PUROL Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Uw Haar Bij Examens MIJNHARDT's te ning toegedaan omdat ze nimmer geboord hebben van een modderpoel en de toegang tot de school door middel van een pad bestraat is. De heer Heijboer vraagt of voor het verharden geen afval van de keien kan worden gebruikt. De voorzitter zegt dat hij hier ook aan heeft gedacht, doch er zijn geen keien genoeg om met het bestraten door te kunnen ®aan voor het terrein der o. 1. school. We zullen hier in beginsel dienen uit te maken of bestrating van het speel terrein noodzakelijk is. Spr. heeft nimmer gehoord van een modderpoel en dit ook nooit opgemerkt, terwijl het terrein goed afwaterend ligt. De heer Heijhoer wijst nogmaals op het gebruik maken van de oude keien. De voorzitter meent dat hiervan niet voldoende materiaal is, terwijl de vraag tevens is of het noodig is dat het plein verhard wordt. De heer Goedegebuure merkt op dat met het oog op de eerlang verplichting van vrijen ordeoefeningen het wel ge- wenscht zou zijn dat hiervoor terrein is. De voorzitter is hel hiermede volkomen eens, doch we welen nog niet welke eischen er gesteld zullen worden. Men zou wel verharding van asfalt kunnen eischen. Waar de raad de verharding van de speelplaats niet direct noodzakelijk acht, Doorzitten Dl IDAI Slukloopen l U J\ W L« Zonnebrand en Smelten wordt besloten niet op het verzoek in gaan. Van het Bestuur der Rijksverzekerings bank is bericht ingekomen dat de gelden benoodigd voor de geldleening voor de haven, den 13den Juni beschikbaar zijn. De voorzitter doet nog eenige mede- deelingen, o. a. dat het geld hetgeen men eerst voor de twee laatste termijnen noodig heeft bij de Boerenleenbank zal worden uitgezet, hetgeen legen een rente van 3 kan geschieden. De rekening van de Gezondheidscom missie wordt aangeboden en goedgekeurd. De heer Goedegebuure merkt op dat men hier maar niet, zooals op andere plaatsen, bezwaren zal opperen. De begrooting van dezelfde commissie werdt hierna eveneens goedgekeurd, nadat de Voorzitter nog vermeldt dat het aandeel voor deze Gemeente f174.69 bedraagt, en de hoop uitspreekt dat de Commissie zoo zuinig mogelijk de zaken zal beheeren. Verschillende Verslagen die bij de leden hebben gecirculeerd worden voor kennis geving aangenomen. Het verslag van de Commissie toezicht l.o. maakt een uitzondering. De Voorzitter deelt mede dat in het uitgebrachte verslag is geklaagd over de kwalijk riekende privaten en de drie onder wijzers houden hun klachten staande, bij een nader ingediend schrijven, waarin ze tevens te kennen geven sterk den indruk te hebben gekregen dat uit het verslag rnededeelingen zijn verstrekt aan het hoold der school. Zij protesteeren hiertegen sterk en verzoeken om een onderzoek naar het geen in het verslag der commissie is op gemerkt. Zoo wenschen ze ook nog enkele punten behandeld te zien als het regelen van f125 zou dit een belangrijke uitgave vorderen. De heer Elenbaas vraagt of het niet goedkooper zou zijn indien ieder jaar de put kon worden geledigd. De Voorzitter zegt dit te betwijfelen, daar nu de menschen reeds zeggen dat het niet meer voor hetzelfde geld gedaan kan worden. De heer Goedegebuure zou het ook een ideale toestand vinden en wijst in verband hiermede op het verslag van de Gezond heidscommissie waar op blz. 14deze hierop ook wijst en ook de. comm. van pl. school toezicht ingevolge Kon. Besl. van 15 Juni 1912 er op wijst. De Voorzitter herhaalt nog eens dat waterspoeling zeker een ideale toestand zou zijn, doch voor deze Gemeente is het niet mogelijk. De heer Goedegebuure zegt dat het toch niet verkeerd zou zijn. De Voorzitter is ook van deze meening dat het beter zou zijn en als we rioleering hadden met loozing in de haven zou het zeer zindelijk zijn. Doch laten we onsbest doen door de privaten zoo rein mogelijk te houden, de lucht zullen we wel nooit geheel weg krijgen. De commissie klaagt voorts over het ont breken van een gleuf in de schoolbanken. Het hoofd der school antwoordt hierop dat hij van het