THGDLSCHE COURANT VAN VRIJDAG 25 MEI 1928. Tweede Blad. celi iQl) F GEMEENTERAAD. STAVEN1SSE, 18 Mei 1928. /■Slot./ Maar, vervolgt wethouder Van IJsseldijk, wat aangaat de begrooting voor 1929, daar op staat wederom f500 uitgetrokken voor reiskosten; vorige begrooting was het f350, maar dat komt, volgens de toe lichting, omdat het medisch lid geregeld de school moet bezoeken. Nu is echter het iresentiegeld vervallen, dat was f3.50 per teer. Wanneer er dus 6 vergaderingen waren, zou dat zijn 6 X f3.50 X 5 f 105, en spr. vindt het afstandstarief ook wathoog 20 cent per K.M.Nuis ons eiland een schade lijk eiland, omdat er te weinig inwoners zijn zoodat het per hoofd meer kost. Nu zou spr. gaarne zien, dat de zuinigheid betracht werd en daarom stellen de beide wethouders voor den post van f 500 te brengen op f 300 en dan zoo lang te wachten om de begrooting goed te keuren tot er bericht terug is van te Gezondheidscommissie. De voorzitter zegt dat hij er persoonlijk is in betrokken en kan in deze geen advies geven. Met alg. st. wordt besloten de reke ning goed te keuren maar de begrooting dan goed te keuren wanneer er bericht is gekomen om de post van f500 indien eenigszins mogelijk tot f300 te verlagen. Een schrijven van de ver. van Nederl. Gemeenten, inzake bestrijding corruptie. De voorzitter doet voorlezing van dit schrijven, daar enkele leden dit niet hebben kunnen inzien. Spr. stelt namens B. en W. voor om de bepaling, waarin voorkomt dat alle ambtenaren geen steekpenningen mogen aannemen, op te nemen. De heer Stoutjesdijk is daar voor. Hij vindt het een goed wapen ingeval het eens voorkwam. Spr. vindt dit zeer goed, het kan nooit geen kwaad. Wethouder Van IJsseldijk vindt het een mooie bepaling, vooral omdat het is voor alle ambtenarenvan burgemeester tot schoonhoudster van het gemeentehuis toe, en ook dat dit geldt voor alle vormen van aanneming. Met alg. stemmen wordt besloten dit over te nemen. Een schrijven van de gemeente Amster dam, inhoudende dat de gemeente moet betalen voor een leerling aan de Nijver heidsschool f5.93. Een mededeeling van den minister van O., K. en W., dat de gemeente Stavenisse over 1926 te weinig heeft ontvangen f27.55. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een missive van P. C. W., inhoudende een beknopt overzicht der werkzaamheden, zal bij de leden circuleeren. Een schrijven van den Rijksontvanger te St. Maartensdijk, dat er voor de gemeente Stavenisse aan hem is gestort een bedrag van f5.76 gewetensgeld. Een schrijven van Ged. Staten, inhou dende goedkeuring raadsbesluit betreffende wijziging begrooting over 1927 en 1928. Worden voor kennisgeving aangenomen. Thans komt aan de orde: vaststelling plan rioleering gemeente. De voorzitter zegt: hier is reeds ver scheidene malen een plan besproken, eerst een groot en daarna een klein plan. De rioleering laat hier alles te wenschen over en het kan niet langer zoo blijven. Nu hadden B. en W. machtiging verkregen om met een berekend plan te komen en dat is den gemeente-opzichter toen op gedragen. Deze heeft nu twee plannen ingestuurd, een met betonnen buizen en een met ijzeraarden buizen. Het plan met betonbuizen zal kosten f 6760, het plan met ijzeraarden buizen kost f'120 meer, en met gewapend-betonbuizen f32C meer. Spr. zegt, daar er eerst sprake "was dat het f 10000 zou kosten, is dit een meevaller, daar het ongeveer nu geraamd is op f7000. Wanneer echter B. en W. machtiging wordt verleend dit plan uit te voeren, zullen zij eerst onderzoeken wat het beste is bij het bureau te Amersfoort. De heer Stoutjesdijk zegt: wanneer hij de eerste begrooting ziet en nu deze, dan is dit teruggegaan van f9500 tot f7200, dat vindt spr. goed, al was het nog f2000 minder, maar krijgen wij waar voor ons geld? Spr. vindt het moeilijk te beoordeelen, daar er nog geen bestek is, zoodat men niets kan zien. De voorzitter zegt, dit niet te willen tegen spreken. Maar dit is ingevolge de machti ging, waartoe in beginsel besloten was. Mocht de raad er echter op ingaan, zoo kan er bestek gemaakt worden, maar wanneer de raad niet wil, is het onnoodig kosten te maken. Want voor werk dat verricht wordt moet betaald worden, en er was niet verder machtiging verleend. De heer Stoutjesdijk vindt het zeer moeilijk. De voorzitter zegt: dus U zou