IERSEKSCHE Eü THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Uw Haar fi.nmuerkte Zenuwen No. 2864 Vrijdag 24 Augustus 1988. Zes en veertigste jaargang Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. ET, Zo Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond. Prijs per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 4- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/, c t Grootte der letters naar plaatsruimte. Bi] abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. OP DE KREEFTENVANGST. Reeds herhaalde malen was ons eens gevraagd om mee te gaan ter kreeften vangst, een tak van visscherij, die voor Zeeland als een der jongste kan worden beschouwd. Immers, van voldoende be kendheid is dat vroeger de kreeft in de Oosterschelde niet voorkwam, doch door jntsnapping van kreeften uit een der oes- erputten, schijnen de dieren door aan wezigheid vansteenglooïngeneen voldoende jelegenheid te hebben gevonden om voort te telen en met het toenemen van het aantal kreeften, werd ook de lust om te leelen in de winsten die de vangst van dit zoo kostbare dier afwerpt, grooter. En wordt men door een goeden markt prijs aangemoedigd om ter vangst te gaan, eoo overvloedig komt nu de kreeft dan al iveer niet voor om te kunnen spreken van ;en goudmijn, hoewel dê prijs per Kilogram nu weer zoodanig is dat ze niet op ieders lafel voorkomt en het eten van een kreeften sla een luxe is, die niet ieder zich kan ver- norloven. Doch we zouden ter kreeftenvangst gaan, waartoe dhr. Bogert ons had uitgenoodigd. Zoo brak dan een mooien Augustusochtend san, die ons vroeg uit de veeren deed kruipen en toen we om zeven uur aan de naven kwamen lag de TH 13 reeds zeilklaar mei aan boord als schipper A. Bogert en 'e knecht P. Bout. Het water liep van eb, er stond een tleine koelte en al spoedig lag de TH '13 sen einde het Gat uit voor anker en de nemanning beslaande uit drie personen jing in de roeiboot ter vangst op kreeften. En zit men zelf gezellig een kreeftje te ten, dan kan men toch zoo maar moeilijk nagaan wat komt te kijken vooraleer zoo'n ier op je tafel komt. Ten eerste zijn er een massa kreeften- lorven voor noodig, die als voorwerp dienen im de kreeft te verschalken. Dan daarbij le reepen, waaraan de korven verbonden ;ijn, het aas en wat dan ook nog een uit- ;ave beteekent, de pacht van het terrein vaarop naar kreeft mag worden geviscbt. Maar we gingen ter vangst. En dat viel liet mee. Het bleek al spoedig dat door :"'len sterken stroom de eerste reep al danig "B'floor elkander was geraakt, hetgeen nu niet verge- LAND- EN TUINBOUW. »ent 'Pol e dl ite lfld( iet werk van de visschers 87 iAI 1 IIJI 322 Th VI rooit itact. nakkelijkte. Doch onze visscherslui laten iet hoofd niet spoedig hangen, er werd ;edregd en weldra kon men beginnen met isn boord halen van de korven, in de stille toop dat een ruime vangst de belooning oude zijn van eeri gestagen zwaren arbeid. En werkelijk de vangst was ruim, althans is men rekent het legioen krabben dat .elke korf bevolkte. Wat kan visscherij toch Afeleurstellend zijnAls leek denkt men, ttu in de Zeeuwsche stroomen komen reeften voor en dan kan men ze maar angen. Jawel, gemakkelijk gesproken. :aBtKorf na korf werd opgehaald en onze isscher had er ruim zestig uitstaan. Doch .a lang niet alle korven zat een kreeft lBn Natuurlijk de vangst was niet zonder resul- aten, doch bij de gevangen exemplaren vas er niet een waarvan men kon zeggen lat het een groote kreeft was. En zooals ce zeiden krabben genoeg en ook kreeftjes lie de maatniet haddenen die onmiddellijk reer over booid gingen, daar vangen en Nan boord hebben van ondermaatsche kreeft