IERSEKSCHE EU THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL PUROL Vrijdag 29 Juni 1928. Vijf en veertigste jaargang iolen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Eerste Blad. IV Klokken, Pendules, Barometers en Wekkers, .Ti SUS Zie het resultaat van een Sunlight waschdag en U begrijpt dat alleen de zuiverste zeep zulk een helderheid kan geven. Zuiverheids waar borg F lO.OOO. Groote keuze 20 30433 A. H. ST0LK, 5 van sen hi Dit blad verschijnt eiken Vrijdagavond, js per kwartaal f 0,80met Geïllustreerd Zondagsblad f 1,37!, franco per post f 1,65 -f- 15 ct. disp. kosten. UITGAVE FIRMA J. M. C. POT - THOLEN. TELEF. 1NTERC. No. 16. Advertentiënvan 1 tot 4 regels 75 ct.iedere regel meer 17'/2 ct Grootte der letters naar plaatsruimte. Bij abonnement aanmerkelijke prijsvermindering. PUBLICATIEN. No. 51 sportei DIENSTPLICHT. Uitspraken in zake vrijstelling. )e Burgemeester van Tholen brengt ter algemeens nis, dat eenige uitspraken op aanvragen om vrij- Lp ling van den dienstplicht, welke uitsprakeu zijn sgteekend 15 Juni 1928, ter secretarie dezer gs leente voor een ieder ter inzage ryo gelegd. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dageu na dag van deze bekendmaking in beroep worden tomen door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, door diens wettigen vertegenwoordiger door elk der overige voor deze gemeente voor telfde lichting ingeschreven personen of door diens Itigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift moet met redenen omkleed zijn. t behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden icht aan de Koningin, doch worden ingediend bij Burgemeester, ter secretarie van deze gemeente Burgemeester zorgt voor de doorzending. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde iten gedaan, ban bovendien de Commissaris der mingin binnen denzelfden termijn by de KoniDgin beroep komen. Tholen, 26 Juni 1928. 27 Burgemeester en Wethouders van Tholen brengen |l r kennis dat aangifte voor ruiming van privaat- t' itten kan geschieden tegen Donderdag 5 Juli a.3. De aangiften te bezorgen in de brievenbus van >pt Stadhuis. Tholen, 27 Juni 1928. LAND- EN TUINBOUW. Nadruk verloden. Vogelmest. Meer dan vroeger wordt de vogelmest, bepaaldelijk a van hoenders en duiven gewaardeerd. Voorheen leef de kippenmest in den kippenloop en io 't achthok opgetast liggen, onbenut dos, en het ver lijf voor de hoenders maken tot een broeinest van ilerlei ziekten. Thans weet men, dat reinheid een erste voorwaarde is, om de kippenhouderij rendabel doen zijn. Van welke waarde de mest is der ioender9, blykt uit de volgende cijfers die tusschen hebben betrekkiug op stalmest, zoodat men kan ergelijken. Kippenmest bevat op de 1000 deelen 3 deelen (5 d.) stikstof, 15.4 d. (2.6 d.) phos- ihorzuur, 8.5 d. (6.3 d.) kali en 24.5 d. (7 d.) ;alk. Nietwaar: de hoendermest spant verreweg de ;roon. Nu ja, wij krijgen er niet zulke groote hoe- eelheden van als van stalmest, maar wie nog al fat hoenders heeft, b.v. 50 a 100 of meer, en den oest bijeen te houden of te garen, kan er groot irofijt van trekken, ja, er soms wonderen mee doen. Kr was een kippenboer, die vroeger zelden of nooit zijn hokken schoonmaakte, totdat zijn oogen voor open gingen, hoe nadeelig dit was voor ;ijn hoenders, èn van welk nut de verwaarloosde cippenmest kon zijn voor zijn groentenmest. Hij liet hokken door een jongen schoonmaken, en de mest, die aan elkaar geplakt zat, fijn maken, zoodat die koD worden uitgestrooid, 't Kostte hem eenige stuivers, waarvoor hij kroeg