt. Een passeerende agent van politie hoorde den man om hulp roepen en rende naar boven. Hij heeft S. plat in de dakgoot gelegd, waarin nog een dun laagje water stond, terwijl hij hem de kleeren van het lijf rukte. Daarna heeft hij den man met lijnolie besprenkeld. Ten slotte is S., die brandwonden aan den rug had, naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar hij is behandeld. Baldadigheid. Dinsdagavond heeft de heer Ch. B. uit Overschie zijn luxe auto eenige oogen- blikken laten staan in de Beierlandsche laan te Rotterdam. Twee jongens brachten den motor op gang, schakelden den wagen in en gingen er vandoor. De auto reed eerst tegen een bakkerswagen op, welke werd omgeworpen. Twee brooden gingen hierbij verloren en een van de spatborden van de auto werd ingedrukt. De wagen reed daarna tegen een winkelhuis op. Voor de pui van dit pand stond een fiets, welke totaal werd vernield. De pui werd zwaar beschadigd. Van den auto is de vooras gebroken, de koplampen zijn vernield, het rechtervoorwiel is gebroken, het andere spatbord is in elkaar gedrukt, de motor is zwaar beschadigd en de stuurinrichting is defect. In den winkel lagen 33 ponds- pakken met margarine, welke totaal werd bedorven en een snees eieren, die alle gesneuveld zijn. De jongens zijn onbekend gebleven. Verdronken. Maandag was het tijdelijk hoofd van de openbare lagere school te Papendrecht, de heer H. C. Sterkman, met zijn klas in de Merwede aan het zwemmen. Een van de schoolmeisjes, de ongeveer 10-jarige Jannetje Rekker, geraakte in een draaikolk en verdween in de diepte. De lieer Sterk man sprong haar na, doch kwam evenmin boven. Eenigen tijd later zijn beide lijken opgehaald en door de gemeente-politie en de marechaussee voorloopig aan boord van een in de nabijheid liggen (f schip gebracht, om later naar de lijkenhuizen te Papen drecht en Dordrecht te worden vervoerd. Muur ingestort. Te Uitbergen, waar men bezig is met het leggen van waterleidingbuizen, is Dins dagochtend in den Holleweg, bij het graven van een sleuf, een daarlangs staande muur ingestort en in die sleuf gevallen, waarin zich twintig werklieden bevonden. Een van hen, J. Bons uit Groesbeek, het vorige

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1