van Vrijdag 6 Juli 1928. Tweede Blad. en Thoolsche Courant sterb een der magi irs wa; het oogt lat ;e ai echt verl •wa1tv en 'erg GEMEENTERAAD. DUD-VOSSEMEER, 30 Juni 1928. Voorzitter Burgemeester C. W. Snijder, cretaris de heer W. van der Ploeg. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden veranderd goedgekeurd en vastgesteld. [Ingekomen stukken. 'Goedkeuring Ged. Staten. Wijzigingen Iglement Weezenarmb. en Armbestuur. Een schrijven van het Prov. Bestuur, dat ingekomen de rekening 1927 en begroo- g 1929 der Gezondheidscommissie zetel aolen. Bat zij de begrooting 1929 te hoog vin- in en voorgesteld is, deze te verlagen, it de leden der commissie niet meer in kening mogen brengen dan de werke- jk gemaakte kosten en dat zij geen ter- len hebben in te grijpen in de rekening Weth. Daane merkt op, dat hij tegen- ver deze rekening gezegd heeft, niet ptimislisch te staan en niet meer bij de roon in beroep te komen, temeer daar efed. Staten biermede genoegen schijnen nemen, nochtans doet het hem genoe- en, dat dit college de begrooting '29 ook hoog vindt en deze met een bedrag van 250.— hebben verminderd. Nu is het het beste af te wachten, tot ie nieuwe begrooting in den raad zal wor- 1 len behandeld. Weth. de Wilde zegt: dat het nietaan- ;aat, maar auto's te nemen en deze in •ekening te brengen. Spr. vindt het niet del, ja zelfs onedel, de uitgaven moed- illig op te drijven. Weth. Daane meent: dat ofschoon Ged. St. niet ingrijpen in de rekening 1927, dit niet wil zeggen, dat niet meer is gerekend terwijl het toch niet opgaat, dat deze heeren overal snuffelen; ook kan men niet altijd met de bus komen, ofschoon hij van meening is, dat men dan wel gezamenlijk een auto kan nemen. Dat zij niet ingaan op een tot hen gedaan geschrift, kan spr. niet gelooven. Weth. Daane is een andere meening toe gedaan dan de heer Heijboer; hij acht, dat zij wel goed werk doen, en wat betreft zijn opmerking dat zij niet goed uitzien, is spr. van meening, dat, als B. en W. moesten uitvoeren hetgeen door hen gewenscht werd, dit de gemeente een klamp met geld zou kosten. Hij wil de heeren absoluut niet dupeeren, daar het bij hem ^alleen ging over de hooge rekening, en voor het insti tuut op zich zeil heelt hij alle respect. Met alg. stemmen wordt besloten zich bij het schrijven van Ged. Staten neer te leggen. De voorzitter merkt op, dat een schrijven is ingekomen van C. van Dijke om steun voor het zenden van zijn achterlijk kind naar een gesticht, doch hij acht dit heter aan te houden. Aldus besloten. 2. Nadere aanwijzing bebouwde kom ter uitvoering Motor- en Rijwielwet. Op voorstel van B. en VV. wordt besloten deze uit te breiden en de palen achteruit te zetten tot bij Van der Stel; dan zullen ook de bewoners in die buurt geen last meer hebben van het snelle rijden. 3. Voorstel van B. en W. om aan de Bijz. Vrijw. Landstorm een vergoeding toe te kennen van 125. Een schrijven van den leider dezer in stelling zegt, dat de vereeniging is uit- gegroeid tot 90 man, dat zij gaarne ver- goeding zien voor de te houden wedstrijd en dat de leden, zoo noodig, pal staan voor vorstin en vaderland en vrouw en kind. B. en W. stellen voor deze te brengen van f 15 op f25. - Vorige Zaterdag heelt Weth. de Wilde hen in actie gezien en was daar zeer over j j I n i /v Uvii xij aLttc eczitcii Oll VV uo Uddl LCC1 Uici dan de werkelijke uitgaven, want voor f 10 tevred zo®dat hij deze verhooging billijk kan men wel 8 maal naar Stavenisse. •- J Spr. zou het netjes en fatsoenlijk achten, indien het te veel genotene, in de kas terug werd gestort, hij zou dan zijn pet voor de heeren kunnen afnemen. Ook Weth. de Wilde zou dit gaarne zien, en zal dit aan hun beleefdheid over laten. De voorz. zegt dat Ged. St. toch geen termen aanwezig achten om in te grijpen. Weth. Daane, dat een pleizier reis naar Bergen op Zoom absoluut niet noodig was, zoodoende maken zij er een feestje van, hij is er voor, deze kwestie maar in den doofpot te steken en er een goed sluitend deksel op te doen. Hij wil evenwel gaarne nog even wijzen op de ingezonden stukken in de Th. Courant, zoo iets vindt hij niet netjes en