Tweede Blad. AN VRIJDAG 5 OCTOBER 1928. Het Medicijnstelsel. Voorzetting van een en ander over Eieren. De leeftijd van eieren en vrouwen is meestal onbekend. GEMEENTERAAD. 30 d., I en r leeikei en. 2 ei 1 de. 1 leeikei UIT EN VOOR HET LEVEN. Nadruk verboden. „Het geloof in het alleen zalig makende recept is erg gedaald een gesprek ia den trein ving ik het en ntnpode op „Wie i*je huisdokter Dokier „Daar kan je je wel aan toevertrouwen", t ik. „Ik had liever Dr. Y, maar mijn is erg voor Dr. X, omdat die weinig medi- voorschrijlt. Zijn die dan zoo kwaad?" ir wordt verschillend over gedacht, er schijnen meer doktoren te komen, die van medi- niet willen weteo, die passen meer, wat H. A?o noemt, de hygiënische behandeling of natuur- iswijze toe." „Jawel, dat doet Dr. X zeker ook: hij verbiedt me van alles, dit eteo, diU niét gebruiken, zelfs geen koffie ïee, eiken dag een uar wandelen, dan weer d, geen avondvisites maken, bijtijds gaan m, lieve hemel, waar blijf jeheb je na een dokter voor noodig 1 ,/t Komt iaar op aan, om beter te worden." „Nou 'fcatunrlijk iermee eindigde het gesprek tasschen de dames over de dokters. En 't geeft me liding iets te schrijven over het medicijn- ïl. Hoe daarover gedacht wordt door ver lende artsen, waaronder mannen van naam. uit eigen persoonlijke ervaring, en wat ik ,en loop der jaren bij anderen h9b waarge- eu, zou ik heel wat kunnen vertellen. Maar ;eef er de voorkeur aan en de lezer zal zeker ook meer waarde aan hechten het weer te geven van wetenschappelijke Den, tevens practici. De vermaarde Eogel- geöeesheer Dr. T. R. Allinsoo, laat zich lm. 3 a. 3 en 3». Los i.3 en eakerfe nam, 3 en kalf ond. Oct. .25 r 1011 tot sr 70 tel O. 19 ijo f Medische Verhandelingen'1', welke ook Nederlandsch zijn vertaald, op meer dan plaats in ongunstigen zin over het medicijn- iel uit. Zoo zegt hij ergens: *Door medi- bd te geven, begaat men een fout. Zij ver- ;en de uitwendige teekenen der ziekte, maar oorzaak blijft bestaan. De meeste ongesleld- zullen na verloop van tijd uit zich zelf wijnen, wanneer men de oorzaak wegneemt. gevoelen zich beter, wanneer zij onder eskundige behandeling zijn; verwachtingen of honden heu op. Den dag, dat zij op- den medicijnen in te nemen, of naar den ter te gaan, keert de ziekte terug. Het gaat unee als met de kiespijn, die voor de deur den tandarts verdwijnt en terogkeert als thuiskomen.' Op eeu andere plaats schrijft arZij, die medicijoen gebruiken, gelooveD, ziekte de eéne of andere verkeerde werking welke door medicijnen kan bestreden wordeD, dan alles in orde breagen. Zij gaan nog het oude denkbeeld mee: »Voor iedere ito onder de zon is een medicijn of er is q.j als er een is, tracht het te vinden als geen is, laat dan maar loopen.' Dit deuk- ild heeft menigeen op een dwaalspoor ge» cht. Neem een boek over geneeskunde, en vindt in dè ééne kolom een ziekte en in de dere een middel ér tegeD. Bijv. tegen vallende kte viüdt gijbromide van potasch, zilver raat, enz.tegen zenuwzwakte quinioe, staal, ychnine, phosphorus, eüz.tegen slechte jsvertering vinden wij znren, alkaliën, ver tillende bitters, purgeermiddelen, etc. Zoo noen wij voortgaan iedere ziekte heeft zijn dicijnen, welke daarop moeten worden afge- urd. Raakt het ééoe niet, beproef dan het deré tot gij ze 'allen gehad hebt. Indien geen kei helpt, stuur uw patiënt dan naar een icialiteit, die het met grof geschot probeert, ilukt het ook hem niet, dan wordt de patiënt geneeslijk verklaard en hij is gedoemd om n geheele leven in ellende te slijten. De natuurgeneeswijze schrijft de