ES 1 PAA R Dl 1E LICHTE MARYLAND BAAI OCT. IN PATENTVERPAKKING. 9 Cwars deer Canada. xv. ^.'Iv^xrfis^o^ra.v^ P. knechts hebben hem uit het water ge haald. Hij heelt ernstige brandwonden ge kregen. Onvoorzichtigheid. Woensdagmorgen is brand uitgebroken in de garage van K. J. C. Hanselman te Rotterdam. Een chauffeur had in de ga rage gerookt en er is proces verbaal tegen hem opgemaakt wegens het overtreden van het rookverbodbovendien zal hij nog worden vervolgd wegens het aan zijn schuld te wijten hebben, dat brand is uilgebroken. Een luxe au o is verbrand; een vrachtauto is zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Verzekering dekt de schade. Uit een trein gevallen. Dinsdagavond is de 43-jarige hoofdcon- ducleur der Nederl. Spoorwegen H. A. J. Maisman, uit den trein gevallen, die om streeks 10 uur uit Schiedam naar Rotter dam vertrok. De seinhuiswachter hoorde een klap tegen het seinhuis (op het baanvak Schie damRotterdam), dat vlak langs de spoor baan ligt. Vermoedelijk heeft de conduc teur het hoofd buiten den wagen gestoken om te zien, of het sein op veilig stond. De seinhuiswachter vond hem eenige meters van het wachthuis liggen de man gaf toen nog teeken van leven. Hij werd dadelijk vervoerd naar het station te Schiedam, maar was bij aankomst aldaar reeds overleden- Moord te Horst. Dinsdagmorgen kregen twee woonwagen bewoonsters, in het woonwagenkamp te Horst, ruzie. Deze werd zoo hevig, dat op een gegeven oogenblik één der vrouwen de andere met een aardappelmesje in den slaap stak, waardoor de getroffene neerviel. De daderes wilde de vlucht naar het kamp nemen, maar de gemeenle-veld- wachter hield haar staande en arresteerde haar, terwijl ze het mes, waarmee ze den moord gepleegd had, nog in de hand hield. De getroffene lag intusschen zieltogend ter aarde en had een kleine wonde aan den slaap en een achter het oor. Met be hulp van een paar automobilisten werd ze hel vlakbij gelegen huis binnengedragen, waar haar wonden eenigszinsuitgewasschen werden. Zij gaf echter spoedig den geest. De daderes bekende terstond de daad gepleegd te hebben. Het slachtoffer is 25 jaar oud. Betrapt. Dinsdagmiddag bemerkten Mej. M. en een bij haar inwonende heer te Voorburg toen zij thuis kwamen dat er iemand in huis was. Rij onderzoek bleek dat een man zich verborgen had in de W. C. Toen zij hem ontdekten poogde hij te vluchten, doch de heer H. wilde dat verhinderen en een worsteling ontstond. Mej. M. kwam te hulp en greep den inbreker bij de keel. Toen zij hem in een kamer hadden opge sloten, belden zij de politie op, die dade lijk aanwezig was. Hij werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau. De dader bleek geen onbekende te zijn, hel was een zekere F. B. die te Voorburg in 1925 zich aan niet minder dan zes in braken had schuldig gemaakt en nog maar kort geleden uit de gevangenis was ont slagen. B. heelt bekend de bedoeling ge had te hebben om in te breken en had door het verbreken van een ruit zich toe gang verschaft. Slot. Niagara Falls, 6 Nov. 1928. Zoo is dan na acht weken mijn Cana- deesche tournée teneinde. Dwars door Canada is het gegaan, van Halifax bij den Atlantischen tot Vancouveraan den Stillen Oceaan, heen en terug met Montreal als aanknoopingspunt van Oost en West. Ik wil tegenover niemand beweren dat ik Canada nu door en door ken. Welke reiziger, die acht weken door Europa rond zwerft, zou hetzelfde durven zeggen van zoon tournée, doch bijna twee maanden intensief door een land te reizen, alle provincies te bezoeken en de meest voor naamste steden ineer dan één keer rond Ie toeren, niet alleen langs de groote heir baan die van Oost tot West spant, doch met auto of wagen langs schaarsch betreden wegen naar de uithoeken van het bewoonde land, dat geeft toch wel eenige ervaring. En veel hooger nog dan wat ik zelf heb mogen zien slaik de waardevolleinlichtiugen aan, die mij gegeven zijn door de honderden personen in deze weken gesproken, van den waarnemenden Minister-President in diens werkkabinet aan het parlementsge bouw, tot den armen daglooner, even uit rustend bij zijn dorschmachine in de middaghitte op de afgelegen prairie Het eenigste gebrek, waarvoor ik mij meen te moeten