voor eenige guldens kostelijken en kostbaren mest. Deze werd gebruikt een groot stuk grond, waarop eerst spinazie, daarna kropsla, en later koolrapen moesten groeien de man was, moet ge weten, groenteboer. Wat een eelderige spinazie kreeg hij toenwat prachtige kropsla, en wat mooie koolrapenHij stond ver bluft. De mau hield vol, eu oogstte, toen hij bij den kippenmest nog patentkali voegde, ook in vol gende jaren veel grootere oogsten van malsche groenten. Mest van eenden is armer dan kippenmest. Die bevat op 1000 deelen gemiddeld 10 d. stikstof, 14 d. phosphorzuur, 6 2 d. kali en 17 d. kalk. Is niettemin ook heel besie mest, al3 men er slechts om denke het betrekkelijke forft-gebrek, dat ook hier bestaat, door palenikali aan te vullen. Duiven mest werd iu vroegere jaren in ons land gebruikt bij de tabaksteelt. Kik jaar reisden men- schen uit de prov. Utrecht geheel het land door duivenmest te koopen. Men meende er niet buiten te kunnen, en de mest werkte dan ook jaren lang uitstekend. Maar dan werd het minder en kon men geen goede tabak meer verbouwen. Dan heette de duivenmest te „hitzig". De oorzaak was: kali' armoede. Wanneer naast 100 K.G. duivenmest pl.m. 200 K.G. palenikali werd gegeven, werd de zaak eer gezond. Wo wilden aan deze geschiedenis even herinneren. Met een kar vol duiven- of kippenmest brengt men meer planten voedsel aan dan met drie karren stalmest. En de eerste werken veel sneller. Maar, zooals gezegdkali moet er bij gegeven worden. 72 3Ö423 Fruittelers, let op Uw zaak! Ons fruit, en bepaaldelijk onze appels, hebben in het buitenland geen bosten naam. Knoeierij bij den export beeft daartoe bijgedragen. Wij worden over troefd door de Amerikaansche Staten. Amerika levert een mooi en goed verzorgd produkt. Waarvan ieder bij een bezoek aan de fruitwinkels in onze groote steden zich ook kan overtuigen. Men ziet daar mooi gekleurd en gesorteerd fruitdit i9 buitenlandsch produkten men ziet er slecht fruitdit is van onze eigen teelt. Evenzoo is het in Engeland, waar in 1926 rond 250 millioon K.G. appelen uit de Ver. Staten werden ingevoerd, terwijl er nog heel wat wordt geïmporteerd uit Canada, Australië en andere overzeesche gewesten. In 't geheel voerden de Ver. Staten in '26 naar de verschillende Euro- peesche landen uit340 millioen K.G. appelen, en ons land slechts ruim 121/2 millioen of nog geen 4 pCt. van dat cijfer. Engeland, dat vlak bij onze in Marnier, Brons en Eikenhout, en verschillende modellen eikenhouten klokjes, ook met wekker. Steeds te Ontbieden. Beleefd aaDbevelend, Telefoon 19 - Markt 259 - St. Maartensdijk. N. B. Reparatiën spoedig en billijk. deur ligt, zou voor ons een prachtig afzetgebied kunnen zijn, indien wij een produkt konden leveren als Amerika: dan zouden we 170 maal zooveel appels naar Engeland kunnen zeuden als thans. Wij hebben daartoe veel vooronze produc'iekosten en ook de verzendingskosten kunnen belangrijk lager zijn. Maar wat wij tegen hebben, is: de kwa liteit van ons fruit. Als wij hebben te klagen over overproductie, dan~Ts dat niet, omdat er geen vraag is. Er is groote vraag, doch naar mooi gokleurd, goed gevormd en goed gezond fruit. En velen onzer telers kennen dat niet. Er wordt iu Engeland echter niet slechts zeor gelet op kleurt maar ook meer en meer op den smaak. En vele Amerikaansche appelen voldoen in beide opzichten. Als wij van hier in kistverpakking appels naar Engeland zenden, dan dienen wij er derhalve voor te zorgen, dat ons produkt zoowei wat uiterlijk als wat den smaak betreft, met het buitenlandsch