patiënt een hoorlijke leefwijze voor, en hij weet, dat dien geneeslijk, de tijd hem genezen zal, want natuur wil steeds iedereen gezoud maken. anneer ik zegIaat het aan de natuur over, meen ik daarmee, dat men matig en vol os de gezondheidsregelen leven mott, dan kan it gestel zijn kracht gebruiken om zich van kte te ontdoen en het lichaam tot zijn vorigen at van gezondheid terug te brengen.' Nog van bladzyden wijdt Dr. Allinsoo aan de handeling door medicijnen, maar wij moeten g aan enkele anderen hel woord laten. Dr, Dietl uit Weenen gaf als zijn ondervin- Pg het volgende aan: bij de behandeling van eumonie (ontsteking der longen) zag hij, dat de 85 aangetaste persouen 17, dus 20 pCt., erven, waDneer hij aderliet106 kregeo groote evéelbeden braakwijnsteen in, van deze stierven 22 of 20,7 procentterwijl men bij 189 de tuor haar loop liet, hiervan stierven er slechts 'f, dat is nog geen 7 J/2 pCt. Zij, die behan- Id wareu met aderlaleD, waren gemiddeld dagen in het hospitaalmet braakwijnsteen dag, en de laatste 28 dagen. Ware een grgiënische behandeling toegepast en geen rnedi- joen gegeveD, dan zou, volgens de onderviD- iug van Dr. Allinson, de waarschijnlijkheid «staan hebben van een nog geringer sterfte- $fer en een korter ziekteverloop. I Dr. 8iendel, die als een geniaal wetenschappelijk 91 arts wordt genoemd schreef: #Nog steeds wor'dtdië ouderwetsche, in de apotheken opgehoopte menigte van geneesmiddelen door het onbegrijpelijke en nog lang overwonnen fanatiek bijgeloof in genees middelen door het publiek gesteund. Hekserij, duiveUuitdrijving, liefdedranken, levenselixers, schoonheidsmiddelen, enz. hebben dezelfde eer waardige voorvaderen als de apotheken, n.1. Indiërs en Arabieren, astrologen, toovenaars, goudzoekers, scherprechters en ander volk van dezelfde soort Dr. H. Wehberg zegt yDe geneesheeren kunnen met hun middeltjes uit de apotheek de zieken slechts over hun toestand in een waan r beugen, doch niet genezen. Wat men ook be weert, steeds bewijst de uitkomst, dat het in geven van medicamenten een schadelijk gevolg voor den zieke heeft.' De scherpzinnige Dr. Lo- rinser laat zich aldns uit: rDe pharmacologie (geneesmiddelleer), welke meü heden nog aan de Universiteit onderwijst, behoort voor negen tienden in het rijk der zalige sprookjes tehuis en is als zoodanig nog een overblijfsel van het oude geloof in toovenarijen, enz.ik heb zelf reeds lang de overtuiging gekregen, dat door de geneesmiddelen in den regel meer schade wordt aangericht dan nut.' Wij willen besluiten met een aanhaling van den beroemden Dr. Schweniger. Bezield door een hoog gevoel van waarheid en gerechtigheid, zei hij: *De zieken willen bedrogen worden; zij verbeelden zich, dat zonder medicijnen geen geneziog mogelijk iswij, de geneesheereo, hebben net zoolang gesproken over de kracht der apothekerkraam, totdat zij' er in geloofden.' Eo elders zegt hij Het geloof in het alleen zaligmakende recept is erg gedaald. Weinig doktoren gelooven nog aan de heilzame werking van hun roode, groene en witte medicijnen, en dat is teekenend. Wij bedriegen ons zeiven niet meerden leeken zeggen wij echter nog allerlei over onze kunst, waarmee wij zelf spotten. YPSILON. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft October.) Nadruk verboden. Octoberhet weer is nu niet meer te vertrouwen. Breng nu uw planten, die ge den winter wilt over houden, onder glas. De jonge stekjes van Zonale en andere moeten al reeds onder glas staanoude geraniums worden van bladeren ontdaan en naar binnen gebracht. Fuchsia's worden ingesneden tot een paar centimeters van het oude hout. Van Klei- uia's steekt men nu nog stekken onder glas en houde de ramen dicht, ze zullen dan spoedig wortel maken. Echivera's neme men ook op. Ouder de oude planten hebben zich gedurende den zomer jonge plantjes gevormd, deze worden hiervan afge scheurd en weer onder glas geplant. Voorloopig worden de bakken flink gelucht en de planten, alleen wanneer 't hoog noodig is, slechts matig be goten. Alle soorten van rozen laten zich gemakkelijk van stek kweeken en op verschillende tijden worden ze van stek gestoken. Zoo steekt men ook in deze maand of November wel stekken onder glas in wit zand. Sommige rozen-soorten zullen van stek niet zoo goed bloeion, voor deze is het beter ze te oc- culeeren of te veredelen. De Gladiolus is in zeer vele tuinen geliefd. Dit bolgewas is zeer goed om in bloei te worden ge trokken. Men plant de bollen in October of Nov. in een kouden bak, of zette ze in pottende laatste manier verdient aanbeveliing. Vijf bollen zet men in een pot van 14 a 15 cM., welke met bladaarde, vermengd met wat zand, gevuld wordt, de jjollen brengt men 1 cM. onder de aarde. Voorloopig zet men de potten een handbreed onder den grond en in December brenge men ze in een gematigde kas, eerst onder de tabletten, later dicht bij het licht. De bloemen komen dan tegen Feoruari voor den dag, en van den bloei kan men vele weken genieten door eenige potten achtereenvolgens warm te plaatsen. Ook in koude bakken geplant, met blad gedekt en tegen Februari van ramen voorzien, bloeien ze schoon, tegon einde April of begin Mei. In de eerste dagen dezer maand moet ge alle planten naar binnen brengen: Azalea's en Camellia's Aloe's en Phormiums, Oranjeboomen en Laurier en andere. Ge denkt nu aan de versiering uwor kamers in den winier, dus ook aan het kweeken van bloem bollen. Het broeien binnenshuis lukt niet altoos best; veelal is dit een gevolg van de te groote haast, die men heeft, waardoor aan de bollen de tijd niet wordt gegund om een krachtig wortelgestel te maken Kweekt men Crocus, Chionodioxa, Scilla amoena, Galanthuis mivalis euz., pot dan zoo vroeg mogelijk op, zet de potten in den tuin of zoo men daar over beschikt, onder een koud raam met wat grond be dekt, en zie zorgvuldig toe, dat de potten in het najaar voldoende water hebben om wortels ie kunnen maken, wat bij langdurige^ droogte niet altijd het geval is, vooral niet onder koud glas, waar ze niet van den regen kunnen genieten. Overvalt ons de winter, dek dan de pot:en stevig toe, of zoo dat niet mogelijk is, brenge men ze in een vorstvrije, koele, donkere ruimte, tot het nieuwe jaar in het land of reeds een paar weken oud is. De tyd dien men zijn bollen op deze wijze schenkt, is volstrekt niet verloren, want een goede bloei zal de beloor Ding zijn voor dit schijnbaar tijdverlies, is het Diet beter in Februari of Maart eenige schoone kamer- bloemen te hebben, dan ze reeds in December in de warme kamer te breDgen, er den geheelen winter mee tobben en ten slotte voor al zijn moeite en kosten met een paar propperige kleurlooze Hya cinthen of lang gerekte teringachtige Tulpen of Crocussen beloond te worden? Hyaciutken vooral moeien eerst goed aaugeworteld zijn, aleer men ze kan trekken, voor een zeer vroegen bloei is vroeg oppotten een vereischie. Verkiest meu ze op glazen dan is October vroeg genoeg ze daarop te plaatsen. Zorg dan dat de botten niet in het water staan maar er een paar strepen van verwijderd zijn, het water in de glazen, blijft dan helder en de bol ge zond. Zet de potten in den tuin