IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT OvermdkMS Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stuk loopen NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Vrijdag 6 Juli II ies en EN len, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. ioofdpijn-Tabletten 60 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten 75 SprUt0l. Bij alle Drogisten. tr. Tho prima Dk en an. indeerd opfok i geen renwel orden er op ;ndere JRG. Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,375, franco per post fl,65 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. INTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.; iedere regel meer 17'/, c Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. rslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. algemeene kennis wordt gebracht, dat de ilijsten voor de afdeeling Groot- en Kleinbedrijf imer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Ibrabant van 1 Juli tot en met 14 Juli ter liggen op bet Bureau der Kamer, Seeligsingel 4, en voor zoover betreft de kiezers in de gemeente ichtig op de Secretarie dezer gemeente, en met 14 Juli a.s. kan een ieder verbetering kiezerslijst vragen op grond, dat hijzelf of tnder in strijd 'met de wet daarop voorkomt, voorkomt, of verkeerd is geplaatst. Dit verzoek in tweevoud worden ingediend by het bureau amer Seeligsingel 4, Breda. erzoek om verbetering en de hierop genomen «ing der Kamer worden ter inzage gelegd op lareau der Kamer en ter Secretarie der gemeente, gevestigd is de handelszaak, waarbij degene, bet verzoek betreft, betrokken is. lolen, den 2 Jufi 1928. 23 Burgemeester van Tbolen maakt bekend dat de yzen uitgegeven iu het tijdvak 1 November tot 1 November 1927 twee jaren en acht iden na de dagteekening van uitgifte vervallen. Rijbewijs afgegeven in de maand November vervalt in de maand Juli 1928, en zoo ver- indiening der aanvragen om een nieuw Rijbewijs vervolgens geleidelijk geschieden, steeds zooveel lijk een maand voor het tijdstip waarop het te ieuwen rybewijs vervalt, aanvragen kunnen worden ingediend ter Secre des voormiddags van 912 uur. tiolen, 6 Juli 1928. 15 JNHARDT's 153 10 Bij Apoth. en Drogisten UIT EN VOOR HET LEVEN. Nadruk verboden. „NIET IK." „Het zwaartepunt van liet godsdienstige leven is gelegen in het: niet ik!" Wij woondeu een dezer dagen een plechtigheid in het kerkgebouw: een groote schare was ar saamgekomen om de Zuster verpleegster diacones een dankbaren groet te brengen haar feestdag, dq zij mocht gedenken haar i-jarigen arbeid als zoodanig. Treffende woorden irden gesproken, welke getuigden van groote lardeering en warme erkentelijkheid voor de tip en steun, door de Zuster gebracht in zoo'n van gezinnen: lichamelijke hulp, maar ook, velen, „innerlijke hulp van ziel tot ziel." Er waren twee sprekers: de predikant der plaats die van het „Moederhuis" te Amsterdam. Zij ilden elkaar op heerlijke wijze aan, en gaven iet slechts een passend en hartelijk gelegeoheids- oord, tot de Jubilaresse gericht, maar een diep ernstig woord voor ons alleD. Wij hebben het lamgevat iu ons opschrift: Niet ik!" (I Cor. XV, 10). De eerste spreker wilde, en terecht, doen ait- omeo, dat de gedachte der Zuster in deze plechtige londe geenszios was: „Zie, hier ben ik! Dit heb voor U gedaan, en dat ben ik voor U geweest!" neen! Zij had, op dit oogenblik, meer dan ooit iet diepe besef, dat zij dit alle9, gedurende 25 jaar, lechts had kAonen doen door de macht Gods. 66 was het goed gezegd. Iq de Zoster was dus evendig, wat Paulus heeft gewild, toen hij sprak: iNiet ik, maar de genade Godsdie met mij is." Moet het aldus niet met ons allen zijn? Zeker, bovenal met een Zuster. Stel U een verpleegster foor, die geen liefde lasier is, die geen roeping gevoelt voor haar werk) Zoo iemand is, dunkt beklagenswaardiger dan anderen. Want is haar werk, haar taak, niet een uiterst moeilijke? Steeds in de „narigheid", bij ziekte en lijden en dood; bij armoede en ontbering ook vaak; niet zelden ook ontmoetend rawheid en ondank en een niet-willen begrijpen. Is er één werkkring, één taak, welke méér toewijding, méér zelfopoffering en zelfverloochening vraagt? Wie tegenover zalk een arbeid slechts eigen ik weoscht te plaatsen eigen lusten en wenscheD, eigen eer en ge.Doegen eigen voordeel en glorie, die moet vroeg fo laat wel tot een wreede ontgoocheling, een bittere desillusie komen. Maar is het anders met onsWaar blijven wij, als wij het leven doorgaan zonder de woorden boven in ods wapenschild te voeren: „Niet ik"? Indien wij ons zelf zoeken, door ons te verheffen op onze talentenonze kennis of vermeende kennis; indien wij uit gemakzucht onzen plicht ontwijken, of weigeren bulp te bieden, waar die driugeod noodig is; indien wij ons geen ander levensdoel voorhouden daD genietenmet een grovere of fijnere zinnelijkheid, niet zelden ten koste van de eer en de rust en de vreugde der onzen; indien baatzucht onze handelingen bestuurt en immer bij ons de vraag het zwaarst weegt: „wat zal het geven?"; indieD, ten slotte, eigenzinnigheid, het altijd onzen zin willen hebben, ons ongenietbaar maakt voor anderen en bij niet-vervulling onzer wenschen en verwachtingen, ons doet mokken en morren, dan is het de dwaze en zondige vereering van het eigen ik, die ons hart slait voor het goede, voor de waarheid en het recht en de liefde. En bij zalk een zelfzochtig bestaan vliedt de gewetens- rast en de ware levensvreugde. De afgoderij met het ik, de ouheilige eeredienst van het ik, zooals die zich in velerlei vormen, hierboven aangeduid, openbaart, kar nooit ge lukkig makeD. „Het beste deel in 'smenschen leven, Het is, in stilte zich te geven, Vol liefde en medelij Die liefde zal geen loon ontvangen Aireede heeft zij dat ontvangen: De liefdedaad maakt blij." Wanneer wij een belangrijk deel van oDzen levensweg hebben afgelegd en dan, bij een mijlpaal gekomen en terugblikkende, op dien weg niets aoders zien dan eigen werk en eigen roem, en als dan op e« n gedenk- of jubilenmdag onze hoogste voldoening is: zelfvoldaanheid en eerbetoon van menschen, ocb, dan is het wel poovertjes met ons gesteld! Want in welke kracht zullen wij dan voorwaarts gaan? Zal dat alles, ook als ouze levens avond nadert, ons innerlijke bevrediging, waar- achtigen vrede, kunnen schenken? Gelukkig hij of zij, die als de jubileereode Zuster dan met een vreugdevol en dankbaar hart kan zingen: „Ik zal Uw naam met dankerkentenis verheffen" Want wie dat iu ootmoed ziögt of belijdt, die kan ook blijmoedig verder gaan. Die voelt zich reeds bij voorbaat gesterkt door de hoop, door de „Christelijke hoop" gelijk de tweede spreker het uitdrukte dat wil zeggen: door de zekerheid, welke vervat is in Psalm 138 vs. 8 „De Heer zal het voor ?nij voleinden" Wie door zijn dadeu toont, dat in zijn hart nog iets anders geschreven staat dan het woordje Ik\ wie onder vallen en opstaan vasthoudt aan zijn richtsnoer eo levensleuze: Niet ik, die zal in zijn hart steeds meer de eeuwige waarheid ervaren, dat zelfverloochening is zelfbehoud. Voor de Zuster, die haar taak, even afge broken, reeds weer heeft hervat, maar dan verder ook ons allen, zij deze heilbede yt Leven geven aan het goede Blij te moede Biddend werken: Daartoe moog Gods geest U (ons) sterken!" YPSILON. Vergadering 0. V. T. Als naar gewoonte werd de halfjaarlijksche vergadering van O. V. T. in hotel De Gouden Leeuw te Scherpenisse gehouden, en wel Dins dag 3 dezer. Zooals gewoonlijk was de zomervergadering niet zoo druk bezocht. De voorzitter de heer D. W. Klompe opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder een hartelijk woord richtende tot den secretaris-penniugm., dhr. J. A. Snijder, die ua een lange ongesteldheid, gelukkig thaus weer aanwezig is. Spr. hoopte dat dhr. Snijder nog lange jaren op de hem bekende wijze de belangen