Buffetkastje lijk ge- fut len 301 nis len jor 'en er- net ;rd ei ïrg 3p- >or eei -en 94 lot, dan treedt het z.g. „spatten" op: de en. Is buigt op een gegeven moment zij arts uit. iet spreekt van zelf, dat in dagen van iote warmte bijzondere aandacht aan det toestand der rails wordt geschonken, ijd tan het gevaar voor „spatten" is echter ■stevoordeel verbonden: het kan zich nooit nds lachts voordoen. Sn waar men het overdag onder oogen ien, is de mogelijkheid, dat hel tot er', i catastrophe zou voeren, zooals gezegd, L 'r gering." gruwelen van den chemischen oorlog Ilajoor Schilderman, directeur der tnili- -e gasschool te Utrecht, betoogt in een rkje, dat er thans afdoende middelen taan om den strijdenden tegen gasaan- len te beschermen, en waar dit zoo is, I hij, kan de chemische oorlog humaner rden genoemd dan de scherfoorlog. üsof het woord „humaan" opzijn plaats bij welke van deze beide wijzen van logvoeren ook 1 in nu lees ik, zegt de militaire mede- rker van de N. Kt. Ct., in de Uitgave vors, dat de grondgedachte van de mische oorlogvoering is met een nieuw jdgas de technische en daaruit voort elende strategische en tactische verras te bereiken". "Gaarne wil ik aannemen," zegt de irijver, »dat de kans op zulk een ver- sing uitermate gering is. Dit neemt iterniet weg, datdusblijkbaaralstoppunt 1 succes moet gelden, wanneer de ver- irikkelijke tooneelen van 22 April '1915 3 zouden herhalen in dien stroom van ugwankelende, hun longweefsel uit- ikende, den verstikkingsdood overge- erde Ganadeezenof toen op 24 Uctober 7 »de uitwerking van den gasaanval komen was. Met uitzondering van enkele aar gaszieke Italianen was het geheele aljon, paarden en honden inbegrepen, de kloof bezette, gedood. Slechts enkelen den de gasmaskers opgezet. De toestand dooden wees op een plotselingen ver- kingsdood". 'Vil men dit en wellicht erger trachten bereiken, dan voel ik me toch geroepen zelf als de meest afdoende bescherming recht geeft om den gasoorlog door zijn •king humaner te noemen dan den erfoorlog, hem door zijn verraderlijk :ven als beestachtig te veroordeelen. ir komt dan nog bij, dat de gasoorlog, ildien hij opzettelijk dan wel toevallig de burgerbevolking wordt aange- tad, deze niet zoo volkomen beschermd vinden, als met de strijdende het geval zijn." Bedwelmd. lon'derdagmiddag waren de 42-jarige K., de 28-jarige F. L. en de ongeveer jarige II. v. d. S. uit Rotterdam, in dienst de N.V. Metaal Preserven aldaar, bezig liet van binnen verven van de voorpiek de zeesleepboot Flip, gebouwd bij de sterdamsche Droogdok Mij., welk schip r het Bureau Wijsmuller te Vlaardingen ied wordt gemaakt voor overtocht naar avia. P. J. K. begon zich onwel te ge len; omkijkend zag hij, dat zijn kaïne en gevallen waren. Met hulp van anderen ilit het gelukken F. L. en H. v.d.S. boven krijgen. Eerstgenoemde was spoedig ebracht, doch H, v. d. S. bleek te zijn rieden. Het lijk is naar de algemeene raafplaats te Vlaardinger-Ambacht over dacht. v. d. S. was gehuwd, ermoedelijk zijn door de warmte kwade ipen uil de verf opgestegen, die de man- het bewustzijn hebben doen verliezen. Lijk van Loewenstein gevonden, en visschersvaartuig heeft te Calais het aangebracht van den uit zijn vliegtuig m het Engelsche kanaal verdwenen ;ische bankier Loewenstein. Aan zijn bandhorloge kon men vaststellen dat de vermiste was. Para-typhus te Middelburg. 