IERSEKSCHE EK THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL er op! No. 2282 Maandag 31 December 1928. Zes en veertigste jaargang Eerste Blad. 1928 Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos nijnhardt's Zenuwtabletten Het verzacht en geneest MUMHARDTS iableiien axeERlL Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiênvan 1 tot 4 regels 75ct.; iedere regel meer 171/, c Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Inschrijving voor den Dienstplicht. De Burgemeester vaa Tholen maakt bekend, dat in Januari a.i. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1910. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bij zonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente secretarie op Maandag 7 Januari 1929, des voor middags tusschea 9 en 13 aar. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrij ving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichtbe sluit, als op de aanplakbiljetten is aangegeven. Tholen, 28 December 1928. 16 00 J Het is een goede gewoonte dat wij den 31 December eens stilstaan bij heigeen het jaar dat eindigt ons heeft gebracht. Dan rijzen de beelden van de vervlogen dagen voor ons op. Dan herleven wij de oogenblikken die ons vreugde hebben ge bracht, doch ook dan herleven wij die oogenblikken waarop het leed ons beroerde en smart bij ons binnentrad. En onze gedachten worden vastgehouden door al datgene dat onszelf van nabij be trof, hetzij het vreugde of droefenis bracht. Dat zijn de oudejaarsmijmeringen, waarbij wij beseffen dat er weder een jaar voorbij is, een jaar geregen aan de rij der jaren die heen gingen en die vormen de keten der eeuwen. En zoo snel gaat het uurwerk van den tijd dat de ouderen van jaren met ernst besellen dat één jaar van ons leven is als een seconde der eeuwigheid. En onverbiddelijk gaat de lijd door brengende vreugde en leed en de dagen worden ge volgd door de weken, de weken door de maanden en de maanden door de jaren, zonder dat wij bij machte zijn den tijd te doen stilstaan. En is. het goed dat wij eens ernstig over enken hetgeen het jaar dat gaat scheiden ons heeft gebracht, als dan de twaalf slagen van de. torens ons verkondigen dat het °ude jaar voorbij is, dan gaan- wij met moed het nieuwe jaar in, met de bede dat iet leed ons en onzen niet zal beroeren n dat zegen en voorspoed ons en de onzen in ruime mate moge ten deel vallen. Dan is het oude tijdperk afgesloten en een nieuw ligt voor ons en voort snelt de ijd, verbergende wat hij in zijn schoot beeft. Voor ons land heelt het afgeloopen jaar ;een bizondere gebeurtenissen gebracht. Van groote rampen zijn wij gespaard ebleven en behoudens dat de groote storm ■ie vorige maand woedde wat schade aan >nze zeeweringen heeft aangebracht bleef iet hier bij. jk Voor onze omgeving bracht het jaar 1928 en groote verandering. De brugwerken jingen, ondanks eenige onaangenaamheden n de uitvoering, goed door zoodat onder roote belangstelling de Thoolsche brug Augustus op de Eendracht aan kwam en 064 Augustus, onder niet minder groote elangstelling op de peilers werd neerge- aten. Twee maanden nadien werd de brug ?fÉa 8611 retievoering door Minister Van der •"Vegte door den vertegenwoordiger van M. de Koningin, jhr. van Teij 11 officieel eopend, bij welke gelegenheid aan onzen orgemeester rar. A. J. van der Hoeven ridderorde van Oranje Nassau werd Ig. erleend. En deze brug, door de voortvarendheid BV m het Gemeentebestuur van Tholen ge- ,m kan een zegen worden voor onze streek, 4 »dien men dit tenminste wil begrijpen. Mr. van der „Hoeven zinspeelde er in zijn rede op dat door de opening van de brug er perspectieven van welvaart werden ge opend en toch, na het bericht uit Stavenisse dat daar, door twee vooruitstrevende land bouwers, warenhuizen zijn in gebruik ge nomen, hebben wij verder niets vernomen dat er op wijst dat er in die richting verder wordt gewerkt. En toch zal het die richting uit moeten wil men van de brug het profijt trekken dat er in ligt, daar de gelegenheid voor snel vervoer er is. Verschillende handelaren in Tholen heb ben het voordeel van het laten komen van wagonladingen reeds ingezien, waardoor