u Dwars door Canada. door de vloedbalten heen en zand dat helpt goed. De voorzitter zegt toe dat B. en W. dit in overweging zollen nemen. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten en wordt overgegaan in co ui'é-generaal. VI. Bij de Katholieke Hollanders. Pluraas, 4 October 1028. liet is de Heer Cox, een Hollandsch zakenman reeds jaren in Winnipeg geves tigd, die met toestemming der Canadee- sche kerkelijke autoriteiten en onder de auspiciën van de Canadeesche Staatsspoor wegen, verleden winter naar Holland ge komen is ten einde een voldoend aantal kolonisten tezamen te brengen, om in Plumas een Katholieke Hollandsche kolonie te stichten, met eigen kerk en priester. Die priester is zijn broer Father Cox, vroeger in Zuid-Frankrijk werkzaam en daar nu juist weer teruggegaan om door Father Rottier, vroeger in Noorwegen werkzaam, opgevolgd te worden. [let resultaat van 's Heeren Cox's po gingen was, dat hij en zijn broer midden Mei van dit jaar te Winnipeg terugkwamen, vergezeld van een groep Nederlandsche Katholieke emigranten, die nu den kern vormen van wat wellicht tot een model kolonie zal groeien. De „partij" bestond toen uit 48 zielen, waarvan vier families met hunne kinderen en drie vrijgezellen, wier totaal kapitaal tezamen ongeveer 40.000 dollar bedroeg. Later sloten zich nog nakomers hij hen aan. De Heer Cox bracht de kolonisten in verbinding met een der belangrijkste Cana deesche Maatschappijen, de Grent West Life Company, welke practisch geheel Plumas en alle districten rondom bezit en waarmede na grondige onderhandelingen en proefnemingen van den grondsoort en inspectie der gehouwen, koop- of huur koopcontracten werden afgesloten. Bijkans alle familiehoofden, of groepen van vrijgezellen te zamen, sloten den koop voor een grondgebied van 160 acres elk, in prijs varieerende van 3500 tot 4000 dol lars totaal. Daartoe was een eerste betaling van 200 dollar noodig en een verdere jaarlijksche afbetaling van 200 dollar ver plicht. Doch niet een ieder kon direct de '200 uitleggen en voor hen is een regeling gemaakt dat zij de eerste twee jaren de helft van den graanoogst als afbetalings som zullen inbrengen en de volgende jaren als de anderen, 200 dollar per jaar voor elke 160 acres. Deze grondprijs van circa 25 dollar per acre is zeer redelijk en zoo is ook de hypotheekrente van 6%. Een inspecteur der landvestigings-afdeeling van het Gou vernement en van de Kolonisatie-afdeeling der Canadeesche Staatsspoorwegen waren tegenwoordig bij alle onderhandelingen en verklaarden hun instemming met de rede lijkheid der prijzen en condities voor de landen en de gehouwen. Bescherming voor den nieuwkomer is er dus in Canada wel meer dan men zoo oppervlakkig zou denken. Een heelen dag heb ik gespendeerd om door deze kolonie heen te rijden en het was in gezelschap van den scheidenden zielverzorger, pastoor Cox. Duidelijk viel overal op te merken, welk een plaats hij met zijn pionierswerk in de harten van al zijn parochianen ingenomen heeft en vooral toen wij aan het einde van onzen tocht een bezoek brachten aan het pas gekochte kerkje en de trissche nieuwe pastorie, zoo vertrouwelijk weggescholen in de hooge zilverpopulieren met de einde- looze gouden prairieviaklen koesterend onder den intens blauwen hemelkoepel, toen was dit scheiden, juist nu na het harde begin de eerste lichtstralen voor de kolonie begonnen door te breken, wel wat hard. Plumas heeft dit jaar een buitengewoon goeden oogst te boeken gehad en dit is natuurlijk voor de nieuwkomers een groote meevaller. Vandaar dan ook dat de stemming er zonder uitzondering uitste kend was. Ik trol de heele kolonie volop aan het dorschen en dit is een gezicht van tegelijk landelijke als modern mechanische schoonheid. De motorwagen tuft genoeglijk en aan beide zijden van de dorschmachine staan op de zware vrachtwagens de mannen die zonder ophouden de schoven in de schokkerige geul voeren, waar het in minder dan geen tijd verdwenen is. Het zware hooge kwaliteit-soort graan vloeit in den graanwagen, terwijl het stroo als een soort rook uit de uitlaatpijp komt vliegen om neer te vallen op de strooberg van steeds groeiende afmetingen. Zoo groot zijn de oogsten hier, dat er in de meeste gevallen geen sprake kan zijn van al dat stroo te gebruiken en daarom steekt de hoer er doorgaans den brand maar in. Dat is een fantastisch gezicht, meermalen uit den slaapwagen genoten, als daar midden in den pikzwarten nacht ergens de hel- roode toorts van een brandende strooberg te lekken staat. Al