onderwijzend personeel nimmer een klacht hieromtrent heeft ver nomen. De banken zijn mooi geverfd en het hout er van is niet geschikt om er een gleuf in te laten maken. De heer Goedegebuure vindt vreemd dat de voorzitter hier spreekt van het hoofd der school, het verslag is toch geteekend door den voorzitter en secretaris der com missie De voorzitter antwoordt dat B. en W. inlichtingen hebben gevraagd aan het hoofd der school. De commissie acht ook de schoolborden niet meer in goeden staat. De voorzitter deelt mede dat het hoofd der school van dezelfde meening is en de borden dus nagezien dienen te worden. De commissie klaagt over de verwarming. De voorzitter deelt mede dat volgens meening van B. en W. het hoofd deze zaak te regelen heeft, zijn er klachten dan dient het personeel zich te richten tot het hoofd. Dan wordt geklaagd dat uit het verslag het hoofd der school rnededeelingen zijn verstrekt. De voorzitter zegt dat wij deze rnede deelingen verstrekken op een wijze als ons nuttig voorkomt en vinden wij in het verslag dingen, waarover wij informaties inwinnen moeten, dan onderzoeken we de dingen. En spr. protesteert tegen de op merking dat we uit het verslag dingen aan het hoofd der school ter kennis hebben gebracht, het gaat spr. een beetje te ver en hij stelt dan ook voor dit geschrift voor kennisgeving aan te nemen. Met alg. st. besluit de raad hiertoe. De voorzitter merkt op dat de commissie uitdrukt dat de verwarming onvoldoende is. B. en W. zijn hetzelfde standpunt toe gedaan als het hoofd, daar indien er klach ten zouden zijn die onmiddellijk kunnen worden verholpen. Brengt men deze ter kennis in het verslag, dan is het toch te laat om de zaak te verhelpen. De heer Goedegebuure merkt op dat hij der herfstvacantie en die te stellen in de vroeS of me" was «net het verslag tweede helft van October. De Voorzitter merkt op dat de commissie verzuimt eenig argument aan te voeren waarom het meer wenschelijk is de vacanlie niet meer te houden in de tweede helft van September. Het gevolg zou zijn dat waar in de tweede helft van September nog veel werkzaamheden op het land zijn te verrichten, vele kinderen de school niet zouden bezoeken, waardoor de ouders ver volgd zouden worden. In de tweede helft van October zijn er werkzaamheden op het land, waarbij de kinders niet kunnen mee werken. De Inspecteurs van het l.o. deelde desgevraagd ook mede dat hij er zich niet mee kan vereenigen, weshalve voorgesteld wordt om hiertoe niet over te gaan, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. Wat de opmerking betreft over de stank der privaten en deze te doen veranderen in privaten met waterspoeling, zegt de voorzitter dat dit zeker een ideale toestand zou zijn, doch hier is dit onmogelijk, daar alle privaten uilloozcn op een put die dan in verbinding zou moeten worden gebracht met de gracht om de Kerk. Waar vee houders hun beesten hieruit laten drinken, zou dit al zeer ongewenscht zijn, terwijl ook allerlei ziekten er door kunnen ontstaan. Bovendien wordt de toestand des zomers bij lagen waterstand onhoudbaar. Waar we hier geen rioolstelsel bezitten zou een dergelijke inrichting onmogelijk blijken. Men kan zooveel mogelijk voorkomen, door de privaten goed schoon te doen houden en spr. heeft dan ook bereids den persoon die de privaten onderhoudt, er op gewezen deze steeds goed te reinigen, de bezwaren kunnen zoodoende eenigszins worden ondervangen. Zoo men waterspoeling toepassen waarbij niet wordt geloosd in de gracht dan dient de privaatput wel 3 maal per jaar te worden geledigd en waar dit nu eens in de drie en of men dan recht had om zijn grieven kenbaar te maken. Spr. vroeg of het stuk 6 86311 was onderteekend door secretaris en voor zitter. De voorzitter zegt dat het namens de commissie is onderteekend door den secre taris. De heer Goedegebuure meent dat dan de voorzitter met dit schrijven wel accoord zal zijn gegaan en spr. meent dat, indien het personeel klachten heeft, deze kunnen worden ingediend bij het hoofd. Deze dient men als chef