Wenken en mededeelingen. GEMEENTERAAD. deze ziekten te wijten zijn aan tallooze kleine zwammen parasieten, welke op de plant voort woekeren. Kan ook de brand, vooral op de tarwe, g.'oote verwoestingen aanrichten, nog grooter schade kannen soortgelijke epidemieën veroor zaken bij aardappelen, druiven en beetwortels. Door deze ziekten werd soms de welvaart eener streek ernstig in gevaar gebracht. Zelfs werd de gedachte uitgesproken, dat de aardappel door de cultunr zwakker was geworden en niet meer zoo bestand was tegen slechte invloeden. Maar gelukkig was er vau een ontaarding of verdwij ning geen sprake, want de aan den stengel en aan de bladeren voorkomende ziekte is volstrekt geeu nieuwigheid. Reeds bij de invoering was zij bekend, eu in het vaderland van den aard appel, op de hoogvlakten van Bogota (Amerika) was de ziekte al eerder bekend dan bij ons. De wetenschap heeft ons ingelicht, dat ook deze ziekte te wijten is aan schimmelsoorten, welke bij alle planten kunnen voorkomen, maar vooral bij deu aardappel een verbazend groote rol spelen. Deze schimmels zijn tafelschuimers van de ergste soort. Zij voeden zich uitsluitend met sappen, die voor bet leven der plant noodzakelijk waren, en wel op zoodanige wijze, dat zij het leven der plant geheel verstoren en vernietigen. Eerst komt het kleine schimmelplantje verstrooid op enkele bladen voor, maar weldra zeodt het zijn wor teltjes door de openingen iu hel binnenste der plant, en eindelijk wordt zelfs de kool aange tast. Slechts zóólang kan de schimmel onbezorgd leven, als de plant nog frissche celweefsels heeft is alle kracht hieruit verwijderd, en zijn de bladeren dus al9 't ware uitgezogen en gestorven, dau sterven ook de draden van den vernietiger. Dit is een eukel voorbeeld van de macht van het kleine in de natuur. De kleur der vruchten. Herhaaldelijk is in d^n loop der jaren door fraittelers de vraag gesield, op welke wijze een levendiger en krachtiger kleur bij het fruit ver kregen kan worden, en in welke mate een be paalde meststof wellicht iovloed kan uitoefenen op de kleur der vruchten, vooral van appelen. In pomologische kringen werden een aantal hierop betrekking hebbende, zeer leerrijke proeven genomen, waarvan de meeste zeer belangwek kende en verrassende resultaten hebben opge leverd. Volgens deze proeven geelt een mengsel van kalk eu roet, in drogen poedervorm kort vóór het uitloopen onder de hoornen uitgestrooid, eeu veel intensiever donkerder kleur, en worden appelen, ook peren, die anders bleekrood zijn, schitterend rood, terwijl de soorteD, die bij ge- wooe bemesting bleekgroen zijD, door bemesting der hoornen met roet en goed gebluschte kalk fraai donkergroen wordeD. Een feit is het, dat bij de roodgekleurde, evenals bij de gele en groene vrachten, vele soorten zijn, waarvan de kleur door die bemesting intensiever wordt dan bij andere soorten. Dit is echter niet alleen bij de vruchten het geval. Ook het loof der met asch, kalk en roet bemeste vruchtboomen wordt veel krachtiger, levendiger en meer donkergroen dau anders, zooals dit overigens bij andere cul tuurgewassen, vooral bij grassen en halmvruchten, ook het geval i9. Deze intensievere kleur wordt nog sterker, naarmate de bodem meer of minder ijzer bevat. Daarentegen worden vele vruchten, vooral peren, bleeker van kleur, als ze op kalk- houdende klei groeien. Hiertoe behooren b.v. Beurré Clairgean, Bonne Louise, Clapp's Favo- rite, enz. Een vrnchtkweeker gaf aan een Pepin Wellingten roet en ijzerwater als proef, en niet aan drie andere hoornen van dezelfde soort appelen. Het resultaat was, dat alleen de eerste boom roode vruchten vooortbracht. Daar het roet hoofdzakelijk ammoniak-zouten bevat, welke de roode kleur veel sterker doen te voorschijn komen, mag men ook aannemen, dat roet alleen reeds een intensievere kleur doet ontstaan. Ook ijzervitriool brengt niet weinig toe tot versterking van de kleur der vrucht. Menig opmerkzame vruchtenkweeker zal wellicht opgemerkt hebbeo, dat ook de weersgesteldheid ten opzichte van de krachtige klenr der vrochten, een bepaalde en niet geringe rol speelt. Dat b.v. in zeer regenachtige jaren de vruchten levendiger glans bezitten dan wanneer de zomer meest warm en droog is dat voort9 de zon vele appels en peren op de naar haar toege keerde zijde rood kleurt. Terwijl er daarentegen ook vrachten zijn, welke zich eerst dan prachtig rood klenren, als ze ooder de bladereu, maar toch zóó, dat de lacht er goed bij komeu kan, kunnen rijpen. Ja, vele appelsoorten krijgen zelfs haar geel-roode kleur in de donkere vruchten- hoornen, en pas op de bewaarplaats een bewijs, dat ook de variëteit hierin een rol speelt. De papillen der paardenoogeu bebben de eigenschap zich uit te zetten in het donker. Haalt men na een paard nit een donkeren stal, dan zullen door het plotselinge licht de pupillen samenkrimpen en veel pijn veroorzaken aan de zenuwen van het oog. Die zenuwen zullen daar door op den dnur ziek worden en aanleiding geven tot verlies van 't gezicht. Daarom moeten de stalleu ook goed verlicht zijn. Het is niet practisch om de