Tweede Blad. VAN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1928. K GEMEENTERAAD. he k ge rlij l; ste wa is. di hu de ijk V ige va i e ST. ANNALAND, 28 Augustus 1928. Voorzitter burgemeester C. M. P. W. Hansseus, ecretaris de beer 1*'. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. De Dotuleo werden aangebonden tot een vol- eV 1 ode vergadering. rngekomen stukken Van Ged. Staten goedgekeurd wijziging be- rooting 1928. ld. betreffende de heidog en verordening aveo- en Kadegeldeu. Van den Minister van O., K. en W.f dat Ie kosten voor het M. O. vopr het bezoek an een leerliog nit deze gemeente aan de aa 1. B. S. bedragen 442.42. Van den Min. van Financiën dat aan de V. Waterl.mij. Xholen een bedrag van 20.000 ia toegekend voor aanleg drinkwater- eidingen, waarvan f 3240 voor deze gemeente! ledoeld als voorschot eo rente. Ben schrijven van Ged. St. betreffende inzen ding gemeenterekening 1927 en dat de begroo- liug 1929 moet worden ingezonden voor 1 Sep- va amber a.s. 1 e Van den Inspecteur der belasting te Zierikzee dat op het kohier 1927/'28 aan inkomsten is 136 aitgetrokken f 12011.61. ja' Van den Min. Binn. zaken en Landb. toege zonden het jaarverslag van het inlichtingeuboren van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat den raad ter inzage zal worden gegeven. Een schrijven van Ged. St. betrrffende meer dere toekenning van gelden voor electrifieatie der Noordgroep, tot een bedrag van totaal 1012000 zoodat ook deze gemeente bierbij is inbegrepen en waarschijnlijk reeds volgend jaar zal worden geëlectrificeerd. Alle voor kennisgeving aangenomen. Van de gezondheidscommissie dat de post reis- en verblijfkosten is verlaagd van f 500 op '300 en de post reiskosten secr. gebracht van 30 op f 10, soodat deze gemeeote zal moeten bijdragen f 138.81 (r. j. f 174.69). Gewijzigde 'beraming onlv. en oitg. werd daarna met alg, 'st. goedgekeurd. De heer Goedegebnnre meent, dat als zij boven deze raming mogen gaaD, men dan ook niets met deze verlaging zal opschieten. De voorzitter merkt op, dat men zich aan de begrooling zal moeten honden. Een verzoek van den Politiebond voor vak onderwijs, om subsidie, werd met alg. st. afge wezen. Het verslag der Waterleidingmij. zal voor de leden ter inzage worden gelegd. Beo verzoek der bouwondernemers Soetens e. a. om het onderhoud der nienwe straat voor reke ning der gemeente te nemen, werd op voorstel van B. en W. toegestaan, met de bepaling, dat palen eo lantaarns voor kosten der ondernemers zijn, doch verlichting en onderhood straten, voor rekening der gemeente. In verband met eeu schrijven van den Pen sioenraad, stellen B. en W. voor den pensioen grondslag voor veldwachter, havenmeester en ontvanger kadegelden, vast te stellen op f 1728, f 281 en f 250. Goedgekeurd. Aan K. Vos en H. van der Jagt, werd op verzoek een halfjaar ontheffiing hondenbelasting toegestaan. Eer> schrijven van het bestnnr der biz. school alhier, met verzoek voor 1 Dcc. a.*. op grond van art. 73 L.O.W. een 5e lokaal te willen bijbouwen, aangezien verschillende ooders be daar hebben tegen het houden van school op Zaterdagvoormiddag. 2e. vergrooting van het speelterrein 3e. bet bouwen van een nienw kolenhok, kosten (160, daar men bewaar heeft tegen het gemeenschappelijk gebruik van het bestaande 4e. het aanschaffen van vlag en stok, kosten f 10, daar men nu niet io de gelegenheid is, met nationale feestdagen, de driekleur nit te steken 5e. het aanschaffen van een schoolladder, kosten f 5, voor het weghangen van platen en kaarten. B. en W. hebben in verband met een en ander een bespreking gehouden met den Inspec teur. Deze meent dat de bestaande 4 lokalen elk ruimte bieden voor 53 kinderen, terwijl het beslnur daarnevens nog de beschikking beeft over de consistoriekamer. Gezien naar andere gemeenten in zijn