IERSEKSCHE ER THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Na de Wasch Schoolgaande Kinderen PUROL 2286 Vrijdag 25 Januari 1929. Zes en veertigste jaargang p len, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. n KA LI Nadruk verboden. TERD helft Januari.) Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. 3|er kwartaal f0,80; met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. nuwzwj ;en degi ordt mei swakt o ijpheuj og geled) bijwer iog en al] 12 flj 5(j De bij PUBLICATIEN. HERHALINGSOEFENINGEN. le lid, en art. 33 der Dienstplichtwet.) rgemeester van Tholen maakt bekend, dat de ienstplichtingen van verschillende lichtingen, en korpsonderdeelen in 1929 voor herhalings- a werkelijken dienst moeten komen, iroeping van de hierbedoelde dienstplichtigen iadere kennisgeving plaats hebben. Aan hen, ienstplichtigc hebben gezorgd, dat ban vol- res ter gemeentesecretarie bekend is, wordt onlijke kennisgeving toegezonden, nadere bijzonderheden raadplege men de il jet ten. i. 23 Jannari 1929. 16 (HARDT's pfdpijn-Tabletten 60 ixeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75 10 Bij Apotb. en Drogisten LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. da oes- en bloemtuin, keuken en kelder). adden 't laatst over 't planten van vrucht- we laten hieronder nu eenige wenken en 42 3 igen volgen betreffende hoornen, die geschikt r aanplaniing in 't groot. Voor groote cul- unnen we niet aanraden paradijsstam als ,m te nemen daar de boompjes, hierop ver- Li straafjj EN OH et Pos® e klein blijven, terwijl zij ook veel wortel- rs vormen. Voor stadstuinen zijn de op s" geënte boompjes zeer geschikt, evenals wee geënte pereboompjes, die ingetogener en dus niet zoo sterk gesnoeid behoeven te vele hoornen worden hierdoor bedorven. Bneasil 10n een pyramideboom (appel of peer), dan we de volgende soorten niet aanbevelen Diel, welke een leelijken boom geeft en in linar Stomers minderwaardige vruchten geeft Duran- mooie vruchten, doch zuur en wrangClapp's mooie boom, maar de peer alleen als er geschikt; BonChréiien Williams: te sterk teerd Soldat Labourearto kleine en harde m Winter gold pearmain zeer vruchtbaar, iok mooie vruchten, muar de appel is hard, terwijl de boom in den zomer veel vruchten Westlandsche Bellefleur een harde slechte Newton Feppin wordt zeer spoedig meelig. traat, soort is de Amsterdamsche bakwortel Bij het op komen, of wanneer de wortelen er goed uit zijn dunne men ze op 3 of 4 centimeter afstand en houde zo goed vochtig. Een weinig radijs kan er goed door gezaaid worden als witte kortlof broei- radijs. Zoowel als voor wortelen, kunnen na ook bakken aangelegd worden voor bloemkool. Deze behoeven het niet zoo warm te heoben als de wortelen dit zou zelfs nadeelig zijn. Ts de bak warm gemaakt door middel van broei- of paardenmest, dan kan er een voet bladaarde op gebracht worden goed doorgewerkt met ouden koemest en verleerden paar denmest. De beste soort is de Amsterdamsche bak- bloemkool, of wel die soort, wolke laag bij den grond blijft, zoogenaamde kortbeen. Van hooge soort zou men weinig pleizier hebben, die kan men beter op den kouden grond telen. Men kan tusschen de bloemkool zeer goed raapstelen zaaien, wat in 't voorjaar een heerlijke groente is ook radijs en zoo men vroeg slaplanten wil hebben, dan ook sla, kan men er tosschen zaaien. Verzorging kamerplanten (voor de huisvrouw). De maand Januari is voor de kamerplanlen nog een zeer slechte maand. Het kan nog zeer koud zijn, waarom wij er op moeten letten, dat de ver trekken, waarin wij planten kweeken, behoorlijk verwarmd worden. Is het zeer koud, dan moet men des avonds de kachels nog eens goed laten door branden, daar de temperatuur 's nachts wel wat lager m«g zijn dan overdag, maar dit verschil mag toch niet al te groot wezen. Ook moet men 's avonds de planten van het venster verwijderen en ze verder in de kamer zetten. In koude nachten is cr bij de vensiers aliijd een zeer lage temperatuur. De warmte graad daalt er aanmerkelijk, somtijds zóó sterk, dat de aarde in de potten bevriest en de teere planten doodgaan. heeft men vaak last van schrijnende haDden. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Parol. 