Het Kind. Een dubbele moord voor zeven francs. veel beier, te meer daar de bestaande gang 45 jaar oud is en dit jaar weinig onder houd is, deze te bezetten met basaltine- tegels, welke wel 400 jaar kunnen duren. De heer Heijboer zag gaarne de kosten hiervan opgenoemd. De voorz. merkt op dat de gemeente opzichter gezegd heeft, dat het indien in cement wordt gelegd het f156 zal kosten en zonder specie ongeveer f 15 minder. Men kan evenwel probeeren voor minder het gedaan te krijgen. Weth. de Wilde zegt, dat dit dan onder zocht kan worden. Weth. Dane merkt op, een en ander te hebben onderzocht, doch de Later heeft beweerd, dat het geen zin heeft, de tegels in het zand te leggen en de voegen dan dicht te maken met cement, want wanneer er verzakking komt, laten deze toch los Ook de Voorz is door de Later hetzelfde gezegd, doch hij wil opmerken dat in groote steden en ook in Tholen, de tegels in zand zijn gelegd. De heer Heijboer is voor degelijk werk en ziet ze liever niet koud gelegd, doch acht cement beter. j De heer Yermet is voor kokend heet Besloten wordt het werk uit te voeren in cemenlspecie. Bij de rordvraag merkt de heer Heijboer op, dat zand, dat was aangevoerd niet goed is gemeten, daar dit niet is gebeurd door deskundigen en meent, dat de ge meente deze schade niet mag dragen, in- tusschen heeft hij hooren zeggen, dat de burgemeester zelf deze schade zal dragen. De Voorz. betoogt, daar hebt u niets mede te maken wie betaald, daar de ge meente geen schade heeft. De heer Heijboer wijst verder op den gevaarlijken hoek aan de dorpsweg waar pas 2 aanrijdingen hebben plaats gehad en zag daar gaarne een waarschuwingsbord geplaatst. De Voorz. merkt op dat in iedere ge meente wel eens gevaarlijke hoeken voor komen. Het is hier volgens de motor- en rijwielwet in orde gemaakt en het publiek kan ook meer medewerken door rechts te houden. De heer Vermet acht het het beste, indien de burgemeester nu en dan proces verbaal op laat maken, dan leert het publiek het beste. Weth. Daatie heeft ook pas gezien, dat op dien hoek een bakker en een ander over de straat rolden, daar verkeerd werd uitgeweken. De heer Heijboer acht ook de Dorpsweg slecht en vol putten, nu is hij op de ver gadering van ingelanden geweest en daar zegt men, dat het de gemeente moet doen „wie moet hel nu in orde laten maken 1 Spr. zag ook gaarne, dat de hoogte bij de kerk in orde kwam. De Voorz. meent, dat alles niet in 1 jaar kan gebeuren, dit werk staat op de nomi- niatiedoor de gemeente is een gedeelte overgenomen van den polder en ook be straat en nu gaat het niet aan dat men zegt, dat alles de gemeente moet doen. De heer Heijboer betoogt verder, dat naar aanleiding der benoemingen van leden van Arm- en Weezenarmbestuur, hij wil op merken, dat Daane indertijd gezegd heeft tegen Pollie, dat zijn parij was vertegen woordigd nu schijnt het anders te gaan en blijkt het dat de heeren de baantjes maar onder elkaar gaan verdeelen. Wat betreft dat ook mijn persoon voorkwam op de aanbeveling voor lid Armbestuur, hebben de heeren daar blijkbaar niet veel ernst van gemaakt en heeft het den schijn, of zij mij eens blij hebben willen maken. Spr. vindt het niet netjes, dat hijjis ge passeerd, hoewel het recht was geweest, indien hij was gekozen. De hh. deden beter, nu zij toonen dat rechts regeert, indien zij met voorstellen kwamen inzake Zondagsheiliging, sluiten herbergen en muziek, afschaffing kermis en openen met ambtsgebed. Indien zij hiermede komen, vinden zij mij aan hun zijde. Weth. de Wilde zegt, aan de zijde van dhr Heijboer te staan, doch deze schuift alles op den rug van anderen en wil zelf nooit de kaars op de kandelaar zetten, spr. meent, dat hij zelf nu maar met een voorstel moet komen. Dhr Heijboer zegt dit te zullen doen, maar meent dat waar er nu zoo'n rechtsche meerderheid is, dit op den weg van B. en W. ligt. Weth. de Wilde betoogt verder, dat B. en W. dhr Heijboer als lid van het Arm bestuur niet hebben willen passeeren, maar het ging toch niet