IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT 3 epvmèsk en v&tftaai£ de -fuiid NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Vrijdag 29 Maart 1929. Zes en veertigste jaargang >n, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. IJ Doorzitten 37573 7 kir :rd GEMEENTERAAD. teiU^yukuiyUU^ Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,376, franco per post f 1,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75ct.; iedere regel meer 17'/, ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. ii i, PLUIMVEETEELT. !9 Ned liter, hm»n aag. kamp 10 K H 92 Vragen, dere rubriek betreffende, kunnen door de abonné'i worden gezonden aan dr. te Hennep* Dierg&ardeeingel 26, Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. nhouderlj. Fouten van Campbells. ilj maar eieren. Vijf pooten aan een schaap. bnod met mijo artikeleo orer eenden- kreeg ik vandaag een vraag «aarvan ik begreep of het een grap wis, dan «ei vraagsteller verregaand naïf «as en dacht vau mij op zulke vragen een te krijgen. De brief luidde als volgt ik iu Holland eelf door mijn langjarig het buitenland een vreemdeling ben, ouw ik er op dat U mijn vrijmoedig- rrnede ik U lastig val zult begrijpen, een ooftplautage, die een zeer langge- riend van 1 H.A, als grens vau een heeft. zou ik dit watertje en deze griend productief maken, eo wel door eenden. echter 1' embarras du choix, daar met □de omstandigheden rekening geboudeu den. riviertje is betrekkelijk ondiep en op den bodem. i9 maar weinig tijd zich met de eenden 'en. mogen niet veel aan voer kosten, het riviertje vallen vaak wilde eenden deze wil ik tusschen de tamme oit- dus moeten de tamme op het eerste an de wilde te onderscheiden zijn. moeten goede eierleggers zijo en ge- t als slachtbeesten te verkoopen. Welke den zal ik nemen, verkoopt U uit Uw fok- exemplaren, zoo ja wat is de prijs?" ze vragen kwam mij voor deu geest hrijver, hoewel jarenlang ia het buiten* toch blijkbaar de wereldbekende na- iekte der Hollander dan toch leelijk te lad, n.1. wat wij zelf zeggen vijf pooten cbaap willeu hebben", of wat de Engels- rijmpje zegt The fault of the Dutch Giviog little en asking much van deu Hollander, weinig geven en eü). efachrijver spant echter de kroon eu st een duizendpootig schaap geloof ik. oor. Weinig tijd om de dieren le ver iet veel aan voer kosteD, er tusschen ieten op wilde eenden en dan nog goede en goede vleescheeodeD. Hoewel ik heel t verkoop als ik over heb, heb ik in deze de moeite genomen een prijs te vragen heel beleefd geantwoord dat „de eischen schrijver van dien aard zijn, dat ik, k kao zeggen, heel wat van de eendeD- te weten. in dezen toch niet durf advi- ch voorstelt van eenden eieren of vleesch zonder behoorlijke verzorging en met eren er tusschen schietende, die moet 'st eeos eeD twintig jiartjss gaan pro- ulke wonderbeesteu te fokken en tegeo spreken wij elkaar wel weer eens nader, at de fouten der Campbells betreft cgrijpen nu direct dat de witte vlekjes es aan den hals terugslagen zijn op de de reeboDte loopeend. Men lette er t*ls de hals goed is, soms in den iDavet- de keel, das onder de kop, nog een sk zit. Dit is alleen te zien als men de fit pakt en onder den soavel kijkt. (Ho leeüers die ik zag en die Campbells derlafczoüder ze onder den snavel te kijken, dus hun vak niet. al ziet men witte vlekjes samengaan met ge snavels. Ook deze geelachtige, soms 061'8° «navels herinneren aan de voor- en zijn vooral bij woerden font. Verder hte sDavels vaak gepaard met wiite den vleugel of onder den vleugel en ichte khaki kleur. inden ziet men heel vaak nog een