van het kadaster wil inzien moet men f0.50 betalen. Spr. zou voor willen stellen om de legesgelden met de helft te vermin deren. De voorzitter zegt dat er niet te veel betaald wordt. De heer Elenbaas meent van wel, in Tholen betaalt men geen leges. De heer Blaas ontkent dit, maar men behoeft ook geen legesgelden te betalen voor kadaster als men dat zelf doet, maar voor hulp moei men betalen. De voorzitter zegt dat door het nazien de kaarten verslijten, zoodat die ook wel eens vernieuwd moeten worden en dat is niet goedkoop. De heer Elenbaas vindt niet goed dat degene dat moet betalen die daar naar komen zien. Spr. beschouwt de gemeente als een huishouding en dan heb je dat er op het eene wordt toegegeven en het andere verdiend. De heer Carels zegt dat er eerst een besluit moet genomen worden tot verla ging der legesgelden voordat er tot ver laging van de post kan worden overgegaan. Wethouder Krijger vindt dat dit hij de behandeling van de begrooting kan ge schieden. De heer Carels gelooft dit niet want als er geen besluit van den raad is dat er tot verlaging van de legegelden wordt overgegaan dan kunnen B. en W. bij de behandeling wel zeggenneen het is een besluit van den raad dat er f 125 voor legesgelden is uitgetrokken, dat kan niet worden verlaagd of eerst moet er een be sluit zijn. Dus eerst moet er een besluit van den raad zijn om de legegelden te verlagen. Wethouder Krijger vindt dat er wordt gekeken naar de inkomsten, maar de uit gaven die steeds stijgen wordt niet op gelet. Het is een goede bron van inkomen. De heer Elenbaas zegt dat er dan maar opcenten van de personeele belasting ge heven moeien worden, daar is al meer over gesproken. De voorzitter vraagt hoeveel dat onge veer zou kunnen bedragen Hierop wordt geantwoord ongeveer f 1200. Vervolgens wordt aangeboden de begroo ting voor 1929 van het Alg. Armbestuur in ontvang op f20234,85 en in uitgaaf van f 14432.76, alzoo een post voor onvoorzien van f5802.09. B. en W. stellen voor om weder het vervolgonderwijs in te voeren en vergoe ding te geven van f 1.50 per lesuur. De heer Carels wil onderscheid maken tusschen bet wettelijke onderwijs en het buitenwettelijk vervolgonderwijs, want dat is de laatste jaren bier verstrekt. Nu is de vergoeding voor het buitenwettelijk onderwijs f 1 per lesuur, maar voor het wettelijk f2 per lesuur. Ook is er een groot onderscheid in het leerplan. Het wettelijk vervolgonderwijs schrijft de vakken voor, het buitenwettelijk is vrij. En nu hebben Ged. St. het buitenwettelijk ook toegestaan door de post op de begroo ting voor 1928 goed te keuren. Spr. vindt dan ook dat de raad te Poort vliet te voorbarig is geweest om het da delijk te staken. De voorzitter zegt dat hij gelezen heeft dat de minister er weer verandering in wil brengen, maar dit is nog niet vast. Wethouder Krijger zegt dat B. en W. er voor waren het weer in te voeren en dan inplaals van I 1 per lesuur f 1.50 te geven. De beer Carels zegt dus het voorstel is om weer hel buitenwettelijk vervolgonder wijs in te voeren met een vergoeding van f 1.50 per lesuur. Hier kan spreker volkomen mee meegaan, want dan kunnen de vakken zelf bepaald worden, zoodat die meer aanpassen bij de streek. Zoo kan men b.v. een vak land bouwonderwijs of een weinig boekhouden invoeren. Met alg. stemmen wordt het voorstel aangenomen. Bij den rondvraag vraagt de heer Vogelaar nog naar aanleiding van het invoeren van het vervolgonderwijs of dit ook gebeurd wanneer er b.v. maar 4 leerlingen zijn. De voorzitter zegt dat er volgens een raadsbesluit acht moeten zijn. De heer Vogelaar vraagt of het tuintje bij de woning van het hoofd der school niet opgeknapt kan worden. Hel vuil staat bijna een meter hoog. Wethouder Krijger zegt dat de gemeente daar niets mee heeft te maken. De heer Vogelaar gelooft het wel, want de gemeente is toch verhuurster. De Voorzitter zegt toe dat de gemeente werkman last gegeven zal worden om het te zuiveren. De heer Vogelaar wilde nog vragen hoe het komt dat er geen convocatiebiljet van den gemeenteraad is aangeplakt op het tweede plakbord. De Voorzitter zegt dit niet te weten, het is misschien van de secretarie vergeten. Hierna sluiting. ST. MAABTENSDIJK, 29 Aug. 1928. Voorzitter burgemeester J. Polderman. Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aan wezig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen zegt de heer Koopman niet gehoord te hebben dat de verlaging van de huur van (je woning van het hoofd der school zou geschieden onder zekere voorwaarde zooals de heer Nelisse dat bad voorgesteld. De heer Nelisse zegt dit bedoeld te hebben zoodat men zeker weet dat hij daar blijft wonen voor f 300. De Voorzitter zegt dat hij niet verplicht is daar te wonen. De heer Nelisse zegt dat het dan geen doel heeft dit besluit. De Voorzitter antwoordt dat de verlaging is gekomen om dat dhr Roosendaal zeiae in een ander huis te gaan wonen. De heer Nelisse zegt dat juist bedoeld te hebben omdat te voorkomen, want als hij dan weer een huis op de markt kan huren voor f200, vertrekt hij. De Voorzitter zegt (le bedoeling is dus om hem vast te leggen. De heer Koopman bevestigt dit, want anders kan men do komende jaren weer zitten. Wethouder Hage zegt dat er een huur contract zal gemaakt worden. Wethouder Quakkelaar merkt op dat er van de week met den heer Roosendaal is gesproken, maar dat er geen sprake is dat hij zal verhuizen. De heer Koopman zegt in de vorige ver gadering werd er gezegd dat de heer Roosendaal er over dacht om te gaan ver huizen en toen is de verlaging gekomen. De heer Hage merkt op dat het huis verhuurd blijft voor f300. De heer Vroegop zegt dat er gesproken is over een huurcontract. De heer Koopman zegt het huis blijkt van weinig waarde te zijn nu en vroeger was het zoo geriefelijk, want de gemeente wilde het toen in tweeën splitsen. Het Secretaris licht hierna de zaak nader toe en zegt dat er geen huurcontract kan opgemaakt worden dan aleer het raads besluit is goedgekeurd door Ged. Staten. En dit is nu gebeurd dus dan kan het besluit ten uitvoer worden gebracht. Ingekomen stukken Een dankbetuiging van H. M. Koningin Moeder voor den gelukwensch op baar verjaardag ontvangen. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring raadsbesluit betreflende ver huring woning aan het hoofd der school. Een schrijven van het Gemeentebestuur van Poortvliet, inhoudende mededeelingdat mej. van Oost en den heer Steendijk forens zijn geworden. Van de N.V. Waterleiding-maatschappij Tholen een staat van renteverrekening. De heer Koopman vraagt of het uit de lucht gegrepen of dat het waar is dat de tarieven zullen verhoogd worden. De Voorzitter antwoordt dat het uit de lucht is gegrepen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de N.V. Waterleiding-Mij. over het boekjaar 1927. Dit verslag zal bij de leden circuleeren. Een scbrij ven van Ged. Staten inhoudende mededeeling betreffende weg verbetering Stavenisse „Scherpenisse, waaruit blijkt dat de provincie en de gemeente te samen van de kosten moeten betalen. Er zal ook reeds een plan worden opgemaakt. De Voorzitter zegt dat B. en W. voor stellen om aan Ged. Stalen te schrijven dat zij aecoord gaan met den inhoud van den brief. Zij willen er echter bij vragen of de weg zal geleid worden door de gemeente en niet buiten de gemeente om!~ Dit kan voordeel zijn niet alleen voor de gemeente maar ook voor de ingezetenen. De heer Koopman is juist een andere meening toegedaan. Want er zijn misschien voordeelen voor de gemeente, maar hel gevaar is ook groot met die nauwe straten. De voorzitter acht het wenschelijker als de weg door de gemeente loopt. De be zwaren van gevaar zijn even groot buiten als in de gemeente, want in de gemeente kan daar rekening mee gehouden worden. Ook acht spr. het voordeeliger voor de gemeente. De heer Koopman gelooft dat men in gedrang komt met de nauwe straten. De heer Nelisse is er ook voor door de gemeente. De voorzitter zegt dat dit ook de be doeling is van het polderbestuur is. Ook zullen de kosten niet groot zijn daar het totaal bedrag voor de gemeente zal zijn f 1000 a f1200 en dit bedrag wordt ge- zamelijk betaald. De heer Koopman vraagt of het ver plichtend is om te betalen. De voorzitter zegt dat dit niet verplich tend is, maar Ged. St. vragen dit. Wethouder Hage merkt op dat van de kosten door de gemeente moet worden