verontschuldigen, is de ling der stof, doch Canada is zulk een ontzettend groot land en de problemen in elk zijner negen provincies zijn dikwijls weer zoo geheel verschillend, dat zelfs de gastvrijheid van vijftien artikelen plaats ruimte te kort moet doen schieten. In zekeren zin heeft dat zijn voordeel, want geen publicist kan bij mogelijkheid pretendeeren voor elk afzonderlijk geval een solutie te geven. De taak van verdere speciale informaties ligt in andere handen en persoonlijk ben ik overtuigd, dat de te Rotterdam gevestigde vertegenwoordiger der Canadeesche Staatsspoorwegen, de heer J. C. Stentel, hiervoor wel een der meest aangewezen deskundige is. Daarnaast staat dan de Holland Amerika Lijn, waarop ik in de loop van deze artikelen reeds eerder gewezen heb, in de uiteenzetting van de groote voordeelen welke de eigen nationale scheepvaartlijn den emigrant biedt en in oprechte bewonderingvoorde wijze, waarop haar vertegenwoordiger in Canada de be langen der uitgekomen Nederlanders ter harte neemt. Als ik nu, alles resumeerende wat ik hiervoren reeds in uitvoerige trekken be handeld heb, een oordeel zou moeten uitspreken over Canada als emigratie land dan luidt dit volmondig gunstig, zeer gunstig zelfs. In het algemeen genomen is er alleen plaats voor den landarbeider. Kundige vakarbeiders heb ik ook in de steden zien slagen, doch daar is een risico en alleen wanneer men nog jong en energiek is en vooral bekend met de Engelsche taal en ongehuwd, kan men het in_de stad wagen. Canada's ontwikkeling moet echter uiter aard vooreerst nog op het lapd liggen. De man met kapitaal, doch die in Hol land geen uitweg meer ziet voor de toe komst van zijn vele kinderen, hij heeft in Canada een benijdenswaardige prachtige kans. Dat is dan feitelijk geen kans meer, het is een wiskundige zekerheid De man met weinig kapitaal kan zich op zeer gun stige af betalingstermijnen een eigen boer derij aanschaffen en de man zonder kapi taal, doch met ondervinding van het land bouwbedrijf, kan als arbeider in loondienst worden geplaatst en na twee tot drie jaren hard werken en sparen, een eigen bedrijf beginnen. In het algemeen is individueel uitkomen te prefereeren boven het uit trekken in kolonies, doch hier maken allerlei speciale omstandigheden dikwijls even vele uitzonderingen als gevallen die den regel volgen en heel bijzonder meen ik nog de aandacht te moeten vestigen op de voortreffelijke gelegenheden, welke zich in de zeeprovincies voordoen, waar vooral de kolonist van middelbaren leeftijd met zijn gezin hetzelfde comfort vindt als in het vaderland. Nog maar al te veel menschen trekken Canada binnen met de geheime hoop het als doorgangshuis tot de Vereenigde Staten te gebruiken. Practisch is dat onmogelijk en zelfs, indien het mogelijk was, dan nog zou het niet aan te bevelen zijn. De Ver eenigde Staten beginnen vol te loopen, groote werkloosheid heerscht er dikwijls in menig bedrijf, zoo groot, dat er de laatste jaren meer personen uit de Veree nigde Slaten in Canada een betere plaats zoeken dan in omgekeerde richting, zooals dat vroeger altijd het geval was en dit spreekt boekdeelen. Het bewijst hoe Canada nu in de positie komt, waarin de Veree- nigde Staten vijftig jaar geleden waren het land der onbegrensde mogelijkheden voor den energieken nieuwkomer I Doch die energie moet er zijn, dat is een eerste vereischte. Die oude Zeeuw, vviens zoo prachtig geslaagd leven ik vanuit Edam beschreef, heeft het mij wel het kernachtigst geformuleerd, toen hij zeide »ln Holland moet je feitelijk ook hard werken en toch kom je weinig of niets vooruit. Hier moet je zeker hard werken, doch je komt er ook zeker vooruit 1" En dit is een feit, want wie minder goede geruchten over Canada hoort, moet nimmer uit het oog verliezen, dat de mis lukkelingen altijd veel harder schreeuwen en misbaar maken dan de tevreden me- mgte, die zich in haar genoegzaamheid niet gauw pleegt te uiten. Mislukkelingen plegen altijd het land te blameeren voor hun mislukking en zij vergeten, dat de oorzaak bij hun zelf ligt, vandaar dat zij mislukken. Ik heb honderden Hollandsche kolonisten gesproken en onder al die honderden moet ik de eerste nog ontmoeten die mij ver