te eerbiedigen. De andere verslagen hebben bij de leden gecirculeerd, o. m. het verslag van het hoofd der o. 1. s. en dat was „foei", meer wil spr. er niet van zeggen. Van J. Ilmer is verzoek ingekomen hem met ingang van 1 Uct. a s. eervol ontslag te verleenen als ontvanger kaaigelden. De voorzitter merkt op dat Ilmer meer dan 24 jaren zeer correct, nauwgezet en tot aller tevredenheid zijn dienst verricht heeft en spr. hoopt dan ook dat Ilmer nog vele jaren van zijn pensioen aan deze be trekking verbonden mag kunnen genieten. Het ontslag wordt eervol verleend. De termijn van onbewoonbaarverklaring van de woning van Giljam wordt mede op advies der Gezondheidscommissie, ver lengd. Aan D. Hage wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als grafdelver. Het salaris voor den nieuwen functionaris wordt bepaald op f 175 per jaar. Voor deze betrekking hebben zich 3sollicitanten 7 aangemeldM. S. Scherpenisse, P. de Graaff jaar plaats heeft en nog een uitgave vraagt en A. Leune. Benoemd wordt met 5 st. eerstgenoemde, A. Leune verkreeg 2 st. (De h.h. Goedegebuure en Geluk vormden het stembureau). De heer Heijboer vraagt of v. d. Hoek plaatsvervanger bljjft, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De pensioensgrondslagen voor burge meester en secretaris worden vastgesteld op resp. f2390 en f2800. Met het oog op de uitbreiding der haven wordt het desbetreffende art. der pol.ver- ordening, waarbij aan schepen boven 200 ton geen toegang wordt verstrekt, inge trokken. Wijzigingen begrootingen 1927 en 1928 worden goedgekeurd. Daarna rondvraag. De heer Goedegebuure vraagt hoeveel de gemeente moet betalen voor het op slaan der keien die op het kerkplein zijn opgeborgen. De Voorzitter deelt mede dat dit gratis geschiedt. De voorzitter deelt nog mede dat Ilmer met ingang van 1 November ontslag vraagt als veldwachter. In overleg met den Comm. der Koningin is een oproep geschiedt tegen een salaris van f'1200 met3twee-jaarlijksche verhoogingen van f50.Voorts vrij woning, kleedgeld, vergoeding rijwiel, bovendien is vermeld dat de te benoemen ambtenaar waarschijnlijk kan worden benoemd als havenmeester. Hiertoe is bereids door den Comm. der Koningin vergunning gegeven. De raad hechte hieraan zijn goedkeuring. Hierna sluiting. 12 36312 wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgeus een weiuig PUROL tnsscheu de haoden wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. BUITENLAND. Officieel is de spanning tusscheu Zuid-Slavië en Italië verminderd. Door de regeering van Joego Slavië is op de ïtaliaantclie nota's bevredigend geantwoord, ze heeft verontschuldigingen aangeboden en toegezegd dat alle schade, aan Italiaansche eigendommen toe gebracht, zal worden vergoed. De gearresteerde relletjesmakers zijn intusschen reeds veroordeeld en in de Italiaansche Kamer is Musolini op de hem bekende wijze weer bezig ge weest. Hij stelde in het licht, dat Servië Italië's eischen ingewilligd had, hetgeen een Italiaansche overwinning beteekent. Jammer maar. dat er nu weer relletjes iu Servië hebben plaats gehad, waaraan een 8000 man hebben deelgenomen en die geheel tegen Italië waren gericht. Intusschen heeft Musolini de geheel buitenlandsche politiek naar buiten kenbaar gemaakt. Zoo wees hij op de vriendschap van Eng- land, dio een steunpilaar voor Italië is. Ook Frankrijk behoorl tot de vrienden, terwijl de Italiaansche politiek ook Duitschland wel gezind is, mits deze zich maar niet bemoeien met de onderdrukking van de Duitschers die in de vroegere Oostenrijksche streken, die Italiaansch geworden zijn, bemoeien. Uit de heele rede van Musolini blijkt, dat getracht wordt aan de Middeliandsche Zee en aan den Balkao de oerste viool te spelen, hetgeen nu de onrust in Servië wel niet zal doen bedaren. In Polen is men zeer ontstemd over de uitroeping van Wilna tot hoofdstad van Lithauen. Ernstig heeft dit land tegen die uitroeping geprotesteerd. Hoe of het geschil zal zijn op te lossen De Polen hebben nu eenmaal Wilna vast eu de oplossing van dit