aan, daar hij indertijd tegen uitbreiding was, hem nu nummer 1 te zetten toch schijnt het, dat hij er zijn arm omheen wil slaan. Dhr Vermet interumpeerend, wat wordt het mooi, nu is het het beste dat de paga- nisten (heidenen corr.) maar heen gaan. Spontaan verlaten daarop dhr Vermet en De Rijke de vergadering. De voorz. acht het beter, dat men nu de koffiepraatjes maar laat rusten. Dhr Daane meent nog iets te moeten opmerken. Hij wil kort wezen, vroeger is besloten dat ook Roomschen zitting zouden hebben in het Weezen-Armb. en waar nu een vacature is in de plaats van dhr van Til- burgh, is het toch alleszins billijk, dat deze door een Roomsche wordt bezet. De heer Heijboer meent, dat hij daar hoort, doch dit komt hem niet toe, dat hij no. 2 is gezet, heeft hij aan zich zelf te danken, daar hij ten alle tijde tegen uitbreiding van het bestuur is geweest en het nu wel niemand in het hoofd had om juist hem te gaan benoemen. Dhr Heijboer merkt op, dat met zijn partij nooit geen rekening is gehouden. Daar de discussies dreigen een onaan genaam verloop te nemen, sluit de voorz. de vergadering. LAND- EN TUINBOUW. FEUILLETON. III. Hij verliet na toch het vensterhij zette zich eerst op eeD afstand van Emma neder, altijd sprekende, en ging toen naast haar zitten. Hij sprak natuurlijkhij bekende vrij uit, hoe treurig hij alleen had geleefd, en welk eene hoop hij op haar gevestigd had. Zij hoorde, luisterde hij sprak zoo eenvoudig, zoo bescheiden, zoo nederig, dat een innerlijk medelijden haar geheele ziel doortrok; zij zag zijne eenzaamheid; zij had wel alles willen doen om er hem aau te ontrukken. Zij hoor ie voor de eerste maal, dat het in hare n&'ht stond om een mensch voor geheel zijn leven gelukkig te maken; hoe ware het derhalve mogelijk geweest zijn verzoek af te slaan Hare oogen werden met trauen gevuld, tot zij hem al snikkend bad op te houden want hij vertelde van zijn leven niet om haar te trtffen, maar schetste haar eenvoudig zijn vreugdelooze jaren, vol gedachten aan het vaderlijk hais. 't Ie waar, dat hij eens te Napels op de vronw van den Franschen gezant was verliefd geweest, cd om harentwille een duel had gehad, vertelde hij niet, en eenige andere dingen verzweeg hij iusgelijksmaar wat behoefde een meisje als Emma dat ook te weten D^ze echter, zoo zy zich in dit oogenblik had herinnerd dat zij maar io de verte een boerenjougen te vneudelyk had Wat elke maand te doen geeft. Nadruk verboden. (Ie helft Juli.) Op den voorzomer valt niet te roemen. Weinis: warmte en meestal een grauwe lucht; het oudo liedje werd weer bewaarheid wDe lucht is zoo grauw, Dra onweert het gauw, Mijn koren, mijn koren gaal plat, o wee!" Heel wal koren is plat geslagen, van het zaad komt dan weinig terecht. Hooigras is er in vele streken ook wqjnig gekomen. De nazomer heeft dus heel wat goed te maken. Laten wij waakzaam zijn om schade zooveel mogelijk te voorkomen. B.v. door de aardappelziekte. Het voorkomen van een aan tasting door bespuiting is zeer gewenschf. De be reiding van Bordeauxscke pap geschiedt door samen voeging van kopervitriool en versch gebluschte kalk, beide in wa'er opgelost, in zoodanige verhou ding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn ander half a twee K.G. kopervitriool en 1 I 1-eenderde K.G. kalk fdeze laatste als ongebluschte kalk be rekend;. Bourgondische pap wordt bereid uil 2 K.G. kopervitriool en 1 K.G. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Wij willen er nogmaals op wijzen, dat een 2- of 3 malige besproeiing, met tusschen- ruimte van enkele weken, ver de voorkeur verdient boven éénmalige besproeiing, daar deze moermalige bespuiiing eerst voldoende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zullen zijn. Wie nadere inlichtingen omtrent de toepassing verlangt, wende zich tot den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, of tot een der in verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dien dienst. Uitvoerige recepten en brochures zijn te Wageningen verkrijg