Vader en dochter. Eenige jongens vonden op het erf van zekeren J. L. te Bunschoten een kinderlijkje; ze waar schuwden J. Ii., die beweerde dat het een gevild konijn was en wierp het in een sloot De jongens waarschuwden toen den burgemeester, welke den weduwnaar J. L. en zijn half toerekenbare dochter een verhoor atoam. Beide ontkenden iets naders van het geval te weten, doch nit een medisch onderzoek bleek wel meer. De sloot is afgedregd, waarbij allerlei lichaams- deelen van het lijkje werden opgehaald. Vader en dochter zijn beiden ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld. Kalkoenen. Deze werkelijk sierlijke dieren worden niet zoo veel gehouden als ze wel verdienen. Vau kalkoenen vertelden eerst 400 jaar geleden reizigers uit Mexico; in Enropa waren ze nog onbekend. Wéér ze tot huisdier gevormd zijn is niet bekend. Ze zijn niet zoo dom als men wel meent, waar- deeren eene goede behandeling en onthouden het goed, wie ze wel eens eene versnapering toedient Maar evenmin vergeten ze den joogen, die z< eens met een stok nazat of het meisje, dat ze met een rooden zakdoek plaagde I Aan al wat rood is, hebben ze een hekel, evenals aan schel fluiten; in beide gevallen zetten ze alle veeren overeind. De kalkoen-kuikens zijn in de eerste weken erg teer; bij voortdurende vochtigheid van het weer kan men ze dan haast niet in het leven honden, maar eenmaal volwassen, zijn het sterke dieren, die haast nooit met ziekte te kampen hebben. Veel eieren produceeren ze niet en na een maand gelegd te hebben, worden ze broedsch. Als meo een kalkoen echter in 'l donker op een stel eieren zet, blijft ze ook zitten en broedt de eieren uit. Verschillende kippenhooders bezigen ze dan ook als levende broedmachineseen stel van wel 20 eieren kan men ze gerust toever trouwen. Beschikken ze over een ruimen loop, dan zoeken ze veel van haar voer zelf, maar op beperkte ruimte verorberen ze meer dan ze op brengen. Alle kippenvoer is ook kalkoenvoer; verder aardappelen. Kalkoenen aarden slecht op beperkte ruimte met ander pluimgedierte; ze biyken dan echte vechtjassen. Zijn geheim. Een vreemdeling bezocht een Qoudscbe pijpen- fabriek. Ronddwalend, vond bij in een der lokalen een knaap alleen, alk geef je een gulden, als je mij eens laat zien hoe je pijpen fabriceert', zei de bezoeker. „Ik kan alleen maar neuswarmertjes maken', antwoordde de koaap. „Wat zijn dat, neuswarmertjes?' „Wel korte pijpjes „Nu goed ik geef je een gulden. Maak er eeus een.' „Eerst de guldeu', was bet antwoord. De vreemdeliog gaf het geldstuk, en toen nam de jongen een lange pijp, brak de grootste helft van den steel af en zei: „Kjjk, dat is nu een neuswarmertje 1' Aanrijding. De auto van notaris ficbotel nit Soekaboemi is bij de Eutree Gondangia te Batavia door een electriscbe tram aangereden. Het achterdeel van den auto werd verbrijzeld. De zeventienjarige dochter vau notaris Schotel werd tegoo de voorruit geslingerd, zij werd met hoofdwouden en half bewusteloos in de C. B. Z. opgenomen. De andere inzittende dames Schotel en Peppink en de chauffeur zijn ongedeerd. De tramwagen is ont spoord. Valscherm voor vliegtuigen. Te Tracy, in Oaliforntë, is een proef genomen met bet doen dalen van een opzettelijk stuurloos gemaakt vliegtuig, door middel van een groote parachute. Op 750 meter hoogte stelde de vlieger McKeon den motor vau zijn vliegtuig af en liet het stuur los. Een klein valscherm kwam te voorschijn, dat op zijn beurt eeu groote parachute van 22 meter doorsnee nit den romp van het toestel trok, waarna het doek zich ontvouwde, ec de machine, waarin de beide vliegers gezeten waren, langzaam daalde. De eerste paar seconden vreesde men dat de proef