3 Middelburg komen de laatste weken van gevallen van para-typhus voor, een te die de kenmerken heeft van den onen typhus, doch minder gevaarlijk is. e Gemeenteraad heeft in verband hier- e besloten, de jaarlijksche kermis voor- ig niet te doen doorgaan. Bedwelmd geraakt. ivee gemeentewerklieden waren te Mid- urg bezig iq een riool, toen ze bewuste- geraakten door de dampen die zich vikkeld hadden. Op hulpgeroep daalde ander aan een touw verbonden in den af, doch geraakte ook bedwelmd. De werd opgehaald en hulp aan de twee :ren verleend. Eerstgenoemde kwam idig weer bij, doch de twee anderen den naar het ziekenhuis overgebracht, r een van hen is overleden, terwijl de tand van den ander .ernstig is. Mijnramp. en ramp zooals gelukkig niet dikwijls inze mijnen voorkomt, heeft vorige k in de staatsmijn Hendrik te Bruns- plaats gehad. In de z.g. opbraak van meter diep had een ontploffing plaats, tijdens het verwisselen der ploegen, lat het hieraan te danken was dat er meer slachtoffers zijn te betreuren. d zijn er 13 dooden en 30 gewonden. Vermoedelijk is de oorzaak het schieten, terwijl er mijngas was ontstaan, onder welke omstandigheden het schieten ver boden is. Vanzelfsprekend dat bij het boven komen der dooden er zich ontzettende tooneelen afgespeeld hebben. De slachtoffers zijn onder groole belang stelling ter aarde besteld. Motorongeval. Woensdagavond ongeveer half zeven heeft nabij de Klomp, bij Veenendaal, een motorongeval plaats gehad. Op de kruising van den straatweg aldaar naderde van de richting Lunteren een auto, bestuurd door den burgemeester van Zuilichem, de heer Van Hoogstraten. Deze auto draaide recht den yveg op juist toen van de richting Ede in flinke vaart een motorfiets naderde. De motorfiets kwam in aanraking met het achterspatbord van den auto, waardoor de motorrijder, de heer D. J. Ooievaar, uit Amsterdam en mej. M. C. Oort, die op de duo zat, met kracht tegen een, aan den overkant van den weg staande schuur werden geslingerd. De in de nabijheid wonende dokter verleende hun de eerste hulp. De heer O. had inwendige kneuzingen en een wond aan het hoofd gekregen, de dame was aan den linkerarm verwond. Later zijn zij per trein naar Amsterdam overgebracht. De motorfiets was vernield. Noodlottige reis. Op het Nederlandsche vaartuig „de Insu- lindeï zijn een 100-tal passagiers ziek ge worden. De ziektegevallen gingen gepaard met hevige keelontsteking. Vermoedelijk is de besmetting aan boord gebracht door een passagier, die te Tandjong Priok aan boord gekomen is. De Insulinde heeft Aden aangedaan om de hoeveelheid serum aan te vullen. Be halve door den scheepsdokter is ook hulp verleend door een zich aan boord bevin denden majoor-geneesheer. De 8 overledenen zijn luitenant ter zee 2e klasse II. Th. de Moulin, mej. De Gorter, de heer E. F. T. L. Tan, de machinist van de Paketvaartmaatscbappij J. Ravenswaay, mevrouwGreuder, de 18-jarige mej.de Roo, mevr. Ten HoovenHorstkamp en de echtgenoote van den adjudant-onderofficier v. d. Ven. De beide laatsten zijn echter niet aan keelziekte overleden. Omtrent den aard der opgetreden ziekte bestaat nog geen zekerheid. De uitslag van het bacteriologisch onderzoek, te Port-Said gehouden, is nog niet bekend. De toestand aan boord is thans goed. Voor de volgende reis zal de geheele equipage van het schip, van hoog tot laag worden verwisseld, zoodat het schip zijn volgende uitreis met een geheel nieuwe bemanning zal aanvangen. Massa-vergiftiging. Id een aantal groote fabrieken te Somerville en omgeving is Maandag een hevige