veulens niet te leeren eten eu waterdrinken, tot ze van de moeder moeten, want vooral wanneer men de veulens wil verkoopeo, is het van belang, dat zij bij hun nieuwen eigenaar dadelijk goed gaan groeien. Iudien de veulens b.v. een week laDg niet eten en aldoor maar om de moeder roepeD, ondergaan ze een teruggang, waar ze in geen weken overheen komen. Daartegenover staat, dat wanneer het veulen langzaam aan gewend is geworden om in handen te zijn en zich zelf te voeden, men als het ware ongemerkt het spenen kan doen plaats vinden. Reeds als het veulen bij de moeder is, most men het af en toe alleen laten. Heeft men meerdere veulens, dan is het goed om ze voor de gezelligheid te zamen te houden. Men drage zorg voor licht voedsel, zooals wortelen, klaverhooi, enz. en weinig tegelijk, zoodat de voerbak tegen den voertijd steeds leeg is. Weet gij dit? Voor grondonderzoek is tegenwoordig het adres: Bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek, Prof. van Hallstraat 13, Groningen. Binnen de 14 dagen kan men de adviezen daar gereed hebben, 't Is beter in 't najaar, dau in 't voorjaar in te zenden, anders hoopen zich in Januari en Februari de werkzaamheden iu 't laboratorium op. Voeg er een rijksdaalder bij of liever zend die per postwissel. Waar een landbouwvereeni- ging is, neme deze de monsterneming en ver zending op zich en verzeude het geld in een keer. Als zeer veel monsters door één vcreeni- gitig worden gezonden minstens 600 dan wordt een reductie van 15 pCt. gegeven, 't is dan niet geraden, alle monsters in ééns te zen den, dat zoo ongeweuscht oponthond geven men zende eeu deel, en overlegge met het Laboratorium, hoe de verdere toezending het best zal kannen geschieden. De kosten van het grondonderzoek zijn luttel in vergelijking met de voordeelen, welke men van de adviezen heefr. 6r. SCHERPENISSE, Viijdag 9 Nov. des voor- middags 9.30. Voorz. Burgemeester W. L. Klos, Secr. dhr L. C. van Doom. Aanwezig alle leden. De notulen der vergadering van 18 Sept. jl. werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving aange- ncmsD. Van Ged. Staten goedkeuring wijziging be grooting 1928. Van den Inspecteur der Dir. beslasting te Zierikzee, dat het kohier voor grondbelasiing is vastgesteld op 1485.69 en f330.74 totaal f 816.43. Van Ged. Staten, goedkeuring raadsbesluit van 30 Aog. betreffende verhuring vau ge meentewoning. Idem. dat deze gemeente voor twee jaar vrij stelling is gegeven van lichamelijke oefeningen. Het verslag van deu kearingsdienst van wareu te Goes over 1927, zal den leden ter inzage worden gezonden. Besloten werd nie» in te gaan op een ver zoek van Ged. Staten inzake Dadere wijzigio grensregeling, daar B. en W. meenen dat door hen vastgestelde begrensde kom, gedaan in het belang vau het verkeer eu aldns ee wijziging niet gewenscht zon zijn. Besloten werd geen sabsidie te geven aan R.K. Volkszangvereeniging. Een verzoek van G. Bevelander te St. Maa tensdijk om ook in aanmerking te komen het huren van een gemeentewoning, werd gehouden tot Par.t 4 der agenda. Voor kennisgeving aangenomen, een schrijvf van Ged. Staten inzake goedkeuring raadsbeslt: betreffende het verhureu van tuingrond. Idem. inzake het verhuren van een gemeent woning aan L. Vroegop. idem, een schrijven van het gemeentebestu van St. Maartensdijk n.1. dat in 3e kw. 192 voor deze gemeente is ontvangen van de keuring dienst van Vee- en Vleesch f 180.51) eu dat de gemeente moet betalen een bedrag van f 65 Afwijzend werd beschikt op een aauvrage vi tic flS subsidie vau de Kon. Ned. luchtvaartvi Besloten werd de subsidie van het Alge Armbestaur, op verzoek, met f 150, te verhooge üp het verzoek van J. H. Hage, Voorzitl der Landbouwvereeoiging, om weder ah vori jaren, te mogen beschikken over een schoi lokaal tot het geven van een laodbouwwiote|Er cursus, werd op voorstel van B. en W. algem. stemmen goedgunstig beschikt. De jaarwedde van den burgemeester, wel wegens periodieke verhooging met ingaDg 1 Dec. vastgesteld op f 1370. [av< Tot lid van het Armbestuur, werd met algi stemmen herkozen de beer 1). A. Hartog, me op de voordracht stoiid de heer Joz. Kievit. Hierna ging de raad eenige oogenblikken in comiié generaal. Na heropening wsrd met 4 tegen 3 stemco verhuurd aau J. van der Werf een gemeen woning ingaande 1 Dec. a.«. en eindigende 1 J 1929 voor de som van f 129.per jaar. heer G. Bevelauder, verkreeg 3 stemmen. De begrootiog 1928 werd gewijzigd i enkele af eu overschrijvingen. Met algem. stemmen werd wederom voor tijd van een jaar benoemd tot vertegenwoordij voor de gemeente bij de Waterleiding de bl J. Keur aftr. Hierna sloiting. ol Ernstig auto-ongeluk Dinsdagavond is een particuliere auto bestu|] door zekere J. S. wonende te Groningen op fjj weg van Groningen naar Grijpskerk onder lai| geuoemde plaats met groote snelheid tegen boom geredeD. De auto werd totaal vernield. I S. werd uit den auto geslingerd. Ingeroe® geneeskundige bulp mocht niet meer bateD. man bleek reeds te zijn overleden. Het lijk naar Groningen overgebracht. M

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4