zij sterker kunnen concurreeren, daar de vrachten lager zijn geworden, doordat de tramwegmij A.B.T. de wagonladingen tot in Tholen brengt. Wij besluiten met den wensch dat het tijdperk moge aanbreken dat door de brug over de Eendracht voor allen in ons ge- heele eiland gunstige vooruitzichten worden geopend en wenschen onzen lezers een gezegend jaar 1929 toe.i zolleD U« zenuwen kahneereD en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Bursjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, 8 37112 LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e helft December.) Nadruk verboden. Het einde nadert. Maar eerst krijgen we nog eenige gezellige dagen Kerstmis en Oudejaar. Als straks de Kerstklokken luiden op het feest van licht en vrede en vreugde, dan ontbreken ook de attribnten van't Kerstfeest niet. Den Kerstboom kennen we ook teu onzent al van ouds in kerk- geboaw en feestzaal, maar in de laatste jaren heeft hij ook zijo plaats gevonden bij familie feestjes, en geeft met zijn kaarsjes of glazen bolletjes zijn licbtluister in menigen hniselijken kring. Maar ook andere attribnten, als Halst, Kerstroos en Maretakken zien we bij onze Kerst- feestvieriDgen steeds meer. Tasschen heidendom en christenheid ligt een tegenstelling van 19 eeuwen, het joelfeest der Indo-germanen, in al zijn nnanceermgeo, en het Vredefeest, waarop de Christenwereld den vreugdezang van Bethlehem opnieuw doet voortruischen, bebbea een gansch andere beteekenis, maar toch leeft in beide dezelfde traditie, en vinden we zoo veel van onze Kerstfeestviering in het winterfeest dier oude volken. Oser een paar dier attribnten willen we iets zeggen, allereerst over de Hulst, (Ilex Aquifulium) inet sija lederachtigp, glanzende, donkergroene en stekelige bladeren. En mooie roode bessen, ge ja> maar niet elke Hulst draagt bessen. Alleen wanneer het een vrouwelijke Hulst is, en dan moet de boom ook reeds enkele jaren ond zijn. Hij begint pas te bloeien als bij ongeveer 12 jaar oud is. Ge zult ook niet altoos stekels aan een Hulstruik vinden, ten minste niet over de geheele lengte. Is de Hulst 3 h 4 Meter hoog geworden dit is de gewone lengte van den oitgegroeiden staud, maar er zijn exemplaren, die veel en veel hooger worden dan laten de bovenste bladeren hun stekels vallen. Zj zijn niet meer noodig want ze dienen ter bescherming tegen verschillend gedierte, dat de bovenste bladeren uiet bereiken kan. Hebt u wel eens gehoord van Hij-Hulst en Zij-Hulst? Hij-Hulst noemt men ia het Noordeu de prikkelbladen die zonder stekels: Zij-Hulst. Wordt er aan deu vooravond vau Kerstmis het eerst een takje Hij-Hulst in uw woning gebracht dan moogt gij, heer des huizes, het geheele volgende jaar inderdaad dien naam dragen. Maar komt er eeD Zij-Hulst het eerst binnen, dan is de vrouw des huizes esn laDg meesteres. Opgepast dus Ja, daa groote kracht en bete kenis in die pautige, spitse bladeren. Dat wisten de oude Kelteu wel, die de Hulst planten nabij hnn verblijfplaatsen, om gevaren (bliksemgevaar wellicht) af te wenden. Tegen onweer, maar ook tegen heksen en ka- jiar zit bouters, bood de Hnlst bescherming. In den Kerst nacht deed men op Huistblaadjes kleine stukjes brandende kaars in eeu tobbe drijven voor ieder der huisgenooten een. Gelukkig degene, wiens of wier kaarsje bleef drijven, en niet zonkdat beteekende vervulling van een gekoesterden wensch. Alle eenwen door bleef de Hulst in eere, en kon, al was hij vaak als decoratie vergezeld van klimop, laurier of taxus, door geen dezer worden verdrongen ook door het klimop niet, zooals een oud versje van 1456 zegt „Neen, klimop, neen! dat wensch ik niet gewis Laat Hulst de meesterschap, gelijk gewoonte is. Hulst stond in de balie, fraai als fijn glas, Klimop aan den buitenmunr, een koukleum [eerste klas." Minder bekend dan de Hulst als Kerstattri- bunt is de Mistletoe, die bij ons het best bekend is als Vogellijm. Ook „Maretakken" wordt zij genoemd, 't Is dus niet, zooals ik in ten encyclopaedie eens vonddat nit „mare takken" vogellijm wordt bereid. De Mistletoe was bij onze Gtrcoaansche voorouders het onder werp van tal vau sageD haar