HARDT'S tabletten verstoppinc 's Morgens en 's Avonds \ttOt-ST' De heer Bogert vraagt waarvoor die schuur moet dienen. De voorzitter antwoordt: om al het ge meentematei iaal in te bergen. De heer Quist zou beter achten als die gebouwen aan het veer weg waren. De heer Moelkerzou daar geen gebouwen meer willen zetten. De voorzitter zegt: dus de schuur te bouwen op de plaats van de waag. De heer Bogert zegt: het veerhuis heeft toch geen doel meer. De heer Moelker meent wanneer men een schuur zet op de plaats van het veerhuis moet men den vloer minstens zoo hoog maken als de weg die daar loopt, want als er een hoog tij komt zou het water er in loopen. De heer Baaij zegt: het water komt wel eens in de wachtkamer en daarom zijn er borden gemaakt. De voorzitter zegt: het voorstel van den heer Dekker is dus ite schuur te maken op de plaats van de oude waag en het veerhuis geheel af te breken. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt met alg. stemmen aangenomen. De voorzitter deelt mede dat 14 dagen geleden de motor van de gasfabriek in elkaar is geloopen. Nu hebben B. en W. dadelijk getracht een andere motor te krijgen, daar de stoommachine niet pro- fij tel ij k meer is. B. en W. hebben zich dadelijk met de Firma Brons, Appingedam in verbinding gesteld en daar de garantie- tijd om was, konden zij hiervan niets laten gelden. De firma heeft hen coulant aan geboden en met bijbetaling van f-1000 zou den zij een nieuwe motor plaatsen. en W. hebben dit aanbod dankbaar aanvaard en thans draait de nieuwe motor al. De heer Moelker zegt dat de firma Brons zeer billijk is geweest. Bij de rondvraag zegt de heer Bogert gehoord te hebben dat, toen Zaterdag j.i. die jonge vrouw van Van den Berge is begraven liet publiek geweigerd werd op het grat te gaan. Nu weet spr. wel dat er bij een begrafenis onlangs veel schade is aangericht, maar spr. wilde toch vragen oi de burgemeester op dezen weg voort wil gaan. De voorzitter antwoordt dat volgens het alg. reglement de politie het recht heeft ze te weren. Nu heeft hij over deze zaak al met den gern.-veldwachter gesproken. Nu is het niet de bedoeling om het publiek te weren, maar als de omstandigheden het noodig achten dan wel. ieqen Doos GO cent. Bij Apoth.en Drogiste 10 36736 De heer Bogert zegt jn bet reglement gelezen Ie hebben dat de burgemeester dit alleen kun doen en wel per briefje. Maar zou het niet zoo te regelen zijn volgens den leeftijd? Want als iemand uit liet hart van het volk wordt weggedragen maakt men wel eens graag den laatsten gang mee en opdat niet als in de groote steden de begraafplaats altijd geopend is dan krijgt men op zoon manier nog kans nog eens een kleine nagedachtenis aan dierbare te nebben en ook hoort men dan de ernstige woorden, die wel eens onvergetelijke woorden kunnen zijn, spreken. De Voorzitter antwoord dat de bepaling heel soepel wordt toegepast. Spreker vindt echter aat er gehandeld moet worden naar bevind van zaken. De heer Muelker vindt dat er misbruik van wordt gemaakt. De beer Bogert zegt er werd niemand toegelaten. De Voorzitter antwoordt dat die zaak is onderzocht en zegt er verder niet meer over Ie praten. Deheer Baaij vraagt of bet niet wensehelijk is een muntmeter in de U. L. O. school te plaatsen. In de maand Mei is er in de L' school geen gas gebruikt en toch staat er op de lijst 150 M3. Dat hebben dan zeker die vereenigingen gebruikt en spreker zou er voor zijn dat die zelf Jiun gas betaalden. De Voorzitter zegt do zaak te zullen onderzoeken maar kan niet begrijpen boe het mogelijk is dat deheer Baaij dit weet De neer Baaij antwoordt dat er de vongen avond en briefje bij hem in de dus is gedaan waar liet op stond. De Vooizilter zou gaarne de naam willen i weten. De beer Baaij zegt die in de besloten 1 vergadering te zullen noemen. De beer Baaij wilde nog vragen of het met goed zou zijn voor dat zij aan de overkant afstralen men eerst een zware locomotief er over liet loopen, dan kon men zien hoeveel het zakte en de pulten dadelijk herstellen voordat men afsloot. De oorzitter zegt er is opgerekend dat er a ut 4 maal overgeslraat wordt men ziet dus het nut er niet van in en het is nu maar te doen dat de boel klaar komt voor de opening van de brug. Sprekerj zal, indien hel mogelijk is, er