paniek onder de arbeiders ontstaan, toen in den loop vau den middag de arbeiders in groote getale bewusteloos werden. In de Ford-fabrieken waar alleen al 150 arbeiders ernstig ziek werden, waa de verwarring zoo groot, dat de fabriek gesloten moest worden, want de gezond gebleven arbeiders waren noodig om de zieken naar de ziekenhuizen te vervoeron. De oorzaak van de ziekteverschijnselen was waarschijnlijk massa-vergiftiging, daar de arbei ders van alle betrokken fabrieken door dezelfde groole onderneming te Boston van een middag maal voorzien waren. Gevat. Te Middelburg was een Belg wegens inbraak gearresteerd, maar hij wist later de politie te ontsnappen. De plek waar hij zich moest be- vioder werd afgezetde daken en tuinen werden afgezocht, maar tevergeefs, 's Morgens hoorde een dienstbode leven achter het scherm voor den schoorsteenmantel. Zij keek op en opeens sprong de man, die san boven af door den schoorsteen was binnengekomen, te voorschijn. Hij bolde de straat op, maar werd spoedig ge grepen. Noodlottig vliegongeval in Engeland. Een tragisch vliegongeval heeft ia Engeland plaats gehad. Een vliegmachine, waarmede proe ven werden gedaan, in verband met Loeweo- stein's verdwijning, en waarin msB trachtte de deur te openen, geraakte tijdens de vlocht boven Porley in braod. In lichte laaie stortte de ma chine naar beneden en werd totaal vernield. De piloot kou men nog uit zijn zetel halen, de andere inzittenden waren niet meer te bereiken. Twee typistes van de Imperial Airways, een inspecteur van deze maatschappij en een man nelijke bediende zijn gedood. De piloot is ge wond, een andere inzittende kon bijtijds uit bet vliegtuig spriDgen. Drie spoorwegongevallen op één dag. Maaodag hebben er op de Franscbe spoor wegen drie ongevallen plaats gehad, waarbij ook personen werden getroffen. Door eeo verkeerden wisselstand reed op het station van Lisienx een uit Trooville komende trein op een goederentrein. De locomotief en vier wagons ontspoorden. Twee wagens werden totaal vernield. Veertien personen werden gewond. Op het station St. Victor de Thrizv nabij Lyon had een botsing plaats tnsschen eeD sneltrein en een stilstaandengoederentrein. Vijftien personen werden gewond. Tot materieele schade bleef het spoorwegon geval te Beanvais beperkt, waar eveneens door verkeerden wisselstand, een goederentrein op doodspoor en door het etootblok heen reed. Het stootblok werd vernield. Een telegraafpaal werd weggeslingerd en kwam iu een straat naast bet station terecht. Verscheidene wagens schoven in elkaar en werden vernield. De conducteur en de remmer konden tijdig van den trein springeD. Ook de machioist en de stoker kwamen er met hevigen schrik af. De nieuwe kalender. Het: „wat voor dag hebben wij vandaag" en alle ongeveer gelijkluidende vragen, die in het dagelijksclie leven zoo vaak gesteld worden, al die vragen zal men na 1 Januari 1933 niet meer hooren, wanneer tenminste het „onveranderlijk Calendarium" ontwor pen door A. D. Loman Jr. het ontwerp is door den Volkenbond in studie genomen in werking gesteld wordt. Dat zal 1 Januari 1933 mogelijk zijn. 1 Januari zal dan altijd, tot in het eind der dagen, op Zondag, 2 Jan. op Maandag, 3 Jan. op Dinsdag vallen, enz. Pascben komt steeds op 9 en 10 April, Pinksteren op 28 en 29 Mei en steeds op Zondag en Maandagen. Behalve die feest dagen komt er om de zaak sluitend te maken een „Midjaarsdag", een extra feest dag op 31 Juli tusschen Zondag en Maandag, en