IERSEKSCHE THOOLSCHE COURANT Jlmwfmid PUROL NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Bieten rooien S6778 2270 Vrijdag 5 October 1928. Zes en veertigste jaargang ■«"tolen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. Bij Boodschappen doen, geen Purol vergeten. FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. De opening van de Thoolsche brug. 367; Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad fl,375, franco per post fl,65 -f 15 ct. disp. kosten. UITGAVE TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiênvan 1 tot 4regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. Beëindiging Zomertijd. Burgemeester van Tholen brengt onder de aan- dat de vervroeging met 1 uur van den wette- tijd, bsdoeld in artikel 1 der wet van 23 Jnli Staatsblad no. 236, zal eindigen Zondag 7 Oct. drie aur in den voormiddag, dat tydstip wordt wederom ingesteld de ilbire zonneiijd van Amsterdam, welke tyd- ng alsdan aanwijst twee uur in den voormiddag olen, 3 October 1928. Hinderwet. rgemeester en Welhonders van Tholen maken id, dat het verzoek van de Bataafsche Import ichappij te 's Gravenhage om in/bij perceel, itraal bekend in sectie F, no 1780 een benzine latie met een ondergrondsch reservoir en boven- Ische aftap-inrichting te mogen oprichten door toegestaan. olen, 3 October 1928. 9 rgemeester en Wethouders van Tholen maken id dat op 10 October 1928 de Secretarie en de ren van den ontvanger en van de gasfabriek 3 gesloten zijn. olen, den 1 October 1928. Bvoegdheid tot stemmen bij volmacht. rgemeester en Wethouders van Tholen maken dat een kiezer, met inachtneming van het e Kieswet bepaalde, bevoegd is by volmacht te nen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede dat hy herhaaldelijk of althans gedurende gedeelte van het jaar, waarin de stemming ge lijk valt, werkzaam pleegt te zyn baiten de ge- te op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zyn igheid, indien hij gedurende het tijdvak of de kken, waarin hy aldus werkzaam is, een of malen in die gemeente terugkomt, al9 regel ns langer dan drie dagen duurt, de ia, met inachtneming van het in de Kieswet ilde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vronw gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de ivermelde voorwaarden, met haar man, in ver met diens beroep of werkzaamheden, alwezig te zyn. kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd by volmacht te stemmen en voor welke ver- og zij daartoe bevoegd zijn. aanwijzing geschiedt niet dan nadat de be- lebbende esn daartoe strekkend met redenen eed verzoekschrift aan het gemeentebestuur heeft end de indiening moet geschieden voor 1 Jan. niet eerder dan 1 October van het voorafgaande Formulieren voor de bedoelde verzoekschriften van 15 Septemb. tot en mei 31 December ter ente-secretarie kosteloos voor de kiezers ver baar. belanghebbende, die een verzoekschrift ah nbedoeld heeft iDgediend en die van de gevraagde egdheid gebruik wil maken, doet daarvan in >on mededseling ter secretarie van de gemeente, Melker kiezerslijst hy moet voorkomen, aan den emeesler of aan den daartoe door dezen aan zeil ambtenaar. De mededeeling kan geschieden ra het verzoek is ingediend doch niet later dan week na den dag der candidaatstelling. geeft daarbij op naam en voornamen, dag- miBg en plaats van geboorte van hem zelf en den hem aangewezen gemachtigde. de aanwyzing wordt een schriftelijke volmacht maakt. De volmacht wordt door den kiezer en den burgemeester of den door dezen aangewezen 'enaar onderteekend. Een afschrift van de vol- it wordt den kiezer uitgereikt. gemachtigde moet in persoon ter secretarie van [emeenle mededeelen, dat hij de volmacht aan- Van de aanneming wordt aanteekening ge- onder het origineel der