Inspectie, is hier hen ideale toestand op onderwijs gebied. Hij acht hei bijbouwen van een 5e lokaal geenzins gewettigd, terwijl de indeeling op de Openbare school veel slechts is; de bisoudere school alhier verkeert in een gunstige toestand. Aangezien de wet Zijlstra alsnog niet in werking is, is ook het bijbouwen van een 5e lokaal van alle grond onlbloot, terwijl het geboortecijfer in dalende lijn is. Indien de speelplaats te klein is, kan men de kinderen hiervan bij gedeelten gebruik laten maken, terwijl de Wet geen lichaamlijke oefeningen voorschrijft. Alle grond ontbreekt tevens om de beschikkiog te hebben over een eigen kolenbergplaats, daar indertijd met de bestaande toestand geooegen is genomen. Ofschoon vlag en stok, benevens ladder niet tot schoolmenbelen kunnen worden gerekend, adviseerd bij den raad, deze in bruikleen af te staan, doch die dan ook ter beschikking te stellen voor de Openbare school. B. en W, stellen daarop voor op grond van het advies van den Inspecteur afwijzend op ge noemd schrijven te beschikken en alleen om hen ter wille te zijn aan te schaffen vlag en stok en ladder en ook dit voor de Openbare School aan te schaffen. Ben en ander zal dan in bruikleen worden afgestaan. De beer Heijboer meeDt dat zoolang het 7e leerjaar er niet is, een en ander niet noodzakelijk is, indien dit komt, zal uitbreiding dringend noodig wezen. De heer Goedegebuure merkt op dat als de gemeente san goeden wil is, gelijk ook de In spectie heeft opgemerkt inzake vlag enz. men ook best het 5e lokaal kan toestaan, daar het bij het 7e leerjaar toch zal gebouwd moeten worden. Hij aebt dit dringend noodig en teveoa ook de veigrooting van de speelplaats daar deze voor 206 leerlingen veel te klein is. Men kon veel beter van de openbare school een lokaal uemeo eo ook deze speelplaats nemen dan kan de kleine ter beschikking van hen komen daar ook het aantal kinderen minder is. Do Voorzitter acht een ander niet rechtvaardig, bij is voor gelijke monnikken, gelijke kappen, en nu zou het niet fair zijn, de openbare school in 3 lokalen 7 klassen te laten bergen. Indien dit op de bisoudere niet kan, mag meu dit ook niet van anderen vergen. Indien een öe lokaal moet worden gebouwd, zal dit ook gebeuren, intusschen is het bewijs geleverd, dat men niet overal kan op iDgaan, b.v. in Jali was een verzoek ingekomen tot hel verbarden en bestraten van het speelterrein, indien men dit had toegestaan, was dit gezien het verzoek om een 5e lokaal geld in het water gegooid. Spr. kan niet begrijpen waar men in Juli jl. het verzoek om een 5e lokaal had ingetrokken men nu weer met een dergelijk verzoek komt. Ook bevreemdt bet hem, dat gesproken wordt van uitbreiding der leerlingen, gezien dit aantal verminderd is van 210 op 206. Gezien dit aantal, komt men nog in lang niet op het aantal van 48 per klas, dat*de Wet toestaat. Indien men dit toestond zou men, gelijk ge vraagd is, ook geen gelden toe kunnen staan, maar alleen de lokalen in bruikleeu konoen afstaan Indien de Wet lichaamsoefeningen verplichtend stelde, dan zou men ook eerst recht hebben op eeo goede speelplaats. Ook het verzoek om een eigen kolenberg- plaats acht spr. te ver gaand terwijl bij slijtage het bestuur dit zelf moet betalen uit de toe gestane gelden uit de gemeentekas. Spr. is er niet voor, dat het Openbaar onderwijs in gedrang zal komen eo bet bizonder zal worden bevoordeeld, maar is voor recht en billijkheid, De heer Goedegebnure heeft andere gedachten van die bevoorrechting en zou de speelplaats en lokalen der Openbare school liever afstaan aan de bisoudere, dan was de kwestie spoedig opgelost. De voorzitter meent dat als men vandaag dit besluit en morgen weer wat anders, dit niet goed zou werkeu waar allee vreedzaam was opgelost, acht hij het verkeerd nu weer om een 5e lokaal te vragen. Wie