der maatschappij zal mogen behartigen. Hierna worden de notulen voorgelezen en onge wijzigd vastgesteld. De secretaris dankt hierna den voorzitter voor de gesproken woorden ten zijnen opzichte, terwijl hij tevens niet kan nalaten deo heer A. L. Hage een woord van lof te brengen voor de keurige notulen die deze heeft opgemaakt toen spr. door ougesteldheid verhinderd was dit zelf te doen. Hierna werd overgegaan tot het uitbrengen van het jaarverslag. In de eerste plaats merkte de secretaris op dat de nieuwe Directeur blijk heeft gegeven zich met ijver en toewijding in de zaken de O. V. T. betreffende, te hebben ingeleefd, verschillende inspectietochten zijn door hem gemaakt. Het aantal Commissarissen is uitgebreid, zoodat thans in iedere gemeente een Commissaris aaöwezig is. De toestand is, wat rubriek paarden betreft, zeer gunstig geweest. De reserves in deze rubriek bedragen thans f 20.44 5,375. Echter is den secretaris opgevallen dat de gemiddelde verze kerde waarde met ongeveer f 100 is gestegen. De heer Hage merkt op dat dit zijn oorzaak vindt in het veel minder aanwezig ziju van jonge paarden. De secretaris dankt voor deze mededeeling, deze lijkt hem wel steekhoudend te zijn. Hierna, werd een kasoverzicht gegeven, waaruit blijkt dat de deelhebbers in deze rubriek onge veer 40 van bon gestorte premies overhouden. Hiervan komt 20% in het reservefonds, zoodat er verscheidene deelhebbers zijn die een sardig bedrag terngontvaDgeD. In dit verband vroeg spr. waar toch de overwinst van de specultatieve maatschappijen wel blijft. Bij de rubriek rundvee merkte de secretaris op dat tegeoover de rubriek paarden het saldo van f 574.80 gering lijkt, doch dit komt omdat in deze rnbriek nog niet de helft der som is verzekerd dan iö de rnbriek paarden. In deze rubriek kan ook ongeveer 20 worden terog- betaald. De voorzitter dankt hierna den penningmeester voor diens correct beheer. Hierna werden de heeren D. W. Klompe en M. C. Steendijk, beiden aftr. als Commissarissen, herkozen als zoodanig, die beiden hun benoeming weder op zich namen. De voorzitter drong er nog op aan, zulks iö het belang der deelhebbers, om vooral te zorgen dat de leden terstond opgaaf doen bij een nieuwe aangifte, omdat de quarantaine eerst begint te loopen volgens den datum van het poststempel dat op den brief voorkomt. De secretaris doet nog een verzoek aan de schatters belrtffende in te zenden schattingsstaten. De voorzitter sluit hierna de vergadering onder dank voor de opkomst eo brengt nog een woord van dank aan de stemopnemers voor hun werk. gerakeD, maar de bemoeienissen hebben nog niet veel resultaat gehad en alle bietentelers moeten daarom aan deze actie klem bijzetten. De winst- en verliesrekening wijst o. a. aan, dat aan bietenleveranciers is uitgekeerd f 2,440,280.98. Het debat saldo bedraagt f 99,064.275. Tot bestuursleden werden bij acclamatie her kozen de heeren J. L. Groenewegen, A. C. Schaap eo Jac. Welleman, en gekozen de heer C. Franse in plaats van wijlen den heer C. Roose. ONDERWIJS. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor het eindexamen (akte L. O.) mej. J. D. Franke uit St. Maartensdijk. Er wordt medegedeeld, dat in de Com missie belast met het afnemen van het examen akten L. O. Landbouwkunde en taiuboawkande o. ro. tot leden zijn aangewezen de heeren Ir. 8. Stevens en Ir. A. W. van de Plassche, Rijkslandbouw- en Tuinbouwleeraar te Goes. 36455 BINNENLAND. c qga e.A. 6 36454 Coöperatieve suikerfabriek Zeeland. In de Woensdag te Goes gehouden vergadering van de Ct operatieve suikerfabriek Zeeland, bleek uit het jaarverslag van den directeur, dat in 1927 werden verwerkt 145,075,460 K.G. beetwortelen of per etmaal 2.500,000 K.G. Het verlies op de bieten was grooter dan de beide vorige jareD, doch het suikerverlies in de beetwortelen op het terrein was geringer. De dagelijksche verwerking was dit jaar hooger dan tot nu toe. Er werden