een „Schrikkeldag", een extra-feestdag, die in een schrikkeljaar tusschen Dinsdag en Woensdag komt. Naamlooze dagen der halve. Het eerste kwartaal begint met een Zondag (Nieuwjaar), het 2e, 3e en 4e kwar taal beginnen steeds met een Zaterdag. Door een vlieger gered. Aan de Figaro wordt uit Chamonix het volgende gemeld Toen de vlieger Thoret Maandagavond omstreeks zeven uur boven den Mont Blanc vloog, zag hij duidelijk op den Tacul, een graat in het gebergte, een alpiniste, blijkbaar in verlegenheid, die hem met haar zakdoek, welke zij aan den steel van haar pikel had gebonden, teekens gaf. Thoret keerde naar het vlieg veld terug, liet aan de onderzijde van de vleugels van zijn toestel de woorden schil deren ne bougez pas (blijft waar u bent) en ging toen weer hoven de bergbeklim- ster vliegen om deze duidelijk te maken dat hij haar gezien had. Van het vliegveld af waren inmiddels gidsen te Mor.tenvers opgebeld, die onmiddellijk een hulp-expe ditie uitzonden. Deze slaagden er in de alpiniste met haar metgezel, die ernstig gekwetst bleek te zijn, naar een hut op den Col du Géant over te brengen. Griezelige vrijplaatsen. Er zijn in de Ver. Staten vakvereenigingen en beroepsvereenigingen van allerlei aard. Zoo bestaat er een vereeniging van Ameri- kaansclie hoofdopzichters van begraafplaat sen. De secretaris van de vereeniging heeft nu in hel openbaar verklaard, dat overal in de Unie ernslig misbruik wordt gemaakt van begraafplaatsen om er in het donker wat te vrijen. De klachten komen van overal: New-York, Chicago, Cleveland en Cincinnati. De vrijlustige paartjes ontzien zich niet, zich door verbreking van afslui ting toegang tot de begraafplaats te ver schaffen, als 't maar eerst goed donker is. Maar wat gaat nu de energieke Vereeniging van Amerikaanscbe hoofdopzichters van begrafenissen doen? Zij laten electrisch licht aanbrengen op de meest-gezochte, gezellige hoekjes op de kerkhoven. „Fiat lux". Prov. Staten van Zeeland. In de zitting van heden namen de Staten het ^verenreglement ongewijzigd aan. Het verzoek van den Polder Borssele om vrij verklaring werd met 35 tegen 6 st. afge wezen. De mededeeling betreffende het renteloos voorschot van het Rijk aan B. E. S. U. werd voor kennisgeving aange nomen. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Mijnheer bij voorbaat mijn dank voor de verleende plaatsruimte in Uw blad. Daar iedere inwoner weet dat het 's Woensdags avonds na tien nar alle privaatemmers en tonnen buiten moeten staan, maar volgens 1.1. Woensdag schynt dat omgekeerd te zyn volgens de bewoners van de BebouwdeDdam, want vele menschen hadden het boitengezet en Donderdagmorgen stond het er nog. Nu is dat dadelijk door mij onderzocht bij onze loco-burgemeester en ik kreeg len antwoord dat iedere bewoner het buiten de Bebonwdeudam moest brengen. Want onze gemeente-werker bad bet bij al die menschen gezegd V Daar bij veel zegt en darft te zeggen en mag zeggen, heelt bij toch vergeten dit tc zeggen bij die menschen. Maar waarom wordt zoo iets altijd ver geten om op te ruimen bij Jan Boezeroen en nooit bij Mynheer Zoo is myn verzoek om ieder eens een beurt te geven om zoo iets te laten staan en niet altijd by Jan de werkman. Nogmaals mijn dank voor de verleende plaats ruimte in U blad A. BOUT. Tholen, 19 Juli 1928. De Fundeeringswerken voor de overbrugging van de Eendracht bij Tholen. In bet vorige nummer van deze Courant bomt betreffende bovengenoemd werk weer een