PUROL Het Kind. Oenken aan 3 dingen: Autobusdienst Bergen op Zoom—Putte. De tram en schoolgaande kinderen. Een gelukkig verliezer. zijn er 2 plaateea bezet en wanneer er dan iemand tusschen aardappels moet laden kan dit niet. De heer Bolier ?indt dat het niet gaat de één nit te schakelen en den ander toe te staan. De heer Keur merkt op het is verbieden en ontheffing geven. Wethoader Kleppe vraagt of die dan niet naast elkaar kunnen leggeD. De heer Keur zegt dat het hier gemakkelijker is te regelen dan in de praktijk. Bij stemming over dit voorstel staken de stemmen. Vóór de voorzitter, de heeren De Graaff en Keur, zoodat het aangehouden wordt tot de volgende vergadering. Thans komt aan de orde voorloopig vaststel ling van de gemeenterekening over 1927. Bij monde van den heer Keijzer wordt er verslag uitgebracht van de commissie die de rekening heeft nagezien. Deze verklaart dat de rekenings in orde is bevonden en adviseert tot voorloopige vaststelling. Met alg. st. wordt de rekening voorloopig vastgesteld eo wel voor den gewonen dienst in ontvang op f 45722.205 en in uitgaaf op f 44979.305, alzoo een batig saldo van t 742.09 en voor den kapitaaldienst in ontvang op f 10250 en in uitgaaf op f 8836.40, alzoo een batig saldo van f 1413.60. Vervolgens wordt aangeboden de begrooting voor 1929 in ontvang eo oitgaaf op f 39208.14. De voorzitter benoemt tot nazien de heeren J. Keijzer, D. Rijstenbil en J. Bolier. Met alg. stemmeu wordt besloten opnienw vrijstelling te vragen voor het onderwijs in lichamelijke oefeniog. De voorzitter deelt mede dat vanaf 1 Sep tember de jaarwedde van den heer 1. D. C. Duijnhouwer wordt gebracht op f 1656. Hierna sluiting. Muggebeten en Huidjeuk BUITENLAND. Wat is het in de internationale politiek toch moeilijk om elkander te leeron vertrouwen. Zoo zal binnen eenige dagen het Pact van Kellog te Parijs worden geteekend, een verdrag dat het begin zou kunnen ziju om den oorlog onmogelijk te maken. Doch als men den geest van wantrouwen ziet, die er niet tegenstaande bij de onderteekenaars heerscht, dan geeft dit toch een gevoel van onbehagelijkheid, omdat bij een dergelijke geestesgesteldheid men zich wel moet afvragen wat er op zoo'n wyze moet komen van een vredesidoe. De Franschen toonen zich wel een beetje teleur gesteld, dat de Amerikauen doen uitkomen alsof alleen zij de totstandbrengers zijn van dit Pact, terwijl toch Briand eigenlijk de vader van deze ge dachte was. De Frauschen zijn tevens geprikkeld door het feit, dat, hoewel de onderteekeniug te Parijs plaats zal vinden, Amerika de uitnoodigiug om dit Pact te onderieekenen, zonder tusschenkomst van Frankrijk wenscht te ontvangen. Men ziet, ondanks de groote waarde van dil werk, toch onderling wantrouwen. En bleef hol daar maar bij. Dooh, Italië, dat ook tot de onderteekenaars behoort, demonstreert duidelijk dat het niet erg met Frankrijk op heeft; Mussolini komt zelf niet naar Parijs, doch de llaliaan- sche gezant te Parijs zal het Pact namens de ltaliaan- sche regeering onderteekenen, hoewel er andere regeeringen zijn, die een gevolmachtigde zenden. Het wantrouwen tegenover elkander uit zich nog op andere wijze. Amerika is wantrouwig geworden omdat Engeland en Frankrijk een vlootovereenkomst hebben gesloten. Men ziet er in Amerika een on vriendelijkheid in, die tegen dat land zou kunnen zijn gericht. Hot spreekt vanzei! dal dit wantrouwen, waarvan de Amerikaansche pers zich ook heeft bediend om critiek uit te oefeuen, in Engeland en Frankrijk niet prettig gevonden wordt. Immers, zoo de overeenkomst gesloten is met het doel dat de Amerikanen onder stellen, dan is hel niet proltig dat men in de kaart wordt gezien. Liggen aan de overeenkomst andere gronden ten oorzaak, zooals de Engelschen zeggen, dan prikkelen de Amerikaansche veronderstellingen ovenzeer. De Fransche couranten wijzen er op, dat men wil werken voor den vrede, doch de argwaan ia zoo groot, dat