erboden is En langzamerhand waren drie eepen opgehaald, Tle korven nagezien, ge- uiverd van krabben enz. en daarna weer ver boord gezet met nieuw aas, waarvoor :outevisch werd gebruikt. Het vroege opstaan en de gezonde lucht aaken hongerig en zoo werd naar boord eruggeroeid, waar we uit de vuist ons rood opaten, waarna de rest van de korven erd nagezien en een aantal korven op een ndere plaats werd uitgelegd, omdat reeds agen en dagen zonder ander resultaat dan rabbenvangst, deze korven waren gelicht. Ongeveer vier uur was er gewerkt, het do 'ater vloeide alweer, er stond een aardig oeltje wind en weldra waren we voor den al te Tholen. We hadden een kreeften angst meegemaakt, doch tevens de over- liging gekregen, dat hoewel de kreeft per ewicht goed betaald wordt, de visscherij Is zoodanig geen goudwinning kan ge- oemd worden, hoewel er wellicht dagen 36 jn dat er betere vangsten gemaakt worden an den dag dat wij als toeschouwer deze 10le isscherij mee hebben gemaakt. Nadrvk verboden. Onkruid, Insectenschade en Plantenziekten. Het onkruid kunnen land- en tuinbouwor niet genoeg bestrijden, want het ontneemt niet alleen plaats, voedsel, licht en lucht aan onze cultuur- gewassen, maar het bevordert bovendien insecten schade en plantenziekten. Zoo is de herik de drager van de splijtzwam der knolvoeten, de voedster van bet eerste geslacht der koolwitjes, beschermt de voor het koolzaad zoo schadelijke glanskevertjes, en schenkt voedsel aan aardvloo en mosterdtor. De smeerwortel de berberis en de sekgrassen herbergen de schimmels der granen en bessen, en werken in dit opzicht nadeelig. Lastiger en schadelijker nog wordt het onkruid, wanneer het zich gaat voeden met de sappen uit de cultuurgewassen, wanneer ze dus gaan woekeren. Dezulke zijn er b.v. de ratel of ratelaar en de bremraap. De eerste is Dog niet zoo lastig als de laatste, zij immers bezit nog bladeren, waarmee zij zelf voedsel uit de lucht trekt, terwijl de bremraap geheel van bladereu ontbloot is en lotaal leeft ten koste van de plant, waarop zij zich vostigt. De ratel vindt ruen in onze weiden nog veel te veel en hoofd zakelijk op vochtige plaatsea. Ze heeft een hoofd wortel en is alzoo een eenjarige plant. Maar de zij wortels dringen in do wortels der grassen en zuigen daaruit de sappen, zoodat deze gaan kwijnen. In de nabijheid van de ratel staat het gras dan ook hol. 't Is voor den veehouder niet moeilijk om dit onkruid te verdelgen. Eerst dient hij den grond droog te leggen door het aanbrengen van flinke greppel». Is het land er geschikt voor, dan kan hij het land een jaar gebruiken voor woide, vooral voor schapen. Deze houden het gras kort, de ratel komt aldus niet tot bloei, zaadt niet en bet volgende jaar is ze verdwenen. Kan niet geweid worden, dan kan men door herhaaldelijk te maaien bet bloeien en zaad schieten voorkomen. Het bestrijden der bremraap is niet zoo gemakkelijk, leder der vruchten bevat een 1500-tal uiterst kleine zaden, zoodat men licht be rekenen kan, hoe snel ze zich vermeerdert, als men weet, dat één plant een 70- a 90-tal zaaddoozen rijk is. Men heeft twee middelen ter bestrijding: le. zorgen, dat de plant wordt afgemaaid, voordat de bremraap in bloei staat; 2e. te waken voor de aanwezigheid van den hospes, van de voeds'erplant, in welker wortels de bremraap haar zuigorgauen doel door dringen, zich voedt met de sappen en aldus zich kan ontwikkelen eu tot bloei komen. Ook is zuiver zaad een gebiedende eiscb. De meest bekende soort is de klaverbremraapook klaverduivel, oude man en pieken genoemd. Bemerkt men ze in een klaverveld, dan is afmaaien en diep omspitten de eisch. Men plante of zaaie