onze boeren hier in Nieuw-Hollarid zijn dus tevreden. Sommigen uiterst te vreden, zooals degene die op 86 acres land een ruim 1700 bushels gerst geoogst heeft van een eerste kwaliteit. Diens maat is deze maal minder bevoorrecht geweest, doch het land was nog niet in die staat waarin het behoorde te zijn en dus ver wacht hij er het volgend jaar meer van, wanneer hij zelf heeft kunnen ploegen en zaaien. »A1 moet do onderste steen hoven komen, slagen zal ik hier", aldus deze jonge man, een oud-ster eling en dat is de «spirit" welke in Canada slagen doet 1 Bij een echt Limburgsche familie-waren ter gelegenheid van den goeden- oogst de vla's gebakken. Limburgsche gastvrijheid sterft nooit af, zelfs niet in de Canadeesche prairie en op dien achtermiddag in vroeg September, met den stovenden zon in het venster, het gebak en de koffie op tafel, de kleine kinderen vol zomersproeten in het aangrenzende vertrek in gezonden middagdut en het Limburgsche accent van onze gastvrouw, was het moeilijk te ge- looven op duizenden mijlen van Limburg verwijderd te zijn. De leidende motieven in deze kolonisatie poging zijn, orn zoowel knechts als eige naars te doen uitkomen Die als knecht komt werken, verdient behalve behalve kost en inwoning een gemiddeld salaris van 35 dollar per maand, gedurende den oogst veel meer, wel een 3 a 4 Dollar per dag, gedurende den winter weer minder. Aldus werkend kan hij sparen tot hij voldoende stamkapitaal heeft om na drie of vier jaar een eigen farm te beginnen. Hij heeft dan liet voerdeel zoowel de taal te kennen als de landwaarde en zich betere keuze te kunnen maken dan degene die decideert. Natuurlijk worden in of rond. Plumas katholieke Hollanders zooveel mogelijk hij katholieke hoeren geplaatst, en blijven in voortdurend contact met de rest en vooral met den zielzorger der kolonie. De kolonist die direct een farm wil koopen, moet over minstens 1000 dollar beschikken, ten einde de eerste jaren (altijd de minst profijtelijke) dooi- te kunnen komen met zijn gezin, zonder dit aan te nijpende zorgen bloot te stellen. Het systeem van „mixed farming" wordt hier overal toegepast. Men verboüwt tarwe, haver, gerst en aardappelen en houdt daarnaast koeien, varkens, kippen en der- im gelijken. Alleen graan te verbouwen zou veel profijtelijker zijn indien men op succes |dt vast rekenen kon, doch daar de graanoogst onderhevig is aan tal van ongewisse ele menten, is de uitsluitende graanbouw zulk een loterij, dat men er zich steeds minder aan waagt. Naast graan komen dus de bijproducten en het vee, hetgeen de ge combineerde kans op slagen vee! grooter maakt en bovendien het belangrijke voor deel heett dat de hoer ook 's winters doorwerken kan. Plumas is in vele opzichten gunstig gelegen. Het is slechts vier uur, van Winnipeg af, aan den spoorbaan, heelt een eigen kerk, een school, dokter enz. Het klimaat is er goeden dat is bijkans even belangrijk als al die facilileiten. In Plumas ligt ook een der modelboerderijen der regeering, een|g; centrum van hulp en inlichting en verbe tering voorden farmer. Hot spoorwegstationJan heefL twee elevators, terwijl een in de buurt gelegen "Creamery" bijna eiken dag bij de hoeren rondgaat om room van hen op te koopen. En voor sommigen van onze Hollandsche nieuwkomers beteekent dit reeds een aardige wekelijksche chèque. lndien ik mijn katholieke landgenooten die zich voor deze kolonie interesseeren een raad mag geven, dan zou het deze zijn absoluut noodzakelijk zijn eenig geld, een goede gezondheid en practische land- bouwervaring. Plumas is geen ideaal para dijs, men moet er hard werken en dan is er een redelijke kans op succes, op veel meer succes dan in Holland en op een jp veel grootere kans daartoe. De geestelijke verzorging is onder liet volkomen vertrouw bare oppertoezicht van den Hollanders zeel genegen Aartsbisschop van Winnipeg. Mei zij natuurlijk voorzichtig met den aankoop van land. Men zij even voorzichtig me den woordenrijkdom van iederen agent dij koeien met gouden horens belooft. De'koeie: hebben in Canada geen gouden horens het eenigste goud wat er in den Cana op deeschen landbouw is, is de toekomst vuo s den handwerkenden en ervaren landhoüweil vooral indien die over eenig kapitaal kaler beschikken en kinderrijkdom heeft. En oitl v; dat die elementen naar mijn meening zefjJe, sterk uitblinken ouder deze eerste kol* nisten van Plumas, durf ik in de kolom* doch vooral dan om hen zelf, vertrouwe te hebben. K. v. Hoek Oti

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4