das met mais te vel. Kippen echter van eerste klas afsiamming en hoog legvermogen kunnen best wat mais verdragen en worden zelfs door mais belangrijk geholpen in de vorming van dooiers der eieren. Zij puiten zich dan lang zoo gauw niet uit. Boven dien bevat gele mais een flink gehalte aan het onmisbare A vitamine (witte mais niet) en daarom wordt mais vooral door do deskundigen in Engeland thans weer beschouwd als een zeer waardevol graan voor pluimvee. Over de electrische verlichtingsbron heb ik al gesproken Zij is de gemakkelijkste voor dagelijksch gebruik en wordt ook het meest gebruikt. Toch kan de pluimveehouder tegenwoordig ook zeer practische lampen koopen die mot benzinegas werken. Deze benzine-gaslampen heb ik wel eens de wonderlamp van Alladdin genoemd. Wie onzer herinnert zich niet uit zijn jeugd de schitterende verhalen der 1001 nacht eu wie genoot uiet van het succes van Alladdin en zijn wouderlamp. Aladdin behoefde haar slechts te wrijven en de grootste schatten der aarde stonden hem ten dienste. Na tuurlijk is het profaneeren om den wonderlamp naar het kippenhok te verwijzen, doch toch is er overeenkomst. Natuurlijk kan ik het verhaal sym bolisch opvatten en de lamp vergelijken met den Geest die door oefening macht geeft en tot geeste lijke rijkdom brengt, maar hier brengt de wonder lamp meer tastbare resultaten, al zijn het dan niet direct gouden eieren. De toovenaar zeide tegen Aladdin dat hij geen vrees voor de lamp behoefde te hebben, want de brandstof zou zijn kleed niet voil maken, daar de stof geen oliowas en de lamp direct droog was als zij leeg was. Hier bij onze lamp is het ook zon. De brandstof is benzine en lucht, dus geen vuil te vreezon en de lamp is zoo geconstrueerd dat zij absoluut ge vaarloos is. Zij verspreidt oeu zeer mooi sterk, rustig licht en ik beschouw haar werkelijk als een waardevol hulpmiddel van de moderne pluimvee houderij. De lamp bestaat uit eeu zeer dikwandig benzioe- reservoir, dat door middel van een soort fie spomp ouder druk gebracht wordt. Daardoor wordt do benzine door een fijn buisje naar boven geperst, wordt daar verwarmd en vormt benzinedamp. Deze damp wordt weer met lucht gemengd eu uaar een gasgloeilichtkousje geloid. Dit gaat na onts'eking gloeien met een prachtig helder wit licht. Er wordt gebruikt 4 0/q benzine en 96 0/0 lucht. Het slot van dit artikel de volgende maal. Dr. te Hennkpe. Ik wijs er nog eens nadrukkelijk op, dat vele vragenstellers vergeten zoowel het blad op te geven, waarop ze geabonneerd zijn als een postzegel voor antwoord in le sluiten. Al le goed is buurmans gek en daarom zullen in het vervolg alle vragen zonder de vermelde inlichtingen en postzegel onherroepelijk worden afgewezen. L>r. te H. GEMENGD NIEUWS. De storm. Het heeft vorige week weer gebulderd en ditmaal ziju de ougelabken erger geweest dan een week vroeger. Nabij Steenbergen ging het schip van J. G. Schot in de diepte, de opva renden konden zich redden. Op het Tjeukemeer is een stoomboot gezonken. De boot die van Leeawarden kwam kapseisde en zonk met de vier opvarenden, gelukkig raakte de boot grond en konden de opvarenden op de deklast klimmen en brachten daar een bangen nacht door, daar telkens een deel der lading wegspoelde. Eerst den volgenden morgen werden de mannen ontdekt en gered, veertien bange oren hadden ze doorgebracht op de gezonken boot. Bij Den Helder sloeg een Grieksch schip op den dijk, De bemanning kon zioh redden. Het Duitsche schip Heinrich Podeus