of onder koud glas en de glazen op een donkere koele plaats tot half Januari of begin Februari. Over den moostuin zeggen we dezen keer niet veel. De tijd van zaaien en planten is voorbij; voorzoover de hof niet is beplant met kool, andijvie enz. voor wintergebruik, is er nu veel grond, waar niets op-s'aat als onkruid wellicht, dat er den laatst en tijd op gegroeid is. Dat late men gedu rende den winter niet zoo liggen, doch spitte het om, niet diep, doch zoo dat de wortels van 't on kruid boven komen. Hierdoor wordt het land zuiver en deze wortels zollen in den winter bevriezen. Het onkruid is nu namelijk met schoffel en hark niet gemakkelijk meer weg te krijgen, zoodat het aan te bevelen is het land nu om te leggen. Alle on kruid verdelgt men zoo het beste, zoo ook in den boomgaard en oofttuin, en lusschen framboozen en bessen, het staat netjes en is ook goed voor de vruchtboomen. PLUIMVEETEELT. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonné's worden gezonden ann Dr. te Hennepe, Diergaardeaingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 71 2 cent voor antwoord insluiten en blad vernielden Aan het slot van mijn voorgaand artikel heb ik er reeds opgewezen, dat er in Engeland pogiogen worden ondernomen, ten doel hebbende huitenlandsche eieren te doen stempelen en dat hiertegen ook stemmen opgaan, wijl deze laatsten verezen, dat dit wel eens nadeel inplaats van voojdeel voor de Eogelsche pluimveehouders kan opleverea. Een zeer machtge stroom in Engeland eisebt echter stempelen en daar draaid het ook wel op uit. En zoo zal het in andera landen ook gaan. steeds strenger zal men de eischen moeten stellen voor Nederlandsche exporteeren om te kunnen conenrreereQ op de werreldmarkl ec inmiddels zullen onze baarlanden hun eigen plojmvee- bonderij en eierhandel ook enorm verbeteren en ons beter kannen becoDcarreeren met huu eigen prodact. Ik voor mij zie dan ook de toekomst van ons land op dit gebied niet zoo hoopvol in en geloof althans dat de snelle opbloei niet za[ blijven volhoudeD. Vandaar dat ik iu tegen stelling van vele andere deskundigen, dat moet ik er direct bijzeggen, geen groot enthousiasme heb voor z.g. eier-farms, zooals dat zoo heel mooi klinkt. De meest gezonde basis is voor mij pluimveehouderij als bedrijf op de boerderij en als men daar zijn best doet, legdieren, huis vesting, voeding goed te maken, dan zal men met succes kuunen blijven concurreeren. Verder wordt er eveneens getracht te voor komen dat bijv. oudere eieren, koelhuiseiereD, voor versch verkocht worden. De Duitscbe bladen wijzen er in den laatsteu tijd op dat in de boort der Duitscbe greozeD, in Italië, Holland eo andere landen groote koelhuizen zijn opgerich), en zelfs in Duitscbland zelf, die ten doel hebben enorme hoeveelheden verscbe eieren op te nemen en te bewaren totdat de prijzen opgeloopen zijn en ze dan op de markt te werpen, zonder daide- lijke aangift dat het koelhniseieren zijn. Meestas worden ze dao ook tasschen versche eieren ge mengd en als versch verkocht. Wie gewoon is in winter in de steden, ook in ons laud, z.g. verscbe eieren te koop tegen hoogen prijs, weet wel voor wat van verrassingen bij van tijd tot tijd blootstaat. Indertijd heeft men aangegeven dat men door middel van het soortelijk gewicht den ouderdom van een ei kaD vaststellen. Doordat bij bewaren uit de eieren vocht verdampt zal dus wat er iu overblijft naar verbonding zwaarder worden. Dit klink( heel mooi maar ais men no weet dat bij versebt eieren bet soortgelijk gewicht al heel sterk vere schillende kan (ij'. van 