'"PAN Tweede Blad. O ec ch ïai en VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (2e helfi September) Nadruk verboden. iet is de tijd van oogsten, zoowel in den moes in den fruittuin. Hoe is het: hebt ge uw uien opgeborgen, zooals ik U aanried? Neen? Haast Maar denk er omze moeten droog binnen- racht worden. Spreid ze daarom uit op een rietmat, hebt ge ramen, leg die er dan overheen, dan oeft ge ze niet bij elk regenbuiije op te halen. ell in sl reit 10PÏ9- U hebt daar ook nog vroege reuzen-bloemkool, M begint nu te komen. Houd er dagelijks een oogje want al is het reeds begin-herfst, zoodat de zon zooveel kracht meer heeft, toch is het nog licht loeg om de kool te doen verkleuren. Afsluiting t licht is dus nog zeer gewenscht, en daarom en dag de rijen langs om van elke kool, waar 1 het hart kleine kooltjes voor den dag komen, de nenste bladeren er overheen te boigen, waardoor van het licht worden afgesloten. Zoodra echter de iervlakte ongelijk wordt, het eene «koolije" (ver- leling van bloemknoppen) boven het andere gaat >'6 groeien en het geheel dus los begint te worden, i snijdt ge de bloemkool op. J hebt misschien ook de bloemkoolsoort Brocolie d Mei uitgezaaid en daarna in Juli verplant? En wilt U probeeren ze te doen overblijven? Wel U kunt het wagen, maar 't lukt lang niet altoos, ef ze nu nog wat Chilisalpeter, opdat ze nog wat ©r weerstandsvermogen voor den komenden winter eu zorg straks voor voldoende beschutting, hebt ge tenminste uw best gedaan. Wordt uw ©ite beloond, dan kunt ge de kool volgend jaar snijden, dat is dos iets vroeger dan de bakkool. In den fruittuin: Gaandeweg worden meerdere rten fruit rijp, welke voor 't gebruik eerst enkele ken moeten narijpen. Maak dus uw fruitbergplaats orde: schoon en ruim. Liefst beware men het onderlijk, in een aparte ruimte, waarin de vrochten t op elkaar liggen, waar bet frisch en koel is, en temperatuur zooveel mogelijk op gelijke hoogte gehouden worden. Berg alleen gaaf fruit op; aangestoken of gekneusd is, houde men apart, fijnste appels en peren worden niet zoo op den er van kelder of provisiekamer gelegd, doch in 3chteubasten bewaard, heel doelmatig ingericht; n heeft ze in allo modellen en afmetingon. Teneinde th afstand te houden, is er bij sommige vruchtenkasten gelegenheid om te zwavelen; of wel, men sluit ze af met blauw gaas. Het bewaren van fruit in goeden staat vereischt zorg. Men mag het niet leggen op een vochtige plaats, doch evenmin op een droge. Geregeld ga men het na om de rotte te verwijderen. De zorg dient al aan te vangen bij het plukken (schudden is natuurlijk heelemaal uit den booze); de vruchten zaaie men niet in de mand, en de volle mand keere men niet om op den vloerstuk voor stuk legge men ze in den korf, en evenzoo worden ze één voor één uitgelegd. Laten we nu nog even een kijkje nemen in den bloemhof! Voor enkele weken hebt ge de stekplauten van Fuchsia's, Pelarzoniums e. a. opgepot; geef die nu haar vaste winterplaats, 't zij in de kas, op een tafel of plank, of in een bak. Komen ze in den bak, dan is het goed de potjes niet in te graven, maar op den grond te zetten. Ze hebben dan niet zooveel van vocht te lijden en rotten niet zoo spoedig als wanneer men ze ingraaft, 't Zelfde geldt van Cal- ceolaria's en Cineraria's, welke ook in een vorst- vrijen bak overwinterd kunnen worden. Zoo noodig, verpot men deze planten nog eens, vóór ze in hun winterkwartieren komen. De grondsoort moot zijn een voedzaam mengsel, van b.v. 2 deelen bladgrond, een half deel kleizodengrond en een half deel ouden verteerden mest. Let verder gedurende den winter goed op het gieten en op de slakken, doze diertjes vergasten zich n.l. graag aan genoemde planten. Hebt U Amerikaansche remontant-Anjers of andere overblijvende Anjelieren, breng die dan ook naar binnen. Eerst de potten wasschen en de plantjes netjes aanbinden. U kont ze in een koude kas zetten, dicht bij hot glas: zorg, dat do bloemen niet gaan smeulen. Om groote bloemen te krijgen, moet men van eiken bloemstengel de zijknoppen wegnemen, en alleen de hoofdknop laten zitten, welke zich dan tot een groote, mooi gevormde bloem ontwikkelt. De Anjers mogen niet te warm staan, daar dan vele knoppen doof, d.w.z loos, worden en geen bloemen geven. Ook worden ze spoedig door luizen bezocht. Planten in potten, voor forceering bestemd, als rozen, seringen, Prunus en Histaria's worden uit de potten genomen en omgelegd; vooral bij nat weer is dit aan te raden. Daardoor komen de planten tot rust en rijpt het hout beter uit. Hoe eerder de planten tot rust komen, hoe eerder ze weer tot nieuwen groei kunnen opgewekt worden, en hoe vroeger we dus bloemen zullen hebben. VISSCHERIJ. Goede vooruitzichten voor onze oesterindustrie Volgens de Britsche vakpers is gebleken, dal groote inheemsche oesters in Engeland schaarsch en die van middelmatige afmetingen slechts in matige hoeveelheid aanwezig zijn. In verband hiermede wordt verwacht, dat deze oesters in het aanstaande seizoen hoog in