op die wijze alle pogingen zullen blijken vruchte loos te zya. Ondanks de pogingen, aangewend om Polen en Littauen t verzoenen, hebbon er aan de grens weer gebeurtenissen plaats gevouden, die een ver scherping van den toestand met zich zullen brengen. Poolsche soldaten hobben eenige malen een Littausche grenswacht beschotentoen de Littauers versterking kregen, trokken de Poolsche soldaten terug, echter niet dan nadat ze een grenspaal hadden getrokken on deze eeu eind op Littausch grondgebied hadden geworpen. FEUILLETON. X. Te Veuetië voeren zij met hun drieën, op zekeren verrukkelijken avond, in een goudel, op korten afstand voorbij de stad. Etnma's baud rustte in Alberl's arm. Een menigte andere gondels voeren hen voorbij, nu eens op korteren, dan weder op verderen afstand. Een er van schoot beo rakelings voorbij; er zaten een paar donkere gestalteo in; het was echter onmogelijk eenig spoor van hnn gezichten te ontdekken. „Wat deert o, Emma?* vroeg Albert. Zij zweeg. „Gij siddert?" „Ja, ik sidderde.* Meu kou het aan haar spraak merken. „Geef mij uw hand terug.Maar zij bleef onbewegelijk. „Emma,* vroeg hij opnieuw, „wat deert u?* „Niets,* antwoordde zij, eo hij vroeg haar niet verder. Terwijl zij stil uaast Albert io den goudel zat, en die audere gondel haar voorbij schoot, had zij een der in bet zwart gehulde gestalteo terstond herkend. Zij had haar vader, Alber', Therese, alles 1. Persil in koud water oplossen; 2. Het waschgoed in dat koude sop doen 3. Het waschgoed gedurende een kwartier eenmaal koken 1 Zoo. Dames geschiedt het was» schen op de juiste manier! Indien Gij dan nog grondig naspoelt, eerst in goed warm vervolgens in koud water, is Uw waschgoed zoo welrie» kcnd en helder wit als Gij nimmer beter zoudt kunnen verlangen. Gebruikt echter uitsluitend Zelfwerkend Waschmiddel, zonder eenige toevoeging van zeep of zeeppoeder; want alleen dan bereikt Gij een volmaakt succes en wascht Gij inderdaad op z'n voordeeligst Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch"b/d. Eenige Imp.: E. Oster- mann Co. Amsterdam. Fabrikante Henkei Cie., A. G., Düsseldorf. Dat op internationaal politiek terrein Engeland en Frnnkryk dikke vrinden zyu, blijkt ook uit de houding die Engeland aanneemt ten opzichte van Duitschlanda wenschen omtrent ontruiming van het bezette gebied. Engeland heeft zich vroeger wel uitgelaten dat het niet hechtte aan een zoo lang durende bezetting. Na wil de Duilsche regeering over die ontruiming gaan spreken en wel in dien zin dal het geheele bezette gebied wordt ontruimd, zonder dat hiervoor eenigerlei tegemoetkoming zal plaats vinden. Van Eugelsche, Fransche en Belgische zyde komt men hiertegen op. Wel zou over die ontruiming te praten zijn als Duitschland instemt met een door- loopende controle in het Rijuland en een overeen komst met Polen zou willen aangaan, zoodat de Oostgrenzen ongewijzigd zullen blijven. Begrijpelijk dat men in Daiischland hier niet aan wil. Immers, om zich voor altijd onder voogdij te moeten stellen van vreemden in eigen land is iets dat geen enkele staat zou toelaten. Bovendien hoopt Duitschland nog steeds zijn grenzen in het Oosten te kunnen verbeteren, en wel voornamelijk wat den corridor van Danlzig betreft, dat zyn gebied leelyk in tweeën snydt. In Duilsche socialistische kringen is heel wat be weging ontslaan doordat de socialistische ministers op aandringen van president v. Hindenburg dtn bouw van een kruiser, onder een vorige regcering toegestaan, afwerken. Er is heel wat geschrijf over geweest, daar men van meening is dat hier de so cialisten dienden op te komen tegen uitbreiding van een vloot die men niet noodig acht. De betrokken ministers hebben te verstaan gegeven, dat zy alleen ter wille van het voortbestaan der coalitie hebben toegestemd. In Griekenland zal men Venizelos wel weer aan het bewind houden. De verkiezingen hebben een groote meerderheid voor dezen bewindsman