telt, dat hij toch maar liever terug wil. Dat is toch wel een ervaring, welke sterker voor Canada getuigt dan alle statistieken en betogen bij elkaar. Het is ook de opinie van de vele Hollanders met jarenlange irvarincr in gouden toekomst, is groot. Waarlijk, het zijn de beste elementen meestal, die het durvende initiatief nemen om op te trekken naar de nieuwe wereld. Geen natie is welkomer dan de Neder landers in Canada. Het is mij in alle toon aarden verzekerd en bewezen en hoe onaangenaam het ook voor het vaderland- sche hart moge zijn, dat overbevolking ons dwingt tot het verliezen van dikwijls voortreffelijke burgers, het zal ten langen einde een voldoening zijn te hebben mogen bijdragen aan den opbouw van dat jonge krachtige rijk der Nieuwe Wereld Canada KEES VAN HOEK. ervaring in leidende posities "hier, dat Canada voor den geschikten persoon een land is van bijkans zeker succes. Dat succes heb ik zelf mogen bewon deren en mijn respect voor de mannenen vrouw-en, die de ontegenzeggelijke moei- j lijkheden en ontberingen hebben durven trotseeren met een koenen blik voor den I .1. <1. ilk <lk iL *lk jBk ilt THOLEN, 29 Maart 1929. De Paaschdagen zijn in aantocht en men kan weer verwachten dal het naburige Bergen op Zoom de trekpleister wordt van net uitgaande publiek. De tram wegmij. heeft dit ook ingezien en laat volgens een in ons blad voorkomende advertentie, Maandagnacht twaalf uur een extra tram uit Bergen op Zoom ver trekken, die dan des nachts half een te Tholen aankomt. Tevens loopen vanaf des morgens de trammen zooals in de week. Zeer zeker een groot gemak voor degenen die een uitstapje willen maken. Dinsdag had weder een botsing plaats tusschen twee vrachtauto's op de hoek Botermarkt—Kerkstraat. Het liep af met materieele schade. De vrachtwagen van molenaar Dorst werd vrij erg beschadigd, de auto van fa. van der Have kon weg rijden. Als men niet beseft dat met een te groote snelheid in nauwe straten rijden gevaar moet opleveren, dan is te verwachten dat deze hoek nog wel meer slachtoffers van het verkeer zal blijven vragen. Een snelheid van 10 K.M, kan hier soms nog te groot zijn. De Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland". Woensdag werd onder groote belang stelling een vergadering gehouden van aandeelhouders van bovengenoemde fa briek. De besprekingen mochten niet door de Pers worden bijgewoond. Er vrerd een besluit genomen om de bieten door Din- te oord te laten verwerken, waardoor men f3 meer per 1009 K.G. ontvangen zal. Wij zullen niet in de vraag treden of de aandeelhouders op deze wijze hun eigen zaak niet vermoorden. Iedere fa briek heeft wel up of downs, dat is een maal de risico, die zelf zaken doen mee brengt. Zeer waarschijnlijk zal de fabriek dus de volgende campagne stop liggen en als eenmaal een fabriek stopstaat, gaat dit ge paard met groot kapitaalver ies. ST. ANNALAND. Aan de R.K. tuin bouwschool te Breda werd door den heer D. Dormaar het einddiploma behaald. Door het Bestuur van het Water schap St. Annaland, werd op 23 Maart jl. aanbesteed a. het verbreeden van den watergang vanaf den Hoenderweg tot aan de Zeesluis. Hiervoor werd ingeschreven door W. van Vossen te St. Annaland f602. Johs. van Vossen Vz. aldaar voor f509. Laatstge noemde gegund. b. de levering vrij op den wal van 1050 S. ton keislag van 23 c.M. en 350 S. ton keislag van 2—4 c.M. alles basaltslag. Ingeschreven door: Dieriks Hermans en Co. te Maastricht resp. voor f 4.95 en f5 40. N. V. Nederl. Basalt en Bouwstoffen Mij. te Rotterdam resp. f4.55 en f5.15. N. V. Steen- en Bouwstoffen Handelmij. aldaar resp. f5.24 en f5.24. N. V. W. H. Muller en Co. voor Per- fierslag f,3.91 en f4.75. Deze kwam daar voor niet in aanmerking. Alles per S. ton. Gegund aan Johs. van Damme te St. Maartensdijk voor geheimen prijs. Door de steenkolenvereeniging „Ons Belangwerd aanbesteed het lossen en ver voeren van 83 S. ton Stukkolen en 51 S. ton Eierkolen. Voor het lossen was ingeschreven door F. Stols f5.99. C Dane f5. M. Buijs f4.93 en J. Rijnberg f4.90. Alles per 100 H.L. Gegund aan J. Rijnberg. Voor het vervoer: A. Gunter f12. C. A. Boogaard f 10. C. Goedegebuure f9. S. Westdorp f7.40. Mede alles per H L.. Gegund aan S. Westdorp. *ST. MAARTENSDIJK. De heer P. C. Koopman alhier had een bijeenkomst bijeengeroepen om te komen tot het oprichten van een nieuwe land- bouwvereeniging. 