VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1928. Tweede Blad. Het koopen van een Paard. Een Groente voor den winter. al LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. (Ie belfi September) Nadruk verboden. Septemberde r is weer in de maand en dit 2 ;egt ons dat de Zomer ten einde spoedt. Wat vol trekt niet zeggen wil, dat de arbeid in den hof ul s afgeloopen integendeeler is nog zeer veel en IK fan allerlei te doen. Om te beginnen in den moestuin Wilt ge in 't roorjaar bloemkoolplanieu hebben, zoowel voor den ijak als voor den kouden grond dan moet ge thans aaien. Zooveel mogelijk moet ge soorten zien te trijgen, welke laag bij den grond blijven, zg. kortbeen, vooral voor den bak is dit aan te bevelen. Zaai bjvooral niet vóór dezen tijd, ongeveer begin 2e week dezer maandhet gebeurt nl. wel eens dat in de al te vroeg gezaaide plantjes, te vroeg kleine koolijes Kojkomen, ge hebt er dan niets aan het schadelijkst is dit voor hen die op de bakken of onder glas telen. Men zaaie thans de bloemkool buiten volstrekt niet onder glashetzij vóór den bak of op een warm plekje in den hof. Niet te dik zaaien. Bij oen uimen stand verkrijgt men stevige gedrongun plantjes. Over het zaaien van sla tchreven we alhoe en waar gezaaid moet worden. Thans iet3 over het in den bak zetten. De oude aarde, welke zich in den aak bevindt, moet geheel verwijderd en door nieowe uivere bladaarde vervangen worden, want het let voedsel in de aarde is door de vruchten of groenten 'lc die er gedurende den Zomer in gegroeid zijn geheel i( uitgehaald. Men plaatse één plantje onder het midden van rG elke ruit en er mag niet over gegoten worden. Wij lc hebben hier op het oog kropsla of ook koude tla »eheeten, omdat ze koud behandeld wordt, d.w.z. lc gedurende den winter vorstvrij gehouden tegen de P vorst moet de sla goed gedekt worden, uk Spinazie; ofschoon men van de in Aug. gezaaide ipinazie op den kouden grond gedurende het najaar 4( iog wel zal kunnen snijden, zal men toch tot de 1 jrvaring komen, dat het met de spinazie is gedaan s vanneer het kouder wordt en het gaat vriezen. Men sj can ze ook onder glas telen. Hiervoor wordt een pak gereed gemaakt op dezelfde wijze als is aan- I gegeven voor de kropsla, dus gevuld met nieuwe 0 uivere bladaarde. De in Aug. gezaaide spinazie zal nu goed zijn ai >m er jonge plantjes uit te zoeken hoe jonger, hoe U >eter. Deze worden nu op den bak geplant. 3 a 4 cM. V( van elkaarvervolgens legge men de ramen er op en dan goed hoog luchten. Wordt de groente ge durende den winter goed vorstvrij gehouden, dan kan men er den geheelen winter van profiteerea. De grootste bladeren plukko men er telkens af. We loopen nu over naar den bloemhof. Pot nu uw Pelargoniumzonal op, in kleine potjes. Ik be doel de plantjes, verkregen uit de begin Augustus genomen stekjes. Zjjn de wortels der plantjes al wat lang, dan korte men ze wat in. De potjes komen in een bak onder glas, nadat ze begoten zijn, vervolgens steeds matig begieten, en bij mooi warm weer de ramen hoog op lucht zetten. Men kan ook nog Zonaiden stekken zet de stekjes dan onmiddellijk onder glas, ook kan men ze thans nog afzonderlijk in een potje plaatsen. Ook is het nog de tijd om andere bloemen te stekken, als Agratum, Abriielon, Lobelia, Verbena, enz. enz. De genoemde kunnen ongeveer koud, d.w.z. vorstvrij, overgehou den worden. Evenwel verdient het de voorkeur om ze, zoo mogelijk, in een bak te plaatsen waarin ge stookt wordt. Raadzaam is het, om in de le helft dezer maand uw palmen reeds naar binnen te brengen. Wel kan het in dezen tijd overdag nog wel warm zijn, doch de nachten zijn al tamelijk kond, 't kan zelfs ge beuren dat het 's nachts al een weieig vriest, wat nadeelig is. Ook hevige wind is voor de palmen