strandde bij Zandvoort, een reddingsboot haalde de opva renden er af. De reddingsboot Ineolinde baalde de beman ning van een Lethlandsch schip onder Borkum van het wrak. Onder Texel haalde de Doms Rijkers de bemanning van een Noorsche hout boot. De houtboot Malir die vorige week reeds gestrand wa«, verkeerde in nood, daar het sehip voor zijn ankers wegsloeg. Na bard werken is het gelukt de bemanning met de Hollumer reddingsboot te reddeu. Nabij de Hollandsche waterweg geraakte een Noorsch schip in nood. De reddingsboot wist met veel moeite 21 man le redden, de Hollandsche loods en twee man kwamen om. Onder Zand voort. i9 het Italiaansche stoomschip Salento gestrand. Ondanks de held haftige pogingen van de reddingsboot uit IJmui- den kon men het 6cbip niet bereiken, de geheele bemanning, bestaande uit 25 koppen is omge komen. Van de reddingsboot verdronk een man. Overigeos heeft de storm veel water uit zee onze riviereu opgestuwd, waardoor tal van streken overlast van water kregen. Zoo liepen te Bergen op Zoom tal van kelders onder, te Rotterdam eveneens, te Amsterdam, Zwolle eu meerdere plaatsen hetzelfde euvel. Erger is de omgeving van Ridderkerk eraan toe. Er bezweek een dijk, waardoor tal van woningen en fabrieken onder water geraakten, onder Barendrecbt werd de dijk over een lengte van 100 meters weggeslagen en liep de Jan Gerritsenpolier onder. Er is veel vee verdronken en pluimvee omgekomen, terwijl de schade enorm is. Ook in andere deelen van ons land hadden doorbraken plaats, waardoor tal vau hoizen in bet water staan. Ook ODze provincie heeft schade geleden. In verschillende plaatsec hebben dijken veel geleden, zoo zijn in Vlissingen verscheidene kelders volgeloopen, de dienst in de Lothersche kerk moest gestaakt worden doordat een gat in het dak sloeg. Op enkele plaatsen van den Westkapelschen zeedijk is groote schade aange. richt. Bij Vlake geraakte een ijzeren sleepschip vast in eea gedeelte van de spoorbrug. Te Waarde kreeg de Herv. kerk schade. Te Catsche- veer heeft de provinciale steiger veel schade gehad. In hot buitenbeloop van deo zeedijk van de Cal. Vlietepolder in Noord-Beveland werden gaten geslagen. Te lerseke is de oesterloods van P. de Goeze geheel vernield en een voorraad hoot ter waarde van f 2500 weggeslagen. Te Rilland-Bath zijn veel suikerbieten weggespoeld en is schade toegebracht aan de havens en dijken. De zeedijk vau den Hoogewaardpolder ten Noorden van de verbinding Zeeland-Brabant, is zwaar beschadigd. Maatregelen zijn reeds ge- troffau door den technischen ambtenaar. Te Bruinisse i9 de electrische kabel geheel bloot- gespoeld. Te Zierikzee is Vrijdagavond de 160 M. hooge stelling van de St. Lieveos Monstertoren met donderend geraas bezwekea. Ramen en ruiten van de kerk en van de belendende huizen zijn door het vallend hout beschadigd. Zondag nacht is aan de zeewering van enkele polders te Zierikzee veel schade aangericht. Vele kelders en pakhuizeu met graanproducten op de Nieuwe eu Oude Haven liepen in. Aan de Westbout te Burgh werd veel schade aangbricht, terwijl door deze hooge vlied een vrij sterke afname van de duinen bij Wester-Schouwen plaats had. Te Brouwershaven is het water de woningen binneu- geloopen. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is er schade aangericht. Zoo te Sas van Gent nam de storm een knaapje op en slingerde het in een droogstaande sloot. Het knaapje kwam met den schrik vrij. Langs het kanaal GentTeroenzen, le Philippine en te Hoofdplaat zijn veel telefoon palen afgeknapt. Ook uit het buitenland komen berichteu van schade door water eu storm. In de omgeving van Antwerpen is er veel schade aangericht, o. m. is het pompstation van de waterleiding oudergeloopen, zoodat Antwerpen zonder water zit. Berooving. Zondagavond zat de 70-jarige wed. Sch. te Lisse haar krant te lezen. Zij hoorde plotseling gerammel aan de buiten deur van haar huisje. Ze stond op en opende de deur, doch werd overvallen door twee mannen die haar mishandel ten. De m&ooen gingen daarop naar binnen en bedreigden de vrouw met revolvers opdat zij niet zou schreeuwen. Zij doorzochten het huis, tsaar vooden niet veel van hun gading Daarop eischten zij van de vrouw dat zij de plaats zou aanwijzen waar zij haar geldswaardige papieren bewaarde. De vrouw deed dit en de mannen namen een boekje van de Haarlemsche Bank, een spaarbankboekje en andere geldswaardige papieren mee. De vronw heeft bij de bnren de politie ge waarschuwd nadat zij eerst nog door de duisternis misleid, in het water wat geloopeu. Toch teruggekregen. Drie jaar geleden werd te Amersfoort eenj paartje in bet huwelijk verbonden en daarna-) per auto naar den treia gebracht, 's Avonds belde de jonge echtgenoot de garage op, om te vragen of er ook een platina arbamd met jaweelen bezet in de auto was gevondende bruid miste d.1, baar huwelijksgeschenk. Er werd echter niets gevonden. Dezer dagen pas werd de armband ontdekt bij. de vroegere verloofde van den chauffeur, waar er beslag op werd gelegd. De chauffeur bekende 't kleinood te hebben gevonden, toen hij eenige dagen later den aulo schoonuiaakie. Hij had er z'n meisje blij mcegetnaak». Niet lang daarna raakte de verloving nit, maar 't meisje wilde den armband niet teruggeven, voor de politie kwam, die de hand op 'i kostbare sieraad legde, zoodat de nu reeds drie jaar ge- I troawde vrouw eindelijk weer iu het bezit vau haar huwelijkscadeau kan worden gesteld. De dame met dikke kuiten. De slanke lijn *rerbiedl" dikke kuiteD. En dan moet men Parisieone wezeD, een mode zaak drijven, verloofd zijn en.... dikke kuiten hebben. Dau probeert men toch het niterste De jonge dame zocht een chirurg op. O ze ker, zei deze, ik kan u wel zoo opereeren, dat de kuiten als het ware wegvallen en modieus wordeo De proef werd eerst genomen met ééo been. Ze viel heel ongelukkig uit; het geopereerde been moest na eenige dagen worden afgezet. De verloofde bleef zijn meisje trouw en trouwde haar, die zich bij de mode had willen aanpassen om zijnentwil eu nu wellicht sterveu moest. Maar ze werd beter en strompelt na met een kruk. Eo 't eerste wat ze deed, wa9 den chirurg een proces aandoen om een schadvergoeding vsd 500.000 frank (50.000 gulden) omdat hij haar zoo ongelukkig had geopereerd. Haar advocaat zal de stelling verdedigen, dat een chirurg alleen dan mag opereeren wanneer een operatie onvermijdelijk is en dat hij niet mag ,*Vl toegeven aan de grillen van een kokette patiënte. Een roodhuid. Te Parijs is aangekomen het „Witte paard" opperhoofd van alle ludianeustammen in Amerika. 1 Hij is 107 jaar oud en zal te Parijs lezingen houden over het leven der roodhuiden en de vrede. Onbewaakte overwegen. De 33-jarige inej. A. Simmehnk-Grooters uit I Deventer, die per fiats den onbewaakten overweg in de Dernhorstlaan te Twello zou passeeren, is 3 door een D-trein gegrepen, 30 meter meegesleurd en toen iu eeo sloot geworpen. De vrouw is overleden.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4