gebracht. In Albanië schijnt het nog maar een kwestie van eeuigen tijd te zijn en dit land is weer een koninkrijk. Italië schijnt er zich voor in te spar.nen dat de huidige President, die thans candidaat voor het koningschap is, als zoodanig wordt gekroond. Ietwat eigenaardig doei het gerucht aau dat de Prins van Wied, die in 1914 koning was, zich tegen de uitroeping van eeD nieuwen koning zou verzetten, want in Albanië zal men zich weinig aantrekken van den vorigen vorst. ONDERWIJS. Oad-Vo6semeer. Door deD heer G. M. vau deD Ende is tegeu 1 Dec. a.s. ootslag verzocht als hoofd van de O. L. S. alhier. kuuueu verlaten, om maar den donkereu gondel na te zweven, dengeoe, dien zij daarin herkend had, te zien, en in zee te zinken. De tranen -drongen haar onophoudelijk in de oogeu; en toen Albert sprak, kwam zijn stem haar zoo onver- dragelijk voor, dat zij wel in het water had willen springen, om maar niets meer van hem te zien of te hooren. Eo naar een andere stem luisterende, vau welke zij nooit iets had geweten, die uit baar zelf tot haar sprak, hoorde zij van een toekomst, waaraan zij nimmer bad gedacht, van een ver leden, dat haar noo:t duidelijk was geweest. Voor de eerste maal kwam het denkbeeld in haar op, dat zij een eigen wil kon hebben, eo de auderen dwingen hem als datgene te erkennen, dat zij alleeu wilde volgeo. Zoo dacht Emma. Men legde aan den oever aau. Albert bood haar de hand, maar zij was reeds zonder zijn hulp de steenen trappen op gesprongen. Hij bood haar den arm; zij nam dien, maar dacht: „Gij doet het, omdat gij moet) zou het mogelijk wezen, dat gij het eens niet meer behoefdet te doen?* Onder zulke gedachten sliep zij in. Maar zon derling; wat baar in den gondel klaar en helder Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Moerdijk is benoemd mej. T. Stelwagen alhier. St. Maartensdijk, 23 Aug. 1928. Te Amster dam slaagde voor de akte M. O. Gymnastiek de heer N. J. Zeedijk Martszn., geboren alhier. BINNENLAND. Van Ged. Staten van Noord-Brabant ontvangen wij onderstaand bericht. Ter voorkoming van teleorstelling en ongemak wordt het publiek verwittigd, dat de verkeers controleafin Noord-Brabant zal blijven doorgaan met aan P. Liefbroer, autobusondernemer te Bergen op Zoom de uitoefening van zijn aatobns- dienst van Bergen op Zoom naar Potte te be letten, op grond dat die ondernemer in strijd met de hem door Gedepnteerde Staten opgelegde vergunningsvoorwaarde zijn dienst exploiteert naar eene dienstregeling, welke door dat College niet is goedgekenrd. TH0LEN, 24 Augustus 1928. De vorige week werd de veerknecht J. M. Schot alhier opgelicht door een tweetal kippen- kooplui, gebr. H. van Rncpben. Zij hadden namelijk aan zijn vronw 12 hoentjes verkocht, voorgevende dat hij daartoe opdracht had gegeven. Schot wist evenwel nergens van en het bleek ook dat zij voor hoentjes haantjes geleverd hadden. De politie alhier werd met het feit in kennis gesteld, die de gebr. H. wist op te sporen en voor den heer Burgemeester alhier te leiden. Na opgemaakt proces-verbaal werden zij weder op vrije voeten gesteld. We meeuen in het belang van ouders, die kinderen naar een der inrichtingen van onderwijs te Bergen op Zoom sturen, dezen er opmerkzaam op te moeten maken, dat voor die kinderen er schoolabonnementen verkrijgbaar zijn voor het vervoer per tram. De prijs is zéér laag. Voor een 3-maandelijks abonnement is de prijs f 12. voor een 6-maands f 22.80 en voor een jaar abonnement f 36.waarbij dan een waarborg som van f 5.dient gestort te worden. Belanghebbenden zien dus, dat bij het nemen van een jaarabonnement de kosten 70 cent per week bedragen, dat wordt dus per dag 12 cent ongeveer per retour. Het is nog niet zoo lang geleden, dat we hier een uitbreker gehad hebben, die, door de politie in hechtenis genomen, dra zijn vrijheid weder genoot, dank zij de minder solide con structie van de cel in het politiebureau. Dit gaat du verbetereu. Het