5 37343 BINNENLAND. REN, a, V, rnz., tabak! spijpe t'e Ginter Calville, een beste appel, is beter t voor leiboom, de Zoete Veen kan door een worden vervangen, Wij kunnen daarentegen elen Doyeune du Coraice, een uiterst fijne groote vrucht, rijpt in Nov.Dec.Beurié een groote lekkere peer, die echter niet lewaard kan blijven Conseiller de la Cour >rachtige soms zeer groote peer; Bonne Louise rranche een uitstekende vrucht, die zich best verkoopen Doyenne d' Alentjon op kwee ge- een zeer vruchtbare boom welke als pyra- soms zoo sterk draagt, dat de vruchten gedund worden. Boste appelen zijn Cux's Urange die ongeveer 4 maanden bewaard kan worden, toer fijne dessertappel Gravesieiner een zeer appeljammer dat hij ontijdig veel vruchten t. Peperappel ook zeer goed, en lang te be- om dezen tijd buiten niet altijd wat te doen men in de warme kas toch altijd werk kunnen Om de planten, waarvan men spoedig zal kweeken aan den groei te houden, zal er lezen tijd hard gestookt moeten worden, waar- het in de kas erg drogen zal. Daarom is het I Ig de planten dagelijks na te zien, en die droog i begieten, doch niet al te nat, wat voor de 1 I te planten, zeer nadeelig is. Ook zal raou de ae kasplanten kunnen schoonmaken, dat wil met een spon-je de bladen afsponsen, want i ml door den tijd stof op de planten, wal ig is. Ook kan het zijn dal er insecteD of luis planten komen, waarvan men in een warme )oedig last heeft, die dan op die manier meteen jderd worden. Een temperatuur van 60 a 70 Fahrenheit is een goede warmte voor de kas. irtelen Wanneer men vroeg jonge worteltjes ebben en men is in 't bezit van bakken, dan men den bak eerst goed diep uit, waarna kern weer vult, eerst met blad en vervolgens uigen paardemest. Na eenige dagen begint de warm te worden en te dampen. Nadat men bak wat heeft laten uitdampen, doet men er tjks wat verteerde bladaarde opniet alles Ijk. Is ongeveer een voet aarde op, dan spit den bak nog eens om, na er voorat nog wat nen paardenmest op gedaan te hebben. Hierna ®n de wortelen gezaaid worden een zeer goede Te Utrecht heeft Woensdag onder groote belangstelling de herdenking plaats gehad van het feit dat het 350 jaar geleden waa dat te Utrecht de Unie van Utrecht werd geteekend. In dezelfde zaal waar toen de acte werd geteekend waren aan wezig de Koninklijke familie, verschillende mi nisters, commissarissen der koningin en vele an dere autoriteiten. Nadat de koninklijke familie was binneogakomen, zong een koor het Wilhelmus, waarna prof dr. G. W. Kernkamp een rede hield, waarin do geschiedenis van de Unio van Utrecht werd uiteengezet en de voor name rol die daarbij door het wijs beleid van Prins Willem van Oranje is gespeeld, terwijl zij werd de hoeksteen van onze politieke zelfstandigheid. Hierna werd het woord gevoerd door oud-minister dr. J. Th. de Visser die in een heldere rede uiteen zette wat Nederland aan het tot stand komen van deze Unie te danken heeft gehad en dat de gewe tensvrijheid in een der art. vastgelegd, nimmer meer is aangetast geworden. Hierna werd door H. M. de Koningin en de Koningin Moeder een krans aan den voet van hel standbeeld van graaf Jan van Nassau, terwijl door den burgemeester van Utrecht en den comraisssaris der Koningin eveneens een krans werd gelegd. De Radioraad. Bij Kon. Besl. zijn voor hef tijdvak van heden tot en met 31 December 1933 benoemd tol leden van den radioraad: Dr. J.Th de Visser, voorziner de dames; mevr. B. D. Boon van der Starp te 's Gravenhage; A. J. da Costa Amsterdam; de heeren D. Crommelin, direc eur van het zendingsbureau te Oegstgeest, Dr. J. Q. Eokkema Androae, burgemeestor van Utrecht; mr. B. de Gaay Fortman, secr.