zou mislukken, daar de kleine loodsparachute zich niet opende, en het vliegtuig reeds in de vrille ging. De beide vliegers stonden al op bet pnut, gewapend met hun kussen-parachute, over boord te springen, toen de loodsparachute zich opende en het groote valscherm naar buiten kwam. Het vliegtuig werd bij het neerkomen slechts licht beschadigd. De proefnemingen zullen worden voortgezet. De practische waarde van deze vinding is be trekkelijk gering. Daar de meeste vliegongelukken dicht bij deu grond plaats hebben, althans in het luchtverkeer, zal er meestal te weinig ruimte zijn, om bet groole en daardoor trage doek gelegenheid te bieden zich snel te ontplooien, terwijl het valscherm in geval van brand geheel waardeloos zal zijn. Een aanval van een zwaan op een zwemmer. Een man die Zondag voor zijn genoegen te Bromley, in Kent, vertoefde, werd daar terwijl hij in eeu meer zwom door eeu zwaan aangevallen. Het dier stoof op hem af en sloeg met snavel en vlcngels naar hem. Menschen aan den kant hoorden hem roepen en wierpen stokken en steeuen naar de zwaan. Maar de zwaan liet niet af en de man kon alleen voorkomen dat hij verdronk, dour op zijn rng te zwemmen en schoppende bewegingen met de voeten te maken. Hij was uitgeput toen men hem bij de springplank nit het water haalde. Het zwemmen werd toen gestaakt tot de hout vesters de zwanen verwijderd hadden. De vrouwtjes vau de zwanen broeden op het oogenblik bij den kant van het meer en diaruit verklaart men de felheid van de. zwaneo. Een veemmoord. In het Kaisergebirge in Ttrol hebben eukele dagen geleden toeristen het geheel ontkleede lijk van een jonge man gevonden. Uit een onderzoek, dat de Berlijnsche politie in verband met deze zaak heeft ingesteld, is gebleken dat de vermoorde de 19-jarige student Neumann uit Rostock was. De vermoorde had eerst te Berlijn gestudeerd, maar was onlangs naar Müuchen verhuisd, waar hij deel uitmaakte van een geheime politieke organisatie. Enkelen tijd geleden ondernam hij met enkele zijner medeleden een tocht naar het Kaisergebirge. Van dit uitstapje is hij niet terug gekeerd. Zijn begeleiders hadden de politie ook niet in kennis gesteld van zijn verdwijnen. Men meent hier nu, dat Neumann het slachtoffer san een veemmoord is geworden. Een autoreis van 24000 KM. Majoor Duncau McCallum van de legatie- wacht te Peking is Dinsdag in gezelschap van zijn vrouw, te Londen aangekomen na een merk waardige anto-reis van 24.000 K.M. uit Peking. Zij zijn Azië doorgereden, ook de woeBtijn Gobi, die tot dusver als onbegaanbaar beschouwd werd, en door twintig landen gekomen. Zij hebben nooit in de buitenlucht behoeven te slapen en altijd een dak boven hun hoofd gehad, zelfs op de onwaarschijnlijkste plaatsen. Hun voornaamste tegenspoed is het weer ge- geweest. De reis begon in het regenseizoen en, behalve in Indië, bebben zij bijna aanhoudend regen gehad. Niettemin slaagden zij er in kostbare gege vens te verzamelen aangaande wegen die totnog toe onmogelijk geacht worden. De reis heeft elf maanden geduurd en Mc Callum heeft er zijn verlof grootendeels voor gebruikt. In Augustns moet hij te Peking terug zijn. Een merkwaardig ongeluk. Iu den omtrek van de centrale te Landau is bij het leggen van een nieuwen kabel voor hooge stroorasterkte een ernstig ongeluk gebeurd. Een ploeg van 30 man sleepte eeo kabel naar de centrale. Daarbij is het eene einde van de kabel in aanraking gekomen met een draad van het hoogspanningsnet. De ploeg arbeiders werd op den grond ge worpen. Vier hunner kregen zware brandwonden, tien werden licht gewond. Had de voorste ar beider niet de tegenwoordigheid van geest gehad het eind van den kabel nog weg te slingeren, dan