IERSEKSGHE EN THOOLSCHE COURANT Tweede Blad. VAN VRIJDAG 15 JUNI 1928. GEMEENTERAAD. STAVENIS8E, 8 Juni 1928, Dam. 3 nar. Voorzitter burgemeester A. F. Hanssens. Afwezig met kennisgeving de heer Tazelaar. De notnlen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1, Een schrijven uit Bergen op Zoom, met verzoek tot betaling van een bedrag groot f 19.69 aan dc Gemeente-Arbeidsbeurs voor bemiddeling werkverschaffing. Üe voorzitter merkt op, dat het den raad bekend is dat B. en W. steeds hebben voorgesteld op zulk een verzoek afwijzend te beschikken, omdat dit bureau geen districtsbureau is en deze ge meente hierbij niet is aangesloten. Waar echter het vorig jaar door dit bureau tusschenkomst is verleend voor bet te werk stellen van bietenrooiers uit deze gemeente naar Duitsch- land, hiervoor circulaires zijn verzonden, telefoon gesprekkeu zijn gehouden en ook de directeur zelf is geweest, meenen zij recht te hebben op deze vergoeding. B. en W. kunnen niet ontkennen dat nuttig werk is verricht, zoodat zij deu raad voorstelieo voor 1927 het gevraagde bedrag toe te staai), evenwel met de bepaling, dat de gemeente niet geacht wil worden toe te zijn getreden, zoodat de verhouding onveranderd blijft. De beer D. Stonijesdijk vindt bet bedrag, naardat er gebroik van is gemaakt, erg hoog. De voorzitler acht het beter hieraan niet te tornen, de omslag is eenmaal zoo geregeld en nu brengt het fatsoen mede hieraan te voldoen. De beer D. Stoutjesdijk merkt op, dat, indien men voortaan gebruik wil maken van deze in stelling, men beter eerst kan iuformeeren wat de kosten zijn. De voorzitler zegt, dat er een streven is bij de regeering de toetreding verplichtend te stellen, nu zijn wij Dog vrij en zijn zonder verplichting tot het inzicht gekomen dat, gezien bet belang voor de werkloozen eu bet gebroik dat onze meuschen er van gemaakt hebbeü, dit bedrag niet te hoog geacht mag worden; het brengt ook de meuschen tot elkaar en brengt hen ook met elkander in contact. Met alg. stemmen werd daarna het bedrag, met de clausule door B. en W. voorgesteld ingelascbt, toegestaan. 2. Idem van de Vereeniging van Nederlandscbe Gemeenten, betreffende registratuor der gemeente archieven. Waar deze gemeente over een behoorlijk archief beschikt, stellen B. en W. voor dit schrijven voor notificatie aan te nemen; mocht evenwel later blijken dat hervorming noodig is, kan men hier mede altijd rekening houden. Aldns besloten. 3. Voor kennisgeving aangenomen een schrijven inzake de lijst van op wachtgeld gestelde onder wijzers en onderwijzeressen. 4. Een verzoek van Marinos Klippel, om een half jaar ontheffing van hondenbelasting. B. en W. stellen voor eerst af te wachten of Klippel alsnog geen hond aanschaft en het aan te honden tot het dienstjaar is geëindigd. Aldus besloten. 5. Idem een schrijven van den minister van O., K. en W., betreffende verleende ontheffing ingevolge Art. 59 le lid L. O.wet. 6. B. en W. stellen den raad voor, gezien de raming en plan der rioleering, deze uit te doen voeren ?olgeus dit plan, dat door den raad zelf ook is nagezien en dat een bedrag vordert van f 8700, zijnde f6000 voor rioleering en f2700 voor particuliere aansluitingen. Van het Rijksbureau is bericht ingekomen, gezien het vrij ondiep leggen, dat de voorkeur gegeven wordt aan betouboizeD; er is ook ge sproken over gewapend-betonbuizen, doch deze worden niet noodig geacht, tenzij men nog meer aan de oppervlakte mocht komeD. De boizen krijgen dan een afmeting van 30 bij 45 cM. Wanneer men doidelijk de teekening heeft nagegaan, heeft men kunnen zien, dat het hard noodig is in de Voorstraat en het gedeelte tot de bewaarschool, terwijl bij Letzer noodzakelijk een pnt zal moeten worden gemaakt om het. water bij Roosemond te kunnen afleiden. Ook is er voorzien in de afwatering voor mestputten, terwijl B. en W., iudien het op andere plaatsen noodig mocht zijn, hiervoor maatregelen zullen treffen en dit trachteu bevredigend op te lossen. Waar B. en W. sterk voor uitvoering zijn, stellen zij daarom voor tot uitvoering over te gaan en tevens machtiging tot het aangaan eener geldleening groot f 9001) met een maximum rente van 5 °/Qwel is er gezegd, dat het gaan zal voor 4%, doch als men een maximum aan geeft, komt men nooit voor moeilijkheden te staan. Tevens als aflossing te bepalen telken jare '/jo deel en overeenkomstig voorwaarde van geld leening. Het bedrag zal moeten worden gestort op nader door B. en W. te bepalen datum, terwijl naar de leening kau worden ingeschreven en de rente zal ingaan bij storting. Als garantie zal worden opgegevep, de jaarlijksche inkomsten der gemeente. De heer van Iwaarden merkt op, eerst in beginsel voor het plan te zijn geweest, doch het gaat in den regel zoohoe lauger men over iets denkt, men ook een beter inzicht hierover krijgt. Hij is dankbaar voor de aitstekende inlich tingen