volmachtdeze aan- ining wordt door den gemachtigde en door den emeester of den door dezen aangewezen ambtenaar rteekend. Indien de aanneming niet reeds /»e- jdig met de aanwyzing heeft plaats gevonden, de burgemeester of de door dezen aangewezen enaar onverwijld van dj aanwijzing kennis aan gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen secretarie de volmacht te komen aanoemen is cn dien termijn de volmacht niet aangenomen is zy vervallen en kan de kiezer niet opnieuw dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen, is gemachtigde mogen slechts aangewezen worden die in de gemeente bevoegd zijn tot het deel- n aan dezelfde verkiezing. Indien do kiezer een ichtigde heeft aangewezen vóór de vaststelling de kiezerslyst, en na de vaststelling dier lyst it blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen voldoet, wordt de volmacht als vervallen be- owd od kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde iezing een gemachtigde aanwijzen, ïn kiezer mag niet meer dan éen aanwijzing als chtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede ijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen geschied door personen, die tot zijn huisgenooten >oren. holen, 1 October 1928. 80 U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. 7 36771 Burgemeester en Wethouders van Tholen maken bekend dat op 10 October 1928 des middags 121/2 oor het Veerbedryf wordt gestaakt dat vanal dat oogenblik de brng voor bet openbaar verkeer opengesteld wordt; dat de brug op den dag der opening tot den vol genden ochtend 6 aur kan overgegaan worden zonder betaling; dat daarna voor overgang biljetten, verkrijgbaar by den dienstdoenden brugwachter, moeten gekocht worden dat aan het kantoorije op de brug te verkrijgen zullen zyn bundels, bevattende: 20 biljetten voor een persoon f2. 10 biljetten voor een persoon met rywiel f 1.50, 20 biljetten voor een automobiel f 6. dat na voorafgaande bestelling aan het kantoortje eveneens te verkrijgen zijn abonnementskaarten voor een kalendermaand (voor October 1928 geldig vanaf den loden dier maand) en wel voor een persoonf2.50, voor een persoon met rijwiel i 3.50, beide recht gevende op 54 overgangen per maand dat deze abonnementskaarten slechts afgegeven worden aan ingezetenen der gemeente, die kunnen aantoonen in Noord-Brabant school te gaan of aldaar in loondienst arbeid te verrichten; dat aau ovengenoemde personen, onder overlegging van een ter secretarie van Tholen af te geven bewijs, bij de tramtnaaUchappij kunnen aangevraagd worden abonnementen voor overgang van de brug per tram, waarvan de prijzen bedragen voor een week1.95, voor drie maandenf21.45, voor een half jaar141.70, voor een jaar (schoolabonnement) 73.80; dat personen, die met de tram de brug overgaan, geen biljetten behoeven te nemen, omdat in hetgeen door hen betaald wordt voor een tramkaartje het bruggeld begrepen is. Tholen, den 5 October 1928. 43 In doozen van 30-60 en 90'ct. Tube 80 ct. Bi| Apoth. en Drogisten 783 8 783 Sleehl vlaggen uit van ied're trans, Gij burgers van het Thoolsche land. (Vrij naar Staring). 10 October zal in de annalen van de geschiedenis van de stad Tholen en van de geheele omgeving met gouden letteren worden opgeteekend. Wij zullen dan op houden eilandbewoners te zijn, er is een vaste verbinding met de aangrenzende provincie Noord-Brabant, wij zijn verlost uit ons isolement, een afzondering die zich, dank zij het veel verbeterde vervoer, zéér deed gevoelen. Het is zeer een reden tot jubel, een reden tot feestvieren nu dit feit, dat zestig lange jaren is onder oogen gezien, werke lijkheid slaat te worden Immers een ver blijding over de zaak die van zoo'n groote beteekenis is voor de geheele omgeving, gaat vanzelf gepaard met een feestelijk