zou het ongeluk veel ernstiger gevolgen gehad hebben. Deze man zakte na zijn dappere daad bewusteloos in elkaar. Een onvoorzichtig visscher. Bij het visschen iu de Loeckuilz in de buurt van de Ruedersdotfer Kalkbergen is een mijn werker omgekomeo. De man, die geen vergun ning had om in de Loecknitz te visschen, had een dynamietpatroon meegenomen, die hij in het water tot ontploffing had willen brengen, om zoo in één slag veel visch te vangen. De ontploffing kwam echter te vroeg en de man werd zelf gedood. Een andere arbeider, die eeu eindje verder aan het visschen was, werd door den schok tegen den grond geslagen en verloor even hel bewustzjjn. De man bekwam echter geen letsel. Noodlottige ballonvaart. Ieder jaar wordt een wedstrijd gehouden voor luchtballons, meer bekend onder den naam Gordon Bennet wedstrijd. Zoo werd in Amerika een voorwedstrijd gehouden waarbij ook opsteeg de lucht vaarder Orman, de prijswinnaar van vorig jaar. Er brak een onweder los, waarbij 2 van de 14 opgestegen ballons door den blik sem werden getroffen. Orman sprong met een parachute uit de ballon en brak een been. Zijn mede reiziger Lt. Evart werd gedood. Een andere ballon stortte naar beneden en wonder boven wonder werden de lucht- vaarders alleen maar gewond. Onweders. Deze week hebben in Frankrijk hevige onweders gewoed, vergezeld van hevige regens, die veel schade hebben aangericht. Zoo is te Chahaignes een bij het kasteel de Benehard behoorend huis, gedeeltelijk ingestort, doordat een 15 meter lange muur door den druk van een gezwollen berg stroom bezweek. Vier personen kwamen onder de puin- hoopen terecht. De tuinman en zijn2kin- deren van 3 jaar en 2 maanden waren gedood. Zijn vrouw is levensgevaarlijk gewond. Op andere plaatsen zijn menschen ver dronken. Het zoenoffer. Wat de bloedwraak voor de volkeren van den Balkan en de Vendetta voor de bewoners van Corsica is, dat is Gure voor de oer-inwoners van Australië. Als een lid van den stam door 'n lid van 'n an deren stam wordt verslagen, dan eischt dit een zoenoffer. De ziel van 'n man, die verslagen is, heeft niet eerder rust, voor zijn dood gewroken is. Zij moet, zoo heet het, rondzwerven en de bekenden opstoken. De bestraffing van den schuldige geschiedt bij de eerste gunstige gelegenheid door een Gure-wraaktocht. Zulk een Gure- wraaktocht, gaat onder uitgebreide cere moniën, ook vooraf en onder medewerking van den toovenaar. De overval volgt den anderen morgen vroeg, zoodra de eerste vogelroep den nieuwen dag begroet, wordt de moordenaar gedood. Dan nemen de wrekers stukken van zijn huid, van zijn vleesch en zijn vet mede. De overige stam- genooten laat men met rust. Na den terug keer wordt den achtergebleven kameraden verslag uitgebracht. Goed afgeloopen. Tusachen Alkmaar en Bergen (N.H.) is Maandag middag een autobus te water geraakt, doordat een bus van dezelfde onderneming hem van achteren opreed. De ongeveer 15 passagiers kwamen er met den schrik af, behalve twee die kleine wondjes opliepen. De bus sloeg geheel ondersteboven, zoodat de passagiers door den bodem van den wagen moesten klimmen. Olympische spelen. De uitslagen van de tot op heden ge houden voetbalwedstrijden in het Olym pische stadion zijn als volgt: Portugal-Chili 4—2, België-Luxemburg 53, Duitschland-Zwitserland4O.Egypte- Turkije 7-1, Italië-Frankrijk 4—3, Portugal- Joegoslavië 21, Argenlinië-Ver. Staten 112, Spanje-Mexico 71, Holland-Uru- guay 0—2. Onvoorzichtig. Op den hoek van de Maashaven en de Brielsche laan te Rotterdam waren eenige arbeiders bezig met een paard heipalen uit het water te trekken. De palen werden daarna aan een mallejan bevestigd. Omdat voor het verder transport van de palen