Tweede Blad. Wat elke maand te doen geeft. voo: VAN VRIJDAG 22 JUNI 1928. GEMEENTERAAD. i SCHERPENISSE, 18 Juni 1928. Voorzitter W. L. Klos, burgemeester. Secre- aris de heer L. C. van Doom. Aanwezig alle leden. De notoien der vorige vergadering worden roorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten inhoudende '"goedkeuring raadsbesluit betreffende wijzigingen der begrootiDg 1927 en 1928. Idem van den Minister van O., K. en W., dat de uitkeering van rijksvergoeding over 1926 is gesteld op f 11548.72. Worden voor kennisgeving aangenomeu. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Tholen betreffende het bezoek dat zij de ge meente gebracht heeft. De voorzitter zegt dat de klachten die zijn gedaan zooveel mogelijk zullen worden opgelost. B. en W. stellen dan ook voor het voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Kenr wil iets opmerken aangaande de klacht over de mestput van J. v. Boudt. Spr. vindt dat het bij J. Jagt nog erger is, maar spr. is er voor het te honden zooals het is. De voorzitter zegt dat er op gewezen is, maar indien Jagt moet vernieuwen zal het veranderd wordeD. De heer Kijstenbil gelooft dat het dempen van die slooten niet op den weg van de ge meente ligt, daar dit particulier eigendom is. De voorzitter antwoordt dat wanneer de Kerk die laat dempen, er door de gemeente een rio- leeriug moet gemaakt worden. Er zal echter aan allen een briefje worden gezondeD. De heer Kleppe is van meeuing dat wanneer het beter schoon wordt gehondeD, het veel beter ion zijn. Met alg. st. wordt het schrijven voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van den Min. van O., K. en W., inhoudende dat het voorschot voor onder- wijejaarwedden voor 1928 is bepaald op f 11800. Een schrijven van den Min. van Arbeid, H. en N., inhoudende steou voor verboawing van vouingen te plattenlaDde. Een schrijven van den Insp. der Dir. Bel. te Zierikzee dat de gemeentelijke inkomstenbe lasting is geraamd voor 1928 op f 8300. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende goedkenriDg raadsbesluit 28 April jl. betreffende wijziging legesverordening. Id. van hetzelfde college betreffende een schrijven van de Prov. Ver. Groene Krnis tot het aanstellen van schoolartsen. Op voorstel van B. en W. worden deze stnkkeB voor kennisgeving aangenomen. Procesverbaal van kasopname bij den gem.- ontvanger op 15 Juni jl. waar in kas moest zijn en was f 3752.205. Wordt voor kennisge ving aangeoomen. Een advies van de Gezondheidscommissie om de woningen bewoond door wed* de Graaff en C. Priem onbewoonbaar te verklaren. B. en W, stellen voor om de woning van wed. de Grasff binnen 6 maanden na de be roepstermijn onbewoonbaar te verklaren en die van C. Priem onmiddellijk. Wordt met alg. st. goedgevonden. B. en W.- stellen voor om den marktmeester f 35 en de politie een gratificatie van f 15 te geven. Wordt met alg. st. goedgevonden. Een wijziging der begrootiDg 1927 en een van 1928 wordt met alg. st. goedgevonden^ Eveneens wordt met alg. st. goedgevonden dat de ontrnimiDgstermijn van de woning van K. B. van Bezooijen wederom met 6 maanden wordt verlengd. Ingekomen is nog een schrijven van den Pensioenraad om de pensioensgrondslag van den volontair ter secretarie Geoze vast te stellen. B. en W. stellen voor, gezien de vergoeding niet is veranderd, de pensioensgrondslag vast te stellen vanaf 1 Jan. 1922 op f 100. Bierna sluiting. LAND- EN TUINBOUW. (2e helft Juni.) Nadruk verboden. Als in deze on de volgende weken onze gewassen in den tuin en op den akker tot ontwikkeling komen of zijn gokomen, dan kan een ervaren waarnemer dikwijls verschillende ziekten waarnomen. Aan be strijding dier ziekten wordt nog veel te weinig gedaan, deels uil onkunde, deels uit gemakzucht, en anderdeels uit misplaatste zuinigheid. Want de middelen, welke voor een doeltreffende bestrijding noodig zijn, kosten geld in vele gevallen zijn de kosten gering, in andere zijn ze niet zonder betse- kenis. Evenwelals zij doel treffen, vergoeden ze de gemaakte kosten ruimschoots, en bij niet-toepas sing wordt vaak een schade geleden veel en veel grooter dan de uitgaven, welke men zich had moeten getroosten. Zooals ik zeivelen zijn nog onkundig, zoowel omtrent den aard der ziekteverschijnselen als omtrent de middelen, welke er bestaan om de ziekte tegen te gaan. Toch is er alleszins gelegenheid om zich op de hoogte te stellen. Men kan zich voor landbouwgewassen wenden tot den Rijkslandbouw- consulent in zijn provincie, voor tuinbouwgewassen tot den Rijkstuinbouwconsulent, welke ambtenaren gaarne zooveel mogelijk bereid zullen worden be vonden van advies te dienen of eens te komen kijken. En clan is er nog de Plantenzieklenkundige dienst te Wageningen, waartoe rueu zich rechtstreeks schriftelijk kan wenden, terwijl in tal van plaatsen technische ambtenaren van