betaald en spr. is er ook voor dat de weg door de gemeente wordt gelegd. De heer Nelisse acht het een goede verbetering, ook voor snelverkeer en de kosten zijn gering. De heer Koopman is er tegen, hij ziet er weinig belang in. De heer Vroegop is er voor omdat het een algemeen belang is. Wethouder Hage zegt dat de gemeente er belang bij heeft wanneer de weg door de gemeente komt en Ged. Staten schijnen dit plan ook te hebben omdat zij dit stuk ook gezonden hebben. De heer Koopman is niet tegen de ver betering van den weg, maar hij gelooft niet dat de kosten zoo weinig zullen zijn en hoe moet men nu een verbetering krijgen met die nauwe straat als de Kaai- straat en het eind van den heer Fermie naar de Molenstraat. Wethouder Hage zegt dat dit is precies als met de Kerkstraat te Tholen; die was ook zoo nauw en tiu zij de stoepen hebben weggedaan is het veel gemakkelijker ge worden. Met alg. st. wordt het voorstel aange nomen om te schrijven aan Ged. St. dat zij accoord gaan met den inhoud van het schrijven. Bij de stemming merkt de heer Koopman nog op dat hij wel voor weg- verbetering is, maar er tegen is om geld te geven. Een schrijven van de Gezondheidscom missie met verzoek een woning onbe woonbaar te verklaren. B. en W. adviseeren om dit te doen waartoe met alg. st. besloten wordt. Een schrijven van den Pensioenraad betreffende de pensioengrondslag van den heer A. van Nieuwenhuijzen, penning meester van het Weezenarmbestuur. De pensioengrondslag wordt vastgesteld vanaf 1 Januari 1928 op f503. De heer Vroegop vraagt of er nog niets is ingekomen van Van der Werif naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering. De voorzitter antwoordt dat er wel wat is ingekomen, maar dit is nog niet vol doende. Wethouder llage herinnert dan nog aan het aangehouden adres betreffende aan stelling schoolarts. De voorzitter deelt mede dat er gecon fereerd is met dr. Tazelaar en deze zal nadere inlichtingen verstrekken. Thans komt aan de orde voorloopige vaststelling van de gemeenterekening. Bij monde van den heer Geluk wordt het volgend verslag uitgebracht Mijnheer de Voorzitter! De rekeningen der gemeente zijn door mij nagezien. Het speet mij dat niet alle leden bij bet nazien zijn tegenwoordig ge weest. Inkomsten en uitgaven zijn echter door mij volgnummer voor volgnummer nagezien. De inkomsten bleken behoorlijk verantwoord en de verschillende uitgaven door kwitanties gedekt. De rekening sluit nog altijd met een tekort, zij het dat dit jaar eenige vooruitgang voor de gemeente was te bespeuren. Ik spreek zeker namens allen wanneer ik B. en W. dringend verzoek ook voor 1929 en volgende jaren er naar te streven dat de uitgaven zich regelen naar de in komsten en dat de nadeelige saldo's zoo komen te vervallen. De belastingen zijn reeds op zoodanige hoogte gekomen dat verhooging verder dient achterwege te blijven met ernst moet worden gestreefd naar verlaging hiervan. De rekening voor het woningbedrijf gaf geen aanleiding tot bizondere opmerkingen Baten en kosten dekken elkaar, de kosten van onderhoud waren niet hoog de bijdrage van de gemeente bleef beperkt tot f 1043.405 een veel lager bedrag dan vorige jaren. Gaarne adviseer ik den Gemeenteraad de gemeente-rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst op f89009.095 in uitgaaf op f91600.50 nadeelig slot f2591.405 De rekening van het woningbedrijf aan baten en lasten tot bedragen van f8072.18. Dhr Koopman wil nog een enkel woord zeggen. Spr heelt gehoord dat de gemeente is vooruitgegaan. Hij schrijft dit toe aan de onkosten Vrederust dat die minder zijn geworden daar er thans maar 4 en het vorigejaar 8 verpleegd werden.Het nadeelig saldo is afgenomen. De voorz. zegt dat er bezuinigd wordt maar bezuiniging mag niet zijn verwaar- loozing. Dhr Koopman merkt ook nog op dat de onkosten op de gebouwen ook minder zijn geworden. Spr hoopt dat B. en W. dit jaar wederom goed toe zullen kijken, even als dit jaar gebeurd is. Weth. Hage zegt dat er niets uitgegeven is dat niet noodig was. Dhr Vroegop hoopt dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Hij ziet geen keien aanwezig dat zou noodig zijn. Weth. Hage zegt dat er reeds voor