een geladen spoorwagen in den weg stond hebben de mannen dien wagen verplaatst door het paard er voor te laten trekken. Toen de goederenwagen eenige meters was verplaatst kwam hij op een helling. Men kon den wagen niet tegenhouden en ongeveer honderd meter verder reed hij op eenige in beweging zijnde goederen wagens in. Er werden verscheidene wagens beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De tien geboden der huismoeder. Een Vlaamsch blad vermeldt de volgende sTien geboden der huismoeder", die ook wel hun nut kunnen hebben voor Neder- landsche moeders. Laat in uw woning, groot of kleen, Uw kind'ren spelend nooit alleen. Pas op dat lucifertjes nooit Voor 't grijpen liggen rondgestrooid. Zet om uw kachel, vuur of haard Een hek dat 't kind voor brand bewaart. Laat kokend water nergens staan, Waar bij geval het wicht moet gaan. Vóór ge ze vult, blaas uit uw lamp; Aldus voorkomt ge groote ramp. Hits met petrool het vuur nooit aan; De vlam mocht in 't gezicht U slaan. Sluit heengaand steeds uw put met zorg Dit blijft U voor gerustheid borg. In 't koper worde uw spijs nooit koud, Wee wie dit niet voor oogen houdt. ide ÏJU BUITENLAND. Er duiken weder eens geruchten op betref! onze West. De Monroeleer der Amerikanen, Is in uw spijs azijn vervat, Bewaar ze nooit in zinken vat. Tot mijding van een treurig lot, Houdt doodend gift steeds achter slot. Golven Het zeemansberoep is gevaarlijk door een voortdurenden strijd tegen de golven. Maar een zeeman overdrijft wel eens graag, zooals ook jagers dat bij het vertellen van hun avonturen kunnen doen. aTorenhooge golven« bestaan alleen in der zeelieden verbeelding. De hoogste golven treft men aan bij Kaap de Goede Hoop, door de Portugeezen in 't eerst Stormkaap ge- heeten en daar bereiken ze bij een hevigen storm uit het Zuid-Westen op zijn hoogst 12 Meter, n.1. van den bodem van het golfdal af gerekend tot aan de kruin. Bij Kaap Hoorn gaan ze 10 Meter hoog, in den Noord Atlantischen Oceaan van 6 tot 8 en in de Noordzee nooit liooger dan 4 Meter. Dit verschil ontstaat door de diepte van den stroom en de meerdere of mindere uitgebreidheid. Hoe dichter de golven bij land komen, hoe onstuimiger ze worden. Gewoonlijk is het daar ondiep en tuimelen ze over elkaar. si I b< BINNENLAND. Intrekking van bankbiljetten. De directie vau de Nederlandsche Bank roept houders van de hieronder genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden bij de Hoofdbank, Bijbank, Agentschappen en de Corres pondentschappen vau De Nederlandsche Bank vóór 25 Mei 1929. 1. De door de Ned. Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van: (model 1860/62^ f 300, f200, f 100, f 60, f40. De voorzijde der biljetten van f 300, f 200 en f 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst iu bet midden van den gegraveerden rand komt eene afbeelding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van f60 en f40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van 60 bestaat uit een licht paarseu ondergrond, die van de biljetten vao f 40 nit eeu groenen ouder- grond, beide met een iu zwart gedrukten tekst en gegraveerden rand; in dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor. 2. De door de Ned. Bank uitgegeven zoo genaamde hulpbiljetten van f 100, f60, f40 en t 10, gedateerd 1 Augustus 1914. In verband met deze en vorige oproepingen zolleG alleen nog in omloop blijven de door de Ned. Bank uitgegeven bankbiljetten var.: f 1000, f300, f 200 en f 100, waarop ter linkerzijde van den tekst op de voorzijde eene zittende vrouwenfiguur is afgebeeld; f 60, waarop iu het midden boven den teket op dc voorzijde een medaillonportret van Prins Frederik Hendrik voorkomt; sedert 