baar. Van het aardappelgewas gaan we naar den groen- tentuin. Bij nat weer is het een heele toer om dien goed schoon te houden en geregeld van onkruid te zuiveren. Telkens moeten de wortelen en sla- bedden enz. gewied worden. Bij droog weer schof felt men de paden, tusschen de erwten- en booneo- rijen, en de groenten, waar men met de schoffel tusschen kan komen. Late soorten orwten en capu- cijners moeten ook schoongehouden en aangebonden worden, hetgeen ook met de laatst gelegde stoksnij- en slaboonen moet geschieden. In dezen tijd kan de rups een gevaarlijke vijand zijn van de kool. Begint ze zich hier en daar te vertoonen, dan moet men er onmiddellijk bij te zijn dagelijks ga men de kool na om de rupsen, die meu aantreft, te dooden. Men kan thans nog eens andijvie zaaien. Is de grond droog, dan moet men deze eerst goed vochtig maken. Na gezaaid te hebben, kan men natuurlijk alleen bij erge droogte een raat over het bed leggen, want het zaad zou niet opkomen, als het niet in vochtige aarde lag Het soort, dat men nu zaait, moet winterandijvie zijn. Deze is hardor dan de zomer-, volharlsoort, aan deze kan men 't spoedig zien, wanneer het in 't najaar maar even vriestde winterandijvie daaren tegen is tegen de eerste nachtvorsten wel besiand. De planten der late andijvie behoeven Diet alle uitgeplant te worden men kan een gezaaid bed tot op ongeveer een voet van elkaar uitdunnen die blijven staan zullen dan goed doorgroeien, en de rest kan men verplaatsen. Van de zomerandijvie krijgen sommigen niet veel goeds omdat zij ze hebben verplant. Zomerandijvie late mon liefst op bet zaaibed staan, omdat zij anders licht gaan schieten. Daarmee houde men dus bij het zaaien reeds rekening, door het zaaibed flink groot te nemen en het zaad dun uit te strooien, zoodat de plaDten later op een behoorlijken afstand van elkaar komen te staan. Er komt hier en daar al een bed vrij van ge wassen, die afgeloopen zijn. Daarop kan men planten koolsoorien, selderij, prei, late andijvie. Koolsoorten moet men planien met den kop naar het Noorden, de zon trekt ze dan recht. Men moet liefst 's avonds verplanten en den grond vooraf flink vochtig maken. Radijs kan ruen ook nog zaaien en als nateelt wurteltjes en kropsla, terwijl nog wel eens gelegd worden in deze maand vroege doperwten en peulen. Voor stokboonen is het te laat maar vroege stam- princessen kunnen nog een goede opbrengst geven. Natuurlijk bestaat er veel kans voor mislukking. Uien en sjalotten worden nu opgenomen. Augurken om in le leggen, worden regelmatig geplukt. De uitloopers van de aardbeien worden afgesneden, en nieuwe bedden kunDen al wor en aangelegd. In den bloementuin worden de anjelieren afge legd. Uitgebloeide vaste planten kunnen gescheurd worden. Tweejarige en overblijvende planten worden nog gezaaid. Reseda, Eschscholzia, Convolvulus tricoler, geven, nu gezaaid, in October nog bloemen. Geranioms (Pelargoniums) en Fuchsia's worden du door stek vermenigvuldigd. In 'i laatst der maand kan men beginnen met het oculeeren van rozen ook worden ze gestekt. Men kan nu volop io de snijbloemen wezen. In 't laatst der maand worden al enkele voorjaarsbolle jes, als sneeuwklokjes en scilla's, geplant. De eerste Dahliabloemen zijneral. Huisvrouwen, doodt thans de vliegen Wacht niet tot er vele zijn. Ze zijn onze bittere vijanden. Vliegen verspreiden gif, vuil en bederf. Zij vinden bij voorkeur hun voedsel op stoffen, die in ontbin ding verkeeren straatvuil, uitwerpselen, rottende bestanddeelen, cadavers. En daardoor besmet, komon ze in onze huizen en zetten z:ch op onze levens middelen. Spaart geen vlieg I 0v heeft tevergeefs getracht door toepassing i kunstmatige ademhaling de levensgeesten op wekken. Vermoedelijk heeft het achttienjarig meisje het kleine kind van vijf jaar mee in ii »^rl roeiboot genomen. Waarschijnlijk is later tot zij zich aan boord wilden begeven de boot ondt hen weggedreven, zoodat zij io het water geval len zijn. De juiste toedracht van het ongevi is evenwel