bovendien erg flauw van deze heeren en tevens geeft het den indruk dat zij zich vrij willen maken en doen het voorkomen, of ook de heer Van der Maas te veel in rekening bracht. Tusschen de regels door kan men lezen, dat zij bedoelen, dat de Wethouders alhier, overal opj kappen. In de Weth. vergade ringen zijn geen verdachtmakingen gezegd, ieder weldenkend mensch zal zeggen, dat wanneer men als raadslid iets constateert dat er niet door kan, men ook verplicht is, dit naar voren te brengen. Spr. is niet persoonlijk en acht hen als mensch hoog, hij heeft straks gezegd, deze zaak goed met een deksel af te sluiten, doch als het noodig is, wil hij dit gerust aflichten en het laten rammelen tot in Den Haag toe, want hij is steeds voor recht en billijkheid. Weth. de Wilde meent, dat men ver plicht is, de goedkoopste reisgelegenheid te nemen, pas zijn de heer Daane en hij naar Bergen op Zoom geweest voor keien en dit heeft de gemeente maar f 2.50 gekost. Dhr Heijboer wil ook gaarne nog iets zeggen, temeer daar men in Middelburg ook heeft gezegd dat de goedkoopste manier moet worden betracht en dit is volgens hem per autobus, gaarne wil hij van den voorz. weten of de wet voorschrijft dat - wij ondereen gezondheidscommissie moeten zitten. De voorzitter merkt op, dat de gezond heidswet deze commissie heeft ingesteld. De heer Heijboer wil dan opmerken, dat deze heeren al zeer slecht uit hun oogen zien, daar de put bij het slachthuis, die altijd vol water staat, door hen is voorbij gezien. v De voorzitter meent, dat men niet overal op kan letten. De heer Heijboer zou hen maar veel liev.er aan de kant zetten. De heer Vermei is van meening, dat als men hen schrijft zij er steeds op af komen, vindt De heer Heijboer is van meening, dat deze instelling zijn goede en slechte zijde heeft, daar evengoed in andere plaatsen deze oefeningen plaats hebhen en men wel eens in plaats van te helpen naar den vijand kon overloopen. Spr. meent, dat dit van onze menschen niet geloofd mag worden, en daar het goede het kwade overtreft, is hij voor inwilliging. Ook de heer Vermet zal voor stemmen, want hij is bang. Aldus met alg. stemmen besloten. 4. Reclame schoolgeld en hondenbelasting. Ontheffing wordt verleend aan J. Heester mans voor een half jaar hondenbelasting, eveneens aan D. Plantsoen en A.M. Lindhout voor verschuldigde schoolgelden. 5. Aanvrage School met den Bijbel om vergoeding verbetering van privaten. Van het Bestuur is een schrijven inge komen, benevens advies van den Inspecteur, dat een en ander zeer noodzakelijk is en het bestuur de vereischte waarborgsom van 15 zal storten. De Voorzitter merkt op, dat de kosten geraamd zijn op f240.— en waar zij volgens de 1. o. wet hierop recht hebben, is B. en W. voor toekenning. De heer Heijboer zegt, dat hij even is gaan zien naar die privaten. Spr. heeft tegen den heer Goedhart gezegd, dat hij de hoogte van 1.35 M. veel te hoog vond en waar in sommige localiteiten de muren gegeesseld zijn, is dit niet bevordelijk voor de kleeren der kinderen. Hij acht het be drag van f240.veel te hoog en acht verven ook veel goedkooper dan bezetten met tegels. Als de muren het toelaten acht de voorz. verven ook best, daar het hem ook wat hoog isin de Openbare school is dit ook gebeurd en daar voldoet het uitstekend. De heer Mees meent, dat de kosten op den duur niet zooveel minder zullen wezen en is voor goed werk. De Voorz. heeft hierover ook nagedacht daar men voor men gaat vei ven, de muren moet gipsen, terwijl tegels afdoend zijn. De heer Heijboer informeert, of de ge meenteopzichter toezicht heeft en dit be drag ook niet te hoog vindt. De Voorz. zegt, dat men hierover niets te zeggen heeft, daar het bestuur zelf de begrooting opgeeft. De heer Heijboer is voor verven,indien het tenminste niet te veel kost. üok de heer Daane zegt, dat hij is gaan zien en vreest dat verven niet afdoende zal zijn, daar de muren te nat zijn men moet niet vergeten dat de school ook de watervloed heeft medegemaakt en meri nu kans heeft, dat de muren telkens gaan afschilferen. Het vindt tegels afdoend en tevens zeer zindelijk. De voorz. merkt op dat men het