naar vragen. Hierna sluiting. De Bazar ten behoeve van de Bewaarschool te Tholen. Zoo was dan na maandenlange voorbe reiding, Woensdagavond het tijdstip aan breken dat de opening van de Bazar tot stichting van een Bewaarschool zou plaats hebben. Tot dat doel hadden des avonds zeven uur tal van genoodigden zich naar „Non Semper" begeven, waaronder we opmerkten de burgemeester met Mevrouw van der Hoeven, wethouder Wagemaker met me vrouw, wethouder Goossen, tal van raads leden en velen uit onderwijzerskringen. Mevrouw L. Klompe-de Lange opende de Bazar met de volgende toespraak: Dames en Heeren, Zoo is dan eindelijk de dag aangebroken, dat wij het resultaat van ons aller werk, ons aller streven, aan de openbaarheid kunnen prijsgeven, dat wij de Bazar, waar aan door ons zoo langen tijd is gewerkt en voorbereid, kunnen openen. Ik heet u allen, hier aanwezig, hartelijk welkom. Het zij mij vergund met een enkel woord u met het doel van deze Bazar in kennis te stellen. Het is weer al eenige jaren geleden, dat de bestaande bewaarschool werd opgeheven, omdat zij haar lokaliteiten moest afstaan aan de op te richten L. O. School. Men ging daar gemakkelijk toe over, omdat men meende dat de bewaarschool, gezien het betrekkelijk gering bezoek, niet meer noodig was. Doch zooals het meer gaat, als men dingen heeft opgeruimd ontdekt men pas welke waarde ze voor ons bezaten. Zoo is het ook met de opheffing van de bewaar school gegaan. ïVolksonderwijsa is, toen van verschil lende zijden over liet gemis geklaagd werd en de gemeenteraad niet tot wederinstelling van dit instituut bereid bleek, overgegaan te trachten fondsen bijeen te brengen om met subsidie van de gemeente wederom tot de instelling van een bewaarschool te komen. Het Departement tot Nut van 't Algemeen heeft die poging tot nu toe krachtig gesteund, evenwel blijken de be staande fondsen nog niet de draagkracht te hebben bereikt, om lastbare resultaten te manifesteeren. Het doei van het houden van deze Bazar is, de daartoe bestaande fondsen te ver sterken, en wij hopen dat velen, ouders, opvoeders, kindervrienden, ja allen, die ontwikkeling der jeugd als noodig voor een geordende maatschappij beschouwen, ons in dit streven zullen sleunen, door onze Bazar te bezoeken en daar iets te koopen. Dut daartoe voLdoende gelegenheid is, kunt u rondom u zien, in de vele kraampjes die rnet diverse artikelen zijn gevuld, en als straks de verkoopsters met vriendelijke woorden de deugden daarvan zullen aanprijzen, zal liet niet moeilijk zijn zijn keus te maken, want veel en velerlei is aanwezig, en het komt mij voor juist nu de tijd en plaats te zijn, dank, hartelijk dank te brengen aan geefsters en gevers van al dat moois en geldelijke bijdragen, dat ons spontaan en met liefde is gegeven. En niet alleen uit onze gemeente, ook uit andere gemeenten, zelfs uit Oost-Indië ervaringen opgedaan, doch hierover wil hij nu maar zwijgen. Volksonderwijs is al jaren bezig met het bijeenbrengen van een z.g. bewaarschool fonds doch hiervan alleen kan geen school worden gesticht hier heeft men andere Hulp noodig. De gemeente kan niet tot stichting overgaan, naar men zegt uit finantieële overwegingen, en waar dit van deze zijde nu niet mogelijk schijnt is men van particuliere zijde begonnen, terwijl ook het Depart. Tholen der Mij tot Nut van t Algemeen, steun kan en wil verleenen. Doch voor de stichting van een bewaar school is geld noodig en veel geld. Ja, als men zou willen terugkeeren tot den ouden werden ons mooie dingen gestuurd om onze verzameling aantrekkelijk te maken en het goede doei te heipen bevorderen. Eere voor haar en hem, die door edele aandrift bezield, hunne gaven tot heil van anderen belangloos ter beschikking stellen. Aangenaam voor ons, is de erkenning van zoovelen voor ons streven, want Niet slechts één toon, ook één gevoel Beziel' èn woord èn lied; Eén bi ij v' ons streven, één ons deel, Wat ook de toekomst bied'. Aan al, wat edel is en goed, Z:j steeds, bij lief en leed, Door ons met onbezweken moed En wil èn kracht besteed. Het nut van een goede voorbereidende klasse slaat voor iedere paedagoog zóó on omstotelijk vast, en is op andere tijd en plaats voldoende bepleit, dat ik hierover niet nader zal uitweiden. Zonder namen te willen