nog niet bekend, daar het door nie mand waargenomen is. Ambtenaren gefopt. Onlangs werden te Rotterdam de menbele van het commonistische raadslid Van Bonn door de belastingambtenaren verkocht, wegei een belastingschuld van dit raadslid. Dezi da en zou hetzelfde geschieden bij een gee« verwtnt van hem. Nog vóór de denrwaardi verscheeD, was het raadslid Van Buriok m jea zijn maDDen aanwezig in de woniDg, ten eiu< daar, naar het voorbeeld van de verkooping b Van Buriok, den geheelen inboedel voor weinig centen te koopen en daarna aan den belasting schuldige ter leen te geven. De fi?cus bleer evenwel ook geleerd te hebben, want toen ambtenaren bemerkten, dat het spelletje van cent per bod en niet hooger ook hier zon gaa begiunen, deden zij ook hun bod, zoodat alle toch nog f 48 opbracht. Toch bleken de ambtenaren nog te zijn beet geoomeD, waüt etn radio-installatie, waarvoor f 10 hadden betaald, bleek per slot volkomei waardeloos te zijn, omdat alles uit het kastj bleek te zijn gehaald. Ge n >rm 1 1 P 0\ oha G D iin Lnt las L C 188< i&n H. GEMENGD NIEUWS. aangekeken, zou zij het hem thans hebben be kend, toen hij, naast haar zittende, stil voortsprak, zonder haar aan te zieD. Het was haar aange naam, dat hij vod" zich op deu grond keek zij sloeg hare blikken op, en zijn voorhoofd scheen baar dat van een groot heer te zijn, en ook zijn geheel gelaat. Zoo stondeu de zaken de vlinder was gevangen. De twee zosters lagen weder in de donkere kamer, en spraken met elkander. Eerst echter zwegen zij stil. Tberese deed het licht uit, en ieder meisje hoorde hoe het andere ademhaalde. Toen stond Emma weder stil op, tastte naar haar zuster, omhelsde haar, en legde haar wang tegen de hare. Emma was den ganschen dag anders geweest dau naar gewoonte. Zij had met haar verloofde geruimen tijd gewaudeldtoen was zij stilzwijgend blijveu zitten. Zij zag er uit als eene roos, die men geplukt en eeu uur in de band gedragen heeft, niet verwelkt, maar toch niet frisch meer. „Therese vroeg zij, gij gaat immers mede? Albert wil een landgoed hier in de Dabijheid koopen, en gij moet medegaaD. Hij heeft het mij moeten beloven. Niet waar, gij blijft bij mij?" „Ja, kind 1 antwoordde Therese met eeue ge smoorde stemdit dreef Emma de traDen iü de oogen. „Och Therese!" riep zij treurig, wanneer ik er aan denk, dat ik u een oogenblik niet bij mij heb, dan sterf ik van verlangen. „Gij zult niet sterven, Emma #Gij be looft derhalve dat gij bij mij zult blijven?" Zoo gij het verlaugt, 0 zeker!" Waar- Twee meisjes verdronken. Toen schipper van der 8., van het schip „Arisje*, dat iu de Wijnhaven te Rotterdam ligt. Maandagavond thuis kwam miste hij zijn twee dochters van 18 en 5 j ar. Naast het schip lag een roeiboot waarin zich eenig wasch- goed bevoud. De schippers van vaartuigen, die in de nabijheid lagen, die door den vader te hulp zijn geroepen zijn, hebben de twee meisjes uit het water opgehaald. De reddingsbrigade om vraagt gij of ik het verlang? Zijt gij boos op mij, Therese Heb ik iets gedaan, dat niet goed is Och Therese hij is zoo goed, zoo eenzaam! Hij heeft geen broeders of zusters meer, en nauwelijks een tehniskomen. Och, Therese, hij is zoo goed!" Zeker kind, hij is zoo g^ed, en ik ga met u mede. Ga no maar slapen want anders ziet ge er morg6u zoo naar uit." Emma bleef echter bij haar zitten. Plotseling sprong zij op, begou te schuiven en ie rukkeD, en rustte niet voor dat haar ledekant naast dat van Tberese stond. Zij giög er toeu in liggen, en hield haar zusters hand in de hare. Zoo sliepen zij in. Er verliep eene week. Het leven werd een weinig eentooniger, daar de twee verloofden meer elkander dan aan de overigen toebehoorden, en Therese met hareu vader de zaak practisch aanvatte. Meer dan twee jaren was zeker een lange tijd. Albert overreedde den vader der meisjes tot eeüe reis naar Rome, waar men deu winter dan in het gezelschap van Hendrik kon doorbrengen. Mijnheer vox K., die, behalve iu landhuishoudkundige zaken, zelden tegensprak, en