en moet ook zeggen dat de teekening schitterend was, ofschoon hij juist door de ver kregen inlichtingen van gedachten is veranderd. Hem is opgevallen, dat een aantal perceelen wordt uitgesloten, omdat de grondslag te licht was; dit bedrag, dat wel op f 10.000 zal komen, acht spr. te zwaar, gezien zoo weinigen hiervan zullen profiteeren, liever had hij gezien, dat men met een bedrag van f 1000 of f 2000 was be gonnen. Spr. acht gezien de weinige verbetering en temeer, daar de open goten zullen blijven, dit bedrag veel te hoog en kau hiermede ook uiet accoord gaan. De voorzitter is verbaast over hetgeen de heer van Iwaarden daar opmerkt, hij acht het ver keerd, daar slechts enkele perceelen buiten vallen, nu de andere de dupe te doen worden. B. en W. meenden, dat alles zoo kearig mogelijk was geregeld en dat enkele perceelen in de N. Achterweg nitvallen, kon niet anders, nochtans zal wel worden gezorgd, dat daar ook de afwatering in orde komt. Wat betreft het uitvoeren in gedeelten, acht spr. half werk, wat de gemeente op den duur veel meer zal kosten, terwijl de uitvoering in eens veel goedkooper zal uitkomen. Een en ander is zeer serieus berekend, terwijl het salaris van den opzichter is inbegrepen, uogroaals herhaalt hij dat de perceelen (welke intusschen zeer weinige zijn) die boiteu vallen, hierin zal worden voorzien. Dc heer Leane is het volkomen eens met den heer van Iwaarden, ook acht hij de teeke ning prachtig eu mooi uitgevoerd, doch had een andere regeling gewacht, daar hij er tegen is, dat de open goten zullen blijven, de aan sluitingen der huizen door open goten aan de twee hoofdleidingen moeten de wereld uit, daar .dit een vuile boel is, ook vindt hij het riet goed, dat de particnlieren daar zelf voor moeten zorgen. Iutusschen acht hij het bedrag van f 9000 knap duur en zag liever een geheel nieuwe rioleering met weglating der open goten. Da heer D. Stoutjesdijk zegt dat het wel juist is, wat de heer van Iwaarden opmerkte, doch dat het niet aangaat voor enkele meoschen die noodtoestand te doen bestendigen. Een gedeelte uitvoeren acht hij prntswerk, spr. is er voor, dat het wordt uitgevoerd zooals het is aangegeveo, terwijl het hem voork0mt dat het in stnkken klaarmaken, veel duurder uitkomt. De voorzitter merkt op dal het plan volstrekt niet duur is, te meer als men ziet wat er voor zal gebeuren, ook is het niet practisch mogelijk alle perceeleu aan te sluiten, ofschoon de kosten hiervoor slechts f 800 meer zonden bedrageD, ook is hij een persoonlijk bezoek aan de huizen gezegd, dat men liever de open goteu hield. Als de oude rioleering is verstoord, is door het nfeuwe plan, hierin prachtig voorzien en is alles met de hoofdleiding verboden. Als dit plan wordt aangenomen, kan hij er Staveuisse mede feliciteeren, daar dit een beste oplossing is. Ook is er rekening mede gehouden, om het water van anderen, dat moet loozen over per ceelen van baren, zoo zuiver mogelijk te houden evenwel heeft de gemeente enkel te zorgen voor de hoofdleiding, terwijl de inwoners moeteu zorgen, dat vanuit en over hun perceelen goede uitwatering is naar het hoofdriool. In het belaog der gemeente zal spr. het toe juichen indien dit voorstel wordt aangenomen ook zou hij het prettig vinden, indien alle per ceelen konden worden aangesloten. De heer J. Sloutjesdijk merkt op, dat hij ook terdege inzage heeft genomen van het gewyzigde plan; hem is het ook, evenals deu heer Van Iwaarden, opgevallen, dat enkelen worden nit- gesloteo, doch men mag niet vergeten het groote aantal dat hiermede zal zijn gebaat. De heer Leune vindt, dat de eene buurman nu te veel op deu andoren zal worden aangewezen. De -voorzitter meent, dat dit niet anders kan, als ieder mee wil werken zal niemand hinder hebben; hij kan hel ook niet aannemen, dat een regelmatig denkeud borger van Staveuisse met opzet zijn buren zal hinderen, terwijl meu het publiek best kan overtuigeu dat dit noodzakelijk is. De heer Leune merkt op: er is nu geen dwang, maar toch bestaat die, daar men het water van een ander moot outvangen. De voorzitter meent, dat er nu nieuwe toe standen zullen worden geschapen, evenwel is het onmogelijk dat men zijn water niet mag loozen over het perceel van een ander, dit is overal zoo en ook bij de polders gebruik. De heer D. Sloutjesdijk rneeot, dat door het inbouwen van verschillende huizen dit wel nooit auders zal kunnen. De voorzitter merkt op, dat dit zoo is, maar hieraan niets valt te veranderen, evenwel stelt hij het op prijs dat allen het plan mooiviudenj ook hij betreurt het dat het niet volkomen is; doch men mag niet vergeteu dat het zeker voor 90 in een onmisbare behoefte zal voorzien. De heer Van IJsseldijk zegt, dat, toen de heer Van Iwaarden begon met zijn inleiding, hij dacht dat het nu de I2e vergadering is in zijn tijd

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3