vraagsiuk zal wel niet zoo gemakkelijk gaan. Frank rijk heeft voorliefde voor Polen, er zija weer andere groote mogendhoden die het kleine Lithauen steunen. Wie zal het winnen? Een kwestie die door den Volbenbondsraad dient te worden uitgemaakt. Of onze minister Beelaarts van Blokland er in zal slagen beide partijen tot elkander te brengen? Intusschen is in de eerste zitting al geen resultaat bereikt. Wel moest de onderhandelaar verklaren, dat in de een half jaar geleden gevoerde besprekingen was te kennen gegeven dat beide stalen recht9treeksche besprekingen dienen te voeren, doch hij wees er, zeer ten ongenooge van Woldemeras, op, dat deze al zéér onvriendelijk tegenover Polen had gehandeld door de uitroeping van Wilna als hoofdstad van zijn republiek, hetgeen nu juist niet in het belang van Lithauen zal kunnen zijn. Intusschen is deze zaak verdaagd tot September en kunnen beide regeeringen zelf nog doorgaan met onderhandelen, waarvan wel niets zal komen wat dit punt betreft. Er wordt alle moeite gedaan om generaal Nobile, dis in het Noordpoolgebied is zoek geraakt, op te sporen. Amateur radioliefhebbers hebben, zoowel in Rnsland, België en ons land noodseinen opgevangen, waaruit men kan afleiden dat de luchtvaarders nog iu leven zijn. Waar de seinen op de korte golf ge geven zijn, waren ze zeer zwak en kwamen allen niet duidelijk door. Jammer genoeg heerscht er in het te onderzoekeu gebied een zware mist, zoodat men rle opsporingspogingen niet door kan zetten. In China eon verder terugtrekken van de Noorde lijken, zoodat Peking door de Zuidelijken kan worden bezet. De machthebbers van de Noordelijken zijn gevlucht, sn hoe de politieke toestand zich nu zal ontwikkelen, dient maar kalm afgowacht. Er is sprake vau om de verschillende deelcu van China nauwer aaneen te binden door do vorming van een groote republiek. BINNENLAND. Nationale Landstormdag 1928. Z. K. H. Prins Hendrik zal als voorzitter optredeo van het eere-comité voor den Natio- nalen Landstormdag 1928, welke io September a. te 'e-Qravenhage zal worden gehondeD. TWEEDE KAMER. Dinsdag kwam de Kamer weder bijeen. De voor zitter deelde mede dat aan het programma dat voor Pr ilc el het zomerreces afgewerkt moest worden nog (o j, voogd is de eindstemming op de wet op de bes di telijke ziekten die Vrijdag zal plaats hebben het Klompenwetje a.s. Dinsdagavond. Aan de komt de wijziging in da Pensioenwet. Dit waa dankbare gelegenheid om per amendement all)Di diverse verlangens te bevredigen waartegen de re ring zich schrap moet zetten. Die peusioenw een moeilijk onderwerp en wijzigingen zijn telkens noodig door in de praktijk gebleken cJk( lijkheden, maar daarom behoeft niet dadelijk allerlei nieuwe verzoeken te worden voldaan dit veel geld zou kosten. De heer Gerhard maar dadelijk in een motie geheele herziening. De minister dacht er anders over. Spr. zegt de Kamer vrij is iedere door de regeering inhei wet voorgestelde wijziging af te wijzen, maar z volgens hem niet vrij in het aanbrengen van io< 1 wijziging, zoolang hij niet bereid is deze verde il verdedigen, te onderteekonen en voor zijn vei el woording te nemen. Spr. wil dus zeggen neani m de amendementen aan dan schorsing der ben slagingen. De Kamer nam dit ter harte en verwierp motie Gerhard met 44 tegen 24 st., voor de s. d.i en en de vrijz. dem., de comm. L. de Visser en 41 h( Eenige amendementeu werden ingetrokken. De Ka ze had nog eenige winst te boeken, n.1. het amei ment van Dijk, die namens de commissie van porteurs er toe strekkende om ook bet perso ot van de na 1 Mei 1924 door de gemeente gesu dieerde bijzondere nijverheidsscholen onder de te doen vallen. De Minister zeide voorzieningen n speciale gevallen toe. Woensdag werd het voortgi De heer Tilanus diende een amendement in het mogelijk te maken vrouwelijke arnbtenarer of niet op eigen verzoek pensioen te verlee r, zoodra zij den leeftijd vau 60 jaren hebben ber ir en een diensttijd van tenminste tien jaren te meetellen. De minister kon er niet met meegaan daar geheel buiten