weet als men dit toestaat, men later weer mee komt. Indien het werkelijk noodig is, zal het ook gegeven worden, doch dit is, daar de wet Zijlstra nog niet in werking is, voorloopig niet noodig. Spr. voelt veel voor het onderwijs, doch wit ook rekening honden met de gelden der gemeente. Door den Inspecteur is hem medegedeeld dat er genoeg scholen zijn met meer dan 48 leer- lingeu per lokaal, terwijl men hier uog ver beneden dit aantal blijft. De heer Goedegebuure acht het zooals het nu is geen toestand. Besloten werd met 6 tegen 1 st. die des heeren Goedegebnnre, afwijzend te beschikken op dit verzoek en alleen een vlag met stok en ladder aan te schaffeu voor beide scholen. De heer Heijboer motiveerde zijn stem, met de bepaling dat bij indiening van het 7e leer jaar hij voor toestaan is. De gemeeulerekening dienst 1927 werd voor loopig vastgesteld op eeD bedrag van ontv. van f 63769.13, nitg. f 58310.825, goed slot f 5458.305. Die van het Weeeen-Armbestuur io ontv. f 10466.62, uitg. f 5840.555, goed slot f 626.065. De bezoldiging voor den ontv. der haven en kadegelden werd vastgesteld op 10 en 5 °/0. De voorzitter merkte op, dat het salaris vau den ontv. der kadegelden ofschoon het salaris met 2 vermindert, toch f 40 zal stijgen dat de administratie dezelfde blijft, doch alleen hooger bedragen zullen worden geïnd. Tevens deelt hij ook oog mede dat door den ontv. f 22 moet worden betaald, voor gegevens te ontvangen van de fairbaukwegere. De heer Heijboer merkt op dat bet wenschelijk was dat garaulie zon worden gesteld. De voorzitter merkt op dat voor de benoeming eerst een instructie zal worden vastgesteld. Dat de 10% van den havenmeester zijn ge handhaafd, meent spr. alleszins billijk, daar diens verantwoording groot is en dikwijls des avonds en 's nachts beschikbaar moet wezeo, terwij) het salaris slechts f70 hooger zal worden dan Ilmer heeft genoten. De begrooting 1928 werd met een post van f81 meerdere uitgaven brandweer en telefoon kosten gewijzigd. Nadat de voorzitter den raad had kennis gegeven, dat de straatmest was verkocht voor de som van f120 werd de vergadering gesloten. POORTVLIET, 28 Augustus 1928. Voorzitter wethouder E. van der Slikke. Secretaris de heer P. W. Blaas. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van den heer A. J. Platteeuw dat hij zijn benoeming als hoofd der open bare lagere school, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, aan neemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komen de aangehouden verzoeken van Hage en Lindhout, benevens een nieuw ingekomen verzoek van Van der Klooster. Zij doen geen opgave van kosten, maar vragen volgens de wet 2 cent per K.M. B. en W. hadden gedacht het aan de prudenlie van den raad over te laten wat er gedaan moet worden. Zij hadden eerst gedacht om voor te stellen te betalen de Kilometers die boven de 4 K.M. waren, maar dat is niet steekhoudend volgens de wet. De heer Van Westen is er voor te geven wat zij vragen; het is volgens de wet, dat de menschen vergoed worden voor de on kosten, en spr. vindt, daar het wet is, het aan die menschen niet te onttrekken, en ook als men ziet wat men moet betalen voor die naar de H. B. S. gaan en dat zijn kinderen van gegoede menschen. Deze menschen kunnen het minder goed doen. Spr. is er dan ook voor hierover niet langer te redetwisten, maar te geven volgens de wet; daar hebben zij recht op. De voorzitter antwoordt, dat er kosten op moesten gegeven worden. De heer Van Westen meent, dat er toch vergoeding moet worden gegeven, en waar dat nu voor is: voor schoeisel of dat zij de kinderen een fiets willen geven, doet er niet toe, zij hebben er recht op. Wethouder Krijger zegt, dat de kosten nogal hoog zijn: 2 cent per K.M. Spr. had gedacht om voor te stellen de helft te geven, dan zon dat zijn per jaar f 18 