daarna een ander gewas, en keere in eenige jaren opdien akker niet met klaver (erug. 36596 11 wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indieu gij des morgens eeu weioig PUROL tQ8schen de handen wrijtt en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. Wormstekige vruchten. Vele van de vruchton, die we van ein !e Juni tot in 't laatst van Juli, tot Augustusmaand toe, als aan gestoken appels aan of onder den boom opmerken, vertoonen op 't eerste gezicht weinig bijzonders. Alleen bij nadere beschouwing zien we, dat op de plaats, waar twee vruchten elkaar aanraken, of waar een blad er tegen rust, deze aaneengehecht zijn, en eenig wormmeel, meestal bruinkorrelig, zichtbaar is. Bij onderzoek van deze halfvolwassen vruchten vinden we op de bovenbedoelde plekken een klein gaatje, dat den toegang geeft tol oen gang, die naar het inwendige van de vrucht voert. Bij doorsnijden der vrucht vindeu we er een bleekroode,- eerst nog kort eu dik, later iets meer gestrekte larve in, met bruinen kop en zoowel achterlijfs- als borstpooien, dus een rupsjehet rupsje van een vlindertje: Carpocapso pomonella. Hoevele appels en peren aldus worden aangetast, leeren ons de honderden vruchten, die vóór dan lijd afvallen en verloren zijn goraakt voor de markt. Hoogstens kunnen ze nog eenige waarde hebben als varkensvoer. Zelfs voor de jamfabricage, waarvoor men anders heel wat kan gebruiken, hebben ze geen waarde. De rups neemt nog in langen tijd niet den pop- vorm aan. Zij blijft den heelen herfst en winter over in haar spinsel; eerst in April of Mei is het een kleine lichtbruine ingehulde pop geworden, die de larvehuid eenvoudig afstroopte. lu deu volgenden zomer, midden of einde Juni eerst, komt uit deze pop de kleine vlinder te voorschijn: een klein grauw vlindertje met bruine uiteinden der voorvleugels. Zij zitten veel en loopen vrij snel. leder wijfje legt een 20-tal eitjes, doch zelden meer dan één aan elke vrucht. Na 8 a 10 dagen komt uit het eitje weer een rupsje, dat dadelijk met zijn voor den ooftteler schadelijken arbeid aauvangt. Wat is er nu tegeu te doen? Het beste is de larven te vangen en te vernietigen. In verband met de levenswijze, met het zoeken van een schuilhoek door de diertjes aan don stam der boomen, is dit betrekkelijk eenvoudig. Wanneer toch de stam glad gekrabd wordt, d. w. z. wanneer deze van mos en chorsschilfers wordt ontdaan, en de dikke takken eveneens, dan is daar geen gelegenheid om te over winteren, Nu moet de ooftteler plautselijk schuil plaatsen aanleggen. Het eenvoudigste gaat dit door eeu strooband om den stam te leggen. Daarin zijn zooveel holletjes en gaatjes en verholen plekjes, dat de rupsen, wanneer ze deze hebben bereikt, zich wel tweemaal bedenken vóór ze op hoop van betere ge legenheid, den tocht over het gladde deel van den stam voortzetten. Integendeel: ze spinnen zich een kamertje en wachten rustig de komende tijden af. Behalve deze larven zijn er meer insecten, die in zoodanigo banden een schuilhoek voor den winter zoeken en vinden, waaronder ook nuttige. Tegen het ▼oorjaar neemt men do vangbanden weg, onderzoekt den inhoud en scheidt de nuttige vau do schadelijke insecten, de eerste worden natuurlijk gespaard, de laatste met de stroobanden verbrand. Wenken en mededeelingen. Het Peperboompje is een lage, vertakte keoster, in ods land zeer zeldzaam, maar in de Graafschap Zutphen, en later ook in Limburg bij Wijlre, is het vrij overvloedig gevonden. Ook als sierplant treft men bet aan, omdat het vroeg bloeit, dikwijls reeds in Februari. De bloera is een welriekend, rose- gekleurd bloemdek. Uit de bloemen ontwikkelen zich sappige