noemen, wil ik hier openlijk dank betuigen aan de dames die het initiatief namen, en haar werkkracht gaven voor het goede doel, ik wil dank brengen aan de hulpvaardige meisjes, die nu maanden aaneen hare vaardige vingers en vindingrijke brein beschikbaar stelden om van allerlei gekregen stoffen dingen te maken, die praclisch en neljes.onze elalages tot een lust der oogen maken Dank ook aan hen, die zich belangloos beschikbaar stelden toen vrouwenkrachten tekort scho ten. Dank aan allen, die offerden op het altaar der hulpvaardigheid. En onzen grootsten dank, dames en heeren, zal u geworden ais u al de uit gestalde dingen van ons koopt Bedenk, dal u daarmede doet een goede daad. En nu verklaar ik de Bazar geopend. Daarna sprak de heer L. K. van Dijk, op verzoek van den voorz. van Volksonder wijs. Spr. begon met te zeggen dat dezen avond voor hem een groote vreugde is omdat hij ziet wat hier met noeste vlijt is vervaardigd en geofferd tot stand is gebracht, om te komen tot oprichting van een bewaarschool, die reeds zoo lang ver langd en tot heden nog niet is verkregen. Om weder lot de oprichting er van te ge raken heeft spr steeds gedaan wat hij heeft kunnen doen, soms minder aangename zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen daarom behoort op iedere slaap kamer eeo doos of lube Purol aanwezig te zijn. 6 86733 tijd en een school zou verlangen, zooals vroeger vaD Belje Stuiver, waar in een klein kamertje zich een 40 a 50 kinderen ophielden met het bedrijven van kal te- kwaad, dan zou dit gaan, doch het spreekt van zeil dat spreker sterk legen een der gelijke school gekant zou zijn. Mevrouw Klompe heeft zooeven het nut van een Bewaarskgool aangevoerd, en het is een eisch dat de bewaarschool er komt, spr. wees op het drukke verkeer met auto's enz., terwijl tai van vroeger bestaande speelplaatsen, w.o. het Kerkplein, niet meer beschikbaar zijn, in de bosr.hjes mogen natuurlijk de kinderen niet spelen, 1 wel mogen de kippen er los loopen. Het doet spr groot genoegen te kunnen constateeren wat er tot stand is gebracht, hij wenscht de dames geluk en hoopt na mens Volksonderwijs dat hun moeite met I een grool succes zal worden beloond. Spr stelde een driewerf hoera in op het damescomité. De dames zongen een lied. Daarna verkreeg het publiek toegangen weldra was de zaal van Non Semper stamp vol. Men verdrong zich om alle stands voi kooplust, men bestormde de verschillende spelen en de dames helpsters hadden geen handen om het publiek te bedienen. De theestand van de firma A. C. van Rossem te Rotterdam, die geheel belang loos dezen stand heeft ingericht en alles gratis verstrekt, waardoor de volle balen in de kas van het Bazarcomité vloeien, had het druk en ieder roemde het keurige kopje koffie en thee dat geschonken werd De heer G. Vis Jr. had de goede gedachte 1 gehad aan het Bazarcomité aan te bieden de opstelling van een Telefunken Radio toestel, zoodat er telkensopwekkende muziek klonk. En gaan wij de ontzettende drukte die er telkens heerscht na, dan mag hieruit uit toch zeker wel de conclusie worden getrokken dat een grool deel van Tholens burgerij een bewaarschool als onmisbaar beschouwt en we meenen reeds, zunder ons aan een voorspelling te wagen, te kunnen zeggen, dat de baten die deze Bazar zal afwerpen nog beter het verlangen naar een bewaarschool naar voren zal brengen. Donderdagavond was het nog drukker, terwijl sConeordia" in den tuin een con cert gaf. Vrijdagavond wordt de duizendste be talende bezoeker(ster) verwacht aan wie(n) een souvenir zal worden aangeboden. door Concordia. Daarna op de Mar derspelen, afgewisseld door muziek ei Terwijl deze zaken plaats hebben het officiëeie gedeelte aan, de do gemeentebestuurgenoodigdegasten t half elf ten gemeentehuize ontv waar de toespraken zullen worde houden. Klokslag 12 uur heeft dan de 0| van de brug plaats, waarna de gast onze Gemeente zich vereenigen a< lunch hen door ons Gemeentebestuu geboden. Des middags rijtoer per auto door het- Dan vangt de feestcommissie zijn zaamheden weder aan en beginton; twee uur een optocht, zooals men in 1 nimmer heeft gezien. Alles hiervoor! niet voor openbaarmaking geschikt gende week zullen wij er meer van> tellen, terwijl in het dan te verk zijnde programma men