thans meer dau ooit in eene stemming was om over alles tevreden te zijn, gaf spoedig zijn toestemming. Albert wist de reis verrukkelijk af te schilderen hij was overal geweest, en was in het zuiden zoo goed als te huis; hij haalde zijn schetsboeken voor den dag, teekende, vergeleek de brieven van Hendrik metdereishandboeken,kort om, hij kon niet tot adem komen van verwachting. Men wilde zoo spoedig mogelijk vertrekken. Gevaarlijke inbrekers. Bij nacht werden twee inbrekers te Kromme, nie door de politie betrapt, toen zij bezig waren een brandkast te forceeren. Ze werden door een agent overgebracht naar het politiebureau, waai een hunoer, zekere S., terwijl hij dekking zocht achter zijn kameraad M., een revolver trok en den agent gelaste de handen omhoog te steken, De agent trok echter eveneens een revolver en schoot, waardoor M. in de borst werd getroffen. De toestand van den gewonde is niet levensge vaarlijk. Beide aangehoudenen zijn oude beken den van de pditie en hebben vermoedelijk tal van inbraken op hun geweten. Ongelukken. Maandagmiddag gebeurde te Gorredijk alweer een auto-ongeluk. Op den hoek bij Volta-werk reed een handelsreiziger uit Groningen met zijn 4-persoons Fordje eec fietser achterop. Beiden waren ongeveer tegelijk bij de bocht, waar de tramrials dwars over den weg liggen. Vlak voor de auto wilde de fietser de rails oversteken; de chauffeur had nu de keus of den fietser over rijden, of de sloot in. Hij koos het laatste, waardoor de auto erg beschadigd werd, de kap kreeg een ergen opstopper en de bumper was geheel verbogeD. Eon der inzittenden bekwam een vrij erge wonde aan het hoofd, zoodat hy zich door een dokter moest laten verbinden. Even later passeerde daar weer een auto. De chauffeur had zijn gedachten zoo zeer bij zijn collega in de sloot, dat hij de tram niet be merkte en op het laatste oogenblik nog uit moest halen, waardoor hij tegen een lantaarn opreed. De fotograaf, die op verzoek der marechaussee eeu foto van den verongelukten wagen zou nemen, liep daarbij te ver achteruit en gleed ook nog bij den wal neer, zoodat hij nog een paar natte voeten haalde. Te Amiens heeft een 19-jarige joDgen, Serge Gambier genaamd, met een bijl en een scheer mes twee oude vrouwtjes afgemaakt, de gezusters Celine en Maria Villerel, 70 en 64 jaar oud, die een kruidenierswinkeltje met slijterij hielden. Diefstal was de drijfveer van den moordenaar, die zich inderdaad van zeven francs wist meester te maken. De jongen is aangehouden. Alvorens echter zou men een landgoed in de nabuurschap gaau zien, dat te koop was, naardien de eigenaar en bewoner naar elders vertrok. Op het verzoek om het landgoed te mogen be zichtigen, volgde een antwoord, dat teveüs de uitnoodigiDg tot een bal inhield. Het was een soort van afscheidsfeest. Het oogstfeest was uit gesteld, en daarmede eene bijeenkomst der ge heele omgeving verbondendaar het kasteel bovendien zeer ruim was, en een groot aantal vertrekken bevatte, kon het grootste gedeelte der gasten er overnachten. De twee zusters waren verrukt over dit gelukkige toeval. Emma, die eigenlijk den ganschen dag Diet levenslustig was en nooit eeo trap op- of atklom, zonder dit in galop, wals of muzurka te doen, was geheel io verrukking bij het denkbeeld aan de kleeren, welke men bij die gelegenheid zou aantrekken. Na werd er ge raadpleegd, gekocht, genaaid; het was eene op- schuding, die onbeschrijfelijk was. Daarbij voegde zich Albert met een geheimzinoigen koffer, waarin prachtige Turksche stoffen lagen, licht en met goud geborduurd, genoeg om vier zusters iu plaats van twee te kleedeD. Toen bekeek men, koos, verwierp het gekozene, koos het toch weder, en toen men eindelijk alles bijeen had, en de zusters, voor dat de kleediogstukken werden ingepakt, ze nog eens aanpasteD, stond alles zoo mooi, dat de bedienden zich onmogelijk aan het gezicht er aan konden rerzadigen want zóó ieta had men nog nooit gezien of beleefd. (Wordt verrolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4