ingezonden stuk voor, ditmaal niet van den uitvoerder der ingebreke gebleven aanneemster van de gewapend betonwerken, welke thans door ons in regie worden gebouwd, doch van W. J. Goedegebuure, Dalem>-che straat No. 49, alhier, welke als werkman IN ONZEN DIENST is. Waar het zich ook richt tegen onzen uitvoerder en bazen, gevoelen wij ons verplicht te verklaren dat al mogen eerstgenoemden niet volmaakt zijn, zij naar onze meening onder moeilijke omstandig heden bun krachten met behoorlyk succes aan een allesbehalve eenvoudig werk wyden, en zy dezen aanval in bet plaatselijk blad zeker niet hebben verdiend. Overigens wenschen wij ons er toe te bepalen onze afkeuring uit te spreken over het optreden van Goedegobuure, dat wij, als er redelijken grond voor zijn opmerkingen was, al onbehoorlyk zouden vinden. De Directie van den brugbouw Ingenieursbureau Ir. G. Kuypers Ia. G. KUYPERS. ONDERWIJS. Geslaagd voor eindexamen H.B.S. W. F. vau den Berg, Tholen en J. J. Dronkers, Poortvliet. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr, School te St. Annaland mej. Kievit. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 1820 Juli. Geboren: Josephine Margurite, dochter van A. C. M. Deurloo eo P. C. Baaij. Overleden Pieter Mattheus van Oeffelen, 57 j echtgenoot van C. van Oeffeleu. KERKNIEUWS. PREDIKBEURTEN Zondag 22 Juli 1928. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Datema. (Nam. Bed. H. Doop.) Geref. Kerk voorin. 10 uur en 'a avonds 6 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. De Gidts en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur dhr. de Vries. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Los. Oud Gerei. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. St-Maartensdijk. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Los en nam. 3 nur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm 10.30, nam. 3 en 's avonsd 7 unr leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 unr leeskerk. Oud Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 nur ds. de Gidts (Doopsbed.) Geref. kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur en 's avonds 7 uur ds. Van Goor te Zuidborn. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 7 uur dhr. Baay te Tholen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 20 Juli 1928. NoteeriDg te Tholen. Boereoboter fl.10 per pond. Roomboter f 1.10 Eieren 4% ceut per stuk. NoteeriDg te Middelburg, 19 Juli Boerenboter (part. prijs) f 1.175. Temperatuur van het Scheldewater te Tholen C. Juli Graden Zaterdag 14 21, Zondag 15 21,3 Maandag 16 22, Dinsdag 17 21,3 Woensdag 18 21, Donderdag 19 21, Vrijdag 20 20,2 Heden werdeu wij verblijd met de geboorte van een dochter, JOSEPHINE MARGURITE. A. C. M. DEURLOO. P. C. DEURLOO-Baaij. Tholen, 12 Juli 1928. 8 36504 Oudergeteekende betuigt zijn wel- gemeenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ontvangen ter ge legenheid van zijn beuoemiog als ontvaDger van de gemeente Poortvliet. 9 C. J. STEENPOORTE. Poortvliet, 19 Juli 1928. 36498 Hartelijk dank, ook Daouens mijn Echtgenoote, voor de vele bewijzen van vriendschap eu belangstelling, op mijn 7üen verjaardag ontvangen. BUIJZE. Stavenisse, Juli 1928. 8 36486 Notenhout met spiegel zeer billijk ter overname aangeboden. Brieveu no. 36506 bureau van dit blad. 7 PRIMA GELDERSCHE te koop. ZAAIWIKKEN 6 36505 Beleef! aanbevelend, C. PRAAT Jz Bob.dam 14, Tholen

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 5