die parti culiere aansluitingen en heel het werk op een teekening willen zien. De heer Van IJsseldijk merkt op, dat de gemeente-opzichter bij alle particulieren is geweest om zich op de hoogte te stellen. Nu heeft hij gezien terrein waar de rio leering goed is onderhouden en heeft ge dacht dat kan. wel zoo blijven, maar bij een ander heeft hij het gezien en daar was het onmogelijk dat het zoo kon blijven, enz. Het is dus moeilijk dat juist te omtrekken, zoo is het ook met het geval waar moet een put komen en waar niet, en dit alles moet uitkomen wanneer het werk wordt uitgevoerd. En daarom moet er ook een clausule in het bestek worden opgenomen dat voor eventueel wat hij niet kan zien en wat bij het werk uitkomt dat nood zakelijk is ook te verbeteren. De heer Stoutjesdijk zegt nogmaals, dan zouden de leden een beter overzicht krijgen, want de hoofdlijn weten we wel, maar de aansluitingen. De voorzitter zegt, dat, wanneer de leden er prijs op stellen dit te weten, hij Van Oost zal ontbieden, die bereid is den leden dat nader uit te leggen, daar hij alles heeft opgeteekend. De heer Stoutjesdijk is er voor, dat de gemeente-opzichter toelichting geeft, want het kan wel zoover uiteen loopen, dat er nog f1000 bijkomt. De heer Tazelaar gelooft dat er wel f1000 bijkomt. De heer Stoutjesdijk zegt dat nog niet te weten. De voorzitter zegt, dat B. en W. niet meer konden doen. Nu heeft de gemeente opzichter met iemand die daar handig in is opmetingen gedaan bij alle particulieren diedaarvoor in aanmerking komen, en spr. gelooft niet, dat het ver uiteen zal loopen. Spr. zegt, dat Van Oost altijd bereid is, dus men kan hem uitnoodigen. De heer Leune acht dit niet noodig. Spr. had gaarne een degelijk plan gezien; hij stelt het voor als iemand die zijn land moet draineeren, die meet ook eerst uit, en zoo zag spr. ook hier gaarne eerst een uit gevoerde teekening. En wat aangaat hetgeen de heer Tazelaar zegt, dat er nog bijkomt kan nog niet ge zegd worden en daarom zou spr. eerst gaarne een teekening zien waarop al de perceelen voorkomen. De voorzitter zegt: wij hebben opdracht gegeven om een plan zoo serieus mogelijk te berekenen, en de gemeente-opzichter heeft alles precies opgeteekend. Indien dit alles afzonderlijk had moeten gebeuren, had dit hooge kosten meegebracht; wanneer de raad zich echter uitspreekt voor het plan, kan dit gebeuren, maar vooraleer kon dit niet, omdat de onkosten die de gemeente opzichter zou maken betaald moeten worden. De heer Tazelaar had het een kleine moeite gevonden om het op de thans be staande teekening even bij te voegen. "Wethouder Van IJsseldijk beschouwt dit niet als een kleine moeite. De voorzitter heeft gemerkt, dat de leden er prijs op stellen eerst wat nader te weten hoe het komt. Spr. stelt dan ook voor om den gemeente-opzichter te ontbieden en nadere inlichtingen te laten verstrekken. Wethouder Potappel gaat niet mee met het plan. Spr. heeft juist van iemand uit de gemeente gehoord, dat de rioleering nog niet zoo slecht is. Spr. is het eens met den heer Leune om den gemeente opzichter niet te laten komen. Hit alles blijkt het, dat het met de verbetering van de rioleering niet zoo hard noodig is. De nieuwe rioleeringen die reeds gelegd zijn voldoen niet zoo erg. Spr. vindt, dat die oude rioleering niet zooveel geld kost, en de nieuwe kost veel geld. Nu zal er de belasting wel niet door verhoogd worden, maar toch is spr. overtuigd, dat deze rio leering nog 1 lof 2 jaar mee kan en dan kunnen wij dit geld gebruiken om onze schuld af te lossen, en wat aangaat de verplichting om aan te sluiten, dat kan niet anders volgens art. 43 van de politie verordening. Het gaat nu alles mooi, maal ais zij eenmaal ligt dan komt de dwang en daar is spr. bang voor, want dan gaat het precies als bij de waterleiding, toen is er ook van deze groene tafel af gezegd: dat komt wel in orde, maar dat is ook anders geworden, want als je goed betaalt kun je water krijgen. Spr. is er dan ook voor verbetering aan te brengen waar bet noodig is. De voorzitter vindt, dat, wat wethouder Potappel aanvoert, overbodig is om de tegenwoordige rioleering zoo te laten en slechts gedeeltelijk te verbeteren; ook is wethouder Potappel tegen dwang en leest

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1928 | | pagina 3