roode bessen, welke zeer vergiftig zijn; hoenders dient men er dus van af te houden, indien men het boompje niet wil verwijderen. De haar kleur erft in den regel bij rundvee zoo over, dat de afstammelingen van gelijk gekleurde dieren dezelfde kleur hebben. Bij dieren van ongelijke kleur beeft geen kleurvermenging plaats, maar de jongen krijgen de kleur van een dor ouders. Bij veel boenders begiut het ruieu reeds ir. den zomer, terwijl 'i bij andere soorten reeds in den herfst begint en soms geheel achterwege blijft. Dit laatste komt zelden voor en is dan ook een gevolg van een abnormalen toestand, dus een ziekteverschijnsel. Het meer of minder vroeg beginnen van den rui schijnt niet afhankelijk te zijn van ouderdom, voeder of verpleging in 't algemeen, maar is een individueel verschijnsel. Sommige hoen ders schijnen er aanleg voor te hebben, andere niet. Eeu berekenend hoenderfokker ziet wel gaaag, dat de hoenders vroeg inet ruien beginnen. Er is dan kans, dat ze nog in den herfst den gewonen zwakte toestand, door het ruien veroorzaakt, te boven komen, en dan zich doen kennen als goede winterlegsters. Van laat ruiende kippen zal men in den regel geen dure wintereieren genie'en. Wist gij dit? Er is een Rijkscommissie voor de Ontwatering waarvan Voorzitter is de heer I. G. J. Kakebeeke te 's G'avenhage en Secretaris de beer Mr. D. G. W. Spitzen, Hoofdcommies bij de Directie v.d. Landbouw te 's Gravenbago. Er is een Centrale Commissie voor RuilverkavelingVoorzitter de heer Mr. Dr. L. N. Deckers te 's Graveuhage, Secretaris Ir. J. P. van Lonkhuijzeu te Arnhem. Er zijn voor de keuringen van hengsten van Rijkswege drie Rijkscommissiën, bijgestaan door een Commissie van veeartsenalge meen Voorz. de heer S. C. Gooszen, Den Haag, Secr. de heer L. J. A. Meershoek, Dep. van Binnenlandsche Zaken, Den Haag. De le commissie is voor de keuring van tuigpaarden, de 2e voor die van trekpaarden, de 3e voor de keuring van paarden van andere lypen. Van de Commissie van veeartsen is de heer D. H. Goossen te 's Gravenhege Voorzitter. Aan een 11-tal Provinciale Regelingscommissiëu in elke Provincie één is opgedragena. het beheer over en de uit betaling van de gelden, voor premiën en bgdragen bestemd; b. het benoemen vau één of meer Provinciale keuringscomraissiën voor de toekenuing van premiën en bijdragen. B—r. GEMEENTERAAD. SCHERPENISSE, 20 Augustus 1928. Voorzitter Burgemeester W. L. Klos, secre taris de heer L. C. van Doom. Afwezig de heer D. K. Rijstenbil. De uotulen der vorige vergadering worden gelezen eu ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Eeu schrijven van den Inspecteur der Dir. BelastiugeD te Zierikzee dat het bedrag van de gem.inkomstenbelasting dienst 1927/28 bedraagt f 9285.08. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkeuring raadsbesluit betreffende wijziging der begrooting vau 1928 Van hetzelfde college dat volgens art. 121 der Gemeentewet voor 1 September a.s. de ge- meenterekening over 1927 moet zijn ingezonden. Een schrijven van de Ministers van Handel en Fioanctëu betrtffende uitkeering voor volks gezondheid. Dit bedraagt voor de gemeente Scherpenisse tot eu met bet jrar 1969 f 400 per jaar. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. Van het Burgerlijk Armbestuur een gewij zigde begrooting. De subsidie is verminderd met f100 en gebracht op f1350. Met alg. steinmeu wordt deze wijziging goedge keurd. Eeu dankbetuiging van H.M. de Koningin- Moeder voor het gezondeu telegram op 2 dezer. Een schrijven van den Minister van Financiën inhoudende mededeeling dat er f 20.000 betaal baar is gesteld voor de N. V. Waterleidingmij. Tbolen. Een zelfde scbrijveu van de N. V. Waterlei dingmij. te TboleD. Worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de besturen van de Water schappen van Scherpeuiase, St. Maartensdijk en Stavenisse, inhoudende mededeeling betreffende verbetering weg ScherpenisseSiaveniase. Ze zullen een plan op laten maken. B. eu W. stellen voor om te helpen betalen in dat wat voor Scherpenisse is. De gezamelijke onkosteu te berekenen per M. ea dao te betalen het aantal meters. Dit voorstel wordt met alg. st. aangenomen. Een verzoek van de Ger. Gem. om ban een stukje grond in erfpacht te geven voor het plaatsen van een hekje. B. en W. stellen voor huo dit vanaf 1 Oc- tober in erfpacht te geven voor f 0 25 per jaar. Thans komt aan de orde bet aaDgeboaden adres van de vorige vergadering betreffende het lossen op de haven. De secretaris leest eerst een schrijven voor vau den adviseur van Ged. Staten, waaruit blijkt dat deze persoonlijk geen bezwaar maakt om in de Politieverordening op te nemen een bepaling dat er niet machinaal gelost mag worden. De voorzitter vraagt of de leden de vorige week op de haven zijn geweest toen men m»- 75c 77a 3Öo95 chiuaal aan het losseo was. Er kon niets onder door. Spr. zou daarom in overweging willen geven het te verbiedeu met de bepaling er bij mits met toestemming van B. en W. De heer Keur zegt voor dit voorstel te zijn. Het is altijd goed als men het heft in handen houdt. De heer Keijzer is er Dok voor als het ver keer belemmerd wordt. De voorzitter zegt dat het verkeer belemmerd wordt waDt er konden geeu aardappels vervoerd worden. Ook zoo spr. dit voorstel in beginsel willen aaunemen. Want er moeten nog meer zaken in de politieverordening uagezien worden en dan kon dit gelijk gebeureD, want anders is dit dubbel werk. Wethouder Kleppe zegt: dus dan moet men bet eerst aan B. eu W. komen vragen of men machinaal mag lossen. De voorzitter bevestigt dit. De beer Bolier zegt wanneer het na aange nomen wordt voor f 0.8Ü eu de polder viudt bet te veel maar het gemeentebestuur vindt bet niet te veel. De voorzitter antwoordthet polderbestuor kan wel te vlag zeggeo dat bet le veei is. De heer Keur zegt als er geen aardappelen vervoerd kunnen worden, belemmert dit het verkeer. De heer Kleppe zegt dat de grint altijd op tijd komt. De heer Keor zegt dat als het niets geeft, dan kunnen B. eü W. toestemming geveu, want met dit voorstel hebben zij altijd bet heft in bandeo. Wethooder De Graaff zegt dat er altijd grint gelost wordt in deu slappen lijd, ook kan men den aoderen kant de haveD opkomen. De heer Keur zegt dat dat niet gemakkelijk is als er eeD paar hoopen zand en grind liggen. De heer Keijzer zegtvroeger mocht men deu anderen kant niet, maar als het nu toege staan wordt dat meu deu andereu kant mag rijden dan wordt het verkeer uiet belemmerd. De heer Kleppe is er tegeu den een te geveu eu den ander niet le geveu. De voorzitter zegt dau gaat de beurtschipper dit ook doen. Wethouder De Graaff zegt dan moeten wij een afwachtende houding aannemen. De heer Bolier noemt nog een voorbeeld van inschrijving waarin overdreveu werd eu dan gaat het moeilijk om het le beletten. Spr. vindt bet dan ook moeilijke toestanden. De voorzitter zegt dat B. eu W. moeten zorgen voor de veiligheid vau bet verkeer. De polder moet trachten het zoo goedkoop mogelijk te doen, maar wij zitten hier uiet voor de be langen van den polder. Wethouder De Graaff merkt op dat na de nieuwe straat er ligt er geen onveiligheid is en het verkeer ook uiet belemmerd wordt. De beer Keur merkt op als er nu voor Scher- ^euiete eu Poortvliet gelost moet worden dan

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1