afwijkend uiterlijk, haar bijzondere groeiwijze en levensvoorwaarden, waren hier zeker niet vreemd aan. De mistel wortelt immers niet in de aarde, maar groeit op audere boomen, zij heeft gaffelvormige lakker, en slaat niet als andere plauten 's wiu- tes Daakt m kaal, maar tooit zich dm met bladeren en vruchten. Moest dat dan geen wonderpjant zijn Het sap der twijgen was dan ook eeu heilzaam middel tegen verschillende ziekten, alsook tegen tooverij. De goden, zelf hadden de plant op den boom, waarop zij groeide, geplant, of wel zij was uit deu hemel op den boom gevallen. Nog wordt de mistletoe in vele streken vereerd. In Frankrijk dragen de kinderen op Nieuwjaarsdag misteltakken van buis tot huis, roepeude U rqnil 'ao neuf der mistel zij het uieuwe jaar gewijd In Neder-Oostenrijk versiert men hier daar de dorpsherberg met sparregroen, tusscben kachel en muur staat een gestalte met een vlasbaard, dat is Sylvesterop het hoofd draagt hij een krans van misteltakken. Die ge stalte, een levend persoon, geeft hem of haar, die in zijn nabijheid komt een zoen sl at de klok T2 uur, dan wordt hij met slagen de deur uitgejaagd. Anders doet men het in Engeland op het platteland. Men hangt daar een bosje mistletoe aan den zolder; komt een maagdelijn daar onder, dau mag zij door eiken jongeling gekust worden. Zon zij z:ch daaraan willen onttrekken, dan, o wee, zou zij zich den toorn der liefdesgodin op den hals halen. Want aan deze godin was eertijds de mistletoe gewijd. Als Uw Haoden raw zijn of gesprougeu en U w lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- eG snij wouden out- vellingen en allerlei hnidverwondingen 9 37113 Een greep uit de Voedingsleer. Pe grootste voedingswaarde van alle stroosoorlen heeft het stroo der peulvruchten, in de eerste plaats dat der linzen. Het onderscheidt zich door zijn hoog gehalte aan kalk en phosphorzuur, doch is veel moeilijker te verteren dan graanstroo, en mag slechts aan mestvee en schapen gevoedord worden. Wat het graanstroo betref', is het stroo der zomerhalmvruchten zachter en rijker aan voedingsstoffen dan dat van wintergraan. Vooral is dit het geval bij haverstroo en gerslestroo, dat met klaver en gras is doorwassen. Het laatste komt in hoedanigheid met middelmatig hooi bijna overeen. Van winterhalrastroo geeft men aan roggestroo dikwijls de voorkeur, omdat het gezonder is, en minder door zwammen aangetast anders verdient het wintortarwestroo om de gemak kelijker verteorbaarheid en zachte hoedanigheid de voorkeur. Ook stroo van gierst is een best voeder- stroo. Maisstroo komt in samenstelling 't winier- tarwestroo zeer nabij, en is in voeding^waarde en gemakkelijke verieerbaarheid daaraan gelijk. Bij 'i voederen met stroo lette men er öp, dat de bovenste deelen der halmen beter en voedzamer zijn dan do onderste. Heeft men daarom voldoende stroo, dan is 't niet kwaad, dit den dieren geheel te geven dan zoeken ze 't bovens!e (goede) deel zelf op, en laten het minder voedzame deel liggen, wat dan als strooisel gebruikt worden. Moet men evenwel zuinig zijn met stroo, dan is 't natuurlijk beter, dit tot haksel te snijden, wel niet te korf, dan kauwen de dieren het beter, en bevochtigen het zooals 'l be hoort. Het haksel moet voor rundvee 4 5 en voor paarden, al naar de soort van stroo, U/2 a 2l/2 cM., lang zijn. Zemelen zijn een uitstekend krachlvoeder, want ze bevatten minstens-evenveel voedingsstoffen als de korrels zelf, n ze worden door do dieren goed verteerd. Ze zijg meer eiwitrijk dan meel, en daarom als veevoeder boven meel te verkiezen, afgezien nog van het feit. Wat de soorten van zemelen betreft, staan rogge en tarwezemelen in voedingswaarde tamelijk gelijk tarwezemelen zijn evenwel gemak kelijker te verteren en bekomeu de dieren beter roggezemelen zijn wat scherper. Tarwezemelen geven een uitmuntend melkaauzettend voeder, en zijn dus vooial voor kooien aan te raden. Daar ze «enigszins» laxeerend zijn, komen ze vooral dan te stade, als het overige voeder licht licht verstoppend werkt. Roggezemelen werken meer op vleescbaanzetting eu vervoedert men bij voorkeur aan mestveo. Gerste zemelen zijn een goed, maar voor melkkoeien minder geschikt, voedermen geeft ze bij voorkeur aan mestvarkens en wol met het oog op de scherpe hareu (baarden). Rijstzemelen zijn van weinig waarde, omdat ze grootendeels uit de harde schillen van de rijst bestaan. 