gevoel en door dit feestelijk gevoel komt er ook drang tot feestvreugde, die uit de ziel van het volk opkomt. En voelen wij dien drang tot feestvieren, laat het dan op een zoo gewichtigen dag een feestbetoon zijn dat waardig is en niet ontaardt in een banaal iets, doch laat de feestvreugde die ons dien dag bezielt tot uiting komen in een vieren van dit feit op vrolijke wijze, zonder tot excessen te komen. En dit kan zeer zeker. Immers, de dagen die aan ons brugfeest vooraf zijn gegaan hebben getoond dat uit alle standen onzer maatschappij de wil er is om den lOden October 1928, de groote dag in onze ge schiedenis, niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. En waar dit verlangen op zoo'n ondubbelzinnige wijze is naar voren ge komen, kan het niet anders of dit Thool sche feest moet een welgeslaagd feest worden. Men moet niet te licht denken over het doorzettingsvermogen dat ons Gemeente bestuur heeft gehad hij het volbrengen van dit groote werk. Immers, voor een kleine Gemeente is het aanpakken van een dergelijke zaak als hier is geschiedt een zaak van beteekenis. De Provincie verklaarde zich bereid om steun te ver- leenen, het Rijk echter kon geen steun verleenen om den toestand van 's lands financiën, op een uitzondering na lieten de omliggende Gemeenten zich aan de zaak niets gelegen liggen, alleen nu het werk door de Gemeente Tholen zelf is volbracht, zal men bij de feestelijke ope ning als zoodanig wel belangstelling toonen, die op deze wijze al van zeer goedkoopen aard is. En het is te bejammeren dat men niet meer heeft ingezien dat een brug te Tholen, toch zeker van evengroot belang is voor het geheele eiland als voor Tholen alleen. De gemeenschapszin heeft zich in dit geval niet van de breedste zijde doen kennen, hetgeen jammer is, omdat hier door veel groote plannen die door het tot stand komen van de brug mogelijk zijn, niet dan met moeite zullen kunnen worden ten uitvoer gebracht, tenzij het goede voorbeeld van den Thoolschen raad hierin een verandering ten goede zou kunnen brengen. Doch laten wij ons niet verder verdiepen in hetgeen zonder kortzichtigheid had kunnen gebeuren, de Gemeente Tholen heeft de brug gesticht, dat feit strekt tot eere van ons Gemeentebestuur en allen die hieraan hebben medegewerkt. En breekt straksdan de groote dag aan, dan, burgers van heteiland Tholen tde vlaggen uil»Toont dat Ge begrijpt het groote belang dat er voor de geheele streek is gelegen in het feit der overbrugging, toont als straks de hooge Gasten van ons Gemeentebestuur de dorpen op het eiland Tholen passeeren, dat deze een goeden indruk krijgen van Uw medeleven op dezen dag, den dag waarop ons Eiland ophoudt Eiland te zijn. Wij gaan een nieuw tijdperk tegemoet, dat zegen en voorspoed voor de geheele streek kan en zal brengen. RECHTSZAKEN. Voor de Rechtbank te Middelburg is opnieuw behandeld de zaak tegen de 26-jarige vrouw W. A. B. aldaar, die haar blinden man van het leven heelt beroofd door rattenkruit in zijn pap te doen. Op 8 Juni heeft de officier van justitie legen verdachte 20 jaar gevangenisstraf gevor derd, doch de verdediger bepleitte toen een onderzoek naar verdachte's geestver mogens. Dit werd door de rechtbank be volen. Het. onderzoek is nu afgeloopen. De deskundigen komen in hun rapport tol de overtuiging, dat verdachte niet toere kenbaar is. De officier blij ft niettemin bij zijn eisch. THOLEN, 5 October 1928 Vrijdagavond 28 September hield de werk- maosvereeoigiDg „Hulp in Nood" alhier, ten huize van den heer Jac. Kogelvaarl haar gewone jaarvergadering. Uit hel verslag van den penningmeester bleek dat er in het afgeloopen jaer was ontvangeo f928.05 en uitgegeven f794.08, zoodat het goed slot f 137.97 was. Als bestuursleden werden herkozeo