de herziening ad hoe omging. De nister vond de gedachte ^wel sympathiek. De h Ter Laan kreeg eveneens neen ie hooren op amendement om de kinderbglagen voor de toe[ sing der artikelen 67 en 83 te rekenen bij de komsten van 1 Juli 1925 af. De heor Suring bij voorbaat zijn ingediende amendementen in. De heer van Gijn diende een amendement in de storting van 341/2 millioen 's jaars tot de t schijniug der tweedo wetenschappelijke balans dit bedrag vast te stellen. De Pensioenweiten leg! n.1. den 3taat groote betalingen op welke de eei dertig jaren varieeren van 28 tot 50 millioen jaar. De heer van Gijn acht wat zijn amendement veiliger en billijker tegenover de gemeenten, nu reeds zich te binden aan het bedrag van 31 millioen gedurende 54 jaar. Dit amendement wo ,c door den minister overgenomen. Hoewel de minister het amendement dat di den heer Gerhard werd ingediend om de annuïi te verminderen met de 8 millioen als reserve latere tekorten, afraadde, nam de Kamer het met 40 tegen 23 stemmen. Het wetsontwerp gi er ten slotte zonder hoofdelijke stemming do De minister heeft door taaie vasthoudendheid v scheidene araendementen afgewimpeld. Donderdag werd over de Indische begrooti voortgepraat en do minister wees er op dat als n bezuinigd was geworden op de militaire macht ons overzeesche gewest, waarschijnlijk wel mini bloed zou hebbeu gevloeid, er dan een voldoei macht overal aanwezig zou zijn geweest, die uitbreken van de oulusten zou hebben tegeugega Er werd ook nog heel wat gesproken over de terneering van de opstandige elementen. De Kamer ging in op het voorstel om een speci afgevaardigde te bonoemon die na zal kunnen gi wat er in de Volkenbondskringen voorvalt, minister meent dat ons land hiermee zijn voord kan doen. Alleeu de s.d.a.p. verklaarde er zich tegi Daarna de Autobuskwesties. Allereerst de interpellaties van dhr Kersten treffende het autobusverkeer. De ioterpellant is van meening dat verschillen bepalingen dwang op het pabliek uitoefenen omj braik van tram of trein te maken, en het verki met autobussen te belemmeren. Spr. geeft voorbeeld waarbij door den minister diensten werden geweigc omdat naar de meening van Ged. Staten geen behoe beitaat aan een autobusdienst. Dit vindt spr. oli rechtvaardig en hij bepleit volkomen vrgheid vo deze ondernemers om hun diensten te exploiteere daar de overheid niet het recht heelt het publiek^ berooven van dergelgke vervoermiddelen. Ook wijst spr. nog op de omhei liging van Zondag, volgens hem moet aan iedere concessieve leening de voorwaarde worden verbonden dat geen Zondagsdienst mag zgn. Spr. stelde nog eenige vragen 1. of de minister overwegen alsnog wijziging in de bestaande wet brengen dat rekening wordt gehouden met bezwan verbonden aan het plotseling doen stopzetten een autobedrgf, dat in elk opzicht aan de eischi der wet voldoet. 2. Is de minister bereid rekening te houden m de belangen van hen die onder de toen bestaan) wet een autobusdienst iDgericht hebben. 3. Weoscbt de minister zorg te dragen voor heiligii van den dag des Heeren, althans toenemende oi heiligiDg te verhinderen. De minister van Waterstaat antwoordde dat inte pellant alles door elkaar beeft gehaald en reeds g nomen beslissingeu op dezelfde wijze behandeld i hangende zaken, welke wgze van behandeling b antwoording moeilijk maakt. De minister wees erop dat van de 400 beroep) de helft is afgedaan en volgens interpellant zou minister alle autodieosten die or waren, moeten haai haveD. Dit is tegen de bedoeling van de wet. Er was dl toen de wet kwam verandering op til. Zoo bracht interpellant de autobusdiensten op b eiland Tholen ter sprake. Voor dit eiland wart 4 aanvragen voor een autobusdieust. 2 hiervan geweigerd, en de 2 andere zijn toegestaan, één vo< het Noordelijk on één voor het Zuidelijk gedeeli van hel eiland. De interpellant heeft dit onrecl blijft men kalm en helder indien men te voren gebruikt een paar ZENUWTABLETTEN Baisje 75 c'. Bij Apolh. en Drogisten 1 8631

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2