frait kan wedijveren. Al bieden wij dan niet zulk een ruime keuze, de naam van ons fruit houden wij dan toch hoog. De Engelsche merkenwet zal vermoedelijk binnen kort voorschrijven, dat het land van herkomst bij appels wordt vermeld. Vermoedelijk zullen we dus alleen nog dit jaar onze appels zonder merk kunnen invoeren. Voor het Amerikaansche, Canadeesche en Australische fruit brengt dit geen verandering, omdat dat fruit reeds duidelijk den naam van her- BINNENLANQ. stormdag op 27 September a.s. een rede te houden, n.1. de heeren H. Colijn, Oud- Minister van Financiën, Eere-Voorzitter der Nationale Landstormcommissie, Mr. D. Fock, Oud-Gouvernenr-Generaal van Ne- derlandsch Oost-Indië. Dr. J. Th. de Visser, Oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. Dr. L. N. Deckers, Lid van de Tweede Kamer der Stalen- Generaal en Mr. P. Droogleever Fortuin, Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De openingsrede zal worden uitgesproken door den heer L. F. Duymaer van Twist, Voorzitter der Nationale Landstormcom missie. Doorzitten Slukloopen j Zonnebrand en Smelten komst draagt. Maar wol voor ons. Zoodra bodoold besluit zal zijn gevallen, moeten onzo telers er voor waken, dat goen slechte Nederlandsche appels moer naar Engeland worden ui'gevoerd. Groote belangen staan hier op het spel. Fruittelers, let dus op Uw zaak Wenken en mededeelingen. Eieren conserveer en Als het eenvoudigste en beste middel kunnen wij waterglas aanbevelen. Om b.v. 150 eieren te conserveeren, is 1 Liier waterglas, dat men iu de apotheek kan bekomen, noodig dit mengt men pnder bestendig omroeren met 10 Liter water, dat vooraf gekookt is. Deze vloeistof giet men dan over de eieren, die men in een geglazuurden steenen pot of iu een schoonen ton gelegd heeft minstens een paar vingers breedte moet de vloeistof boven de eieren s'aan. Natuurlijk moeten de eieron goed versch ziju ou zonder barsten. Den pot plaatse men in koel vertrek op den grond, goed afgesloten door een houten deksel of met eenige lagen cou rantenpapier. Aldus bewaard blijven de eieren wel 9 maanden tot een jaar goed, en kunnen dan ook nog gekookt worden. Evenwel is het wenschelyk, om vóór het koken de schaal op enkele plaatsen met een naald te doorsteken, om hel springen to voorkomen. Vastkleven van kurken Lijm, Arabische gom en dergelijke kleefstoffen hechten niet aan vettige oppervlakten. Wie dus voorkomen wil, dat kurken, welke moeten dienen om flesschen voor kleefstoffen te sluiten, vast gaan zitten, legge ze vooraf in olie ze zullen dan nimmer vastkleven. Sterk zweetende paarden, die men spoedig droog wil hebbeu, bestrooie men met turfmolm. Gedachte Alles te zijner tijd. Ook de plant be reidt zich voor tot bloeien. Is U dit bekend Er zijn een 23-tal Rijkslandbouw- en een 17-tal Rijkstuinbouwcousulenten. De taak dier ambtenareu is iu hoofdzaak hot geven van advies aan land en tuinbouwers in hun ambtsgebied, hel houden van lezingen, het aaoleggeD *an proefvelden en het geven van onderwijs, inzonderheid aan winterscholen- en cursussen tot opleiding van onderwijzers van de akte lager onderwijs. Zij geven hun voorlictning ambtshalve en kosteloos. Voor zooveel de tijd het huu toelaat, dienen zij steeds ieder van advies eu komen, zoo noodig en mogelijk, ter plaa'se de toestand opnemen Men heeft Zewtfbouwconsulen'.en teVeendam, Groningen, Leeuwarden, Drachten, Assen, Zwolle, Hengelo (O.), Meppel, Zutphen, Tiel, Wageningfin, Bilihoven, Utrecht, Schagen, Den Haag, Dordrecht, Goes, Breda, 's-Herlogen- bosch en Roermond. Tuinbouwconsulenten te: Gro ningen, Leeuwarden, Apeldoorn, Nijmegen, Utrecht, Alkmaar, Hoorn, Aalsmeer, Lisse, Den Haag, Naald wijk, Boskoop, Goes eu Maastricht. Als men adres seert Aan den heer Rijkslandbouw-(of Tuinbouw-) consulent te(plaatsnaam^, dat komt het schrijven wel terecht. B.