1.0784 tot 1.0914 dan ziet men wel dat men al heel voorzichtig moet zijn uit bet soortelijk gewicht conclusies te trekken. Ook de omgeving waarin het ei bewaard is (vochtige of droge ruimte) is natuurlijk van enormen invloed. Verder dikte en dichtheid der schaal en zelfs het jaargetijde waarin de eieren gelegd zijn schyut invloed te hebben. Mogelijk zijn er nog veel meer invloeden die het soortelijke gewient bepalen (voedering, ras gezondheids toestand der kippen). Vandaar das dat de metbode om door middel vau het soortelijk [gewicht den leeftijd der eieren te bepalen niet ingeburgerd is. Daar de z.g. drijfmethode in zoutoplossingen van verschillende concentratie op hetzelfde idee berust, n.l. bet soortelijk gewicht aan te wijzen, is ook deze methode mislukt. Verder heeft men het geprobeerd met de z.g. percussiemethode, bet bekloppen der eieren met deu nagel van een vinger om daaruit naar ge lang van de klank den ouderdom te bepalen. Ook is wel aangegeven door middel van de pont der tong de temperaiunr der eieren aan beide uiteinden te bepaleD, wat naast hoogst onbetrouwbaar, hoogst vies eu onbygiëusch is. De beste metbode is dm ook altijk nog ge bleken te zijn bet z.g. schouwen, d.w.z, dat men de eieren voor een opening houdt, waarachter of waaronder eeu sterke lichtbron is aangebracht. Deze methode past men ook toe bij de broed- eieren om te zien boever het kuiken ontwikkeld is en als men over eeo goede lamp beschikt staat men vaak verbaasd hoeveel men door de schaal heen kan zieD. Het slot hiervan iu het volgende artikel. Dr. te Hennepe. ST. ANNALAND. 29 September 1928. Voorzitter Burgemeester Hanssen*, Secretaris de heer Boogaard. Aanwezig alle leden. De notulen vau 10 Juli en 28 Augustus werden onveranderd vastgesteld. Iogekomen stokken Voor keuuisgeviog aangenomen proces-verbaal kasopneme gem.-ontv. Iu kas was eD moest zijn f 14 113.175. Idem kennisgeving ontvanger der Directe Be ulingen te 8r, Maartensdijk, dat ontvangen is aan opcenten tantièae belasting een bedrag van 1 17.82. Idem schrijven van Ged. St. dat zij geen be zwaar hebben tegen eenigen vorm, om het bui ten wettelijk vervolgonderwijs weer in werking te stellen. De voorz. merkt op dat men zich voor dit onderwijs, dan met 1 Nov. kan aanmelden. Van het Weezen-Armbestnnr, dat zij weer een bedrag van f 300 voor 1929 beschikbaarstellen voor de armbedeeling, wat door den raad onder dankzegging wordt aanvaard. Inzake de in de vorige vergadering afwijzende beschikking, op verzoek der Cbr. School, tot bijbouwiDg van een 5e lokaal, deelt dit bestQnr den raad mede, dat zij voorloopig in beroep zullen gaan bij Ged. St., tevens wenschen zij niet te aanvaarden, de bij raadsbesluit toegekende vlag en stok en ladder, daar dit volgens bon meening in strijd is met het bepaalde in de O. L. Wet, dat alleen de benoodigde gelden hiervoor mogen worden toegestaan. Met alg. st. voor kennisgeving aangenomen. De raad heeft geen bezwaar, dat de kermis te 's-Heerenhoek wordt afgeschaft. Voor kennisgeving aangenomen, een schrijven oit Den Barg inzake wijziging pensioenwet, waarbij vermeld, dat tot 1 Oct. nog gelegenheid is opengesteld tot verhaal pensioenbijdrage en inkoop diensttijd. Idem van den pensioenraad een schrijven, dat de inkoopsom voor den arts Vermet, belast met doodscbouw enz. is bepaald op f 276, zoodat de diensttijd van 1 Juli 1908 tot 1 Juli 1922, geldig is voor pensioen. Besloten werd niet in te gaan op het aanbod der Philipsfabrieken inzake het voor halven prijs afstaan van een radiotoestel voor de scholen. Besloten werd geen adhaesie