37111 Beschermt de Zangvogels. Over het lot van millioenen van zangvogels, die onafgebroken jaar op jaar uitkomen, hebben reeds vele natuurkundigen nagedacht, üe Fransche zoöloog René Martin deelde eenige, door hem en zijn collega Xaver Ra^pail gedane, belangrijke waarnemingen mee. Volgens Darwin komen vau 20 jonge zang vogels ongeveer 17 nog in heizelfde jaar om; waarin ze geboren worden, en slechts 2 of 3 planten zich het volgende jaar voort. Deze hoogo verhoudiug van 17 clooden op 20 geboorten schijut niet over dreven, wanneer men de vele oorzaken van den dood der jonge vogels nagaat. Van al deze noemt Martin slechts één de verstoring der nesten door bepaalde diersoorleu. De waarnemingen, door Raspail in een klein park gedaan, bewezen dat van 67 nesten 41 door katten, eekhoorn'jes, muizen, eksters, enz., beroofd wordenéén wa3 zoowaar door een egel verstoord, een ander door een roofvogel raeege- Domen De ka'ten, die gevaailijke vijanden der vogelwereld, hadden er 15 leeggehaald, ofschoon in het park de katten meedoogeuloos verstoord werden. Nog zijn er andere dieren, die volgens waarne mingen van Martin in Burry en Poitou gedaan, geduch e verwoestingen onder de zangvogels aan richten. Dat zijn de wezels, de ratten en de adders, Meermalen nam Martin waar, hoe do adders de jonge vogels, den eeu na den ander, uit hel nest haalden. Soms verrastte hij een wezel, die natuurlijk voor hem vluchtte, maar op die plaats lagen dan jongen of eieren van een nachtegaal of van een anderen zangor naast een vernield nest. Uit Martin's en Raspail's waarnemingen blijk», dat van 100 zang vogels, als merel, vink, nachtegaal, grasmusch, geel vink, enz., 65 tot 70 in de volgende orde gedood werden door katten 15, eks'ers enz. 5, oekhoorn- tjes 10, hazelmuis en rat 10, slangen 8, wezels 6. roofvogels 3. egels en ande e dieren 1. Bij hooggeplaatste nesten verkregen natuurlijk eksters, roofvogels, enz. grooter aantal, bij laagge plaatste wezels en slangen. Wil men de zangvogels beschermen, dan moet meD zonder genade katten, wezels eksters, enz. vervolgen. Deze zijn nog meer dan de kinderen, de groots'e n ■slverstoorders. Ook de koekoek bemachtigt voor zich eenige nesten ieder koekoekswijfje geeft aanleiding lot de ver nietiging van 4 tot 5 nesten, om zijn eigen jongen groot te krijgen. Doch in verhouding is de koekoek weinig schadelijk, en moet hij beschermd worden, omdat hij met het oog op de rupsen verdelging hoogst nuttig is. Wenken en mededeelingen. Invoer van versch varkensvleesch is in Engeland sedert een paar jaar verboden, zoo ge weet. Wij exporteeren nn alleen gezou'en vleosch (bacon). De Denen eu anderen leveren echter een betere soort en maken een hoogeren prijs. De prijsnoteering b v. vau 5 Uctober op de Londensche markt was Denemarken met 6 sortimenten f 106 80 tot f 115.20 (per 100 K.G.), Ierland, 8 sortimen en f 115.20 toe f120.en Nederland, met 7 sortimenten, f 100 80 tol f 110.40.Er waren nog lager, maar ons land staat in den regel onder in de rij. De Denen zonden reeds vroeger meer bacon naar Engeland, ook wordt in D. naar verhouding minder bacon ge bruikt, dus reeds daarom meor uitgevoerd. Hier is de uitvoer in handen van particuliere exporteurs in D. voor meer dan 80 pCt. in dio van coöp. exportslachterijen. Daar is een Commissie, die de behaudeling nagaat in de coöp. exporislach'erijeu. en tevens hoe het produkt zich in Engeland gedraagt. Daarover wordt rapport uitgobrachl aan alle leden, Men beijvert zich in D. om zooveel mogelijk een gelijkmatig, uniform produkt te leveren. De uitbe taling geschiodt naar kwaliteit le, 2e an 3e, hier is die prikkel niet Op Proefmes'erijen mest men verschillendo soorten varkens met hetzelfde rantsoet en leert zoo de beste mestvarkens kennen. Resultaat van dat alles 30, 40 tot 65 procent le kwaliteit bacon. Wij kunnen van de Denen Dog heel wat leeren.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1