fout, lange, lichtere streep boven de oogen, wildstreep. Deze herinnert aan de wilde waar de kop der eend, en trouwens Je eend zuiver tffon van kleur moet leu deze horizontale strepen, als wenk- oogen direct op. Als we nu met deze eischen^gewapend khaki Campbell eenden gaan bekijken, blijft er niet veel goeds van over. Hoe moeilijk het is ze goed te krijgen kan ook uit' de wildstrepen blijken, want bij volwassen woerden met donkere kop ziet men ze niet, terwijl ze bij onvolwassenen waar de kop oog niet de woerdenkleur heeft, te wel zien kan. Koopt men dus een prachtige, volwassen woerd dan weet men nog niets. Als ik U verder vertel dat men zelfs uit de beste, meest volmaakte tentoonstelliDgsexemplaren nog eenden en woerden fokt met witte vlekjes, gele snavels, wildstrepen, dan zult U nu meteen begrijpen waarom ik menschen die naar raszuivere Campbells vragen, altijd waarschuw met te zeggen //CJ heeft toch wel veel geld, waot ten eerste moet degene, die zolke zeldzaamheden van mij wenecht driedubbel betalen, maar ten tweede zult U, als U in deze riohting door wilt fokken, binnen eenige jaren geweldig veel geld er mee kwijt raken". Ik kao wel zeggen, dat ik bij mijn allerbeste legsters eeuden heb met witte vlekjes, doch dat ik er niet aan denk ze daarom op te ruimen. Geef mij maar eieren I Er komt ook nog bij dat „raszuivere" Campbells witte eieren moeten leggen en mijn beste eend, die in haar eerste jaar er 329 legde, groene eieren legde, die net zoo veel opbrachten als witte. Wie dus praal van raszuivare Campbells, weet er eigenlijk niet veel van. Campbells zijn kruisingsproducten, zooals mo derne uutrassec (Barnevelders, Welsummers, enz. enzIn sloten gedragen ze zich meer als hoeren eenden dan als loopeenden, ze zoeken das meer in de slooten zelf, terwijl loopeenden meer op land zoekeü. De beste broedtijd is April en Mei en men kan dan van goed gefokte eenden een flinke najaarsprodoctie verwachten. De eieren zijn over het algemeen kleiner dan die van reebonte loop- eenden, doch altijd nog groot genoeg. De khaki Campbell is dus een zeer goede outeend eu stelt aan den tentoonstelliogsfokker zeer hooge eischen. Het is met de witte vlekken zoo sterk, dat vaak van goede eenden, geheel witte kuikens vallen, die dan in tegenstelling met aodere eenden, vaak donkere snavels en pooten hebben. Men denke dus als men broed- eieren koopt üiet te gauw aan bedrog, doch men heeft hier te doen met een terugslag waar de fokker weinig aan doen kan. Dr. TE HENNEPE. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct. PÜROL ST. ANNALAND, 26 Maart 1929. Aanwezig alle leden. Voorzitter dhr G. M. P. W. Hanssens. Secretaris dhr F. M. Boogaard. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld en goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Mededeeling van kasopname bij den gemeente-ontvanger, er was en moest in kas zijn f T1635.685. 2. Een schrijven van het Weezen Armb. dat dit college de volle verplegingskosten ad f300 per jaar voor J. Quist, vanaf 1 Januari voor haar rekening neemt. De voorz. zegt genoemd bestuur daar voor hartelijk dank. 3. Van het hoofdbestuur der vereeniging" van Ambtenaren der gemeentefinantiën, bedrijven en diensten dat een drietal com missies is ingesteld ter bestudeering van eenige onderwerpen. Daardoor komt de vereeniging te staan voor een te kort van rond f2000, weshalve een verzoek wordt gedaan om een tegemoetkoming, loopende voor kleine gemeenten van f5 tot f50, waarvoor de uit te brengen rapporten gratis zullen worden toegezonden. Afwij zend beschikt. 