51 personen waren opge komen. De heer Koopman deelde mede dat hij daartoe gekomen was, gezien de behandeling die hij heeft ondervonden van de oude vereeniging, om hem het mandaat van secretaris-penningm., welke functie hij een tiental jaren had vervuld, op minder faire wijze van zekere zijde uit handen te de heeren J. J. Nelisse, P. iir J. L. Mol, A. M. Kloet, J. J. ^1 Geluk en J. L. Koopman. Ditlg( later een voorzitter en een se<T ningmeester benoemen. Dit j^" contributie worden geheven el e ook niet aansluiten bij de naam der vereeniging werd ge Bindt". Een woord van dank wad. aan de aanwezigen voor de opkoBj, de bijeenkomst gesloten werd.pr •POORTVLIET. B. en W. tot tijdelijk onderwijzer aan dejj alhier den heer A. van Dijkr^ Vossemeer. Dezer dagen werd een bui gehouden van het Bestuur der. D gerichte ijsclub, waarvan de hli™ teeuw, L. Blaas en J. Jansen661 als voorzitter, secretaris en peni fungeeren. Daar van zekere zij?0 was geopperd tegen den aanva kozen naam „Thialf", werd dezim in „IJsclub Poortvliet". Het toloi een 125 tal leden mag als eenijn lijk succes worden beschouwd.laa van het terrein voor de club rceli schieden. 't Is te hopen dat he B vereeniging, het verkrijgeu vater schikte baan, bereikt moge wodii STAVEN1SSE. Alhier en te land werd het eindexamen afge hen, die den cursus voor vo (melkers) hebben gevolgd. Ei vrouwelijke en 1 mannelijke d__ De cursus ging uit van de Pro|erl verbetering van het rundvee ij gesteund door den bond van houders der kring «Tholen" de; en door Rijk en Provincie. k werden gegeven door den hee; i ads. zuivelconsulent en de d^l Lange van Koudekerke en C. W Middelburg. Speciaal liep het evj de volgende punten: Zindelijl handen en kleedingde spenen der koe behandeling van uier enl »- wijze van zitten en houding van dij, manier van melken en ving regelmatig krachtig melken; hoi der stralenuit- en namelken bet melken noodig en het ve koe. Allen slaagden en ontvinge ploma, zoodat er nu bij voldoi, name op elke plaats alhier gelef' om een dergelijke cursus te kunn De geslaagden zijn de dames L. alhier, Is. de Wilde ld. te Sint»'6 dijk, Adr. Duijnhouwer te Sc Pietern. v. d. Slikke te Poortvliet,16!1 te Oud-Vossemeer, Cath. v. Luij"'- Annaland en de heer L. Boot t,d! Alle voorzitters van de afdeel den Bond en verscheidene belanB woonden dit examen dat afgeno alhier op nVredenburg" en op land op Bleyendaal, bij. L.l. Zaterdagmorgen had ali^e de openbare eindles van het eejta jaar van den Landbouwwinterci» deze winter door de heeren Ouigj Buijze alhier gegeven is. In tegeits heid van de heeren Stevens, bouwconsulent, Burgemeester houders, de leden der commissii zicht en eenige belangstellenden alle deelnemers de lessen met vi,u volgd te hebben, zoodat dan oolgr monde van dhr. Stevens tot h leerjaar bevorderd werden. L.l. Vrijdagavond hield mej T. B. C. Enquètrice uit Middelb voor de leden van het Groene vele belangstellenden een mooie over het onderwerp «Wijkzuster 7. bezoekster". Op aangename en m wijze toonde de geachte spreeksird aan het groote nut, het gemak misbaarheden van een goede die door hand, hoofd en hart zo bijdragen tot leniging en vermind smart en pijn bij de lijdende mr Door duidelijke voorbeelden toon hoe door voorlichting en raad zi daan kan worden om vaak erge. komen. Liefde, toegenegenheid tl en kunde spelen hierbij een ze rol. Bij de T. B. C. bestrijdin, een goede zuster ook onmisbaar en Provincie ook zullen inzien, met de verschillende subsidies di gegeven worden. Bij monde van den Voorzitter d sens. werd de spreekster een woord van dank, ook namens h opgekomen publiek, waaronder dene dames, toegebracht en wensch uitgesproken dat men gesteund door verschillende co binnen niet al te langen tijd, in zit van een goede Wijkverpleegsj bezoekster" zal zijn gekomen ONDERWIJS. Examen Ambachtsschool 1| Bergen op Zoom. Bij het overgangsexamen aan bachtsschool te Bergen op Zoor over van de eersle naar de tweel smeden en Bankwerken P. v. d. T TU'"" p rvi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 2