-penningm. van het Alg. Ned. Verbond Mr. P. 8. Gerbrandy, lid van Ged. Stalen van Friesland te Sneek Prof. mr. R. Kranenburg, hoog- loeraar te Leiden Dr. C. Lely, (intusschon over leden!Prof. W. Nolet, seminarie te Warmond; Aug. Philips, voorz. van het Verbond van Ned. WerkgeversPr. Th. Stoop, arts te Dordrecht Mr. T. J. Verschuur, voorz. Riad vau Arb. Breda; J. W. de Vries, hoofdbestuorslid van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders te Bussum en tot secretaris F. P. Weber, oud-hoofdcommies hij het hoofdbestuur der P. en T. GEMENGD NIEUWS. Ontzettende moord Te Grootegast moest een vrouw voor den officier van justitie verschijnen omdat zij, (haar man zit te Veenhnizen) haar kiüderen onver zorgd had achtergelaten. De vrouw leefde samen met de 30-jarige Wijkstra, die zeer ongunstig bekend staat, het geen de politie niet onhekeod was. Daarom meende men dat het veiliger zou zijn indien men met voldoende macht aanwezig was om erger te voorkomen. Zoo trokkeu dan in den vroegen morgen van den 18 Januari de ge meeuteveldwachters M. v. d. M den en A. Meijer en de rijksveldwachters H. H. Hoving en J. Werkman er op nit om de vrouw over te brengen naar Groningen. Van der Molen ging naar de voordeur en klopte aan met de mededeeling dat vrouw Wobbes mee moest naar Groningen. Aaltje komt zoo, was het antwoord, waarna de deur open ging en Wijkstra met een revolver op hem schoot, hij trof den veldwachter in de knie en lostte toen nog een schot dat den man in het hoofd trof. Het een en ander speelde z'ch bliksemsnel af. De veldwachters waren zeker verbouwereerd door dit optreden, vlogen, zonder dekkiög te zoeken, over deu reed op het hnis dat eenigs- zius van den weg. staat aan eD zij werden een voor een neergeschoten. De veldwachter Meijer had nog gelegenheid twee schoten af te geven die deu moordenaar in een arm en een been troffen. Daarna is de. moordenaar bij al zijn slacht offers geweest en sneed hen allen de hals af met een mes. Hierna heeft bij zijn huisje in brand gestoken en reed op zijn fiets weg. Hij Dam een kennis mee naar den dokter te Tolbert, die niet thuis was en vertelde toen aan de dienstbode dat hij vier veldwachters had vermoord. Daarna reed hij met een auto naar Grouirg n om zich te laten verbinden. In den auto vertelde hij aan den cbauffenr, ouder bet lateu zien van een revelver, dat hij 4 politieagenten had neergeschoten. Toeu de man aan het academisch ziekenhuis was uitgestapt, kwam de chauffeur geheel ODt- daau in een café, waar hij vertelde hetgeen hij had meegemaakt. De caféhouder vroeg hem of hij de politie al gewaarschnwd had. Op ont kennend antwoord belde de calé ouder de politie op, die onmiddellijk maatregelen nam. Twee rechprchears begaven zich per tram naar het ziekenhui*, doch zageo onderweg twee mannen, van wie een zijn rechterhand ooder de jas verborg. Zij verlieteu de tram grepen beide mannen onverwachts san, waarna zij geboeid maar het politiebureau werden overgebracht. Wijkstra werd daarna voor den officier van Justitie geleid, waar hij zonder eenig teeken van berouw, zijn misdaad bekende. Het eenige molitf dat hij opgaf was dat bij geen politie agenten kon zien. lutusschen rustte op den burgemeester van Grootegast eeu zware taak. Deze moest de vrouwen van de verslagen politiemannen van het gruwelijk gebeuren mededeeling doen en des middags kwamen vier vrouwen op het raadhuis, drie echlgenooten en een dochter. Ouder doodelijke stilte van de dichte menigte betraden de oogdukkigen het raadhuis waar, in een achterkamer, bedekt met dekens, alleen het gelaat vrij, de vermoorden lagen. Twee der vrouwen droegen haar leed rus'ig, de twee anderen waren als van smart verscheurd. Dinsdag zijn de slachtoffers ter aarde besteld. Van heinde eu ver toonde de politie uit het gao8che land deelnam^, Rotterdam zond zijn muziekgeztjschap om de laatste eer te bewijzen en tal van autoriteiten waren bij de plechtigheid tegen woordig. Ze vingen bot. De Dnitscher R. verscheen eenigeo tijd ge leden in Amersfoort en wist enkele personen te bewegen eeu vrij groot bedrag te steken in een te maken vischkweekerij. Er werd begonnen met den aar.leg vau het benoodsgde bassiu en de diverse kleinere visch- hassius. Tot zoover was alles goed gegaan, maar op een gegeven oogenblik bleek R. niet meer in staat le zijn dr loonen aan de arbeidrrs uit te betalen. De zaak ging echter nog eeu tijdje door, want er waren nog enkelen, die vertrouwen in den beer R hadden, temeer daar er plotse ling een Dieselmotor bij de kwekerij werd op- s'eld, die beekwater in de bassins zou pompen. Het is vrij zeker, dat de motor door u ooie voorspiegelingen via een R itterdamsche firma 1? losgekiegeD. lutusschen is de vLchkweeker verdwenen, zeer waarschijnlijk zit bij thans