niet toestaat, men den raad kan verplichten. De heer Heijboer gelooft niet, dat hier van dwang sprake is, spr. vindt ook tegels netter, doch acht deze te duur. Wethouder de Wilde zag ook liever dat de gemeente-opzichter toezicht had en vindt hel zooals het nu bestaat, niet in orde. De heer den Engelschman vindt verven niet afdoend, daar dit elk jaar terug zal kümen en is voor tegels. De heer Heijboer acht grondig onderzoek noodzakelijk en zag gaarne dat de tegels tot een hoogte van 1.20 kwamen. De Voorz. meent dat waar in de andere lokaliteiten de hoogte 1.35 M. is men deze uniform behoort te maken. Met de stem van den heer Heijboer tegen wordt aldus besloten. 6. Behandeling oninbare posten. Als oninbaar worden verklaard voor schoolgeld. Een post van Giljam (Poortvliet groot f4,68. A. Verhees f6,24. A. A. Douw f 1,12. A. Goedegebuure f7,80. D. de Graaf 17,80. A. v. d. Have f 7,80. I. Perestam f2.00 en D. G. de Wilde f 10.92. Voor hondenbelasting W. Douw f5. P. Visser f5. De heer de Rijke is er voor, dat de laatste post wordt ingevorderd. 7. Aanvragen om vergoeding als bedoeld in art. 13 L.O. Wet. Aangevraagd is door S. Breure, W. L. Anthonisse en J. P. v. d. Waale om ver goeding voor flets of auto voor hun school gaande kinderen welke meer dan 4 K.M. van de school af wonen. De voorz. meent, dat men hier niet bui ten kan. Weth. de Wilde zou gaarne eerst onder zoeken, of de bus niet goedkooper uitkomt, daar het nu de gemeente al een f 350 kost. Dhr Heijboer verneemt gaarne hoeveel kinderen er nu zijn en rneent, dat men het vroeger toch ook te voet moest doen. De Secretaris antwoordt, dat er 10 zijn van f50 en de andere kosten f35. Weth. Daane merkt op, dat reeds veel over deze subsidie is gesproken, doch het is alles olie in het vuur, daar men er niet buiten kan. B. en W. hebben daarom voor gesteld, hen volgens de wet uit te keeren 2 ct. per K.M. terwijl kinderen beneden de 7 jaar hierop geen recht hebben, men kan hierover nu blijven debateeren, doch hiermede niets opschieten. Wij hebben het in B. en W. behandeld en ot men er nu geen ja of amen op zegt, het baat ons niets en of wij zeggen, zij maken in Den Haag wat klaar, het is betalen. Weth. de Wilde meent, dat een bus wel goedkooper zal zijn. Weth. Daane zegt dat bij B. en W. verschillende plannen zijn besproken ook indien er een voldoend aantal is, om zelf een bus te doen rijden, doch men heelt geen goedkooper plan kunnen vinden dan uitkeering van 2 ct. per K.M. Een gemoedelijke discussie onderling, ontspon zich daarna over de kweslie, waaraan de voorz. een einde maakte door voor te stellen hierover te stemmen. Dhr Den Engelsman informeert, of men hiermede kan volstaan en of dit de voor- deeligsle manier is. De Secretaris leest hierop het bedoelde wetsart. voor, waaruit blijkt, dat bij wet van '17 Maart '28, een dergelijk besluit is genomen. Dhr Heijboer zegt, dat men dan volgens de wet moet handelen, want dan kan men er niet van tusschen, wij zien, strak was het f240 nu weer f350. Spr vindt het meer dan) treurig dat het onderwijs zoo veel gaat kosten, waar moet dit heen, het is steeds school en nog eens school, alles staat in het teeken van de school. Spr. protesteert er tegen, dat het Rijk zooveel kosten op de gemeenten legt, even wel zal hij zich aan de wet onderwerpen. Besloten wordt met alg. st vergoeding van 2 ct. per K.M. per kind boven de 7 jaar toe te kennen. 8. Circulaire van Ged. St. van 1 Juni jl. betreffende aanstellen schoolartsen. In bedoeld schrijven merkt men op, dat bedoeld wordt 6 artsen over Zeeland, aan te stellen en Zuidelijk Z.