vervaardigd 106,822 zak rowe suiker eo 106,267 zak ge raffineerde sniker. De verwerkingskosten zijn gunstig, dank zij de groote verwerking per etmaal, doch de druk der vaste kosten is per 1000 K.G. veel hooger door minderen aanvoer. De totale kosten zyn dan ook hooger dan vorige jaren en de inkomsten uit de suiker zijn weer aanmerke lijk geringer. Als verschillende leden, met na ne die, welke hooge vrachten voor hunne rekening hebben, den voor de bieten uitbetaalden prijs onbevredigend vinden, dan kan als oorzaak ge noemd worden de lage prijs der suiker en de geringere totaal-7erwerkiog. De lage prijs, die voor de Nederlaudsche suiker wordt ontvangen (het grootste gedeelte der suikerproducenten over de geheele wereld ontvangt door protectie een veel hoogeren prijs) sal oorzaak zijn, dat de toestand steeds moeilijker zal worden, tenzij een nieuwe suikerconventie of tijdelijke maatregelen in het binnenland een gelijkwaardige positie met de buiteulandsche voortbrengers scheppeü. Het dagelijksch bestuor keurt het af, dat zooveel leden zich aan de minimum verplichte levering houden en hun restant op de vrije markt ver- koopeo, al geeft het toe de verleiding daartoe groot is. Het heeft dan ook pogingen gedaan om tot een conventie of biunenlandfche maatregelen te MosselzaadvisscheriJ in de Zuiderzee. Het Tweede Kamerlid de heer Drop heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken verzocht mede te deelen om welke reden de Visscherij- inspectie heeft bepaald, dat de Zeeuwsche visschers slechts gedurende 6 weken in Mei en Jani mosselzaad van de Zuiderzee mogen halen, terwijl tot nu de gelegenheid daartoe onbeperkt was Weet de minister aldas het Kamerlid dat deze maatregel een aantal visschers met kleine bedrijveü in huo broodwinning benadeelt, omdat dezen in den nu vastgestelden tijd in België zijn voor den verkoop van geteelde mosselen, ten gevolge waarvan velen dus niet meer in de gelegenheid zullen zijn mosselzaad te halen De heer Drop vraagt ten slotte of de minister alsnog oph(ffing van de genoemde beperking wil bevorderen. THOLEN, 6 Juli 1928. Vorige week werd bij H. Cornelisse 8z. een duil geboren met twee koppen. Wel een zonderlinge speling der natuur. Het beestje is doodgegaan <n geschonken aan de n. 1. o. school waai het door dhr. A. v. d. Velde is gepie^areerd. Aan Je R.K. Meisjes Nijverheidsschool te Bergen op Zoom zijn geslaagd voor costumiè'e de dames M. Janssens en C. Voerman van Tbolen. Geslaagd voor het Dotarieel examen 2e gedeelte dhr. E. D. v. d. Velde te Tholen. Een groot circus. Zooals men uit een advertentie ia ons b'ad kan zien is te Bergen op Zoom gearriveerd het groote circus Strassburger, dat reeds hedeuavond aanvangt met het geven van voorstellingen. Het is een der groote wereldcircusseu zooals men in onze omgeviug zeldeu te zien krijgt. Ongezien het aantal dieren uit vreemde streken, die worden voorgeleid door de inlanders in hun eigenaardige dracht, biedt dit circus een schouwspel aan do bezoekers dat werkelijk iets bizonders kan heeten. Men sal oogen te kort komen om alles te zien, tijdens de voorstellingen zijn er drie arena's waarin tegelijkertijd voorstellingen worden ge geven. Als een bijzonder sensatiewekkend nummer wordt een man nit een kanon geschoten en twintig meter verder komt hij in een net terecht. Voor onze omgeving is er geen bezwaar om de voorstellingen te bezoeken, omdat ua de voor stellingen des avonds half twaalf een extra tram de reizigers weer huiswaarts voert. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord brabant, Seeligsingel 4, Breda, hadden gedurende de maand Juni 1928 de navolgende inschrij vingen plaats. Wijzigingen Clö^, Electriciteitamij „Scherpenisse*', Scher penisse, Schoolstraat 9. Uitgetr. Voorz. Jac. v. H-judt. Benoemd tot Voorz.W. L. Klos, en tot Bestuurslid Joh. v. Houdt, Scherpenisse. 20 36456

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1