meerdere get zal aantreffen. Intusscben de tractalie der scho deren die ieder een zakje bruidsuik een mooi stuk chocolade ontvangen, t» later aan hen zal worden uitgereji fotoplaat het Verleden en het Hedei8 Des avonds acht uur groote licl" en dan als slot een groot en schilt] vuurwerk met als slotnummer de br geven door diamantvuur. B. en V\] Bergen op Zoom hebben den raad gesteld hiervoor f250 beschikbaar tesl I Van Gemeentewege zal de brug avonds electrisch worden verlicht, he zeker een schitterend effect zaloplei i Voor den etalagewedstrijd fungeer jury de hh. B. Benning, J. v. d. Kre A. Magnee te Bergen op Zoom wie worden gevraagd ook als jury voi straten op te treden. I OUD-VOSSEMEER. Zondagavond in de Kalisbuurt door eenige jon«elH de overzijde wel wat ai te luid geze en de rust gestoord; heel toevallig daar de politie en de heeren werder keurd, één wilde zijn naarn niet opg maar toen hij merkte, dat het ernst' hem even logies te verleenen, kou eieren voor zijn geld. De verdere gev zullen wel door den Kantonrechter w< uitgemaakt. STAVENISSE. In de alhier geht vergadering van den Dijkraad der C.r polders Oud-Kempenshofstede en Moa hil is benoemd tot schatter van de p waarde der gronden in den Mogge polder dhr J. N. Geluk te Sint-Ann KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Zondag 30 Sepl. 19: J Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 our d«. Daie f nam. 2.30 da. Verschoor. Geref. Kerk voorm. 10 our leeskerk en 6 30 nor dr. Veltenaar Vreogdj VaAAeVie-P 8 36734 THOLEN, 28 September 1928 Blijkens een advertentie in dit nummer, komt het circus Amanda Roberti, 4,5 en 6 October alhier voorstellingen geven. Het circus staat zeer goed bekend en geeft tal van attracties, waarvoor wij naar onze advertentiekolommen verwijzen. De brug. Melden wij op een andere plaats in ons blad dat de opening van de brug 10 Oc tober a.s. zal plaats hebben, met de brug- werken zelf gaat het nu ook flink voort De straalmnker aan den overkant denkt volgende week geheel gereed te zijn, ter- Oud Gerei. fiem. voorm. 10 our, nam. J{' amnds 6.30 leeskerk. Vrijdag 5 Oct. 'e avonds 6 uur ds Ie Bruinisse. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorin. 10.30 d«. Ver en nam. 3 uur leeskerk. (Voorm. Danki'.an het gewas.) G«r. Kerk voorm. 10.80, nam. 3 en avonds leebkerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk .oorm. 10.30 en nam ds. Los. (Nam. Bed H. Doop) St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en 'savoijd uur da. Zandt te De 1 ft en nam. 3 oor ds. Da Stavenisse. Ned. Herv. Kerk toorm. 10.30 ds. Moerm nam. 3 oor?? St-Annaland. Ned. Her». Kerk voorm. 10.30 leeskerk en 3 uur da. de Gidta. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Gil nam. 3 our leeskerk. Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. 3| dr. de Vries. (Oogstpreek. I ca I 31 MARKTBERICHTEN. THOLEN, 28 Sepl, 192S. Boerenboter f 1.20 per pond. Roomboter f 1.20 Eieren 61/, cent per stok. daar vandaag gereed wijl de tramrails komen. Aan deze zijde is men met het aanleggen van de tramrails goed gevorderd. De wis sel in de onmiddellijke nabijheid van de brug is gelegd, zoodat men nu door kan gaan met het verder leggen van de rails. Zooals de voorman ons mededeelde kan 10 October ook deze zaak zijn afgeloopen. Alles is dus op lijd gereed. De brugfeesten. Nu de tijd nadert kunnen wij eenige meerdere mededeelingen doen omtrent de feestelijkheden die staan le gebeuren bij de opening van onze brug. Wij kregen Donderdag mededeeiing dat van den Minister van Waterstaat bericht is ontvangen dat deze Woensdag 10 Oc tober de brug zal komen openen. Des morgens 8 uur muzikale reveille Heden overleed na een ge duldig gedragen lijden mijn innig gefielde Echtgenoot», Moeder, Behuwd- en Groot moeder DINGENA ADRIANA VAN NIEUWENHUIJZEN-de Graaff, in den ouderdom van 61 jaar en 7 maanden. liinr diep bedroefde Echtgenoot, Kinderen en Kleinkinderen Oud-Vossemeer, W. A van Nieuwenhuijzen. St. Fhilipsland, L. B. van Nieuwenhuijzen. M. A. van Nieuweobuijzen- van Nieuwenhuijzeo en Kiodereo. Ood- Vossemeefj M. K. van Nienwenhuijzen. Mf. C. M. van Nienwenhoijzen- van Nieawenhuijzen 36731 32 en Kinderen. Ood-Vossemeer, 24 Sepl. 1928. |0| :h iej

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2