prijs zullen zijn. De gevolgen van de buitengewone sterfte onder de oesters, welke in het seizoen 19201921 op de banken in de mondingen der Theems optrad, zijn, doordat de broedjaren die volgden ongun stig wareo, nog goed merkbaar. Bovondien was verleden jaar bet koude natte weer oorzaak dat in sommige streken de broedval totaal mislukte. Dank zij het warme weder in Juli en Augustus is deze dit jaar echter bij Whitstable vrij goed geweest, zoodat de vooruitzichten van de pro ductie van inheemsche oesters na een tijdverloop van 4> jaar beter zijn. De Nederlandsche en Franache zaaioesters, welke op de perceelen bij Whitstable zijn uit gezaaid, zijn merkwaardig goed gegroeid en ge- vischt. De meeste zijn mooie groote oesters en beter dan de inheemsche soort. Zij zijn verhou dingsgewijze goedkoop, hoewel geen aanmerke lijke prijsdaling verwacht wordt vóór het vol gende seizoen, wauneer zich de invloed van den overvloedigen broedval in Nederland en Frankrijk zal hebben doen gevoelen. Oek in den lerscbe vrijstaat zijn de inheemsche oesters schaarsch. Het visscberijbestuur is daarom in verbinding getreden tot staten op het vaste land, teneinde verschillende perceelhouders van zaaioesters te voorzien. ONDERWIJS. Geslaagd voor het Politiediploma van den Alg. Ned. Politiebond te Amsterdam de heeren J. M. van Dijke en J. van Driel beiden korpo raal bij de politietroepen te Bergen op Zoom. Oud-Vossemeer. Naar ons wordt medegedeeld zal in October a.s. de School met den Bijbel alhier haar 25-jarig bestaan kunnen gedenken, terwijl dan tevens de heer Z. B. Goedhart zijn zilveren jubileum zoo vieren als hoofd der school. Een en ander zou feestelijk herdacht worden. Voor de vacante betrekking van hoofd der O. L. School alhier was tot heden nog geen op roeping gedaan, omdat gevraagd is aan de be trokken autoriteit om vrijgesteld te worden van aanwijzing van een wachtgelder als zoodanig. GEMENGD NIEUWS. De oudste Nederlandsche vrouw. Te Heugstdijk is de 105-jarige Wed. Elisa- beth Asselman-de Witte overleden. Nov. a.". zou ze 106 jaar geworden zijn. Het tragische bij dit sterfgeval is wel dat haar bij de overledene inwonende eenige 69-jarige dochter, de vorige week is gestorven. Sindsdien weigerde het oudje voedsel tot zich te nemeD. Groote brand. Maandagnacht werd braud [ontdekt in de garage van C. van Strienen te Goes. De vlam men sloegen aan alle zijdeu van de garage fel uit. De brandweer van Goes kon niets tegeu het vuur uitrichten, terwijl bovendien de motor spuit niet kon werken. De garage is geheel een prooi der vlammen gewoiden. Slechts twee luxe auto's konden worden gered. Zes luxe-auto's, een autobus, vijf motorrijwielen en een 35-tal huurrijwielen gingen in de vlammen op, benevens tal van onderdeelen. De aangrenzende boven woning brandde ook uit. Uit het belendende perceel, waarin een slagerij gevestigd is, kon de inventaris gered worden. De brand duurde tot drie uur in den morgen. De heer van Strienen is voor brandschade, die uit den aard der zaak groot is verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Doodgereden. Maandagavond reed de 32-jarige wielrijder J. F. R., bloemist te Sautpoort, op den rijks straatweg, terwijl een tweede wielrijder aan ziju rechterhand reed. De wielrijders reden op onge veer 1J/j meter van den rand van het asfalt- gedeelte van den zijweg af. Het regende, zoodat de weg glad was. Een auto kwam hen achterop rijden. Doordat de voorruit beslagen was, bemerkte de bestuur der pas op korten afstand de wielrijders. Hij gaf signalen, remde tegelijkertijd, waardoor de achterwielen geblokkeerd werden en over het asfalt slipten. De wielrijder J. R., kreeg een klap van den zwenkendeu auto en viel op den grond. Hij bloedde uit den neus en verloor het bewustzijn. Korten tijd daarna is hij overledeo. Door de politie is de auto in beslag genomeD. Een heele spoorlijn gestolen. Eeu diefstal die waarschijnlijk eenig is heeft dezer dagen in Rusland plaats gehad. Daar is namelijk een uitgebreid stok der spoorlijn ge stolen, en wel een gedeelte van de lijn Moskou— Kazan. De rails zijn over een grooten afstand losgeschroefd en meegenomen. En wat er van eenige waarde langs de lijn stond zooals sein palen, telegraafdraden enz. is eveneens ontvreemd. Alle omstandigheden wijzen er op dat men hier met diefstal in den waren beteekenis van het woord te doen heeft. Vergiftigd. In de 2e Oosterparkstraat te Amsterdam is Zaterdag j.1. een winkel in kindergoederen ge opend. Woensdagmorgen stond aan de deur ver meld, dat de winkel wegens ziekte van de bewoners was gesloten. Iemand, die in den winkel kwam, ontdekte, dat zoowel de ongeveer 50-jarige vrouw en de 20-jarige dochter, die den winkel dreven, ernstig ziek waren. Hg waarschuwde een dokter, die, nadat hij zich op de hoogte had gesteld, on middellijk den geneeskundigen dienst waar schuwde, daar het hier een ernstig geval van vergiftiging betrof. De geneeskundige dienst bracht beide vrouwen naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3