—r. Nationale Landstormdag 1923. De '.navolgende sprekers hebben zich bereid^verklaard, op deA Nationalen Land- 728 21 36427 Steun voor woningverbetering ten plattenlande. Door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid is aan de Gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat voor verbetering van woningen in plattelandsgemeenlenof lande lijke gedeelten van andere gemeenten, die niet aan redelijke eischen van bewoonbaar heid voldoen en die met naar verhouding ge ringe kosten afdoende kunnen worden her steld, bij wijze van proef, aan gemeenten op baar verzoek steun uit s' Rijks kas kan worden verleend onder de volgende bepalingen Rijksbijdragen worden tot een maximum van f200 per woning, in eens, verleend ten behoeve van verbetering van woningen, die door de eigenaren worden bewoond en steeds onder voorwaarde, dat de betrokken gemeente voor de verbetering boven en behalve de Rijksbijdrage nog een gelijke bijdrage uit de gemeentekas geeft. Van Rijkswege kunnen tevens op den voet der Woningwet voorschotten worden verstrekt om te voorzien in de na aftrek van de bijdrage van Rijk en Gemeente voor de verbetering noodige gelden. Verzoeken om bijdragen of om een bij drage en een voorschot zullen slechts in overweging worden genomen voorzooverre de beschikbare middelen toekenning ervan toelaten. Het bedrag der Rijksbijdrage zal, binnen de grens van f200 per woning, voor elk geval afzonderlijk worden bepaald, met dien verstande, dat de bijdragen van Rijk en Gemeente tezamen in geen geval meer zullen bedragen dan de helft van de kosten van verbetering en dat rekening kan worden gehouden met de inkomsten van het gezin van den eigenaar-bewoner. De verbetering moet zoodanig zijn, dat een naar het oordeel van den Minister be vredigende toestand, die de kosten recht vaardigt wordt verkregen. Zij, die voor toekenning van een bijdrage ol een bijdrage en een voorschot in aan merking wenschen te komen, richten een daartoe strekkend verzoek lot het Ge meentebestuur, onder overlegging vau een omschrijving der aan te brengen ver beteringen met een begrooting der kosten, een verklaring ol en zoo ja, welke lasten, zakelijke of andere, op het huis rusten en voorts die gegevens welke bet Gemeente bestuur noodig oordeelt. Gaat de verbetering gepaard met ver andering van de (uit- of inwendige) in richting van de woning, dan inoelen tevens teekeningen worden overgelegd, die zoo wel den bestaanden als den le inaken toe stand duidelijk aangegeven, onder ver melding der te bezigen materialen. Voor verbeteringen, waarmede reeds is aangevangen op het tijdstip van de indiening van het verzoek, wordt geen steun verleend. Het is den eigenaar verboden zonder toestemming van B. en W'. de woning met eenig zakelijk recht of eenigen anderen last te bezwaren in bet gebruik of de be- slemmingder woning verandering tebrengen of de woning le verburen en de woning te verbouwen. Indien de woning binnen 10 jaar na de toekenning der Rijksbijdrage wordt ver kocht of de eigenaar-bewoner in genoemd tijdvak handelt in strijd met de voorwaarden waaronder de bijdrage is verleend, moeten de bijdragen (van Rijk en Gemeente) en, indien een Rijksvoorschot verleend is, ook

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 1