niet goed, de bladeren hebben dan voel te lijden. Silenes en vergeel-mij-niet. Als men goede en stevige planten van beide soorten wil hebben, dan moet men ze niet laten staan, zooals ze na het zaaien zijn opgekomen, want veelal staan ze te dicht opeen, zoodat zich de planten niet goed kunnen ontwikkelen, zwak en tenger blijven en hoog op trekken. Daarom is het aan te raden de plantjes nu te verspenen of te verplanten. De grond wordt eerst een steek omgespit en gelijk geharkt, woarna men de plantjes in dezen verschen grond zet op afstan den van 3 a 4 cM., bij droog weer een weinig begietenDe Silene's en Vergeet-mij-niet worden gelijk behandeld, maar kan men de eerste zoo plaatsen, dat men ze tegen den winter kan bedekken, dan is dit aan te bevelen, omdat ze tegen strenge vorst niet bestand zijn. Kent u de Stevia Serrata folius variegata? Deze plant verdient warme aanbeveling, want ze bezit vele goede hoedanighedenze is zuiver witbont, blijft volkomen coustant, kweekt uiterst gemakkelijk voort en stoort zich aau weer noch wind. Ze vol doet zeer goed als alleenstaande plant, maar beter nog, wanneer 4 a 5 bij elkaar worden geplant en dan b.v. ongoveer door een of ander donker gewas. De plant wordt 60 a 70 cM. hoog, voor rand ora heestergroep zal ze ook voldoen. Tusschen sier planten, als Achjrantu9, Perilla, enz., treedt ze sterk op den voorgrond. Geplant als rand om een perk Coleus Hero en Verschaftelti voldoen ze uit stekend. Bedrog met Nederlandsch pootgoed. Er wordt met Nederlandsch pootgoed, en met name wat betreft den pootaardappelhandel, in het buitenland nog ontzettend geknoeid. Weliswaar wordt er, dank zij de samenwerking van de autoriteiten van het betreffende land en onzen Ibuitenlandschen landbouwvoorlichtingsdienst, wel eens een geval van bedrog achterhaald, maar dat zijn uitzonderingen. Het aantal gevallen, waarbij de bedriegers straffeloos uitgaan, is legio, schrijft de Veldbode. Menige landbouwer of tuinder in het buitenland wordt, ondanks de waarschuwingen van onze rijks- landbouwconsulenteu in den vreemde, in de pers, gelukkig gemaakt met een pootaardappelzending van Nederlandsche of van vermeende Nederlandsche afkomst, waarvan de oogst zeer tegenvalt en die allesbehalve geschikt is om in het buitenland den Nederlandschen naam in het algemeen en de reputatie van onzen pootaardappel in het bijzonder eer aan te doen. Onze rijkslandbouwconsulent voor België, de heer Van Vredenburch, klaagde er over, dat de fraude met Nederlandsche potaardappelen in zijn ambtsge bied werkelijk groote afmetingen aanneemt. Daarom is, mede in overleg met het Belgische ministerie van landbouw, op ruime schaal in de vakpers en de groote pers in het Nederlandsch en in het Fransch een waarschuwing verschenen, waarin op dit euvel gewezen wordt. De heer Van Vredenburch heeft indertijd ge adviseerd tot het in België stichten van oen centraal verkoopbureau, dat den bona-fidehandel absoluut niet behoeft te weren en dat evenmin de landbouw- maatschappijen behoeft te negeeren, doch de Ned. laödbouwhandelskamer heeft hier niet aan gewild, wat nog steeds te betreuren is. Thans kan alles maar lukraak verkocht worden als Nederlandsch zaai- en pootgoed en onze naam zal er sterk door lijden. Intusschen behoeft men er zich niet over te ver bazen, dat de Belgen die weien hoe streng wij zijn, waar het betreft het handhaven van de kwaliteit bij onze voor uitvoer bestemde boter en kaas, {niet begrijpen, waarom wij den handel in pootaardappelen op het buitenland aan geen enkele bindende bepaling onderwerpen. Deze meening wordt niet alleen uitgesproken van particuliere zijde, maar ook van Belgische ofticieele zijde is onzen rijksland bouwconsulent herhaaldelijk de vraag gesteld, waarom Nederland den uitvoer óók