4. Van den pensioenraad dat de dienslen van mej. J. Woiltier als tijdelijk onder wijzeres bij het herhalingsonderwijs door inkoop geldig zijn voor pensioen, terwijl de te betalen som voor de gemeente St. Annaland bedraagt f52. 5. Van Ged. St. dat de raadsbesluiten 29 Sept. '28 en 5 Febr. '29 zijn goedgekeurd. 6. Opgaaf van den Inspecteur der Dir. Bel. te Zierikzee' dat de kwade posten der Gem. Ink. bel. over '28 bedragen f28,80 en der Pers. bel. over '26 f 14.06, over '27 f4.76 en over '28 f813. 7. Verschillende verslagen, nl. van het bestuur der Bijz. school van den cursus in herhalingsonderwijs. Id. van hel hoofd der openb. school. Het jaarverslag over hel openb. onderwijs. Het verslag volgens art. 182 der gemeentewet betreffende den toe stand der gemeente. Van de Comm. tot wering van schoolverz. Van de Comm. van toezicht op het L. O. Deze verslagen zal men eerst laten circuleeren alvorens te behandelen. 8. Besluit tot wijziging der begrooting over 1928 van het Weezen Armb. Een be drag van f 1000 moet in ontvang worden gebracht, omdat 4 aandeelen ad f250 bij polders zijn uitgeloot. De onvoorziene uit gaven werden met een gelijk bedrag ver hoogd. 9. Ontslagaanvrage van dhr Kelfkens wegens vertrek als lid en secr. der comm. van toezicht en wering van schoolverzuim. Hem wordt met ingang van 1 April eervol ontslag als lid verleend. In de vacature wordt onmiddellijk voorzien door de be noeming van dhr J. Gideonse. Zonder discussie wordt het vermenigvul- digingscijfer voor de gemeentelijke inkom stenbelasting vastgesteld op 1, evenals het vorig jaar. De nieuwe verordening op de school geldheffing wordt precies vastgesteld als de thans van kracht zijnde, nadat dhr Goede- buure heeft gevraagd of de mogelijkheid bestaat dat er spoedig wijziging in de wet komt, waarop de voorz. antwoordt dit wel te gelooven, omdat telkens slechts voor 1 jaar mag worden vastgesteld. Vastgesteld wordt het kohier van de belasting op de houden. Er komen 61 aan slagen op voor ad f5 (honden van ver maak) en 8 aanslagen ad f2.50 (honden vaniberoep) dus in totaal voor f325. Dhr Goedegebuure vraagt of er soms nog honden zijn die er doorheen loopen, waarop de voorz. antwoordt dat de veld wachter last heeft daar zeer goed op te letten. Treft hij er een aan, dan kan die altijd op het suppl. kohier worden geplaatst. Verschillende wijzigingen in de begroo ting 1928 waardoor wegens meerdere ont vangsten de post onvoorziene uitgaven, verhoogd wordt met i 796.23. Nu gaat men over tot een vergadering met gesloten deuren ter bespreking van een voorstel van B. en W. voor overname in onderhoud en beheer van den Hoender- weg en den Dorpsweg, om die eventueel le kunnen bestraten. Na heropening legt de voorz. het voor stel nader uit. Wanneer de herbestrating van den Fiing een feit is geworden meent hij wel te mogen zeggen dat de straten in onze gemeente in orde zijn. B. en W. vinden het dan gewenscht een begin te maken met de bestrating van de verharde wegen binnen de bebouwde kom en wel i de Hoenderweg van P. van Luijk tot Lange Weg (plm. 590 M.); de Dorpsweg vanaf de bestrating tot voorbij het laatste huis (plm. j 260 Men de geheele Tienhoven (plm. 240 M.) De Tienhoven is reeds in onder houd en beheer der gemeente. B. en W. stellen nu voor een verzoek te richten tot Ingelanden van Waterschap om ook onderhoud en beheer der beide wegen over te nemen onder de voorwaar den in de gesloten vergadering genoemd. Indertijd is reeds een plan dezer bestra ting opgemaakt en werden de kosten be groot op f25.000 Het Dag. Best. zag het werk gaarne in 5 jaar uitgevoerd, dus ieder jaar wat, indieu de gemeente fin. het toelaten. De overname der onderhouds