1823 de leuze is „Amerika voor de Ai d< kanen" treedt hoe langer hoe meer op den voorg Zoo is de Carabische zee omsloten door tal eilanden, die niet aan Amerika bebooren, tenra een groot gedeelte is in vreemde banden en hiai wordt belet dat Amerika in alle veiligheid, bij uit te breken oorlog, van zijn zeekanalen gebruil kunnen maken. Vooral Engeland heeft er een aantal onder zijn beheer: de Kleine Aniillerl Britscb Guinea, terwijl niet minder belangrijk de eilanden van de Bahama Archipel. Nog erger is in Araorikaanscbe oogen het van Honduras, dat nabij bet Panamakanaal en een Engel&che bezitting is. De Amerikanen ho nu in de nabijheid van dit voor ben zoo belang kanaal niet erg van dwarskijkerij en vinden oo Britscbe bezit van Jamaica verre van prettig. Dan ziju Frankrijk met Franscb Guinea en bezittingen Cura9ao en Suriname er ook nog, Nu gaat de Nortb American Review, een blai bekend slaat als nauw verbonden met de regee er een beele boel wenscben over uitspreken, weteu allen dat Europa, om den oorlog te wie 6 veel bij Amerika heeft moeten leenen, en de kanen zijn practische zakenmeuscben; zoo meent blad dat de schulden gevoeglijk met dichte bei kunnen worden betaald, door aan Amerika eilanden te verkoopeu. Weg zijn daD de oor schulden 1 Ook ons land komt in het geding, want de mobilisatie bebben ook wij ons veel onki dienen te getroosten, en Amerika meent dat nu maar die eilanden afstaan, onze schuld gedelgd is, daar Amerika niet op een dollar of minder behoeft te zien Zoodoende zou Amerika bereiken waarnaar reeds jaren heeft uitgezien en in het bezit van een eilandengroep, die Amerika's positi zeemogendheid oneindig zou verstevigen. Wij bebben Europa even verlaten omdat bij staande ons land werd in geding gebracht. W nu weder*" Europeesch terrein betreden en dan weder de Balkan de aandacht. Zoo is drie jaar geleden een overeenkomst Italië en Servië gesloten betreffende verscbill zakeD, ontstaan uil overgang van gedeelten Slaven wonen en anderzijds Italianen verblijf hoi Waar Joego Slavië de overeengekomen verdr maar niet wilde ratificoeren, was Italië niet erg over zijn buurman te spreken. Doch de Serv regeering maakte aanstalten om de overeenli door de Volksvertegenwoordiging te doen bevesi Maar nu is er juist het tegenover gestelde beurt dan betgeen men er van meende te ku verwachten. De Engelscbe regeering bad gez dat er een leening zou kunnen worden geslote behoeve van Joego Slowakije, indien dan de raiif door zou gaan. Doch nu zijn er door de bevo. relletjes tegen de Italianen gehouden, die bebben geleid tot ernstigo beleediging van I zoodat er door de Italianen is aangedrongen straffing van de schuldigen. Hierbij komt nog dat de Italiaansche bladen er tegen op komen dat Engeland aan Servië leent, betgeen zij beschouwen als een steun oorlogszuchtige elementen, betgeen natuurlijk vo die bladen, tegen Italië zou gericht zijn. Ook in bet Oosten van ons werelddeel niet zoo rustig. De Lit'auscbe eerste Minister W( maras vertoefde te Londen om besprekingen te ho met Engeland, dat ook al weer zeer bevriend tenzijn met deze staat. En nu doet bet vreemdgaan dat ineens de groo in Litauen wordt afgekondigd waarbij Wilna d Poolscb bezit isv wordt geproclameerd tot hoofd van Litauen. Gevolg natuurlijk^dat de betrekki tusscben beide landen weer niet prettiger woi terwijl het beele feit van uitrooping van een p die in banden is van oen~andere mogendheid er geen afstand van wil_doen, tot hoofdstad, geonerlei waarde is. In Griekenland is men er in geslaagd een me regeering te vormen. Venizelos is er dus nifll gekomen om een regeering te vormen en de nit

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 2