van zijn zaai- en pootgoed niet afhankelijk stelt van verschillende controle maatregelen. Hierbij gaan de belangen van de bona fide Nederlandsche verbouwers immers samen met dion van de bona-fide koopers in het buitenland. Men heeft ginds en met name in België groote waardeering voor hetgeen op het gebied van ver edelen en vermeerderen van zaai- en pootgoed in Nederland bereikt is, doch men verwondert er zich over, dat wordt toegelaten, dat knoeiers niet alleen op ongeoorloofde wijze profiteeren van heigeen onze uitstekende vaklieden in dezen door langdurigen en moeizaraen arbeid bereikten, maar dat de handelingen dier knoeiers een voortdurende bedreiging vormen van de levensbelangen der Nederlandsche bona-fide kweekers en landbouwers. Men is thans in Den Haag doende een beperkende regeling te maken voor den uitvoer van bacon, maar het lijkt ons even noodzakelijk, zegt het blad, een voor poo:aardappelen daaraan toe te voegen. Wie een paard koopt 't is bekend moet op zijn hoede zijo. WaDt in den paardenhandel bestaan tal van trucs en handigheden, waarvan vele grenzen aan oneerlijkheden. Laat ik U enkele van de zeer vele noemeD. Ge bezoekt deo stal van den koopman, 't Valt u op, dat hij keurig netjes is ingericht. De paarden staan van voren hoog, zoodat de voorhand mooi uitkomt. Door mooie halsters, fraaie klenrige dekens, door een zorgvuldige verpleging, poetsen en scheren, geeft men deo paarden een bevallig oiterlijk. In den stal van een koopman schijnen alle paarden leven dig en opmerkzaam. Zij zien bestendig om, spitsen de ooren, trippelen heen en weer, enz. Dit is bon geleerd door klappen met de zweep, door toe roepen van het stalpersoneel, door het klappen met de haverkist en dergelijke. Oude paarden geeft meu een jonger aanzien door de grijze haren aan het hoofd te verveD, of door de diepe kuilen boven de oogbogen te doen verdwijnen door locht onder de huid te blazeD. Hun lange tanden maakt men korter eu soms wordeu ze van een knnstmatige kroonbolte voorzien. Jonge paarden van 2 tot 4 jaar tracht men daarentegen ouder te doen schijnen, door ze te breken. De melktanden worden getrokken, waardoor de paardentanden eerder uitbotten. Paarden met zwakke gevoelige hoeven laat de handelaar bij voorkeur draven op eeo zachten bodem, omdat zij op een harden bodem pijnlijk of kreupel zouden loopen. Kreupele paarden of znlke dieren, welke zwak in de lendenen, zoogenaamd kruislam, zijn, en die bij het wenden en stappen knikken in de achterbeeDen, worden eerst in stap geleid tot zij buiten het gezicht zijn. Of wel: ze worden door allerhande geluiden dermate verontrust, dat ze springen, galoppeeren en hoogst onregelmatig loopen, waardoor het gebrek uiet in het oog valt. Spatkreupele paarden worden warm gereden vóór de komst van den kooper, dan toch is de kreupel heid gewoonlijk niet meer zichtbaar, of althans sterk verminderd. Ook brengt men wel opzette lijk een verwonding aan het kreupele been te weeg om het te doen voorkomen, alsof de kreupel heid daarvan een gevolg is. Kribhebijters worden door voederen gedurende de aanwezigheid van een kooper, door een stijf aangehaalden keelriem, waarin soms nog spijkers steken, althans tijdelijk verhinderd om aan hun verkeerde neiging toe te geven. Het is vrijwel een vast gebruik om de paarden vóór het monsteren een stukje peper of gember in den endeldarm te steken. De prikkeling van het slijmvlies doet de paarden den staart beter dragen, en ook het krais komt dan fraaier uit. Gewoonlijk heeft deze prikkel ook tot gevolg, dat de paarden van achteren wijder gaan. Versche groenten in den winter zijn zeker iedere huismoeder welkom. En wie een tuin bezit, zal zich beijveren om ook in den winter zooveel

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3