-Reveland, St. Filipsland en Tholen door één arts te doen behandelen. Deze zal dan ongeveer 6000 kindereu moeten bebaudelen en treedt enkel advi- seerend op, jaarwedde die bepaald zal wor den op f7000 en f3000 voor reiskosten, zullen worden gedragen door de openbare kassen. De kosten per inwoner zullen bedragen f0.25 per hoofd. Olschoon B. en W. zeer voor zindelijk heid zijn op school, meenen zij hierop niet te kunnen ingaan, daar dit deze gemeente op f600 komt te staan. Weth. Daane merkt op, dat bij B. en W. deze kwestie breedvoerig is besproken, doch spr. schrok toen hij hoorde, dat het de Prov. Zeeland op f60.000 komt te staan. Hij stelt zich de vraag, wat men aan zoo iemand zou hebben indien er besmet telijke ziekte kwam. Spr is voor net en zindelijk op school en meent dat de onderwijzers bijtijds wel zullen waarschuwen indien er iets is met de kinderen. Het toezicht kan ook best plaats hebben door onzen plaatselijkeu dokter, die beter werk kan verrichten dan iemand die ver van ons vandaan woont, indien dit zoo doorgaat is men geen baas meer over zijn eigen kinderen, daar men van bovenaf alles gaat bevelen. De heer Heijboer is niet alleen financieel tegen aanstellen, doch ook principieel; de plicht rust op de ouders, hun zorg is voor de kinderen, zij moeten, indien er iets niet in orde is, naar den dokter; wel gevoelt spr. er wat voor dat de pl. dokter zoo nu en dan eens naar de school gaat zien, daar ouders met groote gezinnen niet altijd hun talrijk kroost kunnen nazien en op alles letten. Hij is tegen een schoolarts; spr. denkt dat het er in Den Haag om te doen is hen die voor dokter hebben geleerd en nu zonder betrekking loopen, aan een baantje te helpen. Op een wijze zooals het nu gaat, voert men ons knapjes naar den afgrond. Weth. de Wilde meent, dat reeds verleden jaar, toen een epidemie heerschte, gebleken is dat de pl. dokter annex was met de school, daar op zijn voorschrift deze zijn gesloten om uitbreiding te voorkomen. Veel beter is de pl. dokter berekend voor toezicht, terwijl de onderwijzers, indien zij iets merken, direct den dokter in kennis kunnen stellen. De heer Heijboer acht ook beter dat de gemeentedokter dit doet. De heer Vermet acht dit ook veel voor- deeliger. De heer Heijboer meent te hebben ge lezen, dat op andere plaatsen de gemeente arts de school moet bezoeken. De heer Vermet betoogt, dat dit in hun instructie slaat, doch als men hem dit voorschrijft, bedankt hij direct als raadslid. Besloten met alg. stemmen op bedoeld schrijven niet in te gaan. 9. Benoemd worden tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren Vermet, Goedhart, Rijnberg, Wissekerke en Rombouts; mede op de voor dracht stonden de heeren D. Ampt, Ooster hout, Stelwagen en Rampart. 10. Benoeming lid Weezen-Armbestuur, vacature wylen A. van Tilbeurgh. B. en W. hebben voorgedragen: no. 1 J. H. Mees en no. 2 A. C. Heijboer. Met 6 tegen 1 st. op den heer Heijboer wordt de heer Mees benoemd, die deze benoeming direct aanneemt. 11. Benoeming leden Alg. Armbestuur. Op de voordracht zijn door B. en W. geplaatst de heeren M. den Engelsman no. 1, A. C. Heijboer no. 2; vervolgens J. 11. Mees no. 1 en Adr. de Jong no. 2. De heer Heijboer had het beter geacht indien eerst de verschillende fracties waren gekend. De voorzitter acht het ook beter, dat het door burgers wordt bekleed. De heer Daane merkt op, dat vroeger bij de uitbreiding Weezen-Armbestuur is ge zegd, dat dit raadsleden moesten wezen en waarom kan dit nu niet? Het is niet noodig buiten den raad de verschillende fracties te polsen, daar deze hier zijn vertegen woordigd en reeds van ieder 1 zitting heeft; tevens moet het Alg. Armbestuur voeling houden met de diaconieën. Ook hebben B. en VV. rekening gehouden met de verschillende richtingen. In de eerste vacature gekozen met 5 st. de heer Den Engelsman; L. de Later 1 st., 1 blanco. Tweede vacature gekozen met 6 st. J. H. Mees en 1 blanco. Beide gekozenen nemen hun benoeming aan. Daar de agenda is afgewerkt, merkt de voorzitter op, dat in de openbare school groote behoefte is aan een nieuwe gang, daar de bestaande dringend herstel noodig beeft. B. en VV. hebben gemeend, daar er dit jaar weinig werk is, dit nu uit te voeren. De heer Heijboer zegt, dat hij is wezen zien en heeft bevonden, dat de gang niet slecht is. Straks heeft hij gezegd, dat het onderwijs veel kost en daarom is hij er voor, dat maar enkele nieuwe leien worden gestoken. Spr. meent dat deze gang nog jaren meekan. De Voorz. is het hiermede niet eens, daar wij in de toekomst dan voor veel grooter kosten komen te staan, daar de ondervloer dan ook weg is hij acht het

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3