in Dnitschlanl. De Woudenbergvche poliiie, die dece zaak in handen heeft, informeerde in Dui'schland naar de adressen waarmede R. relaties heette te hebber. Deze «aren alle gifiogeerd. De eenvou iige zielen, die aan de praa<je3 vau R. gehoor gaver, hebben met de heele geschie denis slechts. bot gevangen. Een driftige oude heer. Een oude heer te B.fl», J C. V„- een man van 70 jaar, werd meermaleu door de dorps jeugd geplaagd en gesard. De kinderen klopten dan op de ramen van zijn woning eu riepen #Pak mie dan", waarna zij hard wegholden. Ook als hij zich buiten vertoonde stond hij voortdurend bloot aaD overmatige belangstelling. Blijkbaar is dit tergen den onden heer lang zamerhand te veel geworden. Hij heeft zich nadat kinderen hem weer geplaagd en gesard haddeo, naar bniten begeven. Toen waren de jongens echter al verdwenen. Daarna is V. naar binnen gegaan en heeft een revolver gegrepen waarna hij zich verdrkt achter een oude heg heeft opgesteld. Eenige oogenblikkeo later hooide hij stemmen waarop hij vuur heeft gegeven. Toe- Vfcl'ig liepen daar eenige jongelui, die niets met de plagerijen uitstaande hadden. De 20-jarige arbeider B. werd in den arm getroffen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht, waar de kogel uit den arm is verwijderd. De driftige oude beer is aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld. hebben^metjguur weder vaak last van ruwe en springende hnid van handen, gelaat en lippeo. Dit ia dadelijk te verzachtende en spoedig te. genezen met ii 37312 De ramp aan Hoek van Holland. De oproep voor leniging san den Dood ont staan door het verongelukken san de bemanning van de reddingsboot van Hoek vao Holland, is niet tevergeefs geweest. Alleen bij de N. Rotler- damsche courant kwatu reeds aau giften een som van tweehonderd duizend golden in. Onder groote belangstelling heeft de teraarde bestelling van de omgekomen ledeD der beman ning plaats gehad, vuorzoover de lijken waien aaDgespoeld. Het was een aangrijpende plechtig heid. Ernstig tramongeluk. Dinsdag is op een Solinger tramlijn een ernstig ongeluk^gebeurn. De bestuurder van een tram, die iu de meening »n, dat. de bengel van den draad geloopen was, leunde naar buiten en kwam daarbij in aanraking met een draag- mast. Door deö hevigen schok viel hij uit den wagen, zoodat deze oubestuurd doorreed. Door hel ingrijpen vau een 7-jirigen jongen stond de tram echter na 50 M. reeds sti'. De be stuurder werd Dog in leven aangttaffeu, doch met verbrijzelden schedel naar het ziekenhuis overgebracht. Ernstig ongeluk. Te Roermond is Woensdagavond in Chemische Fabriek de smid-monteur Z. door een misstap in een der '1200 liters groote verfkuipen gevallen Spoedige hulp wist hem uit de heete massa te bevrijden. Deerlijk verbrand werd hij naar het Louisa- huis overgebracht. Een carbidtoestel gesprongen. Woensdagochtend is op het terrein van Jurgen's oliefabrieken te Zwijndrecht een carbidtoestel uit elkaar gesprongen. Drie werklieden «aren bezig met het schoonmaken van een verplaatsbaar carbid gastoestel. Door tot nu toe onbekende oor zaak heeft in den ketel van dit toestel een ontploffing plaats gehad. De ketel sprong uit elkaar en de stukken vlogen tegen de hooiden van twee tier arbeiders, den 35 jarigen gehuwden arbeider Goudsbloem uit Zwijdrecht en den 30-jarigen gehuwden arbeider Van Eyk uit Dordrecht. Beiden werden vreeselijk verminkt en op slag ge dood. De derde arbeider stond, toen de ontploffing plaats had op èenigen afstand en bleef ongedeerd. De arbeidsinspectie en de polilie hebben een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing ingesteld. Serum per vliegtuig. In het gebied van de Paece Rivet' in Canada was te Fort Vermilion een dip- therie-epidemie uilgebroken. De dokier die er, van 80 K.M. ver, met een hondenslede heen kwam, beschikte niet over een vol doende hoeveelheid versch serum en zond daarom weer een hondenslede naar de naast bij gelegen slad Reace River, 320 K.M verder. Toen de slede daar aankwam, werd dadelijk een vliegtuig uitgerust dat een voorraad serum meenam. Tweemaal moesten de vliegers landen, omdat zij door koude bevangen waren.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1929 | | pagina 1