nieuwe politie bureau is nagenoeg gereed en bevat beneden twee cellen, die door een muur vaD elkander ziju gescheiden. Een der cellen is ingericht voor neD, die om eeu of ander delict in verzekering dienen te worden gesteld. De aodere cel dient voor hen, die b.v. wegens dronkenschap zouden dienen te worden opgeborgen. Voorts is de bouw van het politiebureau zoo danig dat, indien de in verzekering gestelde eventueel zou moeten worden verhoord, deze binnendoor het politiebureau kan bereiken, zoodat vervoer langs de straat niet meer noodig is. Het spreekt vanzelf, dat de cellen zoodanig zijn dat voor uitbreken geen gevaar bestaat. Het politiebureau zelf is bij 3 meter groot, terwijl de bovenverdieping van het gebouw is ingericht als woning voor den gemeente-veldwacQter. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, denkt het fanfaregezelschap „Coucordia" a.s. Vrijdag een concert op de kiosk op de markt te geven. De heer G. Bolier Gz., geboren te Scher- penisse, thans nog waterbouwkundig ambteuaar oij de waterkeering van het Calamiteuse Water schap Bruinisse, heeft na 42 jaren dienst als zoodanig, thans tegen 15 Maart a.s. ontslag verzocht, wat hem op de meest eervolle wijze is verleend, Voor het aanbrengen van een remmings- werk aan de brug is slechts door één inschrijver ingeschreven, en wel door dhr. M. van Dniveodijk voor f 625.Dezen werd het werk geguud. De brugwerken. De firma Baaij Zonen, de oesterkweekster, treft het maar niet. Ondervoud ze het vorige jaar een groote schade, doordat door de bragwerken ze zoowat het geheele seizoen haar bedrijf niet kou uitoefenen door de in uitvoering zijode werken, thans schijnt zij weder het slachtoffer te zullen worden, doordat de grond door dea zwaren last van den nieuwen weg de beschoeiing van den was geweest, vervloeide meer en meer den anderen morgen, en toen zij des avonds weder aan de zijde van haar verloofde over het verlichte Marcusplein door het gedrang van vreemde menschen ging, gevoelde zij sich aan zijn zijde veilig, en her innerde zich fianw de zonderlinge gedachten in den afgeloopen nacht, de gedachtep, die zij eens had gehad. Gisteren noemde zij eens. Zij verheugde zich op Rome en op haar broeder. Albert had eerst zonderlinge vermoedens omtrent het voorval, doch de zaak vervolgens dus uitgelegd, dat Earna zoo naar Therese verlangde, van wie zij dikwijls sprak. In het eerste oogenblik trof het energische „niets 1* hem bijzonderdaarna geloofde hij zich bedrogen te hebben. Zij was den volgenden dag weder zoo geheel de oude geweest, dat eene woord moest dan maar onverklaarbaar blijven; hij vergat het. Te Florence werkte de nabijheid van Rome reeds tooverachtig op de reizigers; men kortte den tijd zooveel men kon, en toen de laatste schoone dagen van bel jaar volgden, was men te Rome aangekomen en had er de fraaiste apartementen betrokken, die te bekomen waren. Alberl's genot begon hier eerst recht. Hij keüde boezem wegdrnkf, zoodat de boezem, die volgenI week in gebruik diende genomen te wordf p onbruikbaar is. Men is thans drnk bezig om te trachten v id betering in den voor fa. Baaij ongewenschi &g« toestand te brengeD, een verbetering die, zoo men ons van deskundige zijde verzekert, afdoet zal zijn. Over een breedte van 5 6 meter wo d de grond uitgegraven tot den vasten grondajp en de nitgraving aangevuld met zand en po cb zoodat bet envel zich niet meer zal voordo Wij hopen voor de firma Baaij, datdesam werking tusschen de uitvoerders van dit werk de directie zoodanig zal zijü, dat zij geen nadeel ei( gevolgen behoeft te hebben van den ontstai sla toestand, en de verzending op den gewonen ig zal kannen beginnen. De firma heeft vorig j og reeds genoeg narigheid ondervonden. Wat betreft de verdere werkeD, deze langzaam voort. Men wacht nog op één biudingsplaat, is deze aangekomen, dan kan o >rd doorgaan met de bekisting afgieten, daarna orde brengen van het trottoir