per kind en nu is het f36. Spr. heeft gelezen van ge meenten waar maar f 12 50 vergoed wordt. Nu was er verandering gekomen om dan te betalen de Kilometers die het meer zijn, maar dat is uitgesloten, want dat kan niet volgens de wet en dat is te weinig, want dat zou maar 4 cent per dag zijn. Daarom had spr. gedacht I cent per K.M. Want spr. weet wel, als het niet wordt toegestaan en zij gaan in hooger beroep, de gemeente toch moet betalen. De heer Carels zegt: de vergoeding is volgens een ministerieele beschikking; dat moet betaald worden. De voorzitter zegt, dat zij dan maar in hooger beroep moeten gaan. De heer Carels vindt, dat men toch riet voor een ministerieele beschikkingin hooger beroep moet gaan. Nu weet spr. niet of 2 cent per K.M. maximum is. Weihouder Krijger zegt nog niet gehoord te hebben of er in hooger beroep zijn gegaan, maar spr. vindt dat het groote kosten zijn. Er zijn nu 10 kinderen, zoodat dat dan zal kosten f360, en daarom wil spr. probeeren om het te brengen opl cent per K.M., want er komen er natuurlijk meer. De voorzitter antwoordt, dat er andere gemeenten zijn, die dat ook hebben gedaan, want in Schore is het ook minder dan de wet zegt. De heer Vogelaar vraagt, of dit ook goed gekeurd is door Ged. Staten. De voorzitter bevestigt dit. De heer Vogelaar heeft gehoord, van een onderwijzer in Utrecht, dat zij daar maar gaven de kilometers,die het meer was dan 4. De heer Elenbaas zou voor willen stellen om te vragen of zij met 1 cent per K.M. genoegen nemen, dan krijgt b.v. Lindhout voor zijn kinderen f 90. Nu zijn er nog maar 10 kinderen, maar er komen er meer. Spr. zou dit willen doen om een proef Ie nemen. En wat betreft dat de een niet ontvangt al is er een klein verschil en de ander wil dat is een uitvloeisel van de wet. Spr. is er niet voor het hoogste toe te kennen, maar het zoo te beproeven, want de kin deren moeten toch dezelfde reis maken en de moeite wordt dan nu betaald. De heer Van Westen maakt er een voor stel van om de volle vergoeding toe te kennen, n.1. 2 cent per K.M. De heer Elenbaas handhaaft zijn voorstel wat betreft het vragen of zij genoegen nemen met 1 cent per K.M. De heer Carels vindt dit voorstel niet goed, want als ze de discussies uit den raad vernemen, nemen ze er natuurlijk geen genoegen mee. De heer Elenbaas trekt zijn voorstel in. Wethouder Krijger heeft ook een voorstel en wel om 1 cent per K.M. te geven. Daar het voorstel van den heer Van Westen het verst strekkendst is, komt het eerst in stemming. Het wordt verworpen met 3 tegen 4 stemmen, vóór de heeren Hage, Van Westen en Carels. Het voorstel Krijger, in stemming gebracht wordt, aan genomen met 4 tegen 3 stemmen, vóór de heeren Vogelaar, Elenbaas, Krijger en Van der Slikke. De betaling van deze vergoeding gaat in 1 September '1928. Benoemd wordt tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim in de vaca ture van dhr De Maagd, dhr A. J. Platteeuw met 5 st. 2 st. waren er uitgebracht op dhr L. Blaas. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in dezelfde vacature dhr A. J. Platteeuw met 6 st. 1 stem was uitgebracht op dhr M. L. Quist. Thans komt aan de orde voorloopige vaststelling van de rekening der gemeente over 1927. Bij monde van dhr Carels brengt de com missie verslag uit. De vorige jaren was er een verschil van f800 dat niet opgehelderd is geworden, thans was er weder een ver schil van f 435, maar door de deskundige toelichting van dhr Blaas werd het verschil voldoende opgelost. De commissie adviseert dan ook om de rekening voorloopig vast te stellen in ont vang op f 48954.515 en in uitgaaf op f42184.93 alzoo een batig saldo van f6769.595. Onder dit saldo zit nog een slordige f 1000 als bijdrage voor de kosten H.B.S. maar doordat deze te laat was in gekomen kon die niet worden betaald. De commissie heeft