de bh. C. Goedegebuure en Job. Overbeeke, Amsterdamsche tijd. Wij maken onzen lezers opmerkzaam dat Zondag a.s. de zomertijd eindigt. Zet dus Zaterdagavond uw uurwerken een uur achteruit. Mr. A. J. v. d. Hoeven, burgemeester alhier is benoemd tot lid van de commissie van den Bond van mosselkweekerr, tot samenstellen van een concept-regeling tot verdeeling van mosselzaad. Donderdagmorgen vertrok door tus- schenkomst der intercommunale arbeids bemiddeling, wederom een ploeg van 19 man van het station Bergen op Zoom naar Duitschland voor het rooien van suiker bieten. Zij waren afkomstig 9 uit Stavenisse, 4 uit St. Annaland en 7 uit Ossendrecht. Voor de ploeg die a.s. Maandag vertrekt, knnnen nog arbeiders zich aanmelden bij de Districts-Arbeidsbeurs te Bergen op Zoom of bij den correspondent ter plaatse. Kloven, ontvelÜDgeD, schrammen en andere huidverwondingen ver* zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct, PUROL 11 October a.s. is de heer G. J. Goe degebuure Jr. 25 jaar in dienst bij de firma Haaijer. 11 October 1903, dus op 17-jarigen leef tijd kwam hij in betiekking als magazijn knecht bij de firma wed. A. J. Haaijer. Eenige jaren later ging de zaak over op de huidige firma M. M. G. Haaijer, die zich meer toelegde op den groothandel in rijwielen en naaimachines, in welk bedrijf hij toen werkzaam werd als monteur. Hij heeft zich steeds doen kennen ais een ijverig en nauwgezet persoon, die de be langen van de firma steeds heeft voorge staan. Wij twijfelen niet of het zal den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Tot tijdel. leeraar aan de Nijverheids- en Ambachtsschool in electr. techniek te Bergen op Zoom is benoemd onze stadge noot, de heer H. J. Bal. De brugwerken. Ruim een jaar lang hebben we meest iedere week onze lezers bezig gehouden met een mededeeling over hetgeen ge schied was in verband met de brugwerken. Thans is het einde er. Donderdag was het verfwerk geëindigd en ligt de brug voor ons in heldere kleur. Aan de trottoirs is men druk bezig de laatste hand Ie leggen, de leuningen worden aangebracht, de be strating die voor het leggen van de tram rails is opgebroken, weder opnieuw ge legd, nog eenige dagen en behoudens wat afwerken van onderdeelen, is het werk gereed. Volgende week nemen we het verkeer over de brug als iets vanzelfspre kends aan. De brugfeesten. Bedriegen de voorteekenen niet dan is overal in den omtrek het verlangen groot om 10 October een bezoek aan Tholen te brengen ter gelegenheid van de opening van de brug, en wij verwachten dan ook, indien het weder blijft zooals het thans is, een groote meuigte vreemdelingen. Des morgens kwart voor acht begint do hiervoor aangewezen jury op de Markt met het keuren van de versierde rijwielen daarna volgt om 8 uur een muzikale wan deling door de Gemeente, waarbij zich aansluiten zij, die hun rijwiel hebben ver sierd, dat meegenomen kan worden. Slipt negen uur Leginnen de kinder spelen, muziek door Concordia op de kiosk waarna om 10.30 de Zaugvereenigingen een uitvoering geven tot half twaalf. Om twaalf uur officiëele opening van de brug door den Minister van Waterstaat waarbij de kindereu het bruglied zullen zingen, terwijl daarna Concordia een marsch ten beste geeft. Intusscheu worden de schoolkinderen van de o 1', Chr. School en U. L. O. school getracteerd. Ze omvangen ieder eer, zakje bruidsuikers en een mooi tablet chocolade heigeen vreugdevolle hartjes zal maken. Degenen die hiervoor in aanmerking komen van oudere personen ontvangen een krentebrood. Terwijl dan de gasten van ons gemeente bestuur eenaulotocht over het eiland maken wordt de optocht opgesteld, die schitterend zal worden, de optocht zal de volgende route nemen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1