plichten zou dan ook slechts gelden voor het reeds uitgevoerde gedeelte. Een begin zou gemaakt worden in het voorjaar van 1930 en wel met het gedeelte van den Hoenderweg, loopende van de Nieuwstr. tot de Lange Weg. Zonder hoofd. st. wordt daartoe besloten. Ten slotte doet de voorz. nog mededee ling van een ingekomen schrijven van dhr Insp. van het L. O., dat er geen bezwaren bestaan tegen de gedachte uitbreiding der Openb. L. School. (De voorz. merkt hierbij op dat hiermee bedoeld wordt gemeente school omdat 't gebouw slechts in bruik leen is afgestaan.) Teekening, bestek en begrooting zijn goedgekeurd, zoodat de besteding nu met bekwamen spoed zal worden gehouden. Dhr Goedegebuure wenscht over deze aangelegenheid een vraag te stellen, nl. of de datum van besteding al gauw aan staande is. De voorz. antwoordde van zoo spoedig mogelijk, daarbij een sussende handbewe ging makende en fluisterende «strakjes1' wat waarschijnlijk sloeg op een te ver strekken mededeeling in een tweede ver gadering met gesloten deuren. Nadat de voorz. nog had meegedeeld dat in de inrichting „Vrederust" voor reke ning der gemeente is geplaatst. N. van Prooijen (wed. M. de Jong), wordt de ver- gadering gesloten. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 Kiespijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75« 37572 10 Bij Apoth. en Drogisten GEMENGD NIEUWS Mm MMlm Gevaarlijke kwajongensstreken. Het is den laatsten tijd eenige malen voorgekomen dal kwajongens brandjes stichtten op de plaats naast de R. K. fröbel school in de Gerard Doustraat te 's-Graven- hage. Dinsdagmiddag, toen de school uit ging, zijn jeugdige brandstichters er op nieuw in geslaagd tot op de binnenplaats door te dringenzij hebben daar houts kool en andere brandbare stollen aange dragen, deze aangestoken en toen de plaat gepoetst. Het geheele gebouw is van hout en aan den kant waar het vuur ontstond zwaar geteerd, zoodal in een ommezien hooge vlammen boven het dak zichtbaar waren. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij kon nog juist verhinderen dat het vuur naar binnen sloeg. Ware de brand niet tijdig ontdekt en hadden de kinderen niet juist de school verlaten, dan zou het gevolg van deze baldadigheid een ramp hebben kunnen worden. Nu bleef het tot een geringe schade beperkt. Zedenmisdrijf. De zedenpolitie heeft te Rotterdam aan gehouden drie meerderjarige personen, die leiders waren van een troep vrijbuiters, vvellce troep, bestaande uit ongeveer 30 jongens, zich bezig hield met padvinderij, zonder te zijn aangesloten bij den bond van padvinders-organisaties. Deze drie mannen hebben zich hij herhaling schuldig gemaakt aan het plegen van ontucht met de jeugdige leden van den troep. Ze zijn opgesloten. Een groote harddraverij. Te Liverpool (Engeland) is de grootste harddraverij gehouden, welke de wereld nog ooit heeft aanschouwd. De prijzen waren: f156.000; f8400; f4800 en f1800 en er waren 350.000 toeschouwers. 200 Amerikaansche millionairs waren er expres voor overgekomen, die elk f 600 betalen moesten voor twee dagen logies bij particulieren, omdat alle hotels reeds maanden te voren besproken waren. Verder waren wel 'n 7000 bezoekers voor deze wedrennen uit Amerika overgekomen. Op de parkeerterreinen telde men 'n 50.000 auto's. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag is bij het aansteken van een benzinelamp de machinist H. van A., in de machinekamer van de vracht boot Leerdam 1, doordat de lamp ontploft is, in brand geraakt. De man wist echter nog het dek te bereiken en sprong over

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1