reeds in de vergade ring haar dank betuigt aan dhr Blaas voor zijn goede toelichtingen, maar doet dit ook in de openbare raad, want dhr Blaas heeft de achting van de commissie want de vra gen die over enkele posten rezen heeft hij voldoende beantwoordt. Thans komt aan de orde de goedkeuring van de rekening van het Alg. Armbestuur over 1927. Dhr Carels brengt eveneens bij monde van de commissie rapport uit. Spr komt weer op het zelfde punt als het vorige jaar over de onwettige daad volgens art. 24 der Gemeentewet, daarin staat dat de bestuurs leden niet mogen tegenwoordig zijn wan neer de rekening wordt behandeld. Nu zijn twee leden een halve meter met hun stoel achteruitgegaan, maar zij mogen niet aanwezig zijn evenals u mijnheer de voorz. U hebt het vorige jaar gezegd de plaats toch niet te verlaten, maar spr. houdt zich aan de woorden van de wet. Spr. is nog niet bij Ged. Staten geweest en zal dit ook niet doen want hij wil niet meer werk op zijn hals halen dan hij reeds heeft, maar hij wil niet den naam dragen van dwarskijker, en al noemen, zij hem op de straat het geweten van het Dag. Bestnur hij houdt zich aan de bewoordingen van de wet. Want wat is de bedoeling van art. 24? Dat de leden van het Alg. Armb. als zij tegenwoordig zijn de ar.dere leden zouden kunnen beïnvloeden en daarom is het ook strikt noodzakelijk dat alle drie leden weg gaan, want nu is het een ongezonde toe stand, dat zooals het thans figeert. En al zegt de voorz. nu ik ben en ik blijf, spr zal er altijd wat van zeggen want het is een onwerkelijke toestand, maar spr wil geen spaak in het wiel steken en daarom adviseert de commissie dan ook om de rekening goed te keuren, al blijft het onwettig. De voorzitter merkt op dat hy thans is voorzitter van den raad en hier dus niet is als voorzitter van het alg. armbestuur. Dhr Carels zegt u bent toch niet deel baar, dat de eene helft voorzitter is van den raad en de andere voorzitter van het armbestuur. De voorz. antwoordt dat hij op zijn standpunt blijft dat hij niet weg behoeft te gaan. Dhr Carels vraagt of dit bewezen kan worden door een besluit van Ged. Staten of als er een beschikking van den Minister in dat opzicht is zou hij er niets van zeggen. De voorz. blijft bij zijn standpunt. Dhr Carels houdt zich echter aan art. 24 der Gemeentewet. Ook wil de commissie nog ingelicht worden over het betalen van de premies van de hofstede Dorpzicbt. De verzekerde bedragen zijn f 16830 en f 15570 en nu heeft de commissie in de vergadering gevraagd welke van het huis en welke van de schuur is en de voorz. heeft beloofd het bij de behandeling te zeggen. De voorz. zegt vergeten te hebben om de polissen te vragen maar zegt toe deze de eerstvolgende vergaderingen mede te zullen brengen. De commissie stelt voor om de goed keuring aan te houden tot volgende eerst volgende vergadering, waartoe met alg. st. besloten wordt. Aangeboden wordt de begrooting voor 1929. In ontvang en uitgaaf op f49508.39. De voorz. benoemt tot leden tot het nazien de heeren Carels, Elenbaas, Van Westen, Vogelaar en Hage. Dhr Carels hoorde de voorz. nog spreken van eenige wijzigingen, als dat zoo is zou spreker nu niet eens hel geweten maar het geheugen van het Dag. bestuur willen zijn. Bij de behandeling van de begrooting van 1928 had de heer Elenbaas de op merking gemaakt dat de legesgelden zoo zien en toen zag hij dat de post dezelfde was als hel vorig jaar. Spr. vraagt of hij nu werkelijk het geheugen moet zijn? Wethouder Krijger merkt op dat hier over kan gesproken worden bij de behan deling van de begrooting. De heer Carels vraagt of al of niet te wijzigen Wethouder Krijger vindt dat er niet in gewijzigd behoeft te worden. De heer Elenbaas vindt de leges veel te hoog, wanneer men b v. even de legger

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3