dezen dienst gevestigd zijn, en bovendien voor een 4-tal streken commis- siën zijn ingesteld (3ecr. de heer K. van Keulen te Hoorn) die eveneens inlichtingen verstrekken, al of niet na onderzoek ter plaatse De Plantenziekten- kundige Dionst heeft al heel wat goodkoope lectuur in het licht gegeven, welke eigenlyk iedere land en tuinbouwer, voorzoover hij er mee te maken hoeft, zich moest aanschaffen. Die enkele dubbel'jes betalen zich veelvuldig. Een der ziekten bij het aardappelgewas is de Rhizoctonia-aactasting (zwartbeenigheid). Wie hier van last heeft, kan wellicht zijn voordeel doen met de ervaring, waarvan Dr. Drost in het Tijdschrift voor Plantenziekten melding maaktedat door het gebruik van stalmest, vooral wanneer deze veel stroo bevat, en in het voorjaar wordt aangewend, het gevaar van Rhizoctonia wordt vergroot. Vaak komt deze invloed van den stalmest pas tot uiting in de nateelt. In de jaren 1922 en '23 i3 bij een proef, welke eigenlijk bestemd was om na te gaan of door een ruime stalmesttoediening de verspreiding van top- bontziekte wordt bevorderd, het verband lusschen stalmest en phizoctonia gebleken. In onzen hof zullen velen, als andere jaren, wel weer te sukkelen hebben mot knol voeteii bij kool, koolrapen, enz. Men inspecteere bij bet planten de voeten" goed merkt men iets van knol voeten, d. w. z. van kleinere of grootere knobbels aan de wortels, ontstaan door een slijmzwam, dan verwijdere men de planten en vernietige ze, want er komt niets van terecht. Heel de oogst van bloemkool, sluitkool, spruitkool, koolraap, enz. gaat er soms door verloren. Is de bodem eenmaal besmet, dan knnnen de ziektekiemen jaren lang hun kracht be houden. 't Is dan ook wenschelijk om op dienzelfden grond in de eerste jaren niet terug te komen. De ondervinding leerde, dat een sterke bemesting mot dierlijken mest, en voorts ook een hoog stikstofge- halte van den grond de ziekie bevorderen. Om deze zooveel mogelijk te voorkomen, kan men de vol gende middelen toepassen 1. In plaats van stalmest kunstmest gebruiken. 2. In 'i najaar kalkenper Are (100 M2.) geve men~" 15 tot 20 K.G. onge- bluschte kalk. 3. Den grond diep omspitten of omploegen, opdat de ziektekiemen diep wegkomen. Bij het planten alle reeds min of meer aangetaste plantjes vernietigenverbranden of begraven met ongebluschte kalk. 5. Later ook op den akker of in den hof geen zieke planten op den grond achter laten, en evenmin ze op den mestvaalt brengen. 6. Alle kruisbloemige onkruiden (vanwaar de ziekte naar onze cultuurgewassen kan worden overgebracht), 't zij ze in den hof staan of in omgeving, verwij deren en vernietigenwij noemen Wilde Mosterd, Herik en het Herderstascbje, die dezelfde bloeiwyze hebben als onze koolplanten. Tenslotte geven we nog de mededeeling van den nu onlangs overleden hoogleeraar Prof. dr. Ritzema Bos, dat zeer gunstige resultaten worden verkregen door het volgende mengsel21 /2 gram uspuiun en 25 gram solbar worden in 1 Liter water opgelost en deze oplossing met wat leem en koemest ver mengd tot een papje, waarin de uit te pooten planten tot aan het hart worden ingedompeld. De veldjes, waarop deze planten werden uitgezet, en een vol ledige kunstmestbemesting ontvingen, bleken geheel vrij van de ziekte. LANDBOUW EN VEETEELT. Kenring Rundvee te S'. Maartensdijk. Jan Frata's Frans 2, 1 jaar van D. C. Dnijn- hoawer te Scherpenisse, 75,3 punten. Eerste prijs. Jan, 1 jaar oud van Gebr. de Wilde te St. Maar tensdijk, 74 panten. Tweede prijs. Jonge Wilhelm 3, 1 jaar oud vau Gebr. De Wilde te Sr. Maartensdijk, 73.2 ponten. Eervol. Riekje, van Gebr. De Wilde, St. Maartensdijk 77.9 pnDteD. Jaapje 7, van Gebr. De Wilde St. Maartensdijk, 78.5 punteD. Kaptein, van D. C. Dninhouwer, Scherpenisse, 77,9 punten. Keuring te Oud-Vossemeer. Stieren. Frata's Frans, 3 jaar ond tan W. J. van Engelen te Oud-Vossemeer, 77.9 panten. Van dezen stier werden 9 afstammelingen voorgebracht van zeer behoorlijke kwaliteit. Eerste prija mede voor atstammelingec. Koeien. Van den heer P. van der Riet, Ond-Vossetneer Sar», 77.9 p. Bles, 80.9 p. Dora, 79.3 p. Van den heer C. Ampt te Oad-Vosseroeer Zwarte Dirkje 8, 78.3 p. 2 jaar, 315 d., 2609 K.G. melk 3.37% vet. 3 jaar^ 295 d., 3401 K.G. melk, 3.76 vet. Emma, 79.1 p. Van W. J. van EngeleD, Ond-Vossemeer Eva, 54068 R. 81.9 p. Mina, 59096 R. 80.9 p. 5 jaar, 326 d., 5268 K.G. melk 3.16% vet. Kaptein, 60240 R. 79.6 p. 5 jaar 324 d„ 5858 K.G. melk, 3.18% vet. Chrisje 59097 R, 79.9 p. 3 jaar, 328 d., 6153 K.G. melk 3.72% vet. Emma, 56987 R. 78.7 p. Blom, 56986 R. 77.4 p. 5 jaar, 278 d., 4987 K.G. melk, 3.13 vet. Teuntje, 78.4 p. Jongvee. Door den heer Van Eogelen werden 9 stuks jongvee van goede kwaliteit voorgebracht. Keuring te Stavenisse. Stieren. Lukje's Frans 2, 8115 S. 4 jaar ond, vin

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3