met daarop een zwaren steen, die natuurlijk ook weer eerst goed schoon gemaakt moet worden, In geen geval gebruike men kalksteeuen. Somt doet men nog 4usschen de gesneden kool wat uien, zure appels, onrijpe zure druiven jeneverbessten, kruid' nagelen, peperkorrels, dillekruid, karwijzaad enz. Dit doet men echter alleen voor eigen gebruik, nooit voor den handel. Deze kruiden worden ook vaak mot hetzelfde succes eerst bij 't koken toe gevoegd. Laat men dit alles nu eenigen tijd staan, dan heeft een gistingproces plaats dat niet alleen be derfwerend werkt maar ook aan de kool dien eigen- aardigen, lekkeren smaak geeft. Om dit proces te bespoedigen, zet men de aanstaande zuurkool op een plaats, waar de temperatuur 12 a 16 gr. C. is. Na de gisting vormt zich wat schuim boven op de kool dit neemt men er af, verwijdert ook de groene koolbladeren, reinigt opnieuw de plank en steen, bedekt dan alles mot een schoonen doek zet het op een koele plaats en zorgt er voor, dat de zuurkool steeds onder de pekel staat. Zuurkool gekookt in veel water zonder vet is voor zwakke magen een verkwikking: klaargemaakt met vet is zij zelfs voor een gezonde maag een zware kost. Groote kampioenrit van den Ned. Motorrijders- vereenijjinfl door West-Brabant en Zeeland (Zuid-Beveland, Walcheren en Tholen.) Ieder jaar wordt door bovengenoemde ver- eeniging een betrouwbaarheidsrit georganiseerd die de kampioenen uit bel geheete land naar voren brengt. De organisatie van zoo'n rit brengt natuurlijk heel wat mee, doch de medewerking in beide Provincie'» is zeer goed te noemen. De leiding berust bij dhr Nurlier secretaris der K.N.M.V. de Prov. vert. voor Brabant, dhr Falk Lewin de Prov. vert. voor Zeelan 1 dhr J. L. Dorst, de motorclub de Baronie mei aan het hoofd dhr Verschuuren de uiotorclab Zeeland met de hb. C. de Leeuw en dhr P. de Hullu. De rit zal gehouden worden op 10 Nov. Dien morgen om half 5 vindt de start plaats te Breda bij het station. Het eerste gedeelte is een nachtrit en gaat over Roosendaal naar Goes en Middelburg (aan komst ongeveer 7 uur.) Verder over Koodckerke enz. naar Domburg en over Oost-Kapelle naar Middelburg terug ong. 8 uur. Dan over den Sloedam langs Nieuwdorp en Borsele eu naar Ellewoutsdijk en verder langs Gravenpolder naar den hoofdweg uaar de Schorsche brug. Dan naar den grooten weg naar Bergen op Zoom. Aankomst aldaar ong. kwart over 10. Men heeft er dan reeds ca. 280 KM. opzitten. Na 1 nor rusten gaat uien op eigen gelegen heid naar de nieuwe Thoolsche brog. Daar start men opnieuw ongeveer 11.13 uur voor het middagtraject, ui. een rondrit van jniat 1 nur rond het eiland Tholen. Dan orer den grooten weg uaar Steenbergen en nabij Willemstad. Verder naar Geertruiden- berg en Waspik naar Loon op Zand om daarna de groote markt te Breda te bereiken alwaar het eindpnnt is, ong. 4 nar. De deelnemers hebben dau ong. 420 K.M. gereden. Alleen bij d3 14 non stops welke genomen moeten worden, wordt even het terrein inge trokken, maar hoogstens voor enkele honderden metera. Het zal dikwijls moeite kosteo om het ver- eischte gemiddelde vao 40 KM. per nur over den geheelen rit vol te hoodeD. Op de route kaarten zal ongeveer om de 20 KM. een plaats aangewezen staan waar een tijdcontrole kan zijn. Het is dns niet zeker dat er altijd een controle is, want het kan ook zijn, dat men er evengoed 5 achter elkaar ontmoet en verder over groote afstanden geen enkele tegen komt. Geheime nummercontroles zijn er vewl zoodat afsnijden van de ronte zoo goed als uitgesloten is. Vele toezeggingen voor bekers, medailles en foto's zijn reeds gedaan, waaronder een Eiland- Tbolen beker van wege de motorsport vrienden aldaar. Medaille Motorclnb Zeeland enz. Naar men ons mededeeld zullen er zes Zeeo- wen aan den rit deelnemen. Op veler steun en medewerking ook van de ingezetenen wordt gerekend, opdat de kampi- oeien die hard voor het kampioenschap zullen moeten vechten, een waardige herinnering aan hun prestatie zullen koonen ontvangen en tevens een aangename herioneriog aan den tocht zullen behouden (Voor verdere hiznnderheden zie le blad.) GEMENGD NIEUWS. Twee oudjes overvallen. Bij den landbouwer H. v. d. B. te Oploo (N.-B.) werd aan de deur geklopt. Iemand vroeg om water voor zijn lantaarn. Van den B. opende de deur en werd plotseling aangegrepen door een gemaskerden ban diet, die hem onder bedreiging met een revolver sommeerde zijn geld af te geven. Tegelijkertijd sprongen nog drie bandieten de woning binnen, van wie één gewapend was met een geweer. Een dezer greep de vrouw van v.. d. B. vast en de beide anderen braken daarop met bun werktuigen alle kasten en laden open en haalden zelis het bed gebeel overhoop. Meegenomen werd ongeveer honderd gulden en de gouden sieraden der vrouw. Toen de bejaarde lieden wat van den schrik bekomen waren, werden buren en politie gewaarschuwd. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Wel heeft men te voren een auto gezien met drie perso nen, die nu juist geen prettigen indruk maakten. Of deze personen evenwel iets met het geval hebben uit te staan, is niet bekend. Een dief gesnapt. Een Noorsch zeeman was aan den West zeedijk te Rotterdam in een winkel ge weest en had daar stiekum een ei weg genomen. Buiten wilde hij het ei in zijn broekzak frommelen, maar hij vergat, dat zijn broekzak gescheurd was, zoodat het ei in een bodemlooze put viel. Het gleed door zijn broekspijp en rolde langs zijn schoen op straat. Een agent van politie zag dat en hield den man aan. Deze be kende zijn misdrijf en werd naar den vreemdelingendienst gebracht, om over de grens te worden geleid. Maar tijdens het onderzoek bleek, dat hij een pakje had laten staan in een café aan de Scheeps timmermanslaan. Dat pakje werd gehaald en er zat glaswerk in. Het pakje was ge stolen van een wagen. De zeeman is toen van den vreemdelingendienst overgebracht naar een ander bureau, waar hij wegens diefstal is opgesloten. Een lijk herkend. Veertien dagen geleden is tusschen Lübars en Wittenau bij Berlijn het lijk van een vermoorden man gevonden met doorgesneden keel. De moordenaar had de bovenkleeren van zijn slachtoffer mee genomen en daardoor ontbrak elk herken- ningsteeken. Er meldde zich ook niemand bij de politie aan om een vermissing op te geven en zoo is het te verklaren dat men tot dusver in het onzekere was om trent de identiteit van den vermoorde. Thans eerst is gebleken doordien de moeder van het slachtoffer de in het po litieblad opgenomen foto van haar zoon herkende dat hij de 18-jarige schilder Michalzik is, die na geruimen tijd in Ko ningsbergen te hebben gewerkt, onderweg was naar Berlijn om een bezoek te brengen aan een vroegere kennis. Deze kennis is opgespoord, maar kan het misdrijf niet hebben bedreven, daar hij een steekhou dend alibi heeft weten op te geven. Omtrent den dader tast men dus altijd in het duister. Ten onrechte verdacht. In 1913 stierf in Berlijn een 8 jarige rentenierster, die den laatsten tijd ver- W CO Bui pleegd was door haar buurvrouw, 56-jarige weduwe. Kort voor haar dood schonk de n .d nierster haar trouwe verpleegster een bare broche als aandenken. Toen de rentenierster was gestor verbaasden de erfgenamen zich er dat er heelemaal geen contanten wa hoewel bekend was dat de oude t steeds nogal groote bedragen en boven vele kostbare sieraden in huis had. De verpleegster' werd verdacht, toel gouden broche in haar bezit werd vonden. Een proces volgde, maar bij brek aan bewijs moest de verdacht! vrijheid worden gesteld. Niettemin bi de erfgenamen haar met schuine oi aanzien. Het meubilair van de overledene v op een verkooping gebracht en zoo pl huisde ook het ouderwetsche schrijfhui naar elders. In e vorige maand werd te Stettin*^ eer. verkooping o. a. ook een wormstefirB schrijftafel verkocht voor twee m»0 Een paar mannen kwamen het o.' meubel met een handkar halen. Ouderfen echter brak het vrachtje in tweeën er|,ar een geheim vakje rolde een hoeveelt|Gr goudstukken, met briljanten bezette rinJP- armbanden enz., benevens een pak ba papier, op straat. De beide mannen gi beiden alles bij elkaar, zeiden niets hun baas, verdeelden den buit en gin een leventje van vroolijke Frans lei 3 Dat trok echter de aandacht van politie, die hen in verhoor nam en hu spoedig het geheim van de doorgebro schrijftafel ontlokte. Bij onderzoek bleek, dat deze schrijft dezelfde was als die van de in '1913 01 leden oude dame. Hetgeen de volkomen rehabilitatie teekende van de trouwe verpleegster. Autobus op het dak van een huis. Te Bolnes, bij Ridderkerk, is een 1 autobus, op weg naar Rotterdam, door defect aan de stuurinrichting, van hoogen dijk geraakt en terecht gekon op het dak van een beneden aan den d staand huisje. De bewoners, die juist het avondmis' nuttigden, schrokken hevig. Dakpannen steenen vielen onder groot geraas in huiskamer. Ook de autobus werd vrij er stig beschadigd. Wonder boven wond werd niemand gewond, behalve dat eenig personen ontvellingen, schrammen en hu» len opliepen. Enkele dames vielen flau^j Pc

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4