te betoigen, in zake een schrijven van de gemeente Amemniden aan den Minister van O. W. K. W. betreffende uitvoering art. 10a L. O. ul. navordering en nitkeering afgetrokken schoolgelden der vorige jaren. Besloten werd aan de Texas Comp. vergun ning te geven tot wederopzegging tot het plaatsen van eeo pomp installatie op gemeentegrond voor het perceel van Rijnberg aan den Achterwegen hiervoor een recht te heffen van f 7.50 per jaar. Met dank aan de commissie die de begroo ting 1929 heeft nagezien werd deze vastge steld op f 64.026 in ontv. en uitg. gew. dienst Die v/d kapitaaldienst werd vastgesteld in memorie. Die van het Weezen-Armbestuur in ontv. en uitg. op f 10039.89. De commissie had geen op- of aanmerking. De instructie voor den ontv. der haven- en kadegelden werd vastgesteld en benoemd tot havenmeester Chr. Schipper te Steenbergen met algem. st. Tot onv. der kadegelden M. Scherpenisse met 6 st. tegen 1 op A. M. L. Weijler, Tot onder houder der brandblusschmiddelen M. Scherpenisse met 4 st. tegen 2 op Weijler en 1 op L. Goede- gebaure. Als stembureau fungeerden de hh. Geluk en Goedegebonre. Vrijstelling voor deze gemeente werd verleend voor lichamelijke oefeuingen volgens art. 195, 2e lid der L. O. Wet. De begr. 1928 werd gewijzigd met eenige af- en overschrijvingen, nl. voor politie-vergoe» ding f100.aan schoolbestuur f25.rente geldleening f390,31, politie f75.erfpacht grond f 5.vergoeding lokaalhuur biz. school f364.—. Ontv. vergoeding Brandwaarborgmij f 25. idem vau de Belgische Brandweermij f 27. Totaal nog te goed op de post onvoorziene f 769.69. Hierna sluiting. Bezoekt deRijkslandbouwwinterschool teGoes. Na het verschijnen van dit nnmmer resten Dog slechts enkele dagen en de aangifte voor de Rijkslandbonwwinterschool te Goes zal zijn ge sloten. De toelatiugsexames vinden 10 October plaats. Iulichtingeu worden op aanvraag verstrekt door den Directeur der R. L. W. S. te Goes. Naar wij vernemen is de aangifte tot nog toe beslist onvoldoende en de vraag mag gesteld worden, hoe is het toch mogelijk Zoo had Leeuwarden er 31 en Drachten 21, dus Fries land totaal 52 aaugiften. Het zon een blaam voor Zeeland zijn, dat men de school te Goes met een oitsteke-Dden naam in binnen- en buiten land niet zon kannen bevolken. Er is echter nog tijd voor onze landbouwers, om de vraag te overwegen zal mijn zoon naar de R. L. W. 8. gaan Moest dit eigenlijk een vraag zijn O.i. niet Men mag immers aannemen, dat de landbouwende stand van deze tijden beseft, dat ontwikkeling en kennis belangrijke en onmisbare factoren zijn in het bedrijfsleven, ook in dat van den boer. Hij zal toch weten dat het een eisch van dien tijd is, dat de grondslag voor de later te ver krijgen practische ervaring is en moet zijn: theoretische kennis. Hoevele vraagstukken van technischen-econo- mlschen en socialen aard dringen bij voortduring iu den landbouw naar voren. Meer en meer wordt van den laudbouwer giëischt, dat hij voor zijn bedrijf en zijn stand zelf zal opkomen. Wat moet er van onzen landbouw in de toe komst te wachten zijn, wanneer de onders van heden niet zorgen voor een ontwikkeld jonger geslacht Wij weten het, dat er helaas ook in den boerenstand nog zoovelen zijn, die de beteekenis van goed onderlegde theoretische kennis, die men aan de landooawwinteischool kan opdoen, onderschatteo, ja zelfs dorveu geringschatten en bedekt of openlijk ook doen, Eu t ch hebben dezen zoo volslagen ongelijk. N et, dat men io Goes van de jongelui practifche boeren maakt

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3