langs den toegac weg over het landhoofd, waarna de mastiekl ist wordt aangebracht. Is dat afgewerkt, dan >g| worden doorgegaan met de bestraling over landhoofden. Intusechen is men bezig met aanbrengen van de contrarails op de brug, werk dat nog eenige dagen zal vorderen, waa de aannemer Du Burck verder kan gaan met bevestigen van het brugdek. Het ijzerwerk is voor de tweede maal gemei j en heden begint meD met de eerste deklaag e te brengen, waarna nog twee lagen moeten wor geverfd. De kleur wordt groen. ST. ANNALAND. In een arbeidersgezin 13 kinderen alhier, is by drie daarvan Dip! ritis geconstateerd. Door de Steenkolenvereeoiging „Ons lang" alhier werd op 17 dezer aanbesteed lossen en het vervoer van 132 ton stukko 56 ton eierkolen, 14 ton anthraciet en 5 smeenootjes. Voor het lossen was ingeschreven door J. G f 5.98, C. Goedegebnure f 5.45. Voor het vervoer door: Jobs. Scherpen f 8.50, D. Doijzer f 7.50, P. Heijboer f 5 alles per 100 hectoliter. Gegand aan de laagste inschrijvers. ST. MAARTENSDIJK. In plaats van Zr. Melle, die met ingang van 1 September a.s aangesteld als directrice van een herstellingsc te Zandvoort, is Zr. Vellekoop, geboren te Ho t dorp, Haarlemmermeer, benoemd tot wijk pleegster van de Groene Kruisvereeniging alt Er is hier een comité gevormd dat verjaardag van H. M. de Koningin door houden van een Volksfeest zal vieren. W scbijolijk zal de G. V. „Olympia" uit Thi dien dag eeo tarndemoostratie geven. ST. PHILIPSLAND. Het nienwe hoofd Chr. school, de heer Hoogweg, te AnnaJaci polder is benoemd tot ontvanger-griffier van waterschap Rumoirt. Tot dijkgraaf van den Henriëtte-polder al is benoemd de heer J. A. Stols Jr., in de p van den heer J. A. Stols Sr., die niet mee aanmerking wenschte te komen; de heer Bendegom werd tot plaatsvervangend dij kg herbenoemd. D D esl GEMENGD NIEUWS. Diosdag heeft de effectenhandelaar J. R. den Westersingel te Rotterdam aaugifte ge op het politiebureau aan de Groote Paan wens dat hij een pakje, inhoudende f 22,000 aan eff had verloren. De heer R. was de Blaak gefietst en door de verkeersdrukte had hij w acht geslagen op het pakje, dat aan zijn hing. Op het Calandplein echter bemerkl plotseling tot zijn schrik dat het pakje weg Woensdag kreeg de heer R. bericht, dat z Roye uit de Gouvernestraat het pakje met kostbaren inbond had gevonden. Dit ie de tweede keer dat de heer R belangrijk bedrag verliest en het terug 1 Voor den oorlog was de heer R. met een bankbiljetten, welke bij van de Nederlar Bank had gehaald, naar het oude postki aan de Blaak gegaan en vandaar had hij naar een bankinstelling in de binnenstad bej Toen bij daar in de rij stond te wachten bec hij dat hij zijn pakje bankbiljetten bij het op het postkantoor had laten liggen. Onmid keerde de heer R. terug, maar hel pakje wa dwenen. Er werd aangifte gedaan; de heer I naar hnis en daar verraste zijn dienstbod» met de vraag: „Meneer, hebt u op het postk een pakje verloren?" Op de vraag van de ieder huis, eiken steen, om zoo te zeggen. I broeder, die bij bun komst opgetogen van v was, wees hon al het nienw bijgekomene. ontlook, als het ware, in de nieowe were haar omringde; zij was ook ouvermoeib zonder het te vermoeden, weldra het mia< van een kring der beminnelijkste lieden, zonder zorg, en slechts trachtende ook 1 ringste schoooe recht te genieten. Dit duurde van den morgen tot den Niets werd onbezocht gelateo in de stad t omstreken. Dos verliep de winter, die boiten zacht was geweest. Op zekeren avond w op een soirée bij een Fransche familie, op bepaalde dagen voor de groote wereld was. Plotseling zag Hendrik zijn znster menigte naar hem toe komen en naast he nemen. Hij had een stil plekje opgezoch dat iu zijn aard lag. Emma drukte zich t aan hem, en legde haar hand in de zijne; ijskoud. Zy leunde haar hoofd op zijG t en keek naar den grond, maar sprak gee (Wordt ver?

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2