ge werkt wordt omdat te krijgen want dat is noodig. Weth. Quakkelaar bevestigt dit, want die zouden wij hier noodig hebben. Met alg. st. wordt de rekening voorloo pig vastgesteld in ontvang op f89099.095 en in uitgaaf op f91000.56 alzoo een na deelig saldo var. f2591.405. Vervolgens komt aan de orde de goed keuring van de rekening van het Weezen Armbestuur. Bij monde van de commissie brengt weth. Quakkelaar verslag uit. De commissie verklaart de rekening in orde te hebben gevonden en adviseert tot goedkeuring. Dhr Vroegop vraagt of alles uitgegeven is naar billijkheid. Dhr Koopman antwoordt dat dit is ge beurd daar hij zelf de bedeeliug heeft gedaan. d itt LANDBOUW De stand der landbouwgewassen op 20 Au Het zonnige droge weer in Juli is roor h afrijpen van verschillende akkerbouwgewassen buite in gewoon gunstig geweest, terwijl ook de oogst, vo zoover deze beeft plaats gehad, in het meerende der gevallen goed is verloopen. Hoewel de verwachtingen ten aanzien van dejdi oogst der granen reeds hoog gesteld waren, zoo de opbrengst toch nog meegevallen het beschot zeer goed en de kwaliteit uitstekend. Uit zuidelijk Groningen worden van de rogge eerste dorschresultaten gemeld. Men heeft da. opbrengston verkregen van 50 u 60 H.L. per H. bij een hectoliter-gewicht varieerend van 72 tot 7-t K roi Is de korrelopbreugst der granen algemeen hoo de stroo-opbrengst zal door dezelfde oorzaak vo moedelijk geriuger zijn. Van de peulvruchten hebben de bruine boom den achterstand ten deele iu kunnen halen andere gewassen van deze groep zijn in stand ie teruggegaan. Vlas heeft een zeer goed beschot geleverd en ht kanariezaad belooft goedde andere handels] wassou geven echter eenigszins minder gunstige u komsten, hoewel de standcijfers nog tusschen goe en vrij goed gelegen zijn. Op de hooger gelegen en op de zwaardere grondt sterft het loof van de aardappelen vlug afop me vochthoudende bodems echter beloven vooral fabrieksaardappelen een zeer goed beschot. De suikerbieten hebben den achterstand, gevolT van het koude weer iu het voorjaar, nog niet gehei ingehaald in zuidelijk Groningen hebben ze bovet dien bier en daar te kampen met de tweede generat' van de bietenvlieg de stand is nochtans goed. Voor den grasgroei is het droge weer niet gunst geweestin verband met ligging en grondsoort looj de stand sterk uiteen. Ten gevolge van de lalt gevallen regens hebben de graslanden zich echn reeds weder ten deele horsteld. De at, ie Vt li< ltt SPORT Postduivenver. „De Zwaluw" Oud-Vossemee Wedvlucht van Pont St. Mauxse. M. v. d. Zande le. W. de Leeaw 2e, 5e. J. Th< lenaar 3e, 4e. Oude duiven M. v. d. Zande le, C. de Wit 2e, 3i BINNENLAND. Het veer over het Zijpe. Tu verband met het verbieden van het gebruike van de tramhavon te Zijpe door den veerman Maa waarover het Kamerlid de heer Krijger, reeds ee telegram tot den Minister van Waterstaat riebttt >o heeft thans de heer J. J. Wallien, lid der State 51 van Zeeland, de volgende vragen tot het college va m Ged. Staten gericht 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van de onhoudbaren toestand van het veer over het Zijp tengevolge van het optreden van de Rotterdamscii Tramwegmaatschappij 2. Is hun bekend, dat hierdoor niet allréen d reizigers (plm. 18.000 per jaar) ten zeerste geidupeer worden, maar dat ook tijdige medische on veterinair hulp ten zeerste vertraagd worden, wa^r o.a. ever tueole chirurgische en veterinaire hulp voor d aangrenzende eilanden langs dezen wegjboeten worde verkregen 3. Hebben Ged. Staten reeds maatregelen ge troffen om te bevorderen, dat deze Wantoestand te spoedigste worde beëindigd? 4. Indien het onder 3 bedoelde* alleen inhiel een aandringen bij de regeoring op een spoedi beëindigen van het, blijkens de publicatie in d nieuwsbladon. aan het Kamerlid Krijger toegezegd onderzoek, zijn Ged. Staten dan niet van meening dat indien de regeering niet snelhandelend optreedt er voor het provinciaal bestuur zelve alleszins redene: te over aauwezig zijn om zelf het initiatief te nemei tot het afdoend verbeteren van de verkeerstoestandei op bovenbedoeld veer? GEMENGD NIEUWS. 11

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4