dat uit art. 43 der politieverordening, maar spr. weet dit niet precies uit het hoofd. Dit kan spr. welzeggen, dat dit hier geheel anders is dan met de waterleiding, die er nog al eens wordt bij gehaald. Het geldt hier een plaatselijke gelegenheid en wan neer dus de raad zich uitspreekt tegen dwang, gebeurt dit niet. Spr. vindt de rioleering een algemeen belang, het kan toch zoo niet worden gelaten. Spr. geeft in overweging de zaak goed te bekijken. Eerst is er een plan geweest van f 40,000 en dat ging niet; nu is er een plan in veel engeren zin, en om dat nu ook ongedaan te laten vindt spr. niet goed, want dan komt er niets van, want terugkomen hierop en er weer over te gaan praten is niet noodig. Spr. stelt dan ook voor om te be ginnen met den gemeente-opzichter te laten komen, die de zaak uiteen zet, zoodat er een duidelijk beeld van wordt verkregen. De heer Leune zegt: het is de bedoeling, dat er een volledige teekening komt. De voorzitter zegt, dat wij van zulke dingen nooit te veel hooren, en men wordt toch niet gebonden. De heer Stoutjesdijk wil nog iets op merken naar hetgeen wethouder Potappel heeft gezegd. Spr. zou den wethouder in overweging willen geven om eens te gaan zien wanneer de gemeente-werkman bezig is de putten leeg te halen, hoe noodig het is dat er een andere rioleering komt. Spr. vindt dezen toestand verschrikkelijk en dan nog dat er zijn die loopen onder parti culiere woningen, zoodat dat den menschen veel last veroorzaakt. De thans bestaande rioleering is onvoldoende, en daarom is het dringend noodig. Spr. is er tegen het zoo te laten, want het is een wantoestand. Wethouder Potappel acht den tijd nog niet gekomen voor een nieuwe rioleering. Wethouder Van IJsseldijk zegt: het is vari een plan gekomen tot een plannetje, en wat is dat nu voor de gemeente: jaarlijks f (500 of f 700. Er wordt besloten om, voordat er een besluit wordt genomen, eerst den gemeente- opzichter te hooren, welke ontboden wordt. Het tractement van den gemeente- opzichter wordt als volgt geregeld: f200 voor werk, dat niet hooger is dan f 1000, en hooger dan f '1000 4% van de aan nemingssom en I '/j van de begrootings- som, ook al wordt het werk niet uitgevoerd. B. en W. stellen voor om de klok, die thans geluid wordt om 8, 12 en 8 uur, gedurende den zomertijd te doen luiden om 9, 1 en 9 uur. De heer Stoutjesdijk stemt hier ten volle mee in, maar wil er nog een voorstel bij doen, en wel om het klokluiden op Zondag af te schaffen; hij wil dien man Zondags rust geven. Beide voorstellen wor.den met alg. st. aangenomen. Bij de rondvraag zegt de heer Stoutjesdijk gezien te hebben, dat er op de haven een paar meerpalen gerepareerd zijn, maar spreker kan dit niet begrijpen, daar beide palen rot zijn, en hij vindt het dan ook niet noodig die te repareeren. De voorzitter zegt: wanneer aan de uit voering door B. en W. iets hapert, en zij van een lid van den raad nuttige wenken ont vangen, zij die gaarne willen gebruiken, maar nu wordt er gesproken van geld weggegooid. Volgens deskundige is die paal nog hard genoeg, zoodat hij nog mee kan, maar daar spr. met die dingen niet erg op de hoogte is, zal wethouder Van IJsseldijk misschien wel nader willen uitleggen, want die heeft daar meer verstand van. Wethouder Van IJsseldijk zegt: er zou dus voor drie palen geld zijn weggegooid maar spr. gelooft dit niet; die palen zijn bijna versleten, maar daar zij niet zooveel werk moeten verrichten, kun nen zij nog best 2 jaar mee. Over 2 jaar is het noodig, dat de haven uitgediept wordt en dan zou het beter zijn om nieuwe palen te zetten, want die palen worden er niet in geheid, maar in gegraven, en op het oogenblik zit er zooveel modder, dat dat. zeer moeilijk zou zijn. Spr. herhaalt nog eens: nu die palen weer wat zijn opgelapt kunnen ze nog best 2 jaar mee. Nu komt ter vergadering de gemeente opzichter, die de leden zal inlichten omtrent het plan rioleering. Na verschillende inlichtingen gegeven te hebben, werd hem opgedragen met nadere teekeningen enz. ter tafel te komen, alsmede nadere berekeningen, daar het de bedoeling is dat de huisaansluitingen ge heel voor rekening der gemeente komen. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS. De moord te Maartensdijk. De vermoedelijke dader van den moord op landbouwer Floor is in hechtenis ge nomen. Hij had de wijk genomen naar Den Bosch waar hij een kerk was ingegaan om te biechten. De koster kreeg vermoedens tegen den man en waarschuwde de politie. De Bruin rook zeker lont en ging er per autobus van door. Men had echter zijn spoor niet verloren en toen de bus te Grave aankwam was de politie aanwezig die hem arresteerde. De Bruid is naar Maartensdijk overge bracht. En nu komt aan het licht op welk een grafineerde wijze de moord is voor bereid. De Bruin was een kennis van Floor en wist zoo dat laatste genoemde een aardig kapitaal bezat. Toen is het in zijn brein opgekomen om op de een of andere wijze aan het geld te komen en hiertoe werd de hulp ingeroepen van een notaris bij wie De Bruin zich heeft voorgedaan als Floor, die zijn testament liet maken. Dit gelukte, omdat de notaris de man die met getuigen ten zijnen kantore kwam, niet anders dan kon vertrouwen. Toen eenmaal het testament gereed was stond dus niets den moord meer in den weg. Intusschen, alle ondervragingen ten spijt, blijft De Bruin ontkennen de moordenaar te zijn. Wel heeft hij toegegeven dat het geweer hem behoort. Hij is thans naar Utrecht gevoerd enin handen van den officier van justitie aldaar gesteld. De Veendam in aanvaring. Het Nederl. stoomschip «Veendam" van de HollandAmerika-Lijn, dat Zaterdag morgen van New-York naar Rotterdam was vertrokken en wegens dikken mist nabij Gravesend (Long Island) voor anker was gegaan, is midscheeps aangevaren door het eveneens van New-York komende Ame- rikaansche stoomschip «Porto Rico". Het water drong in de machinekamer en maakte de machines onbruikbaar. De waterdichte schotten hebben evenwelhetschipbehouden en aan ter hulp gesnelde sleepbooten is het gelukt de „Veendarn" veilig naar New- Y'ork terug te brengen. Voor de passagiers (195 passagiers Ie kl. 64 tweede klasse, 30 derde klasse en 90 in de toeristenklasse) en de bemanning bestond geen gevaar. De passagiers worden zooveel mogelijk door „de Nieuw Amsterdam", die a.s. Zater dag van New-York vertrekt meegenomen. Het schip is langzaam rechtstandig ge zonken naast de pier van Hoboken. De oplichting bij de Rotterdamsche Bank. J. G. v. d. lï., de secretaris van de directie van de Rotterdamsche Bankvereeniging, beeft thans volledig bekend, de oplichting san die bank voor f 12.5000 te hebben oitgedacht en in scène gezet. Hij had daarbij geen eokeleu mede plichtige. De correspondenliekaart, onderteekend inet den naam vao een bekend Rolterdamsch ingezetene, was door hemzelf geteekend. Br is wel tweemaal een dame asn de bank bij den secretaris van de directie geweest, doch deze is onschuldig aan het misdrijf. V. d. E. B. had haar alleen de instructie gegeven, dat zij zich als juffrouw L. (dat is de naam der bekende Rotterdamsche ingezetene) moest laten aandienen. De Rijswijksche dame, mevr. W. B.L. die alt verdacht vau medeplichtigheid aan de oplichting in het hnis van bewaring was opgesloteu, is dan ook op vrije voeten gesteld. De portier van de Rotterdamsche Back heeft wel beweerd, haat herkend te hebben, maar deze moet zich hebben vergist. Naar gebleken is, kan mevr. B.L. op geen enkele wijze met de oplichting te maken hebben gehad. De rechtercommissaris stelt er dan ook prijs op, dat haar volkomen rebabilatie wordt bekend gemaakt. V. d. E. B. wordt behalve van deze oplichting ook verdacht van verduistering van f 4000. In deze verduisteringzaak wordt het onderzoek nog voortgezet. Alleen op de kalender gerekend. Een landbouwer onder Hallum achtte de Meimaand de geschikte maand voor het scheren van zijn schapen. En hoewei de thermometer nn dichter bij het vriespunt staat dan het geval moet zijn, liet hij zijn 30 schapen van de wol ontdoen. De arme dieren leden zooals vanzelf spreekt, hevige konde en de boer heeft alleen nog de afgeschoreu wol en 3 schapen overgehouden. 27 woldragers lagen den volgenden dag dood in de weide. Het vteesch werd bovendien door den keuringsdienst afgekeurd. Onweer. Te Veere sloeg Zondag de bliksem in bij de familie Z. Het hemelvuur sloeg in een kamer met 8 menschen. Een oude man werd aan een zijde doof geslagen. Eeu juffrouw die voor een ziekbed stond, werd door een afgeslagen plank vrij ernstig aan het hoofd gewond. Een jongen die op zolder stond zag zich 1d eens door vuur omringd en vlak bij hem werd een grnot gat in den zolder geslagen. Begin dezer week heeft zich gekenmerkt dn onwnders in verschillende streken van ons lanJ. Te Farnsum (Gr.) sloeg de bliksem in den toren van de Ned. Herv. Kerk, die in vlammen op' ging. Met moeite slaagde de brandweer er in om de kerk te behouden. Even tevoren was in het tehuis voor dakloozen in dezelfde plaals brand ontstaan. De brand werd spoedig gebluscht en bleek ontslaan te zijn door brandstichting van den bewoner, die gearresteerd is. Onbewaakte overwegen. Onder Apeldoorn is op een onbewaakten overweg een wielrijder door een trein gegrepen en zwaar gewood. De man is aan de gevolgen van de botsing overleden. vri ok z srei et rdoc mill t v: oog h lat i d